גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משרד החוץ: אזהרת מסע לצפון איטליה; הרוג שישי ממילאנו

(עדכונים שוטפים) - כ-200 ישראלים לפחות מצויים תחת סגר עצמי בשל החשד לאינטראקציה קרובה עם התיירים מקוריאה ● מספר הנדבקים בקורונה באיטליה זינק ל- 229 בני אדם, ומספר המתים עלה לשישה

פדובה, איטליה. יש לשקול ביקורים במדינה / צילום: שאטרסטוק
פדובה, איטליה. יש לשקול ביקורים במדינה / צילום: שאטרסטוק

20:10

משרד החוץ הזהיר היום את אזרחי ישראל מנסיעה לאיזורים בצפון איטליה. האזהרה מגיעה כשבועיים לפני חופשת חג הפורים כאשר ישראל רבים תכננו חופשות סקי באיזורים הללו.

לפי לשון הודעת משרד החוץ: "עקב התפשטות נגיף הקורונה במספר מחוזות בצפון איטליה ובהמשך להחלטת ממשלת איטליה על התנהגות מונעת, ממליצים לכל מי שמתכנן נסיעה לצפון איטליה לשקול את נחיצותה בעת הנוכחית, ולהתעדכן באשר להנחיות הרשויות באיטליה (הן הממשלתיות והן המחוזיות) ביחס להתנהגות מונעת".

עוד נאמר בהודעה כי 7 מחוזות באיטליה הוכרזו כבעייתיים ברמות שונות של סיכון. אלה הם האזורים:

לומברדיה, ונטו, אמיליה-רומניה, פיאמונטה, פריולי-ונציה-ג'וליה, טרנטינו-אלטו-אדיג'ה, ליגוריה.

הודעת משרד החוץ מגיעה אחרי הודעות דומות בנוגע ליפן, תאילנד, וסין.

בתגובה להודעת משרד החוץ מחברת אל על נמסר:

"אל על מודיעה על מדיניות מסחרית מקלה ומתחשבת בקהל הנוסעים אשר תאפשר שינויים בכרטיסי טיסה מישראל לכלל היעדים של החברה באיטליה (כולל טיסות סדירות של סאן דור) לטיסות הממריאות עד 4 מרץ ללא דמי ביטול או שינוי".

מוקדם יותר נרשם הקורבן השישי באיטליה שנפטר מנגיף הקורונה. מדובר באדם כבן 80 ממילאנו, שלפי הדיווחים בנוסף לנגיף סבל האדם מבעיות בריאותיות נוספות. 

19:45

הערב בשעה 22:00 יטוסו עוד כ-200 תיירים מדרום קוריאה בטיסה מיוחדת לסיאול. בצהריים יצא מטוס נוסף, ומחר יטוסו 25 תיירים נוספים. 

19:25

הנהלת משרד האוצר התכנסה הערב להערכת מצב מיוחדת להיערכות המשק עם התפרצות נגיף הקורונה, בהשתתפות פורום כלכלי בכיר, במטרה לבחון את השלכות התפרצות נגיף הקורונה על המשק הישראלי.

בדיון, שנועד לתכלל את הטיפול בהשלכות התפרצות הנגיף ולגבש מדיניות כוללת, השתתפו נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון, סגן שר האוצר יצחק כהן, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, מנהל רשות המסים ערן יעקב, הממונה על התקציבים שאול מרידור, החשב הכללי רוני חזקיהו, הממונה על השכר קובי בר-נתן, הכלכלנית הראשית שירה גרינברג, היועץ המשפטי של משרד האוצר אסי מסינג, הממונה על שוק ההון משה ברקת, ראש המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' אבי שמחון, ראש מערך חירום סייבר וביטחון במשרד האוצר יוני מור והכלכלן הראשי ברשות לניירות ערך אילן גילדין.

שר האוצר משה כחלון ביקש ממנכ"ל משרדו, שי באב"ד, להקים צוות פנים-משרדי שיעקוב אחר ההתפתחויות בנושא. הצוות יכלול את הגופים הרלוונטיים האחראיים על המשק הישראלי במטרה להיערך ולעקוב מקרוב אחר ההתפתחויות, וככל שיידרש - לתת מענה.

19:10

ממשרד החוץ נמסר: "בהמשך לדיון שהתקיים עכשיו, הוחלט להוציא המלצה לשקול ביקורים בצפון איטליה בזמן הקרוב (במחוזות הנגועים) ולהתעדכן במצב במדינה. נוסח מדויק יפורסם בקרוב". 

15:45

כפי שדווח אתמול, בארץ שוהים עוד כ-1,700 תיירים מדרום קוריאה שנמצאים בבידוד, ועבורם נעשים מאמצים להטיסם חזרה לסיאול במהרה. מתחילת פברואר הגיעו לישראל 8,000 תיירים מדרום קוריאה, רובם כבר עזבו, חלקם יטוסו היום ומחר. בשעה זו עולים 222 תיירים מדרום קוריאה על טיסה של אל על שיוצאת מנתב"ג לסיאול.

התיירים מדרום קוריאה ששהו בישראל בדרך חזרה הביתה / צילום: דוברות רשות שדות התעופה

14:15

מאוריציוס מנעה היום מכמה עשרות נוסעים איטלקים שהגיעו בטיסה מרומא לרדת מהמטוס, משום שהם מתגוררים בשני המחוזות הנגועים לומברדיה וונטו - כך דווח בתקשורת האיטלקית.

הנוסעים הגיעו בבוקר בטיסה של חברת "אליטליה" לאי באוקיינוס ההודי, והרשויות דרשו בתחילה מכל נוסעי המטוס להיכנס לבידוד בבית חולים באי לשבועיים, או לשוב באותה הטיסה מבלי לרדת לאדמת האי.

לאחר שהתברר כי הטיסה חזרה אינה יכולה להכיל את כל הנוסעים, הסתפקו הרשויות בהטסה חזרה רק של כ-40 נוסעים מהאזורים בהם נרשמו מקרי קורונה. מספר המתים באיטליה עלה בצהריים לחמישה.

12:30

משרד הבריאות האיראני מדווח על 12 מקרי מוות שנגרמו בשל נגיף הקורונה ועל יותר מ-60 נדבקים מאומתים, בעוד חבר פרלמנט בעיר קום, אחמד אמיריאבאדי פרחאני, טוען כי מספר מקרי המוות בעיר הזו לבדה האמיר ל-50, מה שמעלה שאלות על שקיפות השלטונות באשר לנתוני האמת. במקביל, התקשורת האיראנית דיווחה היום כי 4 חברי פרלמנט לא הורשו להיכנס לפרלמנט, לאחר שגילו תסמיני מחלה ועברו בדיקה ראשונית לנגיף.

ברחבי המדינה נבדקים כעת כ-900 בני אדם אשר יש לגביהם חשד כי נדבקו בנגיף, אך למחוקקים ברחבי המדינה אין גישה לנתוני אמת בנושא. הרפובליקה האיסלאמית הפכה השבוע למדינה עם מספר מקרי המוות הגבוה ביותר מן הנגיף מחוץ לסין. עד לשעה זו, טורקיה, פקיסטן וארמניה סגרו את גבולותיהן עם איראן, בשל החשש מפני התפרצות הנגיף בשטחן.

12:00

בעיר ווהאן בסין, שם החלה התפרצות וירוס הקורונה, נשלחו שוב להסגר של 14 יום החולים שנרפאו לאחר שחלקם נבדקו שוב והתגלה כי הם עדיין נושאים את הנגיף. משמעות הדבר היא שגם חולים שכבר נרפאו נשלחים לבידוד נוסף, זאת בשל הסכנה כי הם מסוגלים להדביק את הציבור.

מאז יום שבת, כל החולים שהחלימו והשתחררו נאלצו להישלח להסגר ומעקב רפואי נוסף. ההתפתחות הנוכחית מטילה עומס רב על בתי החולים העמוסים, שכן כעת הם נדרשים לטפל גם באנשים הבריאים החשודים כמדבקים, וגם בכמויות הרבות של בני האדם המגיעים לבתי החולים עם הנגיף המדבק. ווהאן, הנמצאת במחוז חובאי, היא העיר שבה מתגוררים מרבית החולים בנגיף, והעיר שבה נפטרו כתוצאה ממנו מספר האנשים הגדול ביותר.

במקרה אחר, בעיר צ'אנגדו במחוז הונאן במרכז המדינה, אישה נמצאה חיובית בבדיקת הנגיף ב-9 בפברואר, חמישה ימים לאחר ששוחררה מהסגר בבית החולים המקומי, לאחר שתי בדיקות מעבדה שהעלו תוצאות שליליות.

אפקט הקורונה על אתר אליס: נזק של מיליון שקל - וממול גיוס עובדים

בד-בבד, במכתב ששיגרו לעובדי אתר אליס כותבים יניב שולנדפרי וגלעד ארדיטי מייסדי אליס והעומדים בראשה, כי "נגיף הקורונה לא פסח גם עלינו, ונכנסנו לסטטיסטיקה. בחודש פברואר האחרון חווינו ירידה דרמטית בנתוני המכירות, ובנוסף לזאת נאלצנו ועדיין נאלצים להתמודד עם גל ביטולים גדול של הזמנות עתידיות. בטווח המידי הנזק הוא בעיקר תזרימי, בטווח הבינוני נראה את השפעת הנגיף בתוצאות החברה בדוחות הכספיים. אנו מעריכים שהנזק המידי והעקיף הוא בסדר גודל של מיליון שקל עבורנו".

האתר אליס מבית תלמה נסיעות ותיירות נחשב לאתר החזק ביותר בישראל בהיקפים של הזמנה של כרטיסי טיסה, והוא מונה כ-45 עובדים.

"אנו אחראים בקירוב ל-500 אלף איש מישראל שרוכשים באמצעותנו כרטיסי טיסה בשנה במחזור מכירות של 750 מיליון שקל. יש לנו אחריות כלפי עצמנו וכלפי לקוחותינו. תגברנו את מערך התמיכה שלנו בלקוחות החברה, ואנו נותנים מענה 7\24 לכל שאלה או בעיה. אלו ימים בהם חוסן חברה נמדד. אנו צופים כי פברואר יהיה החודש הקשה, מרץ יהיה חודש שיפגע משמעותית פחות, ואפריל כבר יחזור למדדי הנורמה, ואף אולי יהיה חזק מהרגיל".

למרות התמונה הקודרת שמשקפת את ענף התיירות בימים אלה, מודיעים מנהלי אליס כי "אנחנו מתכוננים לגידול של 20% בכוח האדם בשנה הקרובה. חברות בענף מפטרות עובדים, מוציאות עובדים לחופשה כפויה, מצמצמות תקנים, מקצצות משכורות - לא אצלנו.

"במהלך החודש האחרון עשינו כמה דברים שעל אף רוח התקופה לא עצרנו אותם לרגע. השקנו את מותג חברת האם שלנו, black rabbit (מותג המאגד חברות מתעשיית הטרוול טק, מ' ר' ח'); השלמנו בהצלחה מעבר של עובד החברה לרילוקיישן לארה"ב; השקנו מותג חדש נוסף; סיימנו פיתוח מורכב והשקנו מערך מסלולי שירות לקוחות ומענה דיגיטלי; גייסנו שלושה עובדים נוספים (סוכן נסיעות, כספים ופיתוח) ואנחנו ממשיכים לגייס.

"מעל לכל זה, אנחנו עמוק וחזק בתוך התוכנית שלנו להרחבת החברה והמותגים בסוף השנה לחמש מדינות נוספות ולהפוך לחברה בינלאומית". עוד מוסיפים השניים: "אנחנו מתמודדים עם מבול של פניות, לקוחות כועסים, חלקם מבוהלים, חלקם לא מבינים, וכולכם הופכים להיות לרגע הדמות המרגיעה, המכילה. כשכל זה יהיה מאחורינו, נסתכל אחורה ונדע לקצור את הפירות, וההפסדים שנגרמו יכוסו ברווחים עתידיים, כי מי שנוהג בסבלנות ובאיפוק, גם ברגעי משבר, מרוויח בסופו של יום".

9:55

איסתא בהודעה לבורסה: נגיף הקורונה הוביל לירידה של 4-6 מיליון שקל (אחרי המס) ברווח מגזרי התיירות - ירידה זו צפויה לפגוע בתוצאות הרבעון הראשון של 2020. "החברה מזהה ירידה בהיקפי הפעילות של מגזרי תיירות הפנאי והתיירות העסקית שלהערכתה נכון לייחסה להתפשטות נגיף הקורונה", הערכת הפגיעה של איסתא מתייחסת לרווח במגזרי תיירות הפנאי בעיקר, וזאת ככל שהירידה תימשך גם בחודש הבא.

בתחילת השבוע הוציא מנכל איסתא ישראל אסף גורן מכתב לעובדי החברה בו הוא מבשר כי החברה תיאלץ להוציא עובדים לחופשה ללא תשלום וכי שכר המנהלים יקוצץ ב-10%-25%.

גם קשרי תעופה הוציאה אזהרה לבורסה בעקבות השלכות נגיף הקורונה על פעילות החברה. החברה מודיעה כי בחברה נרשמו ביטולי נסיעות בתחום השייט בתחום הטיולים המאורגנים וקיטון בהזמנות עתידיות וביטולים גם ליעדים שאינם המזרח הרחוק. החברה מציינת את השלכות התפשטות הנגיף לאיטליה: "ככל שמהגפה תתפשט היא עלולה לפגוע בביקושים למוצרי תיירות בכלל הנ"ל עלול לפגוע בצורה מהותית במכירות ברווחיות הקבוצה". החברה לא מפרסמת הערכה כספית באשר לנזק הכספי.

9:50

מספר הנדבקים בנגיף הקורונה באיטליה זינק ל-157 בני אדם, ומספר המתים עלה לארבעה, בעוד המדינה האירופית נאבקת למנוע התפשטות נוספת ומדינות סביבה נוקטות צעדים כדי לבודד את ההתפרצות. אוסטריה, הסמוכה למוקדי ההתפרצות בצפון איטליה, הודיעה כי תבצע ביקורות גבול הכוללות בדיקת נוסעים ברכבות המגיעות מאיטליה, עד שהמצב יתבהר. שתי המדינות חתומות על אמנת שנגן המבטיחה תנועה חופשית, אך לא הודיעו עד כה על השעיית האמנה.

איטליה נוקטת שורת צעדים חסרי תקדים כדי להתמודד עם ההתפרצות, כולל ביטול הלימודים בכל בתי הספר בעיר הגדולה מילאנו, שבעיירות מסביב לה נרשמו מרבית מקרי הקורונה. בנוסף, כ-50 אלף איטלקים ב-11 עיירות יהיו מבודדים בשבועות הקרובים, ותיאסר עליהם היציאה מהאזור. הם יצטרכו לקנות אוכל במועדים קבועים, יקבלו סיוע מהרשויות, וינוטרו באופן קבוע לסימני המחלה. גם הלימודים באוניברסיטאות בוטלו עד מרץ, וגם נסגרו בתי קולנוע, מוזיאונים, ובארים אחרי השעה שש בערב.

"ההתפרצות באיטליה התחילה מבית חולים, זו הסיבה שיש כל כך הרבה חולים אצלנו", אמר הבוקר מומחה לאפידמיולוגיה לעיתון "קוריירה דלה סלה". הוא ציין כי בית החולים בעיירה קודוניה, שבה טופל ואושפז "חולה מספר 1" - גבר איטלקי בן 38 הנמצא כעת במצב קריטי, אך שלא בודד מהתחלה - הפך למוקד התפרצות בו הנגיף הדביק עשרות אנשים, חלקם עם מחלות רקע. בתקשורת האיטלקית פורסמו תמונות של מאות בני אדם, עם מסיכות, ממתינים להיכנס לסופרמרקטים באזורים בהם הוכרז על סגר, כדי להצטייד באוכל ומצרכים לשבועות של בידוד.

אתמול עצרה זמנית אוסטריה רכבת שנסעה מוונציה (שבמחוז שבה היא ממוקמת נרשמו כמה עשרות מקרי קורונה) למינכן, לאחר ששתי נוסעות גרמניות אובחנו עם חום. הנוסעות נלקחו לבית חולים מקומי ונבדקו לנוכחות הנגיף. לאחר תוצאה שלילית, הרכבת המשיכה במסעה למינכן והגיעה באיחור של שעות רבות.

6:30

לאחר שבועיים שבהם נערך משרד הבריאות להתמודד עם הגעת הקורונה לישראל - תחזית שנחשבה לבלתי נמנעת, ביום שישי התגלה מקרה ראשון של הנגיף בישראל, וביום שבת הצטרף אליו החשד לפיו בקרב קבוצת תיירים מדרום קוריאה אשר ביקרה בישראל, אותרו 8 חולים. נכון לשעה זו, לא ניתן לדעת האם חלו רק כאשר חזרו לארץ מולדתם, או שמא שהו בישראל כעולה הסכנה כי יש בכוחם להדביק אנשים רבים שבאו עמם במגע.

עד כה, כ-200 ישראלים לפחות מצויים תחת סגר עצמי, בשל החשד לאינטראקציה קרובה עם קבוצת התיירים מקוריאה, כ-180 תלמידים ו-19 מורים הונחו להישאר בביתם, כך לפי משרד החינוך. בנוסף, 12 שוטרי משמר הגבול המוצבים במערכת המכפלה בחברון יישארו תחת סגר עצמי, לאחר שקבוצת המטיילים מקוריאה ביקרה במקום ב-13 בפברואר. גם 20 עובדים של רשות הטבע והגנים שבאו במגע עם הקבוצה הונחו להישאר בסגר עצמי עד יום רביעי. בנוסף, אזרחים ששבו מביקורים בסין, הונג קונג וסינגפור, הונחו להישאר בסגר עצמי, אך נכון לשעה זו, אין הערכה רשמית של מספרם. נכון לשעה זו, למשרד הבריאות אין הערכה רשמית של מספר הישראלים הנמצאים תחת דרישת בידוד.

בשל הדאגה מפני התפשטות הנגיף ומספרם העולה של האזרחים שלא יוכלו לעזוב את ביתם ביום הבחירות, כעת מתוכנן להקים קלפיות מבודדות מיוחדות עבור יום הבחירות שיערך בשבוע הבא, ב-2 במרץ. ועדת הבחירות המרכזית נערכת לאפשרות של הצבת 20 קלפיות מבודדות עבור הבוחרים שנבצר מהם להגיע למקום הצבעה בו ישנה התקהלות. בנוסף, קיומם של אירועים ציבוריים גדולים אף הוא מוטל בספק - כאשר עיריית תל אביב-יפו, למשל, נמצאת במגעים עם משרד הבריאות לגבי קיום מרתון תל אביב המתוכנן להתקיים ביום שישי הקרוב.

מבירור שנערך בסוף השבוע, התברר כי קבוצה גדולה של כ-300 חברי קיבוץ נחל עוז שהו במלון דיוויד בים המלח יומיים לאחר עזיבתה של הקבוצה הקוריאנית. המועצה האזורית אשכול הודיעה כי קבוצת ותיקים במועצה שהתה במלון בים המלח באותו היום שבו שהתה בו הקבוצה הקוריאנית. בשני המקרים, הנחה משרד הבריאות את האורחים ששהו עד 15 דקות (במצטבר), במגע הדוק, של עד 2 מטרים מאדם מהקבוצה הקוריאנית, להישאר בבית עד יום ה-25.2 (יום שלישי הקרוב), ולפנות למוקד משרד הבריאות באם מתפתחים סימני חום או מחלה. בנוסף, כוחות מד"א הוזעקו הבוקר לבית ספר בפתח תקווה, על מנת לבדוק אדם העובד בצוות החינוכי, אשר חזר בשבוע שעבר מחופשה בתאילנד. אנשי מד"א הורו לו לשהות בבידוד לעת עתה. אך עד כה, אין הנחיות להיערכות קולקטיבית בישראל, והוראות בנושא ניתנו באופן פרטני לאנשים אשר יש צורך שיינקטו במשנה זהירות.

לאחר שהתקבלה במערכת הביטחון החלטה עקרונית לשכן כ-200 אזרחים מדרום קוריאה השוהים כעת בישראל, בבידוד בבסיס צבאי בהר גילה, תושבי האזור מוחים על ההחלטה. ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן: "גילינו במקרה על כוונת צה"ל לייצר מתקן בידוד רפואי בלב ישוב אזרחי. הדבר לא יתכן בשום קנה מידה. גם אם קיים הצורך בטיפול מידי בנגיף , לא ייתכן שההחלטה תתקבל מאחורי גבם של גורמים אזרחיים. גם בסיס הקריה בתל אביב הינו מתקן צבאי, אז למה שלא יקימו בו את מרחבי הבידוד. אנו דורשים ממקבלי החלטות להקפיא את ההחלטה הזו לאלתר ולייצר שיח עם רשות מקומית כמקובל. אנחנו לא חצר אחורית של אף אחד ולא נאפשר לפעול בתוך יישובנו כאילו אין כאן שלטון אזרחי".

נוסע נוסף שחזר מספינת "דיימונד פרינסס" נדבק בנגיף הקורונה - כך הודיעו אמש (א') משרד הבריאות והמרכז הרפואי שיבא בתל השומר, בו הוא מוחזק יחד עם יתר הישראלים ששבו בשבוע שעבר מיפן. המעבדה ממשיכה לאשש את ממצאי הבדיקה, ובהודעה הבהירו המשרד והמרכז הרפואי כי לא מדובר בהדבקה שהתרחשה בישראל.

הנוסע, שהוא הישראלי השישי שחולה בקורונה, מצטרף לנוסעת נוספת שהנגיף התגלה בגופה לאחר שובה לארץ. בנוסף אליהם, תשעה ישראלים נוספים שוהים בבידוד במתקן בשיבא לאחר ששבו לפני כיומיים מספינת התענוגות, שבה הם הוחזקו במשך כשבועיים בהסגר יחד עם 3,700 נוסעים ואנשי צוות.

בנוסף לשני החולים שנמצאים בארץ, הנגיף התגלה בגופם של ארבעה ישראלים על סיפונה של הספינה "דיימונד פרינסס". הם לא הוחזרו לארץ, אלא הועברו לבתי חולים מקומיים ביפן שבהם הם עדיין מאושפזים במצב קל.

עוד כתבות

קאר שולץ / צילום: כדיה לוי, גלובס

תרופה של טבע למלריה וזאבת אושרה לטיפול חירום בחולי קורונה

בתגובה זינקה מניית החברה בכ-12% ● זינוק של 120% במניית חברת הטכנולוגיה סופרקום, המספקת פתרונות בתחומי בריאות הציבור והפקת תעודות חכמות

מדטרוניק - עומאר אישראק / צילום: רויטרס - Steve Marcus

כך תבנו מכונת הנשמה: המהלך המדהים של ענקית המכשור הרפואי

חברת המכשור הרפואי הודיעה אמש כי החליטה לפרסם את מפרטי העיצוב של מכונת ההנשמה שיצרה מדגם PB 560, כדי לאפשר לכל מי שרוצה לייצר במהירות מכשירי הנשמה ● "אתגר אנושי חסר תקדים זקוק לתגובה אנושית חסרת תקדים"

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

הראל הרוויחה 760 מיליון שקל ב-2019, אבל "2020 נפתחה בסערה המשפיעה לשלילה על כל תחומי הפעילות בקבוצה"

היקף הנכסים המנוהלים על-ידי החברה הצטמק ברבעון הראשון ב-2020 בכ-11%, לכ-252 מיליארד שקל ● סך הפרמיות ודמי הגמולים שרשמה החברה חצה את הרף של 30 מיליארד שקל

מסכי שוק המניות בשנחאי, סין / צילום: Reuters

ירידות בוול סטריט; זום צונחת על רקע דיווחים על חקירת פרטיות

המדדים המובילים יורדים בעד 1% ● בסין דווח היום כי מדד מנהלי הרכש לתחום התעשייה עמד בחודש מרץ ברמה של 52 נקודות המצביע על התרחבות, לעומת צפי כלכלנים למדד של 45 נקודות ● לפני הקורונה: מחירי הבתים בארה"ב עלו בינואר ● מדד אמון הצרכן בארה"ב ירד בחדות במרץ

 

הטבות נדל"ן בצל הקורונה / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מוותרות על כספים ודוחות תשלומים: אלה ההטבות שמעניקות חברות הנדל"ן

משבר הקורונה משפיע על כל ענף הנדל"ן, ולכל החברות ברור שקשיים או קריסה של סקטורים מסוימים תשפיע עליהן במוקדם או במאוחר ● כמה חברות בענף כבר מציעות הטבות שונות ללקוחותיהן

בדיקת קורונה לצעיר בבני ברק / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

מספר מקרי הקורונה עלה ל-5,358; 224 החלימו מהנגיף

גבר בן 90, אישה בת 90 ושתי נשים בנות כ-50 נפטרו היום מהמחלה - סך הכל 20 נפטרו עד כה בארץ ● שב"כ קיבל אישור לסייע במאמץ לצמצום התפשטות הנגיף בישראל ● ברחבי העולם יש מעל ל-800 אלף מקרי קורונה

רשף לוי בקמפיין לתנובה / צילום: יח"צ

האומץ לפרסם: החברות שהצליחו למנף את המשבר ועל הדרך קיבלו בונוס תדמיתי

חודש לפרוץ הקורונה לחיינו, אפשר להתחיל לבחון את המהלכים השיווקיים–פרסומיים לא רק בפריזמה של האם עושים אלא גם מה עושים ● דווקא בקטגוריות שהמצב לא פגע בהן כמו מזון ובנקאות, מפרסמים גדולים נכנסו לשיתוק והותירו את הזירה למיעוט שלא היסס ופעל בנחישות

ערן יעקב /  צילום: יונתן בלום

תרגיל בפיצוי עצמאים: קחו מענק מהמדינה, שלמו עד 50% מס

המדינה תשית על מקבלי הסיוע לפי תוכנית הסיוע תשלום מס וביטוח לאומי, מה שמבטיח לה החזר של 30%–50% מכל מענק ● קבוצות שלא יקבלו מענק: צעירים, בעלי עסקים חדשים ומשקי בית שמרוויחים יותר מ–340 אלף שקל בשנה

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

איך בונים מכונת הנשמה ושידור חוזר בסתיו: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

גרנד קניון באר שבע / צילום: יחצ

חיסון פיננסי נגד קורונה? הלוואה עתידית

האמונה בשוק אשראי זול, זמין ונצחי הקהתה בשנים האחרונות את מנגנון קבלת ההחלטות בחברות רבות ● שימוש מושכל בהלוואות עתידיות או בהרחבות עתידיות של אג"ח עשוי לתת מענה חשוב בימים הסוערים שעוד עתידים לבוא

התרופה Ajovy של טבע / צילום: יח"צ

טבע ניצחה במאבק על הפטנט של אג'ובי, המניה מזנקת

ועדת הערעורים של ​משרד הפטנטים של ארה"ב דחתה את הערעור של אלי לילי על הפטנטים של טבע ● לפני כחודשיים הודיעה טבע על אישור FDA לשיווק המזרק האוטומטי של התרופה, וכן על תוצאות חיוביות בניסוי קליני בתרופה ביפן

חיילים בפעילות של עמות יד לילד / צילום: יד לילד המיוחד

גם בתוכנית הסיוע הנוכחית העמותות והמגזר השלישי נשארים מאחור

תוכנית הסיוע למגזר השלישי שהציגה הממשלה לא כוללת קריטריונים ברורים והיא פונה רק לארגונים שקיבלו סיוע מהמדינה בעבר ● "המגזר השלישי צריך קרן סיוע מיידית של אחוז אחד מסך התוכנית הכלכלית שתאפשר סיוע מיידי ואוויר לנשימה"

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

צו השעה: גם מחשבי־העל בעולם התגייסו למלחמה נגד הקורונה

מחשבי־על כוללים עשרות אלפי מעבדים שעובדים יחד לביצוע חישובים גדולים ● חישובים כאלה יכולים להסתיים בתוך יום, לעומת מאות שנים במחשב רגיל ● בין היתר, חוקרים מנסים לפתח בעזרתם מודלי חיזוי מורכבים של התפשטות המגפה

עו"ד שי ברנוב / צילום: יח"צ

חבילת החילוץ האמריקאית למשבר הקורונה עשויה לסייע גם לחברות ישראליות המעסיקות עובדים בארה"ב

במסגרת חוק CARES act, שאישר חבילת סיוע של כ-2 טריליון דולר להתמודדות עם משבר הקורונה בארה"ב, זכאים עסקים קטנים, המעסיקים עד 500 עובדים, לקבל הלוואות מיוחדות בערבות הממשל הפדרלי, בתנאי שלא יפטרו עובדים ולא יקטינו את שכרם

חדשות מזויפות / צילום: שאטרסטוק

בודקי העובדות של פייסבוק עובדים שעות נוספות סביב פייק ניוז שמופץ על הקורונה

לפייסבוק יש יותר מ-60 מיזמים של בודקי עובדות ברשת שלה ברחבי העולם

שאול אלוביץ' / צילום: תמר מצפי

נמחקה תביעת שאול אלוביץ' נגד המדינה לפיצוי בסך 10 מיליון שקל

אלוביץ' תבע מהמדינה לפצותו בשל הירידה שספג תיק ניירות הערך שלו שמחזיקה הפרקליטות ● ביהמ"ש קבע כי הגשת התביעה ע"י אלוביץ' עומדת בניגוד להסכמות אליהן הגיע עם המדינה בעבר, אך הדגיש כי הוא יוכל לשוב ולעלות את טענותיו בסיום ההליך בעניינו

צוות אקסוניוס. עופרי שור, דין זיסמן, אבידור ברטו בצילום אבישי פינקלשטיין

חברת הסייבר אקסיוניוס גייסה 58 מיליון דולר כדי להמשיך להגן על רשתות

אקסיוניוס גייסה עד היום 95 דולר בסך הכול, והיא מעסיקה 80 עובדים בתל אביב ובניו יורק ● מהחברה נמסר כי הכנסותיהם השנתיות גדלו ב-910% בשנת 2019 ביחס לשנה שלפניה, וכי הם אחת מחברות הסייבר שצמחו בצורה הכי מהירה בשנה האחרונה

טראמפ ופאוול / צילום: רויטרס, Carlos Barria

מדד חדש של הפדרל ריזרב חוזה צמיחה שלילית של 3.97%

עורכי המדד החדש, המציע מיפוי בזמן אמת עם מבט לעבר ולעתיד, מסבירים שהוא מנסה להראות איך תיראה הפעילות הכלכלית לאורך רבעון אילו היא הייתה נמשכת שנה ● הקריאה הראשונה מצביעה על כך ש"התפתחויות בשבוע שחלף גרמו למדד לרדת לרמה שלא נראתה מאז 2008"

חנות של אפל בסין שנפתחה מחדש. החברה נפגעה במכירות המכשירים, אבל צומחת בשירותים   / צילום: רויטרס

ענקיות הטכנולוגיה הגיעו למשבר עוצמתיות, אך תחת מתקפה רגולטורית. איך ייצאו ממנו?

המניות של חברות הענק אפל, מיקרוסופט, אמזון, גוגל ופייסבוק נחתכו בחדות בשבועות האחרונים ● למרות השונות במודלים של ההכנסות ישנם קווי דמיון שעשויים לסייע לחברות במשבר ● בטווח הארוך כבר עולות שאלות יותר קשות על עתידן

גבי רוטר / צילום: יאיר שגיא

קסטרו: "יש בידי הקבוצה די מקורות כספיים לחזור לפעילות סדירה עם תום המשבר"

קבוצת האופנה מסכמת את 2019 עם הכנסות של 1.73 מיליארד שקל, גידול של כ-39% לעומת 2018 - ואולם הגידול הזה נובע מהמיזוג שביצעה הקבוצה עם הודיס, כך שבפועל המגמה האמיתית שמאפיינת את תוצאות החברה דווקא מעידה על יציבות יחסית