גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תקלה קיצונית: נאשם נשפט ונגזר דינו - בתיק של נאשם אחר

התקלה התגלתה כשהנאשם ביקש לקבוע מועד לדיון להקראת האישום - וגילה לתדהמתו כי כבר הורשע, ועונשו נגזר ● השופט בתגובה לתלונה: "אין לי כלים לחקור מי הוא שנשפט לפניי" ● נציב התלונות אורי שהם קבע כי האשם למחדל איננו רובץ לפתחו של השופט, וסגר את התלונה נגדו

השופט שמואל מלמד / צילום: יוסי זמיר
השופט שמואל מלמד / צילום: יוסי זמיר

תקלה קיצונית בבית המשפט השלום בתל-אביב: נאשם שלא היה מיוצג, נשפט - ונגזר דינו בתיקו של נאשם אחר.

נאשם שהה בביתו באיזוק אלקטרוני וחיכה לפתיחת משפטו בבית המשפט השלום בתל-אביב, לאחר שנתפס. אלא שבאותו זמן ממש התייצב בבית המשפט אדם אחר, והגיע עם נציג התביעה המשטרתית לעסקת טיעון בפאתי אולם בית המשפט. הצדדים הגיעו להסדר, במסגרתו הוא יודה ויורשע, וצמצמו את המחלוקת ביניהם על אודות גזר הדין. אותו אדם הודה בפני השופט בעובדות כתב האישום, ולאחר טיעונים לעונש - בית המשפט גזר את עונשו, מאסר על-תנאי.

רק בעיה אחת הייתה בסיפור: אותו אדם הודה בתיק לא שלו, והשופט חרץ את דינו של אדם שלא בפניו וללא ידיעתו.

התקלה החמורה התגלתה כאשר הנאשם הגיש בקשה לקביעת מועד לדיון להקראת האישום והנחיה לביטול לצורך כך של חובת האיזוק האלקטרוני. השופט שמואל מלמד הגיב לבקשה: "בתיק זה ניתן גזר דין. לא ברורה לי בקשת ב"א-כוח הנאשם". הסנגור גילה לתדהמתו כי כבר הורשע ונגזר עונשו, ומיהר להגיש ערעור על ההרשעה. הפרקליטות הסכימה לבטל את פסק הדין באמצעות חזרה מכתב האישום. בית המשפט המחוזי בתל-אביב קיבל את בקשת הצדדים וזיכה את הנאשם באמצעות ביטול כתב האישום.

לאחר מכן הגיש הסנגור תלונה לנציב תלונות הציבור על שופטים, אורי שהם. לאחרונה הנציב שהם כתב החלטה, אשר מצד אחד מנקה את השופט מלמד מהמחדל - אך מן הצד השני מבקשת שמנהל בתי המשפט יבחן מחדש את דרכי ההזדהות של נאשם באולם. 

בתלונתו הובעה תרעומת כיצד נדון עניינו של הנאשם בלא סנגור, והכיצד לא נדרש אותו אדם שהתייצב בבית המשפט, להזדהות טרם שהתקיים הדיון בעניינו.

בתגובתו לתלונה מסר השופט מלמד כי "אין לי כלים לחקור מי הוא שנשפט לפניי". עוד הוסיף השופט כי "מפרוטוקול הדיון ברור כי התייצב לפניי אדם, ונערך משפט בו נרשמו הדברים אותם אמר בדיון". השופט ציין כי יום הדיונים המדובר היה יום הקראות מרוכז, "בו נקבעים על-ידי המזכירות תיקים לדיון הקראה".

השופט מסר כי כך מתנהלים הדברים ביום זה באולמו - הנאשם מגיע לאולם ומוסר את ההזמנה לדיון לתביעה "שמוציאה את התיק"; ביום זה נמצאים שני תורנים של הסנגוריה הציבורית. ככל שנאשם מסכים להיות מיוצג, תיקו עובר לסנגור התורן; אם הנאשם אינו מעוניין בייצוג, הוא יכול לשוחח עם נציג התביעה ולהגיע עמו להסדר טיעון; בכל מקרה, התביעה מוסרת לבית המשפט את מספר התיק, שעולה במערכת "נט המשפט", והשופט קורא בשמו של הנאשם.

לדברי השופט, לאחר שהנאשם כבר מסר את ההזמנה לדין לנציג התביעה, ככל שהושג הסדר טיעון, מקריא השופט את כתב האישום ומוודא עם הנאשם שהוא הבין את תוכנו והוא מודה בו. לאחר ההרשעה נשמעים הטיעונים לעונש ונגזר דינו של הנאשם.

נציג התביעה המשטרתית טען בתגובתו לתלונה כי "מדובר באירוע מצער ביותר, שלמיטב הבנתי אירע בשל טעות אנוש ובהיסח הדעת, ומוטב שלא היה קורה". לדבריו, בדיעבד התברר כי לאותו יום דיונים זומן, מלבד הנאשם, "נאשם אחר ששמו הפרטי זהה לשמו הפרטי של הנאשם בתלונה שבנדון". מסתבר כי אותו אחר הוא שנשפט "בתיק של הנאשם במקום בתיק שלו".

השופט עצמו שיער גם כן כי "אנשים עם שם דומה ניהלו תיק באותו יום בבית המשפט, התביעה בשגגה העלתה את תיקו של האחר, וכאשר קראתי בשמו של הנאשם, קם נאשם אחר, והטעות נגררה במהלך הדיון", וזאת, כאשר בית המשפט הקריא למי שהיה בפניו את כתב האישום, הוא הודה באמור בו, "ובכך השגגה הונצחה".

עורך הדין הבהיר כי הנוהג באולם הוא שנאשם בלתי מיוצג פונה לרוב לתובע המצוי באולם ומוסר את שמו; התובע מעיין ברשימת התיקים הקבועים לדיון, כדי לאתר את שמו של הנאשם ואת מספר התיק הרלוונטי; לאחר שהתיק מאותר, מציג התובע לנאשם את כתב האישום, על-מנת שזה יאשר את פרטיו המופיעים בכתב האישום; כששמו של הנאשם לא נמצא ברשימת התיקים, הוא מופנה לבירור אל מול העוזר המשפטי של השופט. באופן זה, על-פי רוב, "הזיהוי מתבצע על-ידי מסירת פרטי זהות שהנאשם מוסר".

השופט מוסיף עוד כי בעקבות התלונה הוא ערך "בדיקה ראשונית" עם שופטים פליליים במחוזות שיפוט אחרים, ובדיקתו העלתה כי "במהלך הדיון באולם בית המשפט השופטים אינם מבררים את זהות הנאשמים באמצעות תעודת זהות".

השופט ביקש לדחות את התלונה, בשל העובדה כי בסופו של דבר לא נגרר לנאשם נזק, וכיוון שבעקבות האירוע הנוכחי המחלקה הפלילית בבית משפט הפיקה לקחים. לדבריו, השופטים בבית משפט זה מונחים לבקש, בדיונים של נאשמים בלתי מיוצגים, כי הם יזדהו באמצעות תעודת זהות.

הנציב שהם כתב בהחלטתו כי האשם למחדל איננו רובץ לפתחו של השופט, וסגר את התלונה נגדו. מכל מקום כתב שהם כי "יש להצר על השגגה שנפלה בבית המשפט, עת נאשם פלוני, שלא היה מיוצג, נשפט, ונגזר דינו בתיקו של נאשם אחר". לדברי שהם, "נקל לשער את הנזק שתקלה מעין זו עלולה לגרום לנאשמים המעורבים בדבר, כמו גם לתדמיתה של מערכת המשפט בישראל".

את החלטתו סיים הנציב שהם כי "מן הראוי שמנהל בתי המשפט יבחן מחדש את דרכי ההזדהות של נאשם באולם בית המשפט, בעיקר אם אינו מיוצג, ובמידת הצורך יקבע נהלים חדשים, אשר ימנעו תקלות כדוגמת אלה, בעתיד".

תגובת דוברת הרשות השופטת: "הרשות השופטת מתייחסת לכל החלטותיו של נציב תלונות הציבור על שופטים באופן ענייני וברצינות הראויה ומפיקה את הלקחים הנדרשים מן ההחלטות. כך יעשה גם במקרה זה.

"עם זאת, מן הראוי להדגיש כי על-פי החלטת הנציב מדובר במקרה נדיר, וכי האשם לגבי התקלה שאירעה איננו מיוחס לבית המשפט. מכל מקום, התקלה שאירעה עקב הטעות בזיהוי הנאשם תוקנה במסגרת ערעור שהוגש לבית המשפט המחוזי, וכתב האישום בוטל".

עוד כתבות

תחנת סקר סרולוגי של קופת חולים לאומית באשדוד. כמה חולים באמת פספסנו? / צילום: משרד הבריאות

כמה חולי קורונה יש באמת בישראל? הסקר הסרולוגי הגדול יצא לדרך וזה כל מה שצריך לדעת עליו

הסקר הסרולוגי שקופות החולים מתחילות לבצע אמור לתת תשובה לשאלה - כמה אנשים חלו בקורונה בישראל, ולאתר את מי שכבר מוגנים מפניה • האם מי שיימצא כבעל נוגדנים לנגיף יהיה מוגן מהדבקה חוזרת והאם דגימת האוכלוסייה תיתן תמונה אמיתית? • "גלובס" עושה סדר

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 1 ביולי

אתמול באיכילוב: 14 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בניין אמדוקס / צילום: איל יצהר

חברת אמדוקס עומדת לפני פיטורי מאות עובדים בארץ ובעולם

החברה מעסיקה ברחבי העולם 25 אלף עובדים ● "אנחנו בוחנים באופן שוטף התאמות נדרשות במבנה ההוצאות שלנו"

אמנון שעשוע, חברת מובילאיי / צילום: רפי קוץ, גלובס

אמנון שעשוע בראיון בלעדי ל"גלובס": "אי אפשר לעשות סגר נוסף, יהיה פה מרד"

שעשוע, סגן נשיא אינטל העולמית ומי שייעץ לרה"מ נתניהו בגל הראשון, מתייחס בראיון נרחב שיתפרסם בסוף השבוע ב"גלובס" לקורונה וגם למשבר הכלכלי, מותח ביקורת על הרגולציה הישראלית ומנתח את עתיד עולם התחבורה

התעלומה / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

משאית המסתור, הפגישה שבוטלה בנסיבות לא ברורות והתיקייה החשודה

ניר לאון מחלים ומגיע לבודפשט, שם הוא פוגש אדם שמוצג כשותפו העסקי ● ד"ר טארק שחאדה מבטל פגישה עם מנכ"ל הבנק ונוסע בדחיפות לפגישה אחרת בחיפה ● ומי שולח לאנדריי אומנסקי הקלטות מטרידות? ● התעלומה: חידה בלשית בהמשכים

מיקי זהר / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ח"כ זוהר ממשיך להתנגח בשר האוצר: תומך בתקציב דו שנתי ל-16 חודשים

ח"כ זוהר אמר כי הוא מסכים עם עמדת כחול לבן וכי יש להעביר כעת תקציב דו שנתי למשך 16 חודשים ● נזכיר כי בהסכם הקואליציוני שנחתם לפני כחודשיים, בין הליכוד לכחול לבן, נקבע שהתקציב יהיה דו שנתי

ד"ר אסף אילת / צילום: איל יצהר, גלובס

למה הציבור לא ייהנה מהוזלה משמעותית בתעריף החשמל? יו"ר רשות החשמל בראיון

ד"ר אסף אילת מסכם ארבע שנים כיו"ר רשות החשמל, וקובע בראיון פרישה כי "היינו עם מבנה משק נכה שבו חברת חשמל היא כמעט כל המשק. הרפורמה הביאה התייעלות וכסף, ויש לה חשיבות"

נשיא רוסיה פוטין/ צילום: רויטרס

הרוב הכריע: פוטין יוכל לכהן כנשיא עד 2036 ולא יאושרו חתונות להט"ב ברוסיה

במשאל עם שנמשך כשבוע ימים ובו השתתפו כ־65% מבעלי זכות ההצבעה, הכריעו 78% מהם לאשר את חבילת השינויים לחוקה הרוסית ● השינויים כוללים גם הגדלת סמכויות ההתערבות של הנשיא בפעילות בית המשפט, שכר מינימום מובטח, אמונה באל ועוד

מימין: עו"ד אלן דרשוביץ' ועו"ד גליה כהן / צילום: Shutterstock, ינאי יחיאל

עורך דינו של ג'פרי אפשטיין שוקל לתבוע את נטפליקס ויש גם זווית ישראלית

עו"ד פרופ' אלן דרשוביץ' שוקל להגיש תביעת לשון הרע נגד נטפליקס, בעקבות טענות כי הוא היה מעורב בפרשת המיליארדר ג'פרי אפשטיין ● לשם כך דרשוביץ' מקים צוות בינלאומי של משפטנים, בהם גם עורכת הדין הישראלית גליה כהן ● השיחה

סניף של פיצה האט בארה"ב / צילום: שאטרסטוק

הזכיינית הגדולה ביותר של פאסט פוד בארה"ב הגישה בקשת פשיטת רגל

NPC, שמפעילה 1,227 סניפים של פיצה האט ועוד כ־400 סניפים של וונדי'ס, הגישה בקשה לצ'פטר 11 בבית המשפט בטקסס

מלון הרודס פאלאס של פתאל באילת   / צילום: יח"צ

קורונה חשבונאית: דוחות הרבעון הראשון היו קשים? המכה הגדולה עוד לפנינו

הפסדים כבדים כתוצאה מהקורונה? זו בכלל החשבונאות ● הדוחות שהתפרסמו השבוע כללו רק את השבועיים הראשונים של חודש מרץ ולכן היו רחוקים מלשקף את מלוא הפגיעה כתוצאה מהקורונה הכלכלית

 גדעון תדמור / צילום: דניאל קמינסקי

נאוויטס מתקדמת בשיננדואה: עלות הקידוחים הוזלה ב-180 מיליון דולר

השותפות חתמה על הסכם עם חברת Transocean לביצוע קדיחה והשלמה של ארבעת קידוח הפיתוח של הפרויקט, תמורת כ-250 מיליון דולר

מפגין הודי קורע תמונה של נשיא סין שי ג׳ינפינג, בחודש שעבר בעקבות הסכסוך על הגבול שהביא למותם של 20 חיילים הודים / צילום:  Ajit Solanki, Associated Press

המפלגה הקומוניסטית הסינית נגד העולם

היא רוצה ולעצב את העולם בצלמה, היא מצליחה לעצבן את הדמוקרטיות המערביות, להפחידן ולאבד אהדה ● היא גם מנסה לחדור אל מפלגות פוליטיות, אל פרלמנטים ואל אוניברסיטאות ● אוסטרליה שהפכה לשדה קרב מרכזי של סין, מתחילה להתגונן בהשקעות של מאות מיליארדים

משאית שיקוף של ניוקטק  / צילום: ויקיפדיה

אחרי וואווי, ארה"ב שמה על המוקד חברה סינית חדשה

לדברי המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, יצרנית ציוד הבידוק הביטחוני ניוקטק "השתלטה" על אירופה בזכות מחירים נמוכים מאוד ● כעת היא בעלת גישה למידע פרטי מסחרי שיכול לשמש לריגול, כמו דרכונים, טביעות אצבע ומועדי המראות והפלגות

עובדי אל על מפגינים מול משרד האוצר / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

המטוסים מקורקעים, ההפסדים נערמים: קריאה אחרונה לטיסת אל על

מטוסי אל על מקורקעים והטייסים וההנהלה מאשימים זה את באחריות לביטול לוח הטיסות, המצומצם בלאו הכי • החברה שבה ומדגישה כי מצבה קריטי, אך לא קיבלה החלטה בנוגע למסלולי הסיוע • ומה רוצים הבעלים? בעיקר לא לאבד את השליטה

הפגנת ענף התיירות  / צילום: יוסי זמיר

קורבן נוסף למשבר הקורונה: חברת ענבר תיירות הגישה בקשה להקפאת הליכים

החוב של חברת התיירות, שהוקמה לפני 26 שנים, עומד על 11.5 מיליון שקל ● לענבר תיירות היה מחזור שנתי של 45 מיליון שקל והוא "קרס כמעט ביום אחד בשל משבר הקורונה"

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press

ראשי הפד: המשק האמריקאי יזדקק לתמיכה המוניטרית לזמן ארוך

הערב פורסמו הפרוטוקולים של הבנק המרכזי האמריקאי ● נדב אופיר, אסטרטג שווקים גלובליים בחדר המסחר של בנק הפועלים: "חברי הוועדה מעדיפים בשלב זה לספק מידע על פעולות עתידיות שהן תלויות תוצאה, על פני פעולות שיקרו בטווח זמן מסוים. כלומר הגעה לטווח אינפלציה מסוים, לשיעור אבטלה או לשיעור צמיחה בכלכלה האמריקאית"

צבי האוזר / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את החוק שמתיר מעקב שב"כ אחר חולי קורונה

החוק מסדיר את מעקב שב"כ אחרי אזרחים למשך שלושה שבועות וזאת עד שיועבר חוק קבוע, שעליו יערכו בכנסת דיונים מקיפים יותר

אייל עופר/ צילום רורי לינדסי

מנצל את הירידה: אייל עופר רכש מניות מזרחי טפחות בכ-55 מיליון שקל

העסקאות בוצעו במחיר ממוצע של 69.21 שקלים למניה ● אתמול זינקה מניית מזרחי טפחות ב-10% במחזור גבוה למחיר של 71.15 שקל למניה● גם לאחר הקפיצה אתמול המניה נמוכה ב-22% ממחירה בתחילת השנה

שר האוצר ישראל כ"ץ ויו"ר  ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: יניב לוי ויותם בן יצחק, יח"צ

האוצר וההסתדרות יקימו צוותים משותפים לגיבוש פתרונות למשבר

שר האוצר ישראל כ"ץ נפגש היום לראשונה עם יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ● כ"ץ הודיע היום כי המגזר הציבורי יהיה שותף לנטל ההתמודדות עם משבר הקורונה