גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ענף הביטוח בעין הסערה: איך ההצפה בנהריה קשורה לשינויים בענף הביטוח?

ניהול מוצלח של חברת ביטוח, המאזן בין רווחיות בטווח הקצר לאתגרי הטווח הארוך, הוא מהמשימות הניהוליות המורכבות ביותר שהזירה העסקית יכולה לזמן בעת הנוכחית ● רגולציית יתר עלולה להוביל לירידה בתחרותיות בענף ולפגוע במבוטחים ● דעה

נהריה מוצפת / צילום: רם גוטליב
נהריה מוצפת / צילום: רם גוטליב

שנת 2019 הייתה שנה מאתגרת בשוק הביטוח בישראל, אבל החברות הפועלות בו הצליחו להתמודד עם האתגרים הגדולים בצורה טובה. בתחילת 2020, תמונת המצב הענפית מורכבת הרבה יותר - כך שניהול מוצלח של חברת ביטוח, המאזן בין רווחיות בטווח הקצר לאתגרי הטווח הארוך, הוא מהמשימות הניהוליות המורכבות ביותר שהזירה העסקית יכולה לזמן בעת הנוכחית.

די להתבונן בנזקי הטבע האדירים שפגשו אזרחי ישראל בשבועות האחרונים, כדי להבין אילו איומים חדשים ובלתי צפויים ניצבים בפני המבטחים בעולם שבו האדם שיגע את הטבע. שימוש גובר בביטוח משנה הוא דרך להתמודד עם אירועים מסוג זה, אבל מבטחי המשנה לא נמצאים בעסק בשביל להפסיד - ומכאן שהתעריפים לצרכן צפויים לעלות. אבל בשוק תחרותי, כלל לא פשוט לגלגל עלויות על הצרכן.

נזקי הטבע אינם הגורם היחיד המזיז את הגבינה בענף הביטוח. רק באחרונה חוסל, לפחות זמנית, תת-ענף ביטוח הסיעוד בישראל, כשמבטח המשנה הגלובלי חיסל את עסקיו בישראל. חברות הביטוח המקומיות, בצעד מתבקש של ניהול סיכונים, חדלו למכור ביטוח סיעודי חדש והותירו חלל צרכני גדול - לא לפני שרשמו הפרשות ענק בגין ירידת ריבית ההיוון ומשך החיים הארוך של התחייבויות הסיעודיות.

השנים האחרונות היו שנים מוצלחות בענף ביטוחי הרכב, אבל התחרות בענף במגמת עלייה מהותית, הן מכיוון הזרועות הישירות בחברות הביטוח והן בשל הצעת הערך שמייצרים השחקנים החדשים בתחום ביטוחי הרכב הדיגיטליים. התעצמות התחרות בתחום הרכב ומחזור העסקים החיובי והארוך יחסית בענף, שתרם בתורו להתגברות התחרותיות, מביאים אותי למסקנה כי המגמה החיובית בענף צפויה להיבלם ואף להתהפך.

תחום ביטוחי הבריאות, שהוא תחום רווחי הנתפס כאטרקטיבי במיוחד, מושך זה שנים את תשומת הלב של מנהלי החברות בענף כמוקד רווח פוטנציאלי, מצד אחד, ומושך תשומת לב רגולטורית מוגברת, מצד שני - ומשום כך, נהפך לתחרותי ושקוף יותר משנה לשנה. ענף זה, הסובל משקיפות חסרה מחד ומחשיבות לצרכן מאידך, מושך וימשוך באופן טבעי תשומת לב רגולטורית, אבל כל שינוי חד מיידי בסביבה הרגולטורית עשוי לטלטל את האופק הכלכלי של הענף.

המעבר ההדרגתי מעולם של סוכנים לעולם דיגיטלי מתבצע בחברות שונות בעצימות שונה, אבל הכתובת על הקיר בענף ברורה - והיא מחייבת השקעות עצומות בטכנולוגיה כדי לתת מענה למגמות הצרכניות, וחשוב לא פחות להשתמש בפלטפורמה הדיגיטלית כדי להתייעל. השקעות ענק אלה בטכנולוגיה הן כרטיס כניסה חיוני לענף הביטוח של המחר - ממש כמו מרוץ חימוש שבו כולם משקיעים בכלי נשק חדשים כדי להיוותר במקום בכל האמור בפער אל מול המתחרים. הקידמה הטכנולוגית מביאה עמה אתגרים רבים מזירת הסייבר, והיא מחייבת את הנהלות חברות הביטוח להתמודד עם אתגר עמום ועצום זה.

רווחי ההשקעות בשנת 2019 עלו על כל תחזית הגיונית מוקדמת, וייצרו לחברות הביטוח רווחים עצומים בחשבונות הנוסטרו ובפוליסות המשתתפות ברווחים. קשה לראות תרחיש כלכלי המייצר לחברות רווחי השקעות כה מהותיים בשנת 2020, שכן חלק ניכר מתיקי ההשקעות מושקע באיגרות חוב הנושאות תשואות אפסיות. לפיכך, בתרחיש ריאלי-אופטימי, ירשמו חברות הביטוח רווחי השקעות צנועים, הנמוכים בעשרות אחוזים מהרווחים שרשמו אשתקד.

ירידת תשואות החוב הארוכות אל מתחת לאפס (אשרי המאמין) עשויה לייצר מנת רווחי הון מהותית נוספת, אבל במקביל לייצר הפרשות ענק נוספות בגין היוון ההתחייבויות בריביות הנמוכות.

בתחום ניהול החיסכון ארוך הטווח, מצויות חברות הביטוח בסיטואציה לא פשוטה. עולם הגמל מצוי בשחיקת דמי ניהול עקבית; מכירות ביטוחי המנהלים, שהטילו לחברות בענף ביצי זהב, איבדו את היתרון התחרותי אל מול הפנסיה; ואילו הפנסיה עצמה, שניצחה את המלחמה בשוק החיסכון ארוך הטווח, מאותגרת קשות על ידי פנסיית ברירת המחדל המוזלת. אם לא די בכך, הרי שמרבית חברות הביטוח לא הצטיינו בשנים האחרונות בתחום ניהול הכספים הפנסיוניים, ולפיכך מאותגרים קשות על ידי בתי ההשקעות הפרטיים.

המהפכה החשבונאית שעוברות חברות הביטוח במעבר לסולבנסי 2 (דרישות ההון הרגולטוריות, שמטרתן להבטיח את יכולת הפירעון של חברות הביטוח גם בעתיד הרחוק) מאתגרת את החברות ניהולית, ומייצרת ניראות מוגבלת ביחס לעודפי ההון בכל זמן נתון - ומכאן ניראות מוגבלת ביחס לתשואת הדיבידנד לבעלי המניות.

השפעה פרסונלית של הרגולטור על הענף

בשנת 2019 חלו חילופי גברי בפיקוח על שוק ההון, ואין לזלזל בכל האמור בהשפעה הפרסונלית של הרגולטור על המגמות העסקיות בענף. אם בימיה של דורית סלינגר כממונה על רשות שוק ההון היתה המציאות בענף של רגולציה גוברת על בסיס יומי כמעט, המשבשת את סדרי העולם בעסקי חברות הביטוח, הרי לפחות על פי הקדנציה הקצרה של הממונה הנוכחי, משה ברקת, התחושה בקרב רבים בענף היא כי האקטיביות הרגולטורית התמתנה - ומנסה לאזן יותר בין הצרכנים למבטחים. מוקדם להעריך אם מגמה זו תימשך לאורך הקדנציה כולה של ברקת, אבל בראייה של מנהלי חברות הביטוח, מדובר במגמה חיובית ומתבקשת.

ענף הביטוח הישראלי חייב בעת הנוכחית רגולציה מאוזנת ושקולה, שכן כפי שוודאי הבנתם מהשורות הקודמות, המציאות הענפית מורכבת ורגולציית יתר עשויה להביא, בסופו של יום, לירידה בתחרותיות עקב מיזוג שחקנים וסגירת קווי עסקים מפסידים ולפגוע במבוטחים.

טור זה לא נועד לזרוע פסימיות בקרב המשקיעים בחברות הביטוח, אלא להפנים אצלם את הערכה שלי כי הענף מצוי בשינוי עצום, שייקח לו שנים לא מעטות להשלים, ובסופו של יום, בהתנהלות נכונה של הרגולציה והחברות עצמן, ייבנה מחדש בישראל ענף ביטוח חדש, איכותי לאין שיעור בפן הטכנולוגי, בחוסן הפיננסי, באיכות השירות וגם בתמחור המוצרים ביחס למציאות הענפית כיום. 

הכותב הוא יועץ כלכלי, דירקטור וחבר ועדות השקעה בגופים מוסדיים. כותב המאמר או החברה עשויים להחזיק או לסחור בני"ע המצוינים בכתוב. האמור בכתבה אינו מהווה תחליף לשיווק השקעות או ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

עוד כתבות

בגרות במתמטיקה / אילוסטרציה: SHUTTERSTOCK

בעקבות הנגיף: בחינות בגרות במתכונת מצומצמת, גיוסי צה"ל יידחו

שר החינוך רפי פרץ: "אנחנו פועלים שכל תלמידי תש"פ יהיו זכאים לתעודת בגרות. בנינו מערכת מדורגת של הקלות בעקבות המצב. אנחנו מקווים שההתפשטות תפחת בצורה דרסטית לאחר הפסח ונוכל לחזור לשגרה, אמנם שגרה שונה, אבל שתחזיר את התלמידים למסלול"

מסעדה בשטוקהולם, בשבוע שעבר. מותר להגיש רק לאנשים יושבים  / צילום: David Keyton, Associated Press

ללא בידוד חברתי או הסגר: בשבדיה בונים על רצונם הטוב של התושבים ועל המון תקווה

בממשלה בונים על אמון הציבור ועל גילויי האחריות והבגרות של השבדים ● בעוד כשבועיים נדע אם החלטתה לדבוק בשיטה דומה ל"חיסון העדר", שבריטניה זנחה, הייתה חכמה

דורשי עבודה רשומים בשירות התעסוקה

שירות התעסוקה: שיעור האבטלה מטפס ל24.4%; כ-850 אלף נרשמו בתוך חודש

המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל הוא 1,017,468 ●היום עד השעה 17:00 נרשמו 19,203 דורשי עבודה בשירות התעסוקה ● 89.7% מדורשי האבטלה בחודש מרץ הוצאו לחל"ת

עובדים הודים מתחילים את המסע מניו דלהי הביתה / צילום: Altaf Qadri, AP

פרשנות: סגר הזוועה בהודו: מודי נתן ארבע שעות, ודלת-העם החלה לצעוד מאות קילומטרים

ראש ממשלת הודו הוא חזק ופופולרי, ונוהג לנצח בקלות בבחירות ● עכשיו הוא מבקש סליחה על הייסורים שצו ההסגר שלו גרם ● הודו נזכרת ב־1947, הטרגדיה של ייסודה, כאשר מיליונים נמלטו מבתיהם ● הפעם הם גם נותנים טרמפ לקורונה

עגלת קניות/ צילום: עינת לברון

משרד הכלכלה מעודד לקנות ברשתות הגדולות: גיבש סל קבוע למזמינים אונליין

המשרד גיבש סל קניות קבוע ברשתות שופרסל ורמי לוי כדי לייעל את תהליך ההזמנה באינטרנט ולספק את המשלוח תוך 72 שעות ● הסל מכיל שלל מוצרים של המותג הפרטי ברשתות ושל היצרניות הגדולות, והוא אינו ניתן לשינוי ● ומה עם פרגון ליצרנים הקטנים?

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

התחזית הפסימית של טראמפ ומה יקרה למגזר השלישי: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

השפעה ניכרת על מצב החיסכון הפנסיוני  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חודש שחור לקופות הגמל, פדיונות חסרי תקדים בקרנות

עפ"י הערכת מיטב דש, קופות הגמל רשמו במרץ תשואה שלילית ממוצעת של 9.3% שהביאה לתשואה שלילית של 11.4% ברבעון הראשון ב-2020 ● קרנות הנאמנות פדו סדר גודל חסר תקדים של 42 מיליארד שקל בחודש החולף

ד"ר יאיר שינדל / צילום: תמר מצפי

לא להגן עליכם - אלא מפניכם: "תלבשו מסיכות בשביל הערבות ההדדית"

ד"ר יאיר שינדל, שותף בקרן aMoon: "אם כל אחד מאיתנו שעדיין חייב לצאת מביתו יתייחס לעצמו בתור כור אטומי פוטנציאלי שיכול לעשות נזק לסביבתו, ולכן עליו לכסות את פניו ולחטא את סביבתו אחריו גם כשהוא בטוח שאינו חולה - ייתכן שיהיה בכך כדי להפחית משמעותית את קצב ההדבקה"

תמיר פרדו/צילום: "חיילים על הקשת" יח"צ

ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו מזהה פוטנציאל להשקעה בחברת אינטר תעשיות

חברת OSEG, שבה שותף פרדו עם ניסן כספי, מבעלי ג'י.פי גלובל פאוור, ועם אסי שלגי, לשעבר מנכ"ל משרד האנרגיה - תשקיע עד 21 מיליון שקל במניותיה של אינטר תעשיות, לפי שווי כפול ממחיר השוק

ראש הממשלה נתניהו מחמיר את ההנחיות לציבור בצל איום הקורונה על ישראל / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

נתניהו: "מענקים בסך 500 שקל לכל ילד, מהדקים את הגבלות התנועה על בני ברק"

הצעדים החדשים של ראש הממשלה כוללים מענק של 500 שקל לכל ילד - עד הילד הרביעי במשפחה ● עוד יוטלו הגבלות תנועה על בני ברק וממנה, ניתנה הנחיה לחבוש מסכות במרחב הציבורי והחלטה כי כל ישראלי ששב ארצה יוכנס לבידוד במלונית

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

אין לכם חום? כך תוכלו לבדוק אם נדבקתם בקורונה - דרך הסלולר

צוות מאסותא אשדוד, בשת"פ עם לומינטי נטוורק, בדק חולי קורונה ללא תסמינים - ומצא כי אצל 60% מהם רמות החמצן בדם היו נמוכות ● הצוות המליץ לבדוק קורונה ע"י בדיקת רוויון החמצן - וחלקכם יכולים לבדוק זאת ממש עכשיו, שכן הבדיקה מוטמעת במספר מכשירי סלולר ושעונים חכמים

סניף סגור של פיצרייה קאסה דל פפה / צילום: איל יצהר, גלובס

שכירים, אבל בעלי שליטה: הכירו את האנשים שנופלים בין הכסאות של תוכניות הפיצוי

הם בעלים של חברות קטנות, עצמאים אבל כאלה שמושכים שכר מהחברה שבבעלותם • 78 אלף איש שעונים להגדרה המשפטית הזו נאלצים לספוג הפסדים כבדים - אבל לא זוכים לשום הכרה • עכשיו הם מקימים איגוד מקצועי חדש ודורשים התייחסות

ענת גואטה / צילום: איל יצהר, גלובס

רשות ני"ע נותנת ארכה של חודש גם לפרסום הדוחות לרבעון הראשון ב-2020

לאחר שנתנה אורכה של חודש במועד האחרון לפרסום דוחות 2019, הרשות מאפשרת לפרסם את דוחות הרבעון עד סוף חודש יוני

דונלד טראמפ / צילום: Gripas Yuri -ABACA, רויטרס

טראמפ: חבילת סיוע רביעית בגובה 2 טריליון דולר צריכה להתרכז בתשתיות

נשיא ארה"ב בונה על כך שטריליוני הדולרים יגיעו מהלוואות ● "אנחנו הולכים ללוות את הכסף הזה בריבית אפס. תשלומי הריבית שלנו יהיו כמעט אפס, ונוכל ללוות לטוח הארוך. אנשים רוצים להיות מושקעים בארה"ב"

מאה שערים, השבוע / צילום: רויטרס - Ronen Zvulun

החברה החרדית בטלטלה: עליהום מבחוץ, חשבון נפש מבפנים, והקורונה בכל מקום

שבוע קשה עבר על החברה החרדית: שיעור קורונה גבוה במיוחד, הנהגה שמגיבה באיחור ואורח חיים שמקשה במיוחד על התגוננות ● עכשיו הם צריכים להתמודד גם עם גל גדול של שנאה מבחוץ ועם חשבון נפש מבפנים

יאיר לוינשטיין, מנכ"ל ובעלי אלטשולר שחם גמל ופנסיה  / צילום: איל יצהר, גלובס

משבר הקורונה הופך סדרי עולם בבורסה: אלטשולר שחם גמל שווה יותר מכל שאר בתי ההשקעות הציבוריים יחד

אלטשולר שחם גמל ופנסיה שווה 2.42 מיליארד שקל - יותר מהשווי של מגדל וגם מהשווי של כלל ביטוח ופי ארבעה יותר מהשווי של כל בית ההשקעות מיטב דש ● חברת הגמל הגדולה בשוק סיכמה את 2019 עם רווח של 91 מיליון שקל

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר / צילום: תמר מצפי

בפרטנר חששו ממכירת הסיבים האופטיים: מה קרה בדרך לביטול העסקה עם הוט

בפרטנר חששו שרשות התחרות תדרוש מהם למכור את פעילות הסיבים האופטיים ● הוט העריכה כי העסקה תאושר מפני שלא תייצר פגיעה בתחרות בשום מקטע בשוק התקשורת ולא תביא לעליית מחירים ● "גלובס" מביא פרטים נוספים על הנעשה מאחורי הקלעים בדרך לביטול העסקה

משה כחלון / צילום: רפי קוץ

בתחום הנדל"ן מחכים לבית המשפט: האם הקורונה היא כוח עליון?

במכתב ששלח משרד האוצר נטען כי עיכובים בבנייה עקב המגפה לא ייחשבו לכוח עליון, ואנשי הנדל"ן זועמים • בפועל מדובר בסוגיה שתוכרע רק בבית המשפט

סוגת קמח חיטה

אפקט הקורונה: הקמח בישראל עומד להתייקר

מחירי קמח החיטה יעלו ב-7%, כשההתייקרות תיכנס לתוקף ב-8 באפריל; ואילו מחירי קמחים העשויים מכוסמין עומדים לעלות ב-25% החל מ-1 במאי

טכנולוגיית סמארטפון/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

פצצה מתקתקת: חברות התקשורת חוששות שלקוחות יפסיקו לשלם על עסקאות עבר

לחברות הסלולר יש חובות במיליארדי שקלים של אשראי לקוחות על ציוד קצה, אשר חלקם עשויים להפוך לחובות מסופקים ● כרגע התופעה היא בשוליים, אבל התמשכות משבר הקורונה עלולה להביא להפסדים כבדים