גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המתאמנים עוזבים את חדרי הכושר, והחשש בענף הוא שהפחד מהנגיף יימשך גם בשגרה

המגפה הביאה לסגירה מוחלטת של חדרי הכושר, דווקא כשהיו בשיא פריחתם ● הענף שהיה סמל לבריאות הפך לסמל להדבקה, ולפי משרד הבריאות הוא לא ייפתח בקרוב ● בעלי SPACE: "אנחנו כל הזמן מאבדים לקוחות. ההפחדות של גורמי הבריאות גורמות להם לבטל מנויים"

חדר כושר של רשת SPACE  / צילום: שי בן נפתלי
חדר כושר של רשת SPACE / צילום: שי בן נפתלי

ענף הכושר בישראל היה בין הראשונים להיסגר בעקבות משבר הקורונה, אך כנראה יהיה האחרון להיפתח. המנויים הוקפאו, התזרים נעצר, ולמעלה מ-110 אלף עובדים הוצאו לחל"ת כפוי. בינתיים, בשעה שההנחיות של משרד הבריאות רואות בחדרי הכושר איום בריאותי, ומסתמן שהאוכלוסיה של בני 65 מעלה, שהיוותה כחמישית מהלקוחות של החברות הללו תישאר הרחק מהם לזמן ארוך, בשטח מתפתחים מודלים חלופיים של אימון מרחוק. "גלובס" ממפה כיצד משפיעה מגפת הקורונה על הענף, שעד לפני רגע נחשב "בריא", והיום מסומן כמוקד הדבקה.

רבע מהמתאמנים הם בני 50 ומעלה

בניגוד לענפים שהפגינו חולשה עוד טרם משבר הקורונה דוגמת ענף האופנה, המשבר הנוכחי פוגש את ענף הכושר בישראל כשהוא נמצא בשיא פריחתו. מפעילות שהתאפיינה בחדרי כושר קטנים המיועדים בעיקר לגברים צעירים, ספורטאים ומפתחי גוף, ענף הכושר התפתח בשני העשורים האחרונים לקהלים חדשים.

בשנים האחרונות החלה מגמת התעוררות משמעותית בענף, על רקע הגברת המודעות לחשיבות של פעילות גופנית באופן שבא לידי ביטוי הן בגידול בביקושים, בעליית היקפי המכירות, והן בענפים המשלימים לו ובראשם הלבשת הספורט.

לפי נתונים שהציגה הולמס פלייס במצגת למשקיעים ב-2019, שוק הכושר הישראלי נאמד בכ-4 מיליארד שקל וצמח ב-8%-6% מדי שנה מאז 2013, והוא כולל כ-2,000 מועדונים, מחצית מהם חדרי כושר והיתר חדרי סטודיו לחיטוב או מרכזי קאנטרי קלאב. כמות המתאמנים במועדוני כושר ובריאות בישראל בשנת 2018 נאמדה בכ-1.33 מיליון איש.

גם בארה"ב סוגרים

כמה מהמתאמנים הללו עשויים להיות מורחקים מחדרי הכושר לפרק זמן ארוך או נמצאים בקבוצת סיכון בשל גילם? מנתונים שהוצגו בדוחות הולמס פלייס, עולה שרוב המתאמנים (52%) מהמנויים במועדוני הכושר הם בגילאי 25-50, אך קרוב לרבע (24%) מהמנויים ב-2018 היו בגילאי 51 ומעלה, כשלא קיים פילוח מפורט לגבי החלוקה הפנימית. עם זאת, הולמס פלייס מציינת כי "בישראל נראה שמרבית המועדונים אינם מגדירים קבוצת גיל זו כקהל המטרה ואינם מתאימים את הפעילויות והשיווק לפלח שוק זה".

אלא שכעת הענף כולו נכנס להקפאה, ונראה שזו רק ההתחלה. מוקדם יותר השבוע דווח ב-CNBC כי רשת חדרי הכושר 24Hour Fitness האמריקאית שוקלת להגיש בקשה לפשיטת רגל בחודשים הקרובים. זאת, לאחר שווירוס הקורונה דחף את ענף הכושר כולו לקצה. הרשת מתמודדת עם חובות מכבידים, התדרדרות בביצועים ונגיף שאילץ אותה לסגור ב-16 במרץ את 450 מועדני הכושר שהיא מפעילה.

"אם מועדוני הכושר לא ייפתחו, הענף כולו בסכנת קריסה, שתגרום להתווספות של 150 אלף איש למעגלי האבטלה", אומר ל"גלובס" חיים פרנקל, מנכ"ל ובעלים רשת מועדוני הכושר SPACE, המפעילה כ-20 מועדונים ומעסיקה למעלה מ-700 עובדים.

פרנקל חבר לחברות גדולות ולעסקי סטודיו פרטיים בתחום הכושר, כדי להוביל את המאבק להחזרת הענף לפעילות. לדבריו, הוא מייצג יחד עם הרשת שבבעלותו כ-200 עסקים, בהם רשת הולמס פלייס, גו אקטיב, סטודיו סי ואחרות.

"הירידה בתנועת המתאמנים התחילה עוד לפני ההסגר - כבר בתחילת מרץ. אני כל יום מקווה לגלות שהתעוררתי מה'קומה' שהשוק נמצא בה, שזה היה חלום רע", הוא אומר ומוסיף: "כל יום שהתעשייה הזו משותקת מגדיל את הסיכויים לפגיעה אקוטית ביכולת של מכוני הכושר להחזיר חלק מהעובדים. פוטנציאל הנזק יכול להגיע אף ל-70%".

גם מנכ"לית חברת הולמס פלייס, קרן שתוי, יצאה בסוף השבוע האחרון בקריאה למשרד הבריאות לפתוח את המכונים. "היום כבר אין מחלוקת לגבי החשיבות של הכושר והספורט כרפואה מונעת. אני קוראת למקבלי ההחלטות להחליט בפעימה הראשונה על פתיחת מועדוני הכושר, החזרת עם ישראל לכושר היא מרכיב מרכזי בשמירה על בריאות הציבור".

איבדו את המבוגרים? 

חדרי הכושר לא חזרו לפעילות בפעימה הראשונה, ולפי התמונה המסתמנת כיום נראה כי החזרה שלהם לפעילות עדיין רחוקה מלהתרחש. אלא שבניגוד למגזרי ההסעדה וההלבשה, בתחום מועדוני הספורט המודל העסקי מתבסס על לקוחות קבועים ועל מנויים. לדברי פרנקל, "אנחנו מאבדים כל הזמן בצורה אורגנית לקוחות, אנחנו מאבדים לקוחות שעוזבים - הם פונים לביטולי עסק, ואומרים - אני לא יודע מתי אתם חוזרים, וההפחדות של גורמי הבריאות גורמות להם בראש ובראשונה לבטל מנויים. אני גם לא יודע מתי נחזור, אין כרגע שום צפי לחזרה". פרנקל חושש גם לגבי קהלים ספציפיים שלא יחזרו - "אני מעריך את כל לקוחות ה-65 כנראה לא נראה עד ינואר. ברגע שהקהל הזה יצא מהמעגל שלנו לתקופה - איבדנו הכנסה".

כך למשל, חברת מועדוני הכושר הציבורית הולמס פלייס ישראל, שבבעלותה 30 מועדוני כושר ונחשבת לאחת הגדולות והמבוססות בתחום, דיווחה בחודש שעבר כי בעקבות הנחיות הממשלה לסגור את מועדוני הכושר, היא נאלצה להוציא לחופשה ללא תשלום את כל עובדיה ומנהליה וכן את אלו המועסקים בחברות הבנות.

אם ניתן להשליך מהדיווחים של הולמס פלייס גם על רשתות גדולות נוספות בענף - היות והחברות בענף עובדות על בסיס של מינויים חודשיים, משמעות ההסגר עבורן היא הקפאה מלאה של ההכנסות.

הולמס פלייס פרטה בדיווחיה, כי "היות והחברה עובדת על בסיס של מינויים חודשיים, בשל הפסקת פעילות המועדונים לחברה לא תהיינה הכנסות והשלכות יישום הנחיות הממשלה על תוצאות החברה עלולות להיות בעלות השפעה שלילית מהותית, כאשר מידת מהותיות ההשפעה תיגזר, באופן טבעי, ממשך תקופת הסגירה". במקביל, היא מגלה כי שלחה מכתב לכלל בעלי הנכסים בו הודיעה כי היא מפסיקה לשלם שכר דירה ודמי ניהול בתקופת הסגירה.

בהמשך, הולמס פלייס עדכנה ב-19 במרץ 2020 כי עקב השלכות משבר הקורונה היא ניצלה את מלוא מסגרת האשראי לזמן קצר העומדת לרשותה בהיקף של 20 מיליון שקל בריבית בשיעור של 5.2%-10.4% בתלות במדרגת ניצול המסגרת. מדובר בצעד שנועד להזרים לחברה מזומנים על מנת לצלוח את התקופה הנוכחית. עם זאת, מציינת הולמס פלייס כי לאור רמת הנזילות הנוכחית שלה ויחס חוב ל-EBITDA שהוא נמוך מ-1, היא מעריכה כי יש לה יכולת פיננסית להתמודדות עם השלכות סגירת המועדונים ותהיה מוכנה לחזרה לפעילות מלאה מיד כשיותר לה.

הבעיה באימונים מקוונים 

אלא שמתוך הכאוס, פורצת גם היצירתיות של היחידים. מתאמני ספורט שביקשו לשמר את השגרה שלהם מיהרו לרכוש ציוד ספורט הביתה - משקולות, מזרונים ואפילו אופני כושר, עד כדי חיסול המלאי של מוצרים פופולריים ברשתות, כמו דקטלון או מגה ספורט.

במקביל, בעוד שרשתות גדולות פרסמו אימונים מוקלטים ללא תשלום, שלא מספקים להם הכנסה, יותר ויותר מאמנים פרטיים ובעלי סטודיו לפילאטיס או אירובי החלו למצוא חלופות בדמות אימון מקוון בתשלום. המאמנים משתמשים באפליקציה לשיחות הוידיאו זום ומעביר אימון בשידור חי שיכול לנוע ממתאמן אחד, ולעיתים גם לכלול עשרות רבות של מתאמנים. בינתיים נראה שדווקא עצמאים בעלי סטודיו לפילאטיס ולאירובי מצליחים לשמר הכנסה גם בימים אלה.

ואולם, לדברי פרנקל, שמוביל את המאבק הענפי, הפתרון הזה הרבה פחות רלוונטי למי שנהגו להתאמן בחדרי כושר. "אנחנו נותנים פעילות אונליין - כל הפעילויות האלה מצולמות ומועלות בחינם כדי לתת מענה ללקוחות שלי פעילות ספורטיבית. אין ספק שנפתחה פה נישה חדשה, שכנראה חלקם ימשיכו בפעילות הזו, ועדיין זה לא תחליף לרשתות הגדולות. איך אני יכול לעשות זום של 70 אלף לקוחות? איך אפשר לתת מרחוק אימון של מכון כושר? הפעילות הזו היא פלסטר, היא לא תחליף אמיתי".

למעשה, בניגוד למגזרי פעילות אחרים שמקווים לחזור לשגרה ביום שאחרי המשבר, החשש בענף נוגע לא רק לתקופת ההסגר, כי אם גם הרבה מעבר אליו - חשש מהידבקות שילווה את המתאמנים גם שנה קדימה, וגרוע מכך - מיתון שיגרום לירידה בהכנסה הממוצעת, ולקיטון במעגל הצרכנים שיוכלו להרשות לעצמם הוצאה על פעילות ספורטיבית.

"אנשים עלולים להתייחס לזה כאל מותרות, ולא יעשו מנוי כי מצבם הכלכלי ייחלש", חוששים בענף. בענף הספורט גורסים כי האוויר הכלכלי והמצב של הלקוחות יאפשר "שלושה שבועות עד חודש עד שיתחילו בעיות כלכליות מצד הרשתות והמועדונים הפרטיים", וטוענים כי כבר כרגע הבעלים לא מצליחים למשוך שכר ונעזרים בכספים של חסכונות. "אם הקהל לא יראה שינוי תהיה מגפה של ביטולי מנוי, ונצטרך לבנות את התעשייה הזו מחדש" הם חותמים. 

עוד כתבות

מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלה / צילום: Associated Press

עסקת ענק בשוק הגיימינג: מיקרוסופט רוכשת ב-7.5 מיליארד דולר את בת'סדה

בת'סדה מפתחת כמה מסדרות משחקי הווידיאו המצליחות בתעשייה, כמו דום ו-Fallout ● פעילות המשחקים של מיקרוסופט מ-15 בתי סטודיו כיום ל-23 אחרי סיום העסקה

עדיאל שמרון /  צילום: שלומי יוסף

בהלת המחסנים: המדינה מכרה שטח למרלו"גים בכחצי מיליארד שקל

רשות מקרקעי ישראל תקבל כ-524 מיליון שקל ממכירת קרקע באזור התעשייה יואב שבדרום ● הרוכשת העיקרית היא איסתא מרכזים לוגיסטיים שתשלם 289 מיליון שקל עבור זכייתה בארבעה מכרזים ● קבוצת שיבולת ואיש העסקים תומר כץ זכו במכרז בשטח של 27 דונם וישלמו לרמ"י כ-49 מיליון שקל

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

לקראת החמרות בסגר: כ"ץ הורה להכין תוכנית להפעלה מצומצמת של הסקטור העסקי

התוכנית תוצג בפני רה"מ ותועלה לדיון בקבינט הקורונה ● השר כ"ץ הבהיר לרה"מ כי המגזר העיסקי הוא הלב הפועם של הכלכלה הישראלית ויש לעשות הכל כדי לשמר את פעילותו, תוך התנהלות נכונה

שופטת העליון רות ביידר גינסבורג / צילום: Charles Dharapak, Associated Press

מותה של רות ביידר גינסבורג דוחף את העליון עמוק אל תוך שדה הקרב הפוליטי

מותה של שופטת העליון שהפכה לאייקון תרבותי עשוי לבסס את הרוב לשמרנים בבית המשפט ולהכריע את הנורמות החברתיות בארה"ב ● טראמפ כבר הצהיר כי ימנה מחליפה בהקדם והדמוקרטים מאיימים להשתמש בכל הכלים שברשותם כדי להעביר את המינוי להכרעתו של הנשיא שייבחר בנובמבר

נפתלי בנט / צילום: אמיר מאירי

בדיקת קורונה חינם לכל דיכפין: האם זה נפוץ בעולם?

כמה מדינות יספקו לכל תושב מודאג בדיקת קורונה במחיר נמוך? פחות ממה שבנט חושב ● "המשרוקית של גלובס"

פרוייקט פרי הורייזן בבת ים / צילום: תמר מצפי, גלובס

בור במקום בית: כך נראות קבוצות הרכישה של אלדד פרי אחרי הקריסה

הבניין עם הבריכה במרכז פ"ת ששווק כאזור נוצץ, המגדל היוקרתי בבת ים שהובטחו בו דירות זולות וקבוצת הרכישה ברחובות שגילתה במפתיע ששווקו בפרויקט דירות "על הנייר" ● "גלובס" יצא בעקבות 3 קבוצות רכישה שארגנה פרי נדל"ן, וגילה עד כמה עמוקה התסבוכת של חבריהן

איקאה בישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

לא רק אופנה ומזון: חל"ת גם למעל מ-1,000 עובדי ענקית הריהוט איקאה

קמעונאית הריהוט השבדית הוציאה לחל"ת למעלה מ-1,000 עובדים ● חלק מעובדי המטה וחלק מעובדי שירות הלקוחות ימשיכו לעבוד כרגיל

 

 

ועדת הקרונה בראשות ח"כ יפעת שאשא ביטון / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

יו"ר איגוד רופאי הציבור חגי לוין: "שיטת האקורדיון היא אסון"

ועדת הקורונה דנה הבוקר בהיערכות ליום שאחרי הסגר ● פרופ' גרוטו: "אסטרטגיית היציאה כוללת שלושה מרכיבים: חזרה הדרגתית למודל הרמזור, איתור וקטיעת שרשראות הדבקה והתעצמות בתי החולים" ● משרד הבריאות: "3,994 רופאים ואחיות בבידוד. 1,700 רופאים ואחיות מאומתים"

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

אושר קיצוץ שכר השרים וחברי הכנסת; כ"ץ: יכלול גם שופטים

ישיבת הממשלה אישרה להפחית את שכר חברי הכנסת והשרים ב-10% לצד ביטול עדכון השכר בתחילת 2021 ● כ"ץ ייבחן הרחבה של קיצוץ השכר גם על נושאי משרה נוספים, בהם הנשיא, מבקר המדינה, נגיד בנק ישראל ושופטים

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

עליות באירופה בפתיחה לאחר הנפילות שנרשמו אתמול

המדדים המובילים באסיה מאבדים עד 0.8% מערכם ● החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים בעד 0.4% בשעה זו

חולה קורונה מטופל בבית החולים שיבא / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

שערי צדק ואסותא באשדוד הודיעו שלא יקבלו עוד חולי קורונה

העומס בבתי החולים בשל מגפת הקורונה: שני בתי חולים כבר הודיעו כי לא יוכלו לקלוט עוד חולי קורונה בשל העומס במחלקות ● משרד הבריאות העביר בקשה לכלל בתי החולים לפתוח מחלקות קורונה נוספות על חשבון מחלקות פנימיות כאשר התפוסה במחלקות הקורונה מגיעה ל-80%

שופטת העליון רות ביידר גינסבורג / צילום: Charles Dharapak, Associated Press

האם הקרב על בית המשפט העליון יכריע את הבחירות לטובת טראמפ?

מותה של שופטת בית המשפט העליון האמריקאי, רות ביידר גינסבורג, הוא אירוע היסטורי שטורף את הקלפים במרוץ לנשיאות ● ד"ר אודי זומר, ראש המרכז לחקר ארה"ב באוניברסיטת ת״א, מתארח בפרק מיוחד של פודקאסט 'המדריך לטראמפיסט' כדי למפות את ההשלכות ● האזינו

מאבטח בסניף בנק לאומי. בבנקים מסבירים כי הם ממשיכים לעבוד ויש להם הוצאות / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הבנקים שוב סוגרים סניפים בשל הסגר: לא יתנו שירות פרוטנלי ב-20% מהסניפים

הפיקוח על הבנקים מאפשר סגירת סניפים ושינוי שעות הפעילות הרגילות בסניפי הבנקים ● בשיא הסגר הראשון היו פתוחים לשירות פרונטלי רק 15% מסניפי הבנקים

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

המשפטנים הבכירים תוקפים: "רה"מ מעדיף פקידים צייתנים ונאמנים ולכן ממנה ממלאי מקום. זו קטסטרופה"

על רקע החלטת אוחנה להאריך בחצי שנה את כהונתו של ניצב מוטי כהן כמ"מ המפכ"ל, תוקפים משפטנים בכירים את הימנעות נתניהו ושריו ממינויי קבע לשורת תפקידים בכירים, בהם פרקליט מדינה וראש אגף תקציבים • לדבריהם, מדובר ב"קטסטרופה ציבורית-ניהולית" המחלישה את שומרי הסף

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון, לע"מ

הפרת בידוד שלישית בצוות הבכיר של ראש הממשלה נתניהו

יועצו המדיני של ראש הממשלה ראובן עזר, שחזר בשבוע שעבר מוושינגטון ונדרש לשהות בבידוד, נראה ביום שישי האחרון עורך קניות במבשרת ציון ● זו ההפרה השנייה של עזר, שיצא לריצה מחוץ למלון בארה"ב כשגם אז היה אמור לשהות בבידוד ● אתמול נצפה יועץ אחר של נתניהו, טופז לוק, כאשר הוא מצלם מפגינים בבלפור ומפר גם את הוראות הבידוד שלו

גל"צ / צילום: יח"צ

הדרך לגלי צה"ל: משתחררים טריים מהתחנה פתחו קורס הכנה למבחני המיון

כתב התקשורת והתחבורה לשעבר של התחנה הצבאית אליאב בטיטו הודיע בטוויטר על פתיחת קורס הכנה למבחני המיון של התחנה הצבאית ● הציוץ ספג ביקורת רבה וחלק מהמגיבים, בוגרי התחנה, אף הציעו את השירות בחינם

הדיון בועדת הכספים שבו אושרה הורדת המס, שהוצמדה לאישור המענקים לאזרחים  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

בלי תקציב ובלי פירוט על התוספת: 11 מיליארד שקל אושרו אך לא הועברו

מדובר בתקציב ההמשכי שאושר בהיעדר הסכמות פוליטיות על תקציב מדינה • עד כה באוצר סירבו לתת פירוט מלא של ההעברות המתוכננות ● הוועדה תתכנס ברביעי

חנויות סגורות לאורך הרחוב בעקבות הסגר השני / צילום: כדיה לוי, גלובס

מחלוקת בין ארגוני התעשיינים והעסקים סביב מתווה האוצר לתשלום ימי הבידוד

עוד 8 ימים אמורה המדינה לספק תשובה לשאלה מי ישלם על ימי הבידוד של העובדים במשק, אך מתברר כי עד כה אין הסכמה על המתווה שהציע האוצר ● בנשיאות המגזר העסקי ובהתאחדות המלאכה והתעשייה מסרבים לשמוע על כל מתווה שממשיך להטיל נטל של ימי בידוד על המעסיקים

טים קוק / צילום: AP - Jeff Chiu

עדכון הגרסה של אפל מסעיר את עולם הפרסום? חכו לחידוש של גוגל

המהלך המתוכנן של אפל להגברת הפרטיות עורר גלים בקרב השחקנים בעולם הדיגיטלי, בהם פייסבוק, שביקרה אותו בחריפות מחשש שיפגע בהכנסות ● אבל הדרמה האמיתית בענף נמצאת מעבר לפינה עם הכוונה של גוגל שלא לאפשר העברת מידע לטכנולוגיות הקוקיז של גולשי הכרום

סיון קלינגבייל  / צילום: יח"צ

עורכת חדשה לדה מרקר: סיון קלינגבייל תמונה במקום אבי בר-אלי

בר-אלי פורש לאחר שלוש שנים בתפקיד ● רותם שטרקמן ישוב לתפקיד סגן העורכת