גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בית הנבחרים אישר את חבילת החילוץ בשווי 2 טריליון דולר, אבל המדדים בוול סטריט התרסקו

מחיר הנפט הגולמי ירד ב-4.8% ● בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, מדד הפוטסי צלל לאחר שהתגלה כי ראש הממשלה ג'ונסון חולה בקורונה ● השווקים באסיה ננעלו במגמה מעורבת, הניקיי טיפס ל-3.5%, ואוסטרליה צנחה ב-5.3%

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press
סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

23:00

שבוע המסחר בוול סטריט ננעל הערב (ו') בירידות שערים חדות לאחר שלושה ימי עליות רצופים, הדאו ג'ונס ירד ב-4%, הנאסד"ק איבד 3.8% מערכו ומדד S&P 500 צלל ב-3.4%.

בית הנבחרים בארה"ב אישר את הצעת החילוץ למשק בשווי 2 טריליון דולר והעביר אותה לאישורו של הנשיא דונלד טראמפ.

מגזרי האנרגיה והתעשייה במדד S&P 500 נפלו ב-5.8% ו-2.4% בהתאמה. מגזר האנרגיה ירד גם הוא בצל ירידה של 4.8% במחירי הנפט.

מניית בואינג צללה ב-8% לאחר ששר האוצר האמריקאי סטיב מנוצ'ין ציין מוקדם יותר היום כי חברת בואינג לא תיעזר בסיוע ממשלתי כדי לשרוד את משבר הקורונה.

מניית חברת הדלק שברון איבדה 6% מערכה ומניית דיסני ירדה ב-6% גם היא.

20:15

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות חדות בהובלת מדד הפוטסי הבריטי שנפל ב-5.25% לאחר הדיווח על כך שראש הממשלה הבריטי ושר הבריאות חלו בקורונה.

מדד הדאקס ירד ב-3.68% והקאק איבד 4.2% מערכו. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-3.2%

מגזר מניות הנופש האירופי איבד 5.2% מערכו על רקע בהלת הקורונה.

18:30

המדדים המובילים בוול סטריט מוסיפים לרדת, הדאו ג'ונס מאבד 3.26% מערכו בשעה זו, הנאסד"ק יורד ב-2.9% ומדד S&P 500 צונח 2.85%.

מניית בואינג מובילה את הירידות בדאו ג'ונס ונופלת ביותר מ-10%.

מניית חברת בוקינג.קום יורדת ב-9.8%, חברת הזמנת החופשות נפגעה מאוד ממשבר הקורונה והתרסקות חברות התעופה. חברת המלונות ווין ריזורטס נופלת ב-9%.

מניות חברת הבידור דיסני וחברת הדלק אקסון מוביל יורדות ב-6%.

מניות חברות השייט מתרסקות, נורוויג'ן קרוז ליין מאבדת 19% מערכה, קרניבל נופלת מעל 18% ורויאל קריביאן קרוזס צונחת 16.5%.

17:10

סנטימנט הצרכנים בארה"ב נפל לשפל של שלוש שנים על רקע התגברות החשש מפני מגפת הקורונה במדינה. אינדקס סנטימנט הצרכנים נפל מ-101 בפברואר ל-89.1 במרץ, הרמה הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2016. תחזיות האנליסטים צפו ירידה ל-90.

16:30

פתיחה שלילית בוול סטריט, הדאו ג'ונס יורד ב-3.75%, הנאסד"ק מאבד 3% מערכו ו-S&P 500 נופל ב-3.36%.

מניית חברת התקשורת ViacomCBS נופלת ב-7% לאחר שהחברה דיווחה כי לנגיף הקורונה תהיה השפעה שלילית מאוד על הכנסותיה.

16:00

משבר הקורונה מכה בחברת קורנית דיגיטל, יצרנית מערכות דפוס דיגיטלי להדפסה על טקסטיל. החברה עדכנה אתמול על השפעות התפרצות המגפה על עסקיה ובתגובה מנייתה צונחת בטרום מסחר בוול סטריט ב-14.8%, אחרי עלייה של 9.1% אתמול.

15:50

ירידות חדות בחוזים העתידיים בארה"ב לקראת פתיחת המסחר בוול סטריט. החוזה על הדאו ג'ונס נופל בכ-800 נקודות, החוזים על הנאסד"ק ו-S&P 500 צונחים גם הם.

נזכיר כי אמש הדאו זינק ב-6.4% וסגר ראלי של שלושה ימים. תמריץ ה-2 טריליון דולר לכלכלה האמריקאית עזר לבורסות וול סטריט להתאושש.

ההכנסה האישית בארה"ב צמחה בפברואר ב-0.6%, מכה את תחזיות האנליסטים שציפו לצמיחה של 0.4%. הנתון ממשיך את הצמיחה החזקה בתחום, לאחר עליה של 0.6% גם בינואר.

מספר מקרי הקורונה המאומתים בארה"ב עלה לכמעט 86 אלף בני אדם, והמדינה היא כרגע הראשונה בעולם בנדבקים בווירוס. מוקדם יותר התגלה כי ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, חולה בקורונה גם הוא.

השווקים באירופה ממשיכים ליפול, סטוקס 600 יורד ב-3.4%, הפוסטי בבריטניה צולל ב-5.1%, הדאקס מתרסק 3.26% ומדד הקאק בפריז מאבד 4% מערכו.

מניית חברת הנדל"ן הבריטית המרסון מתרסקת ב-11%.

15:00

הירידות בשוקי אירופה מחריפות: הפוטסי יורד ב-4.9%, הקאק ב-4.4%, והדאקס ב-3.5%. החוזים העתידיים יורדים בכ-3%. 

13:50

הירידות באירופה ממשיכות. הפוטסי יורד באותו קצב משעת הפתיחה (3.7%), הקאק המשיך לרדת והגיע ל-2.8%, ואילו הדאקס שיפר קצת את מצבו ויורד "רק" ב-1.9%. הירידות באות לאחר שביום חמישי המנהיגים האירופאים לא הצליחו להסכים כיצד לנהוג לנגד הנגיף. מתווי המדיניות של האיחוד האירופי נתנו לעצמם עוד שבועיים על מנת לעבוד על הנושא, וזה בזמן שהמגפה משתוללת וגובה עוד ועוד קורבנות ברחבי היבשת. 

בזמן הזה, מנהיגי ה-G20 נפגשו וקבעו להזרים 5 טריליון דולר לכלכלה העולמית במאמץ משותף לצמצם את שיעור האבטלה ואת ההפסדי הכלכליים. 

החוזים העתידיים על המסחר בוול סטריט יורדים גם הם ב-1.9% בשעה זו. 

11:23

אחרי העליות אמש באירופה, היבשת שוב בירידות: הפוטסי יורד ב-3.7%, הקאק והדאקס ב-2.1%. 

השווקים באסיה ננעלו במגמה מעורבת - הניקיי טיפס ל-3.5%, ואילו מדד שנחאי עלה רק ב-0.25%, בזמן שמדד שנזן ירד ב-0.45% ומדד הונג קונג ב-0.1%. בורסות אוסטרליה ננעלו ב-5.3%. 

08:11

המגמה הירוקה נמשכת ברחבי העולם: המדדים באסיה נמצאים כולם בעלייה - הניקיי עולה ב-1.6%, השנחאי והשנזן בכ-1%, והונג קונג עולה ב-0.5%. את העלייה הגדולה ביותר ביבשת רושמת אינדונזיה, שהבורסות שלה קופצות ב-7.9%. מנגד, הבורסות באוסטרליה נופלות ב-5.3%. 

נשיא סין, שי ג'ינפינג קורא לפעולה מתואמת כנגד נגיף הקורונה, ואומר שארצו תספק מצרכים לשוק הבינלאומי. "מדינות צריכות לתאם את המדינות הכלכלית שלהם כדי לגבור על ההשפעות השליליות ולהציל את העולם ממיתון עולמי", אמר הנשיא. 

בשעת לילה, מספר חולי הקורונה המאומתים בארה"ב האמיר היום והפך להיות הגבוה ביותר בעולם - יותר מ-82 אלף חולים מאומתים, מספר גבוה יותר של נדבקים בנגיף מאשר במוקדי ההתפרצות הגדולים - סין ואיטליה. 

בורסות וול סטריט ננעלו בעליות חדות אמש זה היום השלילי ברציפות. בואינג ושברון דחפו את הדאו ג'ונס לעליות חדות שתרמו 1,286 נקודות למדד. מדד S&P 500 זינק ב-6.1% ונאסד"ק קפץ ב-5.6%.

מחיר הנפט (WTI) רשם אמש את הירידה היומית הראשונה מזה ארבעה ימים וזאת בצל החשש מצניחה בביקושים. מחיר חבית נפל ביותר מ-6% ל-22.9 דולרים.

גם המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות. מדד הדאקס גרמני תיקן ירידות של 3% במהלך המסחר וסיים את היום בעלייה של 1.35%, הפוטסי עלה ב-2.09% ומדד הקאק הצרפתי הוסיף 2.4% לערכו.

עוד כתבות

זירת המסחר בוול סטריט, ה־20 במרץ / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

תפנית בוול סטריט: בעקבות דברי טראמפ המסחר ננעל בעליות; נאסד"ק זינק ב-1.3%

נשיא ארה"ב נשא הערב דברים כאשר הוא מציב אצבע מאשימה כלפי סין ● למרות הצהרותיו התוקפניות כלפי סין, טראמפ לא הכריז על שינוי בשלב 1 בהסכם הסחר עם סין שהושג מוקדם יותר השנה ● הנפט מתאושש עם תוספת של כ-5%

מנכ"ל תנובה, אייל מליס

תנובה תובעת את ויליפוד על העתקת אריזה של גבינת עמק

תנובה טוענת הן להפרת זכויות הקניין הרוחני שלה, בשל זהות האריזות, והן להטעיית הצרכן, כשהמוצר המשווק על ידי ויליפוד אינו גבינה מגורדת, אלא מוצר על בסיס חלב ושומן צמחי ● חברת המזון הגדולה בישראל מבקשת בתביעה צו מניעה ופיצוי כספי של 2.6 מיליון שקל

דונלד טראמפ / צילום: Gripas Yuri -ABACA, רויטרס

האם טראמפ יגביל את ההגנות על רשתות הסושיאל? טיוטה לצו נשיאותי חדש

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צפוי לשכתב חוק שהגן מזה זמן רב על טוויטר, פייסבוק וגוגל של אלפאבית מלהיות אחראיות על החומר שמפורסם על-ידי המשתמשים שלהן ● הצו הנשיאותי מגיע לאחר סכסוך של הנשיא עם רשת טוויטר, כשזו סימנה באזהרת "עלולים להטעות" את ציוציו

רונית גדיש / צילום: איל יצהר

המופרכות, הנדירות והנפוצות: הבכירה באקדמיה ללשון חושבת שהעברית היא שפה סקס-מניאקית

המילים שהציבור סירב לאמץ, המילים המופרכות שהציעו, המילים הנדירות שהפכו לנפוצות והמילה שמשתמשים בה הכי הרבה ● רגע של עברית עם רונית גדיש, ראשת המזכירות המדעית של האקדמיה ללשון העברית ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

מימין יגאל אונא, ראש מערך הסייבר; ראש המוסד יוסי כהן; ופרופ' איציק בן ישראל, ראש מרכז הסייבר באונ' ת

ראש מערך הסייבר הלאומי: נדרשת היערכות לאומית מול מתקפות הסייבר

יגאל אונא אמר את הדברים בכנס "סייברטק" בהשתתפות בכירים בעולם אבטחת המידע מרחבי העולם ● לדבריו, מתקפת הסייבר שיוחסה לאיראנים נגד מתקני שפכים בישראל היה גורמת לאסון לולא נמנעה ● "נזכור את החודש האחרון כנקודת שינוי בהיסטוריה של מלחמות סייבר מודרניות"

דונלד טראמפ / רויטרס

פרשנות: טראמפ רוצה לשנות את האינטרנט כפי שהכרנו אותו. הוא צודק (וטועה)

טראמפ רוצה להטיל על הרשתות החברתיות אחריות גדולה יותר על סינון תכנים, ולשנות את החוק שמעניק להן כוח מוגזם ● במהות הוא צודק אבל לא בטוח שזו הדרך ● איך הפך ציוץ אחד של נשיא ארה״ב למסע נקמה ולמה בדרך הוא עשוי להבקיע גול עצמי

בנימין נתניהו, מסיבת העיתונאים בצל הקורונה, אמש / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

ביבי, הסדרה: ספרו של בן כספית על נתניהו בדרך להוליווד

הסדרה תהיה מבוססת על הביוגרפיה שכתב לאחרונה העיתונאי בן כספית והיא תעובד על ידי התסריטאי זוכה האמי, קירק אליס

אנשי משרד הבריאות / צילום: משרד הבריאות

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא: "עברנו מדאגה לאופוריה, עיקר הגידול בתחלואה מבתי הספר"

משרד הבריאות כינס מסיבת עיתונאים בעיצומו של החג על רקע עלייה במספר חולי הקורונה החדשים • במשרד שוקלים לסגור את הלימודים בחטיבת הביניים • משה בר סימן טוב: "גל שני איננו גזירת גורל, אנחנו לא בוודאות צועדים לסגר"

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

הלקח שנלמד וזה שעדיין לא: כך זרמו (שוב) מיליארדים מהפנסיה שלנו אל יצחק תשובה

כעשור לאחר הקריסה של דלק נדל"ן ולמרות תמרורי האזהרה בצל עסקת נפט ענקית בים הצפוני, מחזיקי האג"ח שוב נקלעים למתיחות עם יצחק תשובה ביחס לאשראי שהעמידו לו ● גם לאחר שהמוסדיים הגיעו להבנות, הם עדיין נקלעו, שוב, למשבר ללא בטוחות וכמעט ללא אפשרויות

ישראל טויטו / צילום: אריק סולטן

מנכ"ל חדשות 13 משיב מלחמה: עובדי החדשות לא יקבלו את מלוא שכרם בשל העיצומים

לטענת מנכ"ל חדשות 13 ישראל טויטו היות ומדובר בשביתה של העובדים, אין זאת הפרת משמעת כי נקיטת עיצומים מביאה להשהיה מיידית של חוזה העבודה ובמצב כזה העובדים אינם זכאים לשכר רגיל אלא לשכר הולם ● מאוחר יותר הובהר לחלק מהעובדים - הבכירים שביניהם - ששכרם לא יקוצץ

ינון מגל ובן כספית / צילום: שלומי יוסף, אביב חופי

בן כספית וינון מגל מנסים לגשר על התהום האידיאולוגית. לא תמיד זה מצליח להם

כספית מתחרפן מ"הזחיחות ושביעות הרצון העצמית האינסופית של מגל" ● מגל חושב שלהעביר ביקורת על השמאל ועל התקשורת זה לא פחות חשוב מלבקר את ראש הממשלה ● הזוגיות הכי חמה ברדיו התיישבה על ספת הפסיכולוג של "אוף דה רקורד" ● האזינו לראיון המלא

הציוץ הגזעני של כתב גל"צ / צילום: צילום מסך

כתב גל"צ יובל שגב גרם לסערה בטוויטר ומחק את הציוץ

וגם: האסיפה השנתית של בעלי המניות בטבע תהיה השנה וירטואלית ● השיחה

מוצרי חלב, סופרמרקט / צילום: תמר מצפי

מלחמות החלב: תנובה יוצאת במבצע חריג בהיקפו כדי להתחרות ראש בראש עם שטראוס

במסגרת המבצע תציע תנובה כי בכל רכישה של 8 מוצרי חלב מתוצרתה, יקבל הלקוח שני מוצרים חינם – הזולים מתוך העשרה ● המבצע שיתקיים בכל נקודות המכירה ברחבי הארץ יתקיים החל מ-1 ביוני ועד 19 לחודש

עמיר פרץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה לא חיסנה את חקלאי העולם מתחרות

אם היה נדמה שהמצוקה הכלכלית בימי המגפה תגרום לעולם להסתגר מאחורי חומות מכס, נתוני ארגון הסחר העולמי מראים אחרת ● מחצית המדינות התאימו את תנאי הסחר לקורונה, אבל רובן המוחלט בחרו דווקא להפחית תעריפים ● החשש ממחסור לא נגע לאוכל אלא לציוד רפואי

דירת  4 חדרים ברמלה ב–1.2 מיליון שקל - יד שנייה / צילום: יח"צ

בלי מעלית: בכמה נמכרה דירת 4 חדרים ברמלה?

לדירה הוסיפו מרפסת בשטח 12 מ"ר, ויש לה חניה פרטית ● "הקונים חיפשו דירה במשך למעלה מארבע שנים והדירה הזו ענתה בדיוק לצורכיהם. העסקה נחתמה בעיצומה של המגפה"

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

טראמפ חתם על צו נשיאותי נגד הרשתות החברתיות

תיוג ציוץ של טראמפ ככזה הדורש בדיקת עובדות הוביל לאסקלציה משמעותית ביחסיו עם טוויטר ופייסבוק ● הצו מטיל מגבלות על חופש הפעולה שלהן וחושף אותן לתביעות

מפגינים מול המשטרה על המוות של ג'ורג' פלויד. מיניאפוליס, ארה"ב / צילום: John Minchillo, Associated Press

המחאה נגד הרג העצור השחור מחריפה: המשמר הלאומי נפרס במיניאפוליס

מאות חיילים הוזעקו לסייע בשמירה על הסדר לאחר שתחנת משטרה נפרצה והוצתה ביום השלישי למהומות שפרצו עקב התיעוד של שוטר לבן חונק למוות את ג'ורג' פלויד ● המחאות הפכו לאלימות גם בקולורדו וקנטאקי ● טראמפ כינה את המפגינים "בריונים" והוסיף: "מבזים את זכרו"

אוצר מילים / עיצוב: גלובס

אוצר מלים: 100 ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם בעברית

מכונות כריית ביטקוין  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

גולדמן זאקס מרגיז את שוק הקריפטו: "ביטקוין אינו אפיק השקעה"

דוח חדש של כלכלני בנק ההשקעות מציג עמדה הפוכה לזו שהציגו באחרונה מנהלי קרנות גידור בארה"ב, שמהמרים על ביטקוין כגידור נגד אינפלציה ● לפי הדוח, "תנודתיות הביטקוין עשויה להתאים לסוחרים מוטי מומנטום"

סמי מיכאל  / צילום: רפי דלויה

אוצר מלים: סמי מיכאל על רוגע שמצא בקולות אנוש עדינים ובלחשושי הטבע

הסופר סמי מיכאל מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "צליל" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית