גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המרדף אחרי הנכסים הנעלמים של אליעזר פישמן מסתבך: עובר לערכאות בינלאומיות

ביהמ"ש בת"א דחה את בקשתו של עו"ד יוסי בנקל, הנאמן על נכסי אליעזר פישמן, להצהיר כי נכסים של 100 מיליון אירו מוחזקים עבור פישמן בחו"ל • השופט הפנה את בנקל לבתי המשפט בגרמניה • בנקל: "אגיש תביעות מחוץ לישראל בדיוק כפי שעשיתי עד כה בישראל"

אליעזר פישמן ועו"ד יוסי בנקל / צילומים: אלון רון ושלומי יוסף
אליעזר פישמן ועו"ד יוסי בנקל / צילומים: אלון רון ושלומי יוסף

הנאמן על נכסי אליעזר פישמן, עו"ד יוסי בנקל, יפנה לבית המשפט בגרמניה וישטח בפניו את טענותיו על הברחת נכסים לחו"ל בשווי של 100 מיליון אירו מצדו של פישמן. זאת, לאחר שנשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב, השופט איתן אורנשטיין, דחה בקשה שהגיש בנקל להצהיר שנכסים אלה מוחזקים עבור פישמן על-ידי צדדים שלישיים, במישרין או בעקיפין, תוך הסתרתם מהנאמן, וכי בעקבות כך יש להקנות אותם לקופת פשיטת הרגל. בהתאם, נדחתה גם בקשתו של הנאמן לחייב את פישמן לגלות לו את כל המידע המתייחס לנכסים ולזכויות אלה.

הבקשה, שאותה דחה לאחרונה בית המשפט, היא תולדה של חקירה כלכלית סבוכה שניהל הנאמן. עם קבלת ממצאי החקירה פנה הנאמן לבית המשפט עם המסקנה שלפיה פישמן "החזיק ומחזיק, באמצעות מארג ישויות משפטיות סבוך ומורכב, הנשלט על-ידי נאמנים, שלוחים ובאי-כוח, הפועלים עבורו ו/או מטעמו, בנכסים וזכויות בשווי של, לכל הפחות, עשרות מיליוני אירו ברחבי אירופה, ובעיקר בגרמניה". אחד מאותם צדדים שלישיים הוא שלמה כץ אחיינו של פישמן, המתגורר בגרמניה שנים רבות. עם הנכסים שלטענת הנאמן הוברחו נמנות חברות גרמניות המחזיקות בנכסי נדל"ן יקר ערך ברחבי אירופה.

כדי לתמוך במסקנתו, הגיש הנאמן לבית המשפט תצהיר שערך סוכן חברת המודיעין העסקי "בלאק קיוב", שאליו צורפו תמלילים של שיחות שקיים הסוכן עם עו"ד מרקס ריסה הגרמני, שהוא לשיטת הנאמן מי שמרכז עבור פישמן את הפעילות בחו"ל. בשיחותיו של הסוכן עם ריסה נשמע האחרון מתרברב בכך שהוא מומחה בהברחת נכסים, והוא אף מספר כי הוא עושה זאת עבור פישמן.

פישמן, באמצעות עורכי הדין שולי גולדבלט וליאת צרפתי-שלום, הכחיש מכול וכול את טענותיו של הנאמן. לטענתו, אין לו כל נכסים וזכויות נוספים, בארץ או בחו"ל, המוחזקים עבורו או מטעמו על-ידי צדדים שלישיים, וכי את כל המידע גילה כדבעי במסגרת התצהיר שהגיש עם פתיחת הליך פשיטת הרגל בשנת 2016. בהתייחס לתמלילי השיחות של הסוכן עם ריסה, טען פישמן כי לא די באלה כדי להצביע על קשר בינו לבין הנכסים שבמוקד הבקשה, וכי מדובר בעדות מפי השמועה שאינה קבילה.

עוד טען פישמן כי בכל מקרה אין סמכות לבית המשפט בישראל לדון בנכסי מקרקעין הנמצאים בחו"ל והרשומים על שמם של מי שכלל לא היו צד לבקשה שהגיש הנאמן, וכי חלק מהנכסים הנטענים כמוברחים מוחזקים על-ידי חברות ציבוריות, אשר ברור שאינן יכולות להחזיק נכסים בנאמנות עבור פישמן.

"לקבל הסעדים בפורום שיפוטי אחר"

נציגת הממונה על חוק חדלות פירעון (לשעבר הכנ"ר), עו"ד נחמה אבן ספיר, צידדה בחלק מטיעוניו של פישמן. בתגובה שהגישה לבית המשפט היא סברה כי "ממצאי החקירה שערך הנאמן אכן מעלים תהיות רבות לגבי אמיתות תצהירו של פישמן" שניתן עם פתיחת ההליך, אך גם טענה כי הבקשה שהגיש הנאמן חסרה, שכן היא אינה מאפשרת לצדדים שלישיים להתגונן מפניה, ולכן יש לפצל את הבקשה למספר בקשות נפרדות, ולצרף את הצדדים השלישיים כמשיבים לכל אחת מהבקשות.

אורנשטיין דחה כאמור את בקשתו של הנאמן בנקל, אך גם הדגיש כי אין בהחלטתו "כדי להכריע במי מטענות הצדדים, לרבות בדבר הזכויות בנכסים".

בהחלטה הפנה אורנשטיין את הנאמן, ככל שהוא סבור כי יש בכך תועלת להליכי פשיטת הרגל, לפנות לערכאות זרות, לבקש מהן כי יצהירו שהנכסים אכן מוחזקים עבור פישמן, ולחייב אותן כפועל יוצא למסור מידע לגביהם. "יש להתיר לנאמן לפעול לקבלת הסעדים המבוקשים, בין אם ההצהרתי ובין אם האופרטיבי, בפורום שיפוטי אחר, אשר מבלי לקבוע מסמרות הינו ככל הנראה הערכאות השיפוטיות בגרמניה", קבע אורנשטיין בהחלטתו.

בנוסף, דחה אורנשטיין את טענתו של הנאמן שלפיה לא היה מקום לצרף לבקשה גם את אותם צדדים שלישיים שמחזיקים לטענו בנכסים עבור פישמן. לדבריו, "שעה שהנאמן מבקש ש'נכסי הנאמנות', קרי, אותם נכסים שמוחזקים לגישתו על-ידי גורמים שאינם בעלי דין בבקשה, יוקנו לנאמן ולקופת פשיטת הרגל, לא ניתן להיעתר לה מבלי ליתן לאותם צדדים את יומם בבית המשפט". בכל מקרה, ציין אורנשטיין, מרבית הצדדים השלישיים הם תושבי גרמניה, "ועל כן אף מבחינת יעילות ואפקטיביות, הפורום המתאים לדון בבקשה הינם בתי המשפט הגרמניים".

הנאמן על נכסיו של אליעזר פישמן, עו"ד יוסי בנקל ממשרד שבלת, מסר בתגובה: "כמי שמונה לתפקידו על-ידי בית המשפט ופועל על-פי הנחיותיו, אפעל להוציא לפועל את החלק האופרטיבי בהחלטת בית המשפט ואגיש תביעות, מחוץ לישראל, נגד כל מי שמחזיק, או שולט, במישרין או בעקיפין בנכסים וזכויות עבור מר אליעזר פישמן, בדיוק כפי שעשיתי עד כה בישראל".

בקשה לעיון בחשבונות טובה פישמן בגרמניה

ההכרעה הבאה שצפויה להתקבל בתיק פשיטת הרגל של אליעזר פישמן נוגעת לבקשה מעניינת לא פחות. לטענת הנאמן, רעייתו של אליעזר פישמן, טובה, מנהלת חשבונות בנק בגרמניה הרשומים אמנם על שמה בלבד, אך אלו למעשה שימשו את פישמן לצורך פירעון חוב אישי שהיה לו לטובת בנק רוסי על סך 260 אלף דולר. לכן, דורש הנאמן לקבל לעיונו את על המידע והמסמכים שיש בידי טובה ואליעזר פישמן ונוגעים לחשבונות אלה.

פישמן לא הכחיש כי עשה שימוש בחשבון של רעייתו בגרמניה כדי לפרוע את החוב לבנק הרוסי, אך טען שבמקביל גם העביר את אותו סכום מחשבונו לחשבונה וכי עשה זאת מטעמים ביורוקרטיים.

הפעם, בניגוד לבקשות הנוגעות לנכסים בחו"ל שלטענת הנאמן הוחזקו עבור פישמן על-ידי ריסה ואחיינו של פישמן, מצדדת עו"ד אבן-ספיר, נציגת הממונה על חוק חדלות פירעון, בעמדתו של הנאמן. בתגובה שהגישה לבית המשפט, היא ציינה כי "טובה פישמן בעצמה מאשרת כי אליעזר עשה שימוש בחשבונות אלו, לפחות בפעם אחת. אמנם היא מציגה הסבר לפעולה זו, אך עדיין הדבר מקים לנאמן עילה לבדוק את הטענה האם אכן מדובר בפעולה אחת בלבד". 

*** גילוי מלא: איש העסקים אליעזר פישמן הוא בעל השליטה הקודם בחברת מוניטין, המחזיקה (100%) בעיתון "גלובס". פישמן ואלונה בר און, מבעלות השליטה הנוכחיות בחברה, מצויים בסכסוך משפטי עסקי ואישי מתמשך.

עוד כתבות

יואב בן אור  / צילום:תמר מצפי

הסכסוך בעמיתים עולה דרגה: ההסתדרות נגד המינוי מחדש של מנהל הקרנות הוותיקות שבהסדר

ההסתדרות יוצאת בהתקפה אישית נגד בן אור, המנהל המיוחד של עמיתים, ומתריעה מפני "כוונה לבצע מחטף באמצעות הליך מינוי בלתי תקין לתפקיד המנהל המיוחד"

ערן אייל, מייסד ומנכ"ל Shopin  / צילום: אתר Shopin

יזם הבלוקצ'יין המורשע ערן אייל נעצר וצפוי לגירוש מארה"ב

היזם הישראלי-דרום אפריקאי, שהורשע לפני כחודשיים בהונאת משקיעים בשתי חברות שהקים וניהל, מוחזק במעצר כשבוע ● בינתיים ממשיכה להתנהל התביעה שהוגשה נגד אייל על ידי רשות ניירות ערך האמריקאית בגין הונאה בהנפקת מטבעות דיגיטליים למיזם Shopin

מזון תינוקות / צילום: סיון פרג'

מחיר מניית Else הישראלית גבוה פי 5 ממחיר ההנפקה ב-2019

וגם: הנהלת חברת ביומיקס הגיעה הבוקר לחגוג בבורסה לניירות ערך בתל אביב, את הצטרפותה במסגרת הרישום הכפול ● השיחה

בריאות דיגיטלית / צילום: שאטרסטוק

אלון בלוך גייס 48 מיליון דולר כדי לספק חוות דעת רפואיות

חברת K פיתחה אפליקציה שנותנת חוות דעת ראשוניות ● המטרה: לספק ידע לחולים, להוריד נטל מהרופאים ולייעל את מערכת הבריאות

 

צוללת של חיל הים / צילום: יח"צ

גם אבריאל בר-יוסף ושי ברוש יועמדו לדין בכפוף לשימוע בתיק הצוללות

לבר-יוסף, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, קבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים ● לברוש, מקורבו ואיש חיל הים לשעבר, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, לקיחת שוחד, עבירות מס והלבנת הון

נתי כהן / צילום: איל יצהר

משרד התקשורת יביא לממשלה הבאה הצעה להפחתת אגרות תדרי הסלולר

למרות ההפחתה, בשל העובדה שהחברות יידרשו להרבה יותר תדרים בדור החמישי הסכום הכולל שישלמו לא צפוי לרדת והוא יישאר ברמתו כיום

תחנת דלק תדלוק בנזין נפט מתדלק / צלם:  thinkstock

בשורה לנהגים: מחירי הדלק יירדו במוצ"ש ב-7 אגורות לליטר

החל מחצות הלילה שבין שבת לראשון יעודכנו מחירי מוצרי הדלק הנמצאים בפיקוח, כך שהמחיר המרבי לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן בתחנה בשירות עצמי (כולל מע"מ) לא יעלה על 5.92 שקלים לליטר

נמל התעופה הית'רו / צילום: Shutterstock

תביעת האקלים שכיסחה את הית'רו: העליון בבריטניה ביטל הרחבת שדה התעופה

הרחבת השדה תוכננה להימשך עד 2028 בעלות של 14 מיליארד ליש"ט ● לפי דיווח של 'הגרדיאן' הבריטי הממשלה שוקלת את צעדיה הבאים אך היא איננה צפויה לערער על הכרעת הדין ● ג'ונסון עצמו התנגד לבנייה ואמר שהוא "ישכב מול הדחפורים ויפסיק את הבנייה"

תומס פיקטי / צילום: רויטרס - Christian-Hartmann

"מספר קטן של מיליארדרים שהם סוג של אלים מרכזים בידיהם את כל הכוח"

פרופ' תומס פיקטי, כוכב הרוק של הכלכלה, רוצה להמציא מחדש את השיטה וטוען: העושר לא חלחל, הימין והשמאל התנתקו מהבוחרים וצריך מס רכוש שיממן מענק לכל אזרח ● ברקע, פרשה מעברו ששבה לכותרות ● ראיון בלעדי ל-G

בנימין נתניהו, איילת שקד, איימן עודה, יאיר לפיד, בני גנץ / צילומים: כדיה לוי, לשכת ח"כ איימן עודה, שלומי יוסף

הרב עובדיה יוסף, השוואות לארדואן, התנגחויות בלפיד ונהירה אל הערבים: כך נראים הקמפיינים של הרגע האחרון

הקמפיינים לקראת יום הבחירות מגיעים לישורת האחרונה ● במפלגות נאבקים על כל קול, אבל לא באמצעות הבטחות בחירות אלא בעיקר באמצעות הרגש ● כך נראה המאבק על כל קול חמישה ימים לבחירות 2020

שיר זכאי-חורש  / צילום: גליה חרמון

אחרי שנתיים וחצי: סמנכ"לית הדיגיטל של תנובה מסיימת את תפקידה

שיר זכאי-חורש עוברת לתפקיד מנכ"לית הפעילות בישראל של חברת שילוט החוצות JCDecaux ● זכאי-חורש הייתה הראשונה בתפקיד CDO בתנובה, וככל הידוע טרם מונה לה מחליף

רשף לוי בפרסומת לקוטג' תנובה / צילום: יח"צ

ממש לא טריוויאלי: קוטג' תנובה – הפרסומת הזכורה והאהובה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין של תפוזינה הוא המושקע ביותר השבוע מבחינה תקציבית עם השקעה של כ-1.04 מיליון שקל

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?

הנחת אבן הפינה לביה"ח בקריית אתא / צילום: עופר עמר

דעה: חגיגות הנחת אבן-הפינה לבית החולים בקריית אתא הן לא יותר מעבודה בעיניים

מה הרעיון בהנחת אבן-הפינה לבית החולים אזורי ארבעה ימים לפני הבחירות? כלום, בלוף מוחלט ● שוב עובדים עלינו בעיניים, כי בשנים הקרובות לא יוקם בית חולים בקריית אתא

אחד הנוסעים הדרום קוריאנים שנדבקו בקורונה מחכים בשדה התעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

אל על: נגיף הקורונה יגרום לפגיעה של עד 70 מיליון דולר בהכנסות

חברה התעופה דיווחה היום לבורסה כי היא מעריכה שהפגיעה בהכנסותיה בין ינואר לאפריל תעמוד על טווח של כ-50 עד 70 מיליון דולר ● בחברה מעריכים כי הפגיעה בתוצאות תתקזז בחלקה עם צמצום בהוצאות התפעוליות ותעמוד על 25-45 מיליון דולר ● מניית אל על צונחת במסחר

חנן שמש, מיזמי ויו"ר קרן הגשמה  / צילום: איל יצהר, גלובס

יזמית הנדל"ן רותם שני רוצה להנפיק אג"ח בבורסה כדי להחזיר הלוואות של 63 מיליון שקל מקרן הגשמה

הריבית האפקטיבית של הלוואות הקרן לחברה היא בשיעור של 14.5% ● בעלי השליטה אבי טוריסקי ויהודה ידידיה מבקשים לשדרג את שכרם ● זוגתו לשעבר של אחד השותפים בחברה תובעת את רותם שני ב-30 מיליון שקל בגין שירותים משפטיים

פסיכולוגיה  / צילום: שאטרסטוק

אין לכם זמן לפסיכולוג? הבוס יביא לכם אחד למשרד

יותר ויותר חברות גדולות בארה"ב מתחילות לספק טיפול נפשי לעובדיהן, במקום העבודה ● "כולנו מפחדים, כולנו נלחמים. אם לא נדבר על זה, זה יהרוס לנו את החיים", אומרת מנהלת מוצר מחברת סרנר

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

הצעת חוק: עיריות ייגבו היטלי השבחה בגובה 25% בלבד בפרויקטי פינוי-בינוי

הנה עוד רפורמה שמחכה לממשלה הבאה: במשרד המשפטים וברשות להתחדשות עירונית מבקשים להסדר בחקיקה את סוגיית היטלי ההשבחה בפרויקטים של פינוי-בינוי ● כיום כל רשות קובעת בעצמה את המדיניות, שמשמעותה בפועל גבייה או אי גבייה של עשרות מיליוני שקלים מכל פרויקט

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

חולה מאומת בישראל; האפיפיור נצפה חולה במיסת ענק באיטליה

האדם חזר מאיטליה לפני 4 ימים והוא יועבר לאשפוז בשיבא במתקן ייעודי ● מאתמול: כל מי שחזר מאיטליה ב-14 הימים האחרונים חייב בבידוד ● נשיא התאחדות התעשיינים: "מרגיש שהאירוע אינו מנוהל וההחלטות גורמות לנזקים גדולים להתנהלות העסקית"

מלון דן אילת / צילום: סיון פרג'

חודש ינואר במלונות ישראל: משבר הקורונה עדיין לא מורגש

חודש ינואר משקף עלייה של 4% בלינות התיירים בבתי המלון בישראל – אך בצל החרפת משבר הקורונה, סביר להניח כי חודש פברואר לא ישקף מגמה דומה ● התאחדות המלונות: "תיירות הפנים מפצה חלקית על הפגיעה באזורים אחדים בארץ"