גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אפקט הקורונה מתפשט: גם העצמאים רוצים פיצוי מהמדינה על ימי הבידוד

נשיא להב עו"ד רועי כהן דורש ממשרד הבריאות פיצוי כספי לעצמאים הנמצאים בבידוד בשל נגיף הקורונה, בדומה לשכירים המקבלים תעודת מחלה גורפת על ימים אלה ● "אסור למדינה להשאיר אותם להתמודד עם ההחלטה מה קודם למה - בריאות הציבור או פרנסה למשפחתם"

תיירים ברחובות סין / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press
תיירים ברחובות סין / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

הלחץ והחששות שמייצר נגיף הקורונה ממשיכים להיות נוכחים כל העת בציבורית הישראלית, וגם ההשלכות הכלכליות של המגפה העולמית מתעצמות. לאחר שגורמים בענף התיירות והחקלאות כבר הביעו את חששותיהם מפני הנזקים שנגרמים ועוד ייגרמו להם בעקבות הנחיות הבידוד של משרד הבריאות לנוסעים ולשבים מחו"ל, הפנימו גם העצמאים והעסקים הקטנים את ההשלכות הקשות של המצב.

עו"ד רועי כהן, נשיא לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים, פנה במכתב למשרד הבריאות שבמסגרתו הוא דורש פיצוי כספי לעצמאים הנמצאים בבידוד בשל נגיף הקורונה, על פי הוראות משרד הבריאות. המכתב שוגר במקביל גם למשרד המשפטים וליו"ר ועדת הכספים, אשר מתבקש לקיים דיון מיוחד בנושא הקורונה והפיצויים לעצמאים.

בתחילת החודש הוציא משרד הבריאות תעודת מחלה גורפת, בהוראת שעה, לכל עובד השב לארץ מסין ונאלץ לשהות בבידוד בביתו בעקבות נגיף הקורונה. על פי התעודה כל עובד הנמצא בבידוד בביתו יזכה לתעודת מחלה, המחייבת את המעסיק לשלם לו דמי מחלה בהתאם לחוק דמי מחלה. השבוע הורחבה הוראת השעה כך שתכלול גם עובדים החוזרים מתאילנד, הונג קונג וסינגפור. על אותם עובדים לשהות בביתם, בבידוד, במשך 14 יום, גם אם הם אינם חולים. הבידוד לא נובע מאבחון השבים לארץ כחולים, אלא חל על כלל החוזרים, במטרה למנוע סיכוי תיאורטי של הדבקה במחלה.

לטענת עו"ד כהן, השלכות הוראת השעה הרסניות לעצמאים ולעסקים הקטנים. במכתב ששיגר למשרד הבריאות בשם חברי לשכת להב - 52 ארגונים עצמאים וארגונים מקצועיים, המונים יחדיו יותר מ-200 אלף עצמאים ועצמאיות - מציין כהן, כי בעקבות הוראות הצו והנחיות משרד הבריאות, התקבלו בלשכה פניות רבות מטעם עצמאים ועצמאיות מודאגים אשר שבו מהמדינות המפורטות בצו ובהנחיות ונאלצים כעת לשהות בבידוד בעל כורחם, ומבלי שהם יכולים לנהל את עסקם או להגיע אליו וכפועל יוצא - הם נעדרים יכולת להתפרנס מעסקם בפרק הזמן שבו ישהו בבידוד. "עצמאים ועצמאיות אלו, אין זכאים לימי מחלה על פי חוק כשם שזכאי להם עובד שכיר אשר נקלע לסיטואציה דומה", כותב כהן.

פגיעה בתזרים וביטול עסקאות

עוד מוסיף כהן, כי נזקי העסקים לא מסתכמים בימי המחלה שהם נאלצים לקחת. "במשך 14 הימים שבהם ישהו בבידוד, יספגו בעלי עסקים אלו הפסדים הנוגעים בניהולו השוטף של העסק כגון פגיעה בתזרים, ביטול עסקאות ואספקה של שירותים אשר התחייבו בהם מבעוד מועד, דרישה לתשלומים שוטפים דוגמת ארנונה, שילוט, הוצאות פרסום, ריביות על אשראי ואף אובדן לקוחות קיימים ופוטנציאליים".

בנסיבות אלה, טוען כהן, קיים צורך דחוף ליצור מנגנון לפיצוי עצמאים ועצמאיות אשר נמנע מהם להתפרנס ב-14 הימים שיספרו משובם ארצה, על ההפסדים שיספגו וייגרמו להם בשל כך. וזאת, בין היתר, נכתב בפנייה, "כדי למנוע מקרים שבהם עצמאים ייאלצו בעל כורחם להפר את ההנחיות ואת תנאי הבידוד כדי שלא לקרוס כלכלית בעקבות גזרת הצו וההנחיות, אשר לא ניתן לעמוד בה בהיעדר מקור פרנסה".

בשיחה עם "גלובס" מסביר כהן, כי מדובר בבעיה אקוטית עבור העצמאים. "מדובר בבעיה שהמדינה חייבת לטפל בה, להכניס יד לכיס ולסייע לאותם בעלי עסקים לא לקרוס. מדינת ישראל הוציאה צו בידוד בשל נגיף הקורונה, אבל להזכירכם לעצמאים אין ימי מחלה. המדינה צריכה לדאוג באופן מיידי לאותם עצמאים שנמצאים בבידוד לפיצוי כספי ולא להשאיר אותם להתמודד עם ההחלטה מה קודם למה - בריאות הציבור או פרנסה למשפחתם".

מלבד לשכת להב, גם מייצגים של עסקים (שהם בעצמם עצמאים) מזדעקים נוכח ההנחיות של משרד הבריאות. אל "גלובס" הגיעו טענות של עצמאים על כך שהמהלך של משרד הבריאות מנוגד לחוק. הוראות חוק דמי מחלה קובעות כי מחלה היא אי כושר זמני או קבוע של עובד לבצע את עבודתו, הנובע, על פי ממצאים רפואיים, ממצב בריאות לקוי; וכל עובד יודע, כי חופשת "מחלה" מחייבת אותו באישור רופא על כך שאינו יכול לבצע את עבודתו לאור מצב בריאותו הלקוי.

לטענת העצמאים, הוראת משרד הבריאות מנוגדת להוראת החוק, והעלות שלה לא נופלת על כלל הציבור, אלא על ציבור מסוים מאוד: המעסיקים שייאלצו לשלם לעובדים השוהים בבידוד דמי מחלה, על אף שאינם חולים.

לא לאשר לעובדים חופשות

על הרקע הזה, פרסם יועץ המס ועורך הדין שחר שאבי פוסט בפייסבוק שבמסגרתו הוא קורא לכל המעסיקים במשק לשקול האם לאפשר לעובדים לצאת לחופשה לפי הוראות החוק. בפוסט שכותרתו "עובדים שכירים החופשה שלכם בחו"ל מבוטלת", כותב שאבי למעסיקים: "בעקבות ההוראה של משרד הבריאות כי כל החוזרים מתאילנד, סינגפור (ובהמשך אני לא יודע איזה עוד מדינות) יהיו בהסגר מרצון בביתם וישולמו להם ימי חופש על חשבון ימי המחלה על ידי המעסיק. הרי שהחל מרגע זה אני ממליץ! לכל לקוחותיי שמעסיקים עובדים - לא לאשר חופשה לצורך טיסה לחו"ל. שימו לב מעסיקים יקרים, הזכות לבחירות מועד החופשה של העובד נתונה לכם. אם תאשרו לעובד חופשה בחו"ל ובשובו יצטרך להיכנס להסגר - תצטרכו לשלם גם ימי מחלה. לכן, ימי חופשה לחו"ל לא יאושרו".

לדברי שאבי, "על פי חוק ימי חופשה וההלכה המשפטית העובד רשאי לבקש לצאת לחופשה במועדים הנוחים לו, אך מנגד למעסיק יש הזכות לסרב לחופשה מנימוקים סבירים והגיוניים. במקרה זה, הסירוב לחופשה הוא מנימוק הגיוני עקב חומרת המצב ותעודת המחלה הגורפת שהוצאה על ידי משרד הבריאות לפי תקנות בריאות העם. אנו לא משחקים בבריאות העם והעובדים ולכן החל מהיום תישלל החופשה לכלל העובדים".
שאבי מוסיף, כי בעקבות הנחיות משרד הבריאות נוצר מצב אבסורדי במשק שבו מעסיקים מפסידים פעמיים, ומדגים: "אני ועובד שלי ניסע לתאילנד יחד, וכשנחזור נהיה שנינו בבידוד. אני עצמאי אז לא אקבל כלום, אבל אצטרך לשלם לעובד שלי על 14 ימי חופשה, ואם חס וחלילה הוא ידביק את הילד שלו אז אצטרך לשלם לו עוד 8 ימי מחלת הורה. הפסדתי 36 ימים בתשלום. זה מצב אבסורדי ולא הגיוני". 

עוד כתבות

גרנד קניון באר שבע / צילום: יחצ

חיסון פיננסי נגד קורונה? הלוואה עתידית

האמונה בשוק אשראי זול, זמין ונצחי הקהתה בשנים האחרונות את מנגנון קבלת ההחלטות בחברות רבות ● שימוש מושכל בהלוואות עתידיות או בהרחבות עתידיות של אג"ח עשוי לתת מענה חשוב בימים הסוערים שעוד עתידים לבוא

רשף לוי בקמפיין לתנובה / צילום: יח"צ

האומץ לפרסם: החברות שהצליחו למנף את המשבר ועל הדרך קיבלו בונוס תדמיתי

חודש לפרוץ הקורונה לחיינו, אפשר להתחיל לבחון את המהלכים השיווקיים–פרסומיים לא רק בפריזמה של האם עושים אלא גם מה עושים ● דווקא בקטגוריות שהמצב לא פגע בהן כמו מזון ובנקאות, מפרסמים גדולים נכנסו לשיתוק והותירו את הזירה למיעוט שלא היסס ופעל בנחישות

מטוסי לופטהאנזה בשדה התעופה בפרנקפורט. טיסות רבות בוטלו בשל משבר הקורונה / צילום: Michael Probst, AP

יאט"א: ענף התעופה יחזור לפעילות מלאה רק ברבעון הרביעי של 2021

ארגון התעופה העולמי (יאט"א): לחברות התעופה יש יתרה של 35 מיליארד דולר על כרטיסים שבוטלו ● "קוראים לצרכנים לקבל הבנה זיכוי במקום החזר כספי על טיסה שבוטלה".

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת החודש

90% מדורשי האבטלה החדשים במרץ: עובדים בחל"ת

מאז אתמול ב-17:00 נרשמו 7,130 דורשי עבודה ● 89.9% מהנרשמים בשירות התעסוקה מתחילת מרץ נמצאים בחל"ת, 6.4% פוטרו ● שיעור האבטלה עומד על 23.3%

כריסטיאן דרוסטן / צילום: AXEL SCHMIDT, רויטרס

הווירולוג שמציע: כך אפשר להחזיר את בתי הספר

פרופ' כריסטיאן דרוסטן, וירולוג שמייעץ לקאנצלרית אנגלה מרקל, מדבר על היום שאחרי המגפה: "מעל להכול חייבים למצוא פתרון ללימודים בבתי הספר" ● קורונה – אסטרטגיית יציאה, מדור חדש

בדיקה לגילוי הדבקה בנגיף הקורונה בארה"ב / צילום: Ted S. Warren, AP

פיתוח ישראלי יכול להגדיל פי 8 את קיבולת בדיקות הקורונה

פיתוח חדש של אוניברסיטת בן גוריון יכול לחסוך משמעותית גם בזמן וגם בציוד מעבדה ● "המטושים עדיין בחסור עד כדי כך שבמקום להשתמש בשלושה מטושים לכל נבדק - נחיר נחיר ולוע - משתמשים לפעמים במטוש אחד שדוחפים גם לאף וגם לפה"

עו"ד שי ברנוב / צילום: יח"צ

חבילת החילוץ האמריקאית למשבר הקורונה עשויה לסייע גם לחברות ישראליות המעסיקות עובדים בארה"ב

במסגרת חוק CARES act, שאישר חבילת סיוע של כ-2 טריליון דולר להתמודדות עם משבר הקורונה בארה"ב, זכאים עסקים קטנים, המעסיקים עד 500 עובדים, לקבל הלוואות מיוחדות בערבות הממשל הפדרלי, בתנאי שלא יפטרו עובדים ולא יקטינו את שכרם

גבי רוטר / צילום: יאיר שגיא

קסטרו: "יש בידי הקבוצה די מקורות כספיים לחזור לפעילות סדירה עם תום המשבר"

קבוצת האופנה מסכמת את 2019 עם הכנסות של 1.73 מיליארד שקל, גידול של כ-39% לעומת 2018 - ואולם הגידול הזה נובע מהמיזוג שביצעה הקבוצה עם הודיס, כך שבפועל המגמה האמיתית שמאפיינת את תוצאות החברה דווקא מעידה על יציבות יחסית

שאול אלוביץ' / צילום: תמר מצפי

נמחקה תביעת שאול אלוביץ' נגד המדינה לפיצוי בסך 10 מיליון שקל

אלוביץ' תבע מהמדינה לפצותו בשל הירידה שספג תיק ניירות הערך שלו שמחזיקה הפרקליטות ● ביהמ"ש קבע כי הגשת התביעה ע"י אלוביץ' עומדת בניגוד להסכמות אליהן הגיע עם המדינה בעבר, אך הדגיש כי הוא יוכל לשוב ולעלות את טענותיו בסיום ההליך בעניינו

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

תל אביב ננעלה בעליות: ת"א 35 עלה ב-2.5%

מדד ת"א 125 הוסיף 2.2% ומדד ת"א 90 התחזק ב-3.25% ● מדד הנפט והגז זינק ב-4.9% ומדד הנדל"ן עלה ב-4.3% ● טבע קפצה על רקע אישור תרופה שלה לשימוש בקורונה ● הממשלה אישרה אתמול תוכנית חילוץ למשק ב-80 מיליארד שקל

בנימין נתניהו, משה בר סימן טוב ויעקב ליצמן במסיבת עיתונאים על ההיערכות לקורונה / צילום: יח"צ

בקשה מוועדת הקורונה: קיימו דיון בנושא שקיפות המידע

ארגונים חברתיים, בהובלת עמותת 'צדק פיננסי', חושבים שיש לשפר את אופן פרסום הנתונים אשר על בסיסם מתקבלות ההחלטות ואת אופן פרסום החלטות הממשלה  ● תלונות עיתונאים נגד דוברות משרד הבריאות באשר למסירת נתונים

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

קרנות הסיוע לעסקים במשבר: בבנקים מזהירים – לא נעמוד בקצב

בבנקים מחמיאים על הקמת הקרן שעשויה לעזור לרבים אבל אינה מתואמת עם לוח הזמנים של המערכת, שגם היא פועלת בימים אלה במתכונת קורונה ● גורם במערכת: הבנקים לא יכולים לתת מענה בזמן קצר ללקוחות של בנקים אחרים. האוצר לא מוכן להקל בנקודה זו"

שדה תעופה רמון / צילום: סיון פרג'

שדה התעופה רמון ישמש כחניון למטוסים של חברות תעופה זרות

רשות שדות התעופה הציעה לחברות תעופה אירופיות להגיע לישראל עם הבטחה למחיר חניה מוזל ביחס לאירופה ● שתי חברות צפויות לשגר לישראל מטוסים לאחסון כבר בשבוע הבא

מיניסו/ צילום: Goldpro76

אחרי שסגרה חנויות והוציאה 220 עובדים לחל"ת: מיניסו עולה עם אתר סחר מקוון

מערך המשלוחים של מיניסו יפעל בכל חלקי הארץ, ויספק הזמנות בתוך 3-5 ימי עסקים מרגע ביצוע ההזמנה באתר ● כמה יעלה משלוח בהזמנה מקוונת?

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הבעיה הגדולה בשוק התקשורת בישראל: יציבות הרשתות הסלולריות

למרבה הצער אין פתרונות קסם לחוויית הסלולר ההולכת ויורדת ● הבעיות המרכזיות ברשתות הסלולריות הן מחסור בתדרים, השקעה נמוכה של החברות בבניית אתרים נוספים ובחיבורים בין האתרים לליבת הרשת

נפגעות הקורונה בבורסה: חברות אופנה, תעשייה, הייטק ותיירות / צילום: עינת לברון

לא כולן מתרסקות במשבר: מי דווקא מרוויחות ממשבר הקורונה?

פעילותן של כמעט כל החברות הנסחרות בבורסת תל אביב נפגעה ממשבר הקורונה העולמי ● מנגד, בולטות חברות ספורות שעסקיהן נהנים מ"חסינות" להשפעות השליליות של הווירוס הקטלני, וכמה מהן אף מצליחות ליהנות מצמיחה בעקבות המצב

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

עלייה נוספת במספר המתים מהנגיף בצרפת, בלגיה והולנד

מספר המתים הכולל מקורונה בספרד הגיע ל-8,189 ומתקרב לנתון באיטליה, שעומד על כ-11 אלף בני אדם ● באופן מדאיג, מספר הנדבקים החדשים בספרד עלה ב-9,000 בני אדם ביממה האחרונה לסך של 94,000 מקרים עד כה; כ-5,600 איש מאושפזים בטיפול נמרץ

שער עיתון "פנאי פלוס" / צילום: צילום מסך

כל עובדי "פנאי פלוס" ו"טיים אאוט" הוצאו לחופשה ללא תשלום

עפ"י התכנון של הנהלת קבוצת "ידיעות אחרונות", בחודשיים הקרובים לא יצאו גיליונות חדשים של "פנאי פלוס", ובענף מציבים סימן שאלה האם העיתון יחזור גם אחרי תום המשבר ● קבוצת סיגלר הוציאה את עובדי "טיים אאוט" לחופשה ללא תשלום של 45 יום

פלטפורמת הגז של מאגר תמר / צילום: בן יוסטר

עוצרות דיבידנדים למרות רווחי הגז: מורה נבוכים למצבן הפיננסי המורכב של דלק קידוחים ותמר פטרוליום

חובות של מיליארדי שקלים והאטה כלכלית בהשפעת משבר הקורונה מכניסים את החברות המחזיקות במאגרי הגז של ישראל לעמדת מגננה ● הנפגעת העיקרית עלולה להיות קבוצת דלק, שיכולת החזר החוב שלה נסמכת במידה רבה על הדיבידנדים מדלק קידוחים

צוות אקסוניוס. עופרי שור, דין זיסמן, אבידור ברטו בצילום אבישי פינקלשטיין

חברת הסייבר אקסיוניוס גייסה 58 מיליון דולר כדי להמשיך להגן על רשתות

אקסיוניוס גייסה עד היום 95 דולר בסך הכול, והיא מעסיקה 80 עובדים בתל אביב ובניו יורק ● מהחברה נמסר כי הכנסותיהם השנתיות גדלו ב-910% בשנת 2019 ביחס לשנה שלפניה, וכי הם אחת מחברות הסייבר שצמחו בצורה הכי מהירה בשנה האחרונה