גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקאמבק האינטרנטי של פריון: התייעלות ושינוי אסטרטגי שיקמו את אמון המשקיעים בחברה

מניית החברה כבר צללה ב-95% מהשיא, על רקע הרעה בתוצאותיה ומאבק שליטה בין בעלי המניות, אולם מינוי דורון גרסטל למנכ"ל, ההתייעלות שהוביל וכניסה אסטרטגית לשוק ניתוח קמפיינים דיגיטליים שיקמו את אמון המשקיעים

מנכ"ל פריון, דורון גרסטל / צילום: יח"צ
מנכ"ל פריון, דורון גרסטל / צילום: יח"צ

מניית חברת האינטרנט פריון נטוורק  לא עוצרת: אחרי זינוק של כ-140% במחירה בשנת 2019, מתחילת 2020 ובתוך פחות מחודש המניה קפצה ב-50% נוספים. מחיר המניה כיום הוא כ-9.4 דולרים, המהווה שיא של כ-4 שנים ומשקף לחברה שווי שוק של 246 מיליון דולר.

למעשה, רק בשלושת השבועות האחרונים נוספו לשווי החברה למעלה מ-80 מיליון דולר. בפרספקטיבה נרחבת יותר, מחיר המניה עדיין נמוך בכ- 78% מהשיא שאליו נסק ב-2013. לצורך ההשוואה, שווייה של פריון לאחר השלמת המיזוג עם חטיבת סרגלי הכלים של  קונדואיט - בתחילת  2014, עמד על למעלה מ-800 מיליון דולר. כך שלפריון של היום, למרות עלייה של 334% במניה מהשפל של אפריל 2018, יש עוד לאן לשאוף כדי לשבור את השיאים ההיסטוריים של עצמה.

כניסה אסטרטגית לשוק חם

פריון מספקת תוכנות ושירותים שנועדו לסייע למפתחי אפליקציות ותוכנות בהפצה ובמוניטיזציה, ובמקביל היא פועלת בתחום הפיתוח וההפצה של קמפיינים פרסומיים. החברה הוקמה ב-1999 והחלה את דרכה בתחום האפליקציות החינמיות לדואר אלקטרוני כשנקראה אינקרדימייל.

ב-2011 שונה השם לפריון והחברה הרחיבה את פעילותה מעבר לתחום הדואר האלקטרוני. באותה תקופה עיקר הכנסותיה היה מתחום החיפוש באינטרנט באמצעות שיתופי פעולה מנועי החיפוש גוגל ובינג של מיקרוסופט, שאליהם הייתה החברה מפנה משתמשים בתוכנות שלה. הצד השלילי בסיפור היה התלות הגדולה באותן ענקיות, ואכן שינויים שגרמו לכיווץ שוק החיפוש באינטרנט, פגעו קשות בתוצאותיה של  פריון וגרמו לצלילת המניה.

במטרה לפצות על הירידה בהכנסות מפעילותה המסורתית, החליטה פריון להרחיב את פעילותה גם לשוק הפרסום ורכשה ב-2015 את אנדרטון מארה"ב ב-180 מיליון דולר. החולשה בעסקים באה לידי ביטוי גם במחיר המניה, ובעקבות זאת החל גם מאבק שליטה: רונן שילה, ממייסדי חברת קונדואיט שהפך לבעל מניות בפריון בעסקת המיזוג של חטיבת סרגלי הכלים, יצא נגד מנכ"ל החברה דאז, ג'וזף מנדלבאום ונגד הדירקטוריון בשל אי שביעות הרצון מהתוצאות.

בסופו של דבר מנדלבאום פרש מהתפקיד, ומי שהחליף אותו היה דורון גרסטל, לשעבר מנכ"ל פאנאיה וסינרון, שנכנס לתפקיד ב-2017, על רקע המשך הצניחה במניה (שהשלימה בתחילת 2018 ירידה של 95% מהשיא).

גרסטל הוביל בחברה מהלך של התייעלות בדגש על הפחתת החוב (לאחרונה ביצעה החברה פירעון מוקדם של סדרת האג"ח שלה) וייעול ההוצאות התפעוליות. לפני כשבועיים העלתה פריון את תחזית ה-EBITDA (רווח בנטרול ריבית, מס, פחת והפחתות) לשנת 2019 והיא מצפה להציג בדוחות הקרובים EBITDA של מעל 30 מיליון דולר, שיפור מסוים ביחס ל-2018.

בשבוע שעבר ביצעה פריון מהלך אסטרטגי והודיעה על רכישת חברת CIQ תמורת עד 73 מיליון דולר. זוהי הרכישה המשמעותית הראשונה של פריון בשנים האחרונות לאחר שבמהלך 2019 ביצעה רכישה קטנה של סטארט-אפ מאוקראינה תמורת עד 3.75 מיליון דולר.

CIQ היא חברה ישראלית-אמריקאית המספקת למפרסמים, מותגים ואתרי תוכן כלים לניתוח קמפיינים במטרה לייעל את הפרסום הדיגיטלי. העסקה מבוצעת כך ש-15 מיליון דולר משולמים עם סגירת העסקה, 11 מיליון דולר מיועדים לשימור עובדים בכירים, ויתרת הסכום, 47 מיליון דולר, תועבר בכפוף לעמידה ביעדי ביצוע: הכנסות מצרפיות של 158 מיליון דולר ו-EBITDA מצרפי של מעל 17 מיליון דולר בשנתיים הקרובות. (לשם השוואה, לפי תחזיות האנליסטים פריון אמורה לסיים את 2019, עוד לפני הרכישה, עם הכנסות של 259 מיליון דולר, וה-EBITDA הצפוי הוא כאמור 30 מיליון דולר).

מאז שהודיעה על רכישת CIQ, מניית פריון המשיכה במגמה החיובית והוסיפה לערכה כ-13%. אגב, אפשר אולי לקבל תחושה על השוק החם מהעובדה שחברה ישראלית פרטית אחרת העוסקת בתחום, AppsFlyer, הודיעה אתמול על גיוס 210 מיליון דולר לפי שווי של 1.4 מיליארד דולר לפני הכסף.

מחיר יעד של 10 דולר למניה

נכון להיום, שני גופי השקעות מסקרים את מניית פריון ושניהם נוקבים במחיר יעד של 10 דולר למניה, כלומר 6.7% מעל המחיר הנוכחי. ב-Lake Street ממליצים על המניה בהמלצת "קנייה", והאנליסטים אריק מרטינוצי וריאן מייארס כתבו בתגובה לרכישה: "אנחנו אוהבים את העסקה משתי סיבות. ראשית, היא מרחיבה את ההיצע הטכנולוגי של החברה בסגמנט הפרסום, ושנית, העסקה תתרום לרווחיות (EBITDA). החברה הנרכשת הוקמה ב-2014 בישראל, יש לה 51 עובדים בניו יורק, ישראל ורומניה", ציינו האנליסטים.

לדבריהם, אנדרטון של פריון מריצה כיום 1,000 קמפיינים של פרסום לשנה עבור חברות Fortune 500, כש-38 הלקוחות הגדולים שלה מוציאים מעל מיליון דולר. "מלבד התוספת של הלקוחות הקיימים של CIQ, היא גם תסייע להעמיק את החדירה לבסיס הלקוחות של אנדרטון", מעריכים האנליסטים. "עם CIQ, הסוכנויות של פריון יוכלו להגדיל את ה-CPM (עלות עבור כל חשיפה, ש' ח' ו')". במקביל, גם כלכלני Sidoti & Company ציינו את הרכישה לחיוב והעריכו שהיא משתלבת היטב עם ה-Turnaround של פריון. להערכתם, הרכישה תחזיר את פריון בעתיד לצמיחה אורגנית בתחום הפרסום, עניין שהיה בעייתי למדי ברבעונים האחרונים; נזכיר, שאף שתחום החיפוש כבר "הוספד" ותחום הפרסום נועד לפצות על הירידה בחיפוש, דווקא ההכנסות של פריון מחיפוש צמחו בשלושת הרבעונים הראשונים של 2019 ב-32% בעוד שהפרסום ירד ב-31%.

בעלי המניות הגדולים בפריון, שנהנו מהעלייה במניה בתקופה האחרונה, כוללים את קרן בנצ'מרק עם 11.9% מהמניות וקרן EA2K עם 6.9%. מבין בעלי המניות שהגיעו לחברה בעסקת קונדואיט, נותרו כבעלי עניין רק ז'ק ואורלי רינת עם 8.4%, בעוד שרונן שילה ודרור ארז ניצלו את הגאות המחודשת במניה ומכרו חלקים מההחזקות שלהם כך שכבר אינם בעלי עניין בפריון. 

עוד כתבות

התפרצות קורונה בדרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, AP

מה הסיכוי למות מנגיף הקורונה ועד כמה זה יותר חמור משפעת

עד כה אובחנו למעלה מ-82 אלף נדבקים בקורונה ברחבי העולם, והמספר הולך וגדל מדי שעה ● מי נמצא בקבוצת הסיכון הגבוהה ביותר למוות מהמחלה? לפי הנתונים בסין, מדובר בגברים בגילאי 80 פלוס

נוסעים בנמל התעופה בהונג קונג. אופן זרימת החדשות ישפיע על היקף השיתוק הכלכלי 
צילום: AP - Kin Cheung

התפשטות הקורונה: הונג קונג מנסה לאושש את הכלכלה ע"י חלוקת כסף חינם

ממשלת הונג קונג הודיעה שהיא תקצה סכום של 15.4 מיליארד דולר במענקים ובפטור ממסים לכל תושבי העיר ● שר האוצר בהונג קונג אמר ש"אמצעי בלתי רגיל" נחוץ כדי לעודד הוצאה צרכנית ולהקל את המתחים הפיננסיים בהונג קונג

מלון דן אילת / צילום: סיון פרג'

חודש ינואר במלונות ישראל: משבר הקורונה עדיין לא מורגש

חודש ינואר משקף עלייה של 4% בלינות התיירים בבתי המלון בישראל – אך בצל החרפת משבר הקורונה, סביר להניח כי חודש פברואר לא ישקף מגמה דומה ● התאחדות המלונות: "תיירות הפנים מפצה חלקית על הפגיעה באזורים אחדים בארץ"

רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

פרשנות: כמו בחוק דירה שלישית - רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש

רשות המסים מתכוונת לבצע שינוי מהפכני בתחום מיסוי הנדל"ן - שינוי הגדרות התא המשפחתי לצורכי מס רכישה ומיסוי מקרקעין בכלל ● האופציה המובילה היא זו שהופיעה בחוק דירה שלישית: כל הנכסים שייכים לשני בני הזוג

סינמה סיטי חדרה / צילום: דוד חיון

סינמה סיטי פותחת מתחם בחדרה בהשקעה של כ-50 מיליון שקל

מדובר במתחם השביעי של הקבוצה ● המתחם ייפתח היום את שעריו לקהל הרחב, והוא כולל כ-1,600 מושבים, 11 אולמות ואולם VIP בשטח כולל של 2,500 מ"ר

ערן אייל, מייסד ומנכ"ל Shopin  / צילום: אתר Shopin

יזם הבלוקצ'יין המורשע ערן אייל נעצר וצפוי לגירוש מארה"ב

היזם הישראלי-דרום אפריקאי, שהורשע לפני כחודשיים בהונאת משקיעים בשתי חברות שהקים וניהל, מוחזק במעצר כשבוע ● בינתיים ממשיכה להתנהל התביעה שהוגשה נגד אייל על ידי רשות ניירות ערך האמריקאית בגין הונאה בהנפקת מטבעות דיגיטליים למיזם Shopin

חנן שמש, מיזמי ויו"ר קרן הגשמה  / צילום: איל יצהר, גלובס

יזמית הנדל"ן רותם שני רוצה להנפיק אג"ח בבורסה כדי להחזיר הלוואות של 63 מיליון שקל מקרן הגשמה

הריבית האפקטיבית של הלוואות הקרן לחברה היא בשיעור של 14.5% ● בעלי השליטה אבי טוריסקי ויהודה ידידיה מבקשים לשדרג את שכרם ● זוגתו לשעבר של אחד השותפים בחברה תובעת את רותם שני ב-30 מיליון שקל בגין שירותים משפטיים

נמל התעופה הית'רו / צילום: Shutterstock

תביעת האקלים שכיסחה את הית'רו: העליון בבריטניה ביטל הרחבת שדה התעופה

הרחבת השדה תוכננה להימשך עד 2028 בעלות של 14 מיליארד ליש"ט ● לפי דיווח של 'הגרדיאן' הבריטי הממשלה שוקלת את צעדיה הבאים אך היא איננה צפויה לערער על הכרעת הדין ● ג'ונסון עצמו התנגד לבנייה ואמר שהוא "ישכב מול הדחפורים ויפסיק את הבנייה"

נתי כהן / צילום: איל יצהר

משרד התקשורת יביא לממשלה הבאה הצעה להפחתת אגרות תדרי הסלולר

למרות ההפחתה, בשל העובדה שהחברות יידרשו להרבה יותר תדרים בדור החמישי הסכום הכולל שישלמו לא צפוי לרדת והוא יישאר ברמתו כיום

תומס פיקטי / צילום: רויטרס - Christian-Hartmann

"מספר קטן של מיליארדרים שהם סוג של אלים מרכזים בידיהם את כל הכוח"

פרופ' תומס פיקטי, כוכב הרוק של הכלכלה, רוצה להמציא מחדש את השיטה וטוען: העושר לא חלחל, הימין והשמאל התנתקו מהבוחרים וצריך מס רכוש שיממן מענק לכל אזרח ● ברקע, פרשה מעברו ששבה לכותרות ● ראיון בלעדי ל-G

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

יועץ בכיר של כחול לבן: "לגנץ אין אומץ לתקוף באיראן"

בהקלטה שפורסמה בחדשות 12 על ידי עמית סגל נשמע ישראל בכר, יועץ אסטרטגי מוכר, טוען כי "גנץ מסכן את ישראל" ● בכר יעץ בעבר גם לליכוד ולמפלגות אחרות ● כחול לבן: "צר לנו כי תעשיית השקרים מבית היוצר של נתניהו ממשיכה לפעול גם הערב"

ביטקוין / צילום: רויטרס

שוק הקריפטו נדבק בקורונה? הביטקוין ירד לשפל של חודש

שער הביטקוין נע הבוקר סביב 8,700 דולר, לאחר שירד ב-14% בשבועיים האחרונים, אבל הוא עדיין גבוה ב-30% משהיה בתחילת 2020 ● נראה כי התפשטות וירוס קורונה בעולם מדאיגה גם את משקיעי המטבעות הדיגיטליים

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

טראמפ על משבר הקורונה: "רמת הסיכון של ארה"ב נמוכה ביותר"

במסיבת עיתונאים חלק טראמפ על קביעת ה-CDC שהתפשטות הנגיף לארה"ב היא "בלתי נמנעת" ● תומכי טראמפ: CDC גרם לבהלה כדי לחולל נפילות שערים בוול סטריט במטרה לפגוע בנשיא

האם השקל הוא המטבע החזק ביותר בעולם? / צילומים: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

המאזן הלאומי ל-2018: סך הרכוש בישראל עלה ב-7% ועמד על קרוב ל-3.5 טריליון שקל

הרכוש הלאומי גבוה פי 2.6 מהתוצר המקומי הגולמי - והוא מייצג סכום של 392 אלף שקל לנפש, לעומת 376 אלף שקל לנפש בסוף 2017 - עלייה של 4.4%

אל על  / צילום:יחצ

תסתכל על הנפט סמוטריץ': האם אל על תופסת טרמפ על הקורונה?

החששות מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה הביאו את חברת התעופה להזהיר מפני פגיעה בהכנסות, לפטר עובדים ולדחות את השקת הקו לטוקיו ● האם הירידה במחיר הנפט אמורה לספק אור בקצה המנהרה?

בריאות דיגיטלית / צילום: שאטרסטוק

אלון בלוך גייס 48 מיליון דולר כדי לספק חוות דעת רפואיות

חברת K פיתחה אפליקציה שנותנת חוות דעת ראשוניות ● המטרה: לספק ידע לחולים, להוריד נטל מהרופאים ולייעל את מערכת הבריאות

 

דוד האן / צילום: איל יצהר

"גם עסק פעיל ומשגשג יכול להיכנס לבעיית מימון בשל המשבר"

פרופ' דוד האן, לשעבר כונס הנכסים הרשמי, מעריך כי אם התפרצות הקורונה לא תיעצר בחודשים הקרובים, לא מעט חברות עשויות להיקלע לבעיות תזרימיות קשות ● להערכתו, אם המשבר יחלוף בחודשים הקרובים, חברות ישראליות יוכלו להגיע להסדרים מול החברות הסיניות וגם מול נותני האשראי

יקי נוימן, מנכ"ל קבוצת דוראל  / צילום: דניאל שיטרית

בדרך לבורסה: חברת האנרגיה המתחדשת דוראל שוב מקדמת הנפקה לפי שווי של 550-500 מיליון שקל

דוראל נחשבת לאחת החברות המובילות בענף הצומח, ובולטת בין היתר בזכות שיתוף הפעולה הפורה עם המגזר הקיבוצי ● הכנסותיה השנתיות מוערכות בכ-100 מיליון שקל, עם רווחיות של כ-15%-11%● מלבד הפרויקטים הקיימים, הגיוס נועד לסייע לדוראל להוציא לפועל תוכניות להתרחבות משמעותית

אופיר שריד, מנכל מליסרון  / צילום: סיון פרג'

"אנחנו בשנת שיא": מנכ"ל מליסרון החדש עונה למספידי תחום האופנה

ברקע הדוחות החיוביים של הקבוצה, מנכ"ל מליסרון אופיר שריד בראיון ראשון ● לא חושש מהתחרות מול האונליין, עונה לרשתות הגדולות שמבקרות את הדוכנים בקניונים, ומציע פתרון יצירתי לעודף התחרות בענף