גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מפולת בניו יורק: הדאו ג'ונס צנח 10% ביום הגרוע ביותר מאז מרץ 1987

בארה"ב, הפד השיק תמיכה של 1.5 טריליון דולר לשוק הריפו ● באירופה, ה-ECB הותיר את הריבית ללא שינוי אך הרחיב ב-120 מיליארד אירו את תוכנית ההקלה הכמותית ● הבורסה בקנדה רושמת את היום הגרוע מאז 1940 ● בורסות אירופה סגרו את יום המסחר הגרוע מעולם

סוחר מיואש בבורסת וול סטריט על רקע הירידות החדות / צילום: Associated Press
סוחר מיואש בבורסת וול סטריט על רקע הירידות החדות / צילום: Associated Press

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

בורסות וול סטריט ננעלו בירידות חדות בעוד מפלס הפחד (VIX ) זינק לרמות שלא נראו מאז הסאבפריים. מניית בואינג לבדה גרעה 1,975 נקודות ממדד דאו ג'ונס שצלל ב-10% ובכך רשם את היום הגרוע ביותר מאז מרץ 1987.

מדד הנאסד"ק צלל ב-9.4% ומדד S&P 500 נפל ב-9.9%. בכך הצטרפו שני מדדי המניות לדאו ג'ונס בכך שהשלימו נפילה של 20% מהשיא, ומה שמסמן את סופו של השוק השורי הארוך בהיסטוריה. 

מדד הפחד זינק ב-39.44% מעל לרמה של 75 נקודות - הרמה הגבוהה ביותר מאז המשבר הפיננסי של 2008.

מחיר הנפט נפל בכ-6% ל-31 דולרים. הזהב צנח ב-4.4% ל-1,568 דולרים לאונקייה.

האירו מאבד 0.5% מול הדולר ל-1.12 דולרים. הדולר אינדקס קופץ ב-1% מול סך המטבעות.

21:30

המסחר בוול סטריט מתנהל תחת לחץ שלא פוסק למרות ההכרזה של הפד לספק נזילות של 1.5 טריליון דולר לשוק הריפו. הדאו ג'ונס צולל בכ-9%, הנאסד"ק ב-7.5% ומדד S&P 500 נופל ב-7.8%. מדד הפחד (VIX) מזנק בכ-35% לרמה של יותר מ-73 נקודת - רמה שלא נראתה מאז משבר הסאבפריים, ומה שמשקף את הלחץ בקרב המשקיעים.

מניותיהן של חברות התעופה מתרסקות בהמשך להפסקת הטיסות מאירופה לארה"ב, כפי שהחליט מוקדם יותר היום הנשיא טראמפ. מניית אמריקן אייליינס מתרסקת ב-10%, דלתא נופלת בעוד 16.5%.

20:00

המסחר בניו יורק מתנהל בירידות חדות בצל חשש מהתפשטות מגיפת הקורונה. מדד הדאו ג'ונס נופל ב-7.6%, הנאסד"ק צונח ב-6.6%, ומדד הפחד (VIX) מזנק ב-20% ונושק ל-65 נקודות.

הפד צפוי להזרים 1.5 טריליון דולר לשווקים ביומיים הקרובים על מנת לתמוך בשוק ההלוואות לטווח קצר.

אמריקן איירליינס  צוללת בעוד 9%, אפל  נופלת ב-7.5%, פייסבוק  נופלת ב-6.2%, אוטודיפו נופלת ב-10%, סיסקו מערכות  מאבדת 8%, אמזון  צונחת ב-6.7% וצ'ק פוינט  הישראלית מתרסקת ב-10%.

18:36

בורסות אירופה סגרו את יום המסחר הגרוע מעולם. מדד IBEX הספרדי צלל ב-13%, מדד פוסטי נפל ב-9.8%, הדאקס הגרמני והקאק הצרפתי נפו ב-11.4% כל אחת.

מוקדם יותר היום הנשיא טראמפ סגר את השמים לכניסת מטוסים מאירופה, אך החריג את בריטניה תחת הטענה כי הבריטים מתמודדים היטב עם התפשטות הקורונה.

הבנק המרכזי האירופי הותיר את הריבית מוקדם יותר היום, אך השית תמיכה לשווקים.

בוול סטריט התמתן הלחץ ולאחר נפילות של 9.5%, מדד דאו ג'ונס צונח ב-4% 'בלבד'. מדד הנאסד"ק מאבד 4.4% ומדד S&P 500 יורד ב-4.2%. מדד הפחד מזנק ב-13%.

הפד צפוי להזרים לשוק הריפו עוד תמיכה בשתי מנות של 500 מיליארד דולר בשלושה חודשים, כך דווח הערב.

חברת הטכנולוגיה הישראלית סופרקום  קופצת בנאסד"ק בניגוד למגמה לאחר שדיווחה שהטכנולוגיות שלה יכולות להתאים לניטור בני אדם במסגרת המאבק בהתפשטות הקורונה.

18:15

נמשכת המפולת בוול סטריט. מדד דאו ג'ונס צולל ב-9.5% ומתקרב ליום הגרוע מאז 1987. מדד הפחד מזנק 26% ל-68 נקודות. 

באירופה הדאקס והקאק מתרסקים ב-12%, מדריד ובלגיה נופלות ב-14%.

16:39

בורסת לונדון צוללת ב-9.5% ובכך רושמת את היום הגרוע מאז 1987. מדד הקאק צונח בכ-10% והדאקס נופל ב-9.45%.

המסחר בקנדה הופסק, ומיד לאחר מכן הבורסה צללה ביום הגרוע ביותר מאז 1940.

15:57

חודש המסחר בניו יורק לאחר הפעלת מנתק הזרם. המדדים המובילים צונחים בעד 8.5%, בהובלת מדד דאו ג'ונס שמוחק 2,000 נקודות מערכו. מדד הפחד (VIX) מזנק ב-30%

15:40

נפילה חדה של כ-7% במדד S&P 500 בפתיחת המסחר הביאה להפעלת מנגנון עצירת המסחר בוול סטריט. 

15:35

נפילות שערים חדות בפתיחת המסחר בוול סטריט. 

14:50

הבנק האירופי המרכזי החליט שלא לקצץ בשיעורי הריבית, למרות ציפיות השוק להפחתה על רקע מגפת הקורונה. הבנק הודיע על צעדים לתמיכה בהלוואות הבנקים, והרחיב את תוכנית ההקלה הכמותית (QE) שלו ב-120 מיליארד אירו.

נשיאת ה-ECB, כריסטין לגארד, אמרה מוקדם יותר החודש כי הבנק "מוכן לנקוט צעדים הולמים ומכווני מטרה" כדי להתמודד עם ההשפעות הכלכליות מהווירוס.

חברת השיט פרינסס קרוז של קרניבל הודיעה כי היא מפסיקה את פעילותה למשך 60 יום.

בבורסות אירופה נמשכות הירידות החזקות ומדדי סטוקס 600 וקאק בפריז נחתכים ביותר מ-7.5%. בגרמניה נרשמת ירידה של יותר מ-7%.    

13:15

המדדים בניו יורק הגיעו לזמן קצר בפעם השנייה השבוע במסחר בחוזים העתידיים לנקודת "הפסקת מסחר", ולאחר מכן חזרו מעט למעלה. החוזים על המדדים המובילים יורדים בכ-5% ומדד דאו ג'ונס מאבד 1,200 נקודות.

המדדים המובילים באירופה מאבדים כ-5%, בהובלת מניות חברות התעופה שנחתכות בכ-10%. 

המשקיעים מצפים להודעת הבנק האירופי המרכזי היום על מדיניות הריבית ועל צעדי תמריצים להתמודדות עם ההשפעות הכלכליות של הקורונה. 

10:55

שוקי אירופה צוללים עמוק בתגובה להחלטת טראמפ על ביטול על הטיסות מהיבשת לארה"ב. מדד סטוקס נחתך ב-כ-7%, עם צלילה של כ-10% במגזר הנסיעות והפנאי. האיסור של טראמפ ייכנס לתוקף ממחר (ו') בלילה, ויחול על 26 מדינות אירופיות.

10:00

ירידות שערים חדות במדדים באירופה בפתיחת המסחר. מדד סטוקס צולל 4%.

איטליה מהדקת את הסגר בתגובה לעלייה חדה במספר מקרי המוות כתוצאה מהווירוס, והורתה על סגירתם של על השירותים והעסקים הבלתי חיוניים. ראש הממשלה מסר כי רק סופרמרקטים ובתי מרקחת יישארו פתוחים. המגבלות באות על רקע זינוק של 30% אתמול במספר מקרי המוות במדינה, ליותר מ-800, הזינוק היומי הגדול ביותר מאז תחילת התפשטות הווירוס. איטליה כבר נמצאת תחת מגבלות על עסקים ותנועת אזרחים עד 3 באפריל.

בארה"ב נרשמת ירידה של קרוב ל-5% בחוזים העתידיים על מדד דאו ג'ונס. 

09:00

הנפילות בשוקי המזרח: בורסת אוסטרליה ננעלה בירידה של כ-7.4%, בורסת שנחאי איבדה 1.5% טוקיו ננעלה בירידה של 4.4% במדד ניקיי. מדד הנג סנג בהונג קונג יורד לקראת הסגירה ב-3.6%, ובשנזן נרשמות ירידות של 2.2% במדדים. מדד קוספי בקוריאה הדרומית ננעל ברמה של 3.9%.

נמשכות הירידות החדות המחיר הנפט והוא מאבד כ-4%. 

בארה"ב נרשמות ירידות חדות בחוזי המסחר לאחר שנאום טראמפ אמש לא הצליח להרגיע את החששות מפני אפשרות של האטה כלכלית בגלל הקורונה. הירידות באות לאחר שמדד דאו ג'ונס סיים תקופה היסטורית של 11 שנות שוק שורי לאחר שנסגר בטריטוריה דובית. החוזים העתידיים על המדד צונחים ביותר מ-1,000 נקודות ומצביעים על ירידה של כ-970 נקודות בפתיחה. 

07:00

נפילות חדות באסיה היום (ה') לאחר שמדד דאו ג'ונס צלל אמש בניו יורק לטריטוריה של שוק דובי, לאחר שארגון הבריאות העולמי (WHO) הכריז על התפרצות הקורונה כעל מגפה עולמית. 

מדד ניקיי בטוקיו יורד 3.3%. הין היפני, שנתפס כחוף מבטחים, נסחר ברמה של 104.18 ין לדולר, לאחר שכבר התחזק קודם לכן ל-103.08 ין לדולר. 

נפילות חדות של כ-5% נרשמות במחיר הנפט.

מדד קוספי בקוריאה הדרומית צולל אף הוא, ב-3.1%.

באוסטרליה נחתך מדד S&P/ASX 200 ב-5.5%, ואילו בהונג קונג נרשמות צניחות של 3.8% במדד הנג סנג.

בבורסת שנחאי נרשמות ירידות של 1.3%, ובשנזן של קרוב ל-2%.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, נשא נאום אמש, ובו  הודיע על צעדים להתמודדות התפשטות וירוס הקורונה. הצעדים כוללים איסור על נסיעות מאירופה לארה"ב למשך 30 יום. טראמפ גם הודיע כי יבקש מהקונגרס לאפשר בחוק לספק הקלות מס, לרבות מצעדים אחרים לטובת קבוצות שנפגעות מהווירוס.

טראמפ נשא את הנאום לאחר הכרזה מצד ארגון הבריאות העולמי על הווירוס כמגפה. "אנו מודאגים עמוקות גם מהרמות המדאיגות של ההתפשטות ומחומרתה, ומהרמות המדאיגות של חוסר התגובה", אמר ראש ה-WHO. "צילצלנו בפעמון האזעקה חזק וברור". 

אמש ננעלו בורסות וול סטריט בירידות חדות בצל ההכרה בווירוס כמגפה עולמית. מדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 נכנסו לטריטוריה דובית - כלומר, השלימו נפילה של 20% מהשיא, והפד יצא בהודעה מיד לאחר מכן כי יספק תמיכה לשווקים.

בסופו של יום המסחר מדד דאו הדאו ג'ונס צלל בכ-5.8%, הנאסד"ק ו-S&P 500 נפלו ב-4.7% ו-4.9% בהתאמה. מדד הפחד (VIX) זינק ביותר מ-13%.

הפד הבטיח אמש להזרים עשרות מיליארדי דולרים נוספים למערכת הפיננסית בתקווה להקל על וול סטריט מלחצי נגיף הקורונה. ההכרזה, שניתנה דקות לאחר שהדאו צלל לטריטוריה דובית, מסמנת את נכונותו של הפד לתמוך בשווקים הפיננסיים שמחפשים תחתית.

בהתערבות השלישית רק השבוע, נמסר אמש כי הפד יזרים לפחות 175 מיליארד דולר נוספים לשוק הריפו (REPO), בנוסף ל-150 מיליארד דולר שהוזרמו ביום שני ולפחות 100 מיליארד דולר לפני כן. הגורמים למצוקת נזילות בשוק הריפו הוגדרו תחילה כטכניים ולא כשל מערכתי. 

שוק הריפו הוא אפיק מימון קצר מועד המבוסס על הסכמי רכישה חוזרת בין שני צדדים. הסכם רכש חוזר, או ריפו, הוא הלוואה לטווח קצר. הבנקים, קרנות הגידור וחברות המסחר סוחרים במזומן תמורת אג"ח ממשלתיות לטווח קצר, כגון שטרות האוצר של ארה"ב. עסקאות ריפו נעשות בדרך-כלל למשך לילה (Overnight), אבל הן יכולות להישאר פתוחות במשך שבועות. הסוג הנפוץ ביותר של ריפו הוא הסכם צד שלישי שבו בנקים המסחריים הגדולים פועלים כמתווכים בין גופים פיננסיים אחרים כמו קרנות גידור וקרנות הפועלות בשוק הכספים.

עוד כתבות

תחנת המטרו - כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: נת"ע

עסקה ב-512 מיליון שקל בירושלים וקטטה על 18 מיליון בחיפה - כותרות הנדל"ן

קנדה ישראל רוכשת קרקע נחשקת בבירה, המנכ"ל הוותיק של אמות פורש, תקן החנייה בת"א מצטמצם, ירידה בהרוגים בתאונות עבודה בתחום הבנייה – בגלל הקורונה, או שדפוסי העבודה השתפרו ● וגם: כל מה שאפשר להגיד על "מס המטרו" החדש

ג'ק מא מייסד ומנכ"ל עליבאבא / רויטרס

חברת הפינטק הסינית אנט בוחנת הנפקה לפי שווי של 200 מיליארד דולר

אנט, שהקים יו"ר עליבאבא ג'ק מא, תצא בהנפקה ראשונית בבורסה של הונג קונג ● תמכור עד 10% ממניותיה בהנפקה, כך לפי דיווח מעבר לים

אלי אלעזרא, הבעלים ויו"ר אלבר / צילום: רמי זרנגר

פרשת אלבר: אלי אלעזרא לא יוביל זמנית את דירקטוריון הכשרה ביטוח

אלעזרא הינו יו"ר ובעלי הכשרה ביטוח ● את מקומו ימלא לבינתיים הדירקטור יצחק קאול ● המהלך קורה בעקבות הודעת הפרקליטות על הגשת כתב אישום כנגדו בכפוף לשימוע, בגין חלקו לכאורה בפרשת הייבוא העקיף באלבר ● בסביבת החברה מבהירים: אלעזרא לא עוזב את תפקידו

רותם סלע בפרסומת של טורנדו / צילום: יח"צ

סלע קיומנו: הקיץ בעיצומו וטורנדו כובשת את הטבלה

גיאוקרטוגרפיה: בראש טבלת הפרסומות הזכורות ביותר מדורגת השבוע הפרסומת של טורנדו באמצעות מקאן ● תמי 4 – הפרסומת האהודה ביותר

טחינה אל ארז / צילום: שני מוזס, גלובס

טחינת אל ארז העבירה תרומה כספית לקהילת הלהט"ב הערבית וחוטפת אש

ביממה האחרונה נשמעות קריאות לחרם ולהסרת מוצרי החברה מהמדפים, כשמפיצים של החברה אף איימו להפסיק לספק אותה לשחקנים משמעותיים במגזר ● בחודש שעבר הפכה טחינת אל ארז לחברת המזון הערבית הראשונה בישראל שתמכה באופן בפומבי בקהילה הלהט"בית

איילת שקד / צילום: רפי קוץ

שופטים בניגוד עניינים: לא באמת המערב הפרוע

שאלת הפיקוח על הרשות השופטת חזרה השבוע למרכז הבמה ● התמונה שמציירים חברי כנסת מהימין, ולפיה שופטים פטורים מראש מקיום עיקרון ניגוד העניינים, ואין מי שיקרא אותם לסדר אם חרגו ממנו, חוטאת לעובדות ● "המשרוקית של גלובס"

חניונים בשכונת מלחה בי-ם יהפכו למתחם תחזוקה וחניון קרונות לרכבת הקלה / הדמיה: אדריכל גיל קריבין, צוות אב לתחבורה

חניוני אוטובוסים בשכונת מלחה בי-ם יהפכו למתחם תחזוקה וחניון קרונות לרכבת הקלה

כך אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ירושלים ● המתחם (דפו) יכלול שני מפסים בקיבולת של 102 קרונות ● ביצוע הפרויקט יבוצע על ידי הזוכה במכרז לזכיינות לקו הכחול והשלישי של הרכבת הקלה בבירה שצפוי לפעול החל מסוף 2027

סניף אמזון בצרפת / צילום: Michel Spingler, Associated Press

משבר הקורונה מלמד: צרכני עירך קודמים

ענקיות הקמעונאות הבינלאומיות הקטינו את פעילותם בישראל בזמן הקורונה עקב אינטרסים שונים ● הלקח שלנו: מדינת ישראל חייבת לשמור גם על "עצמאות קמעונאית" שתבטיח אספקה סדירה של מזון גם בזמני משבר

"פעילות התאים הסנסנטיים תלויה בסביבה שלהם" / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

החזית המפתיעה במלחמה בסרטן: פיצוח מנגנון ההזדקנות

אם היינו יכולים לסלק מהגוף תאים שהזדקנו, האם היינו מגלים את מעיין הנעורים? ומה התפקיד של מנגנון ההזדקנות במניעת סרטן? ● מחקריו של פרופ' איתי בן-פורת מגלים את פוטנציאל ההרס והריפוי של אותו מנגנון

עורך דינו של רה"מ נתניהו, עמית חדד, ועורך דינו לשעבר מיכה פטמן  / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

כולם היו סנגוריו של רה"מ - והמחיר כבד

מאז מות עו"ד יעקב וינרוט, החליף ראש הממשלה יותר מעשרה סנגורים • בין היתר, על רקע ענייני שכר טרחה ולאור סירוב ועדת ההיתרים לאפשר לו לקבל מימון להגנתו • את המחיר משלמים לא רק הסנגורים שלא קיבלו שכר טרחה, אלא הציבור כולו שמוסדותיו מותקפים ע"י נתניהו

אהוד ברק, יו"ר אינטרקיור / צילום: שלומי יוסף, גלובס

קרן וקסנר: אהוד ברק קיבל מאיתנו 2.3 מיליון דולר

הקרן פרסמה היום הודעה בנוגע למהות העסקתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק כיועץ בין השנים 2004-2006 ● לפי הקרן, היא שילמה לברק עבור שני מחקרים, אחד בנושא מנהיגות והשני בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני ● המחקר בנושא הסכסוך נכתב על פני 267 עמודים. המחקר בנושא מנהיגות לא הושלם

תחנת הכוח רוטנברג ליד אשקלון / צילום: יוסי וייס

צפו: רבבות מדוזות מאיימות על תחנת כוח של חברת החשמל

גל ענק של מדוזות הגיע לתחנת הכוח רוטנברג באשקלון ● הן עלולות לשבש את הליכי הייצור בתחנה

הכוח הגדול של העסקים הקטנים / איור: חן ליבמן

דווקא בעת משבר: הכוח הגדול של העסקים הקטנים

חדשנות, יצירתיות ותעוזה יכולות לסייע לעסקים קטנים לצלוח את משבר הקורונה ואפילו לצאת ממנו מחוזקים ● כך תעשו את זה נכון

דנה וייס ויאיר נתניהו / צילום: Associated Press, אייל בן יעיש

הציוץ נגמר בפשרה: יאיר נתניהו התנצל פומבית בפני דנה ויס, והתביעה הוסרה

בנו של ראש הממשלה פרסם במאי האחרון ציוץ נגד הפרשנית המדינית של "חדשות 12", שבו תהה לגבי כישוריה ● בתגובה, ויס ו"חדשות 12" איימו בתביעת דיבה ● היום פרסם יאיר נתניהו התנצלות בחשבון הטוויטר שלו בנוסח שהוסכם מראש

מנהטן / צילום: שאטרסטוק

הקורונה מרוקנת את מנהטן, ושכר הדירה ברובע הניו יורקי נופל

שוק השכירות במנהטן מתחיל להראות סימני מצוקה על רקע עזיבה רחבה בעקבות התפרצות מגפת הקורונה בניו יורק ● שיעור הדירות הריקות ברובע בחודש יוני זינק לשיא של כל הזמנים ● שכר הדירה החציוני צנח ב-6.6% ל-3,242 דולר, הירידה הראשונה במחירי השכירות בשנה וחצי האחרונות

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, Associated Press

עצמאים יקבלו מענק מיידי, דמי האבטלה לשכירים הוארכו בשנה: נתניהו וכ״ץ הציגו את תוכנית החילוץ החדשה למשק

התוכנית מכונה "רשת ביטחון כלכלית 2020-2021” ואמורה לתת מענה לקשיים הכלכליים שנוצרו עקב משבר הקורונה ● היא מגיעה לאחר ביקורת ציבורית נרחבת על כך שהתכניות הקודמות שהוצגו על ידי נתניהו, כ״ץ ושר האוצר הקודם משה כחלון לא נתנו מענה מספיק וכי חלק גדול מן המענקים לא הוזרמו לידי בעלי העסקים ולידי הציבור

הדמיה: המסעדה הראשונה בישראל ללא מגע יד אדם
 / צילום: גו נודלס

הריחוק החברתי מגיע לשוק המסעדות: נפתחת המסעדה הראשונה בישראל ללא מגע יד אדם

במסעדה החדשה של גו נודלס אין נותני שירות – לא מארחים ולא מלצרים ● הלקוח נדרש לבצע את ההזמנה באמצעות מסך מקוון, והוא אוסף אותה באמצעות סיסמה מאחד מ-24 הלוקרים שניצבים בחדר

לוגו רשת 13

רשת דוחה טענות חדשות 12 על ניסיונות לגייס טאלנטים בכירים

היועצת המשפטית של רשת 13 שגרה מכתב להנהלת חדשות 12 שבו הכחישה את הפרסומים לפיהם החברה מנסה לגייס לשורותיה טאלנטים בולטים של חדשות 12 בסכומים גבוהים ● לאחרונה שלחה רשת 13 מכתבי שימוע לפני פיטורים ל-37 מעובדי החברה

דרור פויר /  צילום: יונתן בלום

זה היה סתם יום שני, אז למה דרור פויר כל כך מתגעגע אליו?

ממשלת ישראל התנהגה בכל הקשור לקורונה בדיוק כמו נבחרת ישראל בכדורגל בעשורים האחרונים: היא ניצחה במשחק הידידות הראשון ונכנסה לטריפ שהיא אלופת עולם - והתבוסה לא איחרה להגיע ● ובגלל זה אני מתגעגע ליום שני

פרופ' מארק בליית / צילום: (c) Courtesy of Open Society Foundation

הוא חזה את עליית טראמפ ואת הברקזיט. הוא חושב שהקפיטליזם מת והוא בעיקר יודע למה כולם כל כך כועסים

איך ההסבר על ‘ביל גייטס שנכנס לבר' קשור לקורונה ולג'ורג' פלויד? פרופ' בליית משוכנע שהוא יודע מה השתבש בשיטה ואיך אפשר לתקן אותה ● בראיון פוקח עיניים ל־G הוא מתריע: הכעס בעולם יגיע לנקודת רתיחה - אלא אם כן מנהיגים יגלו סוף־סוף קצת אומץ פוליטי ● האזינו