גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרשנות: הקרב של אדלשטיין - לשמור על הכנסת או על הבית בבלפור

בסוגיית הקמת ועדת הכנסת לצורך דיון החסינות, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין נמצא בין הפטיש לסדן • מצד אחד, חשש למעמדו הפוליטי בליכוד והבית בבלפור הנושף בעורפו • מצד שני, האמירות הנחרצות של ליברמן נגדו והאיום של כחול לבן להחליף אותו במועמד משלה, ח"כ מאיר כהן ● פרשנות

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין / צילום: דוברות הכנסת נועם מוסקוביץ
יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין / צילום: דוברות הכנסת נועם מוסקוביץ

בישיבת סיעת כחול לבן, שלשום בתל אביב, נאמר לחברי הכנסת של הסיעה כי עליהם להיות מוכנים ומזומנים לשעות רבות של מליאה בראשית השבוע הבא. זוכרים? התפקיד הזה שאליו הם נבחרו לפני כמעט שנה: הצבעות, דיונים, נאומים, קבלת החלטות.

מיום ראשון, בכוונת כחול לבן לפעול לבחירת יו"ר כנסת במקומו של היו"ר המכהן הח"כ יולי אדלשטיין. המועמד שבו מדברים הוא ח"כ מאיר כהן מ"יש עתיד", שר הרווחה בין 2015 ל-2013.

בעוד שמו של כהן טרם הוצף באופן רשמי, מעט יותר משבוע מפמפמים בכחול לבן שיו"ר הכנסת אדלשטיין עשוי למצוא את עצמו מחוץ ללשכה המרוהטת בעץ עמוק וכהה בכנסת.

במספר הצהרות של יו"ר כחול לבן הח"כ בני גנץ, ראיונות של הח"כ יאיר לפיד ואמירות של ח"כים מן הבכיר ועד הזוטר, הם הסבירו שאם יו"ר הכנסת לא ישלים עם עובדת היותו של רוב של 65 ח"כים הקוראים להקמת ועדת הכנסת, הוא יוזז ממקומו. בכחול לבן ממתינים בסבלנות לשמוע ממנו, מבינים שהוא מורח את הזמן, מחכה לחוות דעת משפטית אחת - ואחריה עוד אחת, ומנסה להרוג את הזמן, פן מישהו אחר ינסה "להרוג" אותו. נכון ליום חמישי בצהריים, אדלשטיין המתין לחוות דעת נוספת של היועץ המשפטי עו"ד איל ינון באשר ל"זכות הוטו" שלו, אותו סעיף שהיה מוסכם בין הצדדים - כחול לבן והליכוד - בעת היציאה למערכת בחירות שלישית.

אדלשטיין לא צריך את ינון כדי לדעת שנייר הסכמה בין שני צדדים אינו גובר בשום מצב על הצבעת רוב במליאה וגם לא על הצבעת רוב בוועדה. אבל שיקוליו הם פוליטיים. יש לו 100 אלף איש מתפקדים לְרַצּוֹת ומשפחה אחת בבלפור הנושפת בעורפו.

בעוד בכחול לבן נוהגים באדלשטיין בזהירות מופלגת, ואחרי שבוע של מריחות, הודיע ח"כ אבי ניסנקורן שהם מאפשרים לאדלשטיין עוד יממה של קבלת החלטות - פוליטיקאי בכיר אחר אינו מכבס מילים.

בראיון אחר ראיון, ח"כ אביגדור ליברמן הולם, והאמירות שלו מפורשות. בחצי השנה האחרונה הוא לא תמך באורח מלא במדיניות כחול לבן: הם רצו להחליף את אדלשטיין כבר בספטמבר, אך ליברמן הודיע להם שלא יקום ולא יהיה עד שיושלמו כל ימי המשא ומתן על הקמת ממשלה.

בין ליברמן לאדלשטיין יש קירבה אמיתית, ולא רק בשל היותם עולי חבר העמים לשעבר. אדלשטיין הוא אדם נוח לבריות וחביב ברמה האישית על רבים בכנסת. הוא לא השתלח באף אחד אישית, וזאת על אף עלבונות קשים שספג בשנים האחרונות, בעיקר מחברי הסיעה שלו (אורן חזן, מירי רגב וגם שליחים מטעם בית ראש המממשלה).

מערכת היחסים של אדלשטיין עם נתניהו אינה טובה, בלשון המעטה. מאורעות טקסי יום העצמאות ה-70 לא נשכחו. המצב בין השניים ב 2018 התדרדר עד כדי איום אדלשטיין בהחרמת הטקס וכוונתו שעובדי משמר הכנסת לא ישתתפו. בסוף נרגעו הרוחות, חלפו מאז מים רבים בנחלי ישראל והשניים אפילו נצפו בחוגי בית פוליטיים לתמיכה אישית בנתניהו במערכות הבחירות המרובות שהומטרו עלינו השנה.

בסיבוב האחרון, בין נתניהו לסער, התעטף אדלשטיין בממלכתיות ובשתיקה. לא ראוי היה, לדעתו, שיו"ר הכנסת ישתתף בקמפיין של ח"כ אחד נגד ח"כ אחר, מתוך מפלגתו. יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, הרחיק לכת והאשים את אדלשטיין בפוטש. הוא טען שבמסגרת 21 הימים שהוקצו לאיסוף 61 חתימות שיאפשרו להטיל את הרכבת הממשלה על ח"כ מסוים, לאחר שנתניהו וגנץ כשלו במשימה בזמן שהוקצה להם, הוא ערך שיחות פנימיות כדי לאפשר את הטלת הממשלה על ח"כ אחר (שאינו נתניהו).

בליכוד, אדלשטיין לא רוצה לצאת נגד גדודי המשמיצים. שהוא יהיה מי שיירשם כמקים ועדת הכנסת ושותף לשלילת החסינות מראש הממשלה? הוא מתבונן על פיד הטוויטר של הבן. משם יוצאים עלבונות אישיים, קללות ומתקפות. הניסוחים הקטלניים של הציוצים של האיש הצעיר הטוען שהוא כותב את הכול "כאדם פרטי" - עוברים היישר לתוך קבוצות הווטסאפ של הליגוד ומשתלטות על סדר היום בפייסבוק. מדוע אדלשטיין צריך לספוג את הכול כאשר מטרתו הסופית היא להתמודד על ההנהגה? מספיק, הוא היה יו"ר הכנסת הרבה שנים, ייתכן שהגיע זמנו לעבור הלאה, כלומר להיות מוחלף.

מה צפוי בימים הקרובים? בכחול לבן, כאמור, מכנסים את חברי הכנסת ומורים לכולם שלא להיעדר מהכנסת בימים הקרובים. חברי הכנסת של ישראל ביתנו נמצאים גם הם כולם בישראל. חלוקת הכוחות בוועדת הכנסת - לכשתוקם, על בסיסה של הוועדה המסדרת - היא כדלקמן: 12 חברי כנסת מכחול לבן, העבודה, המחנה הדמוקרטי, הרשימה המשותפת; 12 ח"כים מהלליכוד, הבית היהודי + האיחוד הלאומי, הימין החדש , ש"ס ויהדות התורה; 2 ח"כים מישראל ביתנו.

כל השחקנים הפוליטיים בזירה מבינים כעת שהיועץ המשפטי של הכנסת יקבע כי אין מניעה להקמת הוועדה, כי אין ליו"ר הכנסת זכות וטו אפקטיבית. בראשית השבוע הבא, מד החום בבניין הנטוש בירושלים יעלה לרמות גבוהות. המליאה תכונס, ייתכן שיו"ר הכנסת יוחלף ותוך זמן קצר תכונן ועדת הכנסת וייקבעו דיוני חסינות, כבר בשבוע שאחריו.

מבחינת כחול לבן מדובר ב-Win Win. קמפייני הגעוואלד של נתניהו - רודפים אותי, מדיחים אותי, אני המסכן - כבר פחות עובדים על הציבור הישראלי.
מנגד, אם הח"כ מאיר כהן יהיה יו"ר הכנסת במהלך תקופת הבחירות, הרי שגם בראשית הכנסת ה-23, עד שתוקם ממשלה, המשרה החשובה הזו כבר לא תהיה בידי הליכוד, ונתניהו, גם אם ישיג תוצאה מרשימה בקלפיות, לא יוכל להריץ את כל משחקי החקיקה האהובים עליו בטרם מוקמת ממשלה. 

למה מתכוון השגריר פרידמן כשהוא מדבר על יו"ש

מספר חודשים לפני הצהרת ההכרה בסיפוח רמת הגולן של הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ, אמר השגריר האמריקאי בישראל, דיוויד פרידמן, כי הוא מצפה שרמת הגולן תישאר לעד בידיים ישראליות. בראיון ל"ישראל היום" בספטמבר 2018, הוא התווה את הכיוון של מה שהפך במרץ 2019 להחלטה פורמלית של הנשיא טראמפ. שישה חודשים.

כמו החצב המבשר את בוא הסתיו, בשלהי הקיץ אפשר לראות עמודים של חצבים בגובה, בפריחה קצרה לכמה ימים, מציצים ומעדכנים על העומד לבוא. אחרי שפרח החצב נושר, הבצל מתקיים בתוך האדמה עד שמגיע הסתיו.
השבוע עמד פרידמן בפני אורחי פורום קהלת (מכון מחקר ימני-שמרני) בירושלים ודיבר על שלושה תהליכים המתרחשים במשמרתו. האחד: מעמד ירושלים; השני: מעמד רמת הגולן; השלישי: מעמד יהודה ושומרון. "שלושה נושאים שאליהם ניגשנו בסדר יורד לפי רמת המורכבות שלהם", אמר פרידמן.

כנס קהלת, ביום רביעי, כונס בכותרת "דוקטרינת פומפאו", ביחס לאותה הצהרה של מזכיר המדינה מייק פומפאו מאמצע נובמבר 2019. פומפאו כינס אז מסיבת עיתונאים מיוחדת ובה אמר שחוות הדעת המשפטית במחלקת המדינה, שלפיה יישובים ישראלים ביו"ש הוקמו בניגוד לחוק הבינלאומי - אינה בתוקף יותר.

נאום פרידמן השבוע היה "החצב" של סיפוח יהודה ושומרון. פרידמן דיבר ברגש על הקשר והנוכחות היהודית באזורי יו"ש. "שם האזור יהודה אומר הכול. מדובר בשטח שבו הייתה נוכחות יהודית חשובה. שם לב ההתרחשויות התנ"כיות", אמר פרידמן וסיפק את הדוגמאות המוכרות: רכישת מערת המכפלה בחברון, שילה - שם הוחזק ארון הקודש לפני בניית בית המקדש בידי המלך שלמה. ופרידמן סיכם את דבריו: "דוקטרינת פומפאו אינה פותרת את המחלוקת על אזורי יו"ש, אבל היא מחזירה את הנושא לתוך המגרש", אמר השגריר והוסיף: "זה לא מעלים שני מיליון פלסטינים או יותר החיים ביו"ש, ואנחנו מאחלים שיחיו חיים של כבוד, שלום, עם עצמאות, גאווה והזדמנויות ונהיה מחויבים למצוא דרך לכך. לישראלים יש הזכות לחיות ביו"ש, זה לא אומר שזכותם של הפלסטינים לחיות שם נשללת, אלא מחפשים פתרון פרקטי שישפר את חיי כולם".

כך פרידמן. מה המסקנה מכל זה? אפשר לומר שתוך כמה חודשים, הממשל האמריקאי יבשר את הצעד הבא: סיפוח. גם אם לא סיפוח של אזור יו"ש, לכל הפחות ידובר על סיפוח של היישוביים הישראלים הרבים המפוזרים בשטח.

עוד כתבות

אברהם נניקשווילי / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ננקשווילי מערער על הרשעתו; הפרקליטות מבקשת להחמיר בעונשו

אברהם נניקשוולי - שהורשע במתן שוחד של 400 אלף דולר לשר המנוח בנימין בן-אליעזר ונידון ל-14 חודשי מאסר - מערער הן על הרשעתו והן על עונשו ● מנגד, הפרקליטות תערער על קולת העונש ● העליון הורה על עיכוב ביצוע העונש עד להכרעה בערעורים

מפעל תפרון, כרמיאל / צילום: עינת לברון

האופטימיות של תפרון הייתה מוקדמת מדי: עלולה להכיר בהפסד של מיליון דולר ב-2020 בגלל הקורונה

החברה, שהפגינה עד כה אופטימיות זהירה בנוגע להשפעות הקורונה על פעילותה, עדכנה כי תכיר בהפסד, בהנחה שעד סוף חודש מרץ לא יחזרו קבלני המשנה שלה בסין לפעילות סדירה

קופקסון. המחיר ירד והרווחים נשחקו / צילום: shutterstock

טבע ממשיכה להגן על הקופקסון גם כשהתחרות הגנרית בשיאה: מבקשת להחשיבו כ"מוצר ביולוגי"

מהלך כזה עשוי להקשות על תחרות גנרית לקופקסון, שכן על פי חקיקה של הקונגרס האמריקאי, החל ממרץ הקרוב תרופות החיקוי לביולוגיות ייאלצו לעבור מסלול אישור מורכב וארוך יותר ● בטבע סבורים שהקופקסון עונה על התנאים של מוצר ביולוגי על פי הרכבו

אריאל קליקשטיין ויוני לוקסנברג, מייסדי ELEMENTOR / צילום: יח"צ

אלמנטור גייסה 15 מיליון דולר כדי להתחרות ב-Wix על בוני האתרים המקצועיים

חברת אלמנטור גייסה את כל הסכום מקרן לייטספיד ● החברה הוקמה ב-2016 ועברה לרווחיות לאחר כמה חודשים

משה כחלון / צילום: רפי קוץ

סוף למשבר? שר האוצר כחלון חתם על הצו ליבוא חמאה פטור ממכס

חרף התנגדויות הרפתנים והגורמים המקצועיים במשרד החקלאות, שר האוצר חתם על הצו ליבוא פטור ממכס של חמאה לישראל, כהוראת שעה לשנה אחת ב-2020 ● המשמעות: במהלך 2020 ניתן יהיה לייבא חמאה לישראל ללא מכס, מבלי להתבסס על חלוקת מכסות

ג'ם טריק יוקסל, איציק אברכהן, ענת גבריאל, רמי לוי ויפית אטיאס / צילום: אלירן אביטל, יח"צ

הקמעונאים נפרדים ממנכ"לית יונילוור היוצאת ענת גבריאל

וגם: ד"ר צחי גליקמן, סמנכ"ל בכיר וראש חטיבת מערכות חימוש ברפאל, ימונה לתפקיד סמנכ"ל בכיר וראש חטיבת מחקר, פיתוח והנדסה בחברה ● השיחה

אורן הוד/ איל יצהר

אפריקה ושוסטר רכשו זכות חכירה למגרש ברמת השרון בשווי 158 מליון שקל

אפריקה ישראל מגורים ונוה שוסטר רכשו זכויות חכירה במגרש בשטח של כ-7,700 מ"ר בסמיכות לצומת הכפר הירוק ● בהתאם לתב"ע החלה על המגרש, ניתן להקים בו 145 יחידות דיור ושטחי מסחר בהיקף של כ-250 מ"ר

עבודה בסטארט אפ / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

דוח חדש: כמה משלמות חברות ההייטק הבינלאומיות ואיפה עובדים צעירים מוצאים עבודה?

18.5 אלף משרות פנויות יש בהייטק, שיעור הנשים בתעשיית ההייטק עומד במקום, ויש יותר ערבים וחרדים בתעשייה ● דוח חדש של רשות החדשנות וסטארט-אפ ניישן סנטרל על ההון האנושי מציג את ההזדמנויות ואת הבעיות בתעשיית ההייטק

רועי ורמוס / צילום: שלומי יוסף

נוקד קפיטל סגרה את גלובל אקוויטי ונפרדה מרוקח

חברת ניהול קרנות הגידור של רועי ורמוס ושלומי ברכה סוגרת את הקרן לאחר כשנתיים של פעילות, במהלכן צברה נכסים שנאמדים בכ-200 מיליון שקל

חולה קורונה בסין/ צילום: רויטרס CHINA DAILY

הקורונה בדרך לתפוח הגדול: בארה"ב נערכים להתפשטות משמעותית של הנגיף

עד כה נספרו בארה"ב 14 מקרי הידבקות בלבד ● מנהלת המרכז האמריקאי הלאומי לחיסון, בקרה ומניעת מחלות: "השאלה איננה אם הנגיף יתפשט בארה"ב - אלא מתי"

רני צים / צילום: איל יצהר

מידאס של שוק ההון: רני צים ממשיך לרכוש חברות במשבר והמניות מזנקות

חברת מרכזי הקניות הבורסאית של צים צפויה לרכוש את השליטה במידאס, הפועלת עימה להקמת מרכזים מסחריים ביישובים ערביים, תמורת 50 מיליון שקל ● צים: "אמנם בימים אלה, על רקע בהלת הקורונה, השוק קצת מבולבל, אבל זו עסקה אסטרטגית לטווח ארוך"

בוב איגר ומיקי מאוס / צילום: דייוויד רורק, רויטרס

מיקי מאוס בהלם: מנכ"ל דיסני בוב איגר פורש אחרי 14 שנה

איגר יישאר כיו"ר ביצועי בחברה ויפקח על היוזמות של דיסני עד סוף השנה הבאה, אז החוזה שלו יפקע ● מחליפו בתפקיד הוא בוב צ'אפק שניהל בשנים האחרונות את חטיבת הפארקים ואזורי הנופש של דיסני

אבנר מנדלסון, מנכ"ל בנק לאומי ארה"ב / צילום: איל יצהר, גלובס

טבלת שיאני השכר בבורסה בת"א ל-2019: כמה קיבל מנכ"ל לאומי ארה"ב

המנכ"לית הקודמת של לאומי, רקפת רוסק עמינח, הסתפקה אשתקד בפחות ממחצית הסכום שקיבל מנדלסון ● בצמרת טבלת מקבלי השכר הגבוה בבורסה בת"א עמד שבתאי אדלסברג, מנכ"ל אודיוקודס

חשבוניות  / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

האחים קבלני העפר והתשתיות שישלמו מיליונים במסים על חשבוניות פיקטיביות

בשנים 2007 עד 2012 עסקו האחים בהשכרת ציוד לעבודות עפר ופיתוח באמצעות מספר חברות ● בתקופה זו, פעלו האחים, בין היתר, להוצאת חשבוניות מס על שם שתי חברות בבעלותם לגורמים שונים בגין השכרת ציוד וביצוע עבודות שונות כביכול

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

איתות חיובי מקבוצת יינות ביתן: החלה להעביר תשלומים לספקיות המזון

ל"גלובס" נודע כי יינות ביתן החלה להעביר בימים האחרונים את תשלומי החובות לספקיות הגדולות והבינוניות ● עם זאת, ישנן עדיין ספקיות בינוניות וקטנות שטרם קיבלו תשלום ● המהלך מתבצע על אף קשיי התזרים והעובדה שהחברה טרם חתמה על עסקה עם גוף שיעניק לה מימון

עו"ד חנן פרידמן - יוני רייף / צילום: יחצ

מנכ"ל לאומי: "בתרחיש פסימי קיצוני התפשטות הקורונה תאט את צמיחת המשק לפחות מ-2% בשנת 2020"

כך אומר חנן פרידמן, מנכ"ל הבנק, שסיכם את 2019 עם רווח נקי של כ–3.52 מיליארד שקל ושיפור בתשואה להון שעלתה ל–9.8% ● מחלק דיבידנד בהיקף 297 מיליון שקל לצד רכישה עצמית של מניות ב–700 מיליון שקל ● גידול של 3.6% חל בהיקף האשראי שהבנק מעמיד לציבור, לכ–282.5 מיליארד שקל

אילן צחי  / צילום: איל יצהר, גלובס

שינויים בצמרת חברת זניט מדיה מקבוצת פובליסיס

8 חודשים לאחר כניסתו לתפקיד מנכ"ל חברת המדיה, משלים אילן צחי שינוי ארגוני הכולל חילופי גברי בהנהלה והכנסת תפקידים שלא היו לפני כן ● בין היתר מינה צחי למשנה למנכ"ל את רונית מרדכי, שעבדה לפני כן בחברות מדיה ובקרת מדיה וכן כמנהלת מחלקת המכירות בקשת

סוחרים בבורסה של ניו יורק/  צילום: רויטרס, Jeenah Moon

מסחר תנודתי בוול סטריט; יו"ר ה-FDA: "אנחנו על סף מגיפה"

לראשונה מאז התפרצות הנגיף היום היו יותר נדבקים חדשים מחוץ לסין מאשר בתוכה ● נעילה חיובית באירופה; מילאנו קפצה ב-1.44% לאחר ההתרסקות שנרשמה בתחילת השבוע ● מכירות הבתים החדשים בארה"ב עלו לשיא של 12.5 שנים

רפת פרות / צילום:  איל יצהר

ליאור שמחה יחליף את אביתר דותן כמנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר

שמחה יכנס לתפקיד במאי ● האתגר הראשון יהיה התמודדות עם סוגיית תכנון משק החלב אל מול הממשלה הבאה שתקום

בנימין נתניהו / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

נתניהו מחזר אחרי קולות החברה הערבית: "רק אני יכול להביא שלום"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע היום לביקור בחירות בעיר טמרה ● המטרה: להציג את הליכוד כמפלגה שדואגת לציבור הערבי ולמנוע התחזקות נוספות של הרשימה המשותפת