גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דירת נופש שנעלמה וגניבת פרטי אשראי עם מוט סלפי: הטריקים החדשים להונאת תיירים

שיטות הרמאות החדשות להפיל תיירים בפח משתכללות כל הזמן ● למה אנחנו צריכים להיזהר מאנשים שמצלמים סלפי לידינו, ולמה לפעמים צריך להיזהר גם משוטרים?

טריקים חדשים שמפילים תיירים רבים בפח / צילום: שאטרסטוק
טריקים חדשים שמפילים תיירים רבים בפח / צילום: שאטרסטוק

התיירות העולמית נמצאת בנסיקה והמספרים ממשיכים לשבור שיאים. מיליארדי אנשים מבקרים מדי שנה במדינות אחרות - וכשהתיירות עולה, גם שיטות הרמאות להפיל אותנו בפח משתכללת. אל הטריקים הישנים והמוכרים (אס זוכה קינג בוכה) מתווספים טריקים חדשים. 

1. הדירה להשכרה נעלמה יחד עם הכסף 

ענף שמשגשג בזכות התיירות הצומחת והטרנדים המתחדשים הוא של השכרת דירות לטווח קצר. מעת לעת, לצערנו גם בישראל, נשמעים סיפורים על תיירים שהגיעו ישירות לבעלי דירות (לא דרך פלטפורמות מוכרות), שילמו להם כסף מראש וכשהגיעו ליעד, לא דובים ולא דירה: בעלי הדירה לא זמין, הדירה לא קיימת וכך גם הכסף של התיירים.

טריק משוכלל יותר מנסה לעשות מעקף: חיפשתם דירה בפלטפורמה דוגמת Airbnb ויצרתם קשר ישירות עם בעל הבית. לפתע אתם מקבלים מייל ממנו ישירות ובו הוא מציG לכם דיל מוצלח יותר, דירה שווה יותר במיקום אטרקטיבי' שאם תזמינו ישירות דרכו ותחסכו ממנו את עמלת המכירה שהוא אמור להעביר לפלטפורמה - תוכלו גם לקבל מחיר מפתה - אבל כדאי להיות מהירי החלטה כי יש קופצים על הדירה הזו.

מקרה כזה קרה לאחרונה לתייר שניסה להזמין דירה בפריז. יותר ויותר תיירים מתפתים לסגור את הדיל מיידית ומגלים כי שהכסף נעלם והדירה לא קיימת. כמובן שלא כל בעלי הדירות שמנסים לחסוך את העמלה הם שרלטנים אבל התיירים יכולים להגן על עצמם באמצעות חשדנות יתרה כלפי כל בקשה להעביר כסף ישירות לחשבון בנק זר. העברת הכסף באמצעים בטוחים, דרך פייפאל למשל, עדיפה, או להיצמד להזמנה דרך פלטפורמות מוכרות שגם הן צד בעסקה.

2. בחסות מוט הסלפי

חלק מדרכי ההונאה המוכרות, ולא רק כלפי תיירים, נעשות בסביבה של כספומטים. שיכפול פרטי כרטיס האשראי היא דרך אחת, וניצול ההתעסקות של התייר במשיכת הכתף היא דרך שנייה במטרה לגלות בקלות את הקוד הסודי, ולהשתמש בכרטיס האשראי אחרי שמכייסים את הארנק מאותו תייר.

תיירים סיפרו על אירוע שקרה להם בברצלונה: בשעה שעמדו ומשכו כסף מכספומט עמד לידם תייר ועם מוט סלפי נראה כאילו עסוק בפוזות אל המצלמה. התיירים משכו מזומנים והמשיכו מהכספומט לתחנת הרכבת התחתית, שם כויס הארנק שלהם (תחבורה ציבורית היא כר פוריה לכייסים בכל העולם, בעיקר ככל שהעומס והצפיפות גדולים).

משגילו התיירים על הארנק הגנוב, דיווחו לחברת האשראי כדי לחסום את כרטיס האשראי - בפרק הזמן הזה כבר נעשתה משיכה של אלפי דולרים דרך כספומט ובשימוש הקוד הסודי שלמעשה צולם בווידאו על ידי אותו אדם שהחזיק במוט הסלפי. ההמלצה היא לא למשוך כסף כשמישהו עומד בקרבת מקום, בלי קשר לתיירים או לא, ובכל מקרה דאגו להסתיר עם היד השנייה את הקוד הסודי, הגנבים הרי רק משתכללים.

3. כרטיסים מזויפים 

תייר שהגיע לנמל התעופה סחיפול באמסטרדם סיפר כי ניגש לרכוש כרטיסים לרכבת ממכונת המכירה האוטומטית. אדם שיישם את אג'נדת 'הסבר פניך לתייר' - בפרשנות שלו כמובן - הציע לתייר לרכוש ממנו כרטיס במחיר מוזל שהוא לא מתכוון להשתמש בו, משום שבטעות רכש שני כרטיסים.

הכרטיס שעליו שילם במזומן התברר כמזויף - האיש כמובן התאדה מהמקום. ההמלצה היא להיות חשדניים כלפי כל מי שדורש לקבל כסף מזומן על משהו שאפשר לקנות בדוכן רשמי או במכונה אוטומטית. כרטיסים מזויפים עשויים לתפוס את התיירים גם בכל הנוגע לכניסה למופעים או להצגות ולמשחקי כדורגל. הקנייה מאדם לא מזוהה או מוכר שעומד ומוכר בצורה פיראטית כרטיסים, גם אם לא בהכרח במחיר קורץ, צריכים לעורר חשד מיידי.

4. שוטרים במדים לפניך - לא תמיד

תייר שביקר בפראג סיפר כי ניגשו אליו שני שוטרים במדים וביקשו לראות תעודה מזהה, ועל הדרך לבדוק כי השטרות המקומיים שנמצאים בארנק שלו אינם מזויפים. אחרי שהם בוחנים את השטרות שבארנק הם משחררים את התייר שמגלה בדיעבד שחלק מהכסף פשוט נעלם.

זריזות ידיים בשילוב עם בלבול בתשומת הלב כשה"שוטר" השני בינתיים מקיים שיחה נחמדה עם התייר. אז גם כלפי שוטרים ההמלצה היא להיות חשדניים, ותכל'ס, למה בעצם ששוטר יבקש לראות את ארנקכם? ואם הוא מתעקש דאגו שזה יקרה בתחנת משטרה.

ההונאות ה"סטנדרטיות" שידרשו מכם להיות ערניים ואסרטיביים מתרחשות בשתי זירות עיקריות - מוניות שגובות מחיר מופרז, וזה קורה לא רק בישראל, והשבת עודף בשטרות מיושנים שדומים לשטרות החדשים אבל לא שווים דבר. טריק אחר שעשוי להתרחש במוניות מעלים את אחד מתיקי היד או המזוודות - הגעתם משדה התעופה למלון, פרקתם תיקים ולפני שהספקתם לבדוק שכל המזוודות עמכם - נהג המונית כבר נתן גז ונעלם עם אחת המזוודות.

טריק ידוע אחר נעשה בחסות "המקומיים האדיבים" שמציעים לצלם אתכם על רקע אתר כזה או אחר ופשוט בורחים עם המצלמה או עם הטלפון הנייד בריצה לסמטאות שכנראה לא תוכלו להתחקות אחריהם.

ולבסוף, הכול עניין של שימת לב. כייסים מוצאים דרכים להסיט את תשומת הלב של תיירים - למשל עם בקשה הומנית לעזרה, ובעודכם ממוקדים בסיפור מרגש או בבקשה לעזרה איש הצוות השני יכייס אתכם.

דרך אחרת היא לעקוב מהיכן שלפתם ארנק לתרום כמה מטבעות לאישה ההרה שמולכם (גם ילדים הם אמצעי כשר בדרך למטרה), ואחרי מעקב עם הגעה לשטח צפוף יותר לשלוף את הארנק מהכיס שכבר ידוע לגנב היכן הוא ממוקם.

דרך אחרת לגלות היכן אתם מאחסנים את הארנק או את הטלפון הנייד היא כשאדם חביב ניגש אליכם ומתריע על כייסים שנמצאים באזור. האינסטינקט יהיה למשש ש"לא נפלתם" בין המכויסים. בינגו - גיליתם היכן ממוקם הארנק שלכם, ואחרי מעקב תצטרפו לסטטיסטיקה המעצבנת בעצמכם.

המתוחכמים יותר יעקבו אחרי מכונית שכורה של תיירים, ידאגו לנקב את צמיגיה ולהמתין בסבלנות ל"טרף". כשתשובו למכונית ותגלו על הפנצ'ר המבאס, עובר אורח חביב מאין כמותו יציע עזרה. חבר שנמצא עמו גם ידאג לגנוב דברים יקרי ערך מהמכונית או מהנהג העסוק בהחלפת הצמיג.

עוד כתבות

ברני סנדרס, אליזבת וורן ומייקל בלומברג בעימות הדמוקרטי  / צילום: John Locher, AP

"זו מכה מתחת לחגורה": איך הפך העימות הדמוקרטי בווגאס לאירוע ברוטלי

שניים מסלעי המחלוקת הגדולים היו: מה עדיף לארה"ב, סוציאליזם או קפיטליזם? והאם למיליארדרים יש זכות קיום? ● ומהן שתי החטוטרות של מייקל בלומברג

מתחם סולארי אשלים / צילום: איל יצהר

חול נגד חשמל: מחריף הקרב בין האוצר לרשות מקרקעי ישראל על השדה הסולארי הגדול בישראל

בעוד שרשות מקרקעי ישראל דורשת לעצור את המכרז עקב קיומו של מחצב חול ענקי במתחם, ומזהירה כי התנהלות החשב הכללי באוצר תגרום לנזקים לענף הבנייה - הודיע החשכ"ל כי המכרז יימשך כסדרו, וטוען כלפי רמ"י כי ניהלה מכרז דומה בתמנע בחוסר יעילות

עובד במפעל שבבים בסין / צילום: רויטרס

לא כולן כמו אפל: זו הסיבה שתעשיית השבבים מצליחה למתן את פגיעת הקורונה

אזהרת ההכנסות של אפל בגלל השלכות וירוס הקורונה מעוררת חששות לגבי שרשרת האספקה בתעשיית השבבים ● סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט בכיר באופנהיימר, דווקא מרגיע: "הרבה חברות הוציאו את הייצור מסין בגלל מלחמת הסחר" ● האם בכל זאת יש מה לחשוש?

ארנון בר דוד. יו"ש ראש ההסתדרות / צילום: כדיה לוי

ארנון בר-דוד: "מי שישלמו את מחיר המחדל בחברות התעופה המקומיות יהיו כל אזרחי ישראל"

יו"ר ההסתדרות: "בשעה שענף התעופה העולמי נערך לשינויים מרחיקי לכת, חברות התעופה הישראליות עסוקות במאבק הישרדות יומיומי" ● "על הממשלה מוטלת האחריות לנקוט את כל האמצעים הדרושים כדי לעזור לאל על, ארקיע וישראייר לעמוד בתנאים שיאפשרו את המשך קיומן"

חור אבטחה במאגר המידע שמחזיקה מפעילת אפליקציית ניהול הבוחרים / צילום: שלומי יוסף, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

עתירה לבג"ץ: צו מניעה נגד השימוש באפליקציית אלקטור

לאחר שוועדת הבחירות המרכזית דחתה את העתירה שהגישו עו"ד שחר בן מאיר ועו"ד יצחק אבירם בשל חוסר סמכות, פנו השניים לבג"ץ ● לאחרונה התגלה כי מאגר המידע של האפליקציה לניהול קשרי בוחרים, שבה עושה שימוש מפלגת הליכוד, לא מאובטח כראוי

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: פתיחת החקירה נגד הממד החמישי - מטעמים פוליטיים

יו"ר כחול לבן בראיון ברשת ב': "לא מדובר בחקירה עדיין אלא בפרסום לפיו אחרי הבחירות תחל בדיקה. ידעתי שזה יגיע, כי יש לחצים פוליטיים על הפרקליטות לעשות זאת" ● "אני רגוע לחלוטין, לא היה פגם בהתנהלותי"

סקר הסקרים

סקר הסקרים: פחות משבועיים לבחירות, אין שינוי במפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

זה לא משחק: מניית הגיימינג של אלי עזור ופיני זהבי התרסקה במעל 30% בעקבות הפסד רבעוני

הסיבה המרכזית להפסד שרשמה אספייר - הסכם עם רשות המסים שבמסגרתו שילמה 13.7 מיליון אירו

רווחת העובד / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

עלייתו של הארגון החומל: העובדים לא רק "הון אנושי" יותר

כנס שנערך לאחרונה בבית הספר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה עסק בדור הבא של מושג "רווחת העובד" - Caring ארגוני ● זה אומר לראות בעובד לא "הון אנושי" או "כוח-אדם" - אלא אדם שלם שיש לדאוג לצרכיו, בלי קשר לשורת הרווח

גבי אשכנזי / צילום: צילום מסך משידור החי  של חברת החדשות ביוטיוב

הליכוד למ"מ פרקליט המדינה: הסר את צו איסור הפרסום מקלטות אשכנזי

לפי הודעת הליכוד, "הציבור צריך לשמוע את כל תמלילי שיחות אשכנזי-מנדלבליט על הסתרת מסמך הרפז. אם אשכנזי לא חושש מטענות על שיבוש חקירה, מרמה והפרת אמונים - שיסכים לחשוף את כל תמלילי השיחות כבר עכשיו; הצביעות של כחול לבן שוברת שיאים"

ספינת קרוז מול יפן עליה נמצאו נוסע חולה והרשויות לא מאשרות להוריד את הנוסעים / צילום: 	STF, AP

ספינת הקורונה: ישראלי רביעי נדבק בנגיף

הישראלי שאובחן כנושא את הנגיף שהה על אוניית הדיימונד פרינסס, והוא צפוי לרדת מהספינה להמשך טיפול בבית החולים צבאי ביפן ● מחר צפויים להגיע בטיסה מיוחדת הישראלים שחולצו מהספינה ● מהם הליכי הזהירות שננקטים, וכיצד נערכים לבואם?

מה אפשר לקנות ב-1.2 מיליון שקל באזור חיפה / צילומים: איל יצהר. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-1.2 מיליון שקל באזור חיפה

4.5 חדרים בקריית מוצקין, 4 חדרים בקריית ביאליק, 3.5 חדרים בזכרון יעקב או 4 חדרים בחיפה?

אמסטרדם / צילום: Shutterstock

למרות שאין לה חשיפה ישירה לסין, הולנד עדיין לא מחוסנת מההשפעות הכלכליות הגלובליות של נגיף הקורונה

כמדינה שתלויה מאוד בסחר הבינלאומי, הולנד צפויה להיפגע בטווח הקצר בהיקפים משמעותיים יותר בהשוואה למדינות אחרות ● ולצד זה יש בה השקעות מעניינות, כמו יצרנית האופניים Accell

חיבורים פיראטיים על עמוד בירכא / צילום: תמונה פרטית

המלחמה ברשתות הפיראטיות הביאה לניתוק אלפים מהאינטרנט באזור הצפון

מדובר ברשתות שחברת הוט סיפקה להם את קווי האינטרנט, ושאותם החליטה לנתק כשהבינה שמדובר בשירותים פיראטיים, שמשרד התקשורת מודע להם ● הניתוק הוביל לתגובה אלימה של שריפת ארונות תקשורת של בזק, ששיתקה את שירותי התקשורת לחלוטין באזור

מעבדת ביוטק  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

חברת הביוטק בתחום הסרטן NeoTX גייסה כבר 60 מיליון דולר ונחשפת לתקשורת

חברת הביוטק הישראלית-אמריקאית, שנמצאת בשלב I של הניסויים בתחום הטיפול בסרטן, הודיעה היום על גיוס נוסף של 45 מיליון דולר, ויוצאת לאור לראשונה

צביקי עשת/ צילום: איל יצהר

"מסעדנות זה העסק הכי בלתי נסבל שיש. צריך להיות מטורף כדי לעסוק בתחום הזה"

צביקי עשת, העומד בראש קבוצה המונה שש מסעדות ועוד שתיים בקנה: "מסעדנות עבורי זו דרך חיים. המטרה שלי היא לא נטו פרנסה או הצלחה כלכלית, אלא העשייה" • "הצרכן הישראלי הוא המבקר הקשה מכולם. באותה נשימה, אין על הישראלים" ● אנשים שנהנים בעבודה, מדור מיוחד

ביטוח לאומי / צילום: תמר מצפי

בשורה לאזרחים הוותיקים: בני 80 ומעלה לא יצטרכו להתייבש בתור

הביטוח הלאומי ינפיק 277,684 כרטיסי "פטור מתור" לאזרחים בני 80+ שזכאים לקבל שירות ללא המתנה בתור ● הכרטיס תקף בכל המשרדים הממשלתיים, בשירותי עיריות, ביטוח לאומי, רכבת ישראל, סניפי דואר, בנקים, גנים לאומיים ואפילו בסופרמרקט

דוריה למפל / צילום: רונן פדידה

בלגן זה כאן: תאגיד השידור עבר לירושלים וספג את הקארמה של רשות השידור

וגם: חברת הדפסות התלת-ממד ננו דיימנשן מעבירה את המטה שלה מנס ציונה לבוקה-ראטון ● השיחה

ההמבורגר מלא העובש בפרסומת של ברגר קינג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

למה רשת ברגר קינג מפרסמת המבורגר מלא בעובש?

רשת המזון המהיר האמריקאית ברגר קינג בחרה בדרך בוטה מאוד להציג את השינוי החדש שעשתה בהמבורגר המפורסם שלה - "וופר"

גיל שרון / צילום ארכיון: תמר מצפי

הדרך להכפלת שווי גולן טלקום: יציבות בהכנסות ועלייה קלה במנויים

פרטי העסקה למכירתה של גולן טלקום לידיה של סלקום ממחישים את הרכישה המוצלחת שביצעה חברת אלקטרה מוצרי צריכה (אמ"צ), הנהנית תוך כשלוש שנים מהצפת ערך משמעותית