גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יותר מ-10 אלף מתים באיטליה; טראמפ שוקל להטיל סגר על ניו יורק

889 בני אדם מתו באיטליה ביממה האחרונה ● 832 בני אדם מתו ב-24 השעות האחרונות בספרד ● הסגר בגרמניה יימשך לפחות עד ה-20 באפריל ● טראמפ שוקל להטיל סגר על מוקדי התפרצות קורונה בארה"ב, ביניהם המדינות ניו יורק, ניו ג'רזי וקונטיקט

אנשים שומרים על מרחק זה מזה ברומא, איטליה / צילום: Andrew Medichini, AP
אנשים שומרים על מרחק זה מזה ברומא, איטליה / צילום: Andrew Medichini, AP

21:10

הנשיא טראמפ הודיעה היום כי הוא שוקל להטיל סגר על מוקדי התפרצות קורונה בארה"ב, ביניהם המדינות ניו יורק, ניו ג'רזי וקונטיקט. משמעות הצעד עשויה להיות מניעה מתושבי מדינות אלה לעבור למדינות אחרות. "החלטה לכאן או לכאן תתקבל בקרוב", הודיע טראמפ. לפני כן אמר הנשיא האמריקאי לכתבים כי "זה יהיה סגר לטווח קצר, שבועיים בלבד". הוא ציין כי הרקע להחלטה, בין השאר, הוא שיחה שקיים עם מושל פלורידה, שאמר לו כי יש חשש להתפרצות קורונה בגלל ניו-יורקים רבים שבאים למדינה. יותר מ-105 אלף אמריקאים אובחנו עד כה כחולים בקורונה, ו-1,710 מתו עד כה.

עד כה הייתה ההחלטה בידי כל אחת מן המדינות השונות בארה"ב, ובינתיים 23 מדינות סגרו עסקים לא חיוניים והוציאו הוראה או המלצה להישאר בבית. אלא שהמצב הזה יצר עיוותים כמו למשל בריחה של הציבור מניו יורק שהוכתה חזק יחסית והטילה מגבלות משמעותיות, לפלורידה שבה עדיין אין מגבלות. 

טראמפ אמר את הדברים בדרכו לביקור בספינת הצי שתוצב לחופי ניו יורק ותספק שם עוד 1,000 מיטות אשפוז וצוות רפואי, רחוק מן החוף. ארבעה אתרי חירום נוספים יספקו 4,000 מיטת נוספות. על פי ה"ניו יורק טיימס", עד כה תועדו בניו יורק 52,000 חולים וכ-720 נפטרים.

20:20

889 בני אדם מתו באיטליה ביממה האחרונה כתוצאה ממגפת הקורונה, וסך הקורבנות במדינה עומד על יותר מ-10 אלף בני אדם. מספר הנדבקים החדשים, אם ניתן לסמוך על תוצאות הבדיקות הנעשות ברחבי המדינה, נשאר יציב בימים האחרונים, ועומד על כ-6,000 בני אדם. נתון זה הוא הסיבה לכך שאחראי אזור אירופה בארגון הבריאות העולמי אמר לפני יומיים כי "אנחנו מתחילים לראות סימנים חיוביים במדינה".

בחבל לומברדיה, מרכז ההתפרצות והמקום בו נרשם שיעור המתים הגדול במדינה (כ-6,000 בני אדם), נרשמה אף ירידה במספר הנדבקים החדשים בימים האחרונים. גם באמיליה-רומאנה וכן בדרום המדינה דיווחו כלי התקשורת על האטה בעלייה במספר הנדבקים. "אנחנו רואים התמתנות בשיעור העלייה של עקומת התחלואה מה-20 במרץ", אמר מנהל מכון הבריאות המרכזי באיטליה (ISS). הוא קרא להמשיך בצעדי הסגר על החיים הציבוריים באיטליה.

הממשלה האיטלקית כבר מסתכלת על היום שאחרי, ועל המשבר הכלכלי העמוק שהמדינה נמצאת בו, וביחד עם הממשלה הספרדית קראה לגרמניה בימים האחרונים להסכים להנפיק "אג"ח קורונה" שישמש ללוות מאות מיליארדי אירו שישמשו לשיקום הכלכלות. גרמניה מתנגדת בשלב זה לצעד כה קיצוני. צרפת תומכת בו. גרמניה הטיסה היום כמה חולים קשים מברגאמו לטיפול בבתי חולים בשטחה, בעזרת מטוסי הצבא הגרמני.

17:40

בבריטניה, שבה כל הצמרת שניווטה את המענה הממשלתי למגיפה נדבקה בקורונה (ראש הממשלה בוריס ג'ונסון, שר הבריאות מאט הנקוק והיועץ הרפואי הראשי כריס וויטי), עלה מספר הקורבנות ביממה האחרונה. 260 בני אדם מתו מקורונה בממלכה המאוחדת ב-24 השעות האחרונות - המספר היומי הגדול ביותר במדינה עד כה. מספר הקורבנות בה כבר מגיע ל-1,019 בני אדם.

מספר מקרי הקורונה במדינה עומד על 17,089, לפי נתוני אוניברסיטת ג'ונס הופקינס האמריקאית, המנטרת את שיעורי התחלואה בעולם.

17:00

ספרד דיווחה היוםשוב על מספר המתים היומי הגבוה ביותר במדינה בביממה האחרונה - 832 בני אדם מתו ב-24 השעות האחרונות, ומספר המקרים במדינה עלה ל-72,249 בני אדם. אתמול נרשמו 769 קורבנות. מומחים במדינה הזהירו כי ייתכן שמספר הקורבנות האמיתי הוא אפילו גבוה יותר. ספרד היא מוקד התמותה השני באירופה מקורונה עם כ-5,695 קורבנות, אחרי איטליה, שבה מתו כבר 9,134 בני אדם.

לפי דו"ח של המרכז לבריאות הציבור על שם קרלוס ה-3 במדריד, המרכז את נתוני התחלואה והתמותה בספרד, ייתכן שמספר הקורבנות האמיתי גבוה הרבה יותר. המרכז השווה את נתוני התמותה החורף לנתונים הממוצעים מאז 2008, וגילה עלייה במספר המקרים - נוסף על המספרים המיוחסים לנגיף הקורונה - במחוזות מדריד, קסטייה-לה-מאנשה וקסטייה וליאון, בחודש מרץ. קורבנות אלו, שלמרות שלפי מרשם התמותה הציגו תסמינים דומים לאלה של קורונה - לא נחשבו במספר הקורבנות הכולל משום שלא נערכו להם בדיקות קורונה. "ידענו כבר שמספר הנדבקים גבוה הרבה יותר ממה שאנחנו מאתרים, עכשיו אנחנו מגלים שמספר המתים גם גבוה יותר", אמר לעיתון "אל פאיס" אחד ממומחי בריאות הציבור במדינה.

נתונים עגומים אלה מתפרסמים על רקע הדיווחים שספרד כבר שלחה יותר מ-600 אלף בדיקות PCR שגויות לקורונה ליצרן בסין, שהבטיח להחליף אותן בבדיקות יעילות. הבדיקות שנשלחו חזרה נקנו בחופזה, והסתבר כי הן מגלות רק 30% ממקרי הקורונה. סין הודיעה כי היצרן ממנו ספרד רכשה את הבדיקות אינו מורשה על ידי הרשויות.

גרמניה: סגר "לפחות עד ה-20 באפריל"

שר בכיר בממשלת גרמניה אמר היום (ש') בראיון כי צעדי הסגר, סגירת העסקים ובתי הספר ושלל התקנות שנועדו לצמצמם מגע בחברה הגרמנית "יימשכו לפחות עד ה-20 באפריל". הוא הבהיר את הדברים לאחר שהקאנצלרית אנגלה מרקל אמרה בראיון שלשום כי "כרגע אנחנו רואים בגרמניה קצב הכפלת מקרים כל חמישה ימים, כאשר הקצב הזה יירד לכיוון עשרה ימים, אפשר יהיה לדבר על הקלת הסגר". לשכתה הודיעה כי הנתון אינו מדויק, והיום כאמור הבהירה הממשלה שהצעדים יימשכו לפחות שלושה שבועות נוספים.

בתוך כך, שגרירות ישראל בגרמניה דיווחה כי השגריר ג'רמי ישככרוף, שאובחן בשבוע שעבר כחולה קורונה, החלים מהמחלה לפי בדיקה אחרונה שתוצאותיה הגיעו היום. הציר בשגרירות, אהרון שגיא, שנדבק גם הוא, אמור לעבור בדיקה בהקדם.

בצרפת, האריך נשיא צרפת עמנואל מקרון את הסגר ההדוק על החיים הציבוריים במדינה עד ה-15 באפריל, בעוד מומחים המליצו לו לעשות זאת לפחות עד סוף חודש אפריל. הוא דרש מהאירופאים להפגין סולידריות רבה יותר "כדי לצלוח את המשבר". מטוסים של צבא גרמניה פינו כמה חולים במצב קשה לטיפול במדינה. בתי חולים גרמניים גם סייעו לבתי חולים צרפתיים באלזס, שהיא מוקד התפרצות חמור בצרפת.

מספר המקרים בגרמניה עומד על 53,340 (399 מתים) ומספר המקרים בצרפת על 32,964 (1,995 מתים).

עוד כתבות

סניף איקאה חדש באשתאול / צילום: יח"צ

למרות משבר הקורונה: איקאה פותחת חנות שישית בישראל

היקף ההשקעה בהקמת חנות איקאה באשתאול נאמד ב-390 מיליון שקל, והיא תשתרע על כ-25 אלף מ"ר

גדעון המבורגר / צילום: תמר מצפי

הראל תייצג בישראל את חברת הביטוח הסינית TPRe

מבחינת הראל מדובר בהסכם בלעדיות ראשון עם גוף ביטוח סיני גדול, שיתווסף לשורת הסכמי שיתוף פעולה גלובאליים שיש לקבוצה, "עם יותר מ-14 תאגידי ביטוח בינלאומיים

אריק יוגב/ צילום: איל יצהר

ההתייעלות בשל משבר הקורונה ממשיכה להשפיע על ענף הביטוח: איילון מפטרת כ-4.5% מעובדיה

ל"גלובס" נודע כי לאחר שבעיצומו של משבר הקורונה הוצאו לחל"ת כ-15% מעובדי החברה, היום הודיעו על פיטורי כ-50 עובדים ● על פי הערכות, החברה צפויה לחסוך למעלה מ-30 מיליון שקל בהוצאותיה ב-2020 בעקבות הצעדים שננקטו על ידה

הדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים. מימין: נוני מוזס, בנימין נתניהו ועורך דינו של רה"מ מיכה פטמן. בחזית האיור שלושת שופטי ההרכב. משמאל: התובעת עו"ד ליאת בן-ארי / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

הדיון הראשון במשפט נתניהו הסתיים; רה"מ: "במערכת המשפט חברו לעיתונאים ולגורמי שמאל כדי להפיל אותי"

נתניהו, בני הזוג אלוביץ' ומוזס הגיעו לביהמ"ש המחוזי בירושלים להקראת כתב האישום נגדם ● סנגוריהם ביקשו לקבוע את מועד ההוכחות בעוד כחצי שנה, וכעת צריכים השופטים להחליט מה יהיה לוח הזמנים ● איור מיוחד מביהמ"ש: גיל ג'יבלי

מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק

אקזיט ענק למייסדי BUYME: מוכרים שליש ממניות החברה לפי שווי של 250 מיליון שקל

הרוכשים, קבוצת מאיר שבבעלות יעקב שחר וישראל קז, יואב בן יקר וברק קנה ● התמורה למייסדי BUYME : 81 מיליון שקל במזומן ● המייסדים פועלים לפיתוח פלטפורמת מתנות דומה בזירה הבינלאומית

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מגמה מעורבת בבורסות אסיה; הונג קונג ממשיכה לאבד גובה

בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר לרגל יום הזיכרון האמריקאי ● הנפט נסחר במגמה חיובית וחוזה מסוג ברנט רושם עלייה של 0.6% לרמה של 35.35 דולר לחבית

שדרה מרכזית בשטוקהולם, שבדיה. חנויות פתוחות והמון אנשים בחוץ, עסקים כרגיל. / צילום: David Keyton, Associated Press

דווקא בזמן מיתון: האם המודל הסקנדינבי יציל את כלכלות העולם?

בתקופה שברחבי העולם שכירים רבים הפכו מובטלים, ועצמאיים נמצאים בקשיים גדולים, נשאלת השאלה האם הגיע זמנה של הכלכלה לאמץ את הסוציאל-דמוקרטי של סקנדינביה ● האזינו

דונלד טראמפ. לתדהמת אמריקה, ובניגוד לחוקה, הוא הכריז כי הוא חופשי לאכוף את רצונו על 50 המדינות / צילום: Evan Vucci, Associated Press

טראמפ שוקל הקמת ועדה שתבדוק הטיה אנטי ימנית במדיה חברתית

"השמאל הקיצוני מחזיק בשליטה מלאה בפייסבוק, אינסטגרם, טוויטר וגוגל", צייץ טראמפ ב־16 במאי, והוסיף שהממשל שלו "פועל כדי לתקן את המצב הלא חוקי הזה"

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אלשטיין צפוי להגיש בקרוב מתווה הסדר חוב באי.די.בי

באסיפת מחזיקי האג"ח המובטחות העריך היועץ הפיננסי של אי.די.בי כי המתווה, על חוב של 2 מיליארד דולר, יוגש עד סוף חודש מאי

תיאטרון בית ליסין  / צילום: פרטים אדריכלים

ללא הפסקות ועם מדידת חום בכניסה: זהו מתווה ההצגות והמופעים

החל מתאריך 14 ביוני ישובו הצגות התיאטרון והמופעים. כך סיכמו הערב שר הבריאות אדלשטיין ושר התרבות טרופר ● עוד על פי המתווה תפוסה מקסימלית של 75%, רכישת כרטיסים באופן מקוון בלבד והפרדה של כסא אחד ● ומה נקבע באשר למוזיאונים?

שער הניו יורק טיימס / צילום: צילום מסך

"אובדן בלתי ניתן לחישוב": השער יוצא הדופן של "ניו יורק טיימס"

"ניו יורק טיימס" נחשב לעיתון המזוהה עם לוגיקה ועובדות, אולם הבוקר הוקדש כל השער הראשי שלו לפריטה על נימי הרגש: על השער הודפסו שמותיהם של כ-1,000 אנשים שמתו מקורונה בארה"ב, כשבכותרת המשנה נכתב: "הם לא היו רק שמות ברשימה, הם היו אנחנו"

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

למה ממשלות לא מתלהבות ממעקב הקורונה של גוגל ואפל?

למה שתי ענקיות הטכנולוגיה קבעו כללים כל כך נוקשים למערכת המעקב שלהן אחרי התפשטות הקורונה ואיך אפשר לבקש מאזרחי המדינה לשתף עם הממשלה את המיקום שלהם ומידע אישי נוסף מבלי לעורר חשדות בנוגע להגנת הפרטיות?

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה ננעלה בעליות; על בד זינקה ב-31% לאחר הדוחות

מחזור המסחר הסתכם בכ-812 מיליון שקל ● עליות בולטות נרשמו במניות פרשמרקט, אלוני חץ, קמהדע , אלקו ופוקס ● לאומי: "בנק ישראל צפוי, במסגרת הודעת הריבית השבוע, לשוב ולהעלות את תחזית הצמיחה לשנת 2020 ולהפחית את היקף הירידה הצפויה בתוצר"

מפגינים נגד ההגבלות על החיים בגרמניה / צילום: Felix H'rhager, Associated Press

חגיגה פרטית במסעדה ותפילה בכנסייה: גרמניה חוששת לאחר שני מקרי התפרצות חדשים

המקרים, שאירעו אחרי הסרת הסגר, ממחישים לרבים בגרמניה את הסכנה המוגברת להידבק בנגיף הקורונה כתוצאה משהייה בחללים סגורים

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13  / צילום: ינאי יחיאל

הקרב על הנרטיב: ועד חדשות 13 והנהלת רשת ממשיכים להחליף האשמות

מנכ"ל רשת 13 אבי בן טל שלח מייל לעובדים, בו הבהיר כי הימנעות מקיצוצים פירושה פשיטת רגל, והתייחס גם לסוגיית שידור פתיחת משפטו של נתניהו ● ועד חדשות 13 לא נשאר חייב והוציא מיד מכתב תגובה חריף בו האשים את בן טל בחוסר דיוק ובהטעיה

תומכי נתניהו מחוץ לביהמ"ש: "העם דורש צדק משפטי" / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

התומכים מילאו את אזור בית המשפט: "לעולם לא תצעד לבד בנימין נתניהו"

שעות לפני שהחל הדיון, הרחובות ליד ביהמ”ש המחוזי צפופים; מפגינים מאילת, מקרית גת, מפתח תקוה וממעלה אפרים הגיעו לחזק את נתניהו • למשפט הדמה שנערך בחוץ יש תוצאה חד משמעיות - נתניהו זכאי, מנדלבליט לכלא

דירות למכירה ולהשכרה / צילום: פאול אורלייב

יד2: שוק השכירות התגבר על הקורונה; מסתמנת עלייה מתונה במחיר

לפי נתוני אתר הלוחות בתקופה שבין פברואר לאמצע מאי השנה לבין התקופה המקבילה אשתקד, חלה עלייה ממוצעת במחיר המבוקש ● לפי נתוני Wecheck ורשת אמבסדור קיימת התעניינות מוגברת מצד שוכרים

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

"לא נראה שיש משקיע מוסדי שישקיע כספי עמיתים בהנפקת דלק"

בסוף השבוע פנה משה ברקת למוסדיים בדרישה לקבלת מידע על הגיוס של 137 מיליון שקל בהנפקת המניות של קבוצת דלק ● לפי הערכות בשוק, אף גוף מוסדי לא השקיע בהנפקה כספי עמיתים

הפרוייקט בשכונת טרייבקה /  צילום: מצגת החברה

בחברת HAP מבקשים לאשר בדיעבד עסקת בעלי עניין

החברה המשקיעה בארה"ב מבקשת להכשיר בדיעבד עסקת בעלי עניין שבוצעה לפני כשנה וחצי, והיקפה כ-4 מיליון דולר ● על רקע עסקה זו, שדווחה לדירקטוריון בעיכוב משמעותי, התפטר בחודש מרץ הדירקטור אלדד אברהם

פקח חניה / צילום: אריאל ירוזלמסקי

רכב פרטי ואופניים - כן. תחבורה ציבורית ושיתופית - לא. כך משגעת הקורונה את מדיניות התחבורה בעולם

דוח חדש של מרכז המחקר והמידע של הכנסת בחן את הפעלת שירותי התחבורה הציבורית בעת משבר הקורונה ● על פי נתוני המדינות השונות נרשמה ירידה חדה של 80-90% בשימוש בתחבורה הציבורית