גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המאבק בין סוכני הנסיעות ובין ארגון יאט"א מגיע לבית המשפט

סוכני הנסיעות: לא נשלם עבור טיסות שבוטלו, לא נעמיד הלוואה על חשבוננו לחברות התעופה הקורסות ● בית המשפט הוציא צו זמני עד ליום שני, עד אז מנועה יאט"א מניתוק סוכנים שלא מעבירים לה תשלום

קובי קרני, יו"ר התאחדות סוכני הנסיעות / צילום: יח"צ
קובי קרני, יו"ר התאחדות סוכני הנסיעות / צילום: יח"צ

קרב הכוחות שמתקיים בימים אלה בין סוכני הנסיעות ובין ארגון התעופה הבינלאומי יאט"א מגיע לבית המשפט. סוכני נסיעות גדולים - בהם איסתא, גוליבר, אופקים, אמק"ס, איילה נסיעות, תלמה נסיעות, סיגנל טורס, דיזנהאוז, אופיר טורס ואחרים - הגישו צו מניעה בבית משפט המחוזי בתל-אביב נגד ארגון התעופה יאט"א. הסוכנים מבקשים שבית המשפט יאסור לנתקם ממערכת הסליקה של יאט"א, BSP, המהווה צינור שמחבר בין סוכני הנסיעות ובין חברות התעופה - איום שיאט"א השמיעה בפניהם במקרה שלא יעבירו לה את תשלומי הזמנות הטיסות של חודש פברואר.

לאור פניית סוכני הנסיעות לבית המשפט, הוציא בית המשפט צו זמני עד ליום שני, המועד שבו יאט"א צריכה להשיב לצו. אחרי תשובת יאט"א הנושא ידון. עד אז מנועה יאט"א מניתוק סוכנים שלא מעבירים לה את התשלום.

טוענים כי אין הצדקה לשלם ליאט"א את התשלום של פברואר

הרקע לדברים הוא מאבק שמתנהל בין סוכני הנסיעות ובין ארגון התעופה בימים האחרונים. הסוכנים, שנקלעו למשבר החמור בתולדות הענף, טוענים כי אין הצדקה לשלם ליאט"א את תשלום חודש פברואר, חודש שבו משבר הקורונה עדיין לא נתן את אותותיו בצורה דרסטית. הכסף שעובר למסלקה מועבר על-ידי יאט"א לחברות התעופה, אלא שבמצב שבו חודש מרץ הוא חודש במאזן שלילי כמעט ללא פעילות, הרי שהוא מקזז את פעילות חודש פברואר. על רקע בהלת הקורונה, בחודש מרץ הפעילות התעופתית צנחה דרמטית ועימה העבודה של סוכני הנסיעות.

יאט"א מבחינתה הודיעה לסוכני הנסיעות כי מי שלא ישלם את תשלומי חודש פברואר ינותק מהמערכת שלה, ולמעשה תימנע מהסוכנים כל פעילות. כעת האיום הזה מגיע לבית משפט.

הטענה של הסוכנים, שהתאגדו יחד למאבק, היא שיאט"א בוחרת להתעלם מהמצב החריג שנוצר ודורשת מסוכני הנסיעות להגדיל את החוב שיש לחברות התעופה כלפיהן ולסמוך על כך שאפשר יהיה לגבות את ההחזרים המגיעים לסוכנים בגין ביטולי הטיסות בשלב מאוחר יותר.

הסוכנים טוענים כי הסיכוי לגבות את ההחזרים בהמשך הוא קלוש, לאור המצב התעופתי שנעדר הזמנות כמעט לחלוטין, ולאור העובדה שחברות התעופה עלולות להגיע לחדלות פירעון בתוך חודשים ספורים. זאת אף בהמשך לדברים שאמר הכלכלן הראשי של ארגון התעופה יאט"א בריאן פירס השבוע, לפיהם חברות תעופה רבות לא יוכלו לשרוד מעבר לשלושה חודשים, כפי שפורסם ב"גלובס".

הסוכנים מציינים בפנייה לבית המשפט כי אל על כבר הודיעה ליאט"א כי תאפשר לסוכנים לדחות את כל התשלומים שהם היו אמורים לשלם ב-18 במרץ, עד לאפריל 2020. אל על מפגינה מדיניות חריגה שראויה לציון. מנגד, חברות תעופה אחרות לא שחררו הודעה דומה.

ענף סוכני הנסיעות היה מהראשונים להיפגע במשבר הקורונה, כשמחזורים נמחקו בו בבת-אחת. אלפי עובדים הוצאו לחופשה ללא תשלום, ואלפים אחרים איבדו את מקום עבודתם. הזמנות עתידיות לא נראות באופק תחת עננת חוסר הוודאות בצל התפשטות הקורונה.

התשלומים החודשיים שמעבירים הסוכנים ליאט"א עומדים על מיליוני שקלים בחודש. כעת, הסוכנים מבקשים להעביר ליאט"א סכומי כסף שחושבו אחר קיזוז ההחזרים המגיעים ללקוחות בעקבות טיסות שבוטלו.

באשר לאיום כי ינותקו מהמערכת, טוענים הסוכנים כי מצב כזה ימנע מהם לבצע כל הזמנה עתידית ולכרטס כרטיסים חדשים ואף לקבל החזרים שאין עליהם מחלוקת - במילים אחרות, סוכני הנסיעות אינם יכולים להרשות לעצמם להיות מנותקים מהמערכת שבה הם תלויים להמשך עבודתם. 

"ארגון יאט"א מנותק מהמציאות" 

קובי קרני, יו"ר התאחדות סוכני הנסיעות שליוותה את העתירה, סבור כי "ארגון יאט"א מנותק מהמציאות. חברות תעופה שנמצאות בסכנת פשיטת רגל ממשית עשויות להוריד איתן לטמיון מאות מיליוני דולרים עבור כרטיסי טיסה שבוטלו. לא ייתכן שכל העולם מבין את צורכי השעה בעקבות משבר הקורונה, ורק יאט"א מתעקשת לטמון את ראשה בחול ולהתנהל כאילו עולם כמנהגו נוהג".

החשש שמעלה קרני הוא ש"חברות התעופה לא ישיבו את הכספים עבור ההזמנות שבוטלו, ומאות מיליוני דולרים מכספי הציבור ירדו לטמיון".

מנכ"לית תלמה נסיעות, אייה מגן, מסבירה כי "בתקופות רגילות פחות מאחוז מסך התשלום שמועבר ליאט"א (בכל 18 לחודש) הם החזרים בגלל ביטולי טיסות. אלא שכעת המצב שונה. בגלל כמות ביטולי הטיסות, לפחות ממחצית התשלום שאמור היה להיות מועבר מורכב מכרטיסים שטיסותיהם בוטלו, ובנוסף מתשלומים על טיסות עתידיות שקיומן מוטל בספק. כל סוכן פנה בנפרד ליאט"א, וגם התאחדות סוכני הנסיעות פנתה במטרה לדחות את התשלום בחודש, אלא שבגלל מנגנון התשלום ליאט"א שכולל קיזוזי תשלום ולא החזרי כספים (כלומר שאם יש החזר, הוא מקוזז מתשלום עתידי ולא מושב בפועל), המצב כיום הוא שאם נשלם את הסכום המלא של פברואר, שרובו כולל החזרים שמגיעים ללקוחות - למעשה נעמיד מיליוני דולרים כהלוואה שתשכב בתזרים של חברות התעופה או של יאט"א. זה מצב שהוא מנותק מהמציאות". 

טלי לאופר, מנכ"לית התאחדות סוכני הנסיעות ומשרדי התיירות, מסרה: "מאז פרוץ המשבר בחודש פברואר חלה ירידה של מיליארד דולר בהזמנות עד חודש יוני. כתוצאה מכך נשלחו הביתה כ-90% מעובדי ענף התיירות והנסיעות. חלק קטן מהחברות השאירו כוח-אדם מצומצם להמשיך לתפעל את המשרד, על-מנת לתת מענה ללקוחות שמרביתם מעוניינים לדחות או לבטל את נסיעתם. ענף התיירות היה הראשון שספג את נזקי משבר הקורונה, וכבר לפני חודש התרענו כי לא מדובר במשבר נקודתי לענף אלא באירוע שישליך על כלל המשק". 

מאבק דומה מול יאט"א מתנהל במדינות שונות, היות שהסוכנים ניצבים בסיטואציה דומה. יאט"א, ביחד עם מרבית חברות התעופה, החליטו כי סוכני הנסיעות ישלמו עבור כרטיסים שהונפקו. כעת הם ימתינו לראות האם בית המשפט יפסוק אחרת.

נזכיר כי על רקע משבר הקורונה, הפעילות התעופתית בישראל נעצרה כמעט לחלוטין - להבדיל משווקים אחרים כמו ארה"ב, שם פעילות הפנים-ארצית מתקיימת. בישראל עוצר הטיסות הקדים את העולם עם ההנחיות של משרד הבריאות לבידוד ואיסור ההדרגתי של כניסת זרים לישראל.

עוד כתבות

סוחרים בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות; מדד נאסד"ק נשק לשיא

המדדים דאו ג'ונס, ו-S&P 500 קפצו ב-3.15% ובכ-2.6%, בהתאמה ● כ-2.5 מיליון אמריקאים חזרו לשוק העבודה בחודש מאי ● ראלי בענף התעופה: מניית אמריקן איירלינס זינקה בכ-7% בואינג הוביל את העליות בדאו ג'ונס עם תוספת של 10% ● מחיר הנפט מתקרב ל-40 דולר ● הזהב יורד בכ-2.3%

ניהול בימי קורונה

מחקר אחד בשבוע: איך מנטרלים סטריאוטיפים והטיות בלתי מודעות?

גם אנשים שמחשיבים את עצמם לנאורים, רציונליים ומודעים, פועלים לא פעם בהסתמך על דעות קדומות. כך אפשר להתגבר על זה

שרית פירון / צילום: איל יצהר

עם אקזיטים של למעלה מ-4 מיליארד דולר, שרית פירון מחפשת לקחת את הסיכון הבא

הילדות במשפחה דלת אמצעים, ההתגלגלות המקרית לתחום הטכנולוגי, והאקזיט המרשים בסטארט־אפ דאטורמה ● שרית פירון, מנשות ההייטק הבולטות בישראל, עומדת בראש קרן ההשקעות Team8 Capital שהושקה השבוע, ומשוכנעת ש"חברות עם טכנולוגיה אמיתית" יוכלו לצלוח גם את משבר הקורונה

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

ביהמ"ש: הבנק אינו צריך להתערב כאשר משקיע פועל באובססיביות

המחוזי קבע כי התמכרות לביצוע עסקאות באופן אובססיבי בחדר העסקאות של הבנק אינה מעידה על אי-כשירות נפשית של המשקיע, וכי הבנק אינו צריך להודיע על כך לבני משפחתו

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בבורסה בתל אביב: ת"א 90 הוסיף 0.6%

לייבפרסון איבדה 4.4%, אודיוקודס צנחה בכ-5.1% לאחר גל עליות מתמשך ● אלשטיין מציע הסדר חוב למחזיקי האג"ח של אי.די.בי ● גילת פרסמה דוחות חלשים לרבעון הראשון ● מבנה זינקה בכ-8%, מליסרון בכ-6%

תיבות דואר בבנין / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

פס"ד: הזכות הבלתי רשומה גברה פעם נוספת על הנושה המעקל

דירה שהוענקה במתנה לא נרשמה על שם המקבל, ובכל זאת נקבע כי יש לו זכות בה ● הפסיקה עלולה להביא לפיחות נוסף במעמדו של מרשם המקרקעין

שי באב"ד / צילום: איל יצהר

"סגרתי לאנשים את העסק ביום אחד": מנכ"ל האוצר מסכם קדנציה סוערת בראיון מפויס

שי באב"ד, מנכ"ל האוצר היוצא, מודה בראיון פרידה שהסיוע שהמגזר העסקי נזקק לו בשל הקורונה לא הגיע בזמן, ומסכם קדנציה של עשייה ופעילות ענפה לצד עימותים ומאבקים, בטון מפויס ומפתיע ● "הלב שלי נמצא במגזר הציבורי, אשמח להיות מנכ"ל משרד הביטחון"

קנצלרית גרמניה והזוג הנשיאותי האמריקני בטקס לציון 100 שנים למלחה"ע הראשונה / צילום: רויטרס

הידרדרות ביחסי גרמניה-ארה"ב: טראמפ הורה להוציא אלפי חיילים אמריקאים מהמדינה

אחת מהסברות לתזמון הנוכחי הוא כעס בבית הלבן על קנצלרית גרמניה, שסירבה להגיע באופן אישי לפסגת ה-G7 שתתקיים באמצע החודש בארה"ב● טראמפ איים לעשות זאת כבר בעבר, במהלך העימותים הכלכליים עם גרמניה ואירופה ועל רקע מלחמת הסחר וכן אי-נכונותה של גרמניה להגדיל את תקציב הביטחון שלה כחלק מנאט"ו

ח"כ עמיר פרץ בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הכדור בעניין היטל ההיצף על המלט עבר לידי השר פרץ - הוועדה המייעצת המליצה שלא להעלותו

עתה, משהמלצות הוועדה נמסרו לשר פרץ, עומדים לרשותו 15 ימים להחלטה, שמבחינתו כנראה שלא תהיה קלה כל כך, זאת משום שלפרץ מכריז לאורך כל דרכו הפוליטית, כי הוא מתעתד להגן על התעשייה הישראלית

פגישת האוצר ואל על אמש / צילום: חו"ל מהודר

שר האוצר ישראל כ"ץ במסר לבכירי משרדו: זרזו את ההליך מול אל על וסכמו את ההלוואה מולם

כדי לקבל את הסיוע המיוחל אל על תהיה חייבת להציג הסכם קיבוצי עם עובדיה, שיעבוד מניות, סגירת קווים חדשים ומכירת מטוסים ● אמש, שעות ספורות אחרי שהסתיימה הרמת הכוסית לפרידה ממנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, התכנסו נציגי האוצר ואל על בכדי לנסות ולמצוא את המתווה שייתן אור ירוק להלוואה

ניהול חדשנות בהייטק הישראלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

מחקר: ישראל במקום השלישי בדירוג האקוסיסטמים הטכנולוגיים המובילים

סקר של חברת היעוץ הישראלית-שוויצרית StartupBlink מצביע על התחזקות של ישראל בדירוג האקוסיסטמים הטכנולוגיים העולמי מהמקום הרביעי למקום השלישי ● בדירוג הערים: תל אביב יורדת בדירוג מהמקום השישי לשביעי ● בייג'ינג ושנחאי מזנקות

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

שש השנים הרעות של אדוארדו אלשטיין: יוצא להסדר חוב באי.די.בי לאחר ששפך לתוכה כ-3 מיליארד שקל

טיוטת ההצעה של אלשטיין לחיזוק מבנה ההון של חברת אי.די.בי כוללת הזרמת הון של 300 מיליון שקל ותספורת לנושים בהיקף של 600-700 מיליון שקל - כשליש מהחוב ● מניות ישראייר יירשמו למסחר בבורסה

בית עסק שנסגר במרכז תל אביב. יותר עסקים ייסגרו ב־2020 מאשר עסקים שיפתחו  / צילום: איל יצהר, גלובס

60 אלף עסקים בסכנת סגירה. עד לאן תוביל אותנו הקורונה הכלכלית?

ההערכות האחרונות שפורסמו על ידי ארגון להב מדברות על 60 אלף עסקים שייסגרו בעקבות משבר הקורונה, אבל החשש הוא שהנתונים יהיו גבוהים יותר • "גלובס" בעקבות הרשימה ההולכת ומתארכת של עסקים שהודיעו על סגירה, והדאגה מתגובת שרשרת שתשפיע על שוק התעסוקה

סניף איקאה אשתאול - כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: שלומי יוסף, גלובס

איזה שיא נדל"ני נשבר השבוע והתסבוכת של איקאה באשתאול. כותרות הנדל"ן

איפה יפצו יזמי פינוי בינוי את השכנים במיליון שקל ומדוע ● מה עומד מאחורי התסבוכת של סניף איקאה החדש ● מכת הביורוקרטיה של היתרי הבנייה בישראל, ועסקת הנדל"ן של רומן אברמוביץ' שהדהימה את עולם הנדל"ן

איור: חן ליבמן

עולם בהפרעה: ה"אסים" של המנהיגות העסקית החדשה

תשכחו ממה שהכרתם לפני הקורונה ● העולם הארגוני החדש ייראה אחרת לגמרי, והעשייה הניהולית תושפע בהתאם ● חשוב שתשחקו נכון עם הקלפים שבידיכם

פולי ברונשטיין / צילום: אלעד גוטמן

המינוי שבוטל ועורר סערה: בכירים בליכוד אספו חומרים על מנכ"לית קרן היסוד המיועדת לפני שנפסלה

פולי ברונשטיין כבר נבחרה לתפקיד מנכ"לית קרן היסוד והתחילה חפיפה, כשפתאום קיבלה הודעה על ביטול המינוי ● הנימוק הרשמי: קיצוצים בעקבות משבר הקורונה ● בכיר בליכוד ל"גלובס": "היא, שפעלה להפיל את נתניהו, באמת חשבה שתוכל להתמנות לתפקיד במוסד לאומי חשוב?"

לן בלווטניק, בעלי כלל תעשיות / צילום: יח"צ

הכול בגלל מכתב? בלווטניק עצר הזרמת כסף ל"רשת 13"

בעל השליטה בערוץ היה אמור להזרים 15 מיליון שקל, שהיו מיועדים, בין השאר, לתשלום משכורות לעובדים ● ועד עובדי "חדשות 13" שלח השבוע מכתב לרשות השנייה, שבו התריע כי "רשת 13" משלב בניגוד לחוק תכנים המקדמים את תוכניות הערוץ בשידורי החדשות

קפה ביאליק. גייס יותר מ־70 אלף ש' / צילום: איל יצהר, גלובס

לא מחכים למדינה: המסעדות והברים שפנו לגיוס המונים כדי להציל את העסק

הם פנו לציבור הלקוחות הקבועים באמצעות פלטפורמות כהד–סטארט, ומכרו שוברים לארוחות שאחרי הקורונה במאות אלפי שקלים, ששימשו עבורם כמעין הלוואות גישור • "הלקוחות נתנו לנו אוויר לתזרים", אומר שף מסעדת ג'ורג' אנד ג'ון שגייסה כמעט חצי מיליון שקל

מה נמכר לאחרונה ב-800-750 אלף שקל בצפון / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מה אפשר לקנות עם 800 אלף שקל בצפון

קוטג' בן 4 חדרים בבית שאן או בעפולה, דירת 4 חדרים במעלות תרשיחא או 
דירת 3 חדרים בקריית ביאליק

 

משרדי תאגיד השידור הציבורי כאן 11 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מועצת התאגיד: כמחצית מהגרעון הוא כתוצאה "מטעויות שונות שנעשו ע"י ההנהלה"

המועצה היוצאת הנחתה את הנהלת התאגיד להימנע מפגיעה בליבת עשיית התאגיד ובעובדים "שאינם אחראים בשום צורה לגירעון שנוצר" ● למרות זאת, היום קיבלו העובדים הודעה על צעדי צמצום