גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דירת נופש שנעלמה וגניבת פרטי אשראי עם מוט סלפי: הטריקים החדשים להונאת תיירים

שיטות הרמאות החדשות להפיל תיירים בפח משתכללות כל הזמן ● למה אנחנו צריכים להיזהר מאנשים שמצלמים סלפי לידינו, ולמה לפעמים צריך להיזהר גם משוטרים?

טריקים חדשים שמפילים תיירים רבים בפח / צילום: שאטרסטוק
טריקים חדשים שמפילים תיירים רבים בפח / צילום: שאטרסטוק

התיירות העולמית נמצאת בנסיקה והמספרים ממשיכים לשבור שיאים. מיליארדי אנשים מבקרים מדי שנה במדינות אחרות - וכשהתיירות עולה, גם שיטות הרמאות להפיל אותנו בפח משתכללת. אל הטריקים הישנים והמוכרים (אס זוכה קינג בוכה) מתווספים טריקים חדשים. 

1. הדירה להשכרה נעלמה יחד עם הכסף 

ענף שמשגשג בזכות התיירות הצומחת והטרנדים המתחדשים הוא של השכרת דירות לטווח קצר. מעת לעת, לצערנו גם בישראל, נשמעים סיפורים על תיירים שהגיעו ישירות לבעלי דירות (לא דרך פלטפורמות מוכרות), שילמו להם כסף מראש וכשהגיעו ליעד, לא דובים ולא דירה: בעלי הדירה לא זמין, הדירה לא קיימת וכך גם הכסף של התיירים.

טריק משוכלל יותר מנסה לעשות מעקף: חיפשתם דירה בפלטפורמה דוגמת Airbnb ויצרתם קשר ישירות עם בעל הבית. לפתע אתם מקבלים מייל ממנו ישירות ובו הוא מציG לכם דיל מוצלח יותר, דירה שווה יותר במיקום אטרקטיבי' שאם תזמינו ישירות דרכו ותחסכו ממנו את עמלת המכירה שהוא אמור להעביר לפלטפורמה - תוכלו גם לקבל מחיר מפתה - אבל כדאי להיות מהירי החלטה כי יש קופצים על הדירה הזו.

מקרה כזה קרה לאחרונה לתייר שניסה להזמין דירה בפריז. יותר ויותר תיירים מתפתים לסגור את הדיל מיידית ומגלים כי שהכסף נעלם והדירה לא קיימת. כמובן שלא כל בעלי הדירות שמנסים לחסוך את העמלה הם שרלטנים אבל התיירים יכולים להגן על עצמם באמצעות חשדנות יתרה כלפי כל בקשה להעביר כסף ישירות לחשבון בנק זר. העברת הכסף באמצעים בטוחים, דרך פייפאל למשל, עדיפה, או להיצמד להזמנה דרך פלטפורמות מוכרות שגם הן צד בעסקה.

2. בחסות מוט הסלפי

חלק מדרכי ההונאה המוכרות, ולא רק כלפי תיירים, נעשות בסביבה של כספומטים. שיכפול פרטי כרטיס האשראי היא דרך אחת, וניצול ההתעסקות של התייר במשיכת הכתף היא דרך שנייה במטרה לגלות בקלות את הקוד הסודי, ולהשתמש בכרטיס האשראי אחרי שמכייסים את הארנק מאותו תייר.

תיירים סיפרו על אירוע שקרה להם בברצלונה: בשעה שעמדו ומשכו כסף מכספומט עמד לידם תייר ועם מוט סלפי נראה כאילו עסוק בפוזות אל המצלמה. התיירים משכו מזומנים והמשיכו מהכספומט לתחנת הרכבת התחתית, שם כויס הארנק שלהם (תחבורה ציבורית היא כר פוריה לכייסים בכל העולם, בעיקר ככל שהעומס והצפיפות גדולים).

משגילו התיירים על הארנק הגנוב, דיווחו לחברת האשראי כדי לחסום את כרטיס האשראי - בפרק הזמן הזה כבר נעשתה משיכה של אלפי דולרים דרך כספומט ובשימוש הקוד הסודי שלמעשה צולם בווידאו על ידי אותו אדם שהחזיק במוט הסלפי. ההמלצה היא לא למשוך כסף כשמישהו עומד בקרבת מקום, בלי קשר לתיירים או לא, ובכל מקרה דאגו להסתיר עם היד השנייה את הקוד הסודי, הגנבים הרי רק משתכללים.

3. כרטיסים מזויפים 

תייר שהגיע לנמל התעופה סחיפול באמסטרדם סיפר כי ניגש לרכוש כרטיסים לרכבת ממכונת המכירה האוטומטית. אדם שיישם את אג'נדת 'הסבר פניך לתייר' - בפרשנות שלו כמובן - הציע לתייר לרכוש ממנו כרטיס במחיר מוזל שהוא לא מתכוון להשתמש בו, משום שבטעות רכש שני כרטיסים.

הכרטיס שעליו שילם במזומן התברר כמזויף - האיש כמובן התאדה מהמקום. ההמלצה היא להיות חשדניים כלפי כל מי שדורש לקבל כסף מזומן על משהו שאפשר לקנות בדוכן רשמי או במכונה אוטומטית. כרטיסים מזויפים עשויים לתפוס את התיירים גם בכל הנוגע לכניסה למופעים או להצגות ולמשחקי כדורגל. הקנייה מאדם לא מזוהה או מוכר שעומד ומוכר בצורה פיראטית כרטיסים, גם אם לא בהכרח במחיר קורץ, צריכים לעורר חשד מיידי.

4. שוטרים במדים לפניך - לא תמיד

תייר שביקר בפראג סיפר כי ניגשו אליו שני שוטרים במדים וביקשו לראות תעודה מזהה, ועל הדרך לבדוק כי השטרות המקומיים שנמצאים בארנק שלו אינם מזויפים. אחרי שהם בוחנים את השטרות שבארנק הם משחררים את התייר שמגלה בדיעבד שחלק מהכסף פשוט נעלם.

זריזות ידיים בשילוב עם בלבול בתשומת הלב כשה"שוטר" השני בינתיים מקיים שיחה נחמדה עם התייר. אז גם כלפי שוטרים ההמלצה היא להיות חשדניים, ותכל'ס, למה בעצם ששוטר יבקש לראות את ארנקכם? ואם הוא מתעקש דאגו שזה יקרה בתחנת משטרה.

ההונאות ה"סטנדרטיות" שידרשו מכם להיות ערניים ואסרטיביים מתרחשות בשתי זירות עיקריות - מוניות שגובות מחיר מופרז, וזה קורה לא רק בישראל, והשבת עודף בשטרות מיושנים שדומים לשטרות החדשים אבל לא שווים דבר. טריק אחר שעשוי להתרחש במוניות מעלים את אחד מתיקי היד או המזוודות - הגעתם משדה התעופה למלון, פרקתם תיקים ולפני שהספקתם לבדוק שכל המזוודות עמכם - נהג המונית כבר נתן גז ונעלם עם אחת המזוודות.

טריק ידוע אחר נעשה בחסות "המקומיים האדיבים" שמציעים לצלם אתכם על רקע אתר כזה או אחר ופשוט בורחים עם המצלמה או עם הטלפון הנייד בריצה לסמטאות שכנראה לא תוכלו להתחקות אחריהם.

ולבסוף, הכול עניין של שימת לב. כייסים מוצאים דרכים להסיט את תשומת הלב של תיירים - למשל עם בקשה הומנית לעזרה, ובעודכם ממוקדים בסיפור מרגש או בבקשה לעזרה איש הצוות השני יכייס אתכם.

דרך אחרת היא לעקוב מהיכן שלפתם ארנק לתרום כמה מטבעות לאישה ההרה שמולכם (גם ילדים הם אמצעי כשר בדרך למטרה), ואחרי מעקב עם הגעה לשטח צפוף יותר לשלוף את הארנק מהכיס שכבר ידוע לגנב היכן הוא ממוקם.

דרך אחרת לגלות היכן אתם מאחסנים את הארנק או את הטלפון הנייד היא כשאדם חביב ניגש אליכם ומתריע על כייסים שנמצאים באזור. האינסטינקט יהיה למשש ש"לא נפלתם" בין המכויסים. בינגו - גיליתם היכן ממוקם הארנק שלכם, ואחרי מעקב תצטרפו לסטטיסטיקה המעצבנת בעצמכם.

המתוחכמים יותר יעקבו אחרי מכונית שכורה של תיירים, ידאגו לנקב את צמיגיה ולהמתין בסבלנות ל"טרף". כשתשובו למכונית ותגלו על הפנצ'ר המבאס, עובר אורח חביב מאין כמותו יציע עזרה. חבר שנמצא עמו גם ידאג לגנוב דברים יקרי ערך מהמכונית או מהנהג העסוק בהחלפת הצמיג.

עוד כתבות

קיבוץ חולית / צילום: איל יצהר

"איך אפשר להגיד עלינו שאנחנו עשירים?": דרור פויר בעקבות דוח חדש שמרתיח את הקיבוצים

דוח שפרסמה רשות מקרקעי ישראל לאחרונה מציע להפקיע מהקיבוצים הנחות שנהנו מהן עד כה, לצמצם את שטחיהם וכך לאיים על המשך הבנייה בהם ● בעוטף עזה כועסים במיוחד: "נתבע את כל מי שחתום עליו אישית" ● ברמ"י משיבים: "הם כבר לא קיבוצים, אין שם כלום ממה שהיה פעם"

וואטסאפ / צילום: שאטרסטוק

על רקע הביקורת: וואטסאפ דוחה את השינוי בתנאי השימוש והפרטיות

וואטסאפ, הנמצאת בשליטת פייסבוק, הודיעה כי היא דוחה מ-8 בפברואר ל-15 במאי את השינוי המתוכנן בתנאי השימוש שלה

בוקר של יום עבודה בכיכר דיזנגוף בת"א. החל"ת מאפשר לעובדים לחשב מסלול מחדש / צילום: בר לביא

שיעורי האבטלה גבוהים כי המובטלים מפונקים? בכלל לא בטוח

מעסיקים רבים מספרים על קושי לגייס עובדים ומפנים אצבע מאשימה לממשלה שהתחייבה לשלם דמי אבטלה עד יוני 2021 • הטיעון הזה מתעלם ממורכבות השיקולים של המובטלים, למשל - מי ישמור על הילדים או החשש שהעסק שוב ישלח אותם לחל"ת • מי אמר שזה שוק של מעסיקים?

צעדת המפגינים מגשר המיתרים לרחוב בלפור בירושלים / צילום: רפי מיכאלי

גם בגשם: ההפגנות נגד ראש הממשלה בבלפור נמשכות

ההפגנה המרכזית מתקיימת בסמוך למעון ראש הממשלה בנימין נתניהו ברחוב בלפור והפגנה נוספת מתקיימת בסמוך למעונו הפרטי בקיסריה ● כל ארגוני המחאה השתתפו בתהלוכה שהחלה בגשר המיתרים והסתיימה בבלפור

ויפאסנה במנזר בתאילנד. אפקט הסינכרון מעמיק את המדיטציה / צילום: Shutterstock

לבד אבל ביחד: מה קורה בעולם החברתי של סדנאות הוויפאסנה

אנשים לוקחים חופש מהחיים, מסירים מעליהם את שלל התפקידים שהם ממלאים, ויוצאים למסע פנימי בשתיקה, אבל בקבוצה ● איזו מערכת יחסים יכולה להיווצר במקום שבו כולם זרים ולא מדברים? האנתרופולוגית ד"ר מיכל פגיס, חקרה את הפרדוקס הזה

שימוש באפליקציית ביט / צילום: אתר בנק הפועלים, יח"צ

בקצב הביט: למה אפליקציית התשלומים הפופולרית צריכה להטריד אתכם?

אפליקציית התשלומים ביט של בנק הפועלים הפכה למעצמה בתחום התשלומים ● האם השינוי הזה צריך להטריד אותנו ואיך זה קשור לריכוזיות ● האזינו

חיסון לקורונה / צילום: Sirichai Saengcharnchai

משרד הבריאות הנורווגי: לוותר על חיסון קורונה לחולים המבוגרים והרגישים ביותר

"אנחנו לא מודאגים לגבי החיסון באופן כללי", הדגיש המנהל הרפואי של משרד הבריאות הבריטי. "ברור שמדובר בחיסון בטוח יחסית, עבור כולם חוץ מאחוז קטן מאוד של יוצאי דופן".

יונדאי ג'נסיס GV80 / צילום: יח"צ

מעשה בראשית: האם הגנסיס החדש של יונדאי יותיר חותם

רכב הפנאי הענק של מותג הסופר-פרימיום של קבוצת יונדאי מגיע אלינו, לאחר טבילת אש מכובדת בשוק הצפון האמריקאי ● למרות האבזור והטכנולוגיה המתקדמת, לא יהיו לו חיים קלים בשוק שבו הסטטוס והמוצא הם חזות הכול

מטוס שהתרסק / צילום: Shutterstock, Irina Bg

התרסקו ולא ברור למה: חמש תאונות מטוס מסתוריות במיוחד

המטוס המלזי, הטיסה מקפריסין וטיסת אייר פראנס מריו דה ז'נרו לפריז הן רק שלוש מתוך שלל תאונות מטוס מסתוריות, שבהן הסיבה להתרסקות היא לא חד משמעית ● גלובס מציג חמישה מקרים מצמררים במיוחד

בנימין נתניהו במתחם חיסוני קורונה קופת חולים כללית טירה / צילום: תומר אפלבאום - הארץ

למרות לחצי הרשימה המשותפת: ראשי הרשויות הערביות יפגשו עם נתניהו כמתוכנן

ראשי הרשימה המשותפת ואישים אחרים בחברה הערבית טענו כי ראש הממשלה מנצל את ראשי הרשויות לצרכיו הפוליטיים ● בפגישה ישתתפו יו"ר הוועד מודר יונס, ראש עיריית ערערה ועימו צוות ראשי הרשויות האחראי על סוגיית האלימות ● חמישה מראשי הערים הודיעו כי יחרימו את הפגישה

רוברט אנטוקול מנכ"ל ומייסד פלייטיקה. / צילום: יח"צ אוהד רומנו

פלייטיקה תחל להיסחר היום; השווי בהנפקה קפץ ל-11 מיליארד דולר

פלייטיקה הודיעה היום על התמחור להצעה הראשונית שלה לציבור, במחיר של 27 דולר למניה ● פלייטיקה, שנחשבת לאחת מחברות הסושיאל גיימינג וההימורים הגדולות בעולם, תתחיל להסחר הערב תחת הסימול PLTK ● החברה מתכוונת לגייס סכום של קרוב ל-2 מיליארד דולר

ראש ממשלת הולנד עוזב את הארמון המלכותי בהאג לאחר התפטרותו / צילום: Reuters, Piroschka van de Wouw

ממשלת הולנד התפטרה אחרי שהרשויות האשימו לשווא משפחות במרמה

ועדת חקירה מצאה כי הרשויות האשימו לשווא כ-20 אלף משפחות בקבלת קצבאות ילדים במרמה, ובמקרים רבים הכריחו אותן להשיב כספים שקיבלו כחוק או הגדירו את ראשי המשפחה כפושעים ● בחירות יתקיימו במרץ ● כל משפחה תקבל פיצוי של 30 אלף אירו

דולרים / צילום: עינת לברון

לאחר ההכרזה הדרמטית של בנק ישראל: הדולר ממשיך להתחזק

הבנק המרכזי הודיע אתמול על רכישה מתוכננת של מט"ח בהיקף של 30 מיליארד דולר בשנה הקרובה וזאת לאחר ששער הדולר צנח לשפל של מעל 20 שנה ● בתגובה עבר הדולר מיד לעליות והוא נסחר הבוקר סביב 3.23 שקלים

הספרייה בעיר הייקו, באי היינן בסין / הדמיה: SAN

בסין מוקמת ספרייה שמעוצבת כסלע שהוחלק על ידי הגלים

המבנה שיוקם על חוף ים סין הדרומי הוא אחד משבעה שיוקמו לאורך החוף ● מדור אדריכלות חדש

סקר הסקרים: משתה המנדטים של נתניהו התחיל מוקדם השנה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם הרביעית בתוך שנתיים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● העמוד מתעדכן באופן שוטף עם כל סקר חדש שמתפרסם

איך מגיעים להסכמות עם צוות חדש אחרי מיזוג? / צילום: Shutterstock

איך מגיעים להסכמות עם צוות חדש אחרי מיזוג?

שתי חברות עם תרבות ארגונית מאוד שונה התמזגו לחברה אחת. איך אפשר להגיע להסכמות לגבי הדרך המשותפת? ● טור ייעוץ

דירות בבנייה / צילום: רפי קוץ, גלובס

מדד המחירים לצרכן השלים ירידה שנתית של 0.7%; מחירי הדירות עלו ב-3.2%

אחרי שלוש שנים האינפלציה חוזרת לטריטוריה שלילית ● בחודש דצמבר לבדו ירד מדד המחירים לצרכן ב-0.1% ובהסתכלות שנתית הוא ירד ב-0.7% ● העלייה במחירי הדירות היא בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד ● ירידות מחירים בולטות נרשמו בסעיפי ירקות ופירות טריים ובשירותי החינוך

חמי פסקא. השף והבעלים / צילום: חיליק גורפינקל

ביקורת משלוחים: המסעדה הטבריינית הכי טובה בחיפה

שולה אולי רק בת שנה וחצי, אבל היא מרגישה כמו מסעדת פועלים בת 150 - כמה פשוט, ככה טעים ● ועד שאפשר יהיה להגיע אליה פיזית, תתפללו שאתם באזור המשלוחים

בנייה בניינים דירות הוד השרון / צילום: תמר מצפי

"ב-2021 מחירי הדירות כנראה יעלו. הציבור מבין ולכן פונה להשקיע בנדל"ן ומבקש להיעזר במשכנתאות"

במפגש אונליין בנושא ביטול מגבלת הפריים במשכנתה והתקנות החדשות של בנק ישראל, בשיתוף מזרחי טפחות, פרסו מומחים בתחום את הערכותיהם לגבי השפעות הצעדים על שוק הנדל"ן: "לא נהיה בעולם של פריים מינוס. אנחנו חייבים להזהיר את הלקוח לא להסתנוור רק ממצג של זמן קצר"

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / צילום: גלובס

הטעויות של הסקרים והקרב החדש של הקיבוצים: הכותרות הבולטות של הסופ"ש

הדרך של מנכ"ל שופרסל לפסגה ● הנפקת חברת ההימורים ● גורו העסקים מגלה מה הסוד המלוכלך של הקורונה ועוד שלושה סיפורים בולטים מהסופ"ש האחרון