גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הדאו ננעל בירידות יום שלישי ברצף, נאסד"ק הצליח לגרד עלייה סמלית

דאו ג'ונס איבד 0.6%, S&P 500 ירד ב-0.3%, והנאסד"ק ננעל בעלייה מזערית של 0.02% לשיא חדש ● אפל הודיעה כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות בשל השפעות וירוס הקורונה על הפעילות בסין, מנייתה איבדה כ-2% ● הזהב חצה את רף 1,600 דולר לראשונה מאז 2013 ● הנפט ננעל ללא שינוי

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: shutterstock
סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: shutterstock

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

יום המסחר בוול סטריט הסתיים הערב (ג') במגמה מעורבת: מדד דאו ג'ונס איבד 0.6%, S&P 500 ירד ב-0.3%, ואילו מדד נאסד"ק ננעל בעלייה סמלית של 0.02%, שהספיקה לו כדי לגרד עוד שיא חדש - לאחר שעליות במניות נטפליקס  והחברה האם של גוגל, אלפאבית , קיזזו את הירידות במניית אפל.

הנפט ננעל ללא שינוי, במחיר של 52.1 דולר לחבית נפט מסוג WTI.

21:15

מחיר הזהב חצה היום את רף 1,600 דולר לראשונה מאז 2013. מחיר הזהב למסירה באפריל עלה היום ב-1.4% ונסגר ברמה של 1,603.5 דולר לאונקיה.

20:15

ספקיות של חברת אפל  רושמות ירידות לאחר שהחברה הזהירה מפני פגיעה בהכנסות בשל התפרצות הקורונה, ומנייתה יורדת ביותר מ-2.5%. בין המניות שיורדות, אינטל , מיקרון , ברודקום  וקורבו .

מניות חברת תיירות החלל וירג'ין גלקטיק ממריאות ב-25%, בהמשך לעליות שנרשמו בשבוע שעבר. המניה עלתה ב-210% מתחילת השנה, ואנליסט מורגן סטנלי מזהיר כי ייתכן שמדובר ב"יותר מדי, מוקדם מדי".

18:50

החששות מהתפרצות הקורונה דוחפים את הזהב שמתחזק ב-1.2% ונסחר במחיר של 1,605.6 דולר לאונקיה. הפעם האחרונה שמחיר הזהב חצה את רף 1,600 דולר לאונקיה הייתה ב-2013.

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים: מדד דאקס איבד 0.8%, פוטסי ירד ב-0.7%, קאק 40 נחלש ב-0.5% ומדד יורוסטוקס 600 הכלל אירופי נחלש ב-0.5%.

בוול סטריט מתחזקות מעט הירידות ומדד דאו ג'ונס יורד ב-0.9%. הנאסד"ק מאבד 0.5% ומדד Sַ&P 500 יורד ב-0.6%.

התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב לעשר שנים ממשיכה לרדת ונעה כעת סביב 1.54%.

17:45

המסחר בוול סטריט מתנהל בירידות של 0.3%-0.6% במדדים המובילים. את הירידות במדד דאו ג'ונס מובילות אפל , שהזהירה מפני פגיעה בהכנסות בשל התפרצות הקורונה, ואינטל .

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה  ממשיכה לעלות לאחר שגם האנליסטים הדוביים לגביה העלו את מחירי היעד שלהם למניה, עם כי הם עדיין נוקבים במחיר נמוך ממחירה הנוכחי הנע סביב 851 דולר. האנליסט של ברנשטיין העלה את מחיר היעד ל-325 דולר ל-730 דולר, וזה של מורגן סטנלי נקב במחיר של 500 דולר, לעומת 360 דולר קודם לכן. המניה עלתה בכ-128% בשלושת החודשים האחרונים.

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח בירידות שערים קלות: דאו ג'ונס מאבד 0.5%, נאסד"ק נחלש ב-שיעור דומהו-S&P 500 יורד ב-0.4%. אתמול לא התקיים מסחר בארה"ב לרגל "יום הנשיאים".

המסחר מתנהל היום בירידות בצל הודעתה של אפל  כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות, וזאת בשל השפעת וירוס הקורונה על מפעליה בסין. מגפת הקורונה שמשביתה את הפעילות הכלכלית ביבשת גוררת תגובת שרשרת של פגיעה בחברות הפועלות בסין.

הרשויות בסין דיווחו היום על 98 מתים נוספים, ועל 1,886 מקרים חדשים של הנגיף. נכון לאתמול עמד המספר הרשמי על 72,346 מקרים מאומתים ו-1,868 מקרי מוות. אתמול דווח כי מספר החולים שהתגברו על הווירוס הוא פי שישה ממספר החולים שמתו עד כה. 

הירידות במניות מובילות את המשקיעים למחוזות בטוחים יותר והתשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב לעשר שנים (היורדת כשהמחיר עולה) ירדה לכ-1.55%. הזהב למסירה באפריל נסחר בעלייה של 0.6%, במחיר של 1,595.8 דולר לאונקיה.

15:30

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים לקראת הפתיחה של המסחר בעוד כשעה, אם כי הירידות התמתנו בשעה האחרונה. מנייתה של אפל מאבדת 1.8% בטרום-מסחר, בהמשך להודעה כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות נוכח השפעת נגיף הקורונה.

בהמשך לדוחות שפרסמה וולמארט, החברה צופה כי השפעת הקורונה תגרע כמה סנטים למניה מהרווחים.

עוד בין המניות שמרכזות עניין בטרום מסחר: יצרנית הציוד הרפואי מדטרוניק עקפה את תחזיות הרווח למניה בשישה סנט ודיווחה על רווח של 1.44 דולר למניה ברבעון הרביעי של 2019. החברה הזהירה כי נגיף הקורונה יפגע בתוצאות הרבעון הנוכחי, אך ציינה כי קשה להעריך את היקף הפגיעה.

ג'נרל מוטורס תצא מאוסטרליה, ניו זילנד ותאילנד במטרה לקצץ בעלויות במה שהיא מגדירה כשוווקים בעלי ביצועי חסר. המהלך יגרור חיובים שיעלו ליצרנית המכוניות 1.1 מיליארד דולר.

ברויטרס מדווחים כי הממשל האמריקאי שוקל לאסור על ג'נרל אלקטריק להמשיך ולספק מנועים למטוס נוסעים סיני חדש.

חברת דל קרובה לעסקה למכירת חטיבת הסייבר שלה, RSA, לחברת הפרייבט אקוויטי STG בעבור למעלה מ-2 מיליארד דולר, כך לפי דיווח של הוול סטריט ג'ורנל.

13:00

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאותתים על ירידות בפתיחת המסחר, וזאת בהמשך להשלכות התפשטות וירוס הקורונה בסין, מה שהיא את ענקית הטכנולוגיה אפל להודיעה כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות. ברקע: עונת הדוחות בוול סטריט נמשכת.

חברת וולמארט  דיווחה על רווח של 1.38 דולרים למניה, מתחת לתחזיות האנליסטים שצפו רווח של 1.43 דולרים למניה. למרות שהמכירות באונליין עלו לשיא, היעדר הקונים מהחנויות הפיזיות הכביד על התוצאות. בנוסף, החברה ציינה כי המשבר הפוליטי בצ'ילה פגה בחנויות. הכנסותיה של וול מארט הסתכמו ב-141.1 מיליארד דולר, מתחת לתחזיות להכנסות של 142.49 מיליארד דולר. המכירות בחנויות זהות עלו ב-1.9% בארה"ב, לעומת התחזיות לקצב צמיחה של 2.3%. לגבי המשך החברה צופה לשנה הפיסקלית 2021 רווח מתואם של 5.15-5 דולרים למניה, צמיחה של 3% במכירות, וצמיחה של 2.5% בחנויות זהות בארה"ב. האנליסטים בשוק צפו לרווח של 5.21 דולרים.

חברת השבבים הישראלית, טאואר, דיווחה על דוחות חלשים מהצפוי לרבעון הרביעי, וסיפקה תחזית הכנסות לרבעון הראשון של 2020, הנמוכה מממוצע התחזיות של האנליסטים בשוק. החברה צופה כעת הכנסות בטווח של 300 מיליון דולר ברבעון הבא, עם סטייה של 5%.

בגרמניה, סקר ה-ZEW הצביע על ירידה חדה בפברואר ל-8.7 נקודות לעומת הצפי לקריאה של 21.5 נקודות, ולעומת קריאה של 26.7 נקודות בינואר, וזאת על רקע השפעותיו השליליות של נגיף הקורונה על הסחר העולמי.

 

11:00

המסחר בבורסות אירופה מתנהל כעת בירידות בצל הסנטימנט השלילי שגורר נגיף הקורונה. ענקית הטכנולוגיה אפל הזהירה אמש כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות נוכח השפעות נגיף הקורונה. מנייתה של אפל מאבדת כ-5% בפרנקפורט, ויורדת בכ-4.5% בטרום-מסחר בניו יורק.

באירופה, מדד דאקס ומדד הפוטסי מאבדים כ-0.75% וקאק יורד ב-0.6%. מדד סטוקס 600 יורד ב-0.6%.

המסחר באסיה ננעל בירידות. קוספי איבד 1.5%, ניקיי צנח ב-1.4%, ASX 200 ירד ב-0.16% ושנחאי ננעל ללא שינוי. הנג סנג מאבד כעת 1.55%. 

בשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים בירידות. החוזים על מדד הנאסד"ק מאבדים 0.88%, אלו על הדאו ג'ונס מאבדים 0.5%.

07:00

המסחר בבורסות אסיה מתנהל היום בירידות בצל הודעתה של אפל כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות, וזאת בשל השפעת וירוס הקורונה על מפעליה בסין. מגפת הקורונה שמשביתה את הפעילות הכלכלית ביבשת גוררת תגובת שרשרת של פגיעה בחברות הפועלות בסין. אתמול דווח כי מספר החולים שמתגברים על הווירוס הינו פי שישה ממספר החולים שמתים עד כה. 

מדד הניקיי היפני יורד בכ-1.4%, מדד הנג סנג יורד בשיעור דומה, מדד שנחאי רושם ירידות של כ-0.5%. הקוספי הדרום קוריאני יורד גם הוא בלמעלה מ-1.4%, בורסת אוסטרליה רושמת ירידות.

מניות ספקיות ויצרניות רכיבי אפל נפלו הבוקר, לאחר שאפל הודיעה כי החברה לא תעמוד בתחזית ההכנסות שפרסמה בגלל השפעות וירוס הקורונה על הפעילות הכלכלית בסין, הן בצד הייצור במדינה שפוגע במכירות האייפונים בעולם כולו והן בצד הצרכני בסין עצמה. אפל צפתה כי ההכנסות ברבעון הנוכחי יעמדו על 63-67 מיליארד דולר, ולא פרסמה כעת תחזית מעודכנת. 

זאת הפעם השנייה בתוך שנה שפעילות בסין שולחת את אפל לפרסם אזהרה למשקיעים. בפעם הקודמת הסיבה הייתה חולשה בסין ומלחמת הסחר. מאז הפעילות התאוששה והמניה של אפל יותר מהכפילה את עצמה.

HSBC  פרסמה את דוחותיה הכספיים לרבעון הרביעי של השנה ולשנת 2019 כולה. החברה החמיצה את התחזיות כשרשמה נפילה של 53% ברווחים.

אתמול (ב') בבורסות אירופה המדדים ננעלו בטריטוריה הירוקה, כאשר המדדים המובילים עלו בכ-0.3%. בארה"ב לא התקיים אתמול מסחר בשל יום הנשיא, והמשקיעים מפנים עיניהם לקראת פתיחת שבוע המסחר שם.

עוד כתבות

עובדת בצוות רפואי מחוץ לבית חולים בניו יורק, ארה"ב / צילום: Kathy Willens, AP

הישראלית שמחפשת תרופה לקורונה: "הנגיף לא ייעלם כמו הסארס ואסור להתייחס אליו כאל שפעת"

פרופ' מיכל ליניאל, מהמכון למדעי החיים באוניברסיטה העברית, חוקרת את נגיפי הקורונה: את הנוכחי, את סארס המקורי ואת מרס שהופיע ב-2012 ● "הפיתוחים שהיו בקנה להתמודדות עם הסארס, לא יעזרו לקורונה, כי הנגיפים שונים בהתנהגות שלהם"

מה אפשר לקנות ב-1.8 מיליון שקל בירושלים ואיו"ש / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

איזו דירה אפשר לקנות ב-1.8 מיליון שקל בירושלים ובאיו"ש

קוטג עם חמישה חדרים במעלה אדומים, דירת 4 חדרים בגבעת זאב, דירת גן בת 5 חדרים בירושלים וקוטג' בבית אל

מגדל פאנקייקס / צילום: שאטרסטוק | א.ס.א.פ קריאייטיב

להמתיק את הגלולה של ההסגר: זה הזמן לקינוח

הסגר, הבידוד והימים הארוכים בסמיכות למקרר מוציאים מאנשים תשוקות חבויות, אבל דומה שדבר אחד מאחד את כולם: הכמיהה למתוק

הקורונה מוסיפה לקיטוב בין הדורות / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

פרשנות: האם הקורונה תפתח חזית חדשה במלחמה הבין-דורית?

צלילים צורמים בוקעים משאלה מפחידה שהקורונה עלולה להביא לפתחנו: האם "בני 60 ומעלה" יישלחו אל מחוץ לאיגלו? האם קוד אתי בן 2,000 שנה לא יצליח לפתח נוגדנים מפני המחיר הכלכלי?

בנימין נתניהו מול בני גנץ / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

בזבוז בימי קורונה: כמה תעלה הממשלה הגדולה של נתניהו וגנץ?

במסגרת אישור תקציב המדינה 2019 קיבלה הממשלה החלטה לצמצם בהדרגה את מספר משרדי הממשלה מ-29 ל-17 החל משנת 2020 ● אך כעת מסתמן שכחלק ממשלת האחדות של נתניהו וגנץ מספר המשרדים יזנק ל-30, ואיתו גם הגירעון, שיעלה ב-700 מיליון שקל

שר האוצר סטיבן מנושין מציג לאשתו לואיס לייטון, דף של שטרות טריים / צילום: Jacquelyn Martin, Associated Press

הקורונה והכלכלה: השיעור שלא נלמד מ־1920

האם חבילות הסיוע והתמריצים של הפדרל רזרב והממשל האמריקאי באמת יסייעו לאמריקה לצאת מהשפל הגדול אליו היא דוהרת? ● בסדרת כתבות נסביר מדוע הם רק שלב נוסף בתהליך מקולקל שעתיד להגיע לתחנתו הסופית בעשור הקרוב ● "הקורונה והכלכלה - מה הלאה?", כתבה ראשונה

מעבדה של כללית ברמת החייל שבודקת דגימות קורונה  / צילום: דוברות משרד הבריאות, יח"צ

מחיר העלייה בקצב הבדיקות: תוצאות לא בטוחות ובדיקות אבודות

ל"גלובס" נודע כי כלל הנראה ישנן בדיקות נוספות שאבדו ● משרד הבריאות אישר כי התקבלו תוצאות סותרות בחלק מהבדיקות, אך טוען כי לא מדובר בתוצאות שכבר נמסרו לחולים ● אתמול בוצעו כ-6,000 בדיקות ברחבי הארץ, ובמשרד מקווים להגיע ל-10 אלף בדיקות יומיות בשבוע הבא

שדות, ושהקורונה תחכה / צילום: איל יצהר

ובינתיים בחוץ: כך נראית ישראל בימי הסגר

דרור פויר ואיל יצהר יצאו לדרכים, רגע לפני שגם הן נסגרות לתנועה ● מסע דרומי בין אשדוד, נתיבות ובאר שבע, בין ערים ריקות לשדות ירוקים, שרק אחרי שהם נלקחים ממך אתה מתחיל להעריך עד כמה הם חסרים עכשיו

שוטר סיני מנווט רחפן כדי לפקח על האזרחים / צילום: Associated Press

אחרי הסארס כולם ידעו שזה רק עניין של זמן עד שמגפה חדשה תתפתח בסין. ידעו ושתקו

אחרי הסארס, זה היה ברור לכולם שזה רק עניין של זמן עד שמגפה קטלנית חדשה תתפתח בשווקים החיים ● למרות זאת, סין נתנה להם לפעול ובהמשך נכשלה באיתור ההתפרצות, בעוד שאירופה ישבה בחיבוק ידיים ● התוצאה: אירופה מגלה כי כדי לנצח את המגיפה תוצרת סין, צריך לאמץ מדיניות סינית

המטבח של שרון בימי קורונה / צילום: שרון היינריך הדרי

"הפרנסה נעלמה ברגע": חייה של קונדיטורית ישראלית בפריז המסוגרת

שרון היינריך הדרי חוקרת את עולם המאפים והשוקולד של פריז כבר כמעט עשור, ובדרך כלל הימים שלה עמוסים בסיורים, מפגשים וסדנאות ● אבל הקורונה חתכה את הכל בשנייה, ועכשיו היא ובת זוגה גלי מנסות להתרגל למציאות החדשה ● כך נראה הסגר מתוך דירת 30 מטר בפריז, ליד האייפל

בני גנץ נכנס למליאת הכנסת לקראת מינויו כיו"ר הכנסת / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

פרשנות: לגנץ היו את כל הקלפים ביד ו-14 יום נותרים. מה קרה?

בני גנץ, מי שהיה מבין מקימי מפלגת כחול לבן, מונה אתמול ליו"ר הכנסת ונטש את מפלגתו ואת שותפיו מאחור ●
גנץ חיסל את "גישת השלבים" של לפיד, יעלון, ליברמן, הורביץ ועודה

חיטוי כיכר סן מרקו בוונציה, השבוע  / צילום: רויטרס

מנהיגי האיחוד האירופי מתלבטים האם להנפיק אג"ח משותפות כדי להתמודד ביחד עם המשבר

מנהיגי צרפת, איטליה וספרד ושש מדינות נוספות קראו במכתב לנשיא המועצה האירופה ליצירת מסגרת אג"ח כל־אירופיות שתוכל לתמוך במדינות החלשות ● עם זאת, דוברים רשמיים מטעם מדינות צפון אירופה מביעים סקפטיות ביחס למאמצים לגיוסי חוב הדדי בגוש האירו

אחמד טיבי / צילום: Ammar Awad, רויטרס

פרשנות: האביב הערבי הגיע לכנסת ישראל

איך הפכו חברי הרשימה המשותפת מקבוצה של עסקנים, שאף אחד לא סופר, לכוח הפוליטי השלישי בגודלו בכנסת, למה כוח העל של בנימין נתניהו יכול לסייע למאבק בקורונה ומי ניסה לשכנע את יולי אדלשטיין לכתוב נאום שמציג אותו כמרטיר

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

אפליקציית הקורונה של אפל: שיתוף הפעולה של ענקית הטק עם ממשלת ארה"ב

אפליקציית הקורונה כבר זמינה בחנות האפליקציות של אפל, וישנו גם אתר באוויר אליו אפשר להתחבר ממערכת הפעלה של ווינדוס או אנדרואיד, כך שהשירות זמין לא רק למשתמשי אפל

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

בית הנבחרים אישר את חבילת החילוץ בשווי 2 טריליון דולר, אבל המדדים בוול סטריט התרסקו

מחיר הנפט הגולמי ירד ב-4.8% ● בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, מדד הפוטסי צלל לאחר שהתגלה כי ראש הממשלה ג'ונסון חולה בקורונה ● השווקים באסיה ננעלו במגמה מעורבת, הניקיי טיפס ל-3.5% ואוסטרליה צנחה ב-5.3%

חיטוי נגד קורונה בישראל / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

דילמת הפיטורים והסיבה לכך שהאינטרנט בישראל איטי: מה קרה השבוע בהייטק

המשבר ישנה את הדינמיקה בין המדינות למגזר העסקי, אך מה זה יעשה לענקיות הטכנולוגיה ● בסטארט-אפים צופים גל פיטורים ● הטיפים של חמי פרס ליזמים והחזרה של המשקיעים הסיניים לישראל ● מה קרה השבוע בהייטק

איור: אייל אונגר

עושים שרירים: כך לא תתנוונו בהסגר הביתי

במקום לחלום על חדר הכושר, הנה כמה תרגילים שיעזרו לכם לשמור על כושר בימי הסגר

אנשים שומרים על מרחק זה מזה ברומא, איטליה / צילום: Andrew Medichini, AP

יותר מ-10 אלף מתים באיטליה; טראמפ שוקל להטיל סגר על ניו יורק

889 בני אדם מתו באיטליה ביממה האחרונה ● 832 בני אדם מתו ב-24 השעות האחרונות בספרד ● הסגר בגרמניה יימשך לפחות עד ה-20 באפריל ● טראמפ שוקל להטיל סגר על מוקדי התפרצות קורונה בארה"ב, ביניהם המדינות ניו יורק, ניו ג'רזי וקונטיקט

יועז הנדל/ צילום :איל יצהר

דעה: האם האוזר והנדל יוכלו להצטרף לקואליציה? התשובה עשויה להיות חיובית

האם יתאפשר גם לצבי האוזר ויועז הנדל, שתרמו במידה רבה ליצירת התנאים לממשלת אחדות, אך שנבחרו מטעם מפלגת תל"ם, להצטרף לקואליציה מבלי שהצטרפות שכזו תהפכם ל"פורשים"?

“אריק איינשטיין - אוהב להיות בבית" / צילום: עטיפת האלבום

שירים מימים אחרים: 3 אלבומים למשבר הקורונה

הביתי, המשוררי והמנוכר. תזכורת ל–3 אלבומים שהגיע הזמן לחזור אליהם