גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בעלי עסקים, הכירו את הכלי שיכול לסייע לכם לעבור את הסערה

המציאות הכלכלית הקשה בעקבות משבר הקורונה, הותירה בעלי עסקים רבים מול שוקת שבורה ● כיצד הם יכולים לייצר תזרים חיובי ולייצב את דירוג האשראי?

כלי שיכול לסייע לבעלי עסקים לעבור את משבר הקורונה / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב
כלי שיכול לסייע לבעלי עסקים לעבור את משבר הקורונה / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף שילוח פיננסים

משבר הקורונה תפס את כולנו לא מוכנים. אין זה פלא: מדובר במשבר שהאנושות בעידן העכשווי לא חוותה כמותו, וכפי שאנו רואים - לא הצליחה להיערך אליו באופן מלא. מבחינה בריאותית נראה שהגל הראשון מאחורינו, אך השלכה מיידית ומשמעותית לא פחות היא כלכלית, והיא ככל הנראה תישאר פה עוד זמן רב מאוד.

ההשפעה על המשק הישראלי מורגשת כמעט בכל צעד שאנחנו עושים, ובכל כיוון שאליו נפנה את מבטנו. מספר המובטלים בארץ חצה את רף המיליון, ושירות התעסוקה העריך כי 125 אלף עסקים נפגעו מהמשבר. התחזית היא כי המצב הנוכחי יביא בהמשך הדרך לקריסתם של עשרות אלפי בתי עסק.

נראה כי הבעיה העיקרית של בעלי העסקים בעת הזו היא הפגיעה ביכולות הפיננסיות שלהם כתוצאה מסגירתם הפתאומית. המציאות הזו מקשה עליהם לקבל אשראי והלוואות מגורמים פיננסיים, שרבים מהם לא רואים בכך מהלך כדאי. התוצאה: אותם עסקים כלל לא יודעים מהיכן יביאו מקורות כספיים כדי לשרוד את הסערה הכלכלית המשתוללת.

"השוק כמו שכולנו רואים נמצא היום בבלגאן גדול, אי-אפשר לפספס את זה", אומר יאיר שילוח, בעלי חברת שילוח פיננסים, המספקת הלוואות חוץ-בנקאיות לבעלי עסקים. "אני מדבר עם בעלי עסקים שעבדו מעולה לפני המשבר. הם פתחו עסק, החזירו את ההשקעה אחרי כמה שנים, בדיוק בימים האלה היו אמורים להתחיל להרוויח, ליהנות מהעסק, לעלות על הסוס - ופתאום הם עברו להפסדים של עשרות אלפי שקלים בחודש.

"ישנם תחומים שלמים שלפי מצב העניינים כרגע לא יהיה להם איך להמשיך. אולמות אירועים ובעלי המקצועות הקשורים אליהם, מסעדות, בתי קפה בתי מלון - גם כאלו שנראה שמתחילים לשוב לפעילות אט-אט - אצלם המצב הקשה ביותר. חשוב לציין שתחום בתי הקפה והמסעדנות תמיד נחשב למסוכן ורבים מהעסקים בו נפתחים ונסגרים במהירות, אבל היום פשוט אין שום דרך להמשיך להתגלגל בענף הזה".

להמשיך לעמוד על הרגליים

המציאות העגומה שמתאר שילוח היא מנת חלקם של עשרות אלפי בעלי עסקים כיום. האחרונים משוועים לתמיכה מהמדינה, אשר, לדבריו, מגיעה במנות קטנות מדי ובקצב איטי מדי עד כה. אבל יש לכך פתרון, בייחוד אם לאותם בעלי עסקים ישנו נכס הרשום על שמם.

"אדם שביקש אשראי ממקור מסוים ולא קיבל אותו - כי ההכנסות שלו לא היו מספקות, או שחזרו לו צ'קים, או הוגדר כבעל חשבון מוגבל - מחפש אלטרנטיבה", מסביר שילוח. "מי שפשט רגל או היה מוגבל לאחרונה - לא יוכל לחזור בקרוב לקבל הלוואות רגילות לעסקים, אז אין לו ברירה: כדי שהעסק שלו ישרוד את התקופה הזאת, הוא חייב למצוא אפשרות אחרת לקבלת הלוואה.

לפרטים נוספים הקליקו כאן >>

"לבעלי עסקים שנמצאים במצב הזה אנחנו מציעים הלוואה כנגד נכס שבבעלותם, אם יש כזה. מדובר בפלטפורמה של הלוואות בין מלווים שיש להם כסף ורוצים לקבל עליו תשואה סבירה יותר מזו שקיימת היום במשק, ומשקיעים אותו דרך הפלטפורמה שלנו, לבין לווים שזקוקים לכסף כיום. אנחנו אנשי עסקים, ממש כמו אותם בעלי עסקים, מסתכלים עליהם בגובה העיניים ומסייעים להם לקבל את האשראי שהם זקוקים לו כעת".

"מדובר בהצעה שמתאימה בעיקר לאנשי עסקים שיש להם נכסים - מלונות, בתים וכדומה", אומר שילוח. "פעם רוב האנשים שהגיעו אלינו היו בעלי דירוג אשראי (BDI) שלילי. היום המצב שונה: לקוחות שלא חלמו להגיע למצב שכזה לפני הקורונה, פונים אלינו גם כן. גם אנשים עם BDI תקין עשויים להגיע אלינו - בעיקר כאלו שיודעים שבעוד זמן קצר הם עלולים להיות מדורגים בדירוג שלילי והדרך לקריסה שלהם תהיה קצרה מאוד.

"אנחנו יכולים להעניק הלוואת גישור עד לחמש שנים, שתאפשר לאותו בעל עסק לשמור על דירוג חיובי ואחרי שהכול יחלוף, לחזור ולקבל הלוואה כמו שהיה רגיל לקבל בעבר. אנו נותנים גם הלוואת שפיצר (סוג ההלוואה הנפוץ ביותר בשוק כיום - י.נ.), במידת הצורך, שיכולה להציע פריסה לעשר עד 25 שנה".

גמישות וזריזות - בלי לוותר על בדיקה קפדנית

כפי שאפשר להבין, התנאי הבסיסי לקבלת הלוואה מהסוג שמציעה שילוח פיננסים הוא קיומו של נכס נדל"ן שישמש כבטוחה. כאשר יש אחד כזה בנמצא, מבקש ההלוואה יוכל לקבל את הכסף הדרוש לו במהרה - אך רק לאחר שנבדק כי אכן יש אופק כלכלי וכדאיות להלוואה. אם מתברר כי הסיכוי שהלווה יצליח לעמוד בתנאי ההלוואה נמוך, היא לא תינתן. "אין לנו עניין במימוש הבטוחה", אומר שילוח ומוסיף: "חשוב להבין, אין הלוואות רעות או הלוואות טובות, יש הלוואה שנכונה לשני הצדדים. כשאתה לוקח אשראי אתה יכול למנף את עצמך ולהימלט מאיזשהו פלונטר, ואתה יכול להסתבך איתו עוד יותר. אנחנו לא רוצים שהלקוחות שלנו יסתבכו, ולא רוצים להסתבך איתם יחד. אם אנחנו לא מבינים בצורה ברורה איך ההלוואה תיפרע, אין עסקה".

"אחד היתרונות הגדולים שלנו מתבטא בזמינות של הכסף", מציין שילוח, "ובגמישות של השירותים שאנו מציעים: לקוח יכול לקבל מאיתנו את ההלוואה בתוך חמישה ימים, עשרה ימים לכל היותר, וכל אנשי המקצוע שלנו זמינים ברמה של שעות. נדרשת לנו יממה אחת בלבד כדי לעשות הערכת שווי, עד שיש לנו דוח מוכן ביד".

"עוד חשוב לציין שאין אצלנו הגבלה מבחינת גובה ההלוואה - הכול תלוי בשווי הנכס קרי הבטוחה", מוסיף שילוח. "אם למישהו יש נכס בשווי 100 מיליון שקל, הוא יוכל לקבל גם 50 מיליון שקל הלוואה. מובן שצריך להיות מינוף עד רף מסוים, אך לא מדובר בקריטריון קבוע: הנתון הזה תלוי בלקוח עצמו, בנתונים של העסק שלו, המקום שבו נמצא הנכס, ה-Loan To Value) LTV - היחס שבין שיעור המימון לבין שווי הנכס - י.נ.) ועוד. דבר חשוב נוסף: איננו גובים תשלום מראש. אנחנו מייעצים, מכוונים את הלקוח לגבי הדרך הנכונה לקבלת הלוואה שתתאים לו, ורק אם הוא אכן נוטל את הלוואה הוא מחויב בתשלום. כך ביכולתנו לספק לו חבל הצלה כלכלי, או כמו שאנחנו אוהבים להגדיר זאת: תוכנית הבראה כלכלית".

אין באמור כדי להוות משום יעוץ או המלצה לקבלת הלוואה ועל הלקוחות לקבל יעוץ פרטני התואם את צרכיהם הייחודיים.

* אי עמידה בפירעון הלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל. ההלוואה ניתנת בהתאם לתנאי חברת שילוח פיננסים, ולעמידה תנאי החיתום.

לפרטים נוספים הקליקו כאן >>

עוד כתבות

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

פיני זהבי ואלי עזור מהמרים על חברת הימורי ספורט מצפון מקדוניה ב-20 מיליון אירו

אספייר גלובל, שבה שותפים השניים, רכשה את BtoBet, המפעילה פלטפורמות מסחר בתחום הימורי הספורט B2B באירופה, באמריקה הלטינית ובאפריקה

מחאה בצל הסגר: הפגנה בבלפור בצאת חג ראש השנה / צילום: יוסי זמיר

אלפים הפגינו נגד נתניהו בי-ם: "ישמעו אותנו למרות הסגר"

המחאות נגד השחיתות השלטונית החלו עם צאת החג, כשבמוקד ההפגנה השבועית בבלפור ● זאת חרף ההגבלות ולפני אישור המתווה לקיום הפגנות שפורסם ● 11 מפגינים נעצרו ועוכבו בי-ם בגין הפרת הסדר הציבורי ● מאות הפגינו בקיסריה. המארגנים: "נתנהל תוך הקפדה יתרה על ההנחיות"

בדרך ליואן דיגיטלי / צילום: שאטרסטוק

הבנק המרכזי הסיני: על סין להיות המדינה הראשונה שתנפיק מטבע דיגיטלי

על פי טור שפורסם בסוף השבוע במגזין של הבנק המרכזי, הנפקת יואן דיגיטלי תפחית את התלות של סין בדולר האמריקאי ● יחידת המחקר של הבנק כבר הגישה בקשות לרישום של 130 פטנטים על אפליקציות הקשורות למטבעות דיגיטליים

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - ראש השנה 18-20 בספטמבר

ראש השנה באיכילוב: 22 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום/דוברות הכנסת, Associated Press

היום בישיבת הממשלה: מענקים, דמי אבטלה וקיצוץ שכר השרים והח"כים

בישיבת הממשלה שתתקיים היום ידונו, בין היתר, בהצעתו של שר האוצר להפחית את שכר הח"כים והשרים ב-10% ● והאם יועץ ראש הממשלה טופז לוק הפר בידוד?

ארז רוזנבוך, יו"ר מגוריט  / צילום: עמית חכמוב

מגוריט רכשה 136 דירות בהיקף של כ-277 מיליון שקל בתוך כשבועיים, בשלושה פרויקטים שונים

קרן הריט למגורים מגוריט דיווחה על שלוש עסקאות רכישה חדשות באשדוד, בתל אביב וביהוד ● לפי דיווחי החברה, לאחר העסקאות האחרונות, מצבת נכסיה של החברה עומדת על כ-1,350 דירות המרוכזות ב-22 פרוייקטים באזורים בהם קיים ביקוש ער לשכירות ארוכת טווח

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

הפרת בידוד שלישית בצוות הבכיר של ראש הממשלה נתניהו

יועצו המדיני של ראש הממשלה ראובן עזר, שחזר בשבוע שעבר מוושינגטון ונדרש לשהות בבידוד, נראה ביום שישי האחרון עורך קניות במבשרת ציון ● זו ההפרה השנייה של עזר, שיצא לריצה מחוץ למלון בארה"ב כשגם אז היה אמור לשהות בבידוד ● אתמול נצפה יועץ אחר של נתניהו, טופז לוק, כאשר הוא מצלם מפגינים בבלפור ומפר גם את הוראות הבידוד שלו

ג'יין פרייזר. הגיעה לעמדה שאף אחת לא הגיעה אליה מעולם  / צילום: Erin Scott, רויטרס

כל הדרך לפסגה: יותר ויותר נשים מתמקמות בצמרת ענף הבנקאות

ענף הבנקאות, מגזר גברי מסורתי, עוקף כעת מגזרים אחרים בארה"ב בקידום נשים ● ההמחשה לכך באה כאשר סיטיגרופ מינה את ג'יין פרייזר למנכ"לית ● בכך היא תהפוך לאשה הראשונה שמנהלת בנק בוול סטריט ● למרות זאת, הדרך לשוויון מגדרי בענף הפיננסים עוד ארוכה ותלולה

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

מגמה שלילית בבורסה; אלקטריאון עולה ב-5.5%, נייס ב-2.2%

ירידות חדות באירופה ● בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של כ-1.8% ● אנלייט החלה בהקמת פרויקט גסמה בספרד

גל"צ / צילום: יח"צ

הדרך לגלי צה"ל: משתחררים טריים מהתחנה פתחו קורס הכנה למבחני המיון

כתב התקשורת והתחבורה לשעבר של התחנה הצבאית אליאב בטיטו הודיע בטוויטר על פתיחת קורס הכנה למבחני המיון של התחנה הצבאית ● הציוץ ספג ביקורת רבה וחלק מהמגיבים, בוגרי התחנה, אף הציעו את השירות בחינם

הדיון בועדת הכספים שבו אושרה הורדת המס, שהוצמדה לאישור המענקים לאזרחים  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אחרי הלחצים והקרבות: ביום רביעי הקרוב יחול דיון בוועדת הכספים על התקציב

לאחר שבועיים לחוצים בין משרד האוצר וועדת הכספים, נקבע ישיבה לאישור התקציב ההמשכי ביום רביעי הקרוב ● פריצת הדרך התרחשה לאחר שהאוצר העבירו פירוט ל-8 מיליארד שקל מהתקציב

רני צים  / צילום: אורן קאן

רני צים רוכשת את חלקה של מידאס בפעילות המשותפת במגזר הערבי

רני צים תשלם כ-70 מיליון שקל עבור חלקה של מידאס בפעילות ● עם השלמת העסקה צפויה מידאס לרשום רווח (לפני מס) של כ-30 מיליון שקל כבר בדוחות הרבעון השלישי

פרויקט מחיר למשתכן בשכונת הנוריות בראשל"צ / צילום: אורון נדל"ן

אורון נדל"ן מכרה שטחי מסחר ב-47 מיליון שקל במזרח ראשל"צ

החברה מכרה לחברה פרטית שטח בייעוד מסחרי בהיקף 2,850 מ"ר כחלק מפרויקט של מאות דירות מחיר למשתכן בשכונת הנוריות בעיר

ציפי רפאלי בבית המשפט. בר רפאלי אביה מאחוריהם. / צילום: כדיה לוי, גלובס

ציפי רפאלי הגיעה לנווה תרצה לתחילת ריצוי מאסרה

רפאלי החלה את מאסרה לאחר שבית המשפט אישר את העונשים עליהם הוסכם בהסדר הטיעון שנחתם עמה ועם בתה, הדוגמנית בר רפאלי ● ביולי האחרון הורשעו השתיים בהתחמקות מתשלומי מס בשווי מליוני שקלים

הרכבת הקלה בירושלים / צילום: Eliricon, שאטרסטוק

על פי הנתונים שהוצגו בוועדת הכלכלה: רק 5% מהנוסעים בתחבורה ציבורית נבדקים

הוועדה התכנסה הבוקר במטרה לדון בהגבלות על התחבורה ציבורית בתקופת הסגר ● בוועדה הוסכם כי הרכבת הקלה בירושלים תמשיך להיות מוחרגת מתקנות הסגר ולפעול כרגיל ● מנהל הרשות לתחבורה ציבורית: "אין יכולת לפקחים להתחיל לריב עם הנוסעים ולהתמודד בכל תחנה ולספור את העולים והיורדים"

סיון קלינגבייל  / צילום: יח"צ

רעידת אדמה בדה מרקר: סיון קלינגבייל תמונה לעורכת במקום אבי בר-אלי

בר-אלי פורש לאחר שלוש שנים בתפקיד ● רותם שטרקמן ישוב לתפקיד סגן העורכת

אייל שרצקי, מנכ"ל משותף באיתוראן / צילום: תמר מצפי

מניית איתוראן צנחה בכ-60% מהשיא ונסחרת מתחת למחיר שבו נמחקה מת"א

חברת שירותי הרכב של משפחת שרצקי נפגעה מחולשה בשוקי הרכב של ברזיל וארגנטינה, כאשר פרוץ מגפת הקורונה הוסיף שמן למדורה ● כעת יש מי שמאתר הזדמנות במניה

תור לבדיקות קורונה במדריד / צילום: Paul White, Associated Press

אירופה בדרך לעוד סגר? בריטניה "על סף גל שני", ספרד מבקשת מחלק מתושבי מדריד לא לצאת מהבתים

הרשויות במדריד ביקשו ממאות אלפי תושבים בעיר להישאר החל מהיום בבתיהם, ולא לצאת למעט לצרכים חיוניים או לעבודה ● השכונות העיקריות שבהן יחולו החוקים החדשים נחשבות לשכונות עניות יחסית; אתמול התקיימו הפגנות בבירה "נגד סגר על בסיס כלכלי" ● ומה קורה בצרפת ובגרמניה?

גשר בידוול בר בקליפורניה, בשבוע שעבר צילום: AP-Noah Berger

מי אתה דונלד טראמפ: עושה שלום – או "מצית סדרתי"

מה מעניין יותר את האמריקאים 47 יום לפני הבחירות: דגל ישראל בבירת בחריין או אסון אקולוגי עצום ממדים בחוף המערבי ● שריפות כילו אדמות יערות בגודל מדינת ישראל ● מושלים דמוקרטיים מפצירים בנשיא להאזין למדע ● "זה יתקרר, תחכו ותראו", הוא אומר, "המדע לא יודע"

חממות במושב. אח אחד קנה את הבית, השני את החממות / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הסכסוך המשפחתי שהוביל לקביעה תקדימית: משק נרכש על ידי שני אחים

אף שרמ"י מאפשרת לרשום רק בעלים אחד לנחלה, בית המשפט המחוזי קבע שמשק נרכש על שם האחים