גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא רק ביצים ונייר טואלט: המוצרים שהמחסור בהם כבר מעבר לפינה

עם כל הכבוד למוצרי יסוד כמו נייר טואלט וביצים, מתברר שהקורונה מציבה במחסור גם ענפים שבימי שגרה לא חלמו להפוך לנדרשים כל-כך, וזוכים כעת לרנסנס ואף לשוק שחור שהתפתח מתחת לרדאר ● ומהן הדרכים היצירתיות שמצאו הספקים להתמודד עם המחסור ולהרוויח?

ביקוש עצום בפאזלים / צילום: Ted S. Warren, Associated Press
ביקוש עצום בפאזלים / צילום: Ted S. Warren, Associated Press

השוק השחור שהתפתח בכל הנוגע למכירה של תבניות ביצים בחנויות השכונתיות, גלש למוצרים אחרים שעד לפני ימי הקורונה לא חלמו אפילו להימכר בסתר, בשוק משני שעובר מפה לאוזן. כך למשל - פאזלים. המחסור בפאזלים ל"גדולים", כאלו המכילים אלף חלקים לפחות, הוביל מתברר, גם לשוק של החלפות ומכירת מוצרים משומשים עם אלפי גולשים שחברו זה לזה בקבוצות פייסבוק ייעודיות.

באתר האינטרנט של הרשת פאזלנד פורסמה הודעה כי בעקבות העומס לא יתקבלו עוד הזמנות באתר. "חווינו בחודש האחרון גידול של מאות אחוזים בהזמנות אונליין - מה שהביא למחסור רב במלאי". הסיבה, כצפוי, היא שרבים מהנתונים בהסגר עוסקים בהרכבת פאזלים. "בשבוע וחצי האחרונים יש ביקוש עצום לפאזלים גדולים של חנויות ושל לקוחות פרטיים. די רוקנו אותנו", אומר שניאור ג'רופי סמנכ"ל ישראטויס, יצרנית משחקים.

באתר הצעצועים אמיגו מזהים מגמה דומה. האתר חווה גידול של 1,500% במכירות בשבועיים האחרונים. אורי לנדא, מנכ"ל האתר, ציין כי בשבועיים הראשונים לסגר ערכות היצירה היו המבוקשות ביותר כשהזמנה ממוצעת הייתה גבוהה ב-300% מהיקף ההזמנה באופן רגיל. לנדא מתאר מצב שבו "המחסן שלנו מתרוקן כל יום. יש חוסרים על בסיס יומי. לאור הביקוש הגדול לפאזלים למבוגרים יצרנו קטגוריה חדשה באתר".

שוק הפאזלים לא נח לרגע. באתר GROO (לשעבר גרופון) הצליחו לשים יד על הסחורה המבוקשת מחנות צעצועים קטנה בכפר סבא. מנכ"ל גרו תומי שונפלד מסביר כי המרדף אחר המלאים מוביל גם לחנויות מקומיות. "מצאנו 100 יחידות של פאזלים בחנות מקומית. זה אוצר. אנחנו עובדים עם הרבה ספקים ויבואנים ולכן ברגע שנגמרת סחורה לאחד עוברים לאחר. אנחנו לא מאחסנים מוצרים אצלנו אלא עושים חיבור בין ספקים ללוגיסטיקה".

מוצרים אחרים שדורשים עבודה מאומצת להשיג מהם מלאי הם מוצרי כושר וספורט. "זה נושא שלקחנו מראש בחשבון שיהיה לו ביקוש חריג. הזמנו מכולות של משקולות ומכרנו אלפים, בשבוע שעבר הוצאנו עסקה למזרן יוגה ומכרנו אלף ביום. כיום יש מעט מחסור בחלק מהמוצרים כמו מכשירי ריצה, אבל אני מניח שזה לא יימשך הרבה זמן משום שהייצור בסין חזר למתכונת די מלאה. אני יודע על ספקים שהזמינו סחורות לפני שבועיים והרבה כבר הגיעו לישראל", אומר שונפלד.

האם כשיש מחסור המחיר מתייקר בהתאם לעקומת הביקוש וההיצע?

"אני מכיר את התופעה הזו אבל אצלנו הספקים מתחייבים מראש למלאי ולמחיר שהוא לא דינמי או נתון לשינויים", אומר שונפלד.

מחסור במוצרי כושר

את המוצרים החסרים בימים אלה מגדיר מנכ"ל האתר וואלה!שופס רון שולויס כ"כל מה שמעביר את הזמן בבידוד ובסגר". שולויס מחלק את החוסרים על ציר הזמן: "המוצרים הראשונים שנגמרו היו מחשבים ניידים בקטגוריית מחיר זול (עד 1,500 שקל) ומצלמות רשת - זה יועד לתלמידים עבור שיעורים מרחוק ועבור מי שעבר לעבוד מהבית ולא היה ערוך וכמובן לצורך שיחות זום". לדבריו, "עד עכשיו יש דגמים שקשה להשיג, בעיקר של המוצרים הזולים, אבל המלאים חודשו ואפשר להשיג של יצרנים אחרים". מצלמות רשת שאמורות גם לחבר את הנכדים לסבא ולסבתא באמצעות שיחות הזום אזלו. "אין להשיג", אומר שולויס.

גם באתר עזריאלי.קום מזהים ביקוש של פי 2 ויותר בכלל הקטגוריות וגידול של 250% בקטגוריית הפארם, הפנאי והספורט.מטעם האתר נמסר כי "קיים מחסור במצלמות רשת, במזרני יוגה ובאביזרי כושר ביתיים בשוק. מצד האתר נעשים מאמצים להשלים מלאים באופן שוטף על מנת לספק ללקוחות האתר את כל מה שהם מחפשים וצריכים".

החוסרים אינם נחלת הכלל - במחסני חשמל מציינים דווקא כי אין חוסרים, גם במצלמות רשת. "יש הרבה דגמים. אם נגמר דגם אחד, מקדמים דגם אחר", נמסר מהחברה. "היקף המכירות באתר הסחר שלה זינק ב-500% כשהביקוש הגבוה מוסיף להיות למקפיאים ואחריהם מיקרוגלים, מצנמים ומיקסרים".

הציבור, כך מתברר, לא מסתפק בהנפת משקולות או מתיחה על מזרן היוגה. שולויס מתאר מחסור במוצרי כושר בהם הליכונים ואופני כושר כשהוא מציין כי לאחרונה קשה להשיג אפילו שולחנות פינג פונג ועמודי סל לחצר. "באופני כושר בעבר מכרנו 40 דגמים, והיום נשארנו עם שניים. בהתחלה היה הלם ואנשים מיהרו להתארגן עם צעצועים, מוצרי כושר וכל מה שצריך לסגר. במקביל, הייתה התנפלות על מקפיאים אבל זה ירד, אולי כי אנשים מבינים שאין צורך לאגור מזון ואולי כי אנחנו מתקרבים לחג", כך לדברי שולויס.

ההיסטריה של רכישת המקפיאים תוזמנה ביחד עם ההסתערות על נייר הטואלט. החשש מפני המחסור (וכן, גם התקשורת אשמה בזריעת הפאניקה) הוביל להתנפלות על מדפי נייר הטואלט חרף ההבטחות כי המלאי לא ייגמר. כעת הביצים הן כוכבות השעה. במכולות אין ביצים על המדף ובסמוך למחסני ביצים משתרך תור ארוך של קונים שלא מפחדים לצאת מהבית או לעמוד זה ליד זה, ובלבד שייצאו עם ערימות של תבניות הביתה.

ממסכות פנים ועד תוספי תזונה

האם באמת יש מחסור בביצים? "כמו אצל השאר, גם אנחנו מקבלים מלאי בבוקר ואחרי שעתיים הוא נגמר", אומר אייל רביד מנכ"ל ובעלים של הרשת ויקטורי. בדומה להסתערות על חבילות של נייר טואלט הפרסומים אודות צפי למחסור הובילו את הציבור ולרכוש הרבה מעבר לכמות הריאלית לצריכה במשק הבית. צרכנים מעמיסים תבניות בכמות שהיא גבוהה משמעותית מהצורך הריאלי.

"מעבר לזה, יש יותר אנשים במדינה ממה שיש בדרך-כלל בתקופה כזו, אז הצריכה כולה עולה", מסביר איתן יוחננוף בעלי הרשת יוחננוף. "אצלנו יש עלייה של 400% בביקוש לביצים, רבע מזה זה משקף את מגמת ההצטיידות ולא את הצריכה השוטפת. להבדיל מנייר טואלט צריך לזכור שלביצים יש תפוגה. יש מקומות שמגבילים את הכמות לכל צרכן".

יוחננוף מזכיר כי ככלל, לפני הפסח עולה צריכת הביצים - "אלא שמדובר בעלייה של 50% כל שנה. אנחנו הכנסנו ביצים ומצות בכמות גדולה כבר למחסנים וגם כמות גדולה מאוד של בשר. הצטיידנו מוקדם כי הבנו שיש פה אירוע שיכול להוביל למחסור".

ומה באשר למסכות פנים? ההנחיה לצאת מהבית עם מסכה הביאה את הצרכנים להסתער גם על המוצר הזה. "מסכות קשה להשיג", מסכים יוחננוף. "זה מוצר בביקוש בינלאומי בחסר אדיר וקצב הייצור לא מספיק. היה שלב שקנינו מכל מי שהציע בכל מחיר. הזמנו 100 אלף יחידות וסופקו לנו אולי 3,000. הביקוש היה היסטרי והמחירים היו מופקעים בלי פרופורציה. התנהל מסחר שחור. כשזה הגיע ל-37 שקל מחיר למסיכה אחת כמחיר סיטונאי, החלטנו לקנות רק לעובדים. היום מסיכה כזו עולה לנו 6 שקלים. ברגע שנכנס מלאי זה נעלם תוך יום. הבאנו מסיכות פשוטות בחבילה של 50 ב-150 שקל, הכנסנו לסניפים 10 אלפים מארזים - ביום אחד זה נחטף".

"יש מירוץ בין הקמעונאים להשגת מסיכות ועל התעשייה שהתפתחה סביבן," מוסיף שאול סלם, מנכ"ל אתר הפארם מדילינק. "צצו יבואנים פרטיים וספקי מסיכות שמנצלים את המצב, לא רק במחיר המופקע אלא גם באיכות ירודה של מוצרים". עוד בגזרת הפארם מזהה סלם מחסור בתוספי תזונה. הסגולות שפורסמו ברשתות החברתיות בכל הנוגע לצריכה ויטמין סי ואבץ לטיפול בקורונה עשו את שלהן.

"מאז פרוץ משבר הקורונה יש עלייה של 130% בקנייה של ויטמינים ותוספי מזון בעיקר של ויטמין סי של כל החברות. התחלנו להגביל ל-2 יחידות בכל הזמנה בכדי להימנע מחוסרים. המלאים אצל הספקים מוגבלים וייתכן שבקרוב יהיה מחסור כיוון ששרשרת האספקה תקועה או עובדת בקצב איטי בשל המצב", אומר סלם. 

עוד כתבות

יאיר לפיד / צילום: איל יצהר, גלובס

אוצר מלים: יאיר לפיד מסביר לילדים שלו שלהיות מאושר זו לא מטרה

ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "אהבה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

סיגל יעקובי / צילום: דוברות בתי המשפט

אוצר מלים: סיגל יעקבי חושבת שמי שחומל על פרח יחמול בוודאי על בני אדם

סיגל יעקבי, האפוטרופוס הכללי וכונסת הנכסים הרשמית, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "חמלה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

כנס לרוכשים פוטנציאליים ביישוב מיתר / צילום: יח"צ

הנחה לחברי מועדון: המודל העסקי של קבוצות רוכשים לדירות

מועדוני לקוחות כמו חבר, הייטקזון ובהצדעה, מציעים ללקוחות שלהם דירות בהנחה או הטבות שוות כסף כמו מעצב צמוד או מוצרי חשמל לבית ● מה מרוויח היזם ממכירה לקבוצות רוכשים, והאם זה באמת משתלם לקונים?

גיל חובב  / צילום: רלי אברהמי

אוצר מלים: גיל חובב על המילה שסבא שלו, איתמר בן אב"י, המציא בלהט הרגע

הסופר ומבקר המסעדות גיל חובב מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "כייס" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מפגינים מול המשטרה על המוות של ג'ורג' פלויד. מיניאפוליס, ארה"ב / צילום: John Minchillo, Associated Press

המחאה נגד הרג העצור השחור מחריפה: המשמר הלאומי נפרס במיניאפוליס

מאות חיילים הוזעקו לסייע בשמירה על הסדר לאחר שתחנת משטרה נפרצה והוצתה ביום השלישי למהומות שפרצו עקב התיעוד של שוטר לבן חונק למוות את ג'ורג' פלויד ● המחאות הפכו לאלימות גם בקולורדו וקנטאקי ● טראמפ כינה את המפגינים "בריונים" והוסיף: "מבזים את זכרו"

טוויטר / צילום: שאטרסטוק

טוויטר משיבה מלחמה: חסמה את האפשרות לשתף ציוץ של טראמפ "שמאדיר אלימות"

בעקבות מצב החירום שהוכרז במיניאפוליס, צייץ טראמפ בטוויטר את נקודת מבטו על המצב, שהסתיימה במילים "הירי מתחיל". הרשת החברתית חסמה את הציוץ, פחות מיממה לאחר שטראמפ חתם על צו נשיאותי נגד הרשתות החברתיות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

רגע - אנחנו לא מפסיקים לנסות לחפש אותו, לרדוף אחריו ולאחוז בו

רגע הוא לא מילה, וגם לא אות, אבל לרוב הוא זה שנותן את המנגינה ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

מרים נאור / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

אוצר מלים: מרים נאור מסבירה למה בחרה במילה שיוויון

השופטת בדימוס מרים נאור, לשעבר נשיאת ביהמ"ש העליון, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "שוויון"● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

דגים קפואים / צילום: שאטרסטוק

נחתם הצו והופחת המכס על יבוא דגים קפואים לישראל

במסגרת המהלך צפוי המכס על פילה אמנון קפוא לרדת מ-7.5 שקל לק״ג, ל-1.8 שקל בשתי פעימות עד שנת 2022. כמו כן, עד לשנת 2021, ירדו בהדרגה המכסים על פילה קרפיון ובורי מ-5.5 שקל לק"ג לשקל אחד לק"ג

מכונות כריית ביטקוין  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

גולדמן זאקס מרגיז את שוק הקריפטו: "ביטקוין אינו אפיק השקעה"

דוח חדש של כלכלני בנק ההשקעות מציג עמדה הפוכה לזו שהציגו באחרונה מנהלי קרנות גידור בארה"ב, שמהמרים על ביטקוין כגידור נגד אינפלציה ● לפי הדוח, "תנודתיות הביטקוין עשויה להתאים לסוחרים מוטי מומנטום"

דוד טרטקובר  / צילום: אפרת שפורקר

אוצר מלים: דוד טרטקובר אוהב את אנדי וורהול

דוד טרטקובר, מעצב, אמן ואוצר, מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "כסף" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מוריס קאהן במצפה התת ימי באילת. "זה לא היה מפעל או 'עסק' רגיל"  
צילום: פרטי

"יצחק תשובה סיבן את הגופים המוסדיים": המיליארדר מוריס קאהן כפי שלא שמעתם

בשיחה מיוחדת לפודקאסט "חצי שעה של השראה" עם ערן גפן מספר קאהן על פרויקט “בראשית” להנחתת חללית ישראלית על הירח, על החלומות בגיל 90, על הדרך שבה התעשר; וגם על ראש הממשלה

דפני ליף / צילום: אלעד מלכה

אוצר מלים: דפני ליף בטוחה שאפשר בדרך אחרת, מיטיבה

דפני ליף מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "אפשר" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

אנשי משרד הבריאות / צילום: משרד הבריאות

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא: "עברנו מדאגה לאופוריה, עיקר הגידול בתחלואה מבתי הספר"

משרד הבריאות כינס מסיבת עיתונאים בעיצומו של החג על רקע עלייה במספר חולי הקורונה החדשים • במשרד שוקלים לסגור את הלימודים בחטיבת הביניים • משה בר סימן טוב: "גל שני איננו גזירת גורל, אנחנו לא בוודאות צועדים לסגר"

דירת  4 חדרים ברמלה ב–1.2 מיליון שקל - יד שנייה / צילום: יח"צ

בלי מעלית: בכמה נמכרה דירת 4 חדרים ברמלה?

לדירה הוסיפו מרפסת בשטח 12 מ"ר, ויש לה חניה פרטית ● "הקונים חיפשו דירה במשך למעלה מארבע שנים והדירה הזו ענתה בדיוק לצורכיהם. העסקה נחתמה בעיצומה של המגפה"

עמיר פרץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה לא חיסנה את חקלאי העולם מתחרות

אם היה נדמה שהמצוקה הכלכלית בימי המגפה תגרום לעולם להסתגר מאחורי חומות מכס, נתוני ארגון הסחר העולמי מראים אחרת ● מחצית המדינות התאימו את תנאי הסחר לקורונה, אבל רובן המוחלט בחרו דווקא להפחית תעריפים ● החשש ממחסור לא נגע לאוכל אלא לציוד רפואי

מטוס איזי ג'ט / צילום: יח"צ

"רוצים לשמר משרות לטווח ארוך": איזי ג'ט תקצץ עד 30% מכוח האדם

בחברת טיסות הלואו קוסט ישנם 15 אלף עובדים נכון לתחילת 2020 ומטוסיה היו מקורקעים בשל התפרצות הקורונה מאז חודש מרץ השנה ● המנכ"ל יוהאן לונדגרן: "אנחנו רוצים לוודא שאנחנו קמים מהמגפה הזאת עסק תחרותי יותר אפילו ממה שהיינו בעבר, כך שאיזי ג'ט תוכל לשגשג בעתיד"

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

הלקח שנלמד וזה שעדיין לא: כך זרמו (שוב) מיליארדים מהפנסיה שלנו אל יצחק תשובה

כעשור לאחר הקריסה של דלק נדל"ן ולמרות תמרורי האזהרה בצל עסקת נפט ענקית בים הצפוני, מחזיקי האג"ח שוב נקלעים למתיחות עם יצחק תשובה ביחס לאשראי שהעמידו לו ● גם לאחר שהמוסדיים הגיעו להבנות, הם עדיין נקלעו, שוב, למשבר ללא בטוחות וכמעט ללא אפשרויות

אוצר מילים / עיצוב: גלובס

אוצר מלים: 100 ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם בעברית

מירי רגב / צילום: בן חדד

אוצר מלים: לדעת מירי רגב האמונה נותנת לנו את הכוח להיות טובים

ח"כ מירי רגב, שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "אמונה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית