גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא רק שיחות ועידה: אילו עוד טכנולוגיות ירוויחו מהקורונה

משבר הקורונה מחייב ארגונים ואנשים לשנות את דרך ההתנהלות שלהם - משיטות העבודה ועד תחביבים חדשים שיאפשרו להעביר את הזמן בבידוד ● האם המשבר הוא הזדמנות לטכנולוגיות חדשות, ומה ההבדל בין המשבר הנוכחי למשבר ב-2008?

עובדים ביפן / צילום: Eugene Hoshiko, AP
עובדים ביפן / צילום: Eugene Hoshiko, AP

עם כל יום שעובר, נדמה לא רק שהסיכון למשבר בעקבות התפרצות הקורונה הולך וגדל, אלא גם שקשה מאוד יהיה לצפות את אופן התפתחותו. הסיבה לכך היא שבניגוד למשברים שנגרמים ממלחמות, אסונות טבע או התפוצצות בועות פיננסיות - המשבר הנוכחי מתחיל מצירוף נסיבות ייחודי של משברים בריאותי וכלכלי, ומתפשט בעולם מחובר ומיודע יותר מאי פעם בעבר.

לכן, ייתכן מאוד שהפעם נחזה לא רק בתופעות שליליות חדשות, אלא גם בדרכים חדשות ומעניינות להסתגל לתנאים המשתנים. היום, בניגוד לכל תקופה אחרת בעבר, המהירות והיעילות שבהן ניתן לפתח ולהפיץ טכנולוגיות שיכולות לסייע בריכוך השפעות המשבר - גבוהות מאי פעם. אחת הדרכים בהן הטכנולוגיה מסייעת בהתמודדות עם המשבר היא כמובן תחום שיחות הווידאו. מניית חברת זום היא הדוגמה הבולטת ביותר. החברה, המפתחת מערכת לשיחות וידאו, וזוכה לפופולריות במיוחד בקרב חברות הייטק, נסחרה עד פרוץ משבר הקורונה מתחת למחיר ההנפקה שלה, אך מאז פרוץ המשבר המניה זינקה. מתחילת 2020 זינקה המניה בכ-65%, בעוד מדד נאסד"ק ירד ב-6% (את שבוע המסחר הנוכחי זום פתחה בירידות חדות, הוכחה שאף מניה לא חסינה).

משבר הקורונה רק מאיר את הצורך הקיים בשיחות וידאו, בעולם שבו בני אדם לא רק שאינם יכולים לטוס, אלא גם מוגבלים מלהגיע למקום העבודה שלהם. זו לא הפעם הראשונה שמדברים על עבודה מהבית כפתרון למשבר. המשבר הפיננסי של 2008 היה מלווה גם בזינוק חד במחירי הנפט ובעקבותיו זינוק במחירי הדלק. בעולם חששו מכניסה למשבר אנרגיה חריף שיפגע בחופש התנועה, והעיתונים התמלאו בכתבות על עלייתה הצפויה של העבודה מהבית. אלא שרוב ההבטחות הללו נשארו על הנייר. עוד לפני שמחירי הנפט צנחו, חזון העבודה התפוגג כלא היה והתברר שוב שעולם כמנהגו נוהג.

המשבר הנוכחי הוא אחר. לא רק שאיננו יודעים מתי ואיך הוא יסתיים אלא שבניגוד לאילוץ זמני שנגרם בשל מחירי הנפט, הפעם קורים שני דברים - הראשון, כסף לא יכול לפתור את הבעיה; השני, מדובר בבעיה עולמית שנוגעת לכולם. אם בתקופת משבר הנפט אפשר היה להחליט שרק חצי מהעובדים מגיע לעבודה, במשבר הנוכחי אף אחד לא יכול להגיע לעבודה.

במצב הזה הצלחה של אפליקציית שיחות ועידה היא רק קצה הקרחון של הזדמנויות. מלבד ענף הווידאו והעבודה מרחוק, גם תחומי הרפואה מהבית, הבידור והפנאי, והחינוך הווירטואלי - כולם רואים עלייה בביקושים או צופים שיראו עלייה כזו אם יימשך המשבר. ההזדמנות היא גם ארוכת טווח מכיוון שהלקוחות נחשפים לשירותים ואפליקציות חדשים ולומדים מה הערך שלהם. ההשפעה על חברות מתחום הרפואה מרחוק, המאפשרות לבצע בדיקות בריאותיות מהבית, אמנם פחות ניכרת כרגע, אך גם היא עשויה להיות משמעותית בגלל הצורך להימנע מהידבקות במרכזים רפואיים, וכן בשל הלחץ הגובר על בתי חולים.

יותר מחשבים אישיים

בשל הוראות הבידוד, ההשפעה של הווירוס ניכרת במיוחד על עובדים שנאלצים להישאר בבית ולעבוד ממנו. במקרה שהמשבר יתארך, כדי לאפשר עבודה קבועה ומתמשכת מהבית, עסקים יצטרכו לאפשר לעובדיהם תנאים אופטימליים מבחינת הציוד הנדרש לצורך קיום שיחות ועידה איכותיות - מסכים, מיקרופונים ואוזניות. גם העבודה השוטפת תצטרך להישען יותר על מערכות שמאפשרות עבודה משותפת, כמו מאנדיי הישראלית, שפיתחה מערכת לניהול פרויקטים; סלאק, שמספקת צ'אטים ארגוניים; גוגל דוקס, שמאפשרת לעבוד במשותף על קבצים; דרופבוקס, חברת שיתוף הקבצים וכלי עבודה משותפת, ועוד.

ייתכן גם שעובדים שכיום מנהלים חלק מהפעילות שלהם בטלפון הנייד יצטרכו להצטייד במחשבים אישיים כדי לאפשר עבודה נוחה ומתמשכת מהבית. לצוותי תשתיות המחשוב תהיה במקרה כזה עבודה רבה בהקמת רשתות שבנויות יותר על עבודה מהבית, וגם אתגרי אבטחת מידע שקשורים בכך.

למעסיקים תהיה מוטיבציה רבה לבצע את ההשקעות הללו משלל סיבות. קודם כל, כיום המחירים של כל אותם שדרוגים טכנולוגיים אינו משמעותי כפי שהיה לפני עשר שנים - האינטרנט וכל הציוד הנדרש איכותיים וזולים יותר באופן משמעותי. שנית, אף אחד לא מבטיח שמדובר במשבר חולף. בשנה הבאה ייתכן גל שני של המגפה, שלא לדבר על סכנות אחרות שאורבות כמו תופעות אקלימיות קיצוניות, זיהום אוויר וכו'. הגדלת ההסתמכות על עבודה מהבית עשויה לקסום למעסיקים כי היא יכולה לסייע בהפחתת עלויות שוטפות כמו נדל"ן משרדי וטיסות עסקים.

באקוסיסטם שמותאם לעבודה מהבית יהיה מקום גם להתפתחות של פלטפורמות לוועידות וירטואליות, שאולי יצליחו להחליף במידה מסוימת חלק מהכנסים הפיזיים. הקרקע הטכנולוגית בשלה היום כבר להקמתו של עולם וירטואלי תלת ממדי, שייתן לרשתות החברתיות את הטוויסט שהן זקוקות לו ויאפשר עבודה מרחוק שתצליח לחקות חלק משמעותי מהאיכויות של פגישה פנים אל פנים. בעבר נעשו ניסיונות לפתח עולמות וירטואליים כמו "סקנד לייף", שזכתה להצלחה גדולה יחסית לתקופה ולמגבלותיה, אך בדיעבד הסתבר שהקדימו את זמנם. התפתחות בעולמות הווירטואליים בהקשר של עבודה יוכלו כאמור לא רק להזניק את הרשתות החברתיות לשלב הבא, אלא גם לייצר שפע שווקים נלווים.

"הטרנד בשנים האחרונות היה יותר ויותר וידאו, ויותר ויותר עובדים מרחוק, פרילנסרים לטווח קצר וכיוצא בזה. כפועל יוצא של הקורונה יש אפילו יותר צורך בתשתיות וידאו, ויש פופולריות רבה למדיום הווידאו, בעיקר באזורים הנגועים", אומר רון יקותיאל, מנכ"ל קלטורה, המספקת תשתיות וידאו לספקיות טלוויזיה, לארגונים, ולמוסדות חינוך. בעקבות הקורונה, כלים לשיתוף פעולה בחדר ישיבות וירטואלי או בכיתה וירטואלית, הם דבר שהביקוש אליו הולך ועולה, לדבריו.

מלבד כלים לעבודה משרדית משותפת, קולטורה מרגישה כבר עלייה בביקושים למוצרים ללמידה מרחוק: "יש לנו 500 אוניברסיטאות שהן כבר לקוחות של קלטורה וכולן הגדילו את כמות השימוש שלהן בווידאו בשבועות האחרונים. פנו אלינו גם גופים בארץ, שזה לא השוק המרכזי שלנו, גם גופים חינוכיים ותנועות נוער, ובנוהל זריז וחפוז מנסים להתארגן על מערכות כדי לתת מענה לקורונה. תנועות הנוער אומרות שהם חייבים לאפשר לילדים להתכנס ובמיוחד בתקופה הזו רוצים לאפשר לאנשים להיפגש. כרגע אנחנו מכבדים את פרטיות הפניות והסיטואציה", מוסיף יקותיאל.

זמן להגשמת חלומות

אי אפשר להתעלם גם מהתחביבים: כיום, כשאנשים נמצאים בבית לשעות ארוכות, הצמיחה מגיעה גם לחברות שמספקות שירותי פנאי מקוונים. קלטורה המספקת תשתיות לשירותי טלוויזיה מקוונים, רואה צמיחה בביקושים גם בזווית הזו. העלייה במניית נטפליקס בחודש האחרון, יכולה להיזקף גם היא להתפשטות נגיף הקורונה.

"בעולם המשוגע שלנו בו כולם עובדים, פתאום אנשים נשארים בבית ויש להם יותר פניות, והמקום של הגשמת חלומות, כמו כשהמשפחה שבבית לומדת נגינה, הולך וגדל - וזה בדיוק הדברים שאנחנו רואים", אומר יובל קמינקא, מנכ"ל ג'וי טונס. לדבריו, קצב הצמיחה של מינויים חדשים לאפליקציית לימוד הנגינה של החברה, עלה פי שלושה בחודש וחצי האחרונים, וכך גם נתוני השימוש באפליקציה בסין, ממנה התחיל משבר הקורונה ובה הוא חריף במיוחד.

"הנתונים הפיננסיים שלנו הם מאוד טובים, אנחנו חברה עם הכנסות בריאות, ואנחנו רואים את המשבר הזה כהזדמנות. לא האטנו את קצב הגיוס של אנשים ולא מתכוונים להאט", הוא מוסיף. "אנחנו מאמינים בתקופה הזו כתקופה בה אולי אפשר להאיץ צמיחה וזה משהו שאנחנו מתכוננים אליו. אבל כן יש פרויקטים שהם הוצאה גדולה, ואנחנו מחכים איתם כרגע כדי לראות איך דברים מתייצבים בשוק". 

עוד כתבות

קרוון לבדיקת קורונה בעיירה גנגלט. כ־44% מהאנשים ששהו במתחם הסגור במהלך המסיבה חלו בקורונה / צילום: רויטרס

כך הפכה עיירה קטנה במערב גרמניה לשדה ניסויים ענק למדעי הקורונה

פרופ' הנדריק שטריק, וירולוג בן 43 בלבד, היה אחד מהחוקרים בעירייה הקטנה גנגלט והוא גם זה שחתום על גילוי אחד התסמינים העיקריים של הקורונה – אובדן חוש טעם וריח • בראיון ל"גלובס" הוא מספר על מאחורי הקלעים של המבצע המורכב, על הגילויים המדעיים ומספק תחזית אופטימית לישראל

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

נעילה מעורבת בוול סטריט: מניית רשת בתי הקולנוע AMC זינקה ב-14.4%

לראשונה מפרוץ הקורונה, דרישות האבטלה השבועיות בארה"ב ירדו מתחת למיליון ● מדד הפוטסי הבריטי הוביל את הירידות באירופה ● סיסקו צנחה ב-11.5% לאחר הדוחות בשל תחזית מאכזבת ● אפל קפצה לרמת שיא, אמזון מחקה את העליות

רה"מ בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: בן סטנסל, AP

הורידה 5,000 קורבנות: אנגליה שינתה את הגדרות התמותה מקורונה

באנגליה החליטו מעתה לא לספור במניין המתים מהמגפה אנשים שמתו לאחר יותר מ-28 יום לאחר שאובחנו לראשונה כחולי קורונה ● עכשיו עומד מספר המתים מקורונה בבריטניה כולה על 41,329 בני אדם

פורטנייט / צילום: shutterstock

"פורטנייט" נגד אפל וגוגל: תובעת את ענקיות הטק על שהסירו את המשחק מהחנויות שלהן

פורטנייט הציעה למשתמשיה שירות שיאפשר להם לשלם ישירות לחברה, תוך כדי מעקף של גוגל ואפל, ובתגובה החברות הורידו את המשחק מחנויות האפליקציות ● בתגובה, החברה יצאה לקמפיין ברשתות החברתיות ותובעת את ענקיות הטק

שבי שמר / צילום: שלומי יצהר

בנק אגוד הקטין את ההוצאות בגין הפסדי אשראי ושיפר את הרווח הרבעוני

בדרך למיזוגו בתוך במזרחי טפחות ובמקביל להימשכות משבר הקורונה מציג אגוד גידול של 41% ברווח הרבעוני כשהוא נהנה מהכנסות בגין הפרשות קבוצתיות לצד רווח "משמעותי" בתיק ההשקעות שלו ● בשל ההפסד ברבעון הראשון הרווח במחצית הצטמק ב-94%

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

הלמ"ס: היקף רכישת הדירות החדשות בחודש יוני זינק לנתוני הימים שלפני הקורונה

רבע מהדירות החדשות בחודש זה נמכרו במחוז הדרום ● בסך הכל כמות רכישת הדירות החדשות במחצית השנה נמוכה ב-2.5% מזו של המחצית הראשונה של 2019

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א ננעלה בירידות: מדד הבנקים צנח ב-2%, קמהדע קפצה בכ-8%

מדד ת"א 35 רשם ירידה של 0.69% ומדד ת"א 90 השיל 0.08% ● ירידות בבורסות אירופה ● מניית בנק הפועלים איבדה 2% לאחר הדוחות ● סומוטו צנחה בכ-15%

יורש העצר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד / צילום: AP

ההסכם עם איחוד האמירויות: פוטנציאל כלכלי ענק מול העולם הערבי כולו

הקשרים והיחסים שהתקיימו עד כה בין ישראל לבין העולם הערבי היו ברובם מתחת לפני השטח, ופה ושם יצאו לאור ● כעת, לאחר ההסכם עם איחוד האמירויות, האפשרויות הנפתחות בשווקים הערביים עבור החברות הישראליות הן עצומות ועשויות להגדיל באופן דרמטי את הייצוא הבינלאומי, ולכאן נכנס היתרון הכלכלי האמיתי של ההסכם

התעלומה / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

הסחיטה, היחסים הסודיים והמכתב שהוסתר מתחת לכיסא

ד"ר שחאדה נפגש עם מנכ"ל הבנק ומציע לו פיילוט חדשני שכולל שיתוף פעולה עם הסטארט-אפ של עומר לרנר ● במקביל פונה לשחאדה אנדריי אומנסקי ומציע פיילוט משלו ● במשרדו של ניר לאון מתגלה מכתב מבוהל שמיועד לראם סבאג ● התעלומה: חידה בלשית בהמשכים

שיעור גאוגרפיה / צילום: משה מילנר - לע"מ. איור: גיל ג'יבלי

שנים של תרגול ותקציבי עתק לא הועילו: איך הגיעה מערכת החינוך כה לא מוכנה ליום הדין של הקורונה

למרות התקציב הגדול ביותר בממשלה, שנים של תרגול לשעת חירום ומבצע גרנדיוזי לתקשוב בתי הספר - בסוף כולם למדו בזום. יצאנו לבדוק מי אחראי למחדל העצום שאת תוצאותיו נרגיש בעוד שנים, ואם למדנו משהו לקראת השנה החדשה ● האזינו

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

המערבולת במגדל לא נרגעת: דירקטור המקורב לשלמה אליהו מתפטר

הערכות: ההתפטרות כדי לפנות מקום למינוי דירקטור חדש, כנראה מוטי רוזן ● הדירקטור הפורש גבי פיקר הסביר כי התפטרותו הינה "נוכח חוסר אמון, שהחריף לאחרונה, בינו (ודירקטורים במגדל ביטוח) לבין יו"ר דירקטוריון מגדל ביטוח, ניר גלעד ועל רקע הוראת הממונה על שוק ההון"

אולם בית המשפט העליון / צילום: ראובן קסטרו

השופט מזוז, פלא סטטיסטי ואיוולת הימין

פסיקת בג"ץ שמנעה את הריסת בית המחבל הביאה את ראש הממשלה נתניהו לדרוש מהעליון דיון נוסף ועקרוני בנושא ● אלא שהדרישה הזו היא איוולת ● אם ראש הממשלה רוצה ללמוד כיצד מנתבים את הפסיקה לתוצאה הרצויה כדאי לו לתפוס את השופטת נאור לשיחה קצרה

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

שוב מהפך: פחות חוזרים לעבודה מנפלטים מהשוק

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

קו הרקיע של דובאי / צילום: שאטרסטוק

מקפצת יחסי הסחר: אלו ההיבטים הכלכליים של נרמול היחסים עם איחוד האמירויות

הנורמליזציה עם אחוד האמירויות תפגיש את המגזר העסקי הישראלי עם מושגים ונורמות שעד כמה לא היו מוכרות במחוזותינו ● ההסכם עשוי לשמש כמקפצה לכינון יחסי סחר עם שכנותיה של איחוד האמירויות, וגם לתיירות שלנו צפוי שיפור משמעותי, בעיקר לאחר משבר הקורונה

עופר מרום וגלית אבישי / צילום: תומר יעקובסון, תמר מצפי

לשירותכם זמנית: מה קורה בראשות הגוף שאמור להגן על הצרכנים

גלית אבישי בדרך לראשות המועצה לצרכנות (לפחות באופן זמני) לאחר שהגוף שאמור לשמור על האינטרסים של הצרכנים בישראל פועל מזה יותר משנתיים ללא מנכ"ל קבוע ● וגם: הפגנות נגד "היהודים באים", ליין הופעות במלון קורונה, ועוד ● השיחה

משה חוגג, מנהל קרן הון סיכון סינגולריטים / צילום: יונתן בלום

יצרנית הסמארטפונים פוקסקון תובעת את משה חוגג ומנהלי סירין ב-20.3 מיליון שקל בגין אי תשלום חובות

חברת FIH, מקבוצת ענקית האלקטרוניקה הטייוואנית פוקסקון, טוענת בתביעה כי סירין לאבס של חוגג, שפיתחה סמארטפון בלוקצ'יין, חייבת לה יותר מ-6 מיליון דולר על עבודות ייצור ופיתוח שביצעה בעבורה ב-2018

פרופ' רוני גמזו צילום: איל יצהר

רוני גמזו הניח על שולחן הקבינט תוכנית אסקלציה לסגר

על אף שפרויקטור הקורונה מצדד בהצמדות לניסיון להפחית את התחלואה בהתנהלות הנוכחית, פרופ' גמזו התבקש להכין תוכנית לאפשרות של סגר ● גמזו הניח על שולחן הקבינט 3 תוכניות, בהן סגר חלקי ומלא

כיתה בבית ספר יסודי בתל אביב, מסודרת לשמירת מרחק בין תלמידים / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

"חסר ציוד היקפי ומחשבים ניידים - ואנחנו זקוקים לעזרה"

רכזת תקשוב בבית ספר במרכז הארץ מתארת את מצב ההיערכות בבית הספר שלה לקראת שנה הבאה ● מה יבוא על חשבון מה, ואיך אפשר לעזור

כיכר המדינה, ת"א / צילום: גיא ליברמן, גלובס

בדרך לעסקת מימון חוץ בנקאי ענקית בכיכר המדינה בתל אביב

בעלי הזכויות הפרטיים בקרקע חתמו על מזכר הבנות למימון בגובה של כ-1.8 מיליארד שקל מול חברת ברקת ● כלל ביטוח תיקח אף היא חלק במימון ● בפרויקט מתוכננים להיבנות שלושה מגדלים ובהם 450 דירות

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

השמיים נפתחו? ישראלים שחוזרים מקרואטיה, בולגריה ויוון לא יחויבו בבידוד

השמיים נפתחים? משרד הבריאות אישר כי ישראלים שיגיעו מקרואטיה, בולגריה ויוון המוגדרות כירוקות לא יחויבו בבידוד של 14 יום ● רשימת המדינות תתעדכן כל שבועיים ובמידה ומדינה ירוקה תהפוך לאדומה, החוזרים ממנה יאלצו להיכנס לבידוד ● אלו המדינות שמהן לא תחול חובת הבידוד לשבים ארצה