גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרשנות: שבוע וקצת לבחירות, הכול על כתפי ליברמן, והוא עוד עשוי לחזור לחיק הימין ובגדול

ההבדלים בין החקירה בפרשת המימד החמישי לפרשות נתניהו גדולים וניכרים ● אלא שגם גנץ נקט השבוע בפוליטיקה קטנה כשסירב לעימות ● ומעל לכל השאלה המסקרנת מכל היא מה מתכנן ליברמן, ולכך יש כבר כמה תשובות אפשריות

אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו
אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

"זהו ערב עצוב למדינת ישראל" כתב ראש הממשלה בנימין נתניהו עם הפרסום לפיו אחרי הבחירות תיפתח בדיקה פלילית נגד חברת המימד החמישי, שבראשה עמד ח"כ בני גנץ. ההודעה הרשמית על פתיחת חקירה הגיעה יממה לאחר מכן.

הציבור הישראלי הוכיח בשנים האחרונות שידיעות על פתיחת חקירה, סיום חקירה, זימוני עדים, השלמת תיק, הסכמים עם עדי מדינה, שימוע ואפילו הגשת כתב אישום ופתיחת משפט - לא משפיעות עליו בקלפי, אבל עם זאת הידיעה חשובה.

ככל הידוע ההחלטה לפתוח בבדיקה נתקבלה בעקבות פנייתו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן. לפי ערוץ 12, ארדן פנה למ"מ פרקליט המדינה (החדש) עו"ד דן אלדד, וזה האחרון קיים השבוע התייעצות במטרה ללמוד את התיק כאשר תחילה היה נדמה שיפתח קודם כל בבדיקה ולא בחקירה רשמית.

כלומר ארדן, הממונה על משטרת ישראל, מבקש בכובעו כפוליטיקאי בדיקה של חוזה לקיום פיילוט משטרתי, שהוענק ללא מכרז לגוף חיצוני. ארדן הוא השר בישראל שממונה על הגוף אשר חתם על החוזה. האם זו בקשה של ארדן הפוליטיקאי לנזוף בעקיפין בארדן השר, שאיפשר חתימת פיילוט כה שערורייתי? תמוה הדבר, שהרי יכול היה לבקש מעצמו לבדוק את העניין ועוד לעשות זאת בזמן אמת.

תזמון הפרסום נגד המימד החמישי ויו"ר החברה גנץ משמח את נתניהו ואת הליכוד, כמובן. הם היו זקוקים לדבר מה להיאחז בו כדי להסיט את האש מהעובדה שנגד נתניהו הוגש כתב אישום על שוחד, מרמה והפרת אמונים בשלושה תיקים שונים.

כל אחד יכול לראות שבשלב זה אין בחקירה של המימד החמישי כל איזון שעשוי להקל על נתניהו או לחלץ אותו ממצבו הבעייתי. אך זה לא משנה - עגלת התעמולה דוהרת לה קדימה עם הדהוד אינסופי במבזקי שעה, כותרות עיתונים ורשתות חברתיות: "המימד החמישי", "בני גנץ", "50 מליון", "חקירה", "מבקר המדינה".

כשהמבקר מבקר ולא מחלק צל"שים

פרשת המימד החמישי נפרסה זה מכבר, גם מעל דפי עיתון זה, והנה תקצירה. מבקר המדינה הקודם, השופט יוסי שפירא, שעסק בביקורת ולא בליטופים ומתן ציונים לשבח, כתב דוח על המשטרה. גופים פרטיים, כמו המימד החמישי, אינם מבוקרים, אך במסגרת הבדיקה שנעשתה להליכי הרכש במשטרה, עלה גם חוזה פיילוט שביצעה המשטרה עם חברת המימד החמישי. המשטרה העניקה לחברה של גנץ פטור ממכרז לביצוע פיילוט בסך 4 מליון שקל.

בסיכום הראשוני הוחלט שאם הפיילוט יצליח, יתקדמו לבחינת רכש מערכת וייעוץ בסך 50 מליון שקל. ב-30 באוגוסט 2016 התקיים דיון בהובלת מפכ"ל המשטרה דאז רוני אלשיך ובנוכחות יו"ר דירקטוריון החברה בני גנץ ומנכ"ל החברה דורון כהן.

המבקר שפירא העיר למשטרה, כי אין זה תקין, שנציגיה הבכירים של המימד החמישי השתתפו בדיון, מכיוון שבאותו השלב סביר היה לצפות שיתקיים בעתיד מו"מ להתקשרות. בסוף 2017 בוצע הפיילוט ולשם ביצועו רכש המשטרה מוצרים בסך 1.5 מליון שקל.

לאחר מכן הפרויקט נעצר, מכיוון שנציגי משרד האוצר הבהירו למשטרה כי יהיה צורך לפרסם מידע לחברות מתחרות, וזאת לפני שניתן יהיה לאשר את המימד החמישי כספק פטור ממכרז. המבקר העיר למשטרה על כך שמיהרו לסווג את המימד החמישי כפטורים ממכרז ועל כך ששיתפו את אנשי המימד החמישי בדיון.

עד כאן הערות המבקר, שאמורות לשמש כעת בסיס לחקירת משטרה. שמה של המימד החמישי לא הוזכר בדוח מבקר המדינה וממילא לא מדובר בחקירה אישית נגד גנץ, אלא נגד חברה, שבינתיים נסגרה.

כל זה לא מפריע לאנשי הליכוד להגיד שגנץ חשוד בפלילים. אפשר היה לשמוע למשל את שר החוץ ישראל כ"ץ מזדעם בראיון בגלי צה"ל על גנץ החשוד. אבל כאמור - להד"ם.

הפער בין הודעה על בדיקה עתידית אפשרית של המימד החמישי (שבהמשך הפכה לחקירה רשמית אך לא נגד גנץ עצמו, לפחות בשלב זה) לבין תחילת משפטו הפלילי של נתניהו, הוא כפער בין טיפול שורש של שלוש תעלות לבין ניקוי בחוט דנטלי, כולל הכאבים ושבירת תוכנית החיסכון למימון הטיפול. אין קשר ואין דמיון בין המצבים. ובכל זאת, מבחינת קמפיין, הליכוד השיגו את שרצו. יוכלו עכשיו "לפמפם" עד ליום הבחירות שכחול לבן שוחים בשחיתות, והם כבר אומרים זאת. הנה, יש פה "משהו", ניתן לדבר עליו, להעלותו בכלי התקשורת, לפרט עליו כמה שיותר בכל ראיון.

העימות החסר והראיונות המפרגנים

נתניהו מתרוצץ בימים האחרונים בין ראיונות בפורומים נוחים. הוא התראיין שלוש פעמים בטלוויזיה: בערוץ 20, בערוץ 20 ושוב פעם בערוץ 20. הוא גם בחר להתראיין בגלי צה"ל מספר פעמים ובחלק מהראיונות הקשו עליו קצת יותר מאשר בערוץ 20. אבל הטעות (מבחינתו) של ראיון אצל שדרנית ערוץ 12 קרן מרציאנו או מראיינים קשוחים אחרים מהערוצים הראשיים - לא תחזור.

אף על פי כן, נתניהו האשים השבוע את גנץ שהוא הפחדן. מדוע? כי גנץ סירב לעימות פוליטי שישודר בפריים טיים. היה זה נתניהו שסירב לעימותים עד לא מזמן. אפילו בספטמבר 2019. כעת הוא מוביל את הדרישה במידה גבוהה של צדקנות. האם נתניהו מוכן להתחייב שבבחירות הבאות (מועד ד') הוא יסכים לעימות לפי דרישת כלי התקשורת, כאשר הם מכתיבים מי יהיו העיתונאים השואלים? ספק אם יסכים.

דרישת העימות של נתניהו, גם אם הגיעה מאוחר מדי - מוצדקת. עימות הוא דבר חשוב לליבון סוגיות יסוד בדמוקרטיה. כאשר מנפים מן העימות את התשובות המתחמקות, את תקיפת הצדדים, את הצהרות התעמולה, מראיינים טובים בכל זאת יכולים לחלץ ממועמדים כמה אמיתות.

גנץ נקט מנגד במידה רבה של צביעות ופוליטיקה קטנה. במרץ 2019 הוא הזמין את נתניהו לעימות והאחרון סירב. מדוע התחלפו היוצרות וגנץ עכשיו מתחמק? כל התירוצים שמשמיעים הפוליטיקאים אינם מעניינים. השורה התחתונה היא שעימות פוליטי הוא דבר נכון לציבור הישראלי. זו דרך מרתקת להכיר את המועמדים, ולקבל החלטת הצבעה מושכלת. חבל שגנץ סירב להזמנת העימות בבחירות מועד ג'. יהיה לו את מועד ד' כדי לעשות תיקון.

הכול על כתפי ליברמן, שוב

ח"כ אביגדור ליברמן מצליח בשנה האחרונה לתעתע בציבור הישראלי. במועד א' המליץ על נתניהו כראש ממשלה, אך סירב להיכנס איתו לממשלה. ההסבר? שירות חובה בצבא כולל חרדים, פתיחת מרכולים בשבתות בערים שאינן חרדיות, שינויים בתחום התחבורה הציבורית בשבת ואולי גם סוגיית הנישואין האזרחיים. ליברמן רץ עם ההסברים הללו למועד ב' וחיזק את כוחו באופן משמעותי. לאחר מועד ב' הוא סירב להמליץ על גנץ או על נתניהו, והבטיח הקמת ממשלת אחדות ללא בחירות שלישיות. ובכן, זה לא עבד. כל נאומיו הממושכים והאולטימטומים בנוגע לממשלת אחדות חלפו מן העולם.

במועד ג' ליברמן כבר נזהר מלקבוע מראש מה עומד לקרות. האם יחצה את הנהר ויסכים להמליץ על גנץ, תוך שהרשימה המשותפת ממליצה מבחוץ (אך לא מעוניינת להיכנס לממשלה)? ספק גדול אם כך יעשה ליברמן.

נכון לעכשיו, גם גנץ הודיע שהאופציה הזו הוסרה מן השולחן. גנץ לא פירט כיצד יקים ממשלה. אבל כל תלמיד חשבון בכיתה א' יכול להבין שאין לו את המספר הנוסף. אבל - גם לנתניהו אין אפשרות להקים ממשלה ומדינת ישראל מוטחת מצד לצד, ונושאת מבט פעם נוספת אל ליברמן.

ליברמן, כך אומרים מקורביו, נשבע שלא יהיו בחירות רביעיות - ייהרג ובל יעבור. הוא הבטיח זאת גם בספטמבר-נובמבר 2019 ולא הצליח לקיים. כיצד יעשה זאת הפעם? אם יכלו כל הקיצין, לליברמן יש מתווה אפשרי כדלקמן: הוא ידרוש הסכמים קואליציונים בסוגיות דת ומדינה, תוך שהוא מבקש מיהדות התורה ומש"ס להתחייב לשינויים בתחום דת ומדינה (גיוס, שבת, נישואין) ורק כך יסכים להיכנס לממשלה.

עם ניסוחים מסוימים בתחום חוק הגיוס, הסכמה לפתיחת מרכולים באזורים מסוימים (שממילא פתוחים גם כיום), ליברמן עשוי בסוף השנה הזו לחזור לתוך חיק הימין ובגדול.

*** גילוי מלא: טקסט זה פורסם אמש במהדורה המודפסת של "גלובס" עוד לפני ההודעה הרשמית על פתיחת חקירה פלילית נגד המימד החמישי. בעקבות האירועים עבר הטקסט התאמות קלות שאינן משנות את מהות הפרשנות.

עוד כתבות

שאול אלוביץ' / צילום: תמר מצפי

נמחקה תביעת שאול אלוביץ' נגד המדינה לפיצוי בסך 10 מיליון שקל

אלוביץ' תבע מהמדינה לפצותו בשל הירידה שספג תיק ניירות הערך שלו שמחזיקה הפרקליטות ● ביהמ"ש קבע כי הגשת התביעה ע"י אלוביץ' עומדת בניגוד להסכמות אליהן הגיע עם המדינה בעבר, אך הדגיש כי הוא יוכל לשוב ולעלות את טענותיו בסיום ההליך בעניינו

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

החשב הכללי באוצר: הקורונה אינה כוח עליון בענף הבנייה; נשיא התאחדות בוני הארץ: "קיבלנו ירי בגב"

לפי הודעת סגן החשב הכללי באוצר, בשלב זה לא תוכר התפרצות מגיפת הקורונה בישראל כ"כוח עליון" שבגינו יתאפשר לקבלנים לאחר בפעולות שאותן התחייבו לבצע ● נשיא התאחדות בוני הארץ הגיב בהבעת זעם על הדברים

סניף של רשת "גולף" / צילום: בר אל

משבר הקורונה: גולף דוחה את פרסום דוחותיה השנתיים לאפריל

קבוצת האופנה הציבורית נעזרת בארכה שניתנה לתאגידים בנוגע לפרסום דוחותיהם השנתיים ● צפויה להציג ברבעון הראשון פגיעה ניכרת בתוצאותיה בשל משבר הקורונה והסגר שמונע את הפעלת חנויותיה ● עד כה בסקטור האופנה פרסמו דוחות שנתיים פוקס, קסטרו והמשביר לצרכן

מסכי שוק המניות בשנחאי, סין / צילום: Reuters

המסחר בוול סטריט הסתיים בירידות, הדאו רשם את הרבעון הראשון הגרוע ביותר בהיסטוריה

מדד דאו ג'ונס ירד ב-1.8%, מדד נאסד"ק נחלש ב-0.9% ומדד S&P 500 איבד 1.6% ● הזהב ירד למחיר של 1596.6 דולר לאונקיה ● בסין דווח היום כי מדד מנהלי הרכש לתחום התעשייה עמד בחודש מרץ ברמה של 52 נקודות המצביע על התרחבות, לעומת צפי כלכלנים למדד של 45 נקודות ● לפני הקורונה: מחירי הבתים בארה"ב עלו בינואר ● מדד אמון הצרכן בארה"ב ירד בחדות במרץ

חיסכון פינסיוני / צילום: שאטרסטוק

דעה: אין ברירה - חייבים לקצץ בפנסיה התקציבית

כולם צריכים לשאת בנטל נשיאת נזקי הקורונה על כתפיהם, וזה כולל גם את ציבור הזכאים לפנסיה תקציבית

שדה תעופה רמון / צילום: סיון פרג'

שדה התעופה רמון ישמש כחניון למטוסים של חברות תעופה זרות

רשות שדות התעופה הציעה לחברות תעופה אירופיות להגיע לישראל עם הבטחה למחיר חניה מוזל ביחס לאירופה ● שתי חברות צפויות לשגר לישראל מטוסים לאחסון כבר בשבוע הבא

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

לראשונה: ממשלת ישראל מגייסת אג"ח ל-100 שנה

גיוס החוב בשווקים הבינלאומיים צפוי להתבצע ביממה הקרובה ● בין הבנקים שנבחרו לשמש כחתמים בהנפקה: ברקליס, גולדמן זאקס, סיטי ובנק אוף אמריקה

בנימין נתניהו, משה בר סימן טוב ויעקב ליצמן במסיבת עיתונאים על ההיערכות לקורונה / צילום: יח"צ

בקשה מוועדת הקורונה: קיימו דיון בנושא שקיפות המידע

ארגונים חברתיים, בהובלת עמותת 'צדק פיננסי', חושבים שיש לשפר את אופן פרסום הנתונים אשר על בסיסם מתקבלות ההחלטות ואת אופן פרסום החלטות הממשלה  ● תלונות עיתונאים נגד דוברות משרד הבריאות באשר למסירת נתונים

צוות אקסוניוס. עופרי שור, דין זיסמן, אבידור ברטו בצילום אבישי פינקלשטיין

חברת הסייבר אקסיוניוס גייסה 58 מיליון דולר כדי להמשיך להגן על רשתות

אקסיוניוס גייסה עד היום 95 דולר בסך הכול, והיא מעסיקה 80 עובדים בתל אביב ובניו יורק ● מהחברה נמסר כי הכנסותיהם השנתיות גדלו ב-910% בשנת 2019 ביחס לשנה שלפניה, וכי הם אחת מחברות הסייבר שצמחו בצורה הכי מהירה בשנה האחרונה

עובד בצוות הרפואי מבצע בדיקת קורונה ברשות הפלסטינית / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

10,000 בדיקות ביום בסכנה: ההסכם בין משרד הבריאות למיי הריטג' בסימן שאלה

מיי הריטג' הייתה אמורה להקים מעבדה שתחל לפעול בתוך שבוע וחצי ● משרד הבריאות: "לא נחתם הסכם, אלא מזכר הבנות. אנחנו בוחנים את הדברים מחדש"

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

צו השעה: גם מחשבי־העל בעולם התגייסו למלחמה נגד הקורונה

מחשבי־על כוללים עשרות אלפי מעבדים שעובדים יחד לביצוע חישובים גדולים ● חישובים כאלה יכולים להסתיים בתוך יום, לעומת מאות שנים במחשב רגיל ● בין היתר, חוקרים מנסים לפתח בעזרתם מודלי חיזוי מורכבים של התפשטות המגפה

 פרויקט מגורים בבנייה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בנק ישראל: התשואות על דירות נמוכות; מחירי הדירות גבוהים מדי

כך נכתב בפרק הדיור בדוח השנתי של בנק ישראל ● למרות זאת, בבנק המרכזי מתריעים כי עדיין קיים מחסור בהיצע דירות, בין היתר בגלל מימוש רק שליש מיעדי שיווקי הקרקעות בהסכמי הגג

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

הראל הרוויחה 760 מיליון שקל ב-2019, אבל "2020 נפתחה בסערה המשפיעה לשלילה על כל תחומי הפעילות בקבוצה"

היקף הנכסים המנוהלים על-ידי החברה הצטמק ברבעון הראשון ב-2020 בכ-11%, לכ-252 מיליארד שקל ● סך הפרמיות ודמי הגמולים שרשמה החברה חצה את הרף של 30 מיליארד שקל

בדיקה לגילוי הדבקה בנגיף הקורונה בארה"ב / צילום: Ted S. Warren, AP

פיתוח ישראלי יכול להגדיל פי 8 את קיבולת בדיקות הקורונה

פיתוח חדש של אוניברסיטת בן גוריון יכול לחסוך משמעותית גם בזמן וגם בציוד מעבדה ● "המטושים עדיין בחסור עד כדי כך שבמקום להשתמש בשלושה מטושים לכל נבדק - נחיר נחיר ולוע - משתמשים לפעמים במטוש אחד שדוחפים גם לאף וגם לפה"

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

קחו מענק סיוע מהמדינה (ואל תשכחו לשלם עליו מס): כל מה שצריך לדעת על תוכנית החילוץ למשק

התוכנית בהיקף של 80 מיליארד שקל היא אומנם חסרת תקדים אך גם כוללת לא מעט אותיות קטנות ● הסיוע לעצמאים עשוי להפוך להלוואה, חלקים בתוכנית בכלל זקוקים לחקיקה, ולכן יחכו להקמת ממשלה; וכדי להבין באופן מלא איך יחושב הפיצוי תיאלצו לחכות לאחרי החג ● "גלובס" עושה סדר

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

תל אביב ננעלה בעליות: ת"א 35 עלה ב-2.5%

מדד ת"א 125 הוסיף 2.2% ומדד ת"א 90 התחזק ב-3.25% ● מדד הנפט והגז זינק ב-4.9% ומדד הנדל"ן עלה ב-4.3% ● טבע קפצה על רקע אישור תרופה שלה לשימוש בקורונה ● הממשלה אישרה אתמול תוכנית חילוץ למשק ב-80 מיליארד שקל

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

מגבלות התנועה מחמירות ומספר סניפי הבנקים שיקבלו קהל יצטמק ל-15%

זאת החל ממחר, ה-1 באפריל, ולעומת הנחיה קודמת שדיברה על מתן שירות פורנטלי לציבור הרחב בכ-25%-30% מסניפי הבנקים

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

איך בונים מכונת הנשמה ושידור חוזר בסתיו: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת החודש

90% מדורשי האבטלה החדשים במרץ: עובדים בחל"ת

מאז אתמול ב-17:00 נרשמו 7,130 דורשי עבודה ● 89.9% מהנרשמים בשירות התעסוקה מתחילת מרץ נמצאים בחל"ת, 6.4% פוטרו ● שיעור האבטלה עומד על 23.3%

מטוסי לופטהאנזה בשדה התעופה בפרנקפורט. טיסות רבות בוטלו בשל משבר הקורונה / צילום: Michael Probst, AP

יאט"א: ענף התעופה יחזור לפעילות מלאה רק ברבעון הרביעי של 2021

ארגון התעופה העולמי (יאט"א): לחברות התעופה יש יתרה של 35 מיליארד דולר על כרטיסים שבוטלו ● "קוראים לצרכנים לקבל הבנה זיכוי במקום החזר כספי על טיסה שבוטלה".