גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הדרך לחסינות: מה הוביל חברי כנסת מכל הסיעות להעלים עין במשך שנים ממעשיו של חיים כץ

שר הרווחה לשעבר, שמואשם במרמה ובהפרת אמונים, מתחזק קשרים אמיצים עם חברי כנסת מכל קצות הקשת הפוליטית • מה גרם לפוליטיקאים מהאופוזיציה לשכב עבורו על הגדר (ולא בפעם הראשונה) ולספק לו חסינות מפני העמדה לדין?

ח"כ חיים כץ בין חברי הכנסת עופר כסיף ואחמד טיבי / צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן
ח"כ חיים כץ בין חברי הכנסת עופר כסיף ואחמד טיבי / צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן

בעשור הקודם, במסגרת טורנירי הליגה למקומות עבודה של ירושלים המתקיימים באילת בכל שנה, הייתה מסורת של משחק קט-רגל בין נבחרת חברי הכנסת לנבחרת העיתונאים. בדרך-כלל הייתה ידם של העיתונאים על העליונה, אך לא תמיד (גילוי נאות - הייתי חלק מנבחרת העיתונאים). בצד השני בלטו שחקני הנשמה. בשער צחי הנגבי, איתן כבל, שגם שבר רגל באחד מהמשחקים, והלב של הקבוצה, חיים כץ. הוא שיחק בלם/ליברו, כיוון את חבריו ובעיקר עודד כל הזמן, חיבק והרים את המורל לקבוצה שלו.

כזה הוא חיים כץ, האיש שצמח מוועד העובדים החזק של התעשייה האווירית, שם שימש יו"ר ארגון העובדים עד מינויו לשר ב-2015. כץ נחשב בליכוד חבר של כולם ומקובל על כולם, כמעט. לא רק בגלל כוחם של עובדי התעשייה האווירית, מתפקדי הליכוד, אלא גם בשל היכולות הבין-אישיות שלו, החום האישי, החברותיות או אם תרצו הסחבקיות. 

דיוני ועדת הכנסת באישור החסינות שלו, לאחר שהוגש נגדו כתב אישום על מרמה והפרת אמונים, התאפיינו במגננה רבתי של חברי הכנסת על כץ, מכל קצות הקשת הפוליטית. סיבה אחת עניינית היא האיום המגולם בכתב האישום שלו על פעילות החקיקה של חברי הכנסת כולם, וסיבה שנייה וחשובה היא הקשר הטוב שיש לכץ עם חברי כנסת מכל הסיעות. הקשר הזה גם הוביל לאישור בקשת החסינות של כץ בוועדת הכנסת אתמול (ג'), ברוב של 16 תומכים מול 10 מתנגדים. לכץ עוד חסר אישור מליאת הכנסת, וזו תתכנס כנראה בשבוע הבא להצבעה.

הקשרים הטובים של כץ עם חברי הכנסת, יכולותיו להתעמת עם האוצר וגם כוחו בליכוד - כל אלה הביאו לכך שחברי הכנסת שעבדו עימו לא טרחו לפשפש בחשדות שעלו נגדו, ולא רק אלה הכרוכים בכתב האישום. כץ, לפי פרסומים בתקשורת, סייע להשתיק תלונה של עובדת בתעשייה האווירית, שלפיה יו"ר מועצת העובדים בארגון הטריד אותה מינית. גם הפרסומים האלה לא הביאו לביקורת עליו, לפחות לא מצד עמיתיו במשכן.

מיחימוביץ' ועד מימון

את דרכו הפוליטית התחיל כץ במפלגת שמאל חברתי מובהקת דווקא, עם מי שהיה לחבר אישי במשך שנים, עמיר פרץ. פרץ פרש אז מהעבודה והקים את מפלגת "עם אחד", שכללה גם את רפיק חאג' יחיה ואת אדיסו מסאלה, שפרשו עימו מהעבודה. כץ הוצב במקום השני ונבחר. לאחר קדנציה עם פרץ, כץ חבר בשנת 2003 לליכוד, ולאורך הכהונות בכנסת התמקד בוועדת העבודה והרווחה, שבה שימש יושב-ראש כמה פעמים. במסגרת זו קידם את אותו תיקון 44 לחוק ניירות ערך שסיבך אותו בכתב האישום.

הקשר של כץ עם פוליטיקאים מהעבר השני של המפה הפוליטית נמשך לאורך השנים, בין השאר בשל השקפת עולמו "החברתית", וכלל חברי כנסת מהמפלגות הערביות, שעימם קידם הצעות חוק מסוג זה, וגם חברי כנסת בולטים ממפלגת העבודה ובמפלגות אחרות, כמו איתן כבל, שלי יחימוביץ' (שעמה נאבק למען חוק הגבלת שכר הבכירים), עמיר פרץ ואחרים. הוא נמצא בקשר טוב עם חבר הכנסת אבי ניסנקורן, קשר שנבנה בשנות כהונתו של ניסנקורן בראשות ההסתדרות. כץ היה למעשה הנציג הבכיר של הליכוד בהסתדרות ונתן גיבוי לניסנקורן במהלכים רבים, גם כאלה שנגדו את מדיניות ממשלות הליכוד.

בכך חבר כץ גם לשר האוצר משה כחלון, בעל השקפת העולם הדומה בהיבטים החברתיים וכלכליים. בנוסף, לשניים יש חבר משותף, איש העסקים המיליארדר קובי מימון, בעליה של חברת אקויטל, המוזכרת בכתב האישום נגד כץ, ומבעליה של ישראמקו. בשל הקשר עם מימון, כץ פסל את עצמו מלדון במסקנות ועדת ששינסקי, שעסקה בהגדלת המיסוי על חברות הגז. חבר הכנסת לשעבר חיים אורון העיד כי כץ "סידר" לו פגישה עם מימון בעת הדיונים בנושא.

כץ, כך מתברר, גם התעשר לאורך השנים, ומרס"ר משוחרר מצה"ל, טכנאי אלקטרוניקה בתעשייה האווירית - הפך לבעל הון שהמגזין "פורבס" העריך ב-28 מיליון שקל, בשמינייה המובילה של הפוליטיקאים העשירים בישראל.

למה באופוזיציה תומכו

אבל בכנסת וכשר רווחה כץ מוכר בעיקר בחקיקה הרבה ובתקציבים שהביא למטרות חברתיות. בכהונתו כשר, תקציב השירותים החברתיים (לא כולל תגמולים לנכים) עלה מ-6.3 מיליארד שקל ב-2014 ל-7.9 מיליארד שקל ב-2018 - עלייה של 25%. עלייה גדולה הורגשה בתקציב השירותים האישיים והחברתיים, שכוללים את השירות לילד, למשפחה ולזקן, שעלה לאחר שינויים מ-2.6 מיליארד שקל ב-2014 ל-3.1 מיליארד שקל ב-2018 - עלייה של 22%. תקציב הטיפול באוטיסטים עלה במיוחד, מ-273 מיליון שקל ב-2015 ל-443 מיליון שקל ב-2018 - עלייה של 62% בשלוש שנים. ולצד זה היו גם כישלונות מערכתיים, כמו העלייה החדה במספר הרוגי ופצועי תאונות העבודה, אי-הקצאת משאבים כמובטח למאבק ברצח נשים במשפחה ואי-יישום חלקים גדולים מהמלצות ועדת העוני. בכל הנושאים האלה כץ האשים את האוצר בטרפוד המהלכים ובאי-תקצוב.

העמדה הזו של כץ בחזית "החברתית" עם הקבוצה החברתית חוצת המפלגות בכנסת, לצד הסחבקיות המפורסמת שלו והאהדה האישית אליו, הקנתה לו יתרונות בדיון על החסינות, בעיקר בקרב חברי המרכז שמאל. באופוזיציה מהמרכז שמאל העריכו כל השנים את יכולת העמידה הקשוחה של כץ מול פקידי האוצר, שהביאה להישגים תקציביים ולעצירת יוזמות של האוצר. בליכוד, לצד יתרונות אלה, עומדת לו גם ההשפעה על מתפקדי התעשייה האווירית ועל נציגיו במרכז, הנחשבים לקבוצה ההומוגנית ביותר במפלגה.

תפקידו של כץ כיו"ר מרכז הליכוד מרכז כוח רב, והכוח הזה איפשר לו להישאר ידידו של ח"כ גדעון סער (חבר ועדת הכנסת שדנה בחסינות) - ועדיין לשמור על קשר טוב עם ראש הממשלה בנימין נתניהו הנזקק לו בהחלטות. וכך מנהל ח"כ מיקי זוהר, שליחו של נתניהו, את הקרב הנחרץ ביותר לטובת החסינות של כץ בוועדת הכנסת. 

*** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר ההחלטה על הגשת כתב אישום, ח"כ חיים כץ הוא בגדר חשוד, לא הורשע בביצוע עבירה ועומדת לו חזקת החפות 

עוד כתבות

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

אישה בשדה התעופה בווהאן מתכוננת לחזור הביתה ביום הראשון לשחרור לאחר הסגר / צילום: AP

77 ימים של סגר מאימת הקורונה. היום תושבי ווהאן יצאו לחירות. כך זה נראה

המקור להתפרצות מגפת הקורונה שהתפשטה בכל העולם במהירות מטילת אימה היא עיר הממוקמת במרכז סין. מאז ה-23 בינואר 11 מיליון תושביה שהו בסגר, בעוד כל העולם לוטש עיניים בחשש, ועכשיו בתקווה ● היום, בחג החירות של היהדות, הם יצאו לחופשי

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

"הביצועים של הראל ראויים להערכה בגלל שאיכות נשמרת בעקביות ולאורך זמן"

כך אמר ראש מחלקת המחקר בלאומי שוקי הון, אייל דבי, על קבוצת הביטוח הראל, שמציגה "צמיחה אדירה בנכסים" ● "זה לא דבר של מה בכך, שהרי מכאן נגזרת בסופו של יום השורה התחתונה"

חוסן כלכלי / צילום: איל יצהר, גלובס

מדד החוסן הכלכלי של גלובס: מה עשתה הקורונה לכיס שלנו, ומה להערכת הישראלים היא עוד תעשה

"גלובס" ומכון שילוב משיקים מדד דו-שבועי לבדיקת הדופק הכלכלי: ההכנסות של למעלה מ-60% ממשקי הבית כבר נפגעו, כ-40% מהאזרחים מעריכים שמצבם הכלכלי יורע וכרבע לא יוכלו לעמוד בחודש הבא בהוצאה בלתי צפויה • אצל העצמאים, התמונה חריפה עוד יותר: 85% איבדו מהכנסתם

סימולטור הקורונה של גלובס / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

סימולטור הקורונה של גלובס: בואו לבדוק איך ההתנהגות שלכם תשפיע על התפשטות המגפה

חושבים לנסוע להורים לחג? להחלטות שתקבלו בשבועות הקרובים תהיה השפעה קריטית על החיים של כולנו ● סימולטור הקורונה של "גלובס" מאפשר לבחון את התרחישים האפשריים, בהתאם להתנהגות הציבור ● היכנסו ובדקו מה יכול לקרות בישראל ובשאר העולם ● פיתוח: ירון שמש

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

נכנסת לתחרות המקומית: אמזון במבצע ראשון בישראל

ענקית הקמעונאות יוצאת במבצע התקף לאתר המקומי שלה בישראל במסגרתו תעניק 10% הנחה על כל קנייה, בהגבלה לסכום של עד 20 דולר לכל קנייה בשילוח מקומי ●  מדובר ביוזמה של אמזון ולא מבצע של ספק זה או אחר

טקס הסיום באוניברסיטה היפנית בצל הקורונה / צילום: BBT UNIVERSITY, רויטרס

תואר באמצע המגפה: כך נראה טקס סיום של אוניברסיטה בטוקיו

בעוד טקסי סיום של רבות מהאוניברסיטאות מסביב לעולם בוטלו כדי למנוע התקהלויות, במוסד אקדמי אחד בטוקיו מצאו דרך לקיים חלוקת תעודת רשמית בהשתתפות הסטודנטים

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

בשעה שנתניהו יחליט האם לחלץ את אל על, הסיוע לישראייר ולארקיע מתקרב

ההחלטה של רה"מ בדבר גורלה של ה"חברה הלאומית" תגיע גם על רקע הסדרי הלוואות שהמתחרות ארקיע וישראייר צפויות לקבל מהאוצר ● ועל אף זאת, חשוב להדגיש כי הסכנה הקיומית של אל על היא גם ההזדמנות הגדולה שלה לבצע מהלך של התייעלות מהשורש

חדווה בר / צילום: יונתן בלום

דאגה בבנק ישראל: נסיקה חדה בשיעור הצ'קים החוזרים והמבוטלים בשל משבר הקורונה

שיעור הצ'קים החוזרים זינק ב-140% - מכ-2.5% מסך הצ'קים שהוצגו לפירעון בשגרה לכ-6% ● במקביל הוכפל כמעט פי חמישה שיעור הצ'קים המבוטלים, מ-0.35% ל-2% ● בנק ישראל מתריע: "יש לכך השלכות שיכולות להוביל לסנקציות"

אתר בנייה של פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב, בשבוע שעבר. ממשיכים לבנות למרות משבר הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מריחות הזדמנות: חברות המימון החוץ בנקאי מסתערות על השוק

התפרצות הקורונה, אומרים יזמים, הכניסה את הבנקים למצב של "נחכה ונראה" בכל הקשור למימון פרויקטים של בנייה ● המרוויחות הגדולות הן חברות המימון החוץ בנקאי ● "מה שמשפיע זה הפאניקה", אומרים בשוק

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

זהירות, זום! מה כל כך מסוכן באפליקציה הפופולרית של ימי הקורונה?

אפליקציית שיחות הווידאו הפופלרית כבר הפכה לסוג של מוצר צריכה בסיסי בכל בית ומשרד, ולאחת החברות הבודדות ששורדות את ההתרסקות בנאסד"ק • האם למרות אזהרת שימוש של ה-FBI היא תשנה את דפוסי העבודה וחיי שלנו שלנו, לתמיד? ● האזינו

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל

לאחר דיון בבית הדין לעבודה: הנהלת רשת ועובדי חדשות 13 חוזרים לשולחן המו"מ

עד לסיום המו"מ תוקפא הוצאתם לחל״ת של 21 עובדי חדשות 13 המועסקים בתכניות 5 עם יעקב אילון וחדשות היום עם אלי ומירי

AIRBNB / צילום: דאדו רוביק, רויטרס

תעשיית התיירות מקבלת תמיכה? פלטפורמת Airbnb גייסה מיליארד דולר

אחרי ההשקעה הזו עולה סך היקף ההשקעות בחברה ל-5.4 מיליארד דולר

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

ת"א נעלה את יום המסחר האחרון השבוע בעליות חזקות; מדד הנפט והגז נסק ב-11.5%

ת"א-90 זינק ב-5.1% ● מדד ת"א 35 התחזק בכ-2.4% בהובלת נסיקה של 34% במניית פתאל ● מניית קבוצת דלק נסקה ב-17%, יחידות דלק קידוחים קפצו ב-34%, ואלו של רציו הוסיפו 20% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.8 מיליארד שקל

גליה רהב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

האחראית על מתחם הקורונה בשיבא: "הבעיה שלנו תהיה להחליט את מי להנשים ואת מי לא"

היא מנהלת את המכון למחלות זיהומיות בשיבא כבר שנים והתמודדה עם התפרצות האיידס, אבל אף אחד לא הכין את פרופ' גליה רהב לאתגר הרפואי הגדול ביותר שידענו. ועכשיו היא גם נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל ● ליידי גלובס

דירת 4 חדרים בלוד / צילום: יח"צ

עסקה בעיצומם של ימי המגפה: כמה עלתה דירת 4 חדרים בלוד

אילו נכסים נוספים נמכרו והושכרו לאחרונה בערד ורמת גן?

עוברת אורח מסתכלת בנייד כשברקע גרפיטי בבריטניה על ההסטריה בצל הקורונה / צילום: Massimo Paolone/LaPresse, Associated Press

מצבו של ג'ונסון השתפר קלות; בספרד שוקלים לצאת מהסגר ב-26 באפריל

החום ממנו סבל בוריס ג'ונסון במשך קרוב לעשרה ימים ירד, והוא נושם בסיוע חמצן ● ברוב מדינות אירופה מספר הקורבנות ממגפת הקורונה נמצא בירידה, בבריטניה המספר ממשיך לשבור שיאים

שלמה קרמר / צילום: בז רטנר, רויטרס

קאטו נטוורקס של שלמה קרמר גייסה 77 מיליון דולר

החברה מפתחת ומספקת תשתית לרשתות תקשורת ארגוניות מאובטחות מבוססות ענן, והיא הוקמה על ידי קרמר, ממייסדי צ'ק פוינט ומייסד חברת האבטחה אימפרבה (Imperva) ואחת הדמויות הבולטות בהייטק הישראלי

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

גנץ: "לא אכנס לממשלת חירום עם הליכוד בכל מחיר"

לדברי גנץ על אף שהיו הסכמות כמעט סופיות וניתן היה כבר לברך על המוגמר, ראש הממשלה נתניהו ביקש לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים ● הליכוד: "ספינים תקשורתיים כוזבים של כחול לבן אינם מקרבים את האחדות אלא מרחיקים אותה"

מיצג של בית מעוקל בתוצאה ממשבר הסאב פריים, 2010. האם ארה"ב בדרך למשבר נדל"ן חריף יותר? / צילום: Mike Segar, רויטרס

חובות המשכנתאות מאיימים לכתוש את כלכלת ארה"ב הרבה אחרי שהקורונה תיעלם

בחסות חוק התמריצים החדש, רוב המפוטרים הפסיקו לפרוע את המשכנתאות החודש ● באמריקה חוששים כי שוק הנדל"ן עומד בפני קריסה