גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נשים בדירקטוריון נדירות כמעט כמו חד קרן: המספרים המביכים של ההייטק הישראלי

עשרים וארבע חברות סטארט-אפ פרטיות בישראל הפכו ל"חד קרן", כאשר השווי שלהן חצה את הרף של מיליארד דולר ● החברות האלה, שזוכות להצלחה עסקית, מעסיקות אלפי עובדים במצטבר ומובילות את התעשייה ● אז למה מתוך 140 דירקטורים שמובילים אותן, רק ארבע הן נשים? ● פרויקט מיוחד

חד קרן / אילוסטרציה: שאטרסטוק
חד קרן / אילוסטרציה: שאטרסטוק

"החל מה-1 ביולי, לא ניקח אף חברה להנפקה ציבורית בארה"ב ובאירופה אלא אם יש לה לפחות חבר דירקטוריון אחד מגוון, עם דגש על נשים", כך אמר מנכ"ל גולדמן זאקס, דיוויד סולומון, בראיון לרשת CNBC. הוא הוסיף כי ב-2021 ידרוש בנק ההשקעות להציב שני חברי דירקטוריון "מגוונים". בגולדמן זאקס ציינו כי המניות של חברות ששילבו אישה, או חבר "מגוון" בדירקטוריון שלהן, עלו ב-44% יותר בממוצע בהשוואה לחברות שלא עשו זאת. ההסבר לכך הוא שגיוון תורם לקבלת החלטות טובות יותר.

האמירה הזו, מכיוונו של אחד מבנקי ההשקעות הגדולים בעולם, היא חלק מתופעה - שלל גופים מקדמים בשנים האחרונות את הנושא של ייצוג לנשים בדירקטוריונים.

דעה: הסטארט-אפים לא צריכים לחשוב רק על בעלי המניות | עמרי זרחוביץ' 

נשים בדירקטוריונים

בלאקרוק, שנחשבת לחברת ניהול נכסים הגדולה בעולם, הצהירה ב-2018 שהיא מעוניינת לראות יותר נשים בדירקטוריונים של חברות ציבוריות; חברת ההשקעות הפרטית האמריקאית בלאקסטון, שמנהלת נכסים בשווי 472 מיליארד דולר, הצהירה ב-2018 שחברה ציבורית צריכה לפחות שתי נשים בדירקטוריון שלה, ומינתה אישה שנייה לדירקטוריון שלה עצמה; בקליפורניה העבירו חוק שדורש למנות דירקטוריות בחברות ציבוריות.

למרות ההצהרות, המצב הנוכחי עגום. לפי נתונים של חברת המחקר BoardEx, נשים מהוות 25% מחברי הדירקטוריון של החברות במדד S&P 500. הנתון הזה נמוך, אבל עדיין מדובר בשיפור - לפני עשור נשים היוו רק 15% מחברי הדירקטוריון. עם זאת, נציין כי ב-10% מהחברות אין בכלל נשים בדירקטוריון.

מה קורה אצלנו? על פניו, המצב בישראל כמעט אוטופי: כבר ב-1993 נחקק חוק שדרוש ייצוג הולם לנשים בדירקטוריונים. חברה שמעוניינת להנפיק בישראל, חייבת למנות לפחות אישה אחת לדירקטוריון שלה. עם זאת, שיעורי הייצוג של נשים בדירקטוריונים עדיין נמוכים, ומרבית החברות מסתפקות במינימום הנדרש בחוק. ארגונים כמו "דירקטוריות מובילות שינוי" פועלים כדי לשנות את המצב.

מגזר אחד שבו נשים כמעט ולא מיוצגות בדירקטוריונים הוא בחברות ההייטק הפרטיות. "גלובס" ערך בדיקה בקרב חדי הקרן - חברות פרטיות ששוויין גבוה ממיליארד דולר. הבדיקה העלתה כי ב-22 חברות, שבהן יש מספר מוערך של כ-140 דירקטורים, יש ארבע דירקטוריות בלבד: בחברות למונייד, ראפיד, טראקס ו-Landa Digital Printing.

שתי נשים נוספות מכהנות כמשקיפות, הן משתתפות בישיבות דירקטוריון אך ללא זכות הצבעה בדירקטוריונים של Walkme וראפיד. המידע אודות הרכב הדירקטוריונים נאסף ממאגר המידע IVC והתקבל מהחברות עצמן.

המצב בשני חדי קרן נוספים אינו ידוע - חברת אורקם שהוקמה על ידי אמנון שעשוע וזיו אבירם, מייסדי מובילאיי, לא הסכימה לחשוף את הרכב הדירקטוריון שלה; ואת תשובתה של חברה נוספת, Infinidat, לא ניתן היה להשיג. מספר הדירקטורים בכלל החברות מוערך בחלקו מכיוון שבכמה חברות לא הסכימו למסור את מספר חברי הדירקטוריון.

במהלך הבדיקה, רבים ממייסדי החברות הצהירו כי הם מעוניינים לצרף אישה לדירקטוריון בתקופה הקרובה לקראת תהליך של הכנת החברה להנפקה, אך קשה לדעת אם הם מפנימים באמת את הערך שנובע מכך. ברוב החברות התפארו בייצוג מגדרי מאוזן יחסית בקרב העובדים וההנהלה הבכירה. בחלק מהחברות הודגש כי בישיבות הדירקטוריון משתתפות נשים שאינן חלק מהדירקטוריון, למשל היועצת המשפטית של החברה.

הנוכחות הדלילה של נשים בחברות הייטק מובילות

המצב בישראל גרוע

בעיית ייצוג הנשים לא ייחודית לישראל, אך הנתונים מצביעים על כך שהמצב בתעשייה המקומית פחות טוב בהשוואה לעולם. בדיקה שערך אתר Crunchbase בדצמבר האחרון העלה כי 93% מהדירקטורים של חברות הייטק פרטיות בארה"ב הם גברים. עם זאת, בכ-40% מהחברות יש אישה בדירקטוריון. הבדיקה כללה 200 חברות שגייסו יותר מ-100 מיליון דולר מאז 2004, והן בעלות שווי של יותר מחצי מיליארד דולר. החברות האלו גייסו בסך הכול 56 מיליארד דולר, כאשר בכל חברה יש 7 דירקטורים בממוצע. לפי הבדיקה, יותר ממחצית מחברי הדירקטוריון בחברות אלו הם משקיעים, וכרבע מהם הם מייסדים ומנכ"לים.

זהו שורש הבעיה גם אצלנו. נשים מהוות רק 8% מהמייסדים של סטארט-אפים בישראל, לפי נתוני IVC. בתעשיית ההון סיכון יש רוב גברי מוחץ גם כן, כפי שהעלתה בדיקת "גלובס" - פחות מ-12% מהשותפים בקרנות הון סיכון הן נשים, נכון למרץ 2019. המצב בשוק ההון סיכון לא עומד להשתנות באופן משמעותי בשנים הקרובות, כשגם בקרב תפקידי ההשקעה הפחות בכירים בקרנות יש רוב גברי.

מספר הדירקטוריות בחדי קרן ישראליים

ליאור דיב, מנכ"ל הסטארט-אפ סייבריזן שהשווי שלו מוערך ביותר ממיליארד דולר, מתייחס להיעדרות של נשים מהדירקטוריון. "מי שמנהל את החברה בהתחלה, זה לא הדירקטוריון אלא ההנהלה, ושם שמנו דגש", אומר דיב. הוא מספר כי 40% מאנשי ההנהלה הבכירה הם נשים. "החברה נמצאת היום במצב שבו היא יכולה להפוך לחברה ציבורית. זה נותן לנו הזדמנות ליישר את החברה עם תפיסת העולם שלנו, כולל את הדירקטוריון. בצורה אקטיבית נוודא שיהיה בו ייצוג שוויוני של נשים, גברים ומה שביניהם. אנחנו כבר בתהליך עם מספר נשים לגבי פוזיציות כאלה".

סיון שמרי דהן, שותפה בקרן ההון סיכון קומרה קפיטל, מכירה בכך שיש רוב גברי בקרב המשקיעים, אך מספרת שהיא רואה יותר שותפות משקיעות שמשתלבות בקרנות הון סיכון, קרנות צמיחה וגופי השקעה. "חברה צריכה לדאוג הן להנהלה והן לדירקטוריון מגוונים כבר משלבי הצמיחה הראשונים, שכן זוהי התנהלות נכונה המחזקת ומקדמת חברות. אני חושבת שיש מנכ"לים שזה בא להם באופן טבעי ויש כאלה שצריכים את ההכוונה לכיוון הזה. האמירה של מנכ"ל גולדמן זאקס מאוד חיובית, כי זה אומר שחברות יתאמצו לצרף נשים לדירקטוריון שלהן. כאמור, לא צריך לחכות לשנייה לפני ההנפקה אלא להתחיל בשינוי הרבה קודם. מה שאנחנו לא רוצות לראות זה מינויי דמה של נשים בשביל למלא את המסגרת הזו".

סיון שמרי דהן  / צילום: יחצ

מעט מדי מייסדות

מכיוון ששיעור הנשים בקרב היזמים והמשקיעים הוא נמוך והשינוי איטי וארוך טווח, הדרך לשפר את הייצוג המגדרי עוברת בדירקטורים מומחים, כאלה שמצטרפים לדירקטוריון כדי לתרום ממומחיות ספציפית, למרות שהם לא מייצגים את המשקיעים והמייסדים.

אפשרות נוספת היא מינוי של בכירה בהנהלת החברה, למשל סמנכ"לית כספים או סמנכ"לית תפעול לדירקטורית. בחברת סייבריזן, נוהגת סמנכ"לית התפעול אמי לינדר להשתתף באופן קבוע בישיבות, למרות שהיא לא דירקטורית מהמניין. לינדר מספרת שהיא מקבלת פניות רבות להצטרף לדירקטוריונים של חברות אחרות: "זה לא שאין נשים מתאימות, אבל יש תחרות, כמו על עובדים טאלנטים. אני כן רואה שחברות מנסות, אבל הפול הוא קטן. גם אני, למשל, למרות שפונים אליי, לא הצטרפתי לאף דירקטוריון כי אני עסוקה".

גיא הורוביץ, משקיע בקרן ההון סיכון התאגידית של דויטשה טלקום מתייחס לדירקטורים מומחים ואומר ש"מי שממנה את המומחים האלה הוא לרוב המנכ"ל, ולא הדירקטוריון. אם היזמים והמנכ"לים יחליטו לא לחכות למשקיעים, הם יכולים להגדיל את הייצוג הנשי. גם למשקיעים יש אפשרות להאיץ את המהלך, והחלטה מהסוג שגולדמן זאקס קיבלה בהחלט מסמנת לנו המשקיעים את הכיוון הנכון".

המחקר של אתר Crunchbase התייחס גם לסוגיה זו: מי הן הנשים שנמצאות בדירקטוריונים של החברות הפרטיות האמריקאיות הגדולות - האם הן משקיעות, מייסדות או דירקטוריות חיצוניות על תקן מומחות? 50% מהדירקטוריות הן דירקטוריות חיצוניות, לעומת 17% בלבד מהגברים. רוב הגברים מגיעים על תקן משקיעים (58%). במספרים אבסולוטיים זה נשמע עוד עגום יותר - ב-200 החברות הכי בולטות בשוק הפרטי האמריקאי יש 36 משקיעות בלבד.

"אין אצלנו דירקטורים חיצוניים, כי דירקטור חיצוני בא להגן על זכויות המיעוט של משקיע בבורסה, ובחברה פרטית אין כאלה. בסבב הגיוס האחרון שעשינו הצטרפה לדירקטוריון משקיפה, רלוקה רגאב מ-Vitruvian Partners", אמר רפאל סווירי, נשיא Walkme, בשיחה עם "גלובס". סווירי הוסיף כי "בחברה יש "40% נשים, ובהנהלה הבכירה יש חמישה אנשים מלבד המייסדים, מתוכן שתי נשים.
"אני מאמין שאם אתה מתנהג טבעי, נגיע לייצוג שווה בלי לעשות הפליה מתקנת - וככה אנחנו פועלים מהיום הראשון", מוסיף סווירי. "דיברנו על כך שכאשר נרצה להפוך לחברה ציבורית נצטרך נציגה בשל הרגולציה של מדינת ישראל. זה המקום היחיד שבו אנחנו מנסים לעשות הפליה מתקנת".
איזה משמעות יש לדירקטור משקיף? משקיע הון סיכון אמר לנו שלדעתו אין הבדל בין סוגי הדירקטורים. לדבריו, "המעורבות של כל דירקטור נובעת הרבה פעמים מעיתוי ומהיקף ההשקעה של אותו משקיף, אבל יש דירקטורים משקיפים רבים שמביעים את דעתם ומשפיעים יותר מאשר הדירקטורים עצמם. לגבי זכות ההצבעה, זה לא בהכרח משנה לדעתי כי אין הצבעות שבאמת מוכרעות על חודו של קול".
האפשרות של צירוף נשים כחברות דירקטוריון עצמאיות נתקלת לפעמים בקשיים. כדי לקבל החלטות בצורה יעילה, החברות מעדיפות שהדירקטוריון שלהן יהיה "רזה", אבל זה לא הקושי היחיד. חברות שלא פסלו צירוף של נשים סיפרו שהתקשו למצוא אישה בעלת מומחיות רלוונטית. לפי נתוני רשות החדשנות, נשים מאיישות רק 16% מתפקידי ההנהלה הבכירים.

המשקיע יאיר שניר מ-Dell Technologies Capital ציין כי לדעתו "יש מספיק נשים מתאימות בישראל, ואם חסר מומחית בתחום ספציפי, ניתן גם לגייס נשים מומחיות בחו"ל". לדבריו, חברות ממנות דירקטור מומחה בסבב B, שכולל בדרך כלל גיוס של עשרות מיליוני דולרים. "הנושא הזה כמעט שלא עולה בחברות בהן אני מושקע, אך יש מקום לשינוי מחשבתי, לא רק לגבי נשים אלא גם לגבי אוכלוסיות נוספות שסובלות מתת ייצוג", אומר שניר.

"חברות לא מתאמצות להכניס נשים לדירקטוריון", מסכימה גם עורכת הדין שירה עזרן ממשרד עורכי הדין מיתר. "מייסדים צריכים לחשוב שזה מספיק חשוב ושיש לכך יתרון. מינוי של דירקטור מומחה מהתעשייה זה מינוי שברוב המקרים גם המשקיעים צריכים להסכים עליו. הוא ממונה על ידי כל הדירקטוריון, ולכן כל השחקנים צריכים להבין שיש לזה ערך. אנחנו בשלב מעבר, מרגישים את כל רוח השינוי אבל צריך להפוך אותה למעשים".

עו"ד שירה עזרן / צילום: תומר יעקובסון

עם זאת, עזרן מצננת את ההתלהבות מההתבטאות של מנכ"ל גולדמן זאקס: "זה עלה תאנה כי הם לא אמרו שחייבים אישה בהנהלה, אלא אישה בדירקטוריון. בסטארט-אפ אתה צריך למצוא מישהי מהתעשייה, אבל בשביל חברה ציבורית, מספיק למצוא אישה עם ניסיון פיננסי. זה קל יותר".

עוד כתבות

WEWORK בייג'ין / צילום: Thomas Peter, רויטרס

חזון נוימן לא יתממש: WeWork מוכרת את השליטה בעסקיה בסין

בעבר מייסד החברה אמר שהוא מקווה ש-WeWork תצמח למיליון לקוחות בסין ב-2021, אך החברה ניצבה בפני תחרות קשה של חברות דומות ועסקיה שם העיקו על ההנפקה בנאסד"ק שבסוף בוטלה ● החברה בניהולו של סנדיפ מתראני פועלת לצמצום התחייבויות החכירה המאסיביות שלה

קלי קרפט, שגרירת ארצות הברית באו"ם / צילום: AP Photo, AP

שגרירת ארה"ב באו"ם: מדינה ערבית נוספת תחתום על הסכם עם ישראל

כך אמרה קלי קרפט במהלך ראיון שהעניקה לרשת אל ערביה ● ככל הנראה מדובר על עומאן או מרוקו, כאשר ברקע גם היחסים עם הממשל בסודאן מתחממים

איילת שקד  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

תגובות זועמות נגד הסגר: "החלטה הזויה בניגוד לדעת המומחים"; השר יזהר שי קורא לח"כים להצביע נגד

המערכת הפוליטית סוערת בעקבות ההחלטה להדק את הסגר, ותגובות מגיעות משלל גורמי האופוזיציה השונים ● המפגינים בבלפור מפוצלים: יאיא פינק קורא לעבור להפגנות וירטואליות, ואילו תנועת קריים מיניסטר ימשיכו למחות למרות ההנחיות

ההפגנה בבלפור / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

מאיפה הגיעה שמועת השווא על מפגינים שהפיצו קורונה בקיבוצים

שמועת שווא על תחלואה בקיבוצים מגויסת להוכיח את נזקי ההפגנות. הנה העובדות ● "המשרוקית של גלובס"

ישראל כ"ץ / צילום: אוהד צויגנברג-ידיעות אחרונות

זה המתווה שיציג כ"ץ למניעת סגירת מקומות עבודה בזמן הסגר

לדברי האוצר "תוכנית 'הלב הפועם של הכלכלה' נועדה לאפשר למגזר העסקי להמשיך לפעול גם בתקופת הסגר, לצד שמירה קפדנית על הנחיות הבריאות" ● על-פי האוצר התוכנית מתבססת על הגברת אכיפה והסברה, חתימת אמנה מחייבת עם המגזר הפרטי, ותמיכה בהתאמות נדרשות

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

ההחלטה על סגר הרמטי מכבידה על הבורסה; השקל צולל

החמרת ההגבלות עד כדי סגר הרמטי מכבידה על הבורסה, כמו גם הירידות החדות בניו יורק אתמול ● הבוקר הסנטימנט השלילי בשוקים נמשך ● טאואר וטבע בולטות בירידות של 2.2% ו-3.1% בהתאמה

ג'ונסון אנד ג'ונסון./  צילום: רויטרס

ג'ונסון אנד ג'ונסון מצטרפת למובילי המירוץ לחיסון לקורונה

לאחר שהדגימה שהמוצר שלה יוצר נוגדנים אצל מתנדבים בשלבים המוקדמים של הניסוי, ג'ונסון אנד ג'ונסון החלה בניסוי שצפוי לגייס 60 אלף מטופלים ● זאת לעומת 30,000 בניסוי של חברת מודרנה ו-44,000 בניסוי של חברת פייז

ג'ו ביידן ודונלד טראמפ / צילום: Associated Press

"טראמפ ינסה למכור תקווה, ביידן ינסה לשווק חמלה": מתכוננים לעימות הראשון בבחירות לנשיאות ארה"ב

העימות הנשיאותי הראשון בין טראמפ לביידן בפתח, ולשני הצדדים יש מטרה אחת: לא להפסיד ● ד״ר ישראל ויסמל-מנור מתארח בפודקאסט 'המדריך לטראמפיסט' ומסביר על המפגש הטלוויזיוני שיכול להכריע קמפיינים ● האזינו

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 23 בספטמבר 2020

אתמול באיכילוב: 6 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

נתב"ג, הבוקר. אלפי ישראלים לא מחכים והם ממהרים לצאת מהארץ / צילום: רש"ת, יח"צ

לא מחכים להנחיות הממשלה: אלפי ישראלים ממריאים לנופש בחו"ל

טרם נתקבלה החלטה בנוגע להתנהלות נתב"ג בזמן הסגר ● במידה ופעילות נמל התעופה תוגבל רק לטיסות נכנסות סביר שהחברות התעופה יצמצמו את קווי נסיעה שלהן

אלון מאסק / צילום: Aly Song, רויטרס

אלון מאסק מבטיח: נפחית את עלויות הסוללות ונמכור רכבים ב-25 אלף דולר

באסיפה של בעלי מניות שהתקיימה במעין "דרייב אין" במפעל החברה, המשקיעים ציפו למחיר נמוך יותר של הרכב החשמלי ● המחיר הממוצע של דגם 3 של טסלה עמד על 50 אלף דולר. מאסק: היכולת להוריד את המחיר תגיע מירידה בעלות היצור של הסוללות

חדר עסקאות בבית השקעות בתל אביב. לקרנות הגמישות יש מה למכור ביחס למדדים  / צילום: Gil Cohen Magen, רויטרס

על קרנות השקעה, אפיקים סחירים ומשבר הקורונה

קרנות ההשקעה הולכות וצוברות פופולריות, והמוסדיים מעבירים אליהן יותר ויותר נכסים, על חשבון האפיקים הסחירים ● משבר הקורונה מבליט את היתרונות והחסרונות של כל אחד משני האפיקים בתקופות של תנודתיות

תא"ל יורם לרדו / צילום: דובר צה"ל

תא"ל יורם לרדו יעמוד בראש רשות החירום הלאומית

תא"ל לרדו זכה במכרז לאחר שלפני כשנה פרש תא"ל זאב צוק רם מהתפקיד, על רקע חילוקי דעות בנוגע לפיזור סמכויות הרשות ● הרשות הייתה אמורה להיות הגוף שמתמודד עם משבר הקורונה, אך בשנים האחרונות תקציבה קוצץ בצורה משמעותית וכך גם כוח האדם שלה

לירן אבישר-בן חורין / צילום: רפי קוץ, גלובס

ישראל תעמוד בראש קבוצת רגולטורים לתקשורת במדינות הים התיכון

ישראל תעמוד בראשות קבוצת EMERG בשנת 2022 ותהיה סגנית יו"ר ב-2021 ● הקבוצה מהווה רשת קשר ופעילות משותפת לכלל רשויות הרגולציה בתחומי התקשורת

האישה היחידה בחדר / אילוסטרציה: אפרת לוי, גלובס

מדד מעלה: חברות ביטוח מובילות בנשים בהנהלה

49% מהחברות קבעו יעד לשיעור הנשים בדרגי ניהול • שיעור הנשים בהנהלות התקבע בשנים האחרונות על כ-30%

מתחם היבדק וסע של מד"א ברחובות / צילום: דוברות מד"א

6,808 מאומתים חדשים לקורונה בישראל; 12.9% מהבדיקות חיוביות

מספר המאושפזים במצב קשה ירד מעט - 667, אך מדובר במספר תנודתי המצוי במגמת עלייה ● מספר אנשי הצוות הרפואי הנמצאים בבידוד עקב חשיפה לחולה או בעקבות הידבקות הגיע לשיא חדש - 4,454, מתוכם 1,700 חולים מאומתים

הרמטכ"ל אביב כוכבי בביקור במפקדת "אלון" של פיקוד העורף / צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל כוכבי: "הצלחת מיגור הקורונה תלויה בתרבות, משמעת ומילוי הנחיות"

הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, אמר בביקור במפקדת "אלון" של פיקוד העורף כי משימת מיגור הקורונה היא משימה ראשונה במעלה של צה"ל והוא לא יחסוך במשאבים, בכוח אדם, באנשי פיתוח, באמצעי פיתוח, ובקשב, כדי להביס את הנגיף

מעבר גבול טאבה / צילום: שלומי יוסף

בג"ץ דחה את העתירה לפתיחת מעבר הגבול טאבה

הנימוק של בג"ץ לדחיית העתירה: הגידול הדרמטי בנתוני התחלואה בישראל "גידול שהביא להטלת הגבלות משמעותיות על חיי אזרחים בניסיון לצמצם את התפשטות המגיפה"

מייסדי Next Insurance אלון חורי, גיא גולדשטיין ונסים טפירו/ צילום:יחצ

שווי של יותר מ-2 מיליארד דולר: גוגל הובילה השקעת ענק בסטארט-אפ הביטוח הישראלי נקסט

אחרי למונייד והיפו, גם חברת נקסט אינשורנס סוגרת גיוס גדול בתחום הביטוח הדיגיטלי, בהיקף של 250 מיליון דולר ● ניסים טפירו, אחד המייסדים: "בעקבות הקורונה לקוחות מחפשים יותר פתרונות דיגיטליים, ואנחנו מאפשרים להם לחסוך כסף"

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה ננעלה בירידות על רקע דיווחים על החמרה צפויה בסגר

החשש מהחמרת הסגר לצד חולשת העליות בניו יורק הכבידו על המסחר ● מדד הבנקים צנח ב-2.8%, מדד ת"א 90 איבד 1.7% ● מחזור המסחר בשוק המניות היה חריג יחסית והסתכם ב-1.73 מיליארד שקל