גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא: "עברנו מדאגה לאופוריה, עיקר הגידול בתחלואה מבתי הספר"

משרד הבריאות כינס מסיבת עיתונאים בעיצומו של החג על רקע עלייה במספר חולי הקורונה החדשים • במשרד שוקלים לסגור את הלימודים בחטיבת הביניים • משה בר סימן טוב: "גל שני איננו גזירת גורל, אנחנו לא בוודאות צועדים לסגר"

אנשי משרד הבריאות . הערב / צילום: משרד הבריאות
אנשי משרד הבריאות . הערב / צילום: משרד הבריאות

בצל העלייה בימים האחרונים במספר המאובחנים כחולים בנגיף הקורונה, שהגיע היום לתוספת של 101 מקרים חדשים, משרד הבריאות קיים הערב (ו') מסיבת עיתונאים מיוחדת עם פרטים אודות ההתפתחויות. באירוע השתתפו מנכ״ל משרד הבריאות היוצא משה בר סימן טוב, ראש שירותי בריאות הציבור פרופ׳ סיגל סדצקי והמשנה למנכ״ל הפרופ׳ איתמר גרוטו.

"כינסנו את מסיבת העיתונאים בחג בצעד חריג, אבל אנחנו מרגישים שהמציאות משתנה באופן שמחייב אותנו להעביר את המסר לציבור", אמר הערב מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב. "הגעתי אחרי כמה שיחות עם שר הבריאות. סיימנו הערכת מצב עם ראש הממשלה נתניהו, ראש הממשלה החלופי, שרי החינוך והאוצר וראש המל"ל. אנו רואים בימים האחרונים עלייה משמעותית בתחלואה. היא מובהקת ומשמעותית, לאורך זמן ומפושטת בחלקי הארץ השונים". לפי בר סימן טוב, עדיין לא ברור האם מדובר באירועים ספציפיים או בשינוי מגמה - אך הבדיקות מצביעות על 1.5% מאובחנים מכלל הנבדקים.
"אנחנו רוצים לשמור על השגרה הכלכלית שעבדנו כל כך קשה כדי להשיג אותה. המחלה עדיין כאן; לא החום ולא הלחות הישראלים גרמו לזה שהיא תיעלם. הצעדים עליהם אנחנו נדרשים להקפיד, עדיין בתוקף. ההתרופפות בציבור - איננה במקומה. קיבלנו צפירת אזהרה לחזור ולשמור על הכללים, אחרת המציאות תאלץ אותנו לנקוט בצעדים קשים. יש חשיבות להתנהגות שלנו גם הערב, גם מחר. לא לצאת למקומות בהם יש התקהלויות גדולות, ללכת עם מסכה. עד עכשיו, רק היום, יש לנו כ-85 חולים חדשים. אתמול היו לנו 79. מכאן הדרך ל-100 חולים או ל-200 ו-300 חולים ביום היא קצרה, ומשם ל-1000 חולים ומעלה. ראינו את זה קורה בסינגפור".

"אנחנו משוכנעים שקיימת בעיה בבתי הספר"

לאחר שבימים האחרונים התגלו מקרים רבים בבתי ספר ברחבי ישראל, הדגיש המנכ"ל כי נשקלת האפשרות להפסיק את הלימודים בחטיבות הביניים ובתיכונים, וכי הצעדים הבאים ישקלו בממשלה, בהתאם להתפתחות התחלואה; "מרחב תמרון, שבו נהיה בניסוי וטעייה. נראה איך התחלואה מתנהגת, ולפי זה נתאים את עצמנו. אנחנו בהחלט שוקלים סגירה סלקטיבית, אך ההתפשטות היא על פני אזורים רבים וההתמודדות הסלקטיבית מוטעית".

פרופ' סיגל סדצקי הוסיפה כי "אנחנו משוכנעים שקיימת בעיה בבתי הספר. מוקדים ב-31 בתי ספר, אם פחות או יותר הדבקה. הם מפוזרים בכל הארץ, ואין לנו מקום גיאוגרפי אחד. ברור לנו שהתנאים בבתי הספר, פלוס שכבות הגיל הגבוהות, לא מאפשרים שמירה על אי הדבקה בקורונה".

בר סימן טוב הוסיף כי "'גל שני' הוא לא גזירת גורל. הוא תלוי אך ורק בהתנהגות שלנו. הנגיף מחפש כל חרך וסדק, ויש אמצעים להתגונן מפניו. זה תלוי בהתנהגות שלנו. אנחנו נערכים לכך בכל האמצעים. כמו שישראל נמנעה עד כה מהתפרצות בלתי נשלטת, היא תימנע גם בעתיד".

באשר לשאלה מהי עמדתו המקצועית של משרד הבריאות בעת הזו באשר לחזרה לצעדי סגר, אמר בר סימן טוב כי "לא היינו מחזירים את ישראל לסגר אילו זה היה תלוי בנו. לא המלצנו לשר הבריאות ולדרגי מקבלי ההחלטות לחזור אחורה למצב שבו היינו".

פתיחת נתב"ג לא מתוכננת לחודש יוני

פרופ' איתמר גרוטו הדגיש כי פתיחת נתב"ג, נכון לשעה זו, לא צפויה להתרחש בקרוב; "אנחנו עדיין בשלב של היערכות לפתיחת נתב"ג. לא תכננו לפתוח בתחילת יוני. יש לנו עוד היערכות מול 'המדינות הירוקות'. זה לא עומד על הפרק נכון לחודש יוני. יש טיסות, אבל מי שיגיע לכאן יאלץ לשהות בבידוד".

לאחר שאותרו קלסטרים של הדבקה בקהילת העובדים הזרים בישראל, אומרת פרופ' סדצקי כי "ישנו מוקד של התפרצות בקרב עובדים זרים. היום ומחר נערוך בדיקות. לא מדובר באנשים רק מאזור גיאוגרפי מסויים. מדובר, ככל הנראה, בתוצאות של פתיחת הסגר".

קצב העלייה במספר החולים היום גבוה, כאשר בשעה האחרונה דווח על כעשרה מקרים נוספים. לאור החלטת הממשלה כי עלייה של 100 חולים ביום, אומר בר סימן טוב "נורת ההזהרה של ה-100 כבר נדלקה. אנחנו לא מחכים להגיע לסף הזה. אנחנו ממליצים על צעדים, מסתכלים על התקהלויות. אנחנו לא רוצים לפגוע בפעילות הכלכלית במשק אבל מבינים שאנחנו נמצאים באיזשהו שינוי פאזה".

לגבי העול הכלכלי המוטל על כתפי העסקים בשל ההתמודדות עם משבר הקורונה ובאשר לשאלה איך יכול כעת אדם שניצל את ימי המחלה שלו להתמודד עם חובת בידוד, אמר בר סימן טוב "אנחנו בעד שהתמריצים הכלכליים יאפשרו לאנשים לממש את ההנחיות של משרד הבריאות. אנחנו מדברים איתם על זה, זה ברמת הממשלה".

לאור העלייה במקרים בקרב בני נוער ומוקדי התחלואה בבתי הספר, נשאל בר סימן טוב האם לא כדאי להפסיק את המפגשים עם סבא וסבתא, וענה: "בהחלט כן. צריך לחזור לפגוש את סבא וסבתא בזום, זו המלצה מאוד חשובה לציבור".

לאור העליה בתחלואה, הגיב הערב לדברים איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית ואומר כי "העליה במספר מקרי התחלואה בקורונה עם חזרה לפעילות היא צפויה. נדרשים אורך נשימה, קור רוח והתנהגות אחראית ושקולה הן של ראשי משרד הבריאות והן של הציבור. זיהוי מוקדם של מוקדי תחלואה על ידי מערך בריאות הציבור - הן ברמת הפרט (איתור מקרים ומגעים) והן ברמת האיזור (ניטור) הוא כלי חיוני לקבלת החלטות דיפרנציאלית, בהתאם לסיכון הספציפי. בצד הדריכות והזהירות המתחייבת, ההחלטות, כדוגמת סגירת בית ספר, חייבות להיות נקודתיות ולא גורפות, על בסיס אפידמיולוגי ולא על בסיס גחמות ופחדים".

מוקדם יותר התייחס פרופ׳ חגי לוין, יו"ר ארגון האפידימיולוגיים, בשיחה עם "גלובס" לעלייה במקרי הקורונה וטען שהפתרון צריך להיות טיפול נקודתי במוקדי תחלואה: ״כל הזמן מתעסקים במספרים הספציפיים, אבל 'מרוב עצים לא רואים את היער. צריך להכין את המערכת, לזהות מוקדי תחלואה ולהכילם, להבין טוב יותר את דרכי ההעברה באמצעות חקירות אפידמיולוגיות. החזרה לשגרה מחייבת יצירת מערך תומך משמעותי, שידע לאתר ולבודד מקרים במהירות, על פני הטלת מלוא האחריות על האזרחים והתניית חיי השגרה בעלייה בתחלואה לבדה״.

עוד כתבות

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה צפויה לשנות כיוון, לאחר הירידות החדות אתמול

עליות חדות בבורסות אסיה ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט ● אורי גרינפלד מפסגות: "שוק המק"מ כבר מגלם באופן ברור את הפחתת הריבית ל-0% ברבעון האחרון של השנה ואנחנו למדנו שלא פעם מה שנכון יותר הוא גם מה שסביר שיקרה"

קובי מימון / צילום: תמונה פרטית

קובי מימון "יוצא לאור": לאחר ההשקעה בישראמקו, תורה של פוליגון

חודשים ספורים לאחר שאיש העסקים הצטרף רשמית לגרעין השליטה בשותפות "יחק להשקעות" הוא מבצר את שליטתו בחברת הנדל"ן הקטנה פוליגון בהשקעה של כ-2 מיליון שקל

השר צחי הנגבי / צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

חרטא? שתי דעות על אמירתו של השר צחי הנגבי

בראיון לתוכנית "אופירה וברקו" התייחס השר ללא תיק צחי הנגבי למצב הכלכלי הקשה של הציבור, וטען כי "השטויות האלה שאין לאנשים מה לאכול זה ממש חרטא" ● ענת רוזיליו-אדלר וקרן גולדברג תוהות אם באמת מדובר בשטויות

שר האוצר ישראל כ"ץ ויו"ר  ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: יניב לוי ויותם בן יצחק, יח"צ

הערכות: ההסתדרות תסכים להקפאת שכר במגזר הציבורי

בהסתדרות מבקשים לחתום על הסכם שכר חדש לעובדי המגזר הצ יבורי לאחר שהסתיים הסכם המסגרת הקודם שנחתם ב-2016 על ידי שר האוצר כחלון ● במסגרת ההסכם הקודם, שחל בשנים 2015-2019 קיבלו עובדי המגזר הציבורי תוספות שכר בהיקף מצטבר של כ-8% לאורך תקופת ההסכם

למברגר, לימון, סומפולינסקי, יעקב, נעאמנה / צילום: דוברות משרד המשפטים, צילום מסך, שלומי יוסף

מפרקליט המדינה ועד יועמ"ש הכנסת: כל הפרטים על המרוץ לצמרת מערכת המשפט

צמרת המשפטנים במגזר הציבורי צפויה בחודשים הקרובים לרענן את שורותיה ● על הפרק מספר רב של מינויים שישפיעו על כיוונה של מערכת המשפט הישראלית בשנים הסוערות שצפויות לה ● "גלובס" עושה סדר בתפקידים שמתפנים ובמועמדים המובילים לכל תפקיד

סניף של דואר ישראל  / צילום: תמר מצפי

דואר ישראל ישווק חבילות סלולר ב-16 שקלים לחודש

החבילות ישווקו תחת הלוגו "פוסט מובייל" על גבי הרשת של גולן טלקום

נשיאת בית הדין לעבודה ורדה וירט לבנה/ צילום: שלומי יוסף

החברה שנמצאה אחראית להטרדה מינית ברילוקיישן: "א.ר. פרויקטים חקלאות מים"

ביה"ד הארצי קיבל את בקשת ל"גלובס" לפרסם אם שם החברה שחויבה לשלם לעובדת שלה פיצוי בגובה 215 אלף שקל. זאת, לאחר שהעובדת הוטרדה מינית ע"י אדם זר בעת ששהתה מטעם החברה ברילוקיישן

הראל ויזל, גבי רוטר, רביב ברוקמאייר / צילום: דימה טליאנסקי, ענבל מרמרי

הצבע השחור חוזר: מאחורי המספרים של הרבעון הקשה בשוק האופנה

ההפסדים של החברות הפועלות בענף האופנה הכפילו את עצמם ברבעון הראשון בגלל השפעות הקורונה, וגם העתיד הקרוב לעין לא נראה מזהיר במיוחד - בהתחשב בהנחות הענק שאיתן מנסות הרשתות לפתות את הקונים שחוזרים לשגרה חלקית

הפגנת העצמאים מול הכנסת / צילום: כדיה לוי, גלובס

הקטסטרופה בדרך? הסיוע לעסקים מדשדש ביחס לעולם, ובממשלה מתכננים רק עוד מאותו דבר

שר האוצר ישראל כ"ץ הכריז חגיגית על גיבוש תוכנית סיוע חדשה למשק • אך תוכניות כאלה כבר גובשו ונזנחו, ועיקר הבעיה מתגלה ביישום בפועל של הבטחות המדינה • בארגוני העצמאים מזהירים: ללא שינוי בגישה הקטסטרופה בדרך

חיילי צה"ל / צילום: שאטרסטוק

פקדון חיילים משוחררים שאינו נפדה מוחזק על ידי הבנקים. למי שייכת הריבית?

לדברי ח"כ קטי שטרית, הפיקדון המוחזק בידי שני הבנקים הגדולים פועלים ולאומי - אינו צובר ריבית ותשואה ויוצא שהבנקים הם המרוויחים הגדולים ממנו ● שר הביטחון בני גנץ עדיין לא התייחס לשאילתא שהגישה ח"כ שטרית בנושא ●  דו"ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת מיוחד נכתב בנושא

ראש המוסד, יוסי כהן  / צילום: יח"צ

ראש הממשלה נתניהו החליט להאריך את כהונת יוסי כהן כראש המוסד

כהן יכהן עד ליוני 2021 ● בהודעה ששלחה לשכת ראש הממשלה נאמר כי הארכת הכהונה נעשית ״בשל האתגרים הביטחוניים העומדים בפני מדינת ישראל

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מיום חמישי ועד היום בבוקר: 850 דורשי עבודה חדשים

מהעדכון האחרון ביום חמישי 2.7.2020 בשעה 16:00 ועד היום ב-7:00 בבוקר התקבלו בשירות התעסוקה 466 דיווחים על חזרה לעבודה ● נכון להערב, רשומים בשירות התעסוקה 847,207 דורשי עבודה, מהם 584,819 בחל"ת

איכון סלולרי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

איכוני השב"כ מפספסים בכחמישה אחוז מאז חמישי האחרון

הגורם שאליו פנינו אומר כי בין האפשרויות הנבדקות אי-התאמה במספרי הטלפון הסלולרי של נדבקים, או של האנשים שנמצאו לצידם, והאפשרות כי הטלפון רשום בחברות הסלולר על שם אדם אחר ● הוא לא שלל את האפשרות כי הכלי יעיל פחות במרחב מגורים צפוף, או באירועים הומי אדם

הפגנת העובדים הסוציאליים בנובמבר. / צילום: ראובן קסטרו, וואלה NEWS

החל ממחר: שביתה כללית בכל השירותים החברתיים

העובדות והעובדים הסוציאליים יחלו מחר בשביתה כללית, במחאה על תנאי העסקתם, העומס הרב והאלימות כלפיהם ● יו"ר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים: "פקידי האוצר רוצים לשבור את השירותים החברתיים ולסגור אותם"

מגדלי עזריאלי והסביבה  / צילום: גיא ליברמן, גלובס

מסכים אדומים בבורסה: מדד ת"א 35 צנח ב-3.3% בסיום

מחזור המסחר הסתכם בכ-820 מיליון שקל ● מדד הבנקים צנח ב-4.3% ● בנק ישראל יפרסם מחר את הריבית ליולי ואת תחזית מחלקת המחקר; הראל: "בנק ישראל יעדכן מטה את תחזית הצמיחה"

אולפן החדשות של ערוץ 13 / צילום: יח"צ

37 הזמנות לשימוע, כולל עיתונאים בולטים: הקיצוצים בחדשות 13 עולים מדרגה

הרשימה של שמות המפוטרים הוכנה כבר לפני מספר שבועות, אולם רק בסוף השבוע הוחלט סופית מי נשאר בה, לאחר שהתברר מי מהעובדים מבקש לממש את תוכנית ההנהלה לפרישה מרצון ● בין המועמדים לפיטורים גם שמונה כתבים, ביניהם ברק רביד, דני רופ, סמדר פלד, אלי ראכלין, נעמה איזנברוך, אבי עמית ואיתי ורד

פיני כהן גיל-עד בושביץ ורן שלח / צילום: סיון פרג

הקורונה מקטינה עסקה ענקית של קרן נוי בתחום הסולארי בספרד ושולחת את עובדיה לבידוד

העסקה שעליה חתמה הקרן היא לרכישת פרויקט לייצור חשמל באנרגיה סולארית בהיקף של כ-340 מגוואט באזור קסטיה לה מנצ'ה, לא רחוק מהבירה מדריד, בהשקעה של כ-300 מיליון אירו ● כיום עומדת על הפרק השלמתה של מחצית העסקה

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

מי יקבל רישיון כמנהל השקעות? הפתרון לבחינת רשות ני"ע

לפני כשבוע התקיימה בחינה מקצועית ב' למבקשים להשיג רישיון כמנהלי השקעות ● לפניכם תשובות מנומקות לשאלות בבחינה

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מניית Wix בשיא: שווי הטבת האופציות לעובדים - 1.75 מיליארד דולר

בשבוע שעבר עקפה Wix את שווי השוק של חברת התרופות טבע, ונכון להיום היא משקיפה מלמעלה על טבע ששווייה כ-12.7 מיליארד דולר

קרן קיידן / צילום: תמונה פרטית

"הסיוע מהמדינה עוזר לקנות עוד כמה מוצרים בסופר, לא לשרוד"

קרן קיידן, 38, בעלת מכון היופי "קרן לייזר" ● "אנשים נמנעים מלעשות דברים שלא חייבים ולכן כל התחום הזה של הקוסמטיקה ושל הסרת שיער נפגע" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז