גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל שירות התעסוקה: "אף אחד לא חזה כזה צונאמי של אבטלה"

מנכ"ל שירות התעסוקה, רמי גראור, מספר על הרגע שבו התברר שיהיו יותר ממיליון מובטלים, על החלשים שפוטרו ראשונים ועל הרופאים הפרטיים שהגיעו ללשכות, ומעריך כי מאות אלפים יתקשו לחזור למעגל העבודה ● פורטפוליו

רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה / צילום: איל יצהר
רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה / צילום: איל יצהר

אני: רץ למרחקים ארוכים, שאפתן ולא נשבר, יודע לחתוך ולקבל החלטות.

משפחה: מרומניה. סבא וסבתא מהצד של אמא עברו שם את המלחמה ואיבדו שלושה ילדים מתוך שישה. סבא היה נגר של חביות יין וסבתא עקרת בית. אחרי קום המדינה הם הגיעו למגדיאל, היום הוד השרון. הם לא הסכימו לקבל רנטה, כי דבר לא יוכל לפצות אותם על רצח ילדיהם. סבא מצד אבא נפטר בגיל צעיר וסבתא פרנסה את המשפחה, וגם היא הגיעה אחרי קום המדינה להוד השרון.

ההורים נפגשו ברומניה, התחתנו וילדו אותי ואת ואחותי איפה שהיום מולדובה. אבא נשלח למחנות עבודה לתקופה ארוכה והם נאלצו להישאר ברומניה. ב-1962 ההורים לקחו אותנו לשגרירות ישראל בבוקרשט ודרשו לעלות לארץ. תקופה קצרה אחר כך כבר היינו בווינה ואחרי הנחיתה עלינו על מונית לאילת, כי אמרו שהיא נמצאת שעה משדה התעופה, ואחרי 48 שעות הצטרפנו לאחות של אמא בתל אביב. ההורים עבדו כשכירים בתפירה עבור חנויות בגדים.

ילדות: במרכז תל אביב. הגעתי לכיתה א’ עם העברית הקלוקלת שלמדתי בחדר ברומניה. שנים לא פשוטות חברתית וכלכלית. כשהייתי בתיכון עבדתי במזנון של בריכת גורדון וחלמתי להיות רופא, רק שהציונים שלי לא היו מספיק טובים, כי העדפתי חברים על מחברות.

צבא ולימודים: בצבא נשלחתי לקורס חובשים קרביים, ונשארתי שלוש שנים בקבע. אחרי השחרור התחלתי ללמוד פסיכולוגיה וסוציולוגיה לתואר ראשון בבר-אילן והמשכתי לתואר שני במנהל ציבורי. ממש בתחילת הלימודים התקבלתי לעבודה בתעשייה האווירית.

תע"א: התחלתי כעובד זוטר במחלקת משאבי אנוש והתקדמתי עד לתפקיד ראש מנהל משאבי אנוש. הייתי שם 30 שנה. אחרי שהגשתי מועמדות לתפקיד סמנכ"ל משאבי אנוש, מינוי שלא יצא לפועל בגלל עניין פוליטי של גורמים בכירים, הודעתי על פרישה.

ביטוח לאומי: בדיוק התפרסם מכרז לתפקיד סמנכ"ל משאבי אנוש בביטוח לאומי, ושלושה חודשים אחר כך המנכ"ל עזב ומחליפו לא קיבל אישור להתמנות במקומו, אז מצאתי את עצמי מ"מ המנכ"ל ואחר כך שימשתי משנה שלו. הרגשתי שהיה לי עוד הרבה מה לתרום, אבל שאלו אם ארצה להגיש מועמדות למנכ"ל שירות התעסוקה.

שירות התעסוקה: אומרים שמוניתי בזכות השר לשעבר חיים כץ, שאני מכיר מתע"א, אבל אני מניח שהוא האמין שיש לי את הכישורים המתאימים. מוניתי לפני שנה ושלושה חודשים. הלקוחות שלנו הם המעסיקים וכלל אזרחי ישראל בגיל העבודה, אם הם זכאים לדמי אבטלה ולחזור לשוק העבודה, באמצעות תיווך בינם לבין מעבידים ולהפך, והכשרה והסבה מקצועית.

קורונה: אין גורם בעולם, למעט ביל גייטס, שהיה לו תרחיש לאירוע עולמי כזה. זיהינו שיש עלייה מתונה בנתוני האבטלה בשנתיים האחרונות, והתחלנו להתכונן לזה. כחלק מההיערכות לעלייה עתידית במספר המובטלים, עשינו פיילוט של שינוי הליכי עבודה בארבע לשכות ובזכותו יכולנו לקלוט 400 אלף פניות בשלושה ימים עם פרוץ המגפה. הרגע הכי קשה היה ב-15 במרץ, כשהבנתי שנגיע ליותר ממיליון מובטלים, מספר שאי אפשר לתפוס. אף אחד לא חזה צונאמי כזה של אבטלה.

הראשונים שראינו בלשכות היו הפחות חזקים, התמהיל שאנחנו רגילים אליו, אחר כך אקדמאים חסרי ניסיון ואז בתי מלון וכל השירותים הנלווים, הייטקיסטים ואקדמאים. הגיעו אלינו גם אנשי רפואה מהמגזר הפרטי, מה שמאוד הפתיע אותנו, ואנחנו בודקים איך הם הגיעו למצב הזה ובמקביל מבצעים השמות עבורם.

ההערכה של מחלקת המחקר שלנו, בהתבסס על משברים כלכליים עולמיים בעבר, היא ש-20% מתוך המיליון לא ישובו למעגל העבודה גם בשנים הקרובות. הכנו תוכנית חירום לסיוע לאותם מאות אלפים שיישארו מחוץ למעגל העבודה גם לאחר הקורונה.

ילדים וזוגיות: יש לי שתי בנות וחמישה נכדים מנישואיי הראשונים ואני בזוגיות ארוכה של שנים. לא ראיתי את המשפחה המורחבת כבר כמה שבועות.

תפיסת עתיד: שוק העבודה יתנהל אחרת אחרי המשבר. העבודה מרחוק תיתן זינוק אדיר וגם היחס לעצמאים ופרילנסרים. אני מחכה לרגע שבו אוכל לראות את המשפחה ולישון כמה שעות במנוחה אמיתית.

עוד כתבות

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press

ראשי הפד: המשק האמריקאי יזדקק לתמיכה המוניטרית לזמן ארוך

הערב פורסמו הפרוטוקולים של הבנק המרכזי האמריקאי ● נדב אופיר, אסטרטג שווקים גלובליים בחדר המסחר של בנק הפועלים: "חברי הוועדה מעדיפים בשלב זה לספק מידע על פעולות עתידיות שהן תלויות תוצאה, על פני פעולות שיקרו בטווח זמן מסוים. כלומר הגעה לטווח אינפלציה מסוים, לשיעור אבטלה או לשיעור צמיחה בכלכלה האמריקאית"

בנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת

עתירה נגד הטבות המס של נתניהו: "פגיעה קשה בעקרון השוויון"

התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ בדרישה לבטל את החלטת ועדת הכספים לאשר הטבות מס רטרואקטיביות לרה"מ בנימין נתניהו

השלט "הבית של הוופר" מככב בקמפיין החדש של בורגר קינג / צילום: בורגר קינג, יח"צ

אם חשבתם שמשבר אחד זה יותר מידי בשבילכם, תהיו שמחים שאתם לא מותג בארה"ב

ברגר קינג מגזימים, KFC מטרילים ולטראמפ נשאר רק לאכול את הכובע ● אורחים מנתחים מהלכים שיווקיים מעבר לים, מדור חדש 

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: Abir Sultan, AP

ועדת שרים הטילה מגבלות על שכונות באשדוד ובלוד

זאת לאחר התפרצויות מקומיות של נגיף הקורונה ● באשדוד הוכרזו כאזור מוגבל שכונות ג', ז' וח' ובלוד הכריזו על שכונת הרכבת, שניר ונווה שלום ● נתניהו יכנס את קבינט הקורונה מחר בצהריים

חוק המזומנים החדש/צילום:Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

תוספת לחוק ההסדרים: תקרת השימוש במזומן תהיה 6,000 שקל

שר האוצר ישראל כ"ץ אישר את הצעת רשות המסים ואגף התקציבים לפיה תוכנס לחוק ההסדרים הוראה המגבילה את תקרת הגבלת השימוש במזומן ל-6,000 שקל ● הנתונים שנאספו ברשות המסים בשנה הראשונה לחוק צמצום השימוש במזומן, עלה כי רוב הציבור (כ-84%) מציית לחוק החדש

קו החוף ההיקפי של הכנרת/  צילום: : Shutterstock אס אי פי קריאייטיב

לאחר שכבר אושרו: תוכנית חדשה מבטלת הקמת 2 כפרי נופש בכנרת

חיזוק כוחה של טבריה, חיזוק שמורות טבע והסדרת תחום מתקני הספורט הימי ב-15 חופים ● כך נראית תוכנית המתאר החדשה של מרחב הכנרת

נטפליקס. עלייה מסיבית בצריכת שירותי טלוויזיה בארה"ב / צילום: Antoine Kreme, רויטרס

שוק בבינג': עלייה מסיבית בצריכת שירותי טלוויזיה בארה"ב. האם הלקוחות יישארו גם ביום שאחרי?

דוח חדש של Deloitte מגלה שלמרות הזינוק בתקופת הקורונה, המלחמה של חברות הסטרימינג על הכיס שלנו דווקא התחזקה ● בענף מעריכים: "הנורמלית החדשה" שתהיה פה ביום שאחרי תייצר שורה של אתגרים חדשים לענקיות התוכן ● האתגר הראשון: איום נטישת הלקוחות בעקבות המשבר הכלכלי

תחנת סקר סרולוגי של קופת חולים לאומית באשדוד. כמה חולים באמת פספסנו? / צילום: משרד הבריאות

כמה חולי קורונה יש באמת בישראל? הסקר הסרולוגי הגדול יצא לדרך וזה כל מה שצריך לדעת עליו

הסקר הסרולוגי שקופות החולים מתחילות לבצע אמור לתת תשובה לשאלה - כמה אנשים חלו בקורונה בישראל, ולאתר את מי שכבר מוגנים מפניה • האם מי שיימצא כבעל נוגדנים לנגיף יהיה מוגן מהדבקה חוזרת והאם דגימת האוכלוסייה תיתן תמונה אמיתית? • "גלובס" עושה סדר

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

במשפט אחד חשף אמש שר האוצר החדש את האמת: מחירי הדירות לא מעניינים אותו

המילים הספורות של שר האוצר ישראל כ"ץ על ענף הנדל"ן גילמו את עמדתו: מחירי הדירות אינם מעניינים, סבסוד לזוגות צעירים לא על הפרק והמדינה רוצה להחזיר אליה את משקיעי הנדל"ן ● זו המציאות החדשה של עולם הנדל"ן

מנכ”ל הפניקס, אייל בן סימון, יו”ר ההסתדרות, ארנון בר דוד / צילום: פאביאן קולדורף, שלומי יוסף

הפיטורים בענף הביטוח: ההתייעלות היתה הכרחית, הקורונה רק זרז

הביטוח בעקבות הבנקאות: משבר הקורונה דוחף את החברות המובילות בענף לקצץ את כוח האדם, לאחר שמצבת העובדים בתחום נסקה בעשור הקודם

צבי האוזר / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את החוק שמתיר מעקב שב"כ אחר חולי קורונה

החוק מסדיר את מעקב שב"כ אחרי אזרחים למשך שלושה שבועות וזאת עד שיועבר חוק קבוע, שעליו יערכו בכנסת דיונים מקיפים יותר

לשכת התעסוקה תל אביב. הכשרות שלא תואמות את צרכי השוק  / צילום: שירות התעסוקה

מספר המשרות במשק התכווץ ביותר מרבע באפריל

השכר הממוצע באפריל (במחירים שוטפים) עמד על 12,494 שקל, 14% יותר מאשר במרץ. בלמ"ס מסבירים שהפער נובע "ככל הנראה מכך שרוב העובדים שהוצאו לחל"ת או פוטרו מעבודתם וקיבלו דמי אבטלה, הם עובדים ששכרם נמוך מהממוצע"

בניין אמדוקס / צילום: איל יצהר

חברת אמדוקס עומדת לפני פיטורי מאות עובדים בארץ ובעולם

החברה מעסיקה ברחבי העולם 25 אלף עובדים ● "אנחנו בוחנים באופן שוטף התאמות נדרשות במבנה ההוצאות שלנו"

משאית שיקוף של ניוקטק  / צילום: ויקיפדיה

אחרי וואווי, ארה"ב שמה על המוקד חברה סינית חדשה

לדברי המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, יצרנית ציוד הבידוק הביטחוני ניוקטק "השתלטה" על אירופה בזכות מחירים נמוכים מאוד ● כעת היא בעלת גישה למידע פרטי מסחרי שיכול לשמש לריגול, כמו דרכונים, טביעות אצבע ומועדי המראות והפלגות

הפגנת ענף התיירות  / צילום: יוסי זמיר

קורבן נוסף למשבר הקורונה: חברת ענבר תיירות הגישה בקשה להקפאת הליכים

החוב של חברת התיירות, שהוקמה לפני 26 שנים, עומד על 11.5 מיליון שקל ● לענבר תיירות היה מחזור שנתי של 45 מיליון שקל והוא "קרס כמעט ביום אחד בשל משבר הקורונה"

שלט תלוי מעל אחת המרפסות בתל אביב באוירת הסגר שהוטל על המדינה בעקבות התפשטות וירוס הקורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

סגר כבר לא אופציה, אז מה כן? כלכלן, סטטיסטיקאי ואפידמיולוגית מייעצים

בכיר במשק, אפידמיולוגית, כלכלן וסטטיסטיקאי שוטחים את משנתם לגבי ההתמודדות עם מה שנראה כגל תחלואה שני של הקורונה ומדגישים את תפקיד המדינה בשיקום הפגיעה ההרסנית של הסגר בכלכלה • מה ניתן ללמוד מטעויות העבר וכמה חשוב לנתח את נתוני משרד הבריאות?

ויקטור בהר / צילום: ענבל מרמרי

"בסוג כזה של משבר המדיניות מוגבלת באופן טבעי בצעדיה"

מנהל המחלקה הכלכלית בבנק הפועלים, ויקטור בהר: "בגלל ששיעורי האבטלה עדיין גבוהים, סביר שחלק מהלקוחות יבקשו לקבל הארכה ל-3 חודשים נוספים על דחיית תשלומי משכנתאות. זה אירוע מתגלגל, ואנחנו נידרש לגבש בהמשך פתרונות יצירתיים"

יואב מנדלסון, בעלים של חברה לקידום אתרים     / צילום: תומר שלום, סטודיו תומאס

"כשהסגר התחיל הוצאנו את רוב העובדים לחל"ת"

יואב מנדלסון הוא בעלים של חברה לקידום אתרים ● את השלכות מגפת הקורונה והמשבר שהיא מזמנת הוא זיהה בשלב מאוד מוקדם ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

סניף של פיצה האט בארה"ב / צילום: שאטרסטוק

הזכיינית הגדולה ביותר של פאסט פוד בארה"ב הגישה בקשת פשיטת רגל

NPC, שמפעילה 1,227 סניפים של פיצה האט ועוד כ־400 סניפים של וונדי'ס, הגישה בקשה לצ'פטר 11 בבית המשפט בטקסס

גיל שרון / צילום: תמר מצפי

המיזוג הולך ומסתבך? סלקום וגולן מתקוטטות על קופת המזומנים

גולן, שקופת המזומנים שלה אמורה להישאר אצל בעלי המניות שלה במסגרת עסקת רכישתה על ידי סלקום, מעכבת העברות כספים בתקוה שאישור העסקה יתקבל במהרה ● על פי הערכות גולן קרובה לפרישה מהמכרז אם לא תקבל אישור מהנדל ● גולן: "עומדים במחויבות ההשקעות שלנו"