גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דיווחים בארה"ב: שר המשפטים שוקל להתפטר בגלל הציוצים של טראמפ

השר וויליאם באר קרא לנשיא ארה"ב להפסיק לצייץ חוות-דעת על החלטות של משרד המשפטים ● ברקע: מאבק על עצמאות מערכת אכיפת החוק בארה"ב ● טראמפ: "אני עומד בראש מערכת האכיפה"

וויליאם בר, התובע הכללי של ארה”ב / צילום: Associated Press
וויליאם בר, התובע הכללי של ארה”ב / צילום: Associated Press

שר המשפטים של ארה"ב, וויליאם באר, הודיע למקורביו של דונלד טראמפ, הן בבית הלבן והן מחוץ לממשל, כי הוא בוחן אפשרות להתפטר בגין ציוציו של של הנשיא על התנהלות משרד המשפטים - כך מדווח היום (ד') "וושינגטון פוסט" מפי שלושה גורמים רשמיים בממשל.

העיתון מעריך כי האזהרה הבלתי רשמית של באר עלולה לבשר עימות בין הנשיא לבין שר המשפטים על עצמאותו של משרד המשפטים.

עד כה טראמפ לא נענה להפצרות של באר להימנע מהתבטאויות פומביות על חקירות וצעדים אחרים של מערכת אכיפת החוק. טרם ברור האם באר הודיע ישירות לטראמפ עצמו על כוונתו להתפטר. המקורות אמרו כי נראה שבאר החליט לחלוק את השגותיו על התנהלות הנשיא עם יועצים בבית הלבן, בתקווה שטראמפ יקבל את המסר.

ברקע: ציוצים בוטים של טראמפ על החלטות של משרד המשפטים. הציוצים יוצרים רושם שטראמפ מנחית פקודות על באר, וזה נחפז לבצען בו ביום. בשבוע שעבר הורה באר, שנחשב - ומתנהל - כעושה דברו של טראמפ, לבטל המלצה של תובעים במשרדו לבית המשפט לגבי חומרת עונשו של רוג'ר סטון, ידיד אישי של טראמפ, שהורשע בשורת עבירות, לרבות מתן עדות שקר בקונגרס ושיבוש הליכי חקירה פדרלית. דינו אמור להיגזר בימים אלה.

תחילה המליצה התביעה לגזור על סטון שבע עד תשע שנות מאסר. טראמפ הגיב בציוץ זועם: "תשע שנים לרוג'ר סטון (שאפילו לא עבד בקמפיין שלי). באמת, ממש הוגן. אולי יש לנו עסק עם תובעים פורעי חוק? הביצה!". 

כמה שעות לאחר מכן, בצעד נדיר, משך משרד המשפטים את ההמלצה המקורית והגיש לבית המשפט המלצה חדשה: להסתפק במאסר על-תנאי או, לכל היותר, עד שישה חודשי מאסר. ארבעת התובעים שניסחו את ההמלצה המקורית וליוו את התביעה מתחילתה נטשו את התיק במחאה, ואחד מהם התפטר כליל ממשרד המשפטים.

בתוך זמן קצר הביע טראמפ שביעות-רצון מההחלטה בציוץ חדש: "ברכות לשר המשפטים ביל באר שנטל לידיו את התיק הזה, תיק שיצא לגמרי מכלל שליטה ושאולי לא היה צריך להגיע כלל לבית המשפט. עכשיו הראיות מראות שהקנוניה של (התובע המיוחד) רוברט מולר הייתה נגועה מלכתחילה (הכוונה לחקירה על מעורבות רוסיה בבחירות ב-2016- ר.ד.). אפילו בוב מולר שיקר לקונגרס".

האם טראמפ נתן הוראה ישירה לשר המשפטים להתערב בהליך פלילי ולהמתיק פוטנציאלית גזר דין על ידיד ותיק? להד"מ, טען באר בראיון נדיר ל-ABC. לדבריו, הוא לא היה מודע כלל לציוצים של טראמפ והגיע בכוחות עצמו למסקנה כי ההמלצה המקורית של התביעה מופרזת וקשה מדי. באר טוען כי הוא בכלל לא עוקב אחרי ציוצים, אלא אם כן מישהו מביא אותם לתשומת-לבו. אמין? הקורא ישפוט לבדו.

בכל זאת, בהמשך הראיון סיפק באר כותרות גדולות: הוא רמז לטראמפ להפסיק להשתולל בטוויטר. "אני חושב שהגיע הזמן להפסיק עם הציוצים על תיקים פליליים במשרד המשפטים... (ציוצים כאלה) על המשרד, על אנשים במשרד... על התיקים שתלויים ועומדים ועל השופטים שיפסקו בתיקים אלה, הופכים את עבודתי פה לבלתי אפשרית". זו קריאת תיגר חריגה בממשל שאמון על צייתנות ללא עוררין לבוס הגדול.

"(לבאר) יש קווים אדומים משלו", אמר ל"פוסט" מקור המודע לחשיבתו של שר המשפטים.

פקידים בבית הלבן אמרו כי טראמפ אינו מקבל בברכה קריאות לשנות את התנהגותו, והוא הודיע לאנשים סביבו כי אין בדעתו להפסיק להביע דעה בציוצים על התנהלות משרד המשפטים. לדברי הנשיא, הדגשת צעדים לא נאותים של ה-FBI ומשרד המשפטים היא התנהלות פוליטית טובה.

העימות בין טראמפ לבאר החריף אתמול (ג'), לאחר שהנשיא הכריז, בסדרת ציוצים עם שחר, כי הוא עשוי לתבוע לדין את אלה שהיו מעורבים בחקירה התובע המיוחד רוברט מולר על קשריו הפוטנציאליים של טראמפ עם רוסיה במערכת הבחירות לנשיאות ב-2016. הוא אף הצהיר כי סטון ראוי למשפט חדש. כעבור כמה שעות הגישה התביעה במשפט סטון תצהיר חתום לבית המשפט שבו מובעת התנגדות לעריכת משפט חדש לנאשם. התובעים הודיעו כי באר אישית אישר את התצהיר הזה. מרד של באר נגד טראמפ? אי-אפשר לדעת.

דוברת מטעם באר צייצה אמש: "ביחס לשמועות בוושינגטון: לשר המשפטים אין כל תוכניות להתפטר". היא לא התייחסה לדיווחים על אזהרות באר למקורבי טראמפ שהוא שוקל להתפטר. העיתון מציין כי נראה שמשרד המשפטים ובאר עצמו שקועים עתה עמוק במשבר פוליטי.

בסוף השבוע שחלף קראו 2,000 עובדים לשעבר במשרד המשפטים - תובעים ומשפטנים אחרים - להתפטרות באר, בעצומה שזכתה בתהודה גדולה בארה"ב. החתומים על העצומה קוראים למשפטנים העכשוויים לדווח למבקר הכללי של המשרד על כל התנהלות שחורגת מכללי האתיקה. אחד מהחתומים, ג'ן מילר, שהיה תובע פדרלי באילינוי בין 2002 ל-2005, בתקופת ממשל בוש, אמר כי חתם על העצומה בין היתר כדי להזכיר לעובדים הנוכחיים במשרד המשפטים שהם אינם לבדם.

טראמפ עצמו אמר אתמול כי יש לו "אמון מלא" בשר המשפטים והודה: "אני באמת מקשה על העבודה שלו". יחד עם זאת, הנשיא הדגיש כי הוא - ולא שר המשפטים - ממונה על מערכת אכיפת החוק במדינה.

"שר המשפטים הוא אדם עם יושרה גדולה", אמר טראמפ. "אני בחרתי לא להיות מעורב (בעבודת משרד המשפטים). מותר לי להיות מעורב. אוכל להתערב אם רק ארצה".

עוד כתבות

כך תשמרו (קצת) על הכושר / איור: אייל אונגר

כושר בסגר הביתי: מכניסים את הבטן

רוצים לפתח ריבועים בבטן בתקופת הבידוד? תמשיכו לחלום ● אבל חמשת התרגילים האלה יעזרו לכם לחזק את שרירי הבטן בדרך לשם

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט ננעלה בירידות; הנפט קפץ בעוד 12%

המשק האמריקאי איבד 701 אלף משרות בחודש מרץ ושיעור האבטלה קפץ לרמה של 4.4% לעומת 3.5% בפברואר ● טסלה קפצה לאחר שדיווחה על מסירת כ-88,400 כלי רכב ברבעון הראשון ● בורסות אירופה ננעלו בירידות

לא נוגעים באורח החיים. סטוקהולם, בשבוע שעבר / צילום: David Keyton, AP

בשבדיה חיים כמעט כאילו אין קורונה: האם זה ייגמר באסון?

בתי הספר פתוחים, המסעדות מלאות והרחובות שוקקי חיים ● ראש הממשלה התנצל מעומק לבו כשהודיע שמעתה מותר לשבת במסעדות רק סביב שולחנות ולא על הבר ● ליאורה לויאן עוברת את משבר הקורונה בגטבורג ונפעמת מהסירוב המוחלט של השבדים לצאת מהשגרה ● האזינו לפודקאסט "דברים שרואים משם"

מעבדה של BGI בסין. החברה הייתה אמורה לשלוח לישראל עשרות מכונות בדיקה / צילום: China Stringer Network, רויטרס

התוכנית הגרנדיוזית להקמת מעבדה שתבצע אלפי בדיקות קורונה ביום בישראל הותירה שובל של סימני שאלה

בתחילת השבוע הודיע הסטארט–אפ הישראלי מיי–הריטג’ כי יקים בשיתוף חברה סינית מעבדה שתבצע 10,000 בדיקות קורונה ביום • זמן קצר לאחר מכן הקפיא משרד הבריאות את המיזם ללא הסבר • בכירים במערכת הבריאות, בהייטק ובאקדמיה מעלים שורה של שאלות • מאחורי הקלעים של ההקפאה

מייסד אינסייט ג'ף הורינג / צילום: מתוך flickr

המשקיעה הכי משמעותית בהייטק הישראלי גייסה 9.5 מיליארד דולר

קרן אינסייט האמריקאית גייסה את הקרן ה-11 בעיצומו של המשבר ● לחברה אחזקות בשורה של חדי קרן ישראליים, בהם מאנדיי, סייסנס, JFrog ועוד

"שיטפו את הידיים! כולנו בזה יחד", גרפיטי בבריטניה / צילום: Liam McBurney / PA, Associated Press

בוריס ג'ונסון עם חום בבידוד; שיא במספר המתים בבריטניה ביממה

ספרד עקפה את איטליה במספר מקרי הקורונה ● 684 קורבנות קורונה בבריטניה ב-24 השעות האחרונות ● באיטליה נרשמו ביממה האחרונה 766 מתים ו-4,585 נדבקים חדשים

פעולות חיטוי נגד נגיף הקורונה בעיר העתיקה של ירושלים / צילום: Mahmoud Illean, AP

7,428 מקרי קורונה בארץ; 2,874 אנשי צוות רפואי בבידוד

357 חולים החלימו מהנגיף ● 113 במצב קשה, כולל 96 מונשמים ● מספר המתים בארץ הגיע ל-39 אנשים

מוזיאון הלובר, צרפת / צילום: AP Photo, AP

מסביב לעולם ב-360 מעלות: 5 סיורים וירטואליים תרבותיים במיוחד

תכננתם לבלות את חופשת הפסח בחו"ל, וכעת אתם מוצאים את עצמכם בעיקר על הספה, מחפשים איך להעסיק את הילדים? גם בימים אלו תוכלו להעניק להם ניחוח תרבותי מרחבי העולם

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

התנודתיות צפויה להימשך בשבוע מסחר מקוצר בבורסה

מחיר הנפט זינק בקרוב ל-40% בשני ימי המסחר האחרונים, מה שצפוי להעניק רוח גבית לסקטור הגז והנפט המקומי ● פריגו צפויה לעלות בחדות

קרקע חקלאית/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

שוב: תביעה נגד משווקי קרקע חקלאית שנותרה מיותמת מבנייה

לפני כעשור 79 קונים שילמו בממוצע כ-160 אלף שקל עבור קרקע חקלאית ליד כפר הס בעלת פוטנציאל השבחה  כעת הם תובעים את המשווקים בטענה כי ייעוד הקרקע לא השתנה ● הנתבעים: "תביעה מופרכת"

בני גנץ / צילום: Sebastian Scheiner - AP

פרשנות: להיות אופציה על המדף - ולהמתין בסבלנות

החלופה לשלטון הימין הגיעה אל סוף דרכה ● האפשרות האחרונה שנותרה לאופוזיציה הישראלית היא להודות בעקרותם של קיצורי הדרך, להסכים להיות אופציה, ולדעת שמימושה יצריך דור שלם

דירת 3.5 חדרים בנתניה ב–1.5  מיליון שקל / צילום: יח"צ

נמכרה בתוך חודש: דירת 3.5 חדרים בנתניה נרכשה ב-1.5 מיליון שקל

הדירה נמצאת בבניין עם מעלית וחניה מקורה בטאבו, והוא נמצא במרחק רחוב אחד מהים ורחוב אחד מהכיכר

אוגוסט. ,G7 מנהיגי העולם בכנס באוגוסט / צילום: רויטרס Philippe Wojazer

האם נגיף הקורונה יביא לסוף עידן הגלובליזציה?

החודשים הקרובים ירגישו כמו סוף עידן הגלובליזציה לכאורה ● ייתכן שהם יהיו סוף השלב הראשון שלה, אבל יהיה השלב הבא, שיהיה פחות אופורי וגם פחות מכאיב ● האם התהליכים והפעילוית הכלל-עולמיות שנוצרובמאה השנים האחרונות בין מדינות העולם ימנעו נסיגה מתמשכת לאחור

10 יינות לפסח / צילומים: יח"צ, אלעד ברמי, אורי גרון, אייל קרן עומרי מירון

הצעה לסדר: עשרה יינות שיתאימו גם לארוחת החג בזום

אומנם השנה פסח יהיה במתכונת קצת שונה, אבל יש דברים שיהיו בו כמו תמיד - ארבע הכוסות ויין על שולחן הסדר, למשל ● קבלו עשרה מומלצים במיוחד שכדאי להזמין

יצחק קלפטר /  צילום: מילנר משה - לע"מ

הקלפטר בן 70: זה הזמן לחזור ל"יצחק", אלבום הבכורה

אלבום הבכורה של יצחק קלפטר חוגג השבוע יום הולדת עגול, אלבום  שהופך את ההסתגרות הביתית להרבה יותר נסבלת.

רשות המיסים / צילום: איל יצהר

בפחות מיממה: 40 אלף עסקים נמצאו זכאים למענקי סיוע

ביום שני הקרוב צפויים עשרות אלפי עסקים לראות את סכום הכסף לו הם זכאים - בין 3,000 ל-6,000 שקלים - בחשבונם ● מטרת הרשות להעביר כמה שיותר כספי מענקים שאושרו לפני חג הפסח

אולפן חדשות 13 / צילום: באדיבות חדשות 13

אסיפת חירום בחדשות 13; "מדובר בקיצוץ אגרסיבי, חסר תקדים"

חברת ועד העובדים ניצן קפלנסקי: "ההנהלה החליטה והודיעה לנו שלא מעניין אותה ההסכם הקיבוצי שנחתם בחברה ובכוונתם להפר אותו ברגל גסה וללכת על תכנית קיצוצים גדולה ונרחבת. צעדים קשים של ההנהלה יענו בצעדים קשים שלנו"

בנימין נתניהו במליאת הכנסת / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

דעה: דרושה תוכנית צנע לאומית ורשת ביטחון תעסוקתית

חשוב כי מדינת ישראל והמגזר העסקי יכינו את עצמם למשבר ארוך יחסית, ויאמצו כבר כיום תוכניות צנע מהותיות שיבטיחו את תקומת המשק

גייטס ומנדלה, לפני 17 שנה בפורום שעסק באיידס / צילום: Jeff Christensen, רויטרס

מפוליו ועד קורונה: ביל גייטס היה הראשון לזהות

כך הפך ביל גייטס לאביר המחלות הזיהומיות: מייסד מיקרוסופט היה מהראשונים לזהות שמחלות ויראליות הן אחת הבעיות המרכזיות של הכפר הגלובלי

ספרים מומלצים ברוח התקופה

"ניסו, אתה מפוצץ באגו": ספרים לימים מערערים

העדכני, המצויר וההיסטורי ● ספרים מומלצים ברוח התקופה