גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השווקים נסגרו בפני רוב החברות - האם גל ענק של הסדרי חוב בדרך?

לדברי רונית הראל בן זאב, מנכ"לית S&P מעלות, "זה סוג של משבר שקשה מאוד להעריך את העוצמה שלו וכמה זמן הוא יימשך" ● "ניתן להעריך כי יהיו יותר מקרים של חדלות פירעון במשק כתוצאה מהמשבר בשווקים"

רונית הראל בן זאב, מנכ"לית S&P מעלות / צילום: אוסנת רום
רונית הראל בן זאב, מנכ"לית S&P מעלות / צילום: אוסנת רום

במקביל לירידות החדות שנרשמו בימים ובשבועות האחרונים בשוק המניות, התרחשות לא פחות דרמטית חלה בשוק איגרות החוב, הממשלתיות והקונצרניות. האג"ח הממשלתיות השקליות לטווחים ארוכים צנחו ב-15%-12% בשבועיים, ומדדי התל-בונד המובילים נפלו ב-12%-10% (כולל ירידות של עד 3% היום). 

עשרות סדרות אג"ח של חברות בבורסת תל אביב, ובהן לא מעט חברות שנחשבות למובילות, נסחרות כיום בתשואות של 15% ויותר. ביניהן אפשר לציין את אג"ח קבוצת דלק, פתאל החזקות ופתאל אירופה, חג'ג', בוני תיכון, אלבר, אלדן, אביב בנייה, נורסטאר, בראק אן.וי, בזן, הכשרת היישוב, הלמן אלדובי, סטרווד ווסט, חנן מור וחברות נוספות.

חברות אלה ועוד רבות אחרות, שהתשואה על סדרות האג"ח שלהן קפצה לרמה דו-ספרתית (מעל 10%) באחרונה, לא יוכלו להגיע לשוק הנפקות האג"ח הקונצרניות בתקופה הקרובה - מה שמעלה אצל רבים בשוק ההון את השאלה האם אנו צפויים שוב לגל של הסדרי חוב גדולים, כעשור לאחר שמשבר פיננסי עולמי קודם מחק מיליארדי שקלים רבים מכספי החוסכים לפנסיה בשוק ההון המקומי.

סדרות אגח בולטות בתשואת זבל

"מרווחי הסיכון זינקו משמעותית"

"בינואר-פברואר היינו מאוד-מאוד אופטימיים. אבל כעת, כשמרווחי הסיכון זינקו בצורה מאוד משמעותית, האווירה השתנתה לגמרי", אומרת רונית הראל בן זאב, מנכ"לית S&P מעלות. "ברור שאין כמעט חברות ששוקלות כיום להנפיק חוב. הפדיונות הגדולים בקרנות הנאמנות מעצימים את המגמה, וכשמסתכלים על השווקים בעולם המגמות דומות - ירידה דרסטית בפעילות. בארץ, בניגוד לעולם, הסדרות קטנות יותר - וזה מעצים את התנודתיות". 

"מתחילת מרץ מרווחי הסיכון זינקו משמעותית בכל רמות הדירוג. רמת מרווחי הסיכון של הסדרות בדירוג BBB עומדות סביב 14% בהשוואה לכ-3% בתחילת השנה. בקבוצת ה-A אנו רואים קפיצה דרמטית לרמה של כ-8% בהשוואה לכ-1.8%, וגם בקבוצת ה-AA המרווח גבוה מאוד וממשיך לעלות.

"ראוי לציין כי בישראל מדובר בפרק זמן קצר יחסית מבחינת התפרצות הנגיף, ומוקדם עדיין להשוות את מרווחי הסיכון לתקופות משבר קודמות".

לדברי הראל בן זאב, "אחד הסיכונים בשוק הישראלי הוא נושא הריכוזיות הגבוהה: כ-60% מהאג"ח הקונצרניות מוחזקות על ידי קרנות נאמנות והציבור, שהם משקיעים לטווח קצר, כך שבעתות של פדיונות בהיקפים עצומים, כמו שראינו בשבועות האחרונים, יש לכך השפעה קיצונית על המרווחים והעוצמה של המגמות".

לאור הירידות החדות באג"ח הקונצרניות, אתם עובדים על בחינה מחודשת של הדירוגים?

"מה שהכי חשוב לנו זה עניין הנזילות - הגמישות הפיננסית של החברות והיכולת שלהן לעמוד בפירעון האשראי בטווח הקצר", אומרת הראל בן זאב. "אז אנחנו מתמקדים בזה כעת, כי קשה לדעת כמה זמן המשבר הזה יימשך. אנחנו עומדים בקשר יומיומי כמעט עם כל החברות שהן לקוחות שלנו, בודקים אותן באופן רציף ומנסים לראות את היכולת שלהן לעמוד בהתחייבויות בטווח הקצר. כמובן שיש מגזרים יותר פגיעים למצב, כמו תיירות, תעופה או חלק מענפי הקמעונאות".

לדבריה, "חשוב לזכור שאנחנו נכנסים לתקופה הזאת, כשחלק גדול מהחברות שאנחנו מדרגים הן בעלות יכולת גבוהה יותר לעמוד בהתחייבויות לעומת המשבר של 2008. עברנו כמה שנים טובות, שנות גאות, כך שהחברות ניצלו את זה ושיפרו את הפרופיל הפיננסי שלהן.

"כיום השווקים, למעשה, נסגרו בפני רוב החברות, אז אלה שצריכות למחזר חוב בטווח הקצר - נכנסו לבעיה. הבנקים, למשל, נכנסו למשבר הזה במצב טוב, וגם לרוב חברות הנדל"ן המניב לא צריכה להיות בעיה, כי הן הגיעו למשבר הזה מוכנות עם יתרות נזילות מספיקות לכמה שנים".

"יכול להיות שאנחנו רק בתחילת המשבר"

לפני פרוץ המשבר, בסיכום החודשיים הראשונים של 2020, נרשמו בשוק הקונצרני גיוסים בהיקף של כ-11.8 מיליארד שקל - עלייה של 24% לעומת התקופה המקבילה ב-2019. זאת, לאחר ששנת 2019 הסתיימה עם גיוסים של כ-72 מיליארד שקל - שיא של עשור, ועלייה של 11% ביחס לגיוסים בהיקף של כ-65 מיליארד שקל שבוצעו ב-2018.

בדומה למשברים קודמים, שבהם מכרו קרנות הנאמנות "סחורה" מכל הבא ליד עקב גלי פדיונות אדירים, גם במשבר הזה נרשמו ירידות חדות מאוד בשערי האג"ח של חברות קטנות וחלשות באופן יחסי, אבל גם במחירים של חברות חזקות.

התגובה בשוק מוגזמת?

הראל בן זאב: "זה סוג של משבר שקשה מאוד להעריך את העוצמה שלו וכמה זמן הוא יימשך. ראינו משהו דומה גם ב-2008, אז היו עליות מאוד-מאוד קיצוניות במרווחים, ולאחר זמן מה המרווחים חזרו לרדת והשוק חזר לפעילות. מי שניצל את הירידות וקנה אז - הרוויח בגדול.

"יכול להיות שאנחנו רק בתחילת המשבר, וזה גם משבר שונה מהמשברים האחרים, כי זה עניין בריאותי - וירוס חמקמק כזה, שגם הקהילה הרפואית לא מכירה - אז ממש בלתי אפשרי לדעת לאן זה יתפתח". 

על שאלה בנוגע לגל חדש של הסדרי חוב במשק בעתיד הקרוב, השיבה הראל בן זאב: "ניתן להעריך כי יהיו יותר מקרים של חדלות פירעון במשק כתוצאה מהמשבר הפוקד את השווקים, בהשוואה לנתונים בתקופה רגילה. התייחסנו כמה פעמים לחשיבות הנזילות כאמצעי לבחינת יכולת החברות להתמודדות עם לחצי התקופה בטווח הקצר. כפי שראינו גם בצעדים של הממשלה, נראה כי יש הסכמה כללית במערכת המוניטרית והפיסקלית לאפשר את מימון הגישור לחודשים הקרובים, על מנת למנוע תרחיש של פשיטות רגל רבות כתוצאה ממצב שניתן להגדיר אותו ככוח עליון".

עו"ד מיקי ברנע, שותף מנהל במשרד עורכי הדין ברנע, ג'פה, לנדה ושות', אמר היום ל"גלובס", כי "הימשכותו ועוצמתו של המשבר הנוכחי עוד לא ידועות לגמרי, כך שמידת ההשפעה של האירועים האחרונים היא הרחבה ביותר שניתן להעלות על הדעת. יכולה להיות פה פגיעה רחבה מאוד בחברות, ולא רק בחברות שהיו תלויות על בלימה".

לדברי ברנע, "לפני שנגיע לעסוק בפועל בהסדרי חוב בחברות, בשלב ראשון נצטרך לפנות את הראש של כולם מהאג'נדות הבריאותיות. קבועי הזמן של הגדרת חדלות פירעון הם ארוכים יחסית - זה לא עניין של ימים ושעות. בשלב הנוכחי עוד מוקדם מדי להתחיל במגעים, למעט כמה חברות שכבר נמצאות בכותרות. קצב השתנות הדברים מורכב כעת, וצריך גם להביא בחשבון שיש בעיות לוגיסטיות בניהול תהליכים של הסדרי חוב במצב של בידוד שבו אנחנו נמצאים כעת". 

עוד כתבות

ח"כ גבי אשכנזי  / צילום: דוברות משרד החוץ

אחרי קיפאון ממושך: משרד החוץ הודיע על מינוי שגרירים חדשים

משרד החוץ הודיע על מינויו של השר גלעד ארדן לשגריר באו"ם והחל מינואר 2021 הוא יכהן גם כשגריר ישראל בוושינגטון ● איסמעיל חלדי יכהן כשגריר באריתריאה והוא הבדואי הראשון שיכהן כשגריר ישראלי ● המינויים כפופים לאישור הממשלה

מחלקת מונשמי קורונה / צילום: ראובן קסטרו, וואלה !NEWS

הגרף היומי: איך "כבשה" ישראל את הצמרת המפוקפקת בטבלת מספרי החולים החדשים

אחרי שנראה שישראל מצליחה להיחלץ מהמשבר הבריאותי, בשבועיים האחרונים מספר החולים היומי הולך ומטפס במהירות, גם ביחס לעולם • לישראל אין מערך יעיל לקטיעת שרשראות הדבקה, אך ישנה עלייה ניכרת במספר הבדיקות והקלה בתנאים, באופן המאפשר לאתר חולים רבים יותר

שר האוצר ישראל כ"ץ ויו"ר  ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: יניב לוי ויותם בן יצחק, יח"צ

הערכות: ההסתדרות תסכים להקפאת שכר במגזר הציבורי

בהסתדרות מבקשים לחתום על הסכם שכר חדש לעובדי המגזר הצ יבורי לאחר שהסתיים הסכם המסגרת הקודם שנחתם ב-2016 על ידי שר האוצר כחלון ● במסגרת ההסכם הקודם, שחל בשנים 2015-2019 קיבלו עובדי המגזר הציבורי תוספות שכר בהיקף מצטבר של כ-8% לאורך תקופת ההסכם

למברגר, לימון, סומפולינסקי, יעקב, נעאמנה / צילום: דוברות משרד המשפטים, צילום מסך, שלומי יוסף

מפרקליט המדינה ועד יועמ"ש הכנסת: כל הפרטים על המרוץ לצמרת מערכת המשפט

צמרת המשפטנים במגזר הציבורי צפויה בחודשים הקרובים לרענן את שורותיה ● על הפרק מספר רב של מינויים שישפיעו על כיוונה של מערכת המשפט הישראלית בשנים הסוערות שצפויות לה ● "גלובס" עושה סדר בתפקידים שמתפנים ובמועמדים המובילים לכל תפקיד

ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

50% מהמשרדים יוסבו למגורים? הפרטים הקטנים מאחורי תוכנית האוצר

הנוסח המעודכן של חוק ההסדרים מבקש לאפשר המרת עד 50% משטחי המשרדים למגורים ● זאת לעומת 35% בהצעה המקורית. אלא שכעת מדובר בהליך שונה מהמקורי, שמימושו יהיה לטווח ארוך

שי וינינגר ודניאל שרייבר, מייסדי למונייד / צילום: בן קלמר

מניית למונייד זינקה ב-140% ביום המסחר הראשון? זה המודל שדפוק

יכול להיות שלמונייד באמת תעשה מהפכה ותכבוש את השוק ● אבל בינתיים חסרים מידע ונתונים

בנייה בערד / צילום: גיא ליברמן, גלובס

סקר המגמות בעסקים של הלמ"ס: בתעשייה ובבינוי מתאוששים, במלונאות לא

בלמ"ס מציינים כי "נראה שבחודש יוני המנהלים כבר לא בטוחים לגבי המצב העתידי, עם ירידה בצפיות להיקף הייצור" ● ניתן להניח שחוסר הוודאות והגידול במספר הנדבקים משפיע באופן ניכר על הציפיות ● בלמ"ס גם מודיעים כי "בציפיות להיקף התעסוקה חל שיפור, אם כי המאזן עדיין שלילי"

הראל ויזל, גבי רוטר, רביב ברוקמאייר / צילום: דימה טליאנסקי, ענבל מרמרי

הצבע השחור חוזר: מאחורי המספרים של הרבעון הקשה בשוק האופנה

ההפסדים של החברות הפועלות בענף האופנה הכפילו את עצמם ברבעון הראשון בגלל השפעות הקורונה, וגם העתיד הקרוב לעין לא נראה מזהיר במיוחד - בהתחשב בהנחות הענק שאיתן מנסות הרשתות לפתות את הקונים שחוזרים לשגרה חלקית

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

מי יקבל רישיון כמנהל השקעות? הפתרון לבחינת רשות ני"ע

לפני כשבוע התקיימה בחינה מקצועית ב' למבקשים להשיג רישיון כמנהלי השקעות ● לפניכם תשובות מנומקות לשאלות בבחינה

אולפן החדשות של ערוץ 13 / צילום: יח"צ

37 הזמנות לשימוע, כולל עיתונאים בולטים: הקיצוצים בחדשות 13 עולים מדרגה

הרשימה של שמות המפוטרים הוכנה כבר לפני מספר שבועות, אולם רק בסוף השבוע הוחלט סופית מי נשאר בה, לאחר שהתברר מי מהעובדים מבקש לממש את תוכנית ההנהלה לפרישה מרצון ● בין המועמדים לפיטורים גם שמונה כתבים, ביניהם ברק רביד, דני רופ, סמדר פלד, אלי ראכלין, נעמה איזנברוך, אבי עמית ואיתי ורד

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מיום חמישי ועד היום בבוקר: 850 דורשי עבודה חדשים

מהעדכון האחרון ביום חמישי 2.7.2020 בשעה 16:00 ועד היום ב-7:00 בבוקר התקבלו בשירות התעסוקה 466 דיווחים על חזרה לעבודה ● נכון להערב, רשומים בשירות התעסוקה 847,207 דורשי עבודה, מהם 584,819 בחל"ת

על עלייה בחולי הקורונה, מתי יהיה חיסון והאם לחטא מסכות במיקרוגל? שו"ת קורונה / צילום: טלי בוגדנובסקי, אייל אונגר

הסיכונים, ההרגלים והדרכים לשמור על עצמכם: כל מה שצריך לדעת על החיים בצל הגל השני של הקורונה

השפעת הורגת יותר מאשר הקורונה? האם יתוש יכול להדביק בני אדם בנגיף? והאם  יש סיכון בהזמנת עוזר בית? ● השאלות שמלוות אותנו עם ההתפרצות הראשונה של מגפת הקורונה, והשאלות החדשות שצצו בעקבות הגל השני ● "גלובס" עושה סדר

בנג'י שביט, בעלים של סוכנות נסיעות  / צילום: מוטי מור

"מפעל חיים שנבנה במשך 40 שנה הגיע אל סופו"

בנג'י שביט הוא הבעלים של סוכנות הנסיעות רג'ינה טורס ● "לקפל את העסק זו החלטה שהייתי צריך לקבל לפני זמן אבל האגו לא נתן" • "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

הפגנת העובדים הסוציאליים בנובמבר. / צילום: ראובן קסטרו, וואלה NEWS

החל ממחר: שביתה כללית בכל השירותים החברתיים

העובדות והעובדים הסוציאליים יחלו מחר בשביתה כללית, במחאה על תנאי העסקתם, העומס הרב והאלימות כלפיהם ● יו"ר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים: "פקידי האוצר רוצים לשבור את השירותים החברתיים ולסגור אותם"

משה גפני בדיון של וועדת הכספים / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אושרה הצעת חוק למחיקת מאגר נתוני האשראי שנאסף בימי הקורונה

ההצעה של הח"כים גפני ומקלב לתיקון את חוק נתוני האשראי קובעת כי בנק ישראל לא יכלול במאגר נתוני האשראי, המשמשים את המוסדות הפיננסיים, נתונים שנאספו בתקופת משבר הקורונה

פיני כהן גיל-עד בושביץ ורן שלח / צילום: סיון פרג

הקורונה מקטינה עסקה ענקית של קרן נוי בתחום הסולארי בספרד ושולחת את עובדיה לבידוד

העסקה שעליה חתמה הקרן היא לרכישת פרויקט לייצור חשמל באנרגיה סולארית בהיקף של כ-340 מגוואט באזור קסטיה לה מנצ'ה, לא רחוק מהבירה מדריד, בהשקעה של כ-300 מיליון אירו ● כיום עומדת על הפרק השלמתה של מחצית העסקה

הפגנת העצמאים מול הכנסת / צילום: כדיה לוי, גלובס

הקטסטרופה בדרך? הסיוע לעסקים מדשדש ביחס לעולם, ובממשלה מתכננים רק עוד מאותו דבר

שר האוצר ישראל כ"ץ הכריז חגיגית על גיבוש תוכנית סיוע חדשה למשק • אך תוכניות כאלה כבר גובשו ונזנחו, ועיקר הבעיה מתגלה ביישום בפועל של הבטחות המדינה • בארגוני העצמאים מזהירים: ללא שינוי בגישה הקטסטרופה בדרך

קנייה ווסט / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

קניה ווסט הכריז שיתמודד לנשיאות ארה"ב, וכבר יש לו תומך מאוד בולט

הראפר שנחשב לתומך קולני בנשיא ארה"ב טראמפ הודיע בטוויטר על כוונתו ● זמן קצר לאחר מכן אלון מאסק צייץ בתגובה: "יש לך את התמיכה המלאה שלי"

נשיאת בית הדין לעבודה ורדה וירט לבנה/ צילום: שלומי יוסף

החברה שנמצאה אחראית להטרדה מינית ברילוקיישן: "א.ר. פרויקטים חקלאות מים"

ביה"ד הארצי קיבל את בקשת ל"גלובס" לפרסם אם שם החברה שחויבה לשלם לעובדת שלה פיצוי בגובה 215 אלף שקל. זאת, לאחר שהעובדת הוטרדה מינית ע"י אדם זר בעת ששהתה מטעם החברה ברילוקיישן

טל גרנות גולדשטיין/ צילום: צילום: רפי דלויה

משרד התקשורת מקל על הוט: תוכל למכור חבילות אינטרנט

הוט התחייבה בתמורה להפחית מחירים בשוק הסיטונאי למפעילים הרוכבים עליה ● החברה תוכל למכור חבילות אינטרנט בחשבונית אחת הכוללת ספק ותשתית ● גם IBC קבלה היתר דומה