גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מיין סטריט .Vs וול סטריט: השאלה הכי מטרידה בשוק בימי הקורונה

מגפת הקורונה היא אירוע בינלאומי, שסביר להניח כי נראה את השפעותיו על הכלכלה עוד זמן רב ● לכן מומלץ למשקיעים להתרכז באלוקציה ענפית, ופחות באלוקציה עולמית, כפי שרבים מהם רגילים

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס
בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

השאלה שהכי מטרידה את המשקיעים בימים אלה, היא איך ייתכן שנוצר פער גדול כל כך בין הכלכלה הפיננסית לכלכלה הריאלית.

הראלי בשוק המניות שאנו רואים כעת, מתעלם מהעובדה, למשל, שחלקים מארה"ב ואירופה עדיין נתונים בסגר; שמספר המובטלים בכל העולם קרוב למספרים שראתה ארה"ב סביב השפל הגדול של שנות ה-30 במאה שעברה; ושחברות המפרסמות נתונים כספיים, ממשיכות להוריד תחזיות רווח.

חלק מההסברים לפער נעוצים ברמת הריבית הנמוכה, בצעדים המהירים והאגרסיביים של הבנקים המרכזיים להבטיח את היציבות הפיננסית, וגם בנכונות הממשלות, מי יותר ומי פחות, לגשר על תקופת הסגר עם ביטחון תעסוקתי ותמריצים לעסקים ולאזרחים.

הסבר נוסף, לא פחות חשוב, נובע מהאופי של השווקים לגלם ציפיות קדימה. כפי שבירידות החדות של מרץ גילמו אי-ודאות והיעדר יכולת לצפות את ההתפתחויות הצפויות, כעת מסתכלים השווקים קדימה לטווח של מספר חודשים, נותנים משקל גבוה יותר לחזרה לשגרה ומתמלאים אופטימיות.

הטכנולוגיה ממשיכה להיות השקעה מועדפת

הסתכלות מקרוב אחר ההתאוששות של השווקים מעלה כי קיימת שונות ענפית חזקה מאוד בתוך התיקון הנוכחי. אז השאלה העיקרית היא מה צפוי קדימה?

מגפת הקורונה היא אירוע בינלאומי, שסביר להניח כי נראה את השפעותיו על הכלכלה ועל ההתנהגות של עסקים ואנשים עוד הרבה זמן. לכן, ההסתכלות כמשקיעים צריכה להתרכז במידה רבה באלוקציה ענפית, ואולי פחות באלוקציה עולמית, כפי שרגילים להסתכל משקיעים רבים. הביצוע היחסי של שוק מנייתי בארה"ב, באסיה או באירופה ייגזר במידה רבה מההרכב הענפי שלו.

להערכתנו ב-IBI, תחום הטכנולוגיה ממשיך להיות התחום המועדף כיום להשקעה. העבודה מרחוק, הלמידה מרחוק, התייעצות אונליין עם רופא והקניות המקוונות, כל אלה הפכו להיות חלק בלתי נפרד מחיינו בתקופה האחרונה, והם כאן כדי להישאר. גם חברות מבינות מצדן שהשקעות בתחום התשתיות הדיגיטליות ושדרוג מערכות המידע הקיימות הכרחיים, בוודאי בעולם של "ריחוק חברתי". ביקוש לשירותים אלה יוצר שרשרת של ביקושים לשירותי ענן, אבטחה, צורכי רוחב פס, אחסון דאטה וניתוחו, וכל אל הופכים את תתי הסקטורים האלה להשקעות מעניינות להמשך. תחומים אלה דומים במידה מסוימת להשקעה בתשתיות פיזיות, שמקדמות ממשלות לצורך האצת היציאה מהמשבר.

גם תחום הבריאות ממשיך להוות מוקד מעניין קדימה. הגדלת תקציבי בריאות, ציוד רפואי והשקעות במחקר ופיתוח, באמצעות הגדלת תקציבים ממשלתיים, ייהנו להערכתנו מרוח גבית לנוכח לקחי ההתמודדות עם משבר הקורונה וההבנה שמערכות אלה הוזנחו בסדרי העדיפויות בכל העולם.

בהסתכלות על הסקטורים שנשארו מאחור, עשוי סקטור הפיננסים בארה"ב להוות הזדמנות מעניינת, גם בהשוואה ביחס לענף הבנקאות הישראלי. בעולם של ריבית אפסית, שילווה אותנו בשנים הקרובות, עם מרווחים נמוכים ועלייה בהפרשות, פועל הענף כיום בסביבה מאתגרת יותר. עם זאת, המחירים של המניות מגלמים כבר חלק גדול מהשפעות אלה. מכפיל הון של סביב 0.7%-0.8% על הבנקים האמריקאים, שכבר בדוחות האחרונים הציגו עלייה חדה ברמת ההפרשות לחובות בעייתיים, עדיפים על מחירים דומים בבנקים המקומיים.

כדאי להיזהר מהשקעה באנרגיה

אף כי תחום האנרגיה נראה חבוט, כדאי להיזהר מהשקעה בו קדימה. מבחינה כלכלית, הירידה בביקושים לנפט וגז על רקע מגבלות התנועה בעולם, פוגשת עודף היצע עולמי, שעדיין לא ביצע התאמה של חברות מפיקות ומלאים. עד למחירי שיווי משקל, במצב הנוכחי, נצטרך לראות תחילה קונסולידציה של חברות, שלא כדאי להן להפיק במחירי הנפט הנוכחיים ומתקשות לעמוד בנטל החוב.

גם מבחינת כלי ההשקעה, יש להבחין בין השקעה בסחורה עצמה, בחוזים עתידיים על הנפט לטווחים שונים, ובין השקעה במניות של חברות אנרגיה. קניית הסחורה עצמה אינה אופציה למשקיעים פיננסיים, ואילו השקעה בחוזים עשויה לייצר מצבים קיצוניים בעת גלגולי החוזים הקרובים לרחוקים, ולהסב למשקיע הפסדים גם אם הנפט עלה באותה תקופה. השקעה בחברות אנרגיה יכולה להיות אופציה מועדפת, אבל מחיר הנפט המגולם במחירי חברות אלה גבוה בהרבה ביחס למחיר הנפט.

אי הוודאות בשווקים עדיין קיימת, גם אם תחושת החזרה לשגרה גורמת לרבים להרגיש ביטחון יחסי. לכן, בפן ההשקעות יש לנקוט גישה זהירה קדימה. צריך רק לזכור שבעולם שבו בנקים מרכזיים וממשלות שופכים כסף ותוכניות סיוע, ואלטרנטיבת הריבית תיוותר נמוכה לאורך זמן, ההשקעה בשווקים כדאית.

עכשיו כשנרגע הצונאמי בשווקים, חשוב שהמשקיע יגדיר, יחד עם איש מקצוע, את רמת הסיכון המתאימה לו - וידבוק בה, גם כשהסביבה רועשת. זה יבטיח התאמה של תיק השקעות בצורה מלאה לצרכים האמיתיים של המשקיע, וזה ימנע ממנו לבצע בלחץ תנועות חדות החוצה ופנימה מהשווקים ולתוכם - טעויות שיכול לקחת שנים לתקן. 

הכותבת היא מנהלת השקעות ראשי ב-IBI ניהול תיקים. IBI בית השקעות מנהלת תיקי השקעות. לחברה ו/או לחברות הקשורות לה עשויות להיות אחזקה ישירה/עקיפה במניות ובחברות המוזכרות בכתבה. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ או שיווק המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

עוד כתבות

בנימין נתניהו וישראל כ"ץ / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

תתעוררו. ישראל כבר לא דוהרת למשבר הכלכלי החמור בתולדותיה, היא נמצאת בעיצומו

המשבר הכלכלי, העסקי והחברתי הוא בממדים חסרי תקדים, מדינת ישראל כבר לא דוהרת למשבר הכלכלי החמור בתולדותיה - היא נמצאת בעיצומו, ואפילו תקציב אין ● שר האוצר מתרשל, ראש הממשלה נפקד, שר הכלכלה החדש מנמנם ופקידי האוצר לוקים בקיבעון מחשבתי חמור

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הקורונה ואני או מי אמר ריבונות? מה באמת קורה בטוויטר של בנימין נתניהו

"גלובס" מנתח את ההתבטאויות של ראש הממשלה בטוויטר מתחילת משבר הקורונה ועד היום ● הקורונה עצמה בולטת באזכורים אבל ביטויים כמו אבטלה או חל"ת פחות ● ויש גם לא מעט ציוצים על מערכת המשפט. ומה עם הריבונות?

כאן 11, קשת ורשת / צילום: יח"צ, תמר מצפי

הנוכחות הנשית בטלוויזיה נמצאת במגמת ירידה

נתונים שנאספו לבקשת עמותת "הצלחה" ונחשפים ב"גלובס": 85% מהמומחים על המסך הם גברים

מתרגלים ריחוק חברתי במשרדי מרכז הסחר העולמי / צילום: Dinuka Liyanawatte, רויטרס

יותר בריא, פחות מתוח? איך ייראה המשרד בעידן הפוסט-קורונה

יותר ויותר מעסיקים מתחילים לחשוב על תכנון משרדים שהעובדים ירגישו בטוחים לחזור אליהם ● לטכנולוגיה יהיה תפקיד מרכזי במשרד החדש

אמנון שעשוע / צילום: רפי קוץ, גלובס

"אנחנו יכולים לעבור מכאן בלחיצת כפתור": אמנון שעשוע בראיון מודאג

משבר הקורונה תפס את אמנון שעשוע בין שני עולמות: מצד אחד, מוביל רכישת ענק שתסייע למיזם הרכב האוטונומי מובילאיי; מצד שני, מייעץ לראש הממשלה בנושא מדיניות הקורונה • בראיון ל"גלובס" הוא מספר על החיבור המוצלח עם אינטל, והחשש שישראל תחמיץ הזדמנות להוביל את מהפכת הרכב

ברים ומסעדות נפתחים מחדש לאחר הסגר ממושך / צילום: כדיה לוי, גלובס

"הגבלת המסעדות ומקומות הבילוי ל-50 איש, משמעותה סגירת הענף"

בענף המסעדנות מגיבים בחשש רב לדיווחים על כך שמשרד הבריאות ממליץ לקבינט הקורונה להגביל את כמות הלקוחות במסעדות ובמקומות הבילוי בשל העלייה בתחלואה ● יו"ר איגוד המסעדות, שי ברמן: "הפתרון של סגירת העסקים, מוצה. ממשלת ישראל תאלץ למצוא פתרון אחר למחדליה"

קניות ברשת יוחננוף / צילום: כדיה לוי, גלובס

החשש ממגבלות חזר, והציבור שב להסתער על רשתות המזון

אחרי שמשרד הבריאות דיווח כי אתמול נרשמו 1,107 מאובחנים חדשים שנדבקו בווירוס הקורונה, רשתות קמעונאות המזון מדווחות על זינוק של כ-30%, במכירות בחנויות הפיזיות, ושל כ-50% במכירות באונליין ביחס לשגרה בימים האחרונים, וסלי הקנייה גדלו בצורה חריגה

כאוס / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

שרשרת כשלים, העדר שקיפות והנחיות סותרות: כל הדרך לכאוס של גל הקורונה השני

איך התדרדרה ישראל לפתחו של גל שני עם מאות נדבקים בקורונה מדי יום וציבור שאיבד אמון? ● פרופ' ורדה ליברמן, מומחית בעלת שם עולמי לקבלת החלטות, חושבת שהאשם הוא בחוסר השקיפות: "בתנאים של שקיפות אפשר היה להודות במה שלא יודעים ולהסביר את השיקולים מאחורי ההנחיות"

המשתתפים בתוכנית בוטקאמפ ללימודי תכנות לחברה הבדואית / צילום: עדי לוי סלמה

התוכנית שמנסה להביא צעירים בדואים להייטק: "יצרנו אצלם ציפיות ואז הגיע המשבר"

תוכנית בוטקאמפ ללימודי תכנות שמה לה למטרה להביא אל ההייטק את האוכלוסייה שהכי רחוקה ממנו - הבדואים ● צעירים וצעירות השתתפו במיזם הראשוני, בתקווה לעבוד בתחום ולהיות מודל לחיקוי ● דפנה גבר ליפשיץ, מנכ"לית תפוח: "ה’מאני טיים’ הוא למצוא להם משרה בחברת הייטק ולהצליח"

קובי בר נתן, הממונה על השכר במשרד האוצר / צילום: איל יצהר, גלובס

"לא יהיו פיטורים במגזר הציבורי; נראה קיצוץ בשכר"

בשבוע שבו משבר הקורונה מכה במגזר הפרטי עם דיווחים על חברות ענק שמפטרות מאות עובדים, מפרסם הממונה על השכר באוצר קובי בר-נתן את הדוח השנתי שלו, שמגלה כמה מנותקים תנאי העובדים במגזר הציבורי מכלל המשק • איך ולמה זה קורה? • פודקאסט "הצוללת", האזינו

ריבלין, נתניהו וגנץ באזכרה של הנשיא לשעבר פרס / צילום: לע"מ

עשה לו בנט: נתניהו מבטל את הצעותיו של גנץ למרות שיש לו שליטה בחצי ממשלה

אמנון שעשוע, חברת מובילאיי / צילום: רפי קוץ, גלובס

אמנון שעשוע בראיון בלעדי ל"גלובס": "אי אפשר לעשות סגר נוסף, יהיה פה מרד"

שעשוע, סגן נשיא אינטל העולמית ומי שייעץ לרה"מ נתניהו בגל הראשון, מתייחס בראיון נרחב שיתפרסם בסוף השבוע ב"גלובס" לקורונה וגם למשבר הכלכלי, מותח ביקורת על הרגולציה הישראלית ומנתח את עתיד עולם התחבורה

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: Abir Sultan, AP

נתניהו: "אציג בקרוב תוכנית סיוע כלכלית לחצי השנה הקרובה"

ראש הממשלה הערב: "אנחנו חייבים לחזור למגבלות כדי לשטח את העקומה" ● בישיבת קבינט הקורונה שהתקיימה אחר הצהריים התפתח עימות כאשר גנץ צייץ את דרישתו כי הסמכויות לטיפול במשבר יועברו לפיקוד העורף; נתניהו איים בבחירות

בדיקת קורונה לאנשים שהיו חשופים להתפרצות בשוק המזון הסיטונאי שינפאדי בבייג‘ינג  / צילום: Mark Schiefelbein, AP

נתניהו הוא הראשון לזהות, ואז לאבד עניין

רמת הטיפול בקורונה ירדה כשראש הממשלה הבין שלא מדובר באיום קיומי ● נתניהו זוכה לשבחים על קבלת החלטות, אבל בביצוע בפועל הוא הרבה פחות מוצלח, וגם משרד הבריאות לא בנוי לזה ● שום דבר לא ישתנה עד שהניהול יעבור לגוף ולאדם שמתמחה בביצוע, או ששוב ירחף ברקע אסון ויוכרז סגר

בנימין נתניהו / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

מלכוד המימון של נתניהו: עתירה לבג"ץ עלולה להרשיע אותו בתיק 1000

המחלוקת בין נתניהו למנדלבליט בעניין קבלת המתנה מספנסר פרטרידג' אינה התגוששות משפטית בין השניים, אלא בלב כתב האישום נגד רה"מ ● אם נתניהו יעתור נגד היועמ"ש לבג"ץ, הוא מסתכן בקבלת קביעות שיפוטיות קשות נגד קו ההגנה שלו במשפטו הפלילי, סנגוריו לא ייקחו את הסיכון הזה

בנימין נתניהו / צילום: Matt Rourke, Associated Press

סופית: רה"מ נתניהו לא יוכל לקבל מימון להגנתו המשפטית מאנשי עסקים המקורבים אליו

ועדת ההיתרים הודיעה כי על ראש הממשלה להחזיר 30 אלף דולר שקיבל ממקורבו לצורך מימון הגנתו המשפטית ● עם זאת, הוועדה קבעה כי נתניהו לא צריך להחזיר את הסכום של 270 אלף דולר שקיבל לצורך ההגנה המשפטית של רעייתו בתיק פרשת המעונות

ברצלונה/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

משקיעים בנדל"ן מחוץ לישראל, אל תיפלו למלכודת המיסוי

עם קורונה או בלי, מרכיב מרכזי שעשוי להפוך השקעה בנדל"ן מעבר לים הוא תחום המיסוי ● אל תוותרו על שיעורי הבית בנושא

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

הלחץ של מספרי החולים מעבר לים גבר, בורסות אירופה ננעלו בירידות

לאחר תבוסה בבחירות המקומיות, ממשלת צרפת התפטרה לבקשת הנשיא עמנואל מקרון ● הבורסות באסיה ננעלו בעליות חדות ● לא מתקיים מסחר בארה"ב הערב לרגל ערב יום העצמאות האמריקאי ● עם רוח גבית מנתוני המשרות בארה"ב, וול סטריט ננעלה בירוק אתמול

גילת לווינים / צילום: תמר מצפי, גלובס

מנכ"ל גילת יונה עובדיה עוזב את תפקידו במפתיע

סמנכ"ל הכספים עדי צפדיה יחליפו כמנכ"ל זמני, ועובדיה ימשיך לייעץ לחברה בתהליך המיזוג עם קומטק ● זכאי לבונוס של מיליון דולר בגין המכירה לקומטק

פקחים פועלים ברחבי הארץ תחת משטר הקורונה תוך כדי תשאול ותחקור אזרחים / צילום: כדיה לוי, גלובס

כשרה"מ והיועמ"ש עושים יד אחת נגד האינטרס הציבורי לחשיפת מידע

בזמן שחוק המעקבים פוגע בזכות לפרטיות של כולנו, ובניגוד לעמדת התנועה לחופש המידע, מנדלבליט ונתניהו מנהלים מאבק בעייתי מאוד על הפרטיות של עובדי ציבור • בית המשפט העליון יכריע בקרוב בנושא • התנועה: לא לאפשר שימוש בפרטיות להסתרת הליכי קבלת החלטות