גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תובעים נוספים נגד חברת הסייבר הרפואי: "מייסד ביו נקסוס רקם הונאה עזת-מצח ומחוכמת"

בשבוע שעבר נחשף כי קרן ההשקעות צ'כית תובעת 17 מיליון שקל מחברת ביו נקסוס ומהמייסד ציקי קורלנד פוקס בגין הונאה ● כעת נודע כי 6 משקיעים נוספים טוענים כי התפתו להשקיע על בסיס מצגי-שווא שהציג להם פוקס בדבר רווחיה ושוויה ● ביו נקסוס: "השקעה בחברה היא קניית סיכוי וסיכון"

ציקי פוקס, מייסד ביו נקסוס /  צילום: שלומי גבאי, וואלה
ציקי פוקס, מייסד ביו נקסוס / צילום: שלומי גבאי, וואלה

בשקט-בשקט, ובלי למשוך תשומת-לב תקשורתית מיוחדת, מתחיל כעת להתבהר היקף הטענות נגד חברת הסייבר הרפואי ביו נקסוס שנכנסה להליך פירוק, ובעיקר נגד האיש שייסד את החברה ועמד בראשה, ציקי (קורלנד) פוקס.

בשבוע שעבר פרסמנו ב"גלובס" כי Springtide (ספרינגטייד), הזרוע הבינלאומית של קרן ההשקעות הגדולה בצ'כיה KKCG, ומי שהייתה שותפתו של פוקס, תובעת מביו נקסוס ומפוקס, שכיהן גם כמנכ"ל ויו"ר הדירקטוריון של החברה, 17 מיליון שקל. זאת לאחר שלטענתה השקיעה בחברה שקרסה 35 מיליון שקל הודות להונאה רחבת-היקף שרקם פוקס. לטענת הקרן, ההונאה נגדה, שמעלה חשד למעשים פליליים לכאורה, כללה הצגת דוחות כספיים מפוברקים ומנופחים באלפי אחוזים, חשבוניות פיקטיביות ומצגי-שווא נוספים.

כעת מתברר כי לא רק הצ'כים טוענים שנפלו קורבן למעשה הונאה לכאורה שרקם פוקס, וכי נגד ביו נקסוס ובעלי השליטה בה מתנהל הליך נוסף שבו הועלו טענות בעלות דמיון רב לטענות אלה, הפעם על-ידי קבוצת משקיעים נוספת.

"הונאה מחוכמת ועזת-מצח שרקם ציקי פוקס, אשר קנה את אמונם של המשקיעים וניצל זאת כדי לגרור אותם להשקעה בחברת ביו נקסוס, על בסיס מצגי-שווא שהציג בדבר רווחיה ושוויה של החברה" - כך טוענים שישה משקיעים, ברובם זרים, בכתב התביעה על סך 2 מיליון שקל שהגישו נגד ביו נקסוס ופוקס.

באמצעות עו"ד גדעון גולדשטיין ממשרד גולדשטיין ושות', טוענים איש העסקים יקואל מירון וחמישה אזרחים ותאגידים זרים כי לצורך גיוס כספים מהם, "פוקס הציג בפניהם נתונים כספיים ואחרים אודות החברה, אשר בדיעבד התברר כי היו רחוקים מאוד מהמציאות, במאות ואלפי אחוזים".

עוד נטען בתביעה כי "מדובר בפערים כמעט בלתי נתפסים בין 'התמונה הוורודה' שהציג פוקס ובין המצב הקיים בפועל והתוצאות העגומות והדרמטיות של החברה שפוקס הסתיר מהתובעים".

כך למשל טוענים התובעים כי במסגרת סבב גיוס לביו נקסוס, שהחל בשלהי 2017, הוצגו להם נתונים שלפיהם בשנת 2016 הכנסות החברה עומדות על כ-9 מיליון דולר, בעוד שבפועל התברר להם כי בשנה זו רשמה החברה הכנסות בסכום של 21 אלף דולר בלבד. טענה זו, כמו גם טענות נוספות שמועלות בתביעה, כמעט זהה לטענות של הקרן הצ'כית שלטענתה נפלה קורבן למעשיו של פוקס.

התובעים צירפו לתביעה דוח כספי שעליו מתנוסס הלוגו של פירמת רואי החשבון PWC. בתביעה שהגישו הצ'כים בשבוע שעבר נכללה התייחסות גם לדוח זה, ונטען כי מדובר בדוחות מפוברקים שערך פוקס.

עוד טוענת קבוצת המשקיעים כי "פוקס ידע גם ידע שאין כל סיכוי שהכנסות ביו נקסוס דומות או אפילו קרובות לאלה שהציג, ושאין שום סיכוי ששוויה של החברה הוא כפי שהציג, אולם הדבר לא מנע בעדו להציג נתונים כוזבים ועל בסיסם לשכנע את התובעים להעביר כספים לביו נקסוס".

לטענת המשקיעים התובעים, אף שסוכם כי בתמורה להעברת הכספים הם יירשמו כבעלי מניות של ביו נקסוס, התברר להם כי שמם נעדר ממרשם בעלי המניות של החברה. באשר לגורל כספם שירד לטמיון, בעוד שבתביעה שהגישה הקרן הצ'כית נטען כי פוקס עשה שימוש בחלק מהכספים שקיבל לצרכיו האישיים - בתביעה שהגישה קבוצת המשקיעים הם בחרו לנקוט קו זהיר יותר, כשציינו כי לא ידוע להם עד היום מה נעשה עם הכספים שהעבירו.

הסכומים שהשקיעו כל אחד מהתובעים נע בין 75-150 אלף דולר. חלק מהם העבירו כספים אלה לחשבון הבנק של החברה, וחלק אחר אף העביר כספים לחשבון של פוקס עצמו, כדי שהוא ישקיע אותם בחברה. השקעה זו, טוענים התובעים, התבצעה לאחר שפוקס קיים עמם פגישות אישיות ובמהלכן רכש את אמונם, בעיקר על בסיס "מצגות ומסמכים שבהם הציג נתונים שקריים ומסולפים כדי להטעות ומתוך מודעות ברורה למעשיו החמורים ולנזקים שייגרמו".

לפני מספר שבועות הגישו פוקס וביו נקסוס כתב הגנה לתביעת ששת המשקיעים, שמהווה הזדמנות טובה להציץ לתשובה שעתיד לטעון פוקס גם ביחס לטענות נוספות שהועלו וייתכן שיועלו נגדו. לטענת פוקס, מדובר ב"תביעת-סרק שהוגשה בידי אנשי עסקים מנוסים, שבחרו להשקיע בביו נקסוס רק לאחר שביצעו את בדיקותיהם והפעילו את שיקול-דעתם והחליטו כי ההשקעה נכונה בעבורם. משמעות השקעה בחברה היא קניית סיכוי וסיכון".

עוד טוען פוקס כי המניע העיקרי להגשת התביעה נעוץ בעובדה שכעת "החברה חווה קשיים מסוימים". לטענתו, "המשקיעים מבקשים, בחוסר תום-לב משווע וללא כל זכות ועילה, להגיש תביעת-סרק להשבת כספי השקעתם, זאת בטענות מופרכות ותוך העלאת מעשיות שאין להן כל קשר למציאות".

לפי כתב ההגנה, פוקס השקיע בעצמו בביו נקסוס למעלה מ-2 מיליון דולר, והוא לא היה זה שעניין את המשקיעים התובעים בחברה. "התובעים, אשר עוסקים תדיר בהשקעות בחברות שונות, זיהו את הפוטנציאל הרב הטמון החברה לאחר בירורים ובדיקות שעשו מול מר פיליפ מטודי, שהיה דירקטור בחברה וכן שימש כיו"ר הדירקטוריון, ומי שמשמש כבעלים של חברת Duotem capital".

חברת Duotem capital מהונג קונג נמנית עם רשימת המשקיעים התובעים, אך לטענת פוקס, היא בכלל לא השקיעה את 150 אלף הדולר שלהם התחייבה. "בניגוד לתובעים האחרים, החברה ההונג קונגית לא מצרפת כל ראיה להעברת כספים כלשהם לביו נקסוס, ולא בכדי", נטען בכתב ההגנה.

קו ההגנה של פוקס בהקשר של אותו מטודי מתבסס גם על הטענה כי "הקשר בין התובעים לחברה נולד באמצעות קשר אישי וידידות רבת-שנים שהיה לכל אחד מהם עם מטודי". ואם לא די בכך, פוקס טוען כי "בניגוד לנטען בתביעה, אין ולא היו בין פוקס לביו התובעים או מי מהם יחסים אישיים או יחסי חברות, והיכרותם נולדה דרך מטודי ורוכזה סביב השקעתם בחברה".

גם קרן ספרינגטייד הצ'כית מצאה את עצמה מככבת בכתב ההגנה של פוקס. "לאחר כניסתם של התובעים להשקעות בחברה, החלה ספרינגטייד בשורה של פעולות מפרות, אשר פגעו בפעילות החברה ועיכבו את התקדמותה ואת תוכניותיה. פעולות אלה היוו טריגר לשורה של הליכים ופעולות, ובין היתר הוגשה בקשה לפירוק החברה בידי עובדי ביו נקסוס", טוען פוקס.

עו"ד גדעון גולדשטיין, בא-כוחו של פיליפ מטודי, מסר כי "בניגוד לניסיונות של ציקי פוקס להסיט את האשמה ממנו, מר מטודי לא הציג מצגים בפני המשקיעים. ציקי פוקס הוא שהציג מצגי-שווא כוזבים בפני המשקיעים כולם, ובכלל זאת בפני מר מטודי, ובכך הטעה גם את מר מטודי. עובדה היא שעוד ועוד משקיעים טוענים כי ציקי הוא זה שהציג להם מצגי-שווא, ולראיה - ביו נקסוס הפסידה בתביעה שהוגשה נגדה באוסטרליה, והיא נתבעת על-ידי משקיעים נוספים בסינגפור, בהונג קונג, בטיוואן, בתאילנד, בסין ובצ'כיה. בעקבות המצגים הכוזבים שהציג ציקי והתחייבויותיו באופן אישי, החברה בשליטת מר מטודי השקיעה כספים שניתנו ישירות לציקי פוקס כדי שיעבירם לביו נקסוס, ולהעברת הכספים לפוקס היו עדים אנשים בכירים".

עורכי דינה של קרן ההשקעות ספרינגטייד, טל שפירא וניב וניש ממשרד תל-צור ושות', מסרו בתגובה כי מדובר בטענות מופרכות שאינן ראויות להתייחסות, הבאות מפי אדם אשר מופנות כלפיו טענות חמורות ביותר בדבר ביצוע מעשי מרמה וזיוף כלפי מרשתם, בגינם הוטל עיקול בסך 17 מיליון שקל על נכסיו. 

"תביעת-סרק" 

עו"ד מאיה עזריאל-לאוב, המייצגת את ציקי פוקס בהליך זה, מסרה בשמו של פוקס בתגובה: "מדובר בתביעת-סרק על-ידי משקיעים אשר מנסים לתפוס טרמפ על הסכסוך בין בעלי המניות המרכזיים של החברה, ולראיה מעלים שוב את אותן טענות שקריות. התובעים מובלים על-ידי מר פיליפ מטודי, ששימש כיו"ר דירקטוריון החברה לשעבר ואשר התחייב להשקיע בחברה אך מעולם לא העביר לה כספים, אלא הוביל את חבריו התובעים בתביעה זו להשקיע סכומים זניחים, תוך שאמר להם כי הוא השקיע בחברה. כעת, כשהחברה נקלעה למצב קשה בעקבות הפרות חברת ספרינגטייד הצ'כית, המשקיעה של החברה אשר הרסה את החברה, הם מבקשים את הכסף חזרה בטענות-סרק וללא כל זכות.

התובעים התחייבו כי קראו את דוחות החברה ובדקו אותה כרצונם, ואין להם שום עילת תביעה. יש כאן ניסיון נואש ושקרי להוציא כספי השקעה שנעשו בעבר הרחוק, וזאת עקב מצבה העגום שאליו נקלעה החברה. הטענות נגד ציקי פוקס באופן אישי הן מופרכות, וכל טענה לתרמית היא רק כדי לנסות לייצר עילה נגד ציקי בחוסר תום-לב. יש כאן יד אחת מתואמת ומתוזמנת להפליא בין ספרינגטייד הצ'כית לבין מר מטודי בניסיון נלוז 'לתפור תיק' למר פוקס. אנו בטוחים שבזמן הקרוב יתבררו הדברים והעובדות האמיתיות ייחשפו". 

עוד כתבות

מכון וולקני במשרד החקלאות בית דגן / צילום: שלומי יוסף

שלושה מנכ"לים התחלפו בתוך פחות משנה ולמכון הגדול במדינה לחקר חקלאות אין מנהל

מאז דצמבר 2021, מכון וולקני סובל מוואקום ניהולי ותהליכים בסכמותו הוקפאו כולל פיתוח פטנטים רווחיים למדינה

פתיחת מסחר של חברת פאגאיה בנאסד''ק / צילום: עידו איז'ק  - יח''צ

דוחות פאגאיה: ההכנסות זינקו ב-83% ברבעון השני, אך החברה עדיין מפסידה

התוצאות הכספיות לרבעון השני של חברת הפינטק הישראלית מעידות על המשך צמיחה בפעילות חיתום ההלוואות שלה ● בחודש האחרון נרשם זינוק של 800% במניית החברה, כנראה בשל מיעוט המניות הזמינות למסחר ● המניה מטפסת במסחר המקדים

מחירי הדיור הם החלק הגדול ביותר מבין ענפי המדד, ועליית המחירים שלהם הייתה ניכרת במיוחד בעשור האחרון / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מהו מדד המחירים לצרכן ומה עלול להשפיע עליו?

מדד המחירים לצרכן נועד כדי לשקף את רמת המחירים הממוצעת במשק, דבר שנעשה קריטי במיוחד בתקופות בהן האינפלציה גואה, הוא משפיע על מאות מיליארדים בחוזים, תשלומים, קצבאות ומסים

רפי אלמליח, ראש מינהל התכנון החדש / צילום: דוברות רמ״י

בעקבות שיפור תנאי השכר לעובדי התכנון ברשויות המקומיות, עובדי מינהל התכנון זועמים: "נשכחנו מאחור"

העובדים כתבו לראשי משרד הפנים ומנהל התכנון: "הופתענו מההסכם ברשויות המקומיות; משרד הפנים לא נתן דעתו לצורכי עובדי המשרד עצמו" ● השרה שקד: " עובדים על תוכנית לשיפור שכר העובדים"

קריסת המרפסות בבניין ברחוב מרבד הקסמים בחולון / צילום: עיריית חולון

ארבע מרפסות בבנייה קרסו בבניין ישן בחולון. האתר נסגר אבל הדיירים לא פונו

המרפסות קרסו מקומה 6 לקומה 5 ● לא דווחו על נפגעים ● ממנהל מערך הפיקוח על הבנייה בעיריית חולון נמסר: "המבנה הוכרז מסוכן, הזמנו את משרד העבודה וחברת החשמל, והוצא צו סגירה לאתר"

נסיך הכתר מוחמד בן סלמאן, שעומד בראש הקרן / צילום: Associated Press, Burhan Ozbilici

עם רווחים מהנפט, ערב הסעודית משקיעה 7.5 מיליארד דולר במניות אמריקאיות, מאמזון עד מיקרוסופט

השקעות קרן ההשקעות הציבורית מגיעות בעת שהממלכה מנצלת את ההכנסות הגדולות ממחירי הנפט הגבוהים

מי הן הדירות שמובילות את הזינוק במחירי הנדל''ן? / צילום: תמר מצפי

הדירות שהובילו את זינוק מחירי הנדל"ן ומה קורה באמת בשוק השכירות

מדד מחירי הדיור רשם עלייה חריגה בחודשים מאי־יוני והגיע לשיא של כמעט 18% בקצב שנתי ● גם הנסיונות של הממשלה להקטין ביקושים באמצעות חידוש הגרלות הדירות ודחיקת המשקיעים מהשוק לא צלחו ● ומה מתרחש בענף השכירות? עבור רובם המצב כמעט לא השתנה, אבל השוכרים החדשים ועוברי הדירות ספגו עלייה של 7% בשכר הדירה

ראש הממשלה המכהן בוריס ג'ונסון סירב לכנס דיוני חירום בנושא / צילום: Associated Press, Matt Dunham

שיא של יותר מ-40 שנה בבריטניה: האינפלציה ביולי זינקה ל-10.1%

האינפלציה בבריטניה ממשיכה לעלות: מדד המחירים לצרכן בממלכה זינק ל-10.1% - מדובר בשיא של כ-40 שנה ● מעבר לאינפלציה הגבוהה, בנק אנגליה חוזה גם מיתון מתקרב ותקופה של "סטגפלציה" ● הממשלה הבריטית נמצאת כעת בשיתוק ואינה פועלת להיאבק בהשלכות האינפלציה

אייל חנקין, מנכ''ל קבוצת עזריאלי / צילום: אמיר רון

שיערוכי נכסים והחזרה לשגרה הקפיצו את רווחי עזריאלי ברבעון השני

החברה דיווחה היום על רווח נקי של 802 מיליון שקל, עלייה של 110% לעומת רווח של 382 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד ● ה-NOI עמד ברבעון על כ-473 מיליון שקל, גידול של כ-16% לעומת הרבעון המקביל אשתקד

נורבגיה. ההפסדים החדים עומדים בניגוד לרווחים הגדולים שרשמה הקרן בשנת 2021 / צילום: Shutterstock, Grisha Bruev

קרן העושר הנורבגית ספגה את ההפסד הכי גדול שלה בחצי שנה אי פעם

קרן העושר של נורבגיה רשמה בין ינואר ליוני השנה הפסדים חדים - כ-174 מיליארד דולר, המהווים תשואה שלילית של כ-14.4% ● "השוק אופיין במחצית הראשונה של 2022 על ידי ריביות עולות, אינפלציה גבוהה ומלחמה באירופה", אמר ניקולאי טנגן, המכהן כנגיד הבנק המרכזי של נורבגיה וכיו"ר ועדת ההשקעות המיוחדת של הקרן

לוין, ברבר-צדיק, קוטלר, לארי, פרידמן. צילומים: יח''צ, תמר מצפי, איל יצהר, גדי דגון / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה שרע לכיס של הציבור טוב לשורה התחתונה של הבנקים

הדוחות הכספיים של הבנקים מגלים כי הם מרוויחים יפה מגל ההתייקרויות במשק, שתרם להם כמעט 2 מיליארד שקל ברבעון השני מעליית המדד ● גם עליית הריבית משרתת אותם היטב: כל אחוז עלייה הופך להכנסות של 6 מיליארד שקל ● הזינוק במחירי הדיור מנפח את תיק המשכנתאות שבידיהם

אתריום 2.0: העדכון הגדול בתחום הקריפטו יוצא לדרך / צילום: Shutterstock, AlekseyIvanov

אתריום 2.0: העדכון הגדול בתחום הקריפטו יוצא לדרך

הבלוק שמחזיק במטבע הקריפטו השני בחשיבותו עומד לקראת קפיצת מדרגה טכנולוגית שתקל על תהליך הצמיחה שלו ● בין השינויים המרכזיים: יכולות סליקה מתקדמות יותר, הגברת האבטחה, חיסכון בחשמל והוזלת עלויות ● כך זה יעבוד

הבורסה בתל אביב / צילום: טלי בוגדנובסקי

ירידות בבורסה; נאייקס וסופרגז צונחות, אבוג'ן מזנקת ביותר מ-8%

מדד ת"א 35 יורד בכ-0.7% ומדד ת"א 90 נסוג ב-1% ● דוחות: פז, עזריאלי, מיטרוניקס, נאוויטס ושופרסל פרסמו תוצאות ● ירידות באירופה ובוול סטריט

תוכנית מתחם הפינוי-בינוי יעקב מלול בקריית שמונה / הדמיה: משרד גור אדריכלים

תוכנית פינוי-בינוי חדשה תאושר מחר בקריית שמונה, והמדינה תידרש להכניס את היד עמוק לכיס

עפ"י התוכנית המסתמנת, במתחם ייבנו 180 יח"ד חדשות במבנים של 7-8 קומות, בשיטת "בינוי-פינוי-בינוי", במקום 60 יח"ד ב-5 בנייני מגורים קיימים ● בקומות הקרקע ייבנו מרחבים קהילתיים פנויים ושטחי תעסוקה, ובחלק מהדירות התכנון מאפשר חלוקת יחידת דיור ע"י הפרשת חלק ממנה ל"דיורית" לשימוש סטודנט, קשיש או לצורכיתיירות ● כדי להגיע לכדאיות כלכלית, נדרש סיוע של עד 500 אלף שקל לכל דירה בפרויקט

אביגדור ליברמן, ישראל ביתנו / צילום: אמיל סלמן, הארץ

האם הארכת חוק ההטבות לתושבי "העוטף" ב-4 שנים היא תקדימית?

חוק ההטבות לתושבי העוטף אכן הוארך עד 2025, אבל האם מדובר בתקדים? ● המשרוקית של גלובס

שר האוצר אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים, היום (ד') / צילום: שירית אביטן כהן

"לא נשפוך כסף": ליברמן הציג את הצעתו להסכמי השכר למורים

שר האוצר פרסם היום, שבועיים לפני פתיחת שנת הלימודים, את הצעתו על סך 4 מיליארד שקל במסגרת המו"מ עם הסתדרות המורים ● לדבריו, מדובר בהסכם נדיב: "יש כאלה שחושבים שממשלה חודשיים לפני בחירות לא תרשה לעצמה שביתה ולפוצץ... במקרה שלי, התנהלות בריונית לא תשתלם" ● הסתדרות המורים: "ההצעה מעורפלת"

וול סטריט. קרן הגידור של ברי מכרה את המניות שהחזיקה בגוגל ובפייסבוק / צילום: Shutterstock, Lucky-photographer

נעילה מעורבת בוול סטריט, הדאו ביום חמישי ברצף עליות

מדד דאו ג'ונס עלה 0.7%, מדד נאסד"ק נסוג 0.2%, ומדד S&P 500 התקדם 0.2% ● גלובל-אי טסה 24%, אלוט נפלה 13% ● הנפט ירד 3% ● נעילה חיובית באירופה: מדד דאקס עלה 0.7%, פוטסי 100 התקדם 0.4%, וקאק 40 הוסיף 0.3%

התחנה המרכזית בתל אביב / צילום: Shutterstock

השרה להגנת הסביבה מעכבת שוב את ההכרזה על התחנה המרכזית בתל אביב כאזור מוכה זיהום אוויר

במשרד להגנת הסביבה ימתינו עד 7 בספטמבר להערות הציבור על טיוטת הצו, והליך הטמעתן עשוי לגרור את מועד ההכרזה אף לאחר מועד הבחירות ● המשמעות: על העירייה להגיש תוכנית להפחתת הזיהום הקטלני

סניף שופרסל / צילום: Shutterstock, Roman Yanushevsky

ביצועים חלשים ואי יציבות ניהולית גובים מחיר: רווחי הקמעונות של שופרסל צללו ב-60%

רשת המזון הגדולה בישראל שמרה על היקף המכירות שלה ברבעון השני, אך העמקת המבצעים וגידול בהוצאות הובילו לירידה חדה ברווחיה ● מנהלי שופרסל: "התוצאות משקפות את החזרה לשגרה ואת היציאה מתקופת הסגרים של הקורונה. החברה נערכת להתאמת הוצאות"

תא''ל (במיל') גל הירש ביציאה מהדיון / צילום: ניצן שפיר

אושרה חשיפת עד המדינה בפרשת גל הירש. הפרקליטות שוקלת לערער

בית משפט השלום בת"א אישר לפרסם את שמו של עד המדינה בפרשת גיל הירש, אך ההחלטה מעוכבת עד ל-6 לספטמבר לצורך לצורך שקילת הגשת ערר ע"י הפרקליטות ● השופט שאול אבינור: "חששות סובייקטיביים לא יכולים להוות מבחן מכריע לאיסור פרסום פרטיו"