גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אפקט הקורונה על שוק הנדל"ן: 3,000 איש ביום מבקשים מהבנקים דחייה בהחזרי משכנתה

ל"גלובס" נודע כי בשבוע וחצי האחרון ביקשו כ-30 אלף לווים לדחות את תשלומי המשכנתה לבנקים • מבדיקת אתר הלוחות Yad2 עולה כי שיעור המוכרים שתמחרו כלפי מטה את מחיר הדירה שלהם זינק פי שישה במרץ לעומת מרץ שעבר • האם צפויה תפנית במחירי הדירות?

הצפון הישן של תל אביב. חלק מהמוכרים מנמיכים ציפיות / צילום: גיא ליברמן, גלובס
הצפון הישן של תל אביב. חלק מהמוכרים מנמיכים ציפיות / צילום: גיא ליברמן, גלובס

לפני מספר שבועות התפרסמה באתר Yad2 מודעה למכירת בית דו משפחתי בראש העין, שזקוק לשיפוץ. המחיר המבוקש עמד על 2.42 מיליון שקל, אלא שתוך זמן קצר המוכרים שינו את דעתם, ובמודעה הופיע תג מחיר מעודכן - 2.25 מיליון שקל. רוכשי דירות שתרים אחרי נכסים, לומדים להכיר במהירות את שלל הדירות שמוצעות למכירה, לרבות השינויים במחירים המבוקשים.

אחד המדדים שבעזרתם ניתן "לחוש את הדופק" של השוק מתבטא בנכונות של המוכרים להתפשר. במקרה שהצגנו הירידה במחיר מתבטאת בכ-7% בלבד. עם זאת נתונים שהופקו באתר Yad2 לגבי התנהלות המוכרים בימים אלה, חושפים שבעלי הנכס מראש העין אינם היחידים שמנמיכים כיום ציפיות.

מדד הלחץ של מוכרי הדירות

בדיקה ב-14 ערים של ניר חן, אנליסט האתר, מצאה שבהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד יש עלייה של פי חמישה ולעתים פי שישה במקרים שבהם מפרסמי המודעות תמחרו מחדש את מחיר הנכסים שלהם כלפי מטה. חן בדק את מספר המודעות החדשות שהתפרסמו בשלל ערים בפברואר 2019 ו-2020. מהבדיקה עלה כי כמות המודעות הייתה דומה. לאחר מכן הוא בדק את המחירים של אותם נכסים במרץ 2019 ו-2020, ומצא הבדל מובהק: בעוד שבשנה שעברה רק 5% מהמוכרים בתל אביב עדכנו את המחיר כלפי מטה, הרי שבשבועות האחרונים 26% מהמוכרים בעיר הפחיתו מערך המחיר המבוקש. בירושלים התמונה כמעט זהה: 5% ממפרסמי המודעות הקטינו את תג המחיר בשנה שעברה וכעת עשו זאת 27% מהמוכרים. בהרצליה ובנתניה, שבהן ב-2019 שיעור השינוי כלפי מטה היה זהה לתל אביב ולירושלים, 30% מהמוכרים הורידו את הרף. ואילו ברמת השרון 34% מהמוכרים כבר הספיקו לעדכן את המחיר בשבועות האחרונים, לעומת 4% בלבד בתקופה המקבילה אשתקד.

ההסתברות לאתר "מציאות" עולה

הנתונים מצטרפים לנתון נוסף שנודע ל"גלובס": בשבוע וחצי האחרון, הוגשו לבנקים מדי יום כ-3,000 בקשות להקפאת תשלומי משכנתה. שלל הנתונים יוצרים תמונה המתחילה להתבהר ולפיה משבר הקורונה עשוי להביא לצמצום במספר העסקאות ובהמשך לתפנית במחירי הדירות כלפי מטה.

הרבה יותר מוכרים מבינים שלאור משבר הקורונה, צד הביקוש הצטמצם וכי עליהם להנמיך ציפיות. חן מסביר שאין פירוש הדבר שאחוז השינוי במחיר גדל. ובמילים אחרות - טרם ניתן לראות ירידות מחירים מובהקות. בשנה שעברה ממוצע עדכון המחירים כלפי מטה עמד על 4.62%, ואילו כעת הממוצע עומד על 4.9%. אמנם מדובר בעלייה, אלא שמדובר בשינוי מינורי לעת עתה. וכמובן נזכיר כי מדובר במחירים מבוקשים בלבד.
מנכ"ל האתר, יבין גילמור, טוען כי ניתן להסביר את השינוי המובהק בין שתי התקופות באי הוודאות בה שרויים המוכרים, וכי בניגוד לשנים האחרונות, כעת עלתה האפשרות לאתר "מציאות" בשוק. "ההתפשרות על המחיר באה לידי ביטוי בכל הערים ובכל האזורים. למשל, גם בתל אביב וגם בבאר שבע, פי חמישה יותר מוכרים הורידו מחיר ביחס לשנה שעברה. נראה שבתקופה הזו יש חלון הזדמנויות עבור הקונים לרכישת דירה במחירים מופחתים ביחס למחירים במצב שגרה".

יבין גילמור, מנכ"ל Yad2  / צילום: יוסי כהן

מנכ"לית סוכנות התיווך הארצית אנגלו סכסון, ליליה נחמן, טענה בשבוע שעבר ב"גלובס" כי היא צופה ירידות מחירים בתקופה הקרובה. בשיחה נוספת שערכנו עימה היא מבקשת להדגיש שוב שמדובר כיום בשוק של קונים. "זה נכון שיש נטייה כעת להתפשרות מצד המוכרים בעיניי, זה לא רק הקורונה, אלא גם בגלל התקופה המטורפת הזאת שכללה אירועים הפוליטיים, לרבות סוגיית הרכבת הממשלה". עם זאת היא מבקשת להדגיש שיש לקחת בעירבון מוגבל את התחזיות בתחום. "אנחנו נמצאים בתקופה שהניתוחים חסרי משמעות. אם כולנו היינו יודעים שסיפור הקורונה יסתיים בעוד שבועיים, אני מניחה שהייתה אופטימיות זהירה בשוק, אבל אף אחד לא מבין מה קורה. בסוף נתאושש, השאלה היא מה יהיו הנזקים בדרך".

ליליה נחמן מנכ"לית רשת תיווך הנדל"ן אנגלו-סכסון / צילום: ענבל מרמרי

להקפאה יהיו השלכות על התשלומים בעתיד

מספר הבקשות להקפאת משכנתה - 3,000 מדי יום - גדול פי 100 לעומת ימים רגילים. בשבוע וחצי האחרון הוגשו כ-30 אלף בקשות כאלה.

מספר הבקשות לדחיית משכנתה

לפני כשבועיים פנו אנשי בנק ישראל להנהלות הבנקים וביקשו מהם לאפשר ללקוחות לדחות את הפירעון השוטף של המשכנתאות שלהם במספר חודשים. החשב הכללי באוצר הצטרף בתחילת השבוע שעבר וביקש להאריך את תקופת הקפאת המשכנתה משלושה חודשים, כנהוג, לארבעה חודשים.

האפשרות הזו אינה חדשה ואינה בגדר של הטבה חריגה. המסלול המקובל ביותר הנהוג כיום בבנקים להקפאת משכנתה כולל הקפאה של הקרן והריבית לתקופה של שלושה חודשים - ללא עמלות תפעול; בבנק מזרחי ניתן גם להפריד בין הקרן והריבית, ולשלם רק עבור הריבית.

לקוחות רבים לא היו מודעים לאפשרות זו, ועם היוודע האפשרות להקפאה, החלה הסתערות על הבנקים למשכנתאות. הערכות בקרב מספר בנקים שפנינו אליהם מדברות על סדר גודל של כ-3,000 פניות יומיות שמגיעות אליהם. מדובר במספרים שגדולים פי 100 מהמקובל בימים רגילים.אפשרות הקפאת המשכנתה

כאמור, ההסדר אינו הטבה. המשבר הכלכלי החמור שנובע מאפקט הקורונה, דוחף אנשים לחסוך בהוצאות בחודשים הקרובים, גם אם בעתיד זה יעלה להם יותר, אך מטרתם להבין טוב יותר את המציאות החדשה של חייהם. כך האנשים שפוטרו, ויכולת ההחזר שלהם נפגעה קשות; כמותם גם מי שהוצאו לחל"ת, שמקווים שבעתיד הקרוב יחזרו לעבודתם; עצמאים קטנים שמקור פרנסתם שותק ביום אחד ובסופו של דבר חלק ניכר מהתושבים, שעתיד הפרנסה שלהם נראה מעורפל ולא בטוח.

"אלפים רבים מעמיסים היום על הבנקים למשכנתאות, כל אחד מהסיבות שלו. פנו אליי גם בעלי דירות שהבינו, שבתקופה הקרובה השוכרים שלהם יתקשו לשלם את דמי השכירות, והמודל הכלכלי שלהם היה לממן את המשכנתה מדמי השכירות שהם מקבלים", מספר עמית קמינסקי, מנכ"ל AMG משכנתאות.

"להשתמש בתבונה בהקלה של הבנקים"

בנקאי מאחד הבנקים הגדולים מספר כי אף שלא כולם במצב לחוץ או נואש, יש רבים שהחליטו להקפיא את המשכנתה. "יש אנשים שפועלים לפי הכלל ‘נותנים לך קח’ ולא ברור שכולם צריכים את זה, אבל שמעתי רציונל של לקוח כזה, שהסביר, שבגלל החשש ממה יהיה הוא מעדיף שיהיה לו בחשבון העובר ושב קצת יותר כסף מהרגיל - לקניות ולכל צורך אחר. הוא מסביר, שלו היה לוקח הלוואה מסחרית רגילה מהבנק, מחברת כרטיסי האשראי או מגורם חוץ בנקאי אחר, הוא היה משלם ריביות גבוהות פי כמה, ממה שהוא משלם על ה’גרייס’ הזה. ריבית המשכנתאות היא אכן נמוכה מאוד. אז יש לו בחשבון 15 או 20 אלף שקל בריבית של פחות משני אחוזים. זה לא בלתי הגיוני".

זה לא בחינם - כמה תעלה דחייה בתשלום של כל 10 אלפים שקל

כאמור, ההסדר אינו בחינם. ב-AMG עשו סימולציה בכמה יגדל ההחזר החודשי של המשכנתה, והתברר שעל כל 10 אלפים שקל דחייה בתשלומים, ההחזר החודשי יעלה ב-95 שקל, אם מדובר בפריסת משכנתה לעשר שנים, ב-70 שקל כשהמשכנתה פרוסה ל-15 שנה וב-55 שקל, אם נותרו עוד 20 שנה עד להחזרה המלא.

"אנחנו ממליצים לכל מי שיצא לחל"ת או הכנסתו יורדת להתכונן לתקופה של מספר חודשים של ירידה בהכנסה ולהשתמש בתבונה בהקלה שנותנים הבנקים, אם כי מדובר בהקלה לשלושה עד ארבעה חודשים בלבד", אומר קמינסקי. 

עוד כתבות

אצילי (מימין) ומיכה / צילום: לירון מולדובן, וואלה! ספורט

נסגר התיק נגד הכדורגלנים דור מיכה ועומר אצילי

התיק נגד השניים, שהיו חשודים בעבירות מין בקטינות, נסגר מחוסר אשמה

הדיון בועדת הכספים שבו אושרה הורדת המס, שהוצמדה לאישור המענקים לאזרחים  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

בלי תקציב ובלי פירוט על התוספת: 11 מיליארד שקל אושרו אך לא הועברו

מדובר בתקציב ההמשכי שאושר בהיעדר הסכמות פוליטיות על תקציב מדינה • עד כה באוצר סירבו לתת פירוט מלא של ההעברות המתוכננות ● הוועדה תתכנס ברביעי

חברת ברוקראז’ במומביי שבהודו, במהלך הנפילות בשווקים במרץ האחרון / צילום: Francis Mascarenhas, רויטרס

סיכום תש"פ בשווקים הפיננסיים: המציאות עלתה על כל דמיון

למשך חודש אחד בלבד קטעה המגפה את המגמה החיובית החזקה בשוקי המניות בעולם, אבל מאז הם התאוששו באופן מרשים ● מדדי המניות של בורסת תל אביב, לעומת זאת, סיכמו שנה עברית מאכזבת

יפעת שאשא ביטון בועדת הקורונה / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שאשא-ביטון תקפה את רה"מ; מיקי זוהר: "לשקול המשך דרכה בליכוד"

יו"ר ועדת הקורונה הגיבה בחריפות להאשמות נתניהו לכך שהיא בין האחראיים לעלייה בתחלואה: "מסמס את יישום מתווה הרמזור של פרופ' גמזו, עד שלא הייתה בו עוד תועלת" ● בתגובה ח"כ מיקי זוהר קרא להדיחה ממפלגת הליכוד

שופטת העליון רות ביידר גינסבורג / צילום: Charles Dharapak, Associated Press

האם הקרב על בית המשפט העליון יכריע את הבחירות לטובת טראמפ?

מותה של שופטת בית המשפט העליון האמריקאי, רות ביידר גינסבורג, הוא אירוע היסטורי שטורף את הקלפים במרוץ לנשיאות ● ד"ר אודי זומר, ראש המרכז לחקר ארה"ב באוניברסיטת ת״א, מתארח בפרק מיוחד של פודקאסט 'המדריך לטראמפיסט' כדי למפות את ההשלכות ● האזינו

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון, לע"מ

סנגורי נתניהו מבקשים מביהמ"ש לקיים דיון לקביעת הסדרים

הסנגורים מבקשים לקיים "במועד קרוב, דיון לשם קביעת הסדרים ומתן הוראות מתאימות על ידי בית המשפט" ● בית המשפט קיבל עמדת הפרקליטות בעניין סדר העדים

סיון קלינגבייל  / צילום: יח"צ

עורכת חדשה לדה מרקר: סיון קלינגבייל תמונה במקום אבי בר-אלי

בר-אלי פורש לאחר שלוש שנים בתפקיד ● רותם שטרקמן ישוב לתפקיד סגן העורכת

אדם עוטה מסיכת מגן במהלך התפרצות מגפת הקורונה במנהטן, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

ה-CDC: הפרסום כי נגיף הקורונה מדבק ממרחק של 6 מטרים - בטעות

במרכז האמריקאי למניעת מחלות טוענים כי המסמך, שפורסם בשבוע שעבר, עלה לאתר בטעות ● במסמך נטען שהנגיף מדבק הרבה יותר ממה שחשבו החוקרים עד עכשיו

דפנה ג'קסון רות ביידר ומוריס קאהן / צילום: קרן גינת

שתי המשאלות שהגשים מוריס קהאן לרות ביידר גינסבורג

וגם: אורן מוסט, נשיא גולן טלקום, הודיע על פרישתו לאחר עשר שנים בתפקיד ● השיחה

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: דימה טליאנסקי

אלפי עובדים לחל"ת: קסטרו, פוקס, גולף ועדיקה מעדכנות על סגירת החנויות למהלך הסגר

פוקס, גולף ועדיקה מעדכנות גם על ניסיונות לצמצם הוצאות שוטפות במהלך הסגר ● עובדי המטה של עדיקה לא יצאו הפעם לחל"ת ● הראל ויזל, מנכ"ל ובעל השליטה בקבוצת פוקס, יוותר על מחצית משכרו ולא על כולו כפי שעשה בסגר הקודם ● גם מנהלי קסטרו ממשיכים בתקופה זו לוותר על חלק משכרם

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

התמתנו הירידות בנעילה: הדאו ירד ב-1.8%, הנאסד"ק השיל 0.1%

מדד S&P 500 צנח ב-1.2% ורשם לראשונה מאז חודש פברואר רצף ירידות של ארבעה ימים ברציפות ● מדד הפחד (VIX) זינק ב-6% ● באירופה הדאקס צלל ב-4.5%, הקאק צנח ב-3.8%, הפוטסי נפל ב-3.4%

פרויקט מחיר למשתכן בשכונת הנוריות בראשל"צ / צילום: אורון נדל"ן

אורון נדל"ן מכרה שטחי מסחר ב-47 מיליון שקל במזרח ראשל"צ

החברה מכרה לחברה פרטית שטח בייעוד מסחרי בהיקף 2,850 מ"ר כחלק מפרויקט של מאות דירות מחיר למשתכן בשכונת הנוריות בעיר

חולה קורונה מטופל בבית החולים שיבא / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

שערי צדק ואסותא באשדוד הודיעו שלא יקבלו עוד חולי קורונה

העומס בבתי החולים בשל מגפת הקורונה: שני בתי חולים כבר הודיעו כי לא יוכלו לקלוט עוד חולי קורונה בשל העומס במחלקות ● משרד הבריאות העביר בקשה לכלל בתי החולים לפתוח מחלקות קורונה נוספות על חשבון מחלקות פנימיות כאשר התפוסה במחלקות הקורונה מגיעה ל-80%

בית השגריר ברחוב גלי תכלת בהרצליה ושלדון אדלסון (בעיגול) / צילום: איל יצהר, גלובס

עסקת בית השגריר בהרצליה הושלמה: אדלסון ישלם 20 מיליון שקל מס רכישה

ל"גלובס" נודע כי המיליארדר שלדון אדלסון ישלם מס של כ-20 מיליון שקל על רכישת בית שגריר ארה"ב שהושלמה מספר ימים לפני החג ● את הנכס רכש אדלסון תמורת יותר מרבע מיליארד שקל - סכום שיא עבור בית פרטי בודד בישראל

אייל שרצקי, מנכ"ל משותף באיתוראן / צילום: תמר מצפי

מניית איתוראן צנחה בכ-60% מהשיא ונסחרת מתחת למחיר שבו נמחקה מת"א

חברת שירותי הרכב של משפחת שרצקי נפגעה מחולשה בשוקי הרכב של ברזיל וארגנטינה, כאשר פרוץ מגפת הקורונה הוסיף שמן למדורה ● כעת יש מי שמאתר הזדמנות במניה

אבי יעקובוביץ/ צילום: איל יצהר

"בטווח הארוך אין תחליף למשרד. מרכזי הפיתוח לא יעברו לדירות 3 חדרים בפלורנטין"

אבי יעקובוביץ, מנכ"ל חברת גב-ים, מצהיר שהחברה לא נפגעה עד כה ממשבר הקורונה, ושגם ענף ההייטק בישראל ממשיך כתקנו ● עם זאת, הוא מודה שהחברה זהירה יותר בהרפתקאות: "אם פעם היינו מהמרים ומתחילים לבנות בלי דייר, היום נעשה החלטות יותר מושכלות"

נפתלי בנט / צילום: אמיר מאירי

בדיקת קורונה חינם לכל דיכפין: האם זה נפוץ בעולם?

כמה מדינות יספקו לכל תושב מודאג בדיקת קורונה במחיר נמוך? פחות ממה שבנט חושב ● "המשרוקית של גלובס"

טים קוק / צילום: AP - Jeff Chiu

עדכון הגרסה של אפל מסעיר את עולם הפרסום? חכו לחידוש של גוגל

המהלך המתוכנן של אפל להגברת הפרטיות עורר גלים בקרב השחקנים בעולם הדיגיטלי, בהם פייסבוק, שביקרה אותו בחריפות מחשש שיפגע בהכנסות ● אבל הדרמה האמיתית בענף נמצאת מעבר לפינה עם הכוונה של גוגל שלא לאפשר העברת מידע לטכנולוגיות הקוקיז של גולשי הכרום

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

רגע לפני החג והסגר: זינוק גדול במספר העובדים שהוצאו לחל"ת

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

שלומי פוגל, יו"ר DOVERTOWER, מבעלי מספנות ישראל עם סולטן אחמד בן סליים, יו"ר ומנכ"ל DP WORLD מדובאי / צילום: יח"צ

קרן ההשקעות החדשה של פוגל: משלחת מאבו-דאבי נפגשה עם עשרות סטארט-אפים ישראליים

שלומי פוגל, מבעלי מספנות ישראל, הודיע כי הוא מקים קרן של משקיעים ממדינות המפרץ להשקעות בחברות הייטק ישראליות ● בשבוע שעבר נחשף ב"גלובס" על השת"פ של פוגל עם חברת הספנות והלוגיסטיקה מדובאי DP WORLD, גם היא מגלה עניין רב בטק הישראלי