גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"מי שנשאר בבית סובל מהבדידות עוד יותר": מה תעשה הקורונה לענף הדיור המוגן

מגפה שפוגעת בקשישים? יורם בן פורת, מנכ"ל רשת הדיור המוגן של קבוצת עזריאלי, חונך בית חדש ביישוב להבים ● ""לא היה פשוט לשכנע את קבוצת עזריאלי להיכנס לתחום הזה, שהוא לא נוצץ או הייטקי"

יורם בן פורת / צילום: פאלאס להבים
יורם בן פורת / צילום: פאלאס להבים

"הקורונה נחתה עלינו כמו כולם בלי הרבה הבנה על מה עומד להתרחש", אומר יורם בן פורת, מנהל תחום הדיור המוגן בקבוצת עזריאלי.

ברשת שבן פורת מנהל יש מבני דיור מוגן בתל אביב (ליד בית החולים איכילוב), ברעננה (ליד בית לוינשטיין), במודיעין ואחד חדש בלהבים. בימים אלה מתוכננים פרויקטים במזרח ראשון לציון ועל קניון מלחה בירושלים. בסה"כ 1,144 יח"ד ועוד 550 בתכנון ובהקמה.

דיירי בתי האבות והדיור המוגן מוגדרים כאוכלוסייה בסיכון גבוה ולכן היו סגורים במתחמי המגורים שלהם במשך זמן רב. בבתי האבות, בעיקר הסיעודיים, היה שיעור גבוה של הדבקות. בדיור המוגן - שם כל דייר חי בדירה משלו - לא נרשמו שיעורי הדבקה חריגים.

בית אבות / צילום: שלומי יוסף

הקורונה הציבה בפני המוסדות המטפלים בקשישים אתגר גדול. תוכל להרחיב על ההתמודדות שלכם עם הנושא?
"עשינו התאמות מהירות. רכשנו בתוך ימים בודדים ציוד וסגרנו את הבתים הרבה לפני בקשת המדינה. מתוך כ-1,100 דיירים ועוד 500 עובדים, עשינו בדיקות ל-1,100 איש. תחת עולם הקורונה אנחנו מייצרים עולם תוכן מקסימלי לדיירים שלנו".

איך הדיירים שלכם הגיבו להגבלות, למשל להיפגש עם המשפחות שלהם?
"אני חושב שחוסר ההתייחסות של הממשלה לנתק של הדיירים מהעולם החיצון ומהמשפחות שלהם הוא בעיה שעוד נתמודד איתה. עם הקורונה נצליח, אבל עם הנפש יש לנו עוד דרך ארוכה. המבוגרים סובלים מהיעדר האפשרות להסתובב חופשיים. בעיניי, אנחנו חייבים לטשטש את המשך ההסגר שנכפה עליהם".

אתה חושב שהקורונה תביא לירידה בביקוש לדיור המוגן?
"90% מהקשישים במדינת ישראל חיים בדירות שלהם. בדיור המוגן גרים בקושי 3%. אני לא מדבר על בתי אבות. לדעתי, מה שחווים אלה שחיים בדירות שלהם קשה עוד יותר. יש בידוד, נתק, חוסר יכולת לזוז. בדיור המוגן זה עובד אחרת, לכן אני חושב שנראה ביקוש מוגבר לדיור מוגן. להישאר עם הבן זוג בדירה סגורה ולדבר עם הילדים מהמרפסת במשך חודשיים זה לא אנושי ולא משנה באיזה גיל".

"צריך קרקע גדולה ולא יקרה"

בן פורת מכהן בתפקידו החל משנת 2013. בטרם מונה לתפקיד זה, שימש במשך כ-14 שנה כמנכ"ל רשת מגדלי הים התיכון.

קבוצת עזריאלי ידועה בעיקר כיזמית של הקמת קניוני ענק. הקניונים של הקבוצה בתל אביב, ברמת גן (קניון איילון), במודיעין, במלחה בירושלים ובראשון לציון, הפכו למוקדים ולציוני דרך במרחב האורבני.

הכניסה לתחום הדיור המוגן, אומר בן פורת, לא הייתה מובנת מאליה עבור הקבוצה: "לפני כשש שנים וחצי הגעתי לקבוצת עזריאלי והצגתי את הרעיון של תחום דיור מוגן. זה היה לא פשוט. קבוצת עזריאלי מאוד יציבה, והתחום הזה, שהוא עתיר כוח אדם ומקצוענות, ולא נוצץ או הייטקי, היה חדש להם. שנה שלמה בדקנו את השוק. לפני פטירתו של דוד עזריאלי עוד הספקנו לרכוש את המגרש שעליו הוקם הדיור המוגן במודיעין וזה הביא הרבה אתגר ונחת. אחרי שנתיים נפתחה לפנינו הזדמנות ורכשנו את פאלאס בתל אביב ואז כבר הייתה לנו פעילות".

עד כמה הפעילות משמעותית?
"כדי שנבין את קנה המידה - כל פרויקט שלנו הוא בהיקף של כ-45 אלף מ"ר ובעלות של 400 מיליון שקל".

על פי הדוח השנתי לשנת 2019 שפרסמה עזריאלי בסוף מרץ, תחום הדיור המוגן אמנם עדיין קטן יחסית בהיקפו, אך הוא אחד הצומחים בה. ה-FFO (תזרים המזומנים הנובע מהפעילות השוטפת) של פעילות הדיור המוגן של הקבוצה - גדל מ-45 מיליון שקל בשנת 2017 ל-165 מיליון שקל ב-2018, וירד מעט ל-153 מיליון שקל בשנת 2019. בקבוצה ייחסו את הגידול הזה לאכלוס של פאלאס במודיעין. כעת הם מתחילים לאכלס את הבית החדש ביישוב להבים. על פי החברה, נחתמו עד כה הסכמים ואופציות לגבי 106 דירות שהן כ-44% מדירות שלב א' של הפרויקט.

תזרים מזומנים מפעילות שוטפת

רבים מבני הגיל השלישי מעדיפים לגור במרכזי הערים, ליד מוקדי המסחר והתרבות ובקרבת תחבורה ציבורית נוחה. מאיפה בא הרעיון להקים בית דיור מוגן ביישוב להבים?
"הבחירה בלהבים קשורה, קודם כול, לזמינות קרקעות. הכי נכון זה לבנות במרכזי ערים, אבל במקומות אלה יש בעיה של קרקעות ושל מחיר. בסוף אני צריך לייצר מוצר שדייר יוכל לרכוש אותו ממני. כשהסתובבנו לפני שלוש שנים וחצי בלהבים היו כאלה שהיה להם ספק. אני, לעומת זאת, לאורך כל הדרך הסברתי לקבוצה שיש ביקוש כבוש שלא מטופל, מאילת ועד אשדוד. יש קהל ויש מודעות והכול צריך להתאים לסביבה. ביישוב קצת נבהלו בהתחלה, אבל מהר מאוד הבינו את היתרון של כניסת קבוצת עזריאלי ליישוב.

"להבים זה יישוב יוקרתי מאוד וקרוב לכביש 6 ולתחנת רכבת. בנוסף לכך, אין קרקעות בכזה סדר גודל בבאר שבע".

"הבית הזה מעסיק 220 עובדים"

איזה יתרון יש ליישוב וילות כמו להבים מנוכחות של קומפלקס דיור מוגן בסביבתו?
"דיור מוגן תורם לקהילה באופן ישיר. הבית הזה מעסיק כ-220 עובדים. כבר עכשיו, כשליש הם מלהבים. אני מדבר על רופאים, אחיות, כוח עזר, טבחים, אחזקה. אופי המבנה הוא שקט מאוד, משתלב בקהילה והוא פתוח לקהל. אין חג שבו אנחנו לא מזמינים את היישוב פנימה".

מי האנשים שבאים לגור בבית דיור מוגן בלהבים?
"כשהחלטנו בקבוצת מגדלי הים התיכון להקים בנורדיה בשרון כפר גמלאים, ומדובר על 60 דונם, שאלו אותי לא פעם מי ישב שם. היום נורדיה שווה 500 מיליון שקל והיא בתפוסה מלאה. רבים מהאנשים שגרים ברשת שלנו, שבאים מחתך סוציו אקונומי 7 ומעלה, ממשיכים בעיסוקים שלהם. מי שבא לדיור מוגן זה מבחירה. 80% מהדיירים שלנו מוכרים את הדירות שלהם ומשלמים כך את הפיקדון. כדי לחיות אצלנו ברווחה הם צריכים לפחות פנסיה אחת. התדמית שמציירים שזה נורא יקר, היא לא נכונה. זה בקושי 10% יותר מאשר בבית".

דיור מוגן של עזריאלי בלהבים / צילום: גלעד רדט

תוכל לתת קצת אומדן על מחירים?
"המחיר בלהבים של פיקדון ינוע בין מיליון שקלים ל-1.6 מיליון. דמי אחזקה יעלו 7-8 אלף שקלים, וזה כולל 80% מההוצאות. ההוצאות הנוספות הן בעיקר על מזון. אפשר לבשל בדירה או לאכול בחדר האוכל. צריך להבין שמחיר למ"ר בלהבים עומד על 15 אלף שקל. אותו מ"ר בת"א עומד על 54 אלף שקל, ברעננה, על 38 אלף שקל".

אתם צופים שאנשים ממרכז הארץ יבואו ללהבים?
"שליש מהבית מגיע מהדרום. שליש נוסף יגיע מרדיוס הרבה יותר גדול ושליש נוסף יגיע מכל הארץ. הדינמיקה היא של חבר מביא חבר. במודיעין יש לנו קהילה חיפאית ענקית".  

עוד כתבות

הלוגו של ערוץ BIGI  / צילום: יח"צ

קבוצת RGE משיקה פלטפורמת סטרימינג עצמאית לילדים ולנוער

הפלטפורמה החדשה תיקרא BIGI והיא תציע את התכנים של ערוץ הילדים, עולם המשפיענים ותכנים מהארץ ומהעולם המיועדים לילדים ● הפלטפורמה הוקמה לאחר שערוץ הילדים שבבעלות החברה, ירד משידור בהוט וב-yes

קובי חנוך, מנכ"ל וויביט ננו / צילום: יח"צ

מנכ"ל וויביט ננו לאחר זינוק של 400% במניה: "כל מכשיר אלקטרוני בעולם הוא יעד בשבילנו"

וויביט, שעדיין לא רושמת כל הכנסות, מייצרת טכנולוגיה של זיכרונות לא נדיפים, שיכולים להחזיק מידע גם כשאין חשמל: "הטכנולוגיה שלנו הרבה יותר מתקדמת ממה שיש היום בשוק הסמיקונדקטור"

שבתאי אדלסברג / צילום: תמר מצפי

אודיוקודס פרסמה דוחות חיוביים ומעלה שוב את תחזית הרווח

עקפה את תחזיות הרווח וההכנסות לרבעון השלישי: "המגמה של עבודה מהבית הפכה בחודשים האחרונים לנורמה החדשה בעסקים ובתעשייה"

משה בן שאול ותמי גלילי / צילום: שלומי יוסף, גלובס

יו"ר החברה הישראלית שזינקה ב-1,000%: "השתלטנו על שוק בדיקות הדם מקניה עד מאוריציוס"

משה בן שאול מדבר על הפעילות הצומחת של אילקס, על הקשיים שנלוו לרכישת מדטכניקה, ועל ההזדמנויות שהביאה הקורונה ● תמי גלילי, מנכ"לית אילקס: "כבת למשפחת הבעלים אני לא חיה על הבונוס השנתי. לא אדאג לשנה אחת טובה בידיעה שבשנה הבאה כבר אהיה בחברה אחרת"

עוד מסעדה סגורה בצל הסגר השני בישראל / צילום: כדיה לוי, גלובס

המסעדנים דורשים לפתוח את המסעדות באילת יחד עם בתי המלון

רישת המסעדנים באילת היא לאפשר את פתיחתם יחד עם בתי המלון בעקבות אישור הממשלה לפתוח את מלונות העיר אילת וים המלח המוגדרים כאזורי איים תיירותיים

תרצה גרנות ז"ל / צילום: רמי זרנגר, יח"צ

ממלאים את החלל שהותיר קקטוס הזהב: תחרות פרסום חדשה ע"ש תרצה גרנות

התחרות, שתקרא על שם מי שנחשבת לכוהנת אנשי הקריאייטיב לדורותיו, תרצה גרנות ז"ל, אמורה להיות תחרות עצמאית, שאיננה תלויה במשרדי הפרסום שמטרתה להוקיר ולקדם את הקריאייטיב בישראל

דנה שפירא ורונן מלחן, הורים לעמרי, בעלי דה סושיאליסט ועסק טעים / צילום: תמונה פרטית

"לא יכולנו לשבת ולחכות שיכריעו את גורלנו פעם אחר פעם"

דנה שפירא ורונן מלחן, הורים לעמרי ● בעלי "דה סושיאליסט", חברה שמספקת שירותי סושיאל, ו"עסק טעים" למזון ביתי ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

מייסדי Salto / צילום: דורון לצטר

יצרני האקזיטים בני שניידר ורמי תמיר חושפים את הסטארט-אפ החדש שלהם

כשמאחוריהם אקזיטים של יותר ממיליארד דולר, בני שניידר ורמי תמיר חושפים את הסטארט-אפ החדש שלהם, שעוסק בניהול הגדרות לפלטפורמות ארגוניות ● בראיון ל"גלובס" הם מדברים על יזמות סדרתית ומה מקשה על ארגונים לבצע שינויים מהירים

פרופ' נחמן אש  / צילום: דפנה גזית

תומך בשיטת הרמזור, לא מפחד מסגר ולא חוסך בביקורת על הממשלה: המחליף של גמזו מביא איתו כיוון שונה לטיפול במגפה

בזמן שרוני גמזו יחזור לנהל את בית החולים איכילוב וייתרחק ממוקד קבלת ההחלטות ומישיבות קבינט הקורונה אל תוך הלילה, מחליפו בתפקיד יגבש גישה משלו לטיפול במשבר הקורונה המתמשך, כשנכון לשעה זו, לא ידוע מה תהיינה סמכויותיו

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

עליות קלות בת"א; עסקת הענק בתחום המוליכים למחצה מקפיצה את טאואר ב-7%

אודיוקודס פרסמה דוחות טובים לרבעון השלישי ● להב זוכה להמלצה חיובית מבית ההשקעות ווליו בייס ● חברת AMD הודיעה על רכישת זיילינקס (Xilinx) תמורת 35 מיליארד דולר ● מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-525 מיליון שקל ● אושר: החברות בבורסה בת"א יוכלו לדווח באנגלית

מימין: ניב חורש, משה ראובני, אודי פרידן, זיו קורן / צילום: איל יצהר

משרד הפרסום ראובני פרידן מקים סוכנות דיגיטל עצמאית

הסוכנות החדשה תיקרא ARLO על שם רחוב ארלזורוב בתל אביב שבו שוכן המשרד ● בהתאם למגמה בשוק הפרסום, הסוכנות החדשה תנסה לבסס את יכולותיה על שילוב של קריאטיב ואסטרטגיה מצד אחד ויכולות טכנולוגית מבוססות תוצאות מהצד השני

מתמחים נבחנים בבחינת ההסמכה בחודש שעבר. זמן החיפוש אחר כל משרה ארוך יותר  / צילום: דוברות לשכת עורכי הדין

הערעור התקבל, ומספר העוברים את בחינת הלשכה עלה ל-55%

לאחר קבלת העררים, 69% מכלל הנבחנים שניגשו בפעם הראשונה לבחינת ההסמכה של לשכת עורכי הדין במחזור קיץ 2020 עברו בהצלחה את הבחינה ● ראש לשכת עורכי הדין: "החלטת הוועדה הבוחנת הינה סופית, והוועדה לא תדון בעררים והשגות חוזרים"

יחידת להב 433 במשטרה / צילום: שלומי יוסף

פשיטה על רשות מקומית נוספת: המשטרה עצרה שמונה בחשד לעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים

בנוסף עיכבה המשטרה שמונה חשודים נוספים לחקירה באזהרה ● בין העצורים עובדי ציבור ברשות מקומית ● על פי החשד, החשודים פעלו לכאורה על מנת לקדם מכרזים שבאחריות הרשות המקומית בתמורה ללקיחת טובות הנאה

גיל שוויד / צלם: איל יצהר

צ'ק פוינט: חברת הערך הישראלית בשוק הסייבר אטרקטיבית?

ברבעונים האחרונים הציגה חברת הסייבר תוצאות מעל לצפי, עם האצה בקצב הצמיחה במוצרים, בהמשך לשיפור רווחיותה ● בבנק ההשקעות אופנהיימר סבורים כי צ'ק פוינט צפויה ליהנות מביקושים חזקים גם בגל השני של מגפת הקורונה

שִי ג'ינפינג ודונלד טראמפ  / צילום: Susan Walsh

מלחמת הסחר עם סין לא חיזקה את הייצור האמריקאי

הייצור במפעלים האמריקאים רשם שיא ב־2018, אך חלק גדול ממנו נרשם לפני שסבב המכסים הראשון נגד סין נכנס לתוקף ● יועצי טראמפ טוענים: קמפיין המכסים יועיל בטווח הארוך

נחמן אשפרופ' - ראש חטיבת הבריאות מכבי / צילום: תמר מצפי

המחליף של פרויקטור הקורונה: פרופ' נחמן אש

ראש הממשלה ושר הבריאות סיכמו כי פרופ' אש יחליף את הפרויקטור הנוכחי רוני גמזו החל מנובמבר ● גמזו יחזור לתפקידו באיכולוב, אף שהביע נכונות להישאר בתפקיד לתקופה קצרה נוספת או לקבל על עצמו אחריות נקודתית במערך הקורונה

מסעדנים ובעלי ברים במרסיי יוצאים בהמוניהם בתהלוכת הפגנה נגד הממשלה שהכריזה לסגור את עסקיהם / צילום: Daniel Cole, Associated Press

הקורונה שוב משתוללת באירופה: אם לא יצליחו לבלום השבוע את המגפה, הסגר השני בלתי נמנע

מספר המאומתים ביבשת ממשיך לעלות, ובניגוד לגל הראשון שהיה ממוקד במספר אזורים מצומצם - הפעם הנגיף מתפרץ באלפי מוקדים ביבשת ● בינתיים הממשלות עושות כל שביכולתן כדי למנוע סגר נוסף, אך לא בטוח שיוכלו לעמוד בכך לאורך זמן

נשיא סין במכון המחקר הרפואי של הצבא בבייג'ין. לומד על התקדמות החיסונים לקורונה / צילום: Ding Haitao, Associated Press

מצרים מסתמנת כשער להפצת חיסון לקורונה למדינות מתפתחות

מצרים מציעה פלטפורמות להפצת החיסון למאות מיליוני בני אדם במזרח התיכון ובאפריקה ● סין ורוסיה בחנו מדינות נוספת באזור, כולל איחוד האמירויות, אך גודלה של מצרים, מיקומה והניסיון שלה בייצור חיסונים מעניקים לממשלתה קלף מיקוח

הירח / צילום: shutterstock

יש על הירח יותר מים משחשבנו, וייתכן שהם גם נגישים יותר

קיומם של מים על הירח יכולים לאפשר להקים עליו חיים בקלות רבה יותר ● כמו כן, אפשר לפרק אותם למימן וחמצן, ולהשתמש בחמצן לנשימה ● במימן והחמצן אפשר להשתמש באלה כחומרי בערה לטילים שיביאו אותנו מהירח והלאה, וזאת בלי הצורך לגרור את חומרי הבערה מהארץ

AMD מנכ"לית ליסה סו צילום: רויטרס

AMD מתחזקת בעולם הדאטה סנטרים: רוכשת את זיילינקס תמורת 35 מיליארד דולר

התשלום בעסקה מתבצע במניות, בפרמיה של 25% על מחיר הסגירה אתמול ● הכנסות זייליניקס לא צפויות לצמוח השנה