גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נתניהו: "אם לא נחזור לשמור על הכללים, לא תהיה ברירה אלא לחזור להגבלות"

הצהרת ראש הממשלה מתקיימת יממה לאחר תדרוך שקיים משרד הבריאות, ובו ניסו להתריע מפני קפיצה בנתוני התחלואה על רקע מה שכינו ״אופוריה״ ● נתניהו: "בימים האחרונים, עם הזלזול בשמירה על הכללים, אנחנו מתקרבים לתהום"

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר
בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

בסיומו של סוף שבוע ארוך בו עלתה התחלואה בעיקר בעיר ירושלים כינס נתניהו צוות שרים מצומצם לדון בפתרונות עבור התמודדות עם הגל השני של הקורונה.

להצהרה של ראש הממשלה נתניהו הצטרפו שר החינוך החדש יואב גלנט ושר האוצר החדש ישראל כ״ץ. שר הבריאות יולי אדלשטיין לא היה חלק מן ההצהרה וכך גם אף לא נציג מן השותפים החדשים של הליכוד, סיעת כחול לבן. זאת על אף שרק לפני כמה ימים אישרה הממשלה את הקמת ועדת השרים לענייני קורונה ומחציתה עם שרים מטעם כחול לבן.

בהצהרה אמר נתניהו כי ראה במהלך סוף השבוע את הישראלים בים וצוהלים במסיבות. ״שמעתי אותם אומרים, נגמרה הקורונה, אבל זה לא נכון. המגפה לא מאחורינו. 

״המגפה עדיין כאן, בינינו ובתוכנו. כיבינו את הלהבות הגדולות, אבל הגחלים של המגפה עדיין כאן וכל רוח קטנה מייצרת אש".

נתניהו ציין כי ״כולנו מצווים לחזור ולשמור על הכללים, וזה כולל אותי, את השרים, את הציבור. הכללים הם פשוטים, מסיכות במרחב הציבורי, מרחק אישי של 2 מטר ושטיפת ידיים. אם לא נעשה זאת, לא תהיה ברירה אלא לחזור להגבלות.  אם כן נעשה זאת נוכל להחזיר את המשק, להחזיר את הצמיחה".

"מעתה נעודד פעילות של עסקים המקפידים על הכללים ונפעל נגד אלה שלא מכבדים את הכללים. צריך לזכור, הנגיף הוא קטלני ומתפשט בטור גיאומטרי וגובה קורבנות בחיי אדם. 

"אתמול היה שיא במספר נדבקים בעולם ביום אחד. הנגיף לא מתרשם ממזג האוויר ומאקלים. הוא מכה בעוצמה במדינות חמות, וגם באזור שלנו, באיראן טורקיה ומצרים וגם במדינות קרות, כמו שבדיה. בשבדיה ובלגיה, אלפים מתים מקורונה. לשמחתנו, בישראל זה לא קרה, אנחנו כואבים את מותם של 284 קורבנות הקורונה. לא הגענו למספרים מבעיתים, כי נקטנו צעדים יעילים והם גבו מחיר כבד מן הכלכלה.

"הגענו לקצב הדבקות של בודדים ביום, פתחנו את המשק ואת מערכת החינוך. כאשר הודענו על הסרת ההגבלות אמרנו שזו תהיה פתיחה ניסיונית. המשלתי זאת לניגון באקורדיון, זו שיגרת הקורונה. פותחים כאשר התחלואה נמוכה. ויתכן שצריך לכווץ את האקורדיון בחזרה.

"קבענו את הימים הקרובים כימי מבחן, לראות אם יש שינוי מגמה, שיחייב סגירת מוסדות החינוך. כרגע החלטנו לא לסגור מוסדות חינוך. נעדכן השבוע את תו הסגול, כדי להתאים אותו למציאות ולשגרת הקורונה.

הנחתי את השר לביטחון פנים להגביר את האכיפה של הכללים על ידי המשטרה. עד עכשיו היתה אכיפה מאוד מצומצמת. ביקשתי ממשרד המשפטים לאפשר אכיפה של פקחים עירוניים. שר החינוך יטפל בנושא של שמירת הכללים בבתי הספר.

"אני מבקש מכם, אזרחי ישראל, להקפיד על העיקר, ללא פלפול. שלוש הכללים המרכזיים -מרחק, מסיכות, היגיינה. עד שלא ימצא החיסון, אנחנו במסע ארוך כשלצידנו פעורה תהום. בימים האחרונים, עם הזלזול בשמירה על הכללים, אנחנו מתקרבים לתהום.

"כל אחד צריך לדאוג שהוא לא ידבק ולא ידביק. כולנו ערבים זה לזה. אם נפעל כך נאושש את הכלכלה ונחזיר את מקומות העבודה". 

"התוכנית הזו מטפלת בכך שאנשים לא יהפכו להיות מובטלים כרוניים"

שר האוצר ישראל כ״ץ עלה  לאחר הצהרת ראש הממשלה, והצהיר: ״אנו רוצים להחזיר את המשק לפעילות. אנחנו בעיצומו של מהלך קריטי, על ידי מתן תמריצים להשבת עובדים, היושבים כיום בבית. גיבשנו תכנית חדה ומהירה.

"התכנית אומרת שכל מעסיק קטן או גדול שייקח עובד חזרה לעבודה, יקבל תמריץ של 7,500 שקל, החל מיום ב׳ הקרוב, 1 ביוני. מי שהחזיר במאי, יקבל 3,500 שקל. שני המענקים מותנים בכך שהעובד יועסק לפחות 4 חודשים.

"באשר לחיילים משוחררים, סטודנטים, מועסקים במשרות חלקיות - הורדנו את הרף ל-3,300 בחודש. כלומר, גם מעסיק שייקח עובדים המשתכרים 3,300 ומעלה, יוכל לקבל את המענק. ככל שעסק יעסיק יותר עובדים, כך הוא יקבל מענק גדול יותר. הוא לא יוכל לפטר עובדים ולהעסיק חדשים, כי מדובר על כמות עובדים שצריכה לגדול.

"את התוכנית גיבשנו עם ראש הממשלה, הנגיד והגורמים האחרים. התוכנית תאפשר לקבל מענקים מיידיים, בשיתוף רשות המסים. לכן, הפעם, ההחלטה צמודה לביצוע. חיפשנו שיטה שהיא קלה ליישום וביצוע. יש ביקורת על התוכנית, כמו על כל תוכנית. תמיד יש ביקורת. אבל התוכנית הזו מטפלת בכך שאנשים לא יהפכו להיות מובטלים כרוניים. כי אם אנשים יחזרו לעבודה, המשק יחזור לצמיחה.

"מיד אחר השקת התכנית, יש לי יתרון שעומד לצידי אחד המומחים הגדולים בעולם בכלכלה מדינית, ראש הממשלה נתניהו. אנחנו נגבש ביחד תוכנית כלכלית שתחזיר את ישראל לצמיחה ושגשוג.

בתוך התכנית מוקצים 500 מליון שקל, כדי לאפשר לעסקים שונים לעבור את התקופה. אני החלטתי לפתוח את החלוקה של 500 המיליון - לשימוע הציבור. נפנה לציבור ונזמין אותו ולהשמיע לנו רעיונות, איך לחלק, למי ואיך. שיתוף הציבור הוא חיוני. רק מאמץ משותף יכול להוביל את המדינה חזרה למקום הטבעי שלנו, של מדינה צומחת ומובילה".

"אם יתגלה אירוע, נגיע מיידית למקום וההנחיות יהיו מהירות ובהירות"

״מערכת החינוך שלנו, עם למעלה מ-2 מליון תלמידים ומאה אלף מורים עם הנכס החשוב ביותר, הילדים שלנו, חווה עלייה מדאיגה בשבוע האחרון במקרי התחלואה", פתח ואמר שר החינוך יואב גלנט. "החל מן ה-26 במאי חלה עלייה מדאיגה, איתנו 137 מקרי תחלואה חדשים במערכת החינוך, מתוך 103 בגימנסיה בירושלים. 

"לאחר הערכת מצב, אנחנו עושים פעולות סלקטיביות. מאחר וזו החלטה כבדת משקל, ורוצים לשמור על בריאות התלמידים, אנחנו נוקטים בשורה של צעדים נוספים. אנחנו נמשיך עם הכללים, של שמירת מרחק, מסיכות, והיגיינה. מעבירים את זה לכל המנהלים והמורים. ביום ראשון, יהיה תדרוך בכל הכיתות על מנת להעצים את המסר. כאשר אנחנו היינו ילדים, חינכו את הילדים לשמור על פרחי הבר והילדים חינכו את ההורים. כך נעשה. נסייע למשפחות באמצעות חינוך הילדים.

"בכל בתי הספר ימונו נאמני קורונה, מסגל הוראה או סגל מלווה, והם ידאגו לפיקוח, דיווח ונקיון הולם. הם ישמרו על הקשר עם משרד החינוך ומשרד הבריאות. כמו כן, יוכן צוות משימה מחוזי. אם יתגלה אירוע, נגיע מיידית למקום וההנחיות יהיו מהירות ובהירות. הצוות הזה יממש מידית את התהליכים. הכל מוסכם עם יו״ר השלטון המקומי, שיסייע לנו ברתימת ההורים והמנהלים".

עוד כתבות

מגדלי עזריאלי והסביבה  / צילום: גיא ליברמן, גלובס

מסכים אדומים בבורסה: מדד ת"א 35 צנח ב-3.3% בסיום

מחזור המסחר הסתכם בכ-820 מיליון שקל ● מדד הבנקים צנח ב-4.3% ● בנק ישראל יפרסם מחר את הריבית ליולי ואת תחזית מחלקת המחקר; הראל: "בנק ישראל יעדכן מטה את תחזית הצמיחה"

באפט, באספה השנתית בשנה שעברה. אירוע שמשך אלפי בני אדם בימי שיגרה / צילום: Associated Press

באפט משחרר את הניצרה: השקעת ענק לברקשייר בכ-9.7 מיליארד דולר

ברקשייר הת'וואי של האורקל מאומהה משחררת מעט מהר המזומנים של 137 מיליארד דולר עליו היא יושבת, ותרכוש את חטיבת האחסון והובלת הגז הטבעי של דומיניון אנרג'י תמורת 9.7 מיליארד דולר

בנג'י שביט, בעלים של סוכנות נסיעות  / צילום: מוטי מור

"מפעל חיים שנבנה במשך 40 שנה הגיע אל סופו"

בנג'י שביט הוא הבעלים של סוכנות הנסיעות רג'ינה טורס ● "לקפל את העסק זו החלטה שהייתי צריך לקבל לפני זמן אבל האגו לא נתן" • "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

דלפק טיסות נכנסות סגור בשדה התעופה בדיסלדורף / צילום: Martin Meissner, Associated Press

גרמניה חוזרת בה: מגדירה את ישראל כ"מסוכנת" ותדרוש בידוד לנוסעים מהארץ

המשמעות? ברוב מדינות המחוז של גרמניה יידרשו כעת מישראלים שמגיעים למדינה לשהות בבידוד של 14 ימים ● נזכיר כי ישראל אינה נמצאת ברשימת 14 המדינות שאושרה מהן כניסת תיירים לאיחוד האירופי

נשיאת בית הדין לעבודה ורדה וירט לבנה/ צילום: שלומי יוסף

החברה שנמצאה אחראית להטרדה מינית ברילוקיישן: "א.ר. פרויקטים חקלאות מים"

ביה"ד הארצי קיבל את בקשת ל"גלובס" לפרסם אם שם החברה שחויבה לשלם לעובדת שלה פיצוי בגובה 215 אלף שקל. זאת, לאחר שהעובדת הוטרדה מינית ע"י אדם זר בעת ששהתה מטעם החברה ברילוקיישן

שי וינינגר (מימין) ודניאל שרייבר, מייסדי למונייד / צילום: שלומי יוסף, גלובס

למונייד הצטרפה למועדון "מניות החלום" של ההייטק הישראלי: צמד המייסדים שווים ביחד מעל חצי מיליארד דולר

שווי חברת הביטוח הדיגיטלי, שעדיין רושמת גידול בהפסדיה, יותר מהוכפל ביום המסחר שלאחר ההנפקה, ל-3.8 מיליארד דולר ● נסיקתן של מניות ההייטק הישראליות, ולמונייד ביניהן, אינה מתבססת על התוצאות הפיננסיות שלהן, אלא משקפת בעיקר ציפיות משקיעים למימוש הפוטנציאל העסקי שלהן בעתיד

קנייה ווסט / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

קניה ווסט הכריז שיתמודד לנשיאות ארה"ב, וכבר יש לו תומך מאוד בולט

הראפר שנחשב לתומך קולני בנשיא ארה"ב טראמפ הודיע בטוויטר על כוונתו ● זמן קצר לאחר מכן אלון מאסק צייץ בתגובה: "יש לך את התמיכה המלאה שלי"

ח"כ גבי אשכנזי  / צילום: דוברות משרד החוץ

אחרי קיפאון ממושך: משרד החוץ הודיע על מינוי שגרירים חדשים

משרד החוץ הודיע על מינויו של השר גלעד ארדן לשגריר באו"ם והחל מינואר 2021 הוא יכהן גם כשגריר ישראל בוושינגטון ● איסמעיל חלדי יכהן כשגריר באריתריאה והוא הבדואי הראשון שיכהן כשגריר ישראלי ● המינויים כפופים לאישור הממשלה

סניף של דואר ישראל  / צילום: תמר מצפי

דואר ישראל ישווק חבילות סלולר ב-16 שקלים לחודש

החבילות ישווקו תחת הלוגו "פוסט מובייל" על גבי הרשת של גולן טלקום

אבי מוסלר מנכל אמות השקעות / צלם: איל יצהר

דרמה באמות: אבי מוסלר, מנכ"ל החברה, פורש אחרי 15 שנים

אבי מוסלר: "החלטתי לפרוש לאחר כ-15 שנים מאתגרות, חזקות ומוצלחות של צמיחה רצופה. החלטתי לפנות לעיסוקים פרטיים ולהקדיש גם לזמן איכות עם המשפחה" ● מוסלר פורש בתקופה מאוד מאתגרת עבור חברות הנדל"ן המניב, שהכנסותיהן עשויות להיפגע משמעותית ברבעונים הקרובים

תיירת מגיעה לקפריסין אחרי פתיחת השמיים באיחוד האירופי / צילום: Harry Nakos , AP

דיווחים בקפריסין: לא תותר כניסה לישראלים שאינם תושבים

קפריסין קובעת חלוקה קטגורית לפי הנתונים האפידמיולוגיים בכל מדינה ויחס התחלואה אל מול גודל האוכלוסיה ● הרשימות מתעדכנות מדי שבועיים, ורשימה חדשה צפויה להתפרסם בקרוב

מחלקת מונשמי קורונה / צילום: ראובן קסטרו, וואלה !NEWS

הגרף היומי: איך "כבשה" ישראל את הצמרת המפוקפקת בטבלת מספרי החולים החדשים

אחרי שנראה שישראל מצליחה להיחלץ מהמשבר הבריאותי, בשבועיים האחרונים מספר החולים היומי הולך ומטפס במהירות, גם ביחס לעולם • לישראל אין מערך יעיל לקטיעת שרשראות הדבקה, אך ישנה עלייה ניכרת במספר הבדיקות והקלה בתנאים, באופן המאפשר לאתר חולים רבים יותר

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת מטרפד מינוי דירקטורים של כלל החזקות בכלל ביטוח

הממונה על שוק ההון: "אני סבור כי קיימת עילת התנגדות סבירה למינוי דירקטורים בכלל ביטוח, אשר מכהנים כדירקטורים במקביל בכלל החזקות, וזאת בשל חשש ממשי לקיומו של ניגוד עניינים..."

למברגר, לימון, סומפולינסקי, יעקב, נעאמנה / צילום: דוברות משרד המשפטים, צילום מסך, שלומי יוסף

מפרקליט המדינה ועד יועמ"ש הכנסת: כל הפרטים על המרוץ לצמרת מערכת המשפט

צמרת המשפטנים במגזר הציבורי צפויה בחודשים הקרובים לרענן את שורותיה ● על הפרק מספר רב של מינויים שישפיעו על כיוונה של מערכת המשפט הישראלית בשנים הסוערות שצפויות לה ● "גלובס" עושה סדר בתפקידים שמתפנים ובמועמדים המובילים לכל תפקיד

ראש המוסד, יוסי כהן  / צילום: יח"צ

ראש הממשלה נתניהו החליט להאריך את כהונת יוסי כהן כראש המוסד

כהן יכהן עד ליוני 2021 ● בהודעה ששלחה לשכת ראש הממשלה נאמר כי הארכת הכהונה נעשית ״בשל האתגרים הביטחוניים העומדים בפני מדינת ישראל

השר צחי הנגבי / צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

חרטא? שתי דעות על אמירתו של השר צחי הנגבי

בראיון לתוכנית "אופירה וברקו" התייחס השר ללא תיק צחי הנגבי למצב הכלכלי הקשה של הציבור, וטען כי "השטויות האלה שאין לאנשים מה לאכול זה ממש חרטא" ● ענת רוזיליו-אדלר וקרן גולדברג תוהות אם באמת מדובר בשטויות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 3-4 ביוני

סופ"ש באיכילוב: 15 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

מי יקבל רישיון כמנהל השקעות? הפתרון לבחינת רשות ני"ע

לפני כשבוע התקיימה בחינה מקצועית ב' למבקשים להשיג רישיון כמנהלי השקעות ● לפניכם תשובות מנומקות לשאלות בבחינה

הישרדות VIP 2020 / צילום: אור דנון

לקשת אין מענה להישרדות מאז שחתונה ממבט ראשון ירדה מהאוויר

MKR המטבח המנצח לא סיפקה לקשת רייטינג גבוה מספיק מול הישרדות עד כה, אך אולי עליית התוכנית בית הספר למוסיקה תצליח להטות את הכף בעתיד

בועז טופורובסקי, יש עתיד / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

האם מפלגת יש עתיד היא דמוקרטית? תלוי למה אתם מתכוונים

הוויכוח אם יש עתיד היא מפלגה דמוקרטית שוב מתלהט. להלן העובדות ● "המשרוקית" של גלובס