גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תזוזה משמעותית בשוק עריכת הדין: נבות תל-צור עוזב את משרד רם כספי ויוצא לדרך עצמאית

תל-צור, מבכירי הסנגורים בארץ, שייצג בין היתר את אולמרט ונתניהו, עוזב את משרד עורכי הדין רם כספי ושות' אחרי 20 שנה - ויצטרף למשרדם של עוה"ד מירב בר-זיק, טל שפירא ואריאל כפרי שעבדו עמו בעבר ● המשרד הממוזג יקרא "תל-צור ושות'"

עו"ד נבות תל-צור. יוצא לדרך עצמאית / צילום: איל יצהר
עו"ד נבות תל-צור. יוצא לדרך עצמאית / צילום: איל יצהר

מעבר משמעותי בשוק עריכת הדין: עו"ד נבות תל-צור, מבכירי הסנגורים בארץ, שייצג בין היתר את ראשי הממשלה אהוד אולמרט ובנימין נתניהו, עוזב את משרד עורכי הדין רם כספי ושות' אחרי 20 שנה ויוצא לדרך עצמאית.

תל-צור, שעמד בראש מחלקת הצווארון הלבן במשרד כספי, מצטרף למשרדם של עורכי הדין מירב בר-זיק, טל שפירא ואריאל כפרי שעבדו עמו בעבר במשרד כספי. שפירא וכפרי גם ייצגו בצוותא עם תל-צור את ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך החקירה נגדו ולפני הליך השימוע שנערך לו.

אל המשרד הממוזג שיוביל תל-צור מצטרפת גם עו"ד ליה גוני, שמגיעה עם תל-צור ממשרד רם כספי. המשרד הממוזג יתמחה בליטיגציה מסחרית מורכבת ועבירות צווארון לבן, וייקרא "תל-צור ושות' וימנה 10 עורכי דין.

בהודעה שהוצאה לתקשורת על המעבר נמסר כי "נבות תל-צור נפרד בהתרגשות מרם כספי והודה לו על הזכות שנפלה בחלקו לעבוד במחיצתו. השניים סיכמו כי שיתוף-הפעולה ביניהם יימשך בעתיד".

תל-צור, שנולד בקיבוץ אפיקים, למד משפטים באוניברסיטת תל-אביב והתמחה בעריכת דין אצל עו"ד ד"ר יעקב וינרוט ז"ל. הוא עבד כעורך דין במשרד וינרוט וב-1999 הצטרף כשותף בכיר למשרד כספי ושות' ומונה כמנהל המחלקה המטפלת בעבירות צווארון לבן.

לאורך השנים ייצג תל-צור נבחרי ציבור ואנשי עסקים מוכרים, ובהם את שר הפנים אריה דרעי, שאותו הוא מייצג גם היום. דרעי, נזכיר, חשוד בביצוע עבירות מס, מרמה והלבנת הון. תל-צור ייצג את דרעי גם בעבר בעת שדרעי נחקר, נשפט, הורשע בשוחד ונשלח לכלא, בתקופה הראשונה שבה שימש כשר הפנים.

תל-צור ייצג את ראש עיריית רמת גן לשעבר, צבי בר, שהורשע בשוחד. אחד התיקים המשמעותיים ביותר מבחינתו של תל-צור היה זה שבו הוא נחלץ להגנתו של המנטור שלו לשעבר, עו"ד יעקב וינרוט ז"ל, כשזה הסתבך בחשד לפלילים.

לקוח בכיר נוסף של תל-צור היה ראש רשות המסים לשעבר, ג'קי מצא, שהואשם בשוחד בתיק פרשת השחיתות ברשות המסים. משפטו של מצא הסתיים בהרשעה של מצא בהסדר טיעון בעבירות של מרמה והפרת אמונים. תל-צור ייצג את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט במשפטו בפרשת טלנסקי בבית המשפט המחוזי בירושלים.

בהמשך ייצג תל-צור את איש העסקים, דני דנקנר, שהואשם לצדו של אולמרט במשפט פרשת הולילנד.

בנובמבר 2017 הורשע תל-צור, על-פי הודאתו, בדין משמעתי בביצוע עבירה של התנהגות שאינה הולמת את מקצוע עריכת הדין בשל התנהלותו מול שולה זקן, לשעבר מנהלת לשכתו של אולמרט, בהקשר של משפט הולילנד.

תל-צור הושעה מהעיסוק בעריכת דין למשך שנה, לאחר שהודה כי הוא נפגש עם זקן והמליץ לה שלא לחתום על הסדר טיעון בפרשת הולילנד שבה הואשם אולמרט בקבלת שוחד. זאת, מתוך כוונה לסייע לאינטרס של אולמרט, חברו, ועל אף שבין זקן לאולמרט היה ניגוד אינטרסים באותו עניין.

בהמשך לפגישה הציע תל-צור לזקן, בשמו של אולמרט, כי ראש הממשלה לשעבר יפעל לכך שמקורבים אליו ישלמו לזקן שכר עבודה מוגדל וכן יעניקו לה סיוע כספי למימון סנגור פרטי, במקרה שלא תמשיך להיות מיוצגת על-ידי סנגוריה.

תל-צור חזר לעיסוק פעיל בשיא הכוח לאחר תום תקופת ההשעיה. בנובמבר 2018 הוא הצטרף לצוות ההגנה של ראש הממשלה נתניהו והחל להוביל את הצוות. במהלך ייצוגו את נתניהו התגלו ויכוחים בין תל-צור והסנגורים הנוספים לבין היועמ"ש, ד"ר אביחי מנדבליט, בעיקר סביב העברת חומרי החקירה לפני השימוע.

בתום החקירה, חומרי החקירה בתיקי נתניהו חיכו לסנגורים במשרדי הפרקליטות, אך הסנגורים סירבו לקחת אותם להתחיל להתכונן להליך השימוע לראש הממשלה. זאת, לטענתם, בשל העובדה שנתניהו עדיין לא הסדיר את נושא שכר-טרחתו עמם ולאחר שהם לא לקחו על עצמם את הייצוג בשימוע. בשלב מסוים נשלח שליח מפרקליטות מיסוי וכלכלה עם חומרי החקירה למשרדו של תל-צור אך הוא חזר כלעומת שבא.

"הניסיון להמציא לנו את חומרי החקירה באופן חד-צדדי, חרף ההודעה בכתב ששלחנו כי לא קיבלנו על עצמנו את הליך השימוע, אינו במקומו", מסרו אז תל-צור והסנגורים הנוספים.

במאי 2019, לאחר שנושא שכר-הטרחה לא הוסדר, הפסיק תל-צור לייצג את נתניהו (וכך גם שפירא וכפרי). בסופו של דבר נתניהו יוצג בהליך השימוע בפני היועמ"ש על-ידי עורכי הדין עמית חדד ויוסי אשכנזי.

התיק המשמעותי עבור תל-צור - ייצוג המנטור יעקב וינרוט ז"ל

את הקריירה המשגשגת שלו בנה עו"ד נבות תל-צור בשתי ידיו, אך הוא חייב אותה גם לעו"ד יעקב וינרוט, שבמשרדו התמחה ועשה את שנותיו הראשונות כעורך דין. במהלך שנות ה-2000, כשתל-צור כבר היה עורך דין בכיר ומוכר ועבד במשרד רם כספי ושות', הוא נחלץ להגנתו של הבוס והמנטור.

בינואר 2010 הועמד וינרוט לדין על-ידי המדינה בגין שוחד ועבירות נוספות בשל התנהלותו מול פקיד שומה גוש דן באותו זמן, שוקי ויטה. לפי הנטען אז, וינרוט גבה שכר-טרחה מופחת מויטה, כשהעניק לו ייצוג משפטי בנוגע לעיכוב קידומו ברשות המסים, ובתמורה אישר ויטה, בתפקידו כפקיד שומה דן, הסדרי מס מקלים ללקוחותיו של וינרוט, בהם צ'רנוי וגאידמק - מהם קיבל וינרוט שכר-טרחה בסכום-עתק של כ-30 מיליון שקל.

בסיועו של תל-צור ושל סנגורים בכירים נוספים בתחום הצווארון הלבן, בהם דן שינימן, נוית נגב ודוד ליבאי, וינרוט ניהל קרב משפטי עיקש להוכחת חפותו.

ב-31 באוקטובר 2011 החליט השופט גלעד נויטל לזכות מחמת הספק את וינרוט מכל האישומים נגדו - הן מתן שוחד והן הלבנת הון - בפרשת וינרוט-ויטה (עם זאת, בית המשפט הרשיע את ויטה בשלוש עבירות של מרמה והפרת אמונים). "התמונה הראייתית הכוללת, המורכבת משילוב, איחוד והצלבת כל הראיות, מצביעה על האפשרות הסבירה והחלופית, לפיה הנאשמים לא ביצעו את עבירת השוחד", קבע השופט.

לאחר מותו של וינרוט באוקטובר 2018 ספד לו תל-צור: "יעקב וינרוט, שהיה משפטן מחונן, פילוסוף, מורה הלכה, ידען רב-תחומי ואדם מלא רגש, עיצב עבור דורות של תלמידים את דמות הסנגור האולטימטיבי בעולם המשפט, כתפקיד שהוא לא רק מקצוע אלא שליחות חברתית, להגן על בני אדם מפני כוחן של הרשויות ולהזדהות עם מצוקותיהם". 

ממשרד עורכי הדין רם כספי ושות' נמסר בתגובה: "כספי ושות' מברכת את יקירנו, עו"ד נבות תל-צור, בדרכו החדשה ומאחלת לו מקרב הלב הצלחה רבה. שיתוף-הפעולה הפורה עם נבות בתיקים רבים יימשך. מנהל מחלקת הצווארון הלבן במשרד, עו"ד ירון ליפשס, ימשיך להוביל את המחלקה, בין היתר בתיקי ניירות ערך המשמעותיים במשק ובשורה ארוכה של הליכים פליליים, הליכים מינהליים והסדרי אכיפה". 

עוד כתבות

ספר לסגר - פרוזה / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

לקרוא כאילו אין מחר: ספרי הפרוזה שינעימו לכם את הסגר

ספר טוב גורם לקורא לחשוב על חייו שלו, התקופה שבה הוא חי והדרכים להתמודד עם שאלות מהותיות הנקרות בדרכו ● אנשי ונשות מפתח במשק, בפוליטיקה, בחברה, בתקשורת ובתרבות בוחרים את ספרי הפרוזה שכדאי להישאר איתם בבית בחודש הקרוב ● פרויקט מיוחד

כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע. נמל חיפה / צילום: איל יצהר, גלובס

על קו דובאי חיפה, ו"שיטת" אלדד פרי. כותרות הנדל"ן

שלומי פוגל ממספנות ישראל חובר לחברה מדובאי ● "גלובס" בעקבות גיוסי החובות של פרי נדל"ן כל הדרך לקריסה ● המספרים העגומים של מחיר למשתכן נחשפים ● ומדוע קשיי הרישוי מטרידים את אנשי הנדל"ן לא פחות מהקורונה

מייסדי Next Insurance אלון חורי, גיא גולדשטיין ונסים טפירו/ צילום:יחצ

בלומברג: נקסט אינשורנס במגעים לגייס הון לפי שווי של 2.25 מיליארד ד'

חברת האינשורטק הישראלית גייסה לפני כשנה השווח הנמוך בכמחצית ● מי שמנהלת מגעים להוביל את סבב הגיוס היא קרן ההשקעות של חברת גוגל ● בנקסט אינשורנס ובגוגל סירבו להגיב

ד”ר עדו קמינר / צילום: איל יצהר, גלובס

המיקרוסקופ שיאפשר לענות על אחת החידות הגדולות בפיזיקה

ד"ר עדו קמינר בנה מיקרוסקופ אלקטרונים יחיד מסוגו, שמגלה מה קורה לאלקטרון במפגש עם אור ● בעתיד, הטכנולוגיה הזאת תוכל לעזור למקד קרינת רנטגן

בדיקה לגילוי הדבקה בנגיף הקורונה בארה"ב / צילום: Ted S. Warren, AP

ה-CDC הופך את ההנחיות: אנשים ללא סימפטומים ייאלצו להיבדק

לפי ההנחיה החדשה, גם אנשים שאין להם כלל תסמינים, אולם היו בקשר הדוק עם חולה קורונה - יזדקקו לבדיקה ● מומחים הדגישו בעבר שוב ושוב את חשיבותה של הבדיקה, גם לאנשים שלא מדווחים על סימפטומים

שיפוצים במלון נורמן תל אביב / צילום: דנה פרידלנדר

אין אורחים, אז משפצים: המלונות שניצלו את הסגר

השמיים סגורים? התיירים מחו"ל לא מגיעים כבר חודשים? ההכנסות על אפס? • יש מלונות שהחליטו לנצל את הזמן הזה לשיפוץ כולל • "ההתאוששות תהיה מהירה יותר ממה שאנחנו חושבים"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; הנאסד"ק ירד בכ-1%

טראמפ צפוי לחתום ביום ראשון על צו שיאסור הורדות של וויצ'ט וטיקטוק בארה"ב  ● בורסות אסיה רשמו בעיקר עליות בעקבות המשך התחזקותו של היואן הסיני ביחס לדולר

וואן ונדרבילט. שוק של שוכרים  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מגדל המשרדים מעל גרנד סנטרל במנהטן נחנך בעיתוי גרוע

בניין One Vanderbilt של חברת SL Green נבנה בעלות של 3 מיליארד דולר וכעת יצטרך להתמודד עם אתגרים קשים באכלוס

צילום: יונתן בלום

כל מי שעיניו בראשו רואה לאן אנחנו הולכים: מדינת פל-קל בחוסר תפקוד

הזקנים חשים נבגדים, הצעירים חשים שקופים, החרדים חשים מותקפים, הערבים חשים מודרים, הילדים לא לומדים, משלמי המסים חשים מרומים, וכולם צודקים ● אף אחד לא יודע מה יהיה, אבל כולנו יודעים שזה לא הולך להיות טוב ● דרור פויר בטור לא אופטימי לשנה החדשה (אבל בסופו יש נחמה) ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

ערן זהבי / צילום: רויטרס / Ronen Zvulun

האקזיט של ערן זהבי: ימכור בניין ברחובות לקופת חולים מכבי

לדברי שותפו של זהבי, אבי ארביב, שווי העסקה שנחתמה אתמול עומד על כ-180 מיליון שקל ● בקופת החולים אישרו את קיום העסקה ומסרו כי בכוונתם להפעיל במקום מעבדות

האי היווני סימי / צילום: שאטרסטוק

בשנה הבאה נביט אל הגלים: האיים היוונים שהכי כדאי לבקר בהם

בין אם תחליטו לצאת לחופשה בזמן הסגר או שדווקא תשמרו את הנופש לימים רגועים יותר, הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על האיים הכי שווים ביוון ● חלק שני

פרויקט האושר / צילום: גלובס

סוד האושר: איך אפשר להפוך מדינה למאושרת?

לרגע אחד קטן וחגיגי החלטנו לעצור ● להפסיק לדבר על הסגר ועל נתוני התחלואה, על מדינות אדומות וכתומות, ולחזור לדבר על רווחה, על אושר ועל מדינות כחולות ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד

הנקראות של תש״פ - מנויי גלובס / אילוסטרציה: אפרת לוי, גלובס

עדי קייזמן ואדם נוימן, המסלול לאקזיט והמלחמה בקורונה: 10 הכתבות שהכי אהבתם השנה

לאן נסעו העשירים כשהשמיים היו סגורים ● איך נראים החיים החדשים של אדם נוימן ● איך יראו החיים ביום שאחרי הקורונה ● איך הופכים פרויקט גמר במכללה לאקזיט שך 450 מיליון דולר ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

וולוו V60 קרוס-קאונטרי / צילום: יח"צ

שגרירת שבדיה: וולוו V60 לא קולנית ולא מוחצנת

גרסת הקרוס קאונטרי של ה-S60 מציעה שילוב ייחודי בישראל בין תצורת סטיישן מרווחת, הנעה כפולה, ומרווח גחון נכבד ● אין לה נוכחות כמו לדגמי קרוס-אובר אבל היא מאוזנת, תרבותית ואידיאלית למסעות לאיקאה

חוף הים. איך ישראל התמקמה במקום ה-14 במדד האושר של האו"ם / צילום: שאטרסטוק

ירון ואורלי זליכה לא האמינו למיקום של ישראל במדד האושר הבינלאומי. אז הם יצאו לבדוק

משהו בציונים הגבוהים שבהם זוכה ישראל שוב ושוב במדדי האושר העולמיים לא בדיוק הסתדר לפרופ' ירון זליכה ולרעייתו ד"ר אורלי זליכה ● אז הם יצאו לבדוק את הנושא באמצעות מחקר משותף ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

דיאטה ים תיכונית  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האזור הכחול במטבח שלך: מה אוכלים תושבי האי "ששוכחים למות"

חיליק גורפינקל, חצי יווני וחצי פולני, לא בטוח שדווקא התזונה היא מה ששומר על תושבי איקריה כל כך בריאים לאורך שנים, אלא שלוות הנפש שלהם ● אבל ליתר ביטחון הוא מספק כמה מתכונים אותנטיים

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: ONATHAN ERNST, רויטרס

טראמפ צפוי לחתום ביום ראשון על צו שיאסור הורדות של וויצ'ט וטיקטוק בארה"ב

לפי דיווח ברויטרס, נשיא ארה"ב יחתום ביום ראשון על צו שתוציא מחלקת המסחר האמריקאית שיאסור להוריד בארה"ב את האפליקציות הסיניות

ענת פנטי / צילום: איל יצהר

הכירו את האישה שרוצה להיות שרת האושר הראשונה של ישראל

זה אולי נשמע כמו עוד ג'וב מומצא בממשלה מנופחת, אבל ענת פנטי משוכנעת שזה בדיוק התפקיד שחסר לנו כדי שמשהו ישתנה כאן ● וחוץ מזה, אפילו אצל ידידינו החדשים מהאמירויות כבר יש משרד שעוסק בכך ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

פרופ’ ענבל גושן / צילום: נתי שוחט, פלאש 90

תאי המוח שמחליטים מה נזכור גם בעוד שנים

לאורך שנים חוקרי זיכרון ביטלו את תפקידם של תאים מסוימים במוח בתיוק זיכרונות • פרופ' ענבל גושן מגלה אותם מחדש

ד”ר חיים זיכרמן / צילום: איל יצהר, גלובס

"ההסללה של החרדים לערים נפרדות הייתה טעות"

מצוקת הדיור של הציבור החרדי לא תיפתר בקדנציה הזאת, אף שנציגי הציבור ממלאים את התפקידים הבכירים בתחום הנדל"ן, כך סבור ד"ר חיים זיכרמן, ראש בית הספר לנדל"ן בקריה האקדמית אונו