גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מסכמים שנה בתעופה הישראלית: עלייה מתונה ביחס ל-2018

תנועת הנוסעים בנתב"ג ב-2019 הסתכמה ב-24.036 מיליון בתנועת הלוך ושוב - עלייה של 7.5% לעומת 2018, בשיעור נמוך יותר מהשנים הקודמות בהן הגידול היה דו-ספרתי ● עם אילו חברות טסנו הכי הרבה ולאן, ומה קרה בשדה התעופה רמון?

נתב"ג / צילום: שאטרסטוק
נתב"ג / צילום: שאטרסטוק

מסכמים שנה בתעופה הישראלית: תנועת הנוסעים בנתב"ג ב-2019 הסתכמה ב-24.036 מיליון בתנועת הלוך ושוב - מספר זה משקף עלייה של 7.5% לעומת 2018, עלייה בשיעור נמוך יותר מהשנים הקודמות בהן הגידול היה בקצב דו-ספרתי. חודש השיא ב-2019 היה אוגוסט, במהלכו תנועת הנוסעים עמדה על 2.8 מיליון. תנועת המטוסים ב-2019 הסתכמה בצמיחה של 5% לעומת השנה הקודמת לכ-159 אלף תנועות. 

עם אילו חברות טסנו?

אל על הטיסה ב-2019 כ-5.8 מיליון נוסעים וצמחה ב-3.5% אחרי סטגנציה בשנה הקודמת. את המקום השני ביססה לעצמה חברת הלואו קוסט ההונגרית וויז אייר, שהטיסה בשנה החולפת 1.28 מיליון נוסעים וצמחה בכ-19%. שלישית מדורגת איזי ג'ט, שהטיסה 1.172 מיליון נוסעים בשנה שעברה וצמחה ב-15.5%. טורקיש איירלינס מסתפקת במקום הרביעי, לאחר שהטיסה אשתקד בקווים מישראל 1.17 מיליון נוסעים, שהסבו לה גידול של 7.3%. רוב הנוסעים בטורקיש איירלינס ממשיכים מאיסטנבול ליעדים שונים בעולם.

אירופלוט הרוסית מדורגת חמישית עם 772 אלף נוסעים - מספר דומה לשנה הקודמת. אחרי אירופלוט מדורגת ישראייר, שהציגה צמיחה של 17% לעומת השנה הקודמת עם תנועה של 767 אלף נוסעים. אחריה מדורגת ארקיע עם צמיחה של 11% ותנועת נוסעים של כ-760 אלף בקווים הבינלאומיים.

התחזקות חברות הלואו קוסט בנתב"ג באה לידי ביטוי גם בצמיחה של 45% בתנועת הנוסעים של ריאנאייר ושל טראנסאוויה (מבית אייר פראנס-KLM), שצמחה ב-19% בהיקף פעילותה ב-2019.

חברות נוספות שהציגו צמיחה השנה הן אוסטריאן איירליינס (30%), דלתא איירליינס (32%), יונייטד איירליינס (13%) ואייר אירופה (20.5%).

בין החברות החדשות בנתב"ג: וירג'ין אטלנטיק, שנכנסה לארץ בספטמבר האחרון, הטיסה 44.5 אלף נוסעים מישראל; אייר פורטוגל (טאפ) הטיסה 81.6 אלף נוסעים; והחברה הדרום-אמריקאית LATAM הטיסה 65.6 נוסעים בקו. סצ'ואן איירליינס הסינית הטיסה 40.3 אלף נוסעים.

שלוש חברות התעופה הישראליות תפסו נפח של 30.6% מתנועת הנוסעים בנתב"ג, מספר המשקף ירידה לעומת שיעור הנוסעים משנה קודמת. מבין שלוש החברות תפסה אל על נפח של 24%, לעומת 25.2% בשנה הקודמת; ישראייר צמחה מ-2.93% ב-2018 ל-3.19% ב-2019; וארקיע גדלה מ-3.0% ב-2018 ל-3.16% ב-2019. 

אם ננסה להתחכם מעט ולסכם את תנועת הנוסעים בארקיע ובישראייר, בקווים הבינלאומיים והפנים-ארציים (נתב"ג-רמון), הרי שארקיע הטיסה במהלך השנה החולפת 1.57 מיליון נוסעים (הלוך ושוב, כולל בקווים מאילת), וישראייר הטיסה 1.13 מיליון נוסעים בתחשיב הזה. למעשה המספרים גדולים אף יותר, שכן נוסעים רבים שרכשו כרטיסי טיסה לדוגמה דרך ישראייר, טסו בקוד זר (מטוסים חכורים של חברות תעופה זרות), ולכן הם לא נספרים בתחשיב השנתי.

לאן טסנו?

רשימת המדינות שכיכבו ב-2019 (כיעד ראשון בהן נוחתים בטיסה, גם אם ממנו ממשיכים ליעד אחר) הן טורקיה, שצמחה ב-10% - כאמור בעיקר כיעד ביניים; אחריה ארה"ב, שצמחה גם היא בכ-10%; ולאחר מכן איטליה, צרפת ויוון, שכל אחת מהן צמחה גם היא בהיקף הנוחתים מישראל ביחס לשנה הקודמת.

המדינות שצמחו בשיעורים גבוהים יחסית הן קפריסין (26%), אוסטריה (47%), הונגריה (20%) וגיאורגיה (30.5%). 

ירידה בטיסות הפנים

בתוך כך, הירידה בפעילות הפנים-ארצית ממשיכה: ב-2019 עמדה תנועת הנוסעים הפנים-ארצית על 1.185 מיליון נוסעים, לעומת 1.417 מיליון נוסעים ב-2018.

סגירת שדה דב ביולי 2019 נותנת את אותותיה: מתחילת השנה הטיסה ארקיע כ-69% מהפעילות הפנים-ארצית, 13% פחות מאשר בשנה הקודמת; וישראייר הטיסה 31%, כשהיקף הנוסעים דרכה שיקף ירידה של 24% לעומת השנה הקודמת. 

ומה קרה ברמון?

בכל הנוגע לפעילות הבינלאומית בנמל התעופה רמון במסגרת טיסות ישירות מאירופה לרמון בעונת החורף (אוקטובר עד מרץ), החברה שהטיסה הכי הרבה נוסעים היא ריאנאייר, שהטיסה כ-72 אלף נוסעים (לכיוון). ריאנאייר תפסה נתח של 42% מהפעילות הבינלאומית ברמון, גם אחרי שהיא הורידה את פעילותה ב-14% לעומת השנה הקודמת.

וויז אייר, שתפסה נפח של 28% מהפעילות הבינלאומית ברמון, הטיסה כ-49 אלף נוסעים (לכיוון) ב-2019, והיא צמחה משמעותית לעומת השנה הקודמת. חברת התעופה הרוסית אורל הטיסה כ-16.5 אלף נוסעים, גם היא ירדה בכ-15% לעומת השנה הקודמת.

מספר הנוסעים שחלפו ברמון בטיסות הבינלאומיות בשנת 2019 עמד על כ-349 אלף, והוא משקף עלייה של 10% לעומת 2018. תנועת המטוסים ב-2019 לרמון עמדה על 2,505, מהם כמעט 40% הם מטוסי ריאנאייר שכאמור הפחיתה את טיסותיה לרמון. תנועת המטוסים ב-2019 לרמון משקפת עלייה של 3.5% לעומת 2018.

עם זאת, בחודש דצמבר לבדו תנועת המטוסים לרמון משקפת ירידה של 19% לעומת השנה הקודמת. נזכיר כי על כל נוסע שנוחת ברמון - בין אם הוא ממשיך לביקור במדינה שכנה ובין אם לא - חברות התעופה מקבלות מענק של 60 אירו ממשרד התיירות. רוב התיירים שנחתו בשדה התעופה רמון הגיעו מפולין ומרוסיה.

עוד כתבות

חלוקת חבילות סיוע לנזקקים בחיפה / צילום: ברק סלע

מהצעירים של חיפה דרך השכנים בבני ברק ועד המתנדבים בקיבוץ גת: הקהילות שלא מחכות לסיוע מהמדינה

בימים של ניתוק פיזי וסגר תחבורתי, קמות באזורים שונים בארץ יוזמות מקומיות, שהופכות את החיים של הנזקקים לקצת יותר טובים ● מהמתנדבים בקיבוץ גת, דרך השכנים בבני ברק ועד לצעירים בחיפה - כך פועלות הקהילות שמעדיפות לא לחכות לסיוע מהמדינה

AIRBNB / צילום: דאדו רוביק, רויטרס

תעשיית התיירות מקבלת תמיכה? פלטפורמת Airbnb גייסה מיליארד דולר

אחרי ההשקעה הזו עולה סך היקף ההשקעות בחברה ל-5.4 מיליארד דולר

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה

דירת 4 חדרים בלוד / צילום: יח"צ

עסקה בעיצומם של ימי המגפה: כמה עלתה דירת 4 חדרים בלוד

אילו נכסים נוספים נמכרו והושכרו לאחרונה בערד ורמת גן?

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

יום מסחר תנודתי בוול סטריט: מדד דאו ג'ונס מחק 900 נקודות וננעל בירידות

רכבת ההרים במדדים בוול סטריט הסתיימה בטריטוריה האדומה, ושלושת המדדים המובילים איבדו 0.3%-0.1%, לאחר שבמשך היום נרשמו עליות של יותר מ-3% ● בארה"ב פועלים לאישור סיוע נוסף לעסקים קטנים

חיטוי של בית קולנוע בווהאן בסוף השבוע האחרון / צילום: Aly Song, רויטרס

הסינים יוצאים מהסגר אך מגלים שהם שבויים של החובות שצברו במהלכו

אם הביקוש העולמי למוצרים סיניים לא יעלה בחודשים הבאים, קיצוצי השכר יישארו, ומכירות העסקים הקטנים ימשיכו לרדת, חדלות הפירעון תטפס וההפסדים יחלחלו לבנקים ולחברות ההלוואות

אתר בנייה של פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב, בשבוע שעבר. ממשיכים לבנות למרות משבר הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מריחות הזדמנות: חברות המימון החוץ בנקאי מסתערות על השוק

התפרצות הקורונה, אומרים יזמים, הכניסה את הבנקים למצב של "נחכה ונראה" בכל הקשור למימון פרויקטים של בנייה ● המרוויחות הגדולות הן חברות המימון החוץ בנקאי ● "מה שמשפיע זה הפאניקה", אומרים בשוק

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

הביקורת עשתה את שלה: עסקים קטנים יוכלו לקבל אשראי מוגדל מקרן הסיוע

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, קבע כי עסקים קטנים בעלי מחזור מכירות שנתי של עד 25 מיליון שקל יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת מקרן הסיוע המיוחדת שהקים האוצר ● עפ"י ההנחיה החדשה, עסקים אלה יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת בגובה עד 16% ממחזור המכירות השנתי

גליה רהב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

האחראית על מתחם הקורונה בשיבא: "הבעיה שלנו תהיה להחליט את מי להנשים ואת מי לא"

היא מנהלת את המכון למחלות זיהומיות בשיבא כבר שנים והתמודדה עם התפרצות האיידס, אבל אף אחד לא הכין את פרופ' גליה רהב לאתגר הרפואי הגדול ביותר שידענו. ועכשיו היא גם נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל ● ליידי גלובס

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

דעה: כדי להתמודד עם המשבר, ובכלל - חייבים להגדיל את היחס חוב תוצר

בניגוד למבקרים הקבועים, הגדלת החוב היא הדרך הנכונה להבטיח את השיקום הכלכלי של המשק הישראלי עם תום המשבר, מבלי לייצר צמצום נוסף בשירותים החברתיים שיחבל בסיכוייה של ישראל להתמודד עם משברים עתידיים

יומן קורונה / אילוסטרציה: גלובס

האותיות הקטנות שכדאי לעצמאים לקרוא בדרך למענק והמקרה השבדי: הצטרפו ליומן הקורונה של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה צריכה ללמד אותנו גם שיעור בצניעות

במלחמתם במידע כוזב, עיתונאים ובודקי עובדות עלולים להתמכר לאשליה ההפוכה: שהעובדות הוודאיות על המגפה נמצאות במספרים הרשמיים ובעמדות של המומחים ● לפעמים מוטב להודות בצניעות, שלא על כל הסוגיות יש כבר תשובה חד־משמעית

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

עוד קרן אשראי בדרך: 6 מיליארד שקל לעסקים גדולים

קרן אשראי נוספת תספק הלוואות לעסקים בעלי מחזור של 200 מיליון שקלים ומעלה בערבות מדינה חלקית ● חשיפת המדינה לקרן הוגבלה ל-720 מיליון שקל

טקס הסיום באוניברסיטה היפנית בצל הקורונה / צילום: BBT UNIVERSITY, רויטרס

תואר באמצע המגפה: כך נראה טקס סיום של אוניברסיטה בטוקיו

בעוד טקסי סיום של רבות מהאוניברסיטאות מסביב לעולם בוטלו כדי למנוע התקהלויות, במוסד אקדמי אחד בטוקיו מצאו דרך לקיים חלוקת תעודת רשמית בהשתתפות הסטודנטים

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

גנץ: "לא אכנס לממשלת חירום עם הליכוד בכל מחיר"

לדברי גנץ על אף שהיו הסכמות כמעט סופיות וניתן היה כבר לברך על המוגמר, ראש הממשלה נתניהו ביקש לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים ● הליכוד: "ספינים תקשורתיים כוזבים של כחול לבן אינם מקרבים את האחדות אלא מרחיקים אותה"

מיצג של בית מעוקל בתוצאה ממשבר הסאב פריים, 2010. האם ארה"ב בדרך למשבר נדל"ן חריף יותר? / צילום: Mike Segar, רויטרס

חובות המשכנתאות מאיימים לכתוש את כלכלת ארה"ב הרבה אחרי שהקורונה תיעלם

בחסות חוק התמריצים החדש, רוב המפוטרים הפסיקו לפרוע את המשכנתאות החודש ● באמריקה חוששים כי שוק הנדל"ן עומד בפני קריסה

דדי גלעד / צילום: Tyto Care

טייטו קר גייסה 50 מיליון דולר כדי לתת שירותים רפואיים מרחוק

החברה פיתחה מכשיר לבדיקת ריאות, לב, גרון ואוזניים שמאפשר לאדם לצלם את עצמו ולשלוח לרופא ● בחברה מתכננים לייצר פי שלושה יותר מכשירים מהתכנון כתוצאה מביקושים גבוהים בשל נגיף הקורונה

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

"העליה החדה תימשך": הגירעון בתקציב המדינה הגיע ל-4% במרץ

מדובר בנתון שאין לו משמעות רבה היות והוא מבטא באופן חלקי ביותר את הזינוק הדרמטי שהחל בחודש מרץ, ומושפע עדיין מנתוני 11 החודשים שלפני תחילת המשבר ● ההכנסות במסים במרץ צללו ב-17.6% לעומת מרץ 2019

פרויקט בנייה של אאורה ביהוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מפחדים מהעלאת ריבית: הקורונה הטיסה את לקיחת המשכנתאות ב-50% לשיא כל הזמנים

הסיבות: העלאת רף המגבלה להלוואה במשכון הדירה והחשש מעליות ריבית ● סך המשכנתאות שניתנו במרץ 2020 עמדו על כ-9 מיליארד שקל ● משכנתאות בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל הוקפאו ● בבנקים מעריכים כי המשבר יבוא לידי ביטוי בנתוני אפריל