גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חמש שנים אחרי האקזיט בספקטרוניקס: יחיאל ספקטור ינסה להנפיק בת"א חברת פיתוח בתחום גלאי האש שתתחרה בה

חברת טכנולוגיות גילוי אש וגזים שהוקמה לפני כשלוש שנים מבקשת לגייס 17-35 מיליון שקל לפי שווי של כ-170 מיליון שקל "לפני הכסף" ● לקראת ההנפקה שודרגו תנאי השכר של בעל השליטה ויתר בכירי החברה

יחיאל ספקטור / צילום: איל יצהר
יחיאל ספקטור / צילום: איל יצהר

כחמש שנים לאחר שיחיאל ספקטור מכר את יצרנית כיבוי האש הבורסאית, חברת ספקטרוניקס, שהייתה בשליטתו, לידיה של חברת אמרסון האמריקאית בכ-100 מיליון דולר, הוא חוזר כעת לבורסה עם פעילות דומה ומתכנן להתחרות באמרסון ובחברה שמכר לה.

הפעילות האמורה היא חברת "טכנולוגיות גילוי אש וגזים" (F&G DETECTION), מפתחת גלאי להבה, אשר פרסמה טיוטת תשקיף לקראת הנפקת מניות ראשונית (IPO) שהיא מתכננת לבצע, ושבמסגרתה היא מבקשת לגייס סכום שינוע בטווח של 17-35 מיליון שקל, לפי שווי חברה המוערך בכ-170 מיליון שקל "לפני הכסף". את ההנפקה מובילה אקטיב חיתום של עומרי לוי. 

הנפקתה המתוכננת של F&G מגיעה בתזמון מאתגר, בעיצומה של "סערת הקורונה" שהובילה לירידות שערים משמעותיות בשוקי ההון בעולם ובארץ ולהתגברות התנודתיות במסחר. המשכה מאיים לדחות ואף לבטל כמה הנפקות העומדות על הפרק, בהן אלה של משווקת הירקות והפירות ביכורי שדה ושל חברת התיירות תלמה. יחד עם זאת, עד להנפקתה המתוכננת של F&G, שמועדה נקבע לסוף חודש מרץ, המצב בשווקים עשוי להשתנות לטובה.

F&G היא חברה צעירה, שהוקמה לפני כשלוש שנים על-ידי ספקטור, המכהן כיו"ר החברה ומחזיק בשליטה בה (50%) יחד עם שותפיו המייסדים - בנו עודד ספקטור, המכהן כסמנכ"ל טכנולוגיות, וחתנו, המנכ"ל חביב פרלמן - המחזיקים בחלוקה שווה ביתרת המניות. החברה מעסיקה היום 35 עובדים - 21 מהם בישראל ו-14 בארה"ב.

F&G עוסקת ב"מחקר ופיתוח גלאי אש וגז אופטיים לתעשיות המפיקות, מייצרות ומאחסנות חומרים מסוכנים, דליקים ונפיצים ככלל, ובעיקר לתעשיות הדלק, גז פטרוכימיים וכו'". פעילותה של F&G מתנהלת במבנה של כ-200 מ"ר שהיא שוכרת בקיבוץ ברור חיל, סמוך לעוטף עזה, ובכוונתה לעבור לקראת סוף השנה הנוכחית למבנה גדול יותר בשטח של כ-1,000 מ"ר. לחברה גם שטחי משרדים ומחסן בארה"ב, וגם שם היא מתכננת לעבור בקרוב למתחם חדש, גדול יותר.

ב- F&G מסבירים כי מוצריה עונים "על הצורך והדרישה שזיהתה החברה בשוק לגלאי להבה בעלי יכולות וביצועים משופרים ואמינים ביחס למוצרים הזמינים כיום בעולם", וכי היא מפתחת את מוצריה "כך שיעמדו בתקנים והדרישות הנדרשים בתחום וזאת מכיוון שמרבית ממוצרי החברה (למעלה מ-80%) נמכרים וצפויים להימכר בחו"ל". את כספי ההנפקה מייעדת F&G לפיתוח פעילות המו"פ שלה, הרחבת מערך השיווק וכן לפיתוח מוצרים חדשים "בעיקר גלאי גז אופטיים לטווחים קצרים".

מדובר, כאמור, בחברה צעירה, שבינתיים לא מייצרת הכנסות משמעותיות, ומייצרת הפסדים של כמה מיליוני שקלים בשנה מאז נוסדה, אולם מזהה פוטנציאל גדול בשוק פעילותה. בסיכום שנת 2018 הפסדיה של F&G הצטברו לכ-13 מיליון שקל, אחרי הוצאות מו"פ, מכירה, שיווק, הנהלה וכלליות והוצאות מימון. במחצית השנה הראשונה של 2019 הפסדיה הסתכמו בכ-9.5 מיליון שקל, אחרי שבתקופה זו הציגה לראשונה מכירות משמעותיות יחסית לעצמה, שהגיעו לכ-800 אלף שקל.

ב- F&G מוסיפים, כי בסיכומה של 2019 היקף מכירותיה הגיע לכ-3 מיליון שקל, ולגבי הרווחיות מהן היא מציינת כי "מכיוון שמדובר על חברה בתחילת דרכה, אשר נמצאת בשלב הראשוני של החדירה לשוק, לא ניתן לקבל אינדיקציה מהיקף כלל המכירות של החברה בשנת 2019 בנוגע לרווחיות המוצרים".

לפי התיאור של F&G בטיוטת התשקיף, שוק גלאי הלהבה והגזים שבו היא פועלת "הינו חלק משוק הבטיחות בעולם המכסה בין השאר גילוי וכיבוי אש וגזים דליקים ורעילים", ובין לקוחות השוק נמנות חברות הדלק הגדולות דוגמת אקסון, SHELL ,BP ועוד. לפי F&G, שוק גלאי הלהבה מוערך בכ-225 מיליון דולר, והיקף שוק גלאי הגז הנייחים שבכוונתה לפתח מוערך בכ-730 מיליון דולר.

החברה שואפת "לחדור לשוק גלאי האש במהירות האפשרית, להגיע תוך חמש שנים לנתח שוק של כ-20% ולהיות שחקן מרכזי ומוביל בתחום". לגבי מצב השוק מציינים ב- F&G כי תחום גלאי האש והגז "מאופיין בהתמזגות של חברות בענף אל תוך מספר חברות ענק הפעילות בשוק", וכולל שלושה יצרנים משמעותיים, כולם אמריקאיים, לגלאי אש וגז "אשר מתחרים במוצרי החברה". עם חברות אלה נמנות Detronics, עם נתח שוק של כ-40%, קבוצת MSA, עם נתח שוק של כ-14%, וכאמור, אמרסון, שרכשה את ספקטרוניקס, שנתח השוק שלה מוערך בכ-26%.

עוד לגבי נתוני הפעילות, F&G מציינת כי עד היום היא מכרה את מוצריה לכ-15 לקוחות, וכי יש לה כ-5-10 מפיצים, הרוכשים את מוצריה ומוכרים אותם ללקוחות, ואשר אחראים על עיקר הכנסותיה. כיום מוכרת החברה רק גלאי להבה, וצבר ההזמנות שלה עומד על כ-1.5 מיליון שקל.

F&G מציגה כמה מוצרים שפיתוחם עומד על הפרק, בטווחי זמן של בין פחות משנה ועד לשלוש שנים, ובעלות המתחילה מכמה מאות אלפי שקלים ומגיעה עד לסכום מינימום של 5 מיליון שקל.

ספקטור משדרג שכר

ספקטור, שבחודש הבא יהיה בן 76, הקים וניהל את חברת ספקטרוניקס במשך 40 שנה, עד מכירתה בשנת 2015 לאמרסון. במהלך שנותיו בספקטרוניקס, החברה התרכזה בפיתוח ושיווק מערכות כיבוי וגילוי אש לכלי רכב צבאיים וכן גלאי להבה וגזים מתקדמים. התמורה במכירתה לאמרסון נקבעה על 99 מיליון דולר - 79 מיליון דולר במזומן ו-20 מיליון דולר שחולקו קודם למכירה כדיבידנד לבעלי המניות, בראשות ספקטור. מחיר המניה שנקבע בעסקה היה גבוה בכ-30% משווייה בבורסה במועד העסקה.

במסגרת כהונתם של ספקטור הצעיר ופרלמן בחברה, הם הסתפקו בשנתיים החולפות (2018-2019) בשכר בעלות הנעה סביב כ-480-550 אלף שקל בשנה לכל אחד, ב-80% משרה.

מדיניות התגמול שאימצה החברה בסוף שנת 2019 חושפת, כי כמו חברות רבות לפניה, גם מנהליה הבכירים של F&G צפויים ליהנות משדרוג נאה בתנאי העסקתם, והיא תיכנס לתוקף עם רישום מניות החברה למסחר, למשך חמש שנים.

זו קובעת בין היתר שכר חודשי קבוע מקסימלי של 100 אלף שקל למנכ"ל ושל 80 אלף שקל למשנים לו ולסמנכ"לים, נוסף על מענק שנתי מקסימלי של 1 מיליון שקל למנכ"ל ושל 800 אלף שקל לסגנים שלו, בתלות בתוצאות החברה. 

עוד כתבות

אחישי גל, מנכ"ל ובעלי איסתא / צילום: יח"צ, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הנגיף שקילקל את תוכנית המימושים של איסתא: רווח של 100 מיליון שקל הולך ומתרחק

חברת התיירות דיווחה לאחרונה על ביטול העסקה למכירת מלון פאבליקה בהרצליה ב-142 מיליון שקל, ועל דחייה במועד ההשלמה של מכירת אמריקן אקספרס טרוול

לנדרובר דיפנדר / צילום: יח"צ

לנדרובר דיפנדר ופורד פוקוס חדשות נוחתות בישראל; מרצדס מורידה מחירים בדגמי פלאג-אין

מחירם של רכבי לנדרובר דיפנדר יתחילו ב-498 אלף שקל ● חברת פורד משיקה את גרסאות ההאצ'בק והסדאן של פורד פוקוס החדשה במחיר שמתחיל בכ-126 אלף שקל ●  כלמוביל מציעה את דגמי הפלאג-אין של מרצדס במחירים של טרום עליית מס הקניה

סם גרונדוורג / צילום: Qilly Sanjuan/Invision, AP

יו"ר קרן היסוד סם גרונדוורג אישר: פולי ברונשטיין לא תכהן כמנכ"לית

גרונדוורג דחה כי מאחורי ביטול המינוי עומדים לחצים פוליטיים, וציין כי הסיבה להחלטה היא מגפת הקורונה שהביא לצמצומים בקרן ● גרונדוורג יכהן בתפקיד מנכ"ל הקרן

עדי קייזמן /  צילום: ענבל מרמרי

"אתה לא מבין את ההידרדרות העסקית שלי": עוד תביעה נגד עדי קייזמן

מולי ליטבק ואחותו תובעים את עדי קייזמן על השקעתם בפרויקט נדל"ן שהוביל ● מדובר בתביעה שנייה נגד קייזמן שעזב לאחרונה את הארץ ועבר להתגורר בלוס אנג׳לס כשברקע הסתבכות בעסקי הנדל"ן שלו בגרמניה

שרון שפורר \ צילום: שלומי יוסף

נדחתה תביעת ההשתקה נגד שרון שפורר; אורבן תשלם לה הוצאות של 100 אלף שקל

ב-2014 הזהירה העיתונאית שרון שפורר בעמוד הפייסבוק שלה מביצוע עסקאות עם חברת הנדל"ן אורבן, לאור קשריה עם סוחר הנשים דודו דגמי, ובעקבות כך קיבלה תביעת דיבה על סך מיליון ש' ● אמש דחה ביהמ"ש את התביעה, וקבע כי "שפורר נקטה את הצעדים הנדרשים כדי לאמת טענותיה"

מימין פרויקט הפינוי בינוי, ומשמאל הבניינים שחלק מדייריהם טענו שערך דירותיהם ירד / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פרויקט פינוי בינוי חסם את הנוף לים – היזמים יפצו את השכנים בכמיליון שקל

כך ממליצה שמאית מייעצת שמונתה על ידי ועדת הערר המחוזית דרום שדנה בטענת דיירים שמתגוררים בסמוך לפרויקט ההתחדשות העירונית אותו מקימה קבוצת נחמיאס של היזם קלוד נחמיאס

טראמפ מחוץ לכנסיית הנשיא ביום שני. רימוני גז מדמיע הושלכו, קליעי גומי נורו, ואלות נשלפו כדי לפנות את המחאה השקטה בסמוך   / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

טראמפ בעקבות ניקסון: ספר הספרים, הרוב השקט והחוק-והסדר

נשיא במצור, חמישה חודשים בדיוק לפני הבחירות, מחפש פתחי מילוט ● הוא מגייס את אלוהים ומאמץ דימויים בני 50 שנה ● הוא רוצה לשלוח את הצבא אל הערים, הנופלות בידי ״בוזזים, סכינאים, שמאלנים קיצונים וכל מיני החלאה והזוהמה״ ● תנועת מחאה לגיטימית מאיימת ליפול בידי מסיתים

הטרנדים החמים בפודטק ובאגטק / צילום: אפיק גבאי, DLR, RilBite

שנה בלבד אחרי שחממת הפודטק בצפון יצאה לדרך - המנכ"ל עוזב

בחממה של תנובה, טמפו OurCrowd ו-Finistere מושקעים כ-100 מיליון שקל במימון ממשלתי ● מנכ"ל החממה חנן שניידר עוזב ואת מקומו ימלא מנהל החדשנות בתנובה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 2 ביוני 2020

אתמול באיכילוב: 11 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

הדוחות הפנומנליים והלקח של האנליסטים: חמש תובנות מדוחות זום

חמש תובנות בעקבות הדוחות המעולים של חברת שיחות הווידאו, שפרחה בזכות הריחוק החברתי שכפתה מגפת הקורונה ● מהשאלות שעולות על עתיד החברה עם החזרה לשגרה, דרך הרווח הגולמי שירד למרות ההצלחה ועד לתהייה מה שוות ציפיות האנליסטים

מחשוב ענן \ צילום: שאטרסטוק

אקזיט ל-Spot: נמכרת ל-NetApp האמריקאית תמורת 450 מיליון דולר

החברה, שפיתחה מערכת לניהול משאבי ענן, גייסה במהלך השנים 53 מיליון דולר ● בין המשקיעים בה: Highland Capital, אינטל קפיטל, ורטקס, לידרס פאנד ● מנכ"ל Spot עמירם שחר: "ל-NetApp יש את החזון הכי משכנע בתחום הענן"

פטריק דרהי, בעלי הוט./  צילום: רויטרס, Lucas Jackson

בעלי הוט גייס חוב של 1.7 מיליארד דולר לפעילות שלו בארה"ב

האג"ח שהנפיקה חברת אלטיס ארה"ב, שנמצאת בשליטת פטריק דרהי, נועדו למיחזור חוב קיים ודורגו "זבל" על ידי מודי'ס

ניר דגן / צילום: שי אדם

ניר דגן, מי שעד לפני ימים ספורים עוד שימש כמנכ"ל ארקיע, מונה למנהל העסקים הראשי ב-IES החזקות

וגם: גיא מרוז ואורלי וילנאי מצטרפים לסגל המרצים בביה"ס לעבודה סוציאלית ולרווחה חברתית שבאוניברסיטה העברית ● השיחה

רון רוטר / צילום: יח"צ

מלחמת שבעת הכוכבים: קסטרו דורשת מבעלי הקניונים הנחות בשכירות ומסרבת לפתוח חנויות

חנויות של רשת האופנה עדיין סגורות בקניוני שבעת הכוכבים, לב המפרץ ומבשרת ציון, זאת בנוסף לחנות הסגורה בקניון TLV • חלק מבעלי הנכסים בוחנים נקיטת צעדים משפטיים • בקבוצת קסטרו לא מפרטים כמה מתוך 5,000 העובדים הוחזרו לעבודה מחל"ת

מנכ"ל זום אריק יואן / צילום: Mark Lennihan, AP

גם מנכ"ל זום עושה פאדיחות באפליקציה: שוחח עם המשקיעים על MUTE

עשיתם פדיחה בשיחות וידאו בזום? אתם לא לבד ● מנכ"ל החברה אריק יואן שכח להפעיל את המיקרופון במהלך פגישה עם המשקיעים

שרית פירון  / צילום: יונתן בלום

Team8 מקימה זרוע הון סיכון חדשה בהובלת שרית פירון

הקרן טרם נסגרה, אך לפי מקורבים היא מיועדת להיות בגובה של 100-150 מיליון דולר ● הקרן תשקיע 3-8 מיליון דולר בחברות בתחומי הדאטה, הבינה המלאכותית, אבטחת הסייבר והטכנולוגיה לארגונים

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

אל על בדרך לאישור ההלוואה? באב"ד זימן את ההנהלה לפגישה מכרעת באוצר ברגע האחרון

הפגישה תתקיים שעות ספורות אחרי טקס הפרידה של באב"ד מתפקידו כמנכ"ל משרד האוצר בשנים האחרונות ● מטרת הפגישה הערב היא להגיע לסיכום שיאפשר לאל על ליטול הלוואה של כ-400 מיליון דולר בערבות מדינה בשיעור של 82.5%

מימין: איציק אסרף, דימיטרי שבצ׳נקו וזאק רובינשטיין, מייסדי 1touch / צילום: 1touch, יח"צ

וואן טאץ' גייסה 14 מיליון דולר בהובלת JVP

החברה פיתחה פלטפורמה לגילוי, מיפוי וניהול אוטומטי של דאטה ארגוני תוך עמידה ברגולציה להגנה על פרטיות מידע ● בגיוס השתתף תאגיד האנרגיה National Grid כמשקיע אסטרטגי

הפגנת סולידיריות בפריז בשלישי. אלפים רבים מחו ברחבי העולם / צילום: Michel Euler, Associated Press

מבריטניה ועד ניו זילנד: בעולם הפגינו סולידריות עם המפגינים באמריקה

מרבית ההפגנות הבינלאומיות היו שקטות, והתמקדו בגזענות ● באמסטרדם ובריסל, בהן יש קהילות מהגרים גדולות, המחאות אורגנו על ידי הסניפים המקומיים של תנועת "חיים שחורים נחשבים" ● בלונדון ובערים נוספות בבריטניה, אלפי מפגינים הופיעו ברחובות ביום ראשון

שדה נפט בקנדה / צילום: Todd Korol, רויטרס

עלייה של יותר מ-100%: זוכרים שמחיר הנפט ירד אל מתחת לאפס? התרגשתם? הפסדתם

העימות בין רוסיה לסעודיה הומר בהסכם, המלאי בארה"ב ירד, הנהגים חוזרים לכביש - ומחיר הזהב השחור רשם קאמבק מהשפל ההיסטורי • גיל בפמן, לאומי שוקי הון: "מי שבעיקר ירוויח הן יצרניות הנפט הגדולות עם יכולת יצוא ומגזר האנרגיה בארה"ב" • האם פגישת אופ"ק הקרובה תשנה את התמונה?