גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תזוזה משמעותית בשוק עריכת הדין: נבות תל-צור עוזב את משרד רם כספי ויוצא לדרך עצמאית

תל-צור, מבכירי הסנגורים בארץ, שייצג בין היתר את אולמרט ונתניהו, עוזב את משרד עורכי הדין רם כספי ושות' אחרי 20 שנה - ויצטרף למשרדם של עוה"ד מירב בר-זיק, טל שפירא ואריאל כפרי שעבדו עמו בעבר ● המשרד הממוזג יקרא "תל-צור ושות'"

עו"ד נבות תל-צור. יוצא לדרך עצמאית / צילום: איל יצהר
עו"ד נבות תל-צור. יוצא לדרך עצמאית / צילום: איל יצהר

מעבר משמעותי בשוק עריכת הדין: עו"ד נבות תל-צור, מבכירי הסנגורים בארץ, שייצג בין היתר את ראשי הממשלה אהוד אולמרט ובנימין נתניהו, עוזב את משרד עורכי הדין רם כספי ושות' אחרי 20 שנה ויוצא לדרך עצמאית.

תל-צור, שעמד בראש מחלקת הצווארון הלבן במשרד כספי, מצטרף למשרדם של עורכי הדין מירב בר-זיק, טל שפירא ואריאל כפרי שעבדו עמו בעבר במשרד כספי. שפירא וכפרי גם ייצגו בצוותא עם תל-צור את ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך החקירה נגדו ולפני הליך השימוע שנערך לו.

אל המשרד הממוזג שיוביל תל-צור מצטרפת גם עו"ד ליה גוני, שמגיעה עם תל-צור ממשרד רם כספי. המשרד הממוזג יתמחה בליטיגציה מסחרית מורכבת ועבירות צווארון לבן, וייקרא "תל-צור ושות' וימנה 10 עורכי דין.

בהודעה שהוצאה לתקשורת על המעבר נמסר כי "נבות תל-צור נפרד בהתרגשות מרם כספי והודה לו על הזכות שנפלה בחלקו לעבוד במחיצתו. השניים סיכמו כי שיתוף-הפעולה ביניהם יימשך בעתיד".

תל-צור, שנולד בקיבוץ אפיקים, למד משפטים באוניברסיטת תל-אביב והתמחה בעריכת דין אצל עו"ד ד"ר יעקב וינרוט ז"ל. הוא עבד כעורך דין במשרד וינרוט וב-1999 הצטרף כשותף בכיר למשרד כספי ושות' ומונה כמנהל המחלקה המטפלת בעבירות צווארון לבן.

לאורך השנים ייצג תל-צור נבחרי ציבור ואנשי עסקים מוכרים, ובהם את שר הפנים אריה דרעי, שאותו הוא מייצג גם היום. דרעי, נזכיר, חשוד בביצוע עבירות מס, מרמה והלבנת הון. תל-צור ייצג את דרעי גם בעבר בעת שדרעי נחקר, נשפט, הורשע בשוחד ונשלח לכלא, בתקופה הראשונה שבה שימש כשר הפנים.

תל-צור ייצג את ראש עיריית רמת גן לשעבר, צבי בר, שהורשע בשוחד. אחד התיקים המשמעותיים ביותר מבחינתו של תל-צור היה זה שבו הוא נחלץ להגנתו של המנטור שלו לשעבר, עו"ד יעקב וינרוט ז"ל, כשזה הסתבך בחשד לפלילים.

לקוח בכיר נוסף של תל-צור היה ראש רשות המסים לשעבר, ג'קי מצא, שהואשם בשוחד בתיק פרשת השחיתות ברשות המסים. משפטו של מצא הסתיים בהרשעה של מצא בהסדר טיעון בעבירות של מרמה והפרת אמונים. תל-צור ייצג את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט במשפטו בפרשת טלנסקי בבית המשפט המחוזי בירושלים.

בהמשך ייצג תל-צור את איש העסקים, דני דנקנר, שהואשם לצדו של אולמרט במשפט פרשת הולילנד.

בנובמבר 2017 הורשע תל-צור, על-פי הודאתו, בדין משמעתי בביצוע עבירה של התנהגות שאינה הולמת את מקצוע עריכת הדין בשל התנהלותו מול שולה זקן, לשעבר מנהלת לשכתו של אולמרט, בהקשר של משפט הולילנד.

תל-צור הושעה מהעיסוק בעריכת דין למשך שנה, לאחר שהודה כי הוא נפגש עם זקן והמליץ לה שלא לחתום על הסדר טיעון בפרשת הולילנד שבה הואשם אולמרט בקבלת שוחד. זאת, מתוך כוונה לסייע לאינטרס של אולמרט, חברו, ועל אף שבין זקן לאולמרט היה ניגוד אינטרסים באותו עניין.

בהמשך לפגישה הציע תל-צור לזקן, בשמו של אולמרט, כי ראש הממשלה לשעבר יפעל לכך שמקורבים אליו ישלמו לזקן שכר עבודה מוגדל וכן יעניקו לה סיוע כספי למימון סנגור פרטי, במקרה שלא תמשיך להיות מיוצגת על-ידי סנגוריה.

תל-צור חזר לעיסוק פעיל בשיא הכוח לאחר תום תקופת ההשעיה. בנובמבר 2018 הוא הצטרף לצוות ההגנה של ראש הממשלה נתניהו והחל להוביל את הצוות. במהלך ייצוגו את נתניהו התגלו ויכוחים בין תל-צור והסנגורים הנוספים לבין היועמ"ש, ד"ר אביחי מנדבליט, בעיקר סביב העברת חומרי החקירה לפני השימוע.

בתום החקירה, חומרי החקירה בתיקי נתניהו חיכו לסנגורים במשרדי הפרקליטות, אך הסנגורים סירבו לקחת אותם להתחיל להתכונן להליך השימוע לראש הממשלה. זאת, לטענתם, בשל העובדה שנתניהו עדיין לא הסדיר את נושא שכר-טרחתו עמם ולאחר שהם לא לקחו על עצמם את הייצוג בשימוע. בשלב מסוים נשלח שליח מפרקליטות מיסוי וכלכלה עם חומרי החקירה למשרדו של תל-צור אך הוא חזר כלעומת שבא.

"הניסיון להמציא לנו את חומרי החקירה באופן חד-צדדי, חרף ההודעה בכתב ששלחנו כי לא קיבלנו על עצמנו את הליך השימוע, אינו במקומו", מסרו אז תל-צור והסנגורים הנוספים.

במאי 2019, לאחר שנושא שכר-הטרחה לא הוסדר, הפסיק תל-צור לייצג את נתניהו (וכך גם שפירא וכפרי). בסופו של דבר נתניהו יוצג בהליך השימוע בפני היועמ"ש על-ידי עורכי הדין עמית חדד ויוסי אשכנזי.

התיק המשמעותי עבור תל-צור - ייצוג המנטור יעקב וינרוט ז"ל

את הקריירה המשגשגת שלו בנה עו"ד נבות תל-צור בשתי ידיו, אך הוא חייב אותה גם לעו"ד יעקב וינרוט, שבמשרדו התמחה ועשה את שנותיו הראשונות כעורך דין. במהלך שנות ה-2000, כשתל-צור כבר היה עורך דין בכיר ומוכר ועבד במשרד רם כספי ושות', הוא נחלץ להגנתו של הבוס והמנטור.

בינואר 2010 הועמד וינרוט לדין על-ידי המדינה בגין שוחד ועבירות נוספות בשל התנהלותו מול פקיד שומה גוש דן באותו זמן, שוקי ויטה. לפי הנטען אז, וינרוט גבה שכר-טרחה מופחת מויטה, כשהעניק לו ייצוג משפטי בנוגע לעיכוב קידומו ברשות המסים, ובתמורה אישר ויטה, בתפקידו כפקיד שומה דן, הסדרי מס מקלים ללקוחותיו של וינרוט, בהם צ'רנוי וגאידמק - מהם קיבל וינרוט שכר-טרחה בסכום-עתק של כ-30 מיליון שקל.

בסיועו של תל-צור ושל סנגורים בכירים נוספים בתחום הצווארון הלבן, בהם דן שינימן, נוית נגב ודוד ליבאי, וינרוט ניהל קרב משפטי עיקש להוכחת חפותו.

ב-31 באוקטובר 2011 החליט השופט גלעד נויטל לזכות מחמת הספק את וינרוט מכל האישומים נגדו - הן מתן שוחד והן הלבנת הון - בפרשת וינרוט-ויטה (עם זאת, בית המשפט הרשיע את ויטה בשלוש עבירות של מרמה והפרת אמונים). "התמונה הראייתית הכוללת, המורכבת משילוב, איחוד והצלבת כל הראיות, מצביעה על האפשרות הסבירה והחלופית, לפיה הנאשמים לא ביצעו את עבירת השוחד", קבע השופט.

לאחר מותו של וינרוט באוקטובר 2018 ספד לו תל-צור: "יעקב וינרוט, שהיה משפטן מחונן, פילוסוף, מורה הלכה, ידען רב-תחומי ואדם מלא רגש, עיצב עבור דורות של תלמידים את דמות הסנגור האולטימטיבי בעולם המשפט, כתפקיד שהוא לא רק מקצוע אלא שליחות חברתית, להגן על בני אדם מפני כוחן של הרשויות ולהזדהות עם מצוקותיהם". 

ממשרד עורכי הדין רם כספי ושות' נמסר בתגובה: "כספי ושות' מברכת את יקירנו, עו"ד נבות תל-צור, בדרכו החדשה ומאחלת לו מקרב הלב הצלחה רבה. שיתוף-הפעולה הפורה עם נבות בתיקים רבים יימשך. מנהל מחלקת הצווארון הלבן במשרד, עו"ד ירון ליפשס, ימשיך להוביל את המחלקה, בין היתר בתיקי ניירות ערך המשמעותיים במשק ובשורה ארוכה של הליכים פליליים, הליכים מינהליים והסדרי אכיפה". 

עוד כתבות

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

בית הנבחרים אישר את חבילת החילוץ בשווי 2 טריליון דולר, אבל המדדים בוול סטריט התרסקו

מחיר הנפט הגולמי ירד ב-4.8% ● בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, מדד הפוטסי צלל לאחר שהתגלה כי ראש הממשלה ג'ונסון חולה בקורונה ● השווקים באסיה ננעלו במגמה מעורבת, הניקיי טיפס ל-3.5% ואוסטרליה צנחה ב-5.3%

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה בלחץ? מימש מניות קבוצת דלק בהפסד אחרי נפילה של עשרות אחוזים בערך הקבוצה

בעל השליטה בקבוצת דלק מימש השבוע מניות דלק בכ-5.7 מיליון שקל ● רק בחודש פברואר האחרון רכש תשובה מניות הקבוצה בכ-44 מיליון שקל, מאז מניית דלק התרסקה

המטבח של שרון בימי קורונה / צילום: שרון היינריך הדרי

"הפרנסה נעלמה ברגע": חייה של קונדיטורית ישראלית בפריז המסוגרת

שרון היינריך הדרי חוקרת את עולם המאפים והשוקולד של פריז כבר כמעט עשור, ובדרך כלל הימים שלה עמוסים בסיורים, מפגשים וסדנאות ● אבל הקורונה חתכה את הכל בשנייה, ועכשיו היא ובת זוגה גלי מנסות להתרגל למציאות החדשה ● כך נראה הסגר מתוך דירת 30 מטר בפריז, ליד האייפל

בנימין נתניהו מול בני גנץ / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

הערכה: הממשלה תושבע עוד בשבוע הבא; צפויה לכלול גם את עמיר פרץ

עקרונות ההסכם להקמתה של ממשלת האחדות קובעים כי היא מיועדת לכהן שלוש שנים, כשבחצי הראשון של כהונתה ימשיך נתניהו להיות ראש הממשלה, ויוחלף בספטמבר 2021 על ידי גנץ

רונן סמואל, מנכ"ל קורנית /צילום: איל יצהר

הקריסה בענף האופנה פוגעת בקורנית דיגיטל: חותכת את התחזיות לרבעון הראשון

מגפת הקורונה שהובילה לפגיעה חמורה בענף האופנה מקטינה מהותית את הכנסות קורנית, יצרנית מערכות להדפסה על טקסטיל ● ההכנסות ברבעון יהיו נמוכות ב-35%-45% מהתחזית המקורית

נשיא סין, שי ג'ינגפינג, במסיבת עיתונאים / צילום: Xie Huanchi/Xinhua, Associated Press

"הנגיף לא מסוכן": האיש שיכול היה למנוע את הקורונה ונדבק בעצמו

השלטונות הסינים ידעו שברחובות מסתובב נגיף מסוכן, אך העדיפו את שמירת השקט והיציבות החברתיות ● כך ניסו הסינים להסתיר את הנגיף הקורונה, עד שזה היה כבר מאוחר מידי ● האזינו

דונלד טראמפ / צילום: Patrick Semansky, AP

ארה״ב עוברת את סין; הנשיא רוצה "לחזור, לחזור, לחזור לעבודה"; שאלות על הקרנבל של ניו אורלינס

המספרים: 85,000 לקו בנגיף הקורונה ● 3.5 מיליון מבקשים מענקי אבטלה ● השאלות: מה קרה בתחילת פברואר בניו אורלינס? האם סגל רפואי צריך לנסות ולהחיות חולי קורונה?

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ושר האוצר משה כחלון / צילום: ליאור מזרחי

פרשנות: משבר של פעם במאה, אבל באוצר לא רוצים לצאת פראיירים

כל מדינות המערב, כולל השמרניות ביותר בימי שגרה, הבינו שמשבר הקורונה הוא מצב חירום שדורש לנקוט בצעדים לא שגרתיים ● המשק לא יחזור לצמוח עד שהמדינה תזרים כסף ותיתן ביטחון ואופק לבעלי העסקים - אם לא עכשיו, אז מתי?

תירוש / צילום: יח"צ

על רקע משבר הקורונה: מחסור בתירוש ברשתות השיווק

ספקיות תירוש וביניהן יקב כרמל ויקב ירושלים מתקשות לעמוד בהיקף ההזמנות מצד הרשתות, ועל כן החלו להגביל את ההקצאות עבור כל אחת מהן

שוטר סיני מנווט רחפן כדי לפקח על האזרחים / צילום: Associated Press

אחרי הסארס כולם ידעו שזה רק עניין של זמן עד שמגפה חדשה תתפתח בסין. ידעו ושתקו

אחרי הסארס, זה היה ברור לכולם שזה רק עניין של זמן עד שמגפה קטלנית חדשה תתפתח בשווקים החיים ● למרות זאת, סין נתנה להם לפעול ובהמשך נכשלה באיתור ההתפרצות, בעוד שאירופה ישבה בחיבוק ידיים ● התוצאה: אירופה מגלה כי כדי לנצח את המגיפה תוצרת סין, צריך לאמץ מדיניות סינית

ארונות קבורה קבוצתיים של קורבנות מגפת הקורונה ממתינים למשאיות שיעבירו אותם לבית קברות, ברגמו, איטליה. / צילום: Claudio Furlan, Associated Press

שוב עלה משמעותית מספר המתים מקורונה באיטליה: 969 ביממה

מספר מקרי הקורונה בעולם מתקרב ל-550 אלף ● כ-25 אלף איש מתו מהנגיף ברחבי העולם ● כ-128 אלף אנשים החלימו

פגישה עסקית דרך אפליקציית זום / צילום: Roman Baluk, רויטרס

זום לא לבד: כך מנסות שורה של חברות לכבוש את התחום הלוהט של שיחות הווידאו

זום אולי הפכה לשיחת היום, אבל מיקרוסופט, גוגל, סיסקו וסלאק הן רק חלק מהחברות שפועלות בתחום ● כולן מתחרות על לב המשתמשים ומציעות הרבה פיצ'רים חינמיים

מסיושי סאן, מנכ"ל סופטבנק / צילום: רויטרס

הביקורת ועונשה: סופטבנק ויתרה על שירותי מודי'ס לאחר שהנמיכה את הדירוג שלה

העימות בין החברות מדגים את ניגודי העניינים בין סוכנויות הדירוג לבין החברות, מאחר שהאחרונות משלמות להן כדי לקבל דירוג, והן יכולות להפסיק לשלם אם הן לא אוהבות את הדירוגים שלהן ● העימות גם משקף את מצבה הקשה של סופטבנק

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

"לא פוסל את האפשרות שארקיע, ישראייר ואל על יתמזגו בסוף לחברה אחת"

"מה שקורה כיום הפך אותי לפסימי. בארה"ב המדינה מזרימה כסף למשק, אבל בישראל יש ממשלת מעבר שלא יכולה לקבל החלטות", אומר יו"ר ארקיע אבי חורמרו ● כשרוב עובדי ארקיע בחל"ת, ו-15 המלונות בראשם הוא עומד סגורים, חורמרו מעריך: "את המשבר הזה יצליחו לשרוד רק הגדולים"

חמי פרס משקיע הון סיכון, שותף-מייסד בקרן פיטנגו / צילום: יורם רשף

חמי פרס בטוח שתעשיית ההייטק "תצטרך להתיישר" ונותן 4 טיפים ליזמים

חמי פרס, שותף-מייסד בקרן פיטנגו, מסתכל על המשבר ורואה גם הזדמנות ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על הפעילות בימי קורונה: "הרבה שיחות עם יזמים על מצב החברות שלהם" ● על רמות השווי הגבוהות בהייטק: "התעשייה תצטרך להתיישר" ● וגם על היחסים המשתנים בין המדינה לעסקים

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

ב-12 שעות האחרונות נרשמו 9,497 דורשי עבודה חדשים

מתחילת החודש נרשמו 732,525 דורשי עבודה חדשים ● שיעור האבטלה עומד כבר על 21.4% ● 90% מדורשי האבטלה החדשים נמצאים בחל"ת ● כמחצית מהמובטלים שנרשמו בחודש האחרון הם בני ובנות 34-20

מורה בבית ספר יסודי בארה"ב מעבירה שיעור באפליקציית זום / צילום: Amanda Inscore, רויטרס

כך תתחברו לאפליקציית זום

נעמי בת ה-14, בתה של הלית ינאי–לויזון, עורכת מוסף הנדל"ן של גלובס עם מדריך קצר ופשוט לכל המשפחה

שדות, ושהקורונה תחכה / צילום: איל יצהר

ובינתיים, בחוץ: דרור פויר ואיל יצהר במסע בארץ הסגר

דרור פויר ואיל יצהר יצאו לדרכים, רגע לפני שגם הן נסגרות לתנועה ● מסע דרומי בין אשדוד, נתיבות ובאר שבע, בין ערים ריקות לשדות ירוקים, שרק אחרי שהם נלקחים ממך אתה מתחיל להעריך עד כמה הם חסרים עכשיו

אתר הבנייה בפתח תקווה שבו הפועלים נשארו לישון בעקבות המחדל שנוצר - כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: גיא ליברמן, גלובס

עוצרים עסקאות, עובדים מרחוק ודוחים תשלומים. כותרות הנדל"ן

מספר מוכרי הדירות שמתמחרים מטה את הנכסים שלהם מתרחב ● איזה הקלות הציעה המדינה השבוע לגורמים בתחום הנדל"ן בצד גביית תשלומים והעבודה מול ועדות התכנון? ● וגם: איזה ליקויים מצא מבקר המדינה בתוכנית הדיור הממשלתית מחיר למשתכן

טל ארבל  / צילום: אפרת מזור

"צריך לסייע אחד לשני ולקנות יותר בחנויות ליד הבית"

טל ארבל, מעצבת ובעלים של מותג הנעליים והתיקים Norman & Bella, מייצרת בימי שגרה את הנעליים במפעל באיטליה ● "לא הייתה אפשרות להיערך, לא הספקתי אפילו לחזק קצת את האינטרנט. חוץ מהנחות, אין הרבה מה לעשות"