גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דעה: החקיקה בארה"ב בתחום הקנאביס - מה קרה בשנת 2019, ולמה אפשר לצפות ב-2020?

המסגרת הרגולטורית המתפתחת והמשתנה באופן תכוף עשויה להיות די מבלבלת, במיוחד כשהיא גם שונה ממדינה למדינה ומזן לזן ● ישנן מספר רגולציות והצעות חוק שלחברות קנאביס-טק ישראליות כדאי להכיר ● דעה

חממה לגידול קנאביס / צילום: shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב
חממה לגידול קנאביס / צילום: shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

ישראל נחשבת כמרכז גלובלי מוביל בתחום המחקר והפיתוח של תעשיית הקנאביס הרפואי. לתוצאות הניסויים והמחקרים פורצי הדרך שנערכו בארץ בעשורים האחרונים ישנה השפעה ותרומה אדירה. עם העניין הגובר בתעשיית הקנאביס וההקלות הרגולטוריות בתחום, כך יותר ויותר חברות ישראליות בתחום הקנאביס-טק שמות את פעמיהן לחו"ל. אחד השווקים בעלי הפוטנציאל המשמעותי עבור אותן חברות, הוא השוק האמריקאי.

אך למי שעוקב אחר הנעשה בשוק האמריקאי, המסגרת הרגולטורית המתפתחת והמשתנה באופן תכוף עשויה להיות די מבלבלת, במיוחד כשהיא גם שונה ממדינה למדינה ומזן לזן. בעוד שמריחואנה אושרה לשימוש רפואי ב-33 מדינות בארה"ב וב-11 מדינות גם לשימוש אישי, על פי החוק הפדרלי, היא עדיין סם בלתי חוקי. המפ (HEMP) לעומת זאת, הפך לחוקי בכל המדינות על פי חוק החקלאות שחוקק הקונגרס האמריקאי ושנחתם על-ידי הנשיא טראמפ בדצמבר 2018.

הקונגרס האמריקאי בשנת 2019 הרבה להתדיין בתחום וישנן מספר רגולציות והצעות חוק שכדאי לחברות קנאביס-טק ישראליות השוקלות להרחיב את פעילותן בארה"ב להכיר:

בנקאות

אחד האתגרים עמם מתמודדים העוסקים בענף בארה"ב הן המגבלות על השימוש בשירותי בנקאות רגילים. לכן, הרבה עסקים בתחום המריחואנה הרפואית פועלים על בסיס מזומן ונמצאים בסיכון תמידי לשוד ועבירות אחרות.

בספטמבר 2019, בית הנבחרים האמריקאי אישר הצעת חוק המגינה על בנקים שמענקים שירותים בנקאיים לתעשיית הקנאביס: Secure And Fair Enforcement (SAFE) Banking Act. חוק זה נמצא עתה בפני הסנאט האמריקאי, ושאם אכן בסופו של דבר יאושר גם בסנאט - גם אם יכלול שינויים רבים מהנוסח שאושר בבית הנבחרים - יעמיד לרשות חברות הקנאביס מקורות מימון שלא זמינים להן כיום. בעתיד אף יוכל להוביל לפתיחת המסחר במניות חברות אלה בבורסות המובילות בארה"ב.

אך גם אם לא יחוקק על-ידי הקונגרס האמריקאי בטווח הקצר, ההשלכות של מאמצי החקיקה בתחום כבר נותנות את אותותיהן, ומוסדות הבנקאות המובילים בארה"ב מגלים יותר עניין לבחינת הענקת שירותים לחברות ומתחילים להערך כבר עתה לקראת פתיחת השוק.

לבנקים המעניקים שירותים משפטיים לחברות העוסקות בהמפ שהוגדר כחוקי ברמה הפדרלית לעומת זאת, פורסמו באחרונה הנחיות המאשרות שהבנקים רשאים להעניק שירותים משפטיים לחברות העוסקות בענף ההמפ באותו האופן שבו הם מעניקים שירותים משפטיים לעוסקים בגידולים חקלאיים אחרים.

המפ

על-פי חוק החקלאות האמריקאי, המפ מוגדר כזן קנאביס בעל אחוזי THC נמוכים של עד 0.3%. בין היתר, ניתן להפיק מההמפ שמן CBD.

בחודש אוקטובר 2019 פרסם משרד החקלאות האמריקאי תקנות זמניות בעניין גידולי ההמפ התעשייתי. אחד האתגרים של מגדלי ההמפ הוא החשש שבשל תנאי אקלים, עונות גידול ונתונים משתנים אחרים, הגידולים עלולים לחרוג שלא בכוונה, מאחוזי ה- THC המאושרים, ובכך לחשוף את החקלאי לקנסות ואת הגידולים להשמדה. בעניין זה למשל, משרד החקלאות אישר למדינות לקבוע תהליך לתיקון חריגות שכאלה.

שמן ה-CBD

בין אם מופק מהמפ ובין אם ממריחואנה, שמן ה-CBD הוא ללא ספק מוצר הקנאביס היותר פופולרי כיום בארה"ב. השאלה כמובן היא האם נעשה פיקוח הולם על ממכר השמן והאם הוא אכן מכיל את המרכיבים המפורסמים באריזות השונות. וכאן, בעקבות תלונות רבות שהוגשו, נכנס מנהל התרופות והמזון האמריקאי, ה- FDA לפעולה.

ב-25 בנובמבר 2019 פרסם המנהל מכתבי אזהרה לחברות שמכרו מוצרים מבוססי שמן באופן בלתי חוקי, קרי תוך פרסום בחנות, באריזת המוצר, אונליין או ברשתות החברתיות שלשימוש בשמן ישנן הטבות בריאותיות שונות, לבני אדם או לחיות. הטענה הייתה כי פרסום הטבות כאלה ניתן לייחס רק לתרופות מאושרות על-ידי המנהל. המנהל גם פרסם הנחיות לצרכנים עם הסיכונים הכרוכים בשימוש בשמן בשל, בין היתר, "המידע המוגבל" בנושא בטיחות השימוש. עוד חזר והזהיר שעדיין לא ניתן לשווק את השמן כמזון או כתוסף מזון.

הגם שרב הנסתר על הגלוי בשלב זה בתחום הרגולטורי בארה"ב בענף, אין ספק שצפויות התפתחויות רבות בתחום בשנת 2020. כבר עתה, כאמור, תוך הבנה ועמידה במגבלות החקיקתיות הקיימות, יכולות החברות הישראליות להתחיל בפעילות בארה"ב, גם אם מוגבלת, תוך ביסוס קשרים עם שותפים אסטרטגיים, חברות מקומיות וחקלאים במדינות בהן כבר עתה מאושר הקנאביס לשימוש רפואי או אישי. והחברות הישראליות טוב יעשו אם ימשיכו לעקוב אחר הנעשה בתחום הן ברמה הפדרלית והן ברמה המדינתית, ותהנה ערוכות לשווק את הפתרונות והמוצרים אותן פיתחו בשוק האמריקאי.

הכותבת היא יו"רית שותפה בפרקטיקה הישראלית של פירמת עורכי הדין הבינלאומית Holland & Knight

עוד כתבות

תמר איש שלום/ צילום: ענבל מרמרי

רם לנדס מייעץ לחדשות 13: האם אודי סגל יגיש לצד תמר איש-שלום?

לנדס, איש התקשורת שעל שמו רשום המעבר של מיקי חיימוביץ' ויעקב אילון מחדשות 2 לערוץ עשר, נשכר לסייע בבניית המעבר להגשה זוגית במהדורה המרכזית של חדשות 13 ● מנכ"ל החברה ישראל טויטו ביקש מלנדס להיות נוכח בחזרות שעורכים בימים אלה שני המגישים

מחסן בטקסס / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

אפקט אמזון: האם העלייה במסחר המקוון תוריד את מחירי האחסון?

האם "הבום" בשטחי אחסון תעשייתי יפעל לטובת הדיירים ● ניתוח עסקה

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

הכנסות שנתיות של 156 מיליון דולר לאינמוד שכבר שווה 1.4 מיליארד דולר

חברת האסתטיקה הרפואית רשמה ברבעון הרביעי הכנסות של 47 מיליון דולר, גידול של 63% לעומת התקופה המקבילה ● החברה משיקה שני מוצרים חדשים וחוזה צמיחה נוספת של 20-25% ב-2020

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

משפחת פישמן תחמוק מאחריות משפטית? מחלוקת בין לאומי והפועלים על הצעת פשרה בתיק פשיטת הרגל

איש העסקים פושט הרגל מנסה לקדם פשרה שכוללת מחיקה של התביעות המשפטיות נגד ילדיו ורעייתו בתמורה לתשלום פעוט ● ל"גלובס" נודע כי בנק לאומי כבר הסכים לפשרה, שנתקעה כי בנק הפועלים דרש הזרמה של עשרות מיליונים ● לאומי: "מתנגדים בתוקף להסדר המוצע"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 17 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

חניכי תנועת הצופים האמריקאית ביום הזיכרון הלאומי / צילום: Richard Vogel, AP

תנועת הצופים האמריקאית מבקשת הגנה מתביעות פגיעה מינית בחניכים

התנועה הגישה את הבקשה להגנה בניסיון להחזיק מעמד מול לחץ משפטי גובר של האשמות בפגיעה מינית בחניכים לפני עשרות שנים ● זהו קו פרשת מים ב-101 שנות קיומה של התנועה, שבמשך שנים הייתה מעורבת בתביעות שהאשימו אותה בטיפול סלחני מדי בפדופילים

בנק HSBC / צילום: שאטרסטוק

בנק HSBC: נפטר 35 אלף עובדים ונמכור נכסים ב-100 מיליארד דולר

הבנק שמתכונן לארגון מחדש דיווח היום במסגרת הדוחות הכספיים לשנת 2019 על ירידה של 53% ברווח הנקי שלו ● בין יתר האתגרים העומדים בפני הבנק מתייחס היו"ר לנגיף הקורונה: "הבנק עוקב אחרי השפעת התפרצות נגיף הקורונה, והפחית את ציפיותיו לצמיחה באסיה השנה כתוצאה מכך"

אבי יעקובוביץ/ צילום: איל יצהר

תחילתה של מגמה? גב ים הבטיחה גיוס של 777 מיליון שקל באג"ח הנושאת ריבית שלילית

החברה השלימה בהצלחה את השלב המוסדי בהנפקת סדרה חדשה, במסגרתו זכתה לביקושים של 1.43 מיליארד שקל ● מנכ"ל סיגמא: "שוק ההון בישראל הצטרף לשורה של שווקים עולמיים שבו חברות מגייסות בריביות שליליות"

ויצמן שירי / צילום: תמר מצפי

ויצמן שירי ביטל את רכישת נקסט ג'ן "לאור נסיבות אישיות"

לפי ההסכם מנובמבר האחרון, התוכנית הייתה לרכוש 40% ממניות החברה תמורת 4 מיליון שקל, ולמכור לה פעילות נדל"ן וקנאביס שבבעלות שירי

בני דרייפוס ועו”ד מירי כהן / צילומים: כדיה לוי ויונתן בלום

מגדל קלפים: כשאין ממשלה ואין תוכניות, הפקידות הבכירה מתפנה מרצונה

האם הקיפאון בקידום תוכניות עבודה ממשלתיות בתחום הנדל"ן מבריח את הפקידות הבכירה? וגם: ג'ף בזוס נרתם למאבק במשבר האקלים, המינויים החדשים של גיא שמש בנוקיה ויעל לפיד באופטימוב, ובאיזה פרס זכתה פרופ' רות ארנון?

דיור מוגן / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הדיור המוגן של רמי לוי הזניק את מניית בי.ג'י.איי 260% בארבעה ימי מסחר

זאת מאז עדכנה החברה ביום חמישי האחרון על כוונתה להיכנס לפעילות בתחומי הדיור המוגן והמלונאות

שי אהרונוביץ / צילום: שלומי יוסף, יח"צ

רשות המסים: נחוקק חוק שמבהיר מהו "תא משפחתי" לצורך חיוב במס רכישה

על רקע שפע תכנוני המס שנולדו בעקבות מס הרכישה הגבוה בישראל (8%), שהנפוצים שבהם הם העברת דירה במתנה לבן משפחה, ילד או הורה, הודיע היום סמנכ"ל מיסוי מקרקעין ברשות המסים, שי אהרונוביץ', כי רשות המסים פועלת על מנת להסדיר את הנושא בחקיקה

מימין: מטוס של אל על, אוריין ומלון הרודס של פתאל / צילומים: סיון פרג' ומצגות חברות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

וירוס הקורונה והשווקים: לפרק את המולקולה

התנודתיות בשוקי ההון עולה מדרגה, וסוחרים מתוחכמים יכולים לנצל זאת לטובתם, בשעה שמשקיעים סולידיים יותר עושים התאמות בתיק ● מי שבחר לצאת מיד מהשוק בגלל פאניקה - הפסיד

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

רשמית צה"ל מודיע על הקמת אגף אסטרטגיה ואיראן

זאת כחלק מהתוכנית הרב-שנתית "תנופה" שמקדם הרמטכ"ל אביב כוכבי ● האגף החדש יכלול בשלב ראשון את החטיבה האסטרטגית וחטיבה קשרי החוץ, ושתי משימותיו העיקריות יהיו תכנון אסטרטגיה צבאית ו"ריכוז הפעולות לעיצוב ולתכנון המערכה למול הזירה האיראנית"

בנימין נתניהו/ צילום: רויטרס

יש תאריך: משפטו הפלילי של רה"מ נתניהו ייפתח ב-17 במרץ 2020

המשפט ייפתח בהקראת כתב האישום; עם זאת, הליך ההוכחות בתיק צפוי להתחיל רק בעוד כחצי שנה ● לפי החלטת ביהמ"ש, הדיון ב-17 במרץ ייערך במעמד הנאשמים - כלומר נתניהו יצטרך להגיע לדיון

שאול אלוביץ' / צילום ארכיון: יוסי כהן

החלטה גורלית של שאול אלוביץ': מוותר על השימוע בתיק בזק

ל"גלובס" נודע כי אלוביץ' החליט לוותר על זכותו להליך שימוע בפני פרקליטות מיסוי וכלכלה ב"תיק בזק השני" - פרשת המרמה בבזק ● המשמעות: ייאלץ להתמודד כנאשם במקביל עם שני משפטים פליליים – תיק 4000 ותיק בזק

מטוס הרטרו של אל על / יחצ אל על

"אל על בונה על תמיכה ממשלתית בעקבות משבר הקורונה"

בכיר באל על ל"גלובס": "אנו מברכים על היוזמה של שר התחבורה לסייע לחברות התעופה הישראליות. אנחנו חושבים שזה נכון בעת הזו מול האתגר הזה שמשלב כוח עליון והחלטות של המדינה שמשפיעות עלינו"

המשנה למנכ``ל  ``ידיעות אחרונות`` ציון פרץ / צילום: יוסי כהן

בעקבות מינוי אבי בן טל: ציון פרץ, המשנה למנכ"ל רשת 13, פורש מתפקידו

כבר עם היוודע דבר מינויו של אבי בן טל לתפקיד מנכ"ל רשת, העריכו רבים כי פרץ יפרוש מתפקידו, זאת למרות שנעשו מאמצים מצד בעלי המניות לשכנע אותו להישאר לפחות לחודשים הראשונים

בועז גולן / צילום: יונתן בלום, גלובס

עו"ד בועז גולן הצטרף לצוות המומחים של הוט בעסקה לרכישת פרטנר

עו"ד גולן שימש בעבר כיועץ המשפטי של רשות התחרות ● בהוט מתכוונים להמשיך במגעים לרכישת פרטנר ללא קשר לניסיונות המיזוג האחרים בשוק

שלטי השכרה ומכירה בבניין בחדרה  / צילום:  תמר מצפי

הורשע עו"ד שהעלים הכנסות בסך 1.7 מיליון שקל מהשכרת שמונה דירות

ביהמ"ש קבע כי "עו"ד שמואל אריאלי העלים את ההכנסות מהשכרת הדירות במרמה, תוך שימוש פסול בפרטיהם של קרובי משפחתו, כדי לפטור עצמו מהצורך לדווח על הכנסותיו ולשלם מסים כדין" ● "הנאשם עשה שימוש יצירתי במיוחד – אם להשתמש במילים עדינות – בידע המשפטי שברשותו"