גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ירידות של כ-4.4% בסיום בוול סטריט; בואינג צנחה ב-12.4%

מדד מנהלי הרכש (ISM) של התעשייה בארה"ב ירד לרמה של 49.1 נקודות במרץ, לעומת 50.1 נקודות בפברואר ● בורסות אירופה ננעלו בירידות של 3.8%-4.3% ● טבע ירדה ב-5.6%

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson, רויטרס
בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson, רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

הירידות בוול סטריט החריפו הערב (ד') בשעה האחרונה של המסחר, ומדדי המניות המובילים צנחו בסיום בשיעורים של כ-4.4%. מניות טבע ופריגו בלטו בירידות חדות. 

21:00

ירידות חדות בוול סטריט. בקרב המניות הישראליות בולטת מניית סייפ-טי גרופ  בעלייה חדה. זאת, לאחר שהחברה פרסמה אתמול לאחר סיום המסחר דוחות טובים.

מניית בואינג  נסחרת בירידה חדה, ואיתה גם מניות של חברות התעופה, ביניהן דלתא איירליינס 

19:10

נמשכות הירידות החדות בארה"ב, כשמדדי המניות המובילים נסוגים ב-3.2%-3.8%. מניות של חברות התעופה בולטות בירידות חדות, לצד מניות הבנקים.

בורסות אירופה ננעלו בירידות של 3.8%-4.3%. 

18:10

מתמתנות הירידות בוול סטריט. מדד הנאסד"ק יורד כעת בכ-2% לאחר שצנח בקרוב ל-3% בפתיחה. הנפט נסחר בעלייה קלה וגם הזהב מתחזק קלות ונסחר סביב 1,600 דולר לאונקיה. 

לדעת כלכלני סיטי, מה שעשוי להחזיר את הכלכלה העולמית לתפקוד מלא יחסית בפרק זמן קצר הוא עלייה חדה מאוד בקצב הבדיקות לנדבקים וחולים בנגיף קורונה. בסקירה שפרסמו בסיטי טוענים הכלכלנים כי חברות דיאגנוסטיקה יוכלו לספק עד סוף אפריל לכ-60% מהעובדים בארה"ב ערכות בדיקה, ואלה שיימצאו בריאים יוכלו לחזור לעבודה. עד סוף חודש מאי תוכל אספקת הבדיקות לגדול לכ-95% מהעובדים וכך הכלכלה תוכל לחזור לתפקד בקצב כמעט מלא. 

17:00

נמשכות הירידות החדות בוול סטריט. לפני זמן קצר פורסם כי מדד מנהלי הרכש (ISM) של התעשייה בארה"ב ירד לרמה של 49.1 נקודות במרץ, לעומת 50.1 נקודות בפברואר. הנתון היה טוב מציפיות הכלכלנים שציפו למדד ברמה של 44 נקודות. 

בקרב המניות הישראליות בולטות טבע , ורינט  ופייבר בירידות חדות. 

16:30

יום המסחר בוול סטריט נפתח תוך ירידות חדות במדדי המניות, על רקע חששות המשקיעים מההשפעות השליליות של נגיף הקורונה והחרפת המשבר הכלכלי.

מניות הפיננסים, ביניהן סיטיגרופ , וולס פארגו  ובנק אוף אמריקה, בולטות בירידות חדות. גם בואינג  , טסלה ואובר רושמות ירידות חדות. 

15:20

הסקטור הפרטי בארה"ב נאלץ לחתוך 27,000 משרות בחודש שהסתיים ב-12 למרץ, עוד לפני החרפת התפשטות הקורונה בארה"ב, כך לפי סקר ה-ADP בשיתוף עם מודי'ס שפורסם כעת בארה"ב.

הסקר הבא צפוי להראות אחרת כשרק בשבוע האחרון הוגשו בארה"ב 3.3 מיליון תביעות אבטלה ראשוניות. בפברואר נרשמה תוספת משרות בגובה של 179,000, לפי הנתון המתוקן ולעומת האומדן הראשונה של 183,000.

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מחריפים את הירידות בשעה זו. החוזים העתידיים על מדד דאו ג'ונס צונחים ב-3.7%, אלו על הנאסד"ק מאבדים 2.9%.

14:00

התחדשו הירידות החדות בשווקים לאחר סגירת הרבעון הראשון של 2020 שייזכר כרבעון הגרוע מעולם עבור ה-S&P 500 נוכח משבר הקורונה. בשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בניו יורק מאבדים כ-3% בהמשך לירידות שנרשמו אתמול.

באירופה מדד הדאקס הגרמני מאבד 3.7%, ומדד המניות בכל היבשת מאבדים גובה בצל נתוני ייצור מאכזבים, כצפוי לחודש מרץ נוכח משבר הקורונה.

בשעה זו מספר מקרי הקורונה בעולם הגיע ל-862,234 איש, כשבארה"ב מספר מקרי המוות חצה את ה-4,000.

סוכנות הדירוג הבינלאומית מודי'ס צופה כעת כי שיעור הצמיחה בסין ב-2020 יגיע ל-3.3% 'בלבד'. זאת לעומת תחזיות הממשל הסיני לצמיחה של 5%.

סעודיה הגבירה את קצב הפקת הנפט מעל ל-12 מיליון חביות ביום, כך לפי גורם שצוטט ברויטרס. במקביל, פוטין הבהיר כי אין לא כוונה לחזור לשולחן הדיונים עם הסעודים על אף מחיר השפל של הנפט מזה 28 שנה.

12:00

מדד הייצור IHS של מרקיט עבור כלכלת גוש האירו נפל בחודש מרץ ל-44.5 נקודות לעומת קריאה של 49.2 נקודות בפברואר. מדובר בקריאה הנמוכה מזה 92 חודשים אם כי לא מפתיעה נוכח משבר הקורונה.

באיטליה ירד מדד הייצור PMI ל-40.3 נקודות לעומת 48.7 נקודות בפברואר - הרמה הגרועה ביותר מאז חודש אפריל של 2009. גם בספרד נרשם נתון מאכזב, בהתאם לציפיות נוכח התפשטות של נגיף הקורונה. נזכיר כי קריאה מתחת ל-50 נקודות מצביעה על התכווצות הפעילות הכלכלית.

בשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאבדים כ-3% בצל התפשטות הקורונה בעולם. 

מנייתה של מייסיס' תיזרק ממדד S&P 500 לאחר שצנחה בכ-70% מתחילת השנה ושוויה נחתך ל-1.5 מיליארד דולר.

באסיה מדד הניקיי היפני צנח ב-4.5%, שנחאי איבדה 0.6%, הבורסה בהונג קונג איבדה 2.2% ושנזן צנחה ב-4.5%.

10:01

המסחר בבורסות אירופה נפתח בטריטוריה האדומה בדומה לסנטימנט השלילי שנרשם בשעה זו בשוקי העולם. מדד הדאקס הגרמני מאבד 1.8% בפתיחה לאחר עליות אתמול, הקאק צונח ב-3.3%, הפוטסי הבריטי מאבד 3.65%, מילאנו וציריך מאבדות 2.4% מערכן. 

בשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בניו יורק צונחים, וזאת בהמשך לירידות אתמול, כאשר מדד ה-S&P 500 סיכם את הרבעון הגרוע מעולם. באסיה מדד הניקיי היפני צולל ביותר מ-5% בצל נתון מאקרו מאכזב ולפיו סנטימנט היצרנים ביפן נפל לשפל של 8 שנים.

09:30

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאבדים כ-3% בשעת בוקר מוקדמת זו, וזאת לאחר הירידות אתמול שנרשמו בניו יורק, כאשר ה-S&P 500 סגר את הרבעון הגרוע מעולם בצל משבר הקורונה.

07:30

המסחר בבורסות אסיה מתנהל הבוקר בירידות בהמשך לירידות שנרשמו אמש בניו יורק. מדד הניקיי היפני מאבד 1.8%, מדד ההאנג סנג בהונג קונג יורד ב-0.9%, שנחאי מטפסת ב-0.3% בלבד, שנזן צונחת ב-2.5%, והבורסה בסינגפור יורדת ב-1.3%.

סנטימנט היצרנים ביפן נפל לשפל של 7 שנים וזאת בצל התפשטות נגיף הקורונה שפגעה בשרשרת האספקה העולמית והפילה את הביקושים בעולם, כך לפי סקר של הבנק המרכזי היפני. המדד המרכזי של היצרנים הגדולים ביפן נפל למינוס 8 נקודות, לעומת 0 בסקר הקודם שנערך בחודש דצמבר.

אמש בניו יורק המדדים המובילים איבדו גובה. הדאו ג'ונס צנח ב-1.8%, הנאסד"ק ירד ב-0.95%, ומדד S&P 500 איבד 1.6%. בשעת בוקר מוקדמת זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאותתים על המשך הירידות, ומאבדים כ-2%, בעוד מדד הפחד (VIX) נוסק ב-4.6%.

עוד כתבות

חמש משפחות משרטטות, צעד אחר צעד, את הנפילה הכואבת מאז מרץ ועד היום / צילום: איל יצהר, גלובס

האם אתם מספיק עשירים כדי לשרוד את הקורונה? האזינו

משפחות ממעמד הביניים משרטטות את הנפילה הכואבת מאז איבדו את מקור פרנסתן במרץ ועד היום ● "רבים יספגו ירידה דרסטית ברמת החיים, וחלק גם ייפלו לעוני" ● פרויקט מיוחד

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום/דוברות הכנסת, Associated Press

הציבור צריך להבין: מדינת ישראל רחוקה מלהיות כל יכולה כלכלית

אם לא יקרה הבלתי צפוי, ישראל מצויה על הנתיב הישיר ליחס חוב-תוצר תלת ספרתי, הפחתת אופק דירוג החוב הלאומי ואף הפחתת הדירוג ● מי שמבטיח לציבור "שחר של יום חדש" באמצעות שינוי רדיקאלי של המדיניות הכלכלית, זורה חול בעיניים של צעירי ישראל

כיכר אתרים. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: תמר מצפי, גלובס

חסרי המזל של מחיר למשתכן והצעירים ששבים הביתה. כותרות הנדל"ן

מדוע עוד ועוד צעירים חוזרים הביתה ● איך פגעה הקורונה בחלק מזכאי מחיר למשתכן ● ההחלטה של בית המשפט העליון ששולחת את עיריית תל אביב לפרסם מכרז על חניון כיכר אתרים ● ומדוע הוטל עיצום כספי על חברת אלדד פרי

ד"ר ירדן לוינסקי / צילום: גלית לוינסקי

"כולנו במצב של טראומה מתמשכת": הסבר פסיכיאטרי למה שקורה לנו בקורונה

הפסיכיאטר ירדן לוינסקי מסביר מה קרה לנפש שלנו בקורונה, מה אנחנו יכולים לעשות כדי להתגבר, ולמה בישראל מתקשים למצוא במה להיאחז ● "בכל העולם יש חוסר ודאות, אבל פה רבים אחד עם השני ומייצרים כאוס" ● פרויקט מיוחד

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

פייסבוק, אפל ואלפאבית הובילו את מדד הנאסד"ק לשיא חדש

נייס קפצה לשיא חדש ● כ-1.19 מיליון תביעות חדשות לדמי אבטלה בארה"ב בשבוע האחרון, לעומת צפי לכ-1.42 מיליון תביעות ●  הזהב לא עוצר וטיפס למחיר של 2,072 דולר לאונקיה ● בורסות אירופה סגרו בירידות

שר התקשורת החדש, יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הסתיים השלב המרכזי במכרז הסלולר לתדרי דור חמישי

שלוש המתמודדות יקבלו כל אחת 10 מגה בתחום תדרי ה-700 מגה הרץ ● הסכום טרם פורסם אך ההשערה היא שהוא בהתאם להערכות משרד התקשורת

עקרבים בנגב. כשמאירים עליהם באור אולטרה–סגול, הם זוהרים. עולם מלא דרמה של ציד והישרדות / צילום: נעם שלו

איך הפך העקרב לחיית המחמד הלאומית ו"ספארי עקרבים” ללהיט החם של הקיץ?

הוא מסוכן, הוא ארסי, הוא קניבל, יש בו משהו חייזרי והוא יכול להתקפל כמו רובוטריק ● אז איך זה שהעקרב הפך לכוכב-על ו"ספארי עקרבים" לילי במדבר זה הלהיט החם של הקיץ?

שיחת עבודה בווידיאו / צילום: שאטרסטוק

שולחים שלושה סימני שאלה בווטסאפ? זה מה שיחשבו עליכם במקום העבודה

אחד המאפיינים של עבודה מרחוק הוא תעבורה מרובה של תקשורת בטקסט ● ד"ר אריק חשין, חוקר רגשות מאוניברסיטת חיפה, מסביר ממה צריך להיזהר כשמאמצים מודל עבודה בקפסולות ואיזה מסר אנחנו מעבירים כשאנחנו כותבים מיילים ארוכים

נטלי טישלר / צילום: איל יצהר, גלובס

"חזרתי לחדר הנעורים שלי, אני בעלטה"

נטלי טישלר עבדה כמפיקת אירועים וליצנית רפואית עבור 18 אלף שקל בחודש ● משבר הקורונה הותיר אותה ללא הכנסה ואילץ אותה לחזור לבית אמה: "לימדו אותי לשמור כסף לבן ליום שחור. שנים שילמתי ביטוח לאומי, אז למה הכסף לא חוזר אליי?" ● פרויקט מיוחד

העיתונאי אבישי בן חיים מותקף בהפגנה מול בית ראש הממשלה. עיתונאים מותקפים ואף אחד לא עומד לדין / צילום: צילום מסך חדשות 13

כדי להגן על עיתונאים ועל הדמוקרטיה אין צורך בחקיקה פלילית מיוחדת

מכון החשיבה "זולת" יצא ביוזמה לקבוע עבירה פלילית חדשה בחוק העונשין נגד מי שתוקפים עיתונאים • היוזמה נועדה למטרה ראויה, אבל היא מיותרת • הטיפול בנושא יכול וצריך להיעשות באמצעות הגברת האכיפה בהסתמך על הוראות החוק הקיימות, וגם באמצעות חינוך והסברה

טביעה / צילום: שאטרסטוק

״אינטגריטי" ואובדנו: על השופט, דילמות מוסריות ומנהיגות בימי קורונה

"אינטגריטי" הוא מצב שבו ישנה לכידות בין ערכים מרכזיים שבהם מאמין אדם לבין מעשיו ● אבל האם אדם בעל מצפון יכול להתייסר - ואפילו קשות - עקב ידיעתו על אודות אובדן האינטגריטי שלו? ● בעקבות ספרו של שי אספריל: השופט

ביירות ביום הפיצוץ. שיקום הנמל יעלה עשרות מיליארדי דולרים / צילום: Hassan Ammar, Associated Press

"בואו נחזור להיות צרפתים": הציבור בלבנון מביע חוסר אמון בממשלה

הכעס על אוזלת היד של הממשלה הביא להפצה ויראלית של עצומה הקוראת ללבנונים לדרוש את החזרת השלטון הקולוניאליסטי של צרפת על המדינה ● מקרון ביקר היום במדינה והבטיח רפורמה פוליטית

הקרקע נשמטה / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

הקרקע נשמטה: כך נראים החיים של חמש משפחות ממעמד הביניים שאיבדו את פרנסתן

הם ניהלו חיים נוחים וטובים עם הכנסה קבועה ויציבה, ואז פרצה המגפה ● חמש משפחות משרטטות, צעד אחר צעד, את הנפילה הכואבת מחודש מרץ ועד היום ● "רבים ממעמד הביניים יספגו ירידה דרסטית ברמת החיים, וחלק גם ייפלו לעוני"

יואב גלנט / צילום: איל יצהר

גלנט מציג את מתווה החזרה ללימודים: "פתיחת השנה תלווה בקשיים רבים"

שר החינוך מקיים מסיבת עיתונאים, בה הסביר כי תכניתו לפתיחת שנת הלימודים עשוייה להעלות קשיים בתחילת דרכה ● "לא הכל יהיה משולם, אמצעי הקצה לא יגיעו לכולם", אמר. הצהרתו מגיעה יממה לאחר שנעדר מהתכנסות ועדת החינוך

משפחת רותם / צילום: איל יצהר, גלובס

"הבן שלי אמר לי: מה, אמא, זה מה שתעשי עכשיו? תהיי מנקה?"

טל רותם, יזמת בתחום התיירות, מצאה את עצמה ללא הכנסה עם סגירת השמים. היום היא עובדת בניקיון. "אנשים מסביבי אמרו לי 'תמציאי את עצמך מחדש, תהיי יצירתית'. מהר מאוד הבנתי שאין פה שום יצירתיות. אני צריכה כסף דחוף" ● פרויקט מיוחד

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילום: Associated Press

סביבת נתניהו: "הצ׳ט בוט לא חוזר. מדובר בהודעה ישנה"

המתיחות הפוליטית מגיעה לשיא: גולשת טענה כי קיבלה הודעה מראש הממשלה המזמינה אותה לתמוך בו בבחירות. אך אנשי הקמפיין של נתניהו טוענים בתוקף כי מדובר בפעילות ישנה

פריים מתוך הסרט “תקופת מבחן” / צילום: באדיבות yes, יח"צ

"תקופת מבחן" הוא לא סרט רגיל בשום צורה או דרך

"תקופת מבחן" לוקח כמה סיכונים שיכלו בקלות להפיל אותו, אבל הוא מובל ביד בטוחה ואמינה של במאי שמצליח להרים כמה סצנות שעלולות לגרום לצופים לשכוח לנשום

מימין: אשטון קוצ'ר, אם.סי האמר, ג'בייל מגי, כריס רוק ואופרה ווינפרי. מרגישים שהם חייבים להיות נוכחים כל הזמן / צילומים: AP, רויטרס

קלאב האוס: הרשת החברתית של המפורסמים כבר שווה 100 מיליון דולר

מסיבות רבות משתתפים, כניסה בהזמנה אישית בלבד והתחככות באנשי הון־סיכון וכוכבי הוליווד ● האם קלאב האוס תכבוש גם את ההמונים?

מיקרוסופט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עובדי מיקרוסופט סין פיתחו פיצ'ר נגד שעות נוספות

התכתבויות פנימיות בהן מהנדסים במיקרוסופט סין דנים על שעות העבודה בחברה הפכו ויראליות בימים האחרונים ● מההתכתבות עולה כי עובדים במיקרוסופט פיתחו כלי ממוחשב שבודק אלו עובדים מחוברים בשעות הלילה המאוחרות ושולח להם אזהרה המורה להם להפסיק לעבוד

ג'ו ביידן ודונלד טראמפ / צילום: Associated Press

נערכים לבחירות בארה"ב: האקרים ינסו לפרוץ למכונות ההצבעה

גורמים של ביטחון לאומי בארה"ב מזהירים מפני איום על הבחירות מצד מדינות יריבות ● מקורות ביון אמריקאים אומרים שרוסיה בדקה מערכות הצבעה של מדינות בארה"ב בבחירות לנשיאות ב-2016 ● החשש מפני בלאגן בנובמבר הביא את אחת היצרניות לאפשר להאקרים לאתר פרצות