גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סקר השכר של עורכי הדין: אלה הפערים בשכר בין הפירמות הגדולות למשרדים הקטנים

לפי חלקו השני של סקר השכר של חברת ההשמה "קודקס", ככל שהמשרד גדול יותר - השכר הממוצע גבוה יותר • עוד עולה כי שכרם הממוצע של עורכי דין המועסקים כיועצים משפטיים בחברות דומה לשכר במשרדים הבינוניים

טקס הסמכת עורכי דין בבנייני האומה בירושלים / צילום: רפי קוץ
טקס הסמכת עורכי דין בבנייני האומה בירושלים / צילום: רפי קוץ

בשנה האחרונה, שנת 2019, היו רשומים בישראל 67,291 עורכי דין. שוק עריכת הדין הוא אומנם ענק, אבל גם מאוד מגוון ויש שונות רבה בין המשרדים השונים. חלק מעורכי הדין שייכים לשכבת "העסקים הקטנים" - מנהלים משרד קטן עם מזכיר/ה ומעסיקים עורכי דין בודדים. לעומת זאת, ישנן פירמות עורכי דין ענקיות - שרובן ממוקמות במרכז הארץ - שמעסיקות מאות עובדים, ונותנות שירותים משפטיים במגוון רחב של תחומים. 

סקר השכר לשנת 2019 של חברת ההשמה "קודקס", המתמחה בתחום המשפטים, מעלה כי לגודל המשרד שבו עובד עורך דין שכיר יכולה להיות השפעה רבה על השכר שהוא מקבל. לפי הסקר שמתפרסם ב"גלובס" בבלעדיות, קיימת קורלציה בין גודל הפירמה לבין השכר שמרוויחים עורכי הדין השכירים. ככל שהמשרד גדול יותר, השכר גבוה יותר לעורך דין בעל אותו ותק, כאשר הפער בין שכר של עורך דין בפירמת ענק (שמעסיקה מעל 150 עורכי דין) למשרד קטן (שמעסיק עד 9 עובדים) מגיע לכ-50%. הפערים מצטמצמים ככל שקטן הפער בין גודל המשרדים.

חלקו הראשון של הסקר: פערי השכר - עורכות דין עם אותו ותק ואותו היקף משרה עדיין משתכרות 30% פחות מעורכי דין

השכר הממוצע של עורך דין מתחיל שמועסק באחת מפירמות הענק בארץ הוא 13,342 שקל ברוטו לחודש, והוא גבוה ב-4,580 שקל משכרו הממוצע של עו"ד מתחיל שמועסק במשרד קטן, שבו מועסקים עד 9 עורכי דין. מדובר בפער של כ-51%. 

שכר עורכי דין באלפי שקלים לפי ותק וסוג מעסיק בשנת 2019

בשנת 2019, עמד שכרו הממוצע של עו"ד מתחיל שמועסק במשרד שבו מועסקים בין 70 ל-149 עורכי דין,  על 12,450 שקל ברוטו לחודש. שכרו הממוצע של עו"ד מתחיל במשרד שמעסיק בין 40 ל-69 עורכי דין, עמד על 11,452 שקל ברוטו בממוצע לחודש; ואילו עו"ד מתחיל שעובד במשרד בינוני-קטן, שבו מועסקים בין 10 ל-39 עורכי דין, הרוויח 10,923 שקל ברוטו לחודש בממוצע.

לפי סקר השכר השנתי, הפערים בין השכר שמשלמות פירמות הענק לבין השכר המשולם על-ידי משרדי עורכי הדין הקטנים, נשארים באותה רמה לאורך שנות הוותק של עורך הדין. עו"ד בעל ותק של שבע שנים בפירמת ענק מרוויח בממוצע בחודש 24,022 שקל ברוטו. זאת, לעומת שכר חודשי ממוצע ברוטו של 16,073 שקל במשרד קטן (פער של כ-50%); 19,262 שקל במשרד שבו בין 10 ל-39 עובדים (פער של כ-24%ׂׂ); 21,511 שקל, במשרד המעסיק 40-69 עובדים (פער של כ-12%); ו-22,755 שקל במשרד גדול המעסיק 70-149 עובדים (פער של כ-5%).

עוד עולה מהסקר כי שכרם הממוצע של עורכי דין שמועסקים כיועצים משפטיים בחברות דומה לשכר הממוצע של עורכי דין שמועסקים במשרדי עריכת הדין הבינוניים. עו"ד מתחיל בחברה משתכר 10,225 שקל ברוטו בממוצע לחודש, ואילו שכרו הממוצע של עו"ד ותיק שעובד כיועץ משפטי בחברה מגיע ל22,204 שקל בחודש. גם כאן חשוב להדגיש כי מדובר בנתונים ממוצעים וכי ישנה שונות רבה בשכר בין חברות מסוגים שונים ובגדלים שונים.

בסקר השכר השנתי של עורכי הדין שערכה קודקס, השתתפו כ-1,600 עורכי דין המועסקים במגוון משרדים ומעסיקים, 51% מתוכם נשים. הסקר בוצע באמצעות שאלון מקיף, שהופץ במגוון ערוצי מדיה ושולב באתר קודקס. לדברי חברת ההשמה, מרבית הנשאלים שמילאו את הסקר (כ-76%) מועסקים באזור המרכז, 9% בצפון, 6% באזור ירושלים, 4% בשרון, 3% בדרום ו-2% בשפלה.

מגמת עלייה בשכר

כאשר משווים את נתוני סקר השכר של 2019 לסקר השכר של שנת 2016, אז נערך סקר שכר מקיף של קודקס, למדים כי בסך הכול חל גידול בשכר הממוצע של עורכי הדין. כך למשל, עורך דין מתחיל במשרד קטן השתכר ב-2016 כ-7,200 שקל ברוטו בממוצע לחודש, בעוד שעורך דין מתחיל במשרד קטן ב-2019 מרוויח בממוצע 8,762 שקל ברוטו לחודש.

עורך דין מתחיל בפירמת ענק השתכר בממוצע ב-2016, 12,600 שקל ברוטו לחודש, בעוד שעו"ד מתחיל בפירמת ענק ב-2019, קיבל שכר בסך 13,342 שקל בחודש בממוצע.

עם זאת, חשוב לסייג: ישנה שונות גדולה מאוד בין המשרדים הקטנים לבין עצמם, ובין המשרדים הגדולים לבין עצמם. כך למשל, משרד תל-אביבי קטן שעוסק בתחום מסוים אינו דומה בהכרח למשרד קטן בפריפריה שעוסק בתחום אחר, או אפילו באותו תחום. מטבע הדברים, כשעורכים סקר עוסקים גם בהכללות.

הייטק בראש

חלקו הראשון של סקר השכר השנתי פורסם ב"גלובס" ב-6 בינואר השנה. בחלק הראשון מיקדנו את תשומת הלב בתופעה מדאיגה שחשפו נתוני הסקר על פערים משמעותיים בשכר בין עורכות דין נשים לעו"דים גברים. כפי שפרסמנו, עורכות דין עם אותו ותק ואותו היקף משרה של עמיתיהם הגברים, משתכרות עד 30% פחות מעורכי דין.

עוד פורסם בחלקו הראשון של הסקר כי לתחום העיסוק יש השפעה מכרעת על גובה השכר של עורכי הדין. על-פי הסקר של קודקס, תחום העיסוק הרווחי ביותר בענף המשפט הוא ההייטק, שעקף את תחום המשפט המסחרי הבינלאומי, ששהה שנים רבות בראש צמרת תחומי העיסוק הרווחיים ביותר. לאחר תחום המשפט המסחרי הבינלאומי (שכלל בסקר גם את תחום המיזוגים והרכישות), נמצאים תחום שוק ההון ותחום המיסוי, שעקפו את תחום הקניין הרוחני והליטיגציה. לדברי קודקס, מהסקר עולה שהתחומים שהשכר בהם הוא הנמוך ביותר הם פלילי, נזיקין וביטוח, דיני משפחה ומעמד אישי, והוצאה לפועל.

לדברי מנכ"לית קודקס, ליאת בן צבי שבח, "תחומי ההייטק ומסחר בינלאומי, הם התחומים הרווחיים ביותר במשרדי עורכי הדין ובחברות, והם גם אלה שמציבים רף קבלה גבוה במיוחד, שדורש מיומנויות שונות ואנגלית ברמת שפת אם". בן צבי שבח ציינה, כי "לעורכי דין שצברו ניסיון בתחום, יש אלטרנטיבות טובות, כמו מעבר לחברות, משרדים מתחרים או משרדי בוטיק, ולכן, כשהם עוברים למקום עבודה חדש, לרוב השכר שלהם ושל מחליפיהם עולה". 

עוד כתבות

דני מזרחי, אופל בלאנס \ צילום: יח"צ

לאחר עלייה של 90% בשנה: בני משפחת מזרחי מימשו מניות אופל בלאנס בכ-30 מיליון שקל

רכישת המניות על ידי הפניקס ואקסלנס, שהפכו לבעלי עניין בחברה, התבצעה במחיר של 4.55 שקלים למניה ● גם אלטשולר שחם הפך בעל עניין בחברה בחודש אפריל 2019 אשר מחזיק בכ-9.5% ממניות החברה

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

צביקי עשת/ צילום: איל יצהר

"מסעדנות זה העסק הכי בלתי נסבל שיש. צריך להיות מטורף כדי לעסוק בתחום הזה"

צביקי עשת, העומד בראש קבוצה המונה שש מסעדות ועוד שתיים בקנה: "מסעדנות עבורי זו דרך חיים. המטרה שלי היא לא נטו פרנסה או הצלחה כלכלית, אלא העשייה" • "הצרכן הישראלי הוא המבקר הקשה מכולם. באותה נשימה, אין על הישראלים" ● אנשים שנהנים בעבודה, מדור מיוחד

טל ברודי ומיקי ברקוביץ' מניפים את גביע אירופה / צילום: סער יעקב, לע"מ

תמונת המריבה: למי שייך הצילום של טל ברודי מניף את גביע אירופה?

הצלם שמואל רחמני תבע את כדורסלן העבר טל ברודי בגין הפרת זכויות יוצרים, לאחר שברודי העלה לדף הפייסבוק שלו תמונות של עצמו בעת זכייתה ההיסטורית של מכבי ת"א בגביע אירופה ב-1977 ● ברודי מצדו הגיש תביעה שכנגד ● מה קבע ביהמ"ש?

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

מצבה הקשה של תהל וכישלון ניסיונות המכירה של החברה הובילו להתפטרות המנכ"ל סער ברכה

את ברכה יחליף בינתיים רוני קומר, שמונה למ"מ המנכ"ל בתיאום עם הבנקים נושי החברה ● עפ"י מקורות בשוק, הבנקים ימשיכו לממן את תהל במסגרת תוכנית התייעלות שתאפשר לפרוע כמה שיותר מחובותיה כלפיהם

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

הכנסות Wix ב-2020 צפויות להתקרב למיליארד דולר; למרות הצמיחה המהירה, החברה עדיין לא מרוויחה

חברת האינטרנט צמחה בשנת 2019 ב-26.1% בהכנסות, שהגיעו לרמה של כ-761 מיליון דולר ● Wix סיימה את השנה עם הפסד נקי בסך 86.4 מיליון דולר, גבוה מההפסד שנרשם ב-2018

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

ברני סנדרס, אליזבת וורן ומייקל בלומברג בעימות הדמוקרטי  / צילום: John Locher, AP

"זו מכה מתחת לחגורה": איך הפך העימות הדמוקרטי בווגאס לאירוע ברוטלי

שניים מסלעי המחלוקת הגדולים היו: מה עדיף לארה"ב, סוציאליזם או קפיטליזם? והאם למיליארדרים יש זכות קיום? ● ומהן שתי החטוטרות של מייקל בלומברג

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

בעקבות הקורונה: גם smartair מציע אפשרות לבטל טיסות וחופשות

לפי תנאי smartair, הביטול לחופשות שאפשר להזמין כעת לתקופת החגים והקיץ יתאפשר עד 12 שעות ממועד ההמראה ● לא מדובר על החזר מלא של דמי הנסיעה, אלא על 80% ● הביטול אפשרי לכל חברות התעופה ולכל סוגי הכרטיסים

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

דרעי לא מחכה: מקים אשכול מועצות מקומיות ביהודה ושומרון בדרך לריבונות

עד כה המשרד נמנע מהקמת אשכול כזה ביהודה ושומרון, אך לאחר פרסום תוכנית המאה וההכרה העקרונית האמריקאית בריבונות על הרשויות, הוחלט על הצעד הזה ● מי המועצות שישתתפו באשכול?

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: פתיחת החקירה נגד הממד החמישי - מטעמים פוליטיים

יו"ר כחול לבן בראיון ברשת ב': "לא מדובר בחקירה עדיין אלא בפרסום לפיו אחרי הבחירות תחל בדיקה. ידעתי שזה יגיע, כי יש לחצים פוליטיים על הפרקליטות לעשות זאת" ● "אני רגוע לחלוטין, לא היה פגם בהתנהלותי"

יעקב ליצמן ובני גנץ / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

גנץ נגד ליצמן: "כראש ממשלה אעביר את ברית הזוגיות"

יו"ר כחול לבן האשים את ליצמן במשבר בבריאות והזכיר את הקשיים שמערים לדבריו הממסד הדתי על העולים ● ליצמן: "מר בני גנץ, החרדים אינם שק החבטות שלך"

אורנה דריזין, בעלת השליטה בנקסטייג' / צילום: איל יצהר

חברת המחקר והפיתוח המקומית שתשתמש בקנאביס לשיפור פוריות הגבר

המטרה היא לפתח משפחה של חומרים הפועלים על רצפטורים קנבינואידים בגוף כדי לשפר את תפקוד הזרע

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

רפת פרות / צילום:  איל יצהר

לאחר 4 חודשים: "משבר העגלים" נפתר

החל מהיום המחסומים לשני הכיוונים יוסרו, וישראל אף תתיר לעוד סוגי סחורה פלסטינית למצוא לעצמה שווקי יצוא ● לחץ של שר הבטחון בנט ושל הסוחרים הפלשתינים נשא פרי, ואבו מאזן ונתניהו התערבו לפיתרון המשבר

בניה ירוקה באוסטרליה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בדרך למדינת בנייה ירוקה: התקנות שכל ענף הבנייה צריך להכיר

ועדת המשנה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה הצביעה היום על ההמלצות לתקן הבנייה הירוקה בישראל ● התקנות החדשות שצפויות להתאשר במועצה הארצית בתוך כשבועיים ייכנסו לתוקף עד 2025

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

רגע לפני הבחירות: שר התקשורת רוצה לבטל את ההפרדה בין מכירת ספק אינטרנט ותשתית

ל"גלובס" נודע כי שר התקשורת זימן ליום רביעי הקרוב ישיבה עם כל גורמי המקצוע ומתכוון להוציא שימוע ציבורי לקראת ביטול ההפרדה ● אם הדבר אכן ייצא לפועל מדובר ברעידת אדמה בשוק התקשורת אולם חשוב להדגיש שהחלטה סופית בעניין תתקבל רק לאחר הבחירות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה בתל אביב בהובלת הבנקים; טבע עלתה בכ-3%

מדד ת"א 35 איבד 0.5%, מדד ת"א 90 השיל 0.8% ומדד הבנקים נפל ב-1.4% ● אלביט מערכות איבדה 1.9%, ארפורט סיטי ירדה בכ-1% במחזור גבוה ● קומפיוג'ן זינקה בכ-8% על רקע חידוש השת"פ עם בריסטול מאיירס

שי ג'ינפינג / צילום: שאטרסטוק

פרשנות: מדינת משטרה - הקורונה עשויה לחזק את השליטה של הממשל הסיני

אפליקציות חדשות מאפשרות עכשיו לסין לבלוש אחר תנועותיהם של חצי תושביה במלחמתה נגד וירוס הקורונה ● אבל סדק של אי־אמון נפער ביחסים בין מדינת המשטרה המשוכללת ביותר בהיסטוריה לבין נתיניה ● הפחד שהיא מטילה עליהם מנע אזהרה מוקדמת ● האם הווירוס ידביק גם את המשטר?

פרופ’ מייקל פורטר וניר ברקת   / צילום: רמי זרנגר

קבלו תזכורת: ההיסטוריה הפחות מחמיאה של המנטור של ניר ברקת

וגם: מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגהות, ד"ר אורנית רז, תפרוש לאחר ארבע שנים בתפקיד ● השיחה