גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למה הפועלים ממשיכים למות: העשור האבוד של המלחמה בתאונות הבנייה

הכתבה הזו נכתבת מתוך ייאוש ותסכול: 2019 הסתיימה עם עלייה חדה במספר ההרוגים - 47 - וכבר בשבוע השני של 2020 נהרג פועל ראשון ● גם אם לא ניתן לצמצם את מספר הנפגעים לאפס, יש בהחלט עוד הרבה דברים שאפשר לעשות מחר בבוקר כדי לצמצם באופן משמעותי את ההרג באתרי הבנייה

אתר בנייה ברחוב משה דיין בו נהרג פועל הבניין בן ה-24 / צילום: מד"א
אתר בנייה ברחוב משה דיין בו נהרג פועל הבניין בן ה-24 / צילום: מד"א

לפני כמעט עשור, במרץ 2010, נהרג בוקר אחד פועל בניין בשכונה שבה גרתי. הוא היה אזרח סיני, ונפל מקומה שישית. בידיעה שפורסמה ב-ynet נאמר שחלק מחבריו הפועלים ברחו מהאתר, אולי מחשש שיגורשו. אחר הצהריים כבר לא היה זכר לתאונה. למחרת בבוקר האתר חזר לפעול כרגיל.

נזכרתי באירוע הזה בשבוע שעבר, כשפועל בניין נפל מגובה לא רחוק ממערכת "גלובס" באזור התעשייה במערב ראשון לציון - ונהרג. שמו גילמן סזר, אזרח טורקי בן 25. למחרת הלכתי לשם. אתר הבנייה של חברת "פדלון" בפינת הרחובות משה דיין והלח"י היה סגור כנדרש, על גדרות המתכת היו תלויות כרזות בשפות שונות שקוראות לשמור על הבטיחות.

עשור חלף והפועלים עדיין מתים. העובדה שאתרי הבנייה כבר לא חוזרים לשגרה אוטומטית היא נחמה קטנה, קטנה מדי.

2019 הסתיימה עם עלייה במספר ההרוגים

הכתבה הזו נכתבת מתוך ייאוש ותסכול.

בארבע השנים האחרונות קרו הרבה מאוד דברים שהיו אמורים, לפחות על הנייר, להקטין את מספר ההרוגים. כשלי הבטיחות עלו לכותרות וכך גם היקף התופעה. משרדי הממשלה הגבירו את מאמצי המאבק והאכיפה, גם אם חלקית ובאיחור. מספר צווי הבטיחות גדל דרמטית, היזמים לקחו אחריות (ולעתים אולצו לקחת), התאחדות הקבלנים הקימה מטה בטיחות, הסתדרות העובדים נרתמה אף היא לתקופה מסוימת, והמשטרה הקימה יחידה שמתמחה בתאונות בנייה.

זה לא עזר.

שנת 2019 הסתיימה עם עלייה במספר ההרוגים - 47 במספר. השמות והפרטים מופיעים בעמוד זה. לא בטוח שהמספרים הללו משקפים את התמונה המלאה, אבל על כך בהמשך.

התלבטנו האם ואיך לסכם את שנת הדמים הזו באתרי הבנייה. בשנים האחרונות אנחנו מקדישים ב"גלובס" יותר ויותר מקום לסיקור התופעה, להשלכות שלה ולדרכים שבהן ניתן להתמודד עמה. זה שלוש וחצי שנים שאנחנו מפרסמים במוסף זה נתון שבועי של מספר ההרוגים מתוך אמונה ששקיפות היא תמיד חלק מפתרון בעיה. כמה וכמה שערים הוקדשו במוסף נדל"ן זה להרוגים. ואנחנו ממש לא היחידים. התקשורת כולה מתייחסת בהרחבה לתופעה. הקרדיט במקרה הזה מגיע לשורה של גופים ועמותות כמו ד"ר הדס תגרי, מייסדת הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה, ארגון קו לעובד, ראובן בן שמעון מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה ועוד.

משרד העבודה הציב יעד - ירידה של 10% במספר ההרוגים ב-2019, זה לא קרה.


גם המספר המדויק של ההרוגים הוא עניין בפני עצמו. ל"גלובס" נודע על אירוע שלא תועד, ולא נחקר, שבו פועל פלסטיני מאזור טול כרם בשנות העשרים לחייו, נפצע באתר בנייה בישראל ומת כעבור ימים אחדים בבית חולים ברשות הפלסטינית כתוצאה מפציעתו.

הוא לא היחידי. מוקדם יותר השנה נהרג מאהר עזאת שעת', פלסטיני מעזה, אב לעשרה ילדים, שעבד בראש העין. הוא נפצע באופן קשה במהלך עבודתו אך לא הוזעק למקום אמבולנס וגם לא משטרה - הקבלן שהעסיק אותו העביר אותו במכונית פרטית לבית החולים בקלקיליה, שם נקבע מותו. המשטרה הפלסטינית העבירה את הקבלן למשטרה הישראלית - וכך נודע בישראל על התאונה ונפתחה חקירה. על כמה מקרים דומים איננו יודעים? אפשר רק לנחש.

מספר ההרוגים בתאונות בניין

בידינו תיעוד ל-47 הרוגים בשנה האחרונה. המעקב של ד"ר הדס תגרי הניב מספר אחר (44) אלא שנתונים רשמיים של משרד העבודה מדברים על 40 הרוגים "בלבד". המדינה לא סופרת למשל פועלים שנפגעו מכלי רכב באתר בנייה. גם מי שנהרג מעבר לקו הירוק, לא זוכה להכרה.

גם לאתר את שמו של ההרוג היא משימה מורכבת. פעמים רבות לוקח לי שבועות על מנת להגיע לשמו של הקורבן. החברות בדרך כלל לא משתפות פעולה ובמשטרה טוענים שאין זה מתפקידם לפרסם את השמות. מוזר שאף גוף במדינה לא אחראי לריכוז ולטיפול בתחום שגבה רק השנה לפחות 47 קורבנות.

מאסון לאסון, לאף אחד אין חסינות: לא למי שמחליט לשפץ לבד את הבית והתקרה קורסת עליו, לא לפועלים בחברות קטנות שבונות פרויקטים של תמ"א 38, לא לסוללי הכבישים ולא לפועלים של חברות גדולות מהמובילות במשק. חברות כמו שיכון ובינוי, רוטשטיין, שבירו, אלקטרה, ואחרות, סופגות את מירב האש (ולא פעם בצדק) אבל התאונות מתרחשות בכל מקום ואין גרף של למידה. ביוני השנה נהרג פארס חמודה, בן 44 ואב לשישה ילדים, כשנפגע מזרוע של משאבת בטון שהתהפכה. לא עברה חצי שנה ובאותה דרך נהרג יוסף טאייע שריף, בן 46, הפעם בקריית גת.

2020: כבר יש שלושה הרוגים בתאונות עבודה

עוד לא עברו שבועיים מתחילת השנה האזרחית החדשה, ויש כבר שלושה הרוגים בתאונות עבודה. אחד בתאונת בנייה, אחד בשיפוצים באולם אירועים ואחר שנפל מגג מפעל. דוח תאונות העבודה השנתי של מנהל הבטיחות שפורסם בשבוע הצביע על עלייה דרמטית של 56% בתאונות עבודה בכלל. זה כבר ממש לא ענף הבנייה לבדו.

למצב הזה אין פתרונות קלים ומהירים, אבל הפתרונות ידועים. פרסנו אותם כאן בהרחבה בסדרת כתבות ואפשר גם לראות איך עושים זאת בעולם. אין תחליף ללמידה מסודרת מהכשלים, להשקעה בהכשרת עובדים, להגברת האכיפה והענישה, להכנסת טכנולוגיה לאתרי בנייה, ואפילו שיימינג וקנסות לחברות שיעברו עבירות בטיחות. בכל המשק, לא רק בתחום הבנייה.

מלחמה בתאונות עבודה תעלה לא מעט כסף. גם למדינה וגם לקבלנים. אלא שגם סגירת אתר בנייה לאחר תאונה עולה כסף וגם תאונות עבודה מכוסות מן הכיס הציבורי. יותר מארבעה מיליארד שקל בשנה מתקציב הביטוח הלאומי מופנה לקצבאות לנפגעי תאונות עבודה. התקציב יוצא, רק מכיס אחר. כמו בבריאות, בחינוך, בתחבורה ובתשתיות - מוטב להשקיע את הכסף הזה לפני התאונה ולא אחריה.

ועד אז, אנחנו כאן ב"גלובס" נמשיך להילחם על השינוי הכל כך נדרש הזה. 

הרוגים בתאונות באתרי בנייה ב-2019

עוד כתבות

מצביעה בקלפי/ צילום: רויטרס

מסתירים את עמדתכם הפוליטית? אתם לא לבד ואין לזה קשר לשמאל או לימין

סקר "גלובס" ומכון שילוב מגלה: האמירה שרק מצביעי ימין מעדיפים שלא לגלות עבור מי הם מצביעים היא במקרה הטוב מיתוס ● לפי הממצאים, הישראלים מרגישים הכי בנוח לגלות למשפחה למי הם עומדים להצביע, והרבה פחות לחברים ולקולגות בעבודה

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילומים: יוסי זמיר, Jack Guez/ ASSOCIATED PRESS

סקר "גלובס" ומכון שילוב: הישראלים לא מתכוונים לזוז מהגוש

שלוש מערכות בחירות רצופות בתוך שנה עשו את שלהן והציבור כבר יודע מה הוא חושב על הנושאים שעל הפרק ● רק מצביעים מעטים, כפי שנראה, שוקלים לעבור בין הגושים וגם כשהם כבר עוברים - הם מקזזים אלה את אלה משני כיווני המפה הפוליטי

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

דעה: נתניהו מתחזק ואפילו המילה "שוחד" לא מצליחה לעצור את המומנטום

לפני יובלות, עוד לפני השימוע אצל מנדלבליט, רבים העריכו שאם עבירת השוחד תופיע בכתב האישום הדבר יפגע בנתניהו ● הימים האחרונים של המרוץ מוכיחים שלאישום כמעט אין משמעות ● רף הסיבולת לשחיתות של הציבור ממשיך לעלות

קיה נירו חשמלית / צילום: יח"צ

תחנת כוח: קיה נירו החשמלית החדשה מציבה סטנדרטים גבוהים

עם טווח של עד כ-450 ק"מ בין טעינות בזכות סוללה מאסיבית, מנוע חשמלי נמרץ מאוד, הוצאות שוטפות אפסיות ותא נוסעים נוח ומרווח, הנירו החשמלית מציבה סטנדרטים גבוהים מאד בפני המתחרות ● אבל בינתיים עודפי ביקוש משאירים אותה בחו"ל

אסתר חיות / צילום: ברני ארדוב וואלה

דעה: ראש הממשלה בני גנץ יגשים את חזון שלטון המשפטנים

בני גנץ מבקש לרסן את המערכת הפוליטית, ומנגד המערכת הפוליטית מבקשת לרסן את עמדת היועץ המשפטי לממשלה ● מי הנואם מפתיע שטען כי בית המשפט ביצע "השתלטות עוינת על עולם קבלת ההחלטות", ולמה הממשלה תישאר תמיד חלשה למרות כל מאמציה, עד שבאמת יימאס לה

הפודקאסט קדמא / צילום: קדמא, נעם אשכולי, יח"צ

כך הפכה הדרך מחיפה לירושלים למסע מזורז להכרת העולם היהודי

לעיתים הנפש מתנקה בדרך לא שגרתית ● כך הפכה הדרך חזרה לירושלים ממשחק הכדורגל בחיפה למסע בעקבות העם היהודי ● המלצת פודקאסט ● האזינו

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

גנץ פיטר את היועץ ישראל בכר בעקבות פרסום הקלטת

אתמול פורסמה ב"חדשות 12" קלטת שבה נשמע בכר אומר שגנץ יחשוש לתקוף את איראן וכי הוא יהיה ראש ממשלה לא אמיץ ● כחול לבן: "בכר נקלע למארב מתוכנן שכלל ניצול אישי, שימוש באמצעים פסולים והונאה - שיטופלו בציר המשפטי"

אסף אוני, ברלין / צילום: תמונה פרטית

"בברלין אני משלם כבר למעלה מעשור את אותו שכר דירה"

אסף אוני, כתב "גלובס" באירופה, הגיע לברלין לחודשיים ללימודים ונשאר 12 שנה, בינתיים ● תקופה מסוימת הוא חי חצי מהזמן שם וחצי ביפו, מדלג בין שמש ואפרוריות, סדר ובלאגן, אסף של פה ואסף של שם ● ואף מילה על מחיר המילקי - אבל על מחירי הדיור כן ● האזינו לפודקאסט "דברים שרואים משם" 

שיר זכאי-חורש  / צילום: גליה חרמון

אחרי שנתיים וחצי: סמנכ"לית הדיגיטל של תנובה מסיימת את תפקידה

שיר זכאי-חורש עוברת לתפקיד מנכ"לית הפעילות בישראל של חברת שילוט החוצות JCDecaux ● זכאי-חורש הייתה הראשונה בתפקיד CDO בתנובה, וככל הידוע טרם מונה לה מחליף

איתמר בן גביר  / צילום:תמר מצפי

מה עומד מאחורי הורדת החשיפה לעמוד הפייסבוק של מפלגת עוצמה יהודית?

מפלגת עוצמה יהודית התלוננה לוועדת הבחירות על כך שפייסבוק הורידה את החשיפה לעמוד של עו"ד איתמר בן גביר בגלל חשש שהמפלגה תיכנס לכנסת ● בפייסבוק טוענים כי הסיבה היא "ההפרות הרבות והחמורות של כללי הקהילה מצד בן גביר"

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

סגירה צורמת באחוזת בית: ת"א 35 צלל ב-4.5%, אל על התרסקה ב-7.4%

חברת התעופה אל על דיווחה על פגיעת וירוס הקורונה בהכנסותיה ●ת"א 35 צלל ב-7.1% השבוע ●  דלק צללה ב-9%, פריגו ב-17%, טבע ב-6% ● הפאניקה בשווקים מעבר לים נמשכת: ירידות של 3% באירופה, וול סטריט צבועה באדום בוהק

לילך כהן-שולומון / צילום: רמי זרנגר

אחרי כ-10 שנים: מנהלת השיווק המוערכת של חטיבת החלב בתנובה פורשת

לילך כהן-שולומון תעבור לשמש כסמנכ"לית השיווק של הנציגות הישראלית של קימברלי קלארק ● תוחלף בתפקיד ע"י מיכל בצר, כיום מנהלת תחום תזונה יומיומית בתנובה

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

"ישראל צריכה ללכת עם אירופה ולא לייצר היסטריה חסרת פרופורציה"

פרופ' זאב רוטשטיין ל"גלובס": "משרד הבריאות הישראלי התחיל נכון כשכיסה את המקור הראשי, שזה סין, ובהמשך הרחיב את הכיסוי כדי ליצור שולי ביטחון מקבילים בדרום-מזרח אסיה - ומכאן אני מאמין שכל מה שאנחנו עושים כרגע זו הגזמה שפוגעת יותר מאשר מועילה"

אימוץ ילדים על ידי זוגות להט"בים / צילום: שאטרסטוק

העליון בהחלטה דרמטית: יש לאפשר ללהט"בים הליכי פונדקאות

בית המשפט העליון הקציב למחוקק שנה לתיקון החוק בהתאם לפסיקה החדשה, תוך שנתן דעתו על הפגיעה החמורה והנמשכת בזכות לשוויון ולהורות הנגרמת לגברים יחידים ולבני זוג מאותו מין ● "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה'"

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

הבורסות באירופה צוללות בכ-3%; צפי לירידות בארה"ב

בורסות בעולם בדרך לשבוע הגרוע ביותר מאז משבר 2008 ● הנפט צונח ב-2.8% ● שנזן צנח ב-4.8%, שנחאי וניקיי התרסקו ב-3.7% ● מספר הנדבקים בנגיף הקורונה ברחבי העולם עומד על יותר מ-83 אלף איש

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 26 בפברואר

אתמול באיכילוב: 4 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

נגיד הפד - ג'רום פאוול/ צילום: רויטרס

אל תפחדו מ"יפניזציה": תשואות האג"ח בשפל וזה לא אומר כלום על הצמיחה

התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים ירדה היום לשפל היסטורי על רקע החשש מנגיף הקורונה ● תשואות אג"ח אולטרה־נמוכות מעידות יותר על עמדותיהם המשתנות של בנקאים מרכזיים מאשר על התחזיות לצמיחה כלכלית

יקי נוימן, מנכ"ל קבוצת דוראל  / צילום: דניאל שיטרית

בדרך לבורסה: חברת האנרגיה המתחדשת דוראל שוב מקדמת הנפקה לפי שווי של 550-500 מיליון שקל

דוראל נחשבת לאחת החברות המובילות בענף הצומח, ובולטת בין היתר בזכות שיתוף הפעולה הפורה עם המגזר הקיבוצי ● הכנסותיה השנתיות מוערכות בכ-100 מיליון שקל, עם רווחיות של כ-15%-11%● מלבד הפרויקטים הקיימים, הגיוס נועד לסייע לדוראל להוציא לפועל תוכניות להתרחבות משמעותית

יצחק תשובה/ צילום: גדעון לוין

עוד הנפקת נדל"ן של תשובה: אלעד מגורים החדשה תנסה לגייס 100 מיליון שקל באג"ח

באחרונה השלים בעל השליטה יצחק תשובה הנפקת אג"ח של חברת אלעד גרופ, המרכזת את פעילותו בצפון אמריקה

ערן אייל, מייסד ומנכ"ל Shopin  / צילום: אתר Shopin

יזם הבלוקצ'יין המורשע ערן אייל נעצר וצפוי לגירוש מארה"ב

היזם הישראלי-דרום אפריקאי, שהורשע לפני כחודשיים בהונאת משקיעים בשתי חברות שהקים וניהל, מוחזק במעצר כשבוע ● בינתיים ממשיכה להתנהל התביעה שהוגשה נגד אייל על ידי רשות ניירות ערך האמריקאית בגין הונאה בהנפקת מטבעות דיגיטליים למיזם Shopin