גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דעה - למלא את החלל: "דרור 1", שם מושלם ללוויין

חייבים להודות שקטגוריית ה"דברים בעולם שקוראים להם דרור" השתפרה משמעותית עם ההכרזה על "דרור 1" ● דעה

צילום: יונתן בלום
צילום: יונתן בלום

א.

מאז הוכרז בסוף השבוע ששמו של לוויין התקשורת הלאומי החדש של ישראל יהיה "דרור 1" (!) אני לא יודע את נפשי מרוב שמחה, גאווה והתרגשות. קוראי העמוד הזה מכירים ודאי את האהבה הגדולה שלי לחלל ואין ספק שעד כה, זה הכי קרוב שהגעתי.

"דרור 1" - גם אתם מוכרחים להודות שזה שם מושלם ללוויין - ייבנה בישראל על-ידי התעשייה האווירית, יבוסס ברובו על טכנולוגיות כחול-לבן וייתן מענה לצורכי התקשורת הלוויינית של מדינת ישראל במשך כ-15 שנה - ממש כמעט כמוני: גם אני נבניתי בישראל בעזרת טכנולוגיות כחול-לבן, וגם אני מנסה לתת מענה לחלק מצורכי התקשורת של ישראל. "אנו שמחים לצאת לדרך עם דרור 1", אמר סמנכ"ל תע"א ומנהל חטיבת מערכות טילים וחלל, בועז לוי. הוא הדגיש שמדובר ב"לוויין התקשורת הישראלי המתקדם ביותר שנבנה אי פעם", ולבי ניתר בחזי כמו ציפור על טרמפולינה מעננים. לכל איש יש שם, כתבה המשוררת זלדה. על הכיפאק, אחותי, אבל לכמה אנשים חוץ מעמוס, אופק וממני יש שם של לוויין, הא? נראה אותך כותבת שיר על זה!

דרור יקרא / איור : תמיר שפר

ב.

בואו נדבר על "דרור 1", מכונה מופלאה למדי במשקל של כ-6 טונה, שתרחף בגובה לא נורמלי של כ-36 אלף ק"מ מעל כדור הארץ. זה עמוק בחלל. תחנת החלל הבינלאומית, לשם השוואה, מרחפת רק 400 ק"מ מעלינו. בגובה הזה ירחף לו "דרור 1" במסלול הגיאוסטציונרי, שם יקיף את כדור הארץ בדיוק באותו הקצב שזה משלים סיבוב סביב צירו: 23 שעות, 56 דקות ו-4 שניות. כלומר, מכדור הארץ הוא ייראה לנו כנמצא במיקום קבוע בשמיים. הכוכב הפרטי שלנו.

כמה עמוק הוא בחלל? כדי להגיע לשם, יצטרך "דרור 1" לחצות את האטמוספירה, את הסטרטוספירה, את המזוספירה הקפואה, 85 מעלות צלזיוס מתחת לאפס, ומשם להמשיך אל התרמוספירה הלוהטת בחום של למעלה מ-1,700 מעלות, לעלות אל האקסוספירה, שכבה דלילה של מולקולות מימן, ומבלי לעצור להמשיך עוד, למעלה, אל המגנטוספירה - אני לא ממציא את השמות האלה - אזור לא הכי ידידותי בחלל. מרוב שכבר אין שם חומר, הגרביטציה נחלשת ועולים הכוחות החשמליים. שם מתנגשים חלקיקים שמגיעים טעונים בשדה המגנטי של השמש עם חלקיקי הפלזמה שמגיעים טעונים מהשדה המגנטי של כדור הארץ ויוצרים חתיכת שדה מגנטי בין-פלנטרי. אני מדמיין את זה כמו אחד מהקליפים של מייקל ג’קסון. בסוף כולם רוקדים.

כדי להגיע לגבהים האלה, חברים, אתה צריך להיות חתיכת לוויין קשוח. או כמו שאומרים אצלנו בתעשיית החלל: זו לא עבודה לכל אחד - זו עבודה ל"דרור 1".

ג.

אין ספק שמבחינתי, מדובר בשדרוג משמעותי. אל תבינו אותי לא נכון, אין גאה ממני לשאת את שם הציפור הישראלית הנפוצה ביותר אחרי העורב, קולה נעים והיא חמודה שאין דברים כאלה, אבל עם כל הכבוד, לוויין היא לא. ומלבד זאת, הייתם פעם בגבעת דרור? גבעה אלק, ערימת חול, אי תנועה עם כמה קוצים ליד כביש 553, תעשו לי טובה. פעם בירח כחול גדלה שם איזו כלנית, תודה רבה באמת. וזה רק "הגבעה", אל תתחילו לדבר איתי אפילו על "נחל דרור". ההוא נחל כמו שההיא גבעה. זרזיף של ברז מקולקל זה מפלי ויקטוריה לידו. ולקינוח, לא רחוק נמצא מחלף דרור - פרויקט כושל שהפך מילה נרדפת למחדל. אני מתבייש להביא לשם אורחים מחו"ל, הם יצחקו עליי.

חייבים להודות שקטגוריית ה"דברים בעולם שקוראים להם דרור" השתפרה משמעותית עם ההכרזה על "דרור 1". צורך אסטרטגי, ככה הגדירו אותו, אמרתי לידידי עת היקשנו כוסית לחיי הלוויין החדש. ידידי הכחיש את הימצאותה של קטגוריה כזו בעולם, אבל אחרי פיתולים לוגיים נאלץ להודות שלו הייתה כזו קטגוריה, היא אכן הייתה משתפרת משמעותית. אבל רגע, הקשה, מה יהיה אם "דרור 1" יתפוצץ כמו "עמוס 6"? מה יהיה לו יתגלו במהלך השנים שחיתות או מחדל הקשורים ב"דרור 1"? מה יעלה אז בגורל הקטגוריה? זאת הבעיה עם אנשים כמוך, אמרתי לו, מזמינים אותך לשתות לחיי לוויין חדש ואתה ישר מבאס. מוכרחים להיערך לכל תרחיש, אמר ידידי. אז אני נערך לתרחיש שבמסגרתו תיתן לי לשתות בשקט, בסדר? סליחה, אמר ידידי, שכחתי כמה רגיש אתה נהיה בכל פעם שמתחילים לדבר על נחל דרור, בוא נדבר על דברים אחרים. הביבי הזה, הא! איזה...

אני חושב שמשהו קרה לי השבוע, קטעתי אותו, אני פשוט לא יכול להתייחס יותר ברצינות לדעתם של אנשים שאין לוויינים בשם שלהם.

ד.

נכון לעכשיו, לפי משרד האו"ם לענייני החלל החיצון (UNOOSA), עוטפים את כדור הארץ כ-5,000 לוויינים, מתוכם רק כ-2,000 פעילים, ורובם סובב את כדור הארץ במסלול נמוך. רק 517 לוויינים הגיעו לגבהים שאנחנו מדברים עליהם - 36 אלף ק"מ.

כמה קשוח אתה צריך להיות בשביל זה? "דרור 1" הוא לא סחלב. התקשרתי לתעשייה האווירית. הניסיונות שבהם צריך לעמוד "דרור 1" עד שיזכה להימלט מכדור הארץ נראים כלקוחים ממדריך עינויים. יש רק דרך אחת לוודא שדרור 1 יוכל לעמוד בפני השיגור, החום, הקור, הרעידות, הרעשים והרִיק של החלל - להעביר אותם את כל מסלול הייסורים פה, על האדמה. להרעיד אותם ולהרעיש להם, להקפיא אותם, ואז לשרוף אותם, להכניס אותם לתאי ואקום, ואז הכול מהתחלה.

תוחלת החיים של "דרור 1" תהיה כ-15 שנה. אחריו יהיו דרור 2, 3, ודרור 4. הנה מצאתי לי עוד דרך למנות את הזמן שעובר בחיים בין דרור לדרור. מעניין לאיזה דרור אגיע. יש מצב של-3. הדברים האלה גורמים לך לחשוב, לא?

ה.

גורמים לך לחשוב על מה יעלה בגורל "דרור 1" בתום 15 שנות תקשורת, ובכלל, כולם מתים בסוף, אבל ממה מת לוויין? מאחר שבמסלול הגבוה של הלוויין אין כבידה, משתמש הלוויין בדלק לבצע תיקוני מסלול קטנים ולהתמודד עם מה שהחלל זורק עליו. לוויין, כמו אדם, מת כשנגמר לו הדלק.

מה עושה לוויין אחרי שהוא מת? לוויינים קטנים שחגים במסלולים נמוכים נופלים לאטמוספירה ורובם נשרפים, אבל מפלצות תקשורת כמו "דרור 1" נידונות לגורל אחר לגמרי; אציל יותר, קודר יותר. את טיפות הדלק האחרונות שלו ינצל "דרור 1" כדי לעשות את הדבר שעשה הכי טוב - לא ליפול, ליפול זה הכי קל: "דרור 1" ייתן גז אחרון ובאקט מרגש יטפס עוד כאלף ק"מ עד שיעזוב את המסלול הגיאוסטציונרי. שם, איפה שכבר אין דבר מלבד גוויות קפואות ודוממות של הלוויינים שמתו קודם, צפות כמו שקיות ניילון במשקל של 6 טונות באוקיינוס של חלל, יבלה "דרור 1" את הנצח לבדו ואף אחד לא יפריע לו. באמת שיש מקום כזה בחלל, קוראים לו "בית הקברות ללוויינים".

זה עצוב, אבל גם יפה, כי "דרור 2" יתפוס את מקומו, ואחר כך יבואו 3 ו-4, והכול בסדר ככה. הרי אי אפשר שרק אחד ישוגר לחלל, יחצה את האטמוספירה, הסטרטוספירה, המזוספירה, התרמוספירה, האקסוספירה והמגנטוספירה, יקיף את כדור הארץ מגובה של 36 אלף ק"מ ויעשה את כל הכיף לבד, נכון?

"דרור 1". שם מושלם ללוויין.

עוד כתבות

בנימין ושרה נתניהו מצביעים בפריימריז/  צילום: הליכוד

מערך דלת לדלת והסעות הליכוד בשיתוף אפליקציית אלקטור יצא לדרך

כך נראה הממשק בין מאגר הנתונים לבין מבצע דלת לדלת של הליכוד, המתנהל בימים אלה, ועד מערך ההסעות לקלפיות - המנוהלים כולם דרך אפליקציה וקבוצות הוואטסאפ של המפלגה ● לפי תוכנית הליכוד, שיאו של המבצע יגיע ביום הבחירות כאשר ב-14 הימים שלפניהן נעשית עבודת התשתית

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 17 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

ארז שמול / צילום: יח"צ

נגיף הקורונה מאיים על הנפקת המניות של תלמה תיירות ורכישת הענק של אמריקן אקספרס טרוול

דחייתה או ביטולה של ההנפקה עקב המשבר בענף התיירות עלולה להשליך על סדרת רכישות שהתבססו על תמורת ההנפקה המתוכננת, ובראשן רכישת סוכנות הנסיעות לאנשי עסקים מידי איסתא ב-130 מיליון שקל ● תלמה: "החברה ממשיכה לפעול להנפקתה לפי לוח הזמנים המקורי"

חיפוש נפט וגז/ צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הלחץ עבד: המדינה לא תעניק רישיונות להפקת פצלי שמן

משרד האנרגיה הודיע לחברת רותם אמפרט כי אין בכוונת המשרד להאריך את רישיון ההפקה במישור רותם מעבר לשנה הבאה ● אדם טבע ודין: "קיים חשש כי ההחלטה דווקא מכשירה תכניות קיימות, למרות שהן הרסניות לסביבה"

בנק HSBC / צילום: שאטרסטוק

בנק HSBC: נפטר 35 אלף עובדים ונמכור נכסים ב-100 מיליארד דולר

הבנק שמתכונן לארגון מחדש דיווח היום במסגרת הדוחות הכספיים לשנת 2019 על ירידה של 53% ברווח הנקי שלו ● בין יתר האתגרים העומדים בפני הבנק מתייחס היו"ר לנגיף הקורונה: "הבנק עוקב אחרי השפעת התפרצות נגיף הקורונה, והפחית את ציפיותיו לצמיחה באסיה השנה כתוצאה מכך"

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

"יש חברות סייבר מדהימות בישראל, צ'ק פוינט היא לא אחת מהן"

ניר צוק, מייסד חברת פאלו אלטו נטוורקס, החל את דרכו המקצועית בצ'ק פוינט ועזב אותה לטובת הקמת חברות מתחרות • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר למה האסטרטגיה של פאלו אלטו טובה יותר משל המתחרות ועוקץ גם את מיקרוסופט: "הסתכלתי על החברות שהם רכשו ומצאתי דברים חסרי ערך"

הובלת מכולות מסין לקליפורניה / צילום: רויטרס

משבר הקורונה הוא “מהחמורים שידע ענף הספנות בעשור האחרון”

האטת הכלכלה הסינית מביאה להשעיית עשרות קווים ימיים ומעכבת את קצב הבנייה של אוניות חדשות

 

 

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

הכנסות שנתיות של 156 מיליון דולר לאינמוד שכבר שווה 1.4 מיליארד דולר

חברת האסתטיקה הרפואית רשמה ברבעון הרביעי הכנסות של 47 מיליון דולר, גידול של 63% לעומת התקופה המקבילה ● החברה משיקה שני מוצרים חדשים וחוזה צמיחה נוספת של 20-25% ב-2020

מנכ"ל מימון ישיר, ערן וולף  / צילום: מימון ישיר

מימון ישיר מתקרבת לבורסה: תצא לרוד שואו בשבועות הבאים לקראת הנפקה לפי שווי של כ-1.5 מיליארד שקל

הנפקת מימון ישיר, המשתייכת לקבוצת צור שמיר, רוכבת על הגאות במניותיהן של חברות האשראי החוץ-בנקאי בבורסת תל אביב ● התחום נחשב לכזה שעדיין אינו קרוב למיצוי הפוטנציאל הקיים בו

גדעון ורטהייזר וצמרת סיוה בפתיחת המסחר אתמול בנאסדק / צילום: נסדק

סיוה עקפה את תחזיות האנליסטים ב-2019 אך הרווח השנתי כמעט התאפס; מספקת תחזית משופרת ל-2020

ההכנסות השנה אמורות לצמוח בכ-9%, ולכלול מכירות טכנלוגיה לאייפון הבא של אפל ● החברה לא צופה השפעה של וירוס הקורונה על ההכנסות השנתיות, ונהנית לדבריה מצבר הזמנות חזק וביקוש ער למוצריה בתחום הסכמי הרישוי

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

ליצמן: "עד עכשיו מנענו את הגעת הקורונה, אך מניחים שהנגיף יגיע"

נערכים לקורונה בישראל: שר הבריאות וראש המל"ל מחפשים  אתרים שישמשו כמרכזי קליטה לחולי קורונה, ושר הפנים הודיע כי תימנע כניסתם של אנשים ששהו בבסין, במקאו, בתאילנד, בסינגפור ובהונג קונג בשבועיים האחרונים ושאינם אזרחי או תושבי ישראל ● לפי איסתא, "ההיסטריה בארץ מוגזמת"

מחסן בטקסס / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

אפקט אמזון: האם העלייה במסחר המקוון תוריד את מחירי האחסון?

האם "הבום" בשטחי אחסון תעשייתי יפעל לטובת הדיירים ● ניתוח עסקה

בצלאל מכליס / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

אלביט זכתה בחוזה של 670 מיליון דולר לאספקת פתרונות ביטחוניים למדינה באסיה-פסיפיק

החוזה יבוצע על פני תקופה של 25 חודשים, ומציב את היקף החוזים שבהם זכתה אלביט מערכות מתחילת השנה על יותר ממיליארד דולר

בועז גולן / צילום: יונתן בלום, גלובס

עו"ד בועז גולן הצטרף לצוות המומחים של הוט בעסקה לרכישת פרטנר

עו"ד גולן שימש בעבר כיועץ המשפטי של רשות התחרות ● בהוט מתכוונים להמשיך במגעים לרכישת פרטנר ללא קשר לניסיונות המיזוג האחרים בשוק

שאול אלוביץ' / צילום ארכיון: יוסי כהן

החלטה גורלית של שאול אלוביץ': מוותר על השימוע בתיק בזק

ל"גלובס" נודע כי אלוביץ' החליט לוותר על זכותו להליך שימוע בפני פרקליטות מיסוי וכלכלה ב"תיק בזק השני" - פרשת המרמה בבזק ● המשמעות: ייאלץ להתמודד כנאשם במקביל עם שני משפטים פליליים – תיק 4000 ותיק בזק

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

משפחת פישמן תחמוק מאחריות משפטית? מחלוקת בין לאומי והפועלים על הצעת פשרה בתיק פשיטת הרגל

איש העסקים פושט הרגל מנסה לקדם פשרה שכוללת מחיקה של התביעות המשפטיות נגד ילדיו ורעייתו בתמורה לתשלום פעוט ● ל"גלובס" נודע כי בנק לאומי כבר הסכים לפשרה, שנתקעה כי בנק הפועלים דרש הזרמה של עשרות מיליונים ● לאומי: "מתנגדים בתוקף להסדר המוצע"

אלון יחזקאלי, ירון אלבוים וטל תמיר, מייסדי וויליוט / צילום: איל יצהר, גלובס

וויליוט גייסה 20 מיליון דולר כדי להפוך כל חפץ למכשיר מחובר

עד כה גייסה החברה 70 מיליון דולר ● הסכום שגויס נועד לשמש את החברה כדי לבצע פיילוטים נוספים עם לקוחות

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, גלובס

אנשי עסקים בכירים פנו לח"כים: "לא לאפשר לנאשם נתניהו לקבל מנדט לשלוט"

120 אנשי עסקים מוכרים פנו היום במכתב ל-120 חברי הכנסת בבקשה שלא לאפשר לרה"מ נתניהו, הנאשם בעבירות חמורות, להקים את הממשלה הבאה ● "כשם שלא יעלה על דעתנו למנות נאשם בעבירות כאלה לתפקיד במוסד חינוכי - כך גם אין להטיל עליו להקים ממשלה"

חברת הסייבר ההתקפי NSO / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

ביהמ"ש הורה להסיר את חסימת חשבונות הפייסבוק של עובדי NSO

זאת במסגרת תביעה נגד פייסבוק שהגישו העובדים בנובמבר האחרון, בדרישה לפתוח את החשבונות החסומים שלהם ברשת החברתית ובאפליקציית אינסטגרם שבבעלותה ● השופט: סיכויי התובעים לזכות בתביעה הם על פניו טובים

מטוס הרטרו של אל על / יחצ אל על

"אל על בונה על תמיכה ממשלתית בעקבות משבר הקורונה"

בכיר באל על ל"גלובס": "אנו מברכים על היוזמה של שר התחבורה לסייע לחברות התעופה הישראליות. אנחנו חושבים שזה נכון בעת הזו מול האתגר הזה שמשלב כוח עליון והחלטות של המדינה שמשפיעות עלינו"