גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עם חובות של מיליארדים ומשבר קורונה, ענף הליסינג נבלם: אלדן מזהירה מפני פגיעה משמעותית בפעילותה

לאלדן התחייבויות אג"ח בהיקף של כ-1.7 מיליארד שקל, שנסחרות בתשואות "זבל" של 40%-16% ● המשבר בענף הליסינג עלול לגרום לשינוי או אף לביטול עסקת הרכישה של חברת קל אוטו על-ידי יבואנית הרכב קרסו מוטורס

אלדן / צילום: יחצ
אלדן / צילום: יחצ

חברת אלדן תחבורה, העוסקת בהשכרת כלי רכב ובליסינג תפעולי, פרסמה אתמול דיווח בנוגע להשלכות האפשריות של התפרצות נגיף קורונה על פעילותה. החברה ציינה כי בטווח הקצר, מכיוון שכתוצאה מהאירועים נעצרה כמעט לחלוטין תנועת התיירים לישראל, וכן לאור מגבלות התנועה בתוך המדינה (שעלולות אף להחריף), פעילות ההשכרה של החברה לפרטיים, ובמיוחד לתיירים, צפויה לרדת באופן משמעותי - וכבר מורגשת בחברה.

אלדן, שנמצאת בבעלות משפחת דהן, מעריכה כי תיתכן ירידה משמעותית בכמות כלי הרכב שהחברה עתידה למכור, ובהתאם גם בהכנסות החברה מפעילות זו. להערכת החברה, בגין שני רכיבים אלה צפוי לה אובדן הכנסות מהותי ברבעון הראשון והשני של 2020.

אלדן מציינת כי בשלב זה אין ביכולתה לאמוד את אובדן ההכנסות, אבל מוסיפה כי ככל שהשלכות המשבר יתמשכו, אובדן ההכנסות עלול להימשך גם לשאר השנה. בדיווח מוזכרים האמצעים שהמדינה נוקטת לצמצום החשיפה לנגיף, לרבות מגבלות תנועה והתקהלות, צמצום כוח אדם במקומות עבודה ועוד.

הלוואות של כמעט 2.2 מיליארד שקל

לאלדן שש סדרות של איגרות חוב בהיקף מצרפי המתקרב ל-1.7 מיליארד שקל, שעברו להיסחר בתשואות "זבל" דו-ספרתיות בטווח של 16%-40%. האג"ח מדורגות ilA פלוס על ידי מעלות.

נוסף על כך, לחברה יש אשראי מבנקים, אשראי חוץ-בנקאי ואשראי מיבואנים. סך ההלוואות של החברה נכון לסוף הרבעון השלישי של 2019 (לפני הפדיון החלקי), היה קרוב ל-2.2 מיליארד שקל.

"למועד הדוח, לחברה מספר אמצעים שלהערכתה, באפשרותה לנקוט (וחלקם אף הוחלו בפועל) על מנת לצמצם את השלכות המשבר על פעילותה ותוצאותיה", נכתב בדיווח של אלדן. האמצעים שמונה החברה, כוללים הפחתה בכמות כלי הרכב שהיא רוכשת והתאמת צי הרכב לביקושים בתחומי ההשכרה והליסינג. להפחתה בכמות הרכבים הנרכשים השלכה הן על תזרים המזומנים והן על הוצאות הפחת והתחזוקה של הרכבים.

עוד עם האמצעים שמונה אלדן: הארכת עסקות ליסינג, כך שלא תידרש רכישת כלי רכב חדשים לצורך העמדתם ללקוחות בסיום תקופת הליסינג; רכישת כלי רכב במימון ארוך טווח של ספקי הרכב, במקום אשראי ספקים קצר כנהוג באופן רגיל; והקטנת ההוצאות השוטפות על פרסום, שכר וכדומה.

להערכת אלדן, הפעלת האמצעים האלה עשויה להפחית משמעותית את השלכות המשבר על פעילותה ותוצאותיה, ובפרט ביחס לצורכי גיוס ומיחזור החוב שלה. "למועד הדוח, החברה אינה צופה שלא תוכל לפרוע את חובותיה בהגיע מועד פירעונם (וזאת לרבות בהסתמך על סכומי המזומנים שקיימים בקופתה - סך של כ-330 מיליון שקל)", נכתב בדיווח.

לפני כמה ימים פרסמה חברת הדירוג מידרוג דוח על חברות הליסינג לרכב, והעריכה כי המגמה השלילית בשוקי ההון בשל משבר הקורונה מעיבה על יכולת המימון מחדש של חברות הליסינג, לפחות בטווח הקצר. בהקשר זה ציינו במידרוג כי עלויות החוב השוטפות של ארבע חברות הליסינג הציבוריות (שלמה רכב, אלדן, אלבר ויוניברסל מוטורס) מסתכמות בכ-3.5 מיליארד שקל.

בהקשר זה נציין כי חברת שלמה רכב, שנמצאת בשליטת משפחת שמלצר, דיווחה היום על אישור תוכנית רכישה עצמית של אג"ח שהנפיקה בהיקף של עד 50 מיליון שקל: "המחיר שבו נסחרות איגרות החוב של החברה נכון למועד קבלת ההחלטה, עשוי להוות הזדמנות עסקית ראויה לחברה, ולחברה יש את היכולות הכספיות והתזרימיות ליהנות מההזדמנות האמורה", צוין בדיווח. 

עסקת קרסו-קל אוטו בסימן שאלה

המשבר הנוכחי בענף השכרת הרכב, מעריכים בשוק, עלול לגרום לשינוי בתנאים או אף לביטול עסקת הרכישה של חברת הליסינג קל אוטו על ידי יבואנית הרכב קרסו מוטורס, לאחר שמניותיה של האחרונה צנחו בכ-40% בחודש האחרון. קרסו דיווחה בדצמבר כי חתמה על הסכם לרכישת קבוצת הליסינג הפרטי, וזאת ללא תמורה במזומן.

השלמת העסקה כפופה להתקיימותם של כמה תנאים, ובראשם הגעה להסדר עם הבנקים והגורמים המממנים האחרים של קל אוטו, לשביעות רצונה של קרסו, וכן ויתור של כלל המממנים על העמדת החוב של קל אוטו לפירעון מיידי. תנאים נוספים להשלמת העסקה כוללים שחרור של המוכרים מערבויות אישיות שהעמידו להבטחת התחייבויותיה של קל אוטו, עמידה ברף הון עצמי של 100 מיליון שקל לקל אוטו ביום השלמת העסקה, וכן אישור הממונה על התחרות.

קל אוטו הוקמה לפני כ-27 שנה, ונמצאת בבעלותה של משפחת קליין. החברה מספקת מגוון פתרונות בתחום הרכב וההובלה, ובבעלותה כ-17.5 אלף כלי רכב, מתוכם כ-9,500 רכבי ליסינג תפעולי, כ-2,800 רכבי ליסינג פרטי, כ-3,500 רכבי השכרה, כ-1,500 רכבים למכירה וכ-200 משאיות. בקל אוטו מועסקים כ-500 עובדים, ולחברה כ-900 לקוחות.

במחצית הראשונה של 2019 רשמה קל אוטו מחזור פעילות של 398 מיליון שקל, רווח גולמי של 48 מיליון שקל והפסד לפני מס של 7.4 מיליון שקל. נכון לסוף יוני 2019, החזיקה החברה נכסים בשווי כ-1.6 מיליארד שקל, ומולם נרשמו במאזנה התחייבויות בהיקף של כ-1.45 מיליארד שקל. 

עוד כתבות

הנחה בארנונה? רק בפינוי בינוי / עיצוב: טלי בוגדנובסקי, צילום: יח"צ

רק 13 רשויות מקומיות מבטלות את ההעלאה האוטומטית בתעריף הארנונה. מי צריך את המנגנון הזה?

רק 13 רשויות מקומיות ביקשו להשאיר את הארנונה לשנה הבאה כמו שהיא ולא להעלות אותה • אבל למה בכלל צריך עדכון אוטומטי אחיד לכל הרשויות? הרי לחלשות זה לא יעזור, ולחזקות זה לא נותן סיבה להתייעל

תירס חם צבעוני / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לא רק המסעדה בסגנון ג'ורג'יו ארמאני, גם התירס

אחרי הקורונה יהיה גל של מסעדות יוקרה, מתנבא השף שחף שבתאי, ורואה
במסעדה החדשה שלו, סנונית ראשונה ● אחד הכוכבים בתפריט הוא התירס,
שעכשיו בשיאו. גם בגרסת פנקוטה תירס עם פופקורן מקורמל

אסי (אסא) לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אנרגיה ירוקה: קפיצה של 118% ברווחי אנרג'יקס ברבעון השני

את החצי הראשון של השנה סיימה החברה עם הכנסות של כ-132 מיליון שקל, צמיחה של 8% לעומת התקופה המקבילה ב-2019 ● בשורה התחתונה רשמה החברה עלייה של 45% ברווח הנקי לכ- 46 מיליון שקל

ZOOM. קשה למצוא ארגון או מוסד לימודים שפסח על השימוש במערכת  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

איך מודדים עבודה מהבית? כלי עזר למשקיעים בימי קורונה

עובדים וחברות עוברים בעקבות הקורונה לעבודה מהבית, ובשוק האמריקאי נוצרה קבוצת חברות שמפתחות כלי עבודה מרחוק ומניותיהן נוסקות בחדות ● אילו פעילויות נכללות תחת ההגדרה "Work From Home", וכיצד ייראה מדד דמיוני ייעודי לסקטור זה?

בונים מחדש: איך השפיעה הקורונה על ענף הנדל״ן / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב, שאטרסטוק

תמריצים ושינויי חקיקה: איך משקמים את תחום הדיור המוגן מהריסות הקורונה?

בימי הקורונה הפכו תמריצים כלכליים ושינויי חקיקה להכרחיים בתחום הדיור המוגן, טוענים הבכירים בענף ● למבוגרים עצמם חשוב לשמר את השגרה שלפני המגפה, על מנת לתרום לבריאותם הנפשית והפיזית ● בונים מחדש – האתגרים של ענף הנדל"ן, כתבה רביעית בסדרה

אחוזת ראשונים / צילום: סיון שוב עמי

בדיור המוגן מסתכלים לטווח הארוך וממשיכים לבנות, אבל הרבה יותר קשה לשווק בקורונה

כמו בתי דיור מוגן אחרים, גם באחוזת ראשונים נקטו צעדים מחמירים בתקופת סגר הקורונה, והתמודדו עם הפחד הגדול מהידבקות ● אבל המגבלות והחששות לא עצרו את הבעלים מלקדם את בנייתם של שלושה בתי דיור מוגן נוספים ● בונים מחדש - האתגרים של ענף הנדל"ן

שר החוץ גבי אשכנזי ושר החוץ היווני ניקוס דנידיאס / צילום: משרד החוץ, יח"צ

בקרוב בטן גב ביוון: תיירים ישראלים יוכלו לבקר במדינה ללא צורך בבידוד

ההודעה יצאה בעקבות פגישה שנערכה בין שר החוץ גבי אשכנזי ובין מקבילו היווני, שר החוץ ניקוס דנידיאס בלשכתו בירושלים ● ההסכם יאפשר כניסה של ישראלים לאיים מסויימים ביוון מהם הם יהיו פטורים מחובת בידוד בחזור ומחובת בידוד עם הנחיתה

ממתינים / צילום: כדיה לוי, גלובס

בריאותית ותעסוקתית: בני ה-50 פלוס נפגעים פעמיים מהקורונה

העובדים המבוגרים שפוטרו או הוצאו לחל"ת עלולים להיפלט ממעגל העבודה מוקדם מדי • מומחים טוענים שההכשרות המקצועיות לא מכוונות לפלח האוכלוסייה הזה, והתיוג שלהם כ"קבוצת סיכון" מרתיע מעסיקים • "המבוגרים, לא הצעירים, עלולים להיות הבעיה שנגרור אחרי שנצא מהמשבר"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

מניות השבבים הובילו עליות בוול סטריט; טסלה קפצה ב-13%

מדד ה-S&P 500 רחוק כעת בכ-0.4% מעלייה לשיא חדש ● בורסות אירופה ננעלו בעליות בהובלת מדד הפוטסי בלונדון שקפץ בכ-2.2% ● למונייד ירדה ב-3.5% לאחר שפרסמה דוחות כספיים מאכזבים ● תופין זינקה בכ-11% לאחר שפרסמה תוצאות טובות יחסית

הפגנת עובדי ועובדות המעבדות / צילום: תמונה פרטית

בדרך לשביתה: התפוצץ המו"מ בין עובדי המעבדות למשרד האוצר

יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים הביוכימאים ועובדי המעבדות, אסתר אדמון: "בנימין נתניהו, בהתעלמותו ובהתעלמות שריו, מכין את מדינת ישראל למשבר ענק שהוא כנראה לא מבין את משמעותו"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 12 באוגוסט 2020

אמש באיכילוב: 8 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

רה"מ בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: בן סטנסל, AP

הורידה 5,000 קורבנות: אנגליה שינתה את הגדרות התמותה מקורונה

באנגליה החליטו מעתה לא לספור במניין המתים מהמגפה אנשים שמתו לאחר יותר מ-28 יום לאחר שאובחנו לראשונה כחולי קורונה ● עכשיו עומד מספר המתים מקורונה בבריטניה כולה על 41,329 בני אדם

סאנה מרין

המנהיגה הצעירה ביותר בעולם שוברת שיאי אהדה בפינלנד אחרי משבר הקורונה

היא נאבקה לשרוד כלכלית בילדותה, גדלה במשפחה חד-מינית, לא נותנת לפוליטיקה להשתלט על חייה ומכונה "המנהיגה של דור האינסטגרם" ● בגיל 34, כשהיא מובילה את הממשלה הנשית ביותר אי פעם ומתמודדת בהצלחה עם משבר הקורונה, סאנה מרין עושה היסטוריה

יועז הנדל / צילום: כדיה לוי, גלובס

הסתיים מכרז התדרים: קבוצת סלקום תשלם 115 מיליון שקל, כפול מפרטנר-הוט

הסכום המצרפי שהחברות תשלמנה יעמוד על 265 מיליון שקל ● פלאפון תשלם 88 מיליון שקל ופרטנר והוט-מובייל ישלמו 62 מיליון שקל ● שר התקשורת יועז הנדל: "פרישת דור 5 במדינת ישראל תאפשר בין היתר לייצר מנועי צמיחה ותוביל לקידום התעשייה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: חיים צח, לע"מ

היסטוריה בשיחת טלפון: ישראל ואיחוד האמירויות חתמו על הסכם נירמול יחסים

הצדדים חתמו על ההסכם בשיחת טלפון בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויורש ויורש העצרת של המדינה הערבית מוחמד בין זייד

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

הלמ"ס: היקף רכישת הדירות החדשות בחודש יוני זינק לנתוני הימים שלפני הקורונה

רבע מהדירות החדשות בחודש זה נמכרו במחוז הדרום ● בסך הכל כמות רכישת הדירות החדשות במחצית השנה נמוכה ב-2.5% מזו של המחצית הראשונה של 2019

תמיר פלד, הבעלים של "מוזיאון המרציפן והשוקולד" ו"בית השקד" בכפר תבור / צילום: תמונה פרטית

כך בחסות הקורונה הפך המוזיאון הקטן והוותיק בכפר תבור את פניו

תמיר פלד, בן 44, בעלי "מוזיאון המרציפן והשוקולד" ו"בית השקד" בכפר תבור ● אחרי שההכנסות צנחו ב-95% הבין שכדי להתפרנס עליו לעשות שינוי, ועבר מתחום האומנות והיצירה לתחום "קמעונאות הבוטיק" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

השמיים נפתחו? ישראלים שחוזרים מקרואטיה, בולגריה ויוון לא יחויבו בבידוד

השמיים נפתחים? משרד הבריאות אישר כי ישראלים שיגיעו מקרואטיה, בולגריה ויוון המוגדרות כירוקות לא יחויבו בבידוד של 14 יום ● רשימת המדינות תתעדכן כל שבועיים ובמידה ומדינה ירוקה תהפוך לאדומה, החוזרים ממנה יאלצו להיכנס לבידוד

בצלאל מכליס / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

עלייה של 65% ברווחי אלביט מערכות ברבעון השני

בשורה התפעולית הציגה אלביט עלייה של 47% ברווח שהגיע לרמה של כ-117 מיליון דולר ● החברה נהנתה מרווח הון בהיקף של כ-35 מיליון דולר בעקבות מכירת בניינים (ושכירתם מחדש) על ידי החברה הבת של אלביט בארה"ב

ד"ר סיניה נתניהו / צילום: יוסי כהן

ד"ר סיניה נתניהו מונתה למנהלת התוכנית לסביבה והערכת השפעות בריאותיות בארגון הבריאות העולמי באירופה

ד"ר סיניה נתניהו תופקד על חיזוק ויצירת התשתית המקצועית בתחום הערכת השפעות בריאותיות כתוצאה מחשיפה לסיכונים סביבתיים, הערכת הסיכונים וניהול הסיכונים בכל היבשת האירופאית, וצפויה להתחיל את תפקידה במטה הארגון בבון בתחילת חודש ספטמבר