גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקיאנטי האמיתי: היינות יוצאי הדופן של טוסקנה

מבין יינות מחוז קיאנטי מתנשאים לטובה היינות של הכפרים מונטלצ'ינו ומונטפולצ'יאנו

כרמים במונטהלצ'ינו / צילום: יחצ חול
כרמים במונטהלצ'ינו / צילום: יחצ חול

בצעירותי, אהבתי לנסוע לראש פינה. רוחות העבר ההיפי עוד נשבו ברחובות מרוצפי האבן, ואיכשהו זה נראה לי כמו אירופה. תמיד הצחיק אותי שיש שם שכונה שנקראת הרחבה א', ואולי גם הרחבה ב', להבדיל בין האצולה הישנה של רחוב המייסדים לבין המרחיבים למיניהם.

ולמה נזכרתי בזה? בגלל הקיאנטי. קוראיי הנאמנים יודעים שאין יין בעולם שאני אוהב יותר מקיאנטי. כמו חניבעל לקטר. בעצם, יש. בורגון. אבל לך תשים יד על בקבוק בלי למכור כליה. אפרופו חניבעל ההוא.

קיאנטי הוא כיף של יין. ידידותי, אבל לא מתחנף. קליל, אבל לא מים. מורכב, אבל לא מתוסבך, ובעיקר המלווה הכי טוב לאוכל, איטלקי בעיקר. טוב, לא פלא. אחרי הכול, הוא מגיע מטוסקנה.

מבין יינות מחוז קיאנטי, שהוא ליבה של טוסקנה, מתנשאים מעל כל השאר כמה יינות יוצאי דופן שאינם נקראים כלל קיאנטי, אף שבעצם זה בדיוק מה שהם. אני מדבר על יינות שני הכפרים בעלי השמות הכה דומים, מונטלצ'ינו ומונטפולצ'יאנו. המרחק ביניהם הוא פחות משעת נסיעה והמרחק בין יינותיהם דומה. פחות משעת לגימה, אם תרצו.

אם תרצו עוד, שני הכפרים וארבעת יינותיהם הפכו במרוצת השנים לקיאנטי האמיתי, כלומר זה שלא "קולקל" על-ידי תוספת, מותרת כרגע, של זנים זרים למקורות. הם עשויים כמעט אך ורק מענבי סנג'יובזה, ואם יש תוספות, הן קטנות, ולרוב מקומיות מבחינת הזנים. ביינות קיאנטי עצמם מותר כבר לערבב פנימה לא מעט זנים אחרים, לא רק מקומיים כמו הקאניולו אלא גם קברנה סוביניון, מרלו וסירה. וכאמור, לא כל-כך מעט. עד 20%.

זה לא אומר שזה רע, זה רק הופך את היין - לטוב, אבל גם לרע - לקצת יותר בינלאומי בטעמו. כלומר פחות כפרי, פחות ארצי, פחות חמוץ. פחות איטלקי. זה לא קורה בכל היינות אומנם, ויש כאלה שבחרו ללכת דווקא לכיוון היותר מקומי ולהכין את היין מ-100% סנג'יבוזה, העינב הכי חשוב של האזור, אבל יש כאלה שלא.

אלא שבכך לא נגמרים ההבדלים. משום שגם במונטלצ'ינו וגם במונטפולצ'יאנו, העינב המשמש ליצירת היין הוא לא בדיוק סנג'יובזה. מבולבלים? אל תהיו. מדובר בשני תתי-זנים של הזן המהולל, תת-זן המכונה סנג'יובזה גרוסו, או פשוט ברונלו, המשמש ליצירת הברונלו של מונטלצ'ינו, ותת-זן המכונה פרוניולו ג'נטילה, המשמש לייצור הווינו נובילה של מונטפולצ'יאנו. הם לא בהכרח יותר טובים, אבל הם ללא ספק קצת אחרים. מורכבים יותר.

הברונלו הוא כמובן היין הנחשב ביותר מבין הארבעה (מיד אסביר מיהם השניים האחרים), אבל זה רק הופך את הווינו נובילה של מונטפולצ'ינו לזול יותר, וזה מאוד משמח. ולעזרת מי שרוצה לחסוך עוד קצת, באים שני היינות הנוספים, הלוא הם יינות ה"רוסו" (אדום) - רוסו די מונטלצ'ינו ורוסו די מונטפולצ'יאנו, שני יינות מאותם ענבים, אבל כאלה המיושנים תקופות קצרות יותר ומגיעים מכרמים טיפה פחות מוצלחים. כך יוצא שמחירם די דומה ליינות קיאנטי "פשוטים", והרווח הוא כולו שלנו. טעם אחר, שונה קמעה, יש שיגידו טוב יותר, אבל לא זה מה שמשנה.

בחרתי הפעם להציג שני יקבים, ממונטלצ'ינו וממונטפולצ'יאנו. יקב פיומביה (Piombaia) ממונטלצ'ינו המגיע לארץ בעזרת היבואנים שמעון לסרי ודני מובשוביץ' (052-8331519). חברת האחים שקד (בעלי דרך היין) מביאה לארץ כבר שנים את יקב פוליציאנו (אוי, איזה שם מבלבל, דומה לשם הכפר) המייצר לא רק יינות ממונטפולצ'אינו אלא גם "סתם" יינות קיאנטי, שגם הם מגיעים לארץ. 

טעימה | מונפולצ'יאנו ומונטלצ'ינו

• ברונלו די מונטלצ'ינו 2013, פיובאיה. קלאסיקה. 100% ענבי סנג'יובזה גרוסו. מתיישן שלוש שנים בחביות עץ אלון ענקיות של אלפי ליטרים. ריחות פרי וניחוחות אדמה רטובה, פטריות ואף טחב. מכיוון שזה יין לא לגמרי צעיר, גם אם לא מבוגר, אנו מרוויחים כאן ביושר את הריחות והטעמים הללו. אפלה ואור. 270 שקל.

• רוסו די מונטלצ'ינו 2015, יקב פיובאיה. 100% ענבי סנג'יובזה גרוסו, תת הזן המקומי בכפר מונטלצ'ינו. מתיישן שנה בחביות גדולות וענקיות, ואחר כך, כמו הברונלו, עוד שנה בבקבוק ביקב. קצת פחות מורכב מהברונלו, אבל יופי של יין. פרי נוכח, חמיצות נהדרת, כפריות לצד אלגנטיות. תענוג אמיתי. 130 שקל.

• רוסו די מונטפולצ'ינו, 2017, יקב פוליציאנו. אהרוס קצת את מה שאמרתי ואודה שיש כאן 20% מרלו, אך זה לא משנה כי זה יופי של יין: אלגנטי, חומצי ובעל ניחוח של סיגליות שאופייני ליינות האזור. רק 40% מהיין התיישנו בחביות, ורק שמונה חודשים, וזה מורגש לטובה. כיף ולא יקר. 80 שקל.

• וינו נובילה די מונטפולצ'יאנו, 2015. 85% סנג'יובזה, והשאר ערבוב של קאניולו, קולורינו ונו, מה לעשות, קצת מרלו. שני שלישים התיישנו שנה וחצי בחביות עץ אלון צרפתי והשאר במכלים. יין נפלא. אלגנטי, עמוק, אפלולי מעט בניחוחותיו, עשיר, אבל לרגע לא כבד. חומצי, אבל בטח לא חמוץ כמו חלק מיינות האזור, 150 שקל.

עוד כתבות

שיר זכאי-חורש  / צילום: גליה חרמון

אחרי שנתיים וחצי: סמנכ"לית הדיגיטל של תנובה מסיימת את תפקידה

שיר זכאי-חורש עוברת לתפקיד מנכ"לית הפעילות בישראל של חברת שילוט החוצות JCDecaux ● זכאי-חורש הייתה הראשונה בתפקיד CDO בתנובה, וככל הידוע טרם מונה לה מחליף

אל על  / צילום:יחצ

תסתכל על הנפט סמוטריץ': האם אל על תופסת טרמפ על הקורונה?

החששות מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה הביאו את חברת התעופה להזהיר מפני פגיעה בהכנסות, לפטר עובדים ולדחות את השקת הקו לטוקיו ● האם הירידה במחיר הנפט אמורה לספק אור בקצה המנהרה?

יואב בן אור  / צילום:תמר מצפי

הסכסוך בעמיתים עולה דרגה: ההסתדרות נגד המינוי מחדש של מנהל הקרנות הוותיקות שבהסדר

ההסתדרות יוצאת בהתקפה אישית נגד בן אור, המנהל המיוחד של עמיתים, ומתריעה מפני "כוונה לבצע מחטף באמצעות הליך מינוי בלתי תקין לתפקיד המנהל המיוחד"

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילומים: יוסי זמיר, Jack Guez/ ASSOCIATED PRESS

סקר "גלובס" ומכון שילוב: הישראלים לא מתכוונים לזוז מהגוש

שלוש מערכות בחירות רצופות בתוך שנה עשו את שלהן והציבור כבר יודע מה הוא חושב על הנושאים שעל הפרק ● רק מצביעים מעטים, כפי שנראה, שוקלים לעבור בין הגושים וגם כשהם כבר עוברים - הם מקזזים אלה את אלה משני כיווני המפה הפוליטי

חנן שמש, מיזמי ויו"ר קרן הגשמה  / צילום: איל יצהר, גלובס

יזמית הנדל"ן רותם שני רוצה להנפיק אג"ח בבורסה כדי להחזיר הלוואות של 63 מיליון שקל מקרן הגשמה

הריבית האפקטיבית של הלוואות הקרן לחברה היא בשיעור של 14.5% ● בעלי השליטה אבי טוריסקי ויהודה ידידיה מבקשים לשדרג את שכרם ● זוגתו לשעבר של אחד השותפים בחברה תובעת את רותם שני ב-30 מיליון שקל בגין שירותים משפטיים

הנחת אבן הפינה לביה"ח בקריית אתא / צילום: עופר עמר

דעה: חגיגות הנחת אבן-הפינה לבית החולים בקריית אתא הן לא יותר מעבודה בעיניים

מה הרעיון בהנחת אבן-הפינה לבית החולים אזורי ארבעה ימים לפני הבחירות? כלום, בלוף מוחלט ● שוב עובדים עלינו בעיניים, כי בשנים הקרובות לא יוקם בית חולים בקריית אתא

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

יועץ בכיר של כחול לבן: "לגנץ אין אומץ לתקוף באיראן"

בהקלטה שפורסמה בחדשות 12 על ידי עמית סגל נשמע ישראל בכר, יועץ אסטרטגי מוכר, טוען כי "גנץ מסכן את ישראל" ● בכר יעץ בעבר גם לליכוד ולמפלגות אחרות ● כחול לבן: "צר לנו כי תעשיית השקרים מבית היוצר של נתניהו ממשיכה לפעול גם הערב"

תומס פיקטי / צילום: רויטרס - Christian-Hartmann

"מספר קטן של מיליארדרים שהם סוג של אלים מרכזים בידיהם את כל הכוח"

פרופ' תומס פיקטי, כוכב הרוק של הכלכלה, רוצה להמציא מחדש את השיטה וטוען: העושר לא חלחל, הימין והשמאל התנתקו מהבוחרים וצריך מס רכוש שיממן מענק לכל אזרח ● ברקע, פרשה מעברו ששבה לכותרות ● ראיון בלעדי ל-G

מלון דן אילת / צילום: סיון פרג'

חודש ינואר במלונות ישראל: משבר הקורונה עדיין לא מורגש

חודש ינואר משקף עלייה של 4% בלינות התיירים בבתי המלון בישראל – אך בצל החרפת משבר הקורונה, סביר להניח כי חודש פברואר לא ישקף מגמה דומה ● התאחדות המלונות: "תיירות הפנים מפצה חלקית על הפגיעה באזורים אחדים בארץ"

הסגר בצפון איטליה לאחר התפרצות נגיף הקורונה / צילום: Claudio Furlan/Lapresse, AP

כך מסקרים באיטליה את החלטת ישראל לאסור כניסת איטלקים

בעוד ששכנותיה האירופיות שומרות על גבולות פתוחים, בישראל, בירדן, בסעודיה ובמספר מדינות נוספות החליטו לאסור על כניסת אנשים ששהו באיטליה בשבועיים האחרונים ● התעשיינים והחברות באיטליה התאחדו היום בקריאה לממשלה האיטלקית לשדר רוגע לציבור

אחד הנוסעים הדרום קוריאנים שנדבקו בקורונה מחכים בשדה התעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

אל על: נגיף הקורונה יגרום לפגיעה של עד 70 מיליון דולר בהכנסות

חברה התעופה דיווחה היום לבורסה כי היא מעריכה שהפגיעה בהכנסותיה בין ינואר לאפריל תעמוד על טווח של כ-50 עד 70 מיליון דולר ● בחברה מעריכים כי הפגיעה בתוצאות תתקזז בחלקה עם צמצום בהוצאות התפעוליות ותעמוד על 25-45 מיליון דולר ● מניית אל על צונחת במסחר

מה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום הארץ / צילומים: בר אל, שיר גולני. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום

4 חדרים באילת ובבאר-שבע, 5 חדרים באופקים או קוטג' בנתיבות

אימוץ ילדים על ידי זוגות להט"בים / צילום: שאטרסטוק

העליון בהחלטה דרמטית: יש לאפשר ללהט"בים הליכי פונדקאות

בית המשפט העליון הקציב למחוקק שנה לתיקון החוק בהתאם לפסיקה החדשה, תוך שנתן דעתו על הפגיעה החמורה והנמשכת בזכות לשוויון ולהורות הנגרמת לגברים יחידים ולבני זוג מאותו מין ● "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה'"

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?

אופיר שריד, מנכל מליסרון  / צילום: סיון פרג'

"אנחנו בשנת שיא": מנכ"ל מליסרון החדש עונה למספידי תחום האופנה

ברקע הדוחות החיוביים של הקבוצה, מנכ"ל מליסרון אופיר שריד בראיון ראשון ● לא חושש מהתחרות מול האונליין, עונה לרשתות הגדולות שמבקרות את הדוכנים בקניונים, ומציע פתרון יצירתי לעודף התחרות בענף

פסיכולוגיה  / צילום: שאטרסטוק

אין לכם זמן לפסיכולוג? הבוס יביא לכם אחד למשרד

יותר ויותר חברות גדולות בארה"ב מתחילות לספק טיפול נפשי לעובדיהן, במקום העבודה ● "כולנו מפחדים, כולנו נלחמים. אם לא נדבר על זה, זה יהרוס לנו את החיים", אומרת מנהלת מוצר מחברת סרנר

צוללת של חיל הים / צילום: יח"צ

גם אבריאל בר-יוסף ושי ברוש יועמדו לדין בכפוף לשימוע בתיק הצוללות

לבר-יוסף, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, קבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים ● לברוש, מקורבו ואיש חיל הים לשעבר, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, לקיחת שוחד, עבירות מס והלבנת הון

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

"ישראל צריכה ללכת עם אירופה ולא לייצר היסטריה חסרת פרופורציה"

פרופ' זאב רוטשטיין ל"גלובס": "משרד הבריאות הישראלי התחיל נכון כשכיסה את המקור הראשי, שזה סין, ובהמשך הרחיב את הכיסוי כדי ליצור שולי ביטחון מקבילים בדרום-מזרח אסיה - ומכאן אני מאמין שכל מה שאנחנו עושים כרגע זו הגזמה שפוגעת יותר מאשר מועילה"

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

בניגוד לרצונו של שלמה אליהו: גיא פישר ינהל את חטיבת ההשקעות במגדל במקום אסף שהם

מנכ"ל קבוצת מגדל, רן עוז, ממשיך להרחיק מנהלים המזוהים עם בעל השליטה אליהו, ולמנות אחרים במקומם, לעתים אף ללא עבר בענף הביטוח ● פישר שימש בעבר כמנהל ההשקעות בתיק הנוסטרו של בנק לאומי

בריאות דיגיטלית / צילום: שאטרסטוק

אלון בלוך גייס 48 מיליון דולר כדי לספק חוות דעת רפואיות

חברת K פיתחה אפליקציה שנותנת חוות דעת ראשוניות ● המטרה: לספק ידע לחולים, להוריד נטל מהרופאים ולייעל את מערכת הבריאות