גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מספר המקרים בארץ עלה ל-8,904; 670 החלימו; 57 נפטרים

מתוך המקרים יש 7,841 במצב קל, 197 במצב בינוני, 140 במצב קשה, כשמתוכם 109 מונשמים ● צניחה של 80% במספר התיירים שפקדו את ישראל במרץ

חרדי תושב בני ברק עם מסכת פנים / צילום: AP
חרדי תושב בני ברק עם מסכת פנים / צילום: AP

21:28

משרד הבריאות מסר כי מספר מקרי הקורונה בארץ עלה ל-8,904: עלייה של קצת פחות מ-300 מאז שעות הבוקר ושל קצת פחות מ-500 ב-24 שעות האחרונות. 57 אנשים נפטרו עד כה מהנגיף - עלייה של 8 אנשים ב-24 שעות האחרונות. 670 אנשים החלימו מהנגיף.

מתוך המקרים הפעילים בארץ, 7,841 במצב קל, 197 במצב בינוני, 140 במצב קשה, כשמתוכם 109 מונשמים. 

ראש הממשלה הודיע הערב על החמרה נוספת בצעדי המדינה למלחמה בקורונה. כאשר ממחר (שלישי) בשעה 16:00 יוטל סגר כללי בכל רחבי ישראל. הסגר הכללי יימשך עד יום שישי ב-7:00, וליל הסדר הסדר עצמו, לא יוכל הציבור לעזוב את ביתו החל מהשעה 18:00 בערב ועד 7:00 בבוקר. בשכונות בירושלים בהן יש התפרצות משמעותית, יישארו התושבים במרחב אשר יוגדר עבורם. לדברי ראש הממשלה, למרות שמצבה של ישראל טוב מאשר זה של מדינות אחרות בעולם, בכדי לשמור על המגמה החיובית, מתבצעים כעת צעדים כבדי משקל. זאת, בכדי למנוע מצב שבו "פסח יהפוך לפורים", לאחר שחגיגות הפורים יצרו שרשראות הדבקה משמעותיות בישראל. עוד הוסיף ראש הממשלה שאם המגמה החיובית תמשך, ניתן יהיה להתחיל לצאת מהסגר באופן מדורג לאחר חג המימונה.

19:50

משרד הבריאות מסר הערב כי "מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, קיבל תוצאה שלילית לבדיקת קורונה שעשה. בר סימן טוב ימשיך את תקופת הבידוד במתקן בשיבא בהתאם להנחיות המשרד".

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק להגדלת תקציב המדינה בכ-90 מיליארד שקל לצורך המאבק בהתפשטות הקורונה. 67 חברי כנסת תמכו בהצעה ללא מתנגדים והיא תועבר לוועדת הכספים שתתכנס הערב לצורך הכנתה לקריאה שנייה ושלישית.

17:40

כצפוי משבר הקורונה מכה בתיירות: סיכום התיירות בחודש מרץ משקפת ירידה של 81% לעומת שנה קודמת. בחודש מרץ נכנסו לישראל 80.7 אלף תיירים בלבד, במרץ 2019 מספר התיירים שהגיע לישראל היה 426 אלף. במשרד התיירות מעריכים כי התיירים שביקרו בארץ בחודש שעבר הכניסו למשק כ-115 מיליון דולר. בין החודשים ינואר עד מרץ נכנסו לישראל 733 אלף תיירים, ירידה של 30% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה, שבה ביקרו יותר ממיליון תיירים בשלוש החודשים הראשונים של השנה. לפי נתוני הרשות להגירה ולאוכלוסין מאז ה-6 במרץ עזבו את ישראל כ-60 אלף תיירים, כמעט 40 אלף מתוכם הם תיירים מארה"ב. היום אין כמעט תעופה סדירה לישראל וממנה למעט טיסות בודדות דוגמת יונייטד איירליינס או אתיופיאן איירליינס. תמונת המצב הזו לא צפויה להשתנות בשבועות הקרובים, כשברקע נזכיר כי נאסרה כניסה של תיירים לישראל.

מנכ"ל משרד התיירות אמיר הלוי, השתתף הבוקר בישיבת הוועדה להתמודדות עם נגיף הקורונה בכנסת ואמר: "השיתוק התקציבי הביא לשיתוק מערך השיווק, שמונע צמצום נזקים ושמירה על התעשייה שצריכה להתכונן ליום שאחרי. אני מזכיר שאין תיירות ללא תעופה ולכן המשרד קורא להסדר עם חברות התעופה הישראליות כדי להחזירן לפעילות סדירה, וכן נמשיך להיות בקשר עם חברות התעופה הזרות כדי להחזיר את הטיסות לישראל".

"במשרד התיירות עובדים על היום שאחרי המשבר ומכינים חומרים לקמפיינים שיחזירו את התיירות לישראל וכן פעולות לעידוד תיירות פנים. במקביל המשרד נמצא בקשר עם חברות התעופה והשותפים העסקיים ברחבי העולם, כדי לשמר את שיתופי הפעולה המצוינים, שהושגו במאמצים רבים והביאו לשיא בתיירות עד למשבר הנוכחי", כך הודעת המשרד. אלא שיש לזכור כי ענף התיירות היה הראשון להיפגע מהמשבר וככל הנראה הוא גם יהיה האחרון להתאושש ממנו.

15:37

מספר המתים מנגיף הקורונה בישראל עלה היום בצהריים ל-55 בני אדם, לאחר פטירתם של שני חולים נוספים בבית החולים איכילוב. 

15:25

מספר המתים מנגיף הקורונה בישראל עלה היום ל-53 בני אדם. מהמרכז הרפואי שערי צדק נמסר: "במרכז הרפואי שערי צדק נפטרו היום שני מטופלים: מטופל בן 77 עם מחלות רקע רבות ומורכבות; ואישה בת 91 עם מחלות רקע רבות. אנו משתתפים בצער המשפחה".

11:55

כוחות המשטרה הפועלים בירושלים איתרו הבוקר שני בתי כנסת בשכונות הבוכרים ומאה שערים, ובתוך כל אחד מהם איתרו כ-30 מתפללים, בניגוד להנחיות צו בריאות העם. בשעה זו רושמים השוטרים קנסות לכלל הנוכחים (למעט קטינים), על סך 500 שקל, בגין הפרת ההנחיות.

11:50

עיריית רמת גן הציבה גדרות בגבול עם בני ברק, אך מנכ"ל משרד הפנים הורה לעיריית רמת גן להסירן. 

09:55

דניאל בירנבאום, יו"ר סודה סטרים,תורם מראש את מלוא משכורתו עד סוף השנה, בסך כ-200 אלף שקל, לקרן החירום "המלאכים של שניר" אשר הוקמה לאחרונה. מדובר בקרן שהוקמה על-מנת לסייע לאנשים שנפגעו מהקורונה ומהמצב הכלכלי הקשה שנוצר בעקבות המגפה.

בירנבאום יזם בימים אלה את המיזם יחד עם ניר שמול כפעילות חירום, במסגרת "עמותת שניר" הפועלת מזה שנים לקידום שוויון הזדמנויות בחברה הישראלית. 

09:15

ההסתדרות תציע לחבריה הלוואות בריבית מסובסדת. בהודעה שהפיץ הבוקר יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, נכתב "חברות וחברי הסתדרות יקרים, אנו עדיין בעיצומו של משבר כלכלי משמעותי אשר משפיע כמעט על כל בית בישראל. לצד ההגנה והשמירה על מקומות העבודה שלכם, חשוב לי למצוא דרך לסייע לכם כלכלית גם בעת הזו. לכן גיבשתי עבורכם תוכנית הלוואות מיוחדות ומסובסדות על-ידי ההסתדרות, בה אנו משקיעים משאבים רבים. 

"לא משנה באיזה בנק אתם - אם אתם חברי הסתדרות בעלי ותק של שנתיים, תהיו זכאים לקבל הלוואה של עד 10,000 שקל לתקופה של עד 24 חודשים, בריבית מסובסדת של פריים מינוס חצי".

לקבלת ההלוואה יש לפנות למוקד לכל עובד בטלפון *2383. 

09:05

מספר המתים מנגיף הקורונה בישראל עלה הבוקר (ב') ל-51. בישראל יש כבר 8,611 חולי קורונה מאומתים, מהם 141 במצב קשה (מתוכם 107 מונשמים), 191 במצב בינוני, והיתר במצב קל. 

מספר חולי הקורונה בארץ שהחלימו ושוחררו לבתיהם עומד על 585 בני אדם. 

עוד כתבות

אנשי משרד הבריאות / צילום: משרד הבריאות

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא: "עברנו מדאגה לאופוריה, עיקר הגידול בתחלואה מבתי הספר"

משרד הבריאות כינס מסיבת עיתונאים בעיצומו של החג על רקע עלייה במספר חולי הקורונה החדשים • במשרד שוקלים לסגור את הלימודים בחטיבת הביניים • משה בר סימן טוב: "גל שני איננו גזירת גורל, אנחנו לא בוודאות צועדים לסגר"

הציוץ הגזעני של כתב גל"צ / צילום: צילום מסך

כתב גל"צ יובל שגב גרם לסערה בטוויטר ומחק את הציוץ

וגם: האסיפה השנתית של בעלי המניות בטבע תהיה השנה וירטואלית ● השיחה

איימן עודה / צילום: גיל אליהו, ג'יני

אוצר מלים: איימן עודה חושב שאת הדברים הטובים ביותר השגנו בעזרת מאבקים

ח"כ איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "מאבק"● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

משה בר סימן טוב  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פרשנות: העלייה במספר החולים - האם המדינה התרשלה בצעדי החזרה לשגרה

בניגוד למדינות אחרות, שבהן הוסר הסגר באופן הדרגתי ובשילוב עם מערך בדיקות משמעותי, בישראל הוסר הסגר כמעט באחת ● איך בכל זאת היה ניתן לפעול אחרת?

מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל / צילום: Andrew Harnik, AP

חשש מחקירה נגד מפתחת החיסון לקורונה מודרנה הפיל את המניה

חשד כי החברה וחלק ממנהליה או דירקטורים מטעמה ביצעו עבירות שלא כדין בקשר לתוצאות הניסוי בחיסון לקורונה שפרסמה החברה בתחילת החודש

בנימין נתניהו ובני גנץ בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הגבלת תנועה והפגנות: בממשלה לא בטוחים שהקורונה מאחורינו ודורשים סמכויות מרחיקות לכת

רגע לפני כניסת החג הופץ להערות תזכיר חוק שיקנה לממשלה לקבל סמכויות מרחיקות לכת, בהכרזה פשוטה אחת: מצב חירום קורונה

מרגרטה וסטאייר / צילום: רויטרס - Eric Vidal

תום תקופת הקורונה ותחילת עונת החילוצים באיחוד האירופי

החילוצים מעלים שאלות מהותיות מבחינת התחרות באיחוד האירופי ● "יש סכנה לעיוות התחרות ההוגנת, והאטת ההתאוששות הכלכלית ביבשת" אמרה נציבת התחרות באיחוד

ד"ר אבשלום קור / צילום: איל יצהר

אבשלום קור נלחם על השפה העברית בכל החזיתות. וזה עוד לפני אלפי המסרונים שהוא מקבל מאיתנו

ד"ר אבשלום קור בשיחה אישית ומקצועית על השורשים שמהם צמח, על הסיבה שלא הצטרף לאקדמיה ללשון עברית, ועל 1,825 מסרונים שהוא מקבל בשנה בנושא השפה העברית ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

זירת המסחר בוול סטריט, ה־20 במרץ / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

תפנית בוול סטריט: בעקבות דברי טראמפ המסחר ננעל בעליות; נאסד"ק זינק ב-1.3%

נשיא ארה"ב נשא הערב דברים כאשר הוא מציב אצבע מאשימה כלפי סין ● למרות הצהרותיו התוקפניות כלפי סין, טראמפ לא הכריז על שינוי בשלב 1 בהסכם הסחר עם סין שהושג מוקדם יותר השנה ● הנפט מתאושש עם תוספת של כ-5%

סמי מיכאל  / צילום: רפי דלויה

אוצר מלים: סמי מיכאל על רוגע שמצא בקולות אנוש עדינים ובלחשושי הטבע

הסופר סמי מיכאל מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "צליל" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

טראמפ, השבוע / צילום: רויטרס - Yuri Gripas

טראמפ הודיע כי ארה״ב מסיימת את יחסיה עם ארגון הבריאות העולמי

בשנתיים האחרונות ארה״ב העבירה כ-900 מיליון דולר לארגון אלא שמערכת היחסים בין הארגון לנשיא טראמפ התערערו לאחר שהוא טען כי הארגון הינו פרו-סיני ולא פעל נכון לחיסול נגיף הקורונה, תוך הסתרת הסיבות להתפרצות

אוצר מילים / עיצוב: גלובס

אוצר מלים: 100 ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם בעברית

כנס לרוכשים פוטנציאליים ביישוב מיתר / צילום: יח"צ

הנחה לחברי מועדון: המודל העסקי של קבוצות רוכשים לדירות

מועדוני לקוחות כמו חבר, הייטקזון ובהצדעה, מציעים ללקוחות שלהם דירות בהנחה או הטבות שוות כסף כמו מעצב צמוד או מוצרי חשמל לבית ● מה מרוויח היזם ממכירה לקבוצות רוכשים, והאם זה באמת משתלם לקונים?

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

היפוך מגמה: וול סטריט נצבעה אדום בצל הודעתו של טראמפ כי יקיים מחר מסיבת עיתונאים בנוגע לסין

הנשיא טראמפ צפוי לחתום על צו נשיאותי שיפגע בהגנות על הרשות החברתיות ● מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפיאו הודיע אמש בקונגרס כי הונג קונג אינה אוטונומית מסין ● קצב הגשת התביעות החדשות ירד בהשוואה לשבועות הקודמים, ונרשמה ירידה של כ-4 מיליון תביעות מאז פרוץ מגפת הקורונה

מפגינים מול המשטרה על המוות של ג'ורג' פלויד. מיניאפוליס, ארה"ב / צילום: John Minchillo, Associated Press

המחאה נגד הרג העצור השחור מחריפה: המשמר הלאומי נפרס במיניאפוליס

מאות חיילים הוזעקו לסייע בשמירה על הסדר לאחר שתחנת משטרה נפרצה והוצתה ביום השלישי למהומות שפרצו עקב התיעוד של שוטר לבן חונק למוות את ג'ורג' פלויד ● המחאות הפכו לאלימות גם בקולורדו וקנטאקי ● טראמפ כינה את המפגינים "בריונים" והוסיף: "מבזים את זכרו"

טוויטר / צילום: שאטרסטוק

טוויטר משיבה מלחמה: חסמה את האפשרות לשתף ציוץ של טראמפ "שמאדיר אלימות"

בעקבות מצב החירום שהוכרז במיניאפוליס, צייץ טראמפ בטוויטר את נקודת מבטו על המצב, שהסתיימה במילים "הירי מתחיל". הרשת החברתית חסמה את הציוץ, פחות מיממה לאחר שטראמפ חתם על צו נשיאותי נגד הרשתות החברתיות

דגים קפואים / צילום: שאטרסטוק

נחתם הצו והופחת המכס על יבוא דגים קפואים לישראל

במסגרת המהלך צפוי המכס על פילה אמנון קפוא לרדת מ-7.5 שקל לק״ג, ל-1.8 שקל בשתי פעימות עד שנת 2022. כמו כן, עד לשנת 2021, ירדו בהדרגה המכסים על פילה קרפיון ובורי מ-5.5 שקל לק"ג לשקל אחד לק"ג

תרבות G

ביכורים בתרבות: אלבומי בכורה ישראליים, סרטים, סדרה וספר

שלושה אלבומי בכורה חדשים של יוצרים מבטיחים, ספר ביכורים שבמיטבו כשאינו מנסה להצחיק, ארבע קומדיות קלאסיות שאפשר למצוא בנפטליקס וסדרת ביכורים אחת

מוריס קאהן במצפה התת ימי באילת. "זה לא היה מפעל או 'עסק' רגיל"  
צילום: פרטי

"יצחק תשובה סיבן את הגופים המוסדיים": המיליארדר מוריס קאהן כפי שלא שמעתם

בשיחה מיוחדת לפודקאסט "חצי שעה של השראה" עם ערן גפן מספר קאהן על פרויקט “בראשית” להנחתת חללית ישראלית על הירח, על החלומות בגיל 90, על הדרך שבה התעשר; וגם על ראש הממשלה

ינון מגל ובן כספית / צילום: שלומי יוסף, אביב חופי

בן כספית וינון מגל מנסים לגשר על התהום האידיאולוגית. לא תמיד זה מצליח להם

כספית מתחרפן מ"הזחיחות ושביעות הרצון העצמית האינסופית של מגל" ● מגל חושב שלהעביר ביקורת על השמאל ועל התקשורת זה לא פחות חשוב מלבקר את ראש הממשלה ● הזוגיות הכי חמה ברדיו התיישבה על ספת הפסיכולוג של "אוף דה רקורד" ● האזינו לראיון המלא