גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ותודה לישראל כ"ץ: שר האוצר רק נכנס לתפקיד וכבר הצליח להקפיץ את המענק השנוי במחלוקת לקמעונאים הגדולים

שר האוצר הוביל שינוי בשיטת חישוב התגמולים להחזרת עובדים, שלא תתבסס על מידת הפגיעה או על אחוז העובדים שמוחזרים לעבודה ● באוצר ובמשרד הכלכלה רבים על הקרדיט על תגמול עסקים ● אחד מבעלי הרשתות: "חודשיים וחצי לא קיבלנו שקל. מישהו סופר גם את ההפסדים שלנו?"

גבי רוטר, הראל ויזל, רמי שביט. המודל החדש לחישוב התגמולים / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס
גבי רוטר, הראל ויזל, רמי שביט. המודל החדש לחישוב התגמולים / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

שינוי מודל המענקים לעידוד החזרת עובדים עשוי להכפיל את היקף המענקים שהמדינה תעביר לבעלי רשתות הקמעונאות הגדולות, המעסיקות אלפי עובדים. מבדיקה שערך "גלובס" עולה כי הכנסות מעסיק, שדומה במאפייניו לרשת האופנה "פוקס" עשויות לגדול בעקבות המודל החדש בעד 10 מיליון שקל לעומת המודל המקורי, שבהנהלת האוצר ביקשו ליישם לפני ששר האוצר ישראל כ"ץ נכנס לתפקידו. 

המודל שבו בחר השר כ"ץ קובע כי כל מעסיק שיגייס עובד שנמצא בחופשה ללא תשלום או שפוטר - יקבל מענק של 7,500 שקל אם העובד הוחזר לעבודה אחרי 1 ביוני, או של 3,500 שקל אם העובד הוחזר לעבודה בין 1 במאי ל-1 ביוני. התשלום אמור להתפרס על-פני ארבעה חודשים, בניסיון להבטיח לעובדים המוחזרים תעסוקה לפחות עד אוקטובר. כ"ץ בחר במודל הזה בגלל שלדבריו הוא פשוט ויעיל יותר מהמודל המקורי שהוצג לו, ומכיוון שהוא מתמרץ יותר את המעסיקים להעסיק עובדים מפוטרים ועובדים בחל"ת (המספרים להלן הם בהנחה שהפיצוי יורחב לכל מי שהחזיר עובדים מסוף אפריל).

השינויים במודלים לתגמול מעסיקים על החזרת עובדים

ניקח כדוגמה עסק בגודל דומה לזה של רשת האופנה פוקס, שהוציאה במהלך המשבר כ-8,500 עובדים לחופשה ללא תשלום. בפוקס אומרים כי כל עובדי הרשת חזרו לעבוד במהלך חודש מאי ולכן הפיצוי המרבי שהרשת תקבל הוא 3,500 שקל לעובד במשרה מלאה ו-3,300 שקל לעובד במשרה חלקית (כ-40% מהעובדים). על-פי הנתונים שמסרה הרשת היא צפויה לקבל בתרחיש המרבי כ-30 מיליון שקלים. יחד עם זאת חשוב לציין, כי ייתכן שמספר רב של עובדים שמועסקים במשרה חלקית משתכרים פחות מ-3,300 שקלים בחודש ולכן הסכומים שהרשתות יקבלו יהיו נמוכים משמעותית מהתרחיש המרבי המצוין לעיל.

מודל מדורג, שמבוסס על מידת הפגיעה

המודל המקורי שהוצג לשר האוצר עם כניסתו לתפקיד, היה מבוסס על מספר העובדים בעסק לפני המשבר לעומת מספרם בחודשים יוני-אוקטובר. בנוסף, המודל היה מדורג, כך שככל שהעסק מעסיק מספר קטן יותר של עובדים, כך המענק שיקבל גדול יותר באופן יחסי.

במקרה של עסק כמו רשת האופנה פוקס, המעסיק מעל 1,000 עובדים, הפיצוי היה אמור להיות רק על כל עובד מעבר ל-85% ממספר העובדים המקורי, במקרה שמחזור המכירות של העסק ירד בחודשים מרץ-אפריל ביותר מ-25% לעומת המחזור בחודשים מרץ-אפריל 2019.

המודל קבע כי אם הפגיעה במחזור המכירות גבוהה יותר מ-50%, יינתן מענק בעבור כל עובד שמעבר ל-80% ממספר העובדים המקורי. סכום המענק לעובד, בתוכנית המקורית של האוצר היה אמור להיות כ-9,000 שקל. פוקס מעסיקה בסך הכול כ-8,700 עובדים, כך שבמקרה הראשון הייתה מקבלת מענק של כ-12 מיליון שקלים ובמקרה השני - 15.6 מיליון שקלים.

רשת האופנה קסטרו, לדוגמה, הוציאה במהלך המשבר לחל"ת כ-5,000 עובדים, והחזירה 70 אחוז מהם במהלך חודש מאי. 60% מעובדי הרשת מועסקים במשרה מלאה כך שלפי המודל החדש הרשת צפויה לקבל בתרחיש מרבי כ-20.5 מיליון שקלים. על-פי המודל הישן הרשת הייתה מקבלת בין 6.75 מיליון ל-9 מיליון שקלים (תלוי בהיקף הירידה במכירות).

דוגמה אחרת היא רשת המשביר לצרכן, שהוציאה לחופשה ללא תשלום במהלך משבר הקורונה 4,000 עובדים. כ-50% מהם חזרו לעבודה כבר בחודש מאי. 60% מעובדי הרשת מועסקים במשרה חלקית. הרשת אמורה לקבל 6.8 מיליון שקל עבור כ-2,000 עובדים שהחזירה מחל"ת עד סוף מאי. לגבי 2,000 העובדים הנותרים הרשת תוכל לקבל עוד 11.6 מיליון שקל. לפי המודל הישן רשת המשביר לצרכן הייתה מקבלת 5.6 מיליון שקלים.

נזכיר כי מודל המענקים המקורי שהאוצר הציג לכ"ץ היה מוסכם גם על בנק ישראל, המועצה הלאומית לכלכלה, אגף הכלכלנית הראשית ורשות המסים. באוצר התכוונו להביא את המודל לאישור הממשלה לפני כשלושה שבועות, אך היועץ המשפטי לממשלה עו"ד אביחי מנדלבליט ביקש להמתין עד לכניסתה של ממשלה חדשה, משום שהתוכנית חייבה שינוי בחוק יסוד משק המדינה. נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון תמך באישור המודל הנוכחי למרות ההסתייגויות ממנו בדרגים המקצועיים, בנימוק שיש להעניק עדיפות עליונה לשיקול המהירות והיעילות של התכנית.

אחד מבעלי הרשתות אמר ל"גלובס", שאין לו מושג לגבי הסכומים וכי כולם סופרים כבר חודשיים וחצי כמה כסף הם יקבלו, אבל בינתיים הם לא ראו שקל מהפיצויים שהמדינה הבטיחה להם. עם זאת הן לא רצו להתייחס לידיעה ולמספרים ש"גלובס" מפרסם כעת.

משרדי האוצר והכלכלה רבים על קרדיטים

מודל המענקים שבו בחר שר האוצר ישראל כ"ץ עלה לאישור הממשלה, לאחר עיכוב טכני על-רקע טענות של שרים שלא ניתן להם מספיק זמן ללמוד את הצעת החוק. בנוסף מתברר כי בתוך הממשלה כבר החל מאבק על קרדיטים בין השרים.

על-פי תזכיר החוק הסכום שיחולק כמענקים יעמוד על 5.5 מיליארד שקל, מתוך תקציב כולל של כ-6 מיליארד שקל שיוקצבו לתוכנית. במסיבת העיתונאים שכינס בסוף השבוע ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר שר האוצר כ"ץ כי ההחלטה כיצד יחולק הסכום הנותר, בסך 0.5 מיליארד שקל, תתקבל בתוך הליך שימוע ציבורי ולאחר שהציבור הרחב יציע את רעיונותיו.

זמן קצר לאחר מכן פרסם שר הכלכלה עמיר פרץ הודעה, לפיה המתווה שהציג שר האוצר ישראל כ"ץ "לוקה בחסר", שכן לדברי פרץ הוא מתעלם מההחלטה שהתקבלה בוועדת השרים לטיפול במשבר הקורונה, שבמסגרתה קיבל ראש הממשלה בנימין נתניהו את הצעתו של פרץ להקמות את 500 מיליון השקלים לטובת מענקים למעסיקים, שלא שלחו את עובדיהם לחופשה ללא תשלום, למרות שהכנסותיהם ירדו בלמעלה מ-25%.

על-פי פרץ, במהלך הישיבה הביע נתניהו נכונות להגדיל את הסכום לפיצוי בעלי העסקים ששימרו את עובדיהם ב-500 מיליון שקלים נוספים. באוצר סירבו להגיב על טענות משרד הכלכלה.

כמה יעלה לנו להחזיר עובדים לעבודה? 

בינתיים מתברר כי גם לשאלה כמה כסף יחולק במסגרת המענקים יש מספר גרסאות שונות. הגרסה הרשמית היא שהמודל הנוכחי יעלה לאוצר המדינה כ-5.5 מיליארד שקל. ההערכה הזו מבוססת על הערכה כי המעסיקים יחזירו לעבודה לא פחות מ-800 אלף עובדים, מהם כ-250 אלף עד סוף מאי.

כמה עולה להחזיר את העובדים

ואולם על-פי ניתוח שערכה התאחדות התעשיינים מדובר בסכום של 3.2 מיליארד שקלים לכל היותר - וזאת בהנחה שהממשלה תחליט להרחיב את המענק למעסיקים שהחזירו עובדים במאי - גם לחודש אפריל.

התחשיב של התאחדות התעשיינים מבוסס על חזרתם לעבודה של כ-600 אלף עובדים בסך הכול, מהם כ-200 אלף בחודשים אפריל-מאי, 250 אלף ביוני ויתר 150 אלף העובדים בחודשים יולי ספטמבר. גורמים ממשלתיים אמרו ל"גלובס" כי תחשיב ההתאחדות נראה על-פניו סביר. 

עוד כתבות

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א ננעלה בירידות: מדד הבנקים צנח ב-2%, קמהדע קפצה בכ-8%

מדד ת"א 35 רשם ירידה של 0.69% ומדד ת"א 90 השיל 0.08% ● ירידות בבורסות אירופה ● מניית בנק הפועלים איבדה 2% לאחר הדוחות ● סומוטו צנחה בכ-15%

הנחה בארנונה? רק בפינוי בינוי / עיצוב: טלי בוגדנובסקי, צילום: יח"צ

רק 13 רשויות מקומיות מבטלות את ההעלאה האוטומטית בתעריף הארנונה. מי צריך את המנגנון הזה?

רק 13 רשויות מקומיות ביקשו להשאיר את הארנונה לשנה הבאה כמו שהיא ולא להעלות אותה • אבל למה בכלל צריך עדכון אוטומטי אחיד לכל הרשויות? הרי לחלשות זה לא יעזור, ולחזקות זה לא נותן סיבה להתייעל

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

הפועלים ממשיך להפריש בגין הפסדי אשראי והרווח צנח בכ-85%

המשבר הכלכלי ומגפת הקורונה ממשיכים לטלטל את תוצאות בנק הפועלים ● בנטרול ספיחי הפרשות שבהן היה מעורב הבנק בארה"ב ההיפרדות הסופית מישראכרט ועוד היבטים "חריגים", רשם הבנק ברבעון השני רווח נקי של 161 מיליון שקל ●  תיק האשראי לציבור של הבנק קטן ברבעון השני ב-2%

ליאון רקנאטי / צילום: תמר מצפי

יצרנית המנועים של ליאון רקנאטי ומריוס נכט בדרך להנפקה לפי שווי של מיליארד שקל

החברה שבין בעלי המניות שלה נמנים מריוס נכט וליאון רקנאטי, פועלת בפיתוח מנועים חסכוניים ויעילים

עו"ד ליאת בן־ארי / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

ה"בן-אריסטים" מאמצים את השיטות של ה"ביביסטים"

הם טוענים שהיא לא עשתה שום עבירה וסתם מתנכלים אליה, שהסיפור האמיתי הוא לא המעשה שלה אלא האינטרסים של מתנגדיה, ומזדעזעים מההפגנות נגדה ● כל הטענות שמחנה לוחמי השחיתות לעגו להן עד לפני רגע, מאומצות שם עכשיו בחום רב

קניון שבעת הכוכבים / צילום: איל יצהר

חיים בסרט: קניון שבעת הכוכבים דורש דמי שכירות מהקולנוע, שסגור כבר חצי שנה

חברת בתי הקולנוע רב-חן הודיעה להנהלת שבעת הכוכבים כי תעזוב את המתחם בסוף אוגוסט עם סיום החוזה שלה בשל מחלוקת על דמי השכירות ● גורמים המעורים בסכסוך טוענים כי בקניון דרשו כי בית הקולנוע ישלם דמי שכירות על ששת החודשים בהם נסגר בשל הנחיות הממשלה ● בחודש שעבר נקלע הקניון לסכסוך עם קבוצת קסטרו

קו הרקיע של דובאי / צילום: שאטרסטוק

מקפצת יחסי הסחר: אלו ההיבטים הכלכליים של נרמול היחסים עם איחוד האמירויות

הנורמליזציה עם אחוד האמירויות תפגיש את המגזר העסקי הישראלי עם מושגים ונורמות שעד כמה לא היו מוכרות במחוזותינו ● ההסכם עשוי לשמש כמקפצה לכינון יחסי סחר עם שכנותיה של איחוד האמירויות, וגם לתיירות שלנו צפוי שיפור משמעותי, בעיקר לאחר משבר הקורונה

ח"כ תהילה פרידמן / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"צאו לכמה בחירות שתרצו - אף אחד לא יעלם": נאום הבכורה שמסעיר את הכנסת והרשת

"יש בעולם שלי המון אמת ויופי. אבל לא כל האמת. לא כל היופי. אני לא רוצה שכולם יהפכו להיות אני" ● תהלה פרידמן, ח"כ מכחול לבן, נשאה השבוע במשך 11 דקות נאום בכורה יוצא דופן בכנסת שכולו בעד קירוב לבבות ואחדות ● למעלה ממיליון איש כבר צפו

שר החוץ גבי אשכנזי ושר החוץ היווני ניקוס דנידיאס / צילום: משרד החוץ, יח"צ

בקרוב בטן גב ביוון: תיירים ישראלים יוכלו לבקר במדינה ללא צורך בבידוד

ההודעה יצאה בעקבות פגישה שנערכה בין שר החוץ גבי אשכנזי ובין מקבילו היווני, שר החוץ ניקוס דנידיאס בלשכתו בירושלים ● ההסכם יאפשר כניסה של ישראלים לאיים מסויימים ביוון מהם הם יהיו פטורים מחובת בידוד בחזור ומחובת בידוד עם הנחיתה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 12 באוגוסט 2020

אמש באיכילוב: 8 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

סיוע מחו"ל? באל על בוחנים מינוי של בנק ג'פריס כחתם ההנפקה כדי לעניין משקיעים זרים

מועד ההנפקה לגיוס של 150 מיליון דולר נקבע לסוף אוגוסט אך הוא צפוי להידחות לנוכח אי הוודאות באשר למצב החברה ויישום תכנית החילוץ שלה ● מתעניין חדש ברכישת מניות אל על: מאיר גורביץ, בעלי חברת הנדל"ן המקרטעת ארזים

עופר מרום וגלית אבישי / צילום: תומר יעקובסון, תמר מצפי

לשירותכם זמנית: מה קורה בראשות הגוף שאמור להגן על הצרכנים

גלית אבישי בדרך לראשות המועצה לצרכנות (לפחות באופן זמני) לאחר שהגוף שאמור לשמור על האינטרסים של הצרכנים בישראל פועל מזה יותר משנתיים ללא מנכ"ל קבוע ● וגם: הפגנות נגד "היהודים באים", ליין הופעות במלון קורונה, ועוד ● השיחה

התעלומה / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

הסחיטה, היחסים הסודיים והמכתב שהוסתר מתחת לכיסא

ד"ר שחאדה נפגש עם מנכ"ל הבנק ומציע לו פיילוט חדשני שכולל שיתוף פעולה עם הסטארט-אפ של עומר לרנר ● במקביל פונה לשחאדה אנדריי אומנסקי ומציע פיילוט משלו ● במשרדו של ניר לאון מתגלה מכתב מבוהל שמיועד לראם סבאג ● התעלומה: חידה בלשית בהמשכים

מפעל אבגול / צילום: איל יצהר

ללא עלייה במכירות ובזכות בהלת הקורונה: הרווח הנקי של אבגול זינק במאות אחוזים

ברבעון השני נרשם רווח חריג של 17.9 מיליון דולר, בזכות הביקוש הגובר לבדים לא ארוגים המשמשים למוצרי מיגון אישי, שצריכתם עלתה משמעותית ● החברה מדגישה כי רמות המחירים שמהן נהנתה לא יימשכו ברבעון השלישי

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

המערבולת במגדל לא נרגעת: דירקטור המקורב לשלמה אליהו מתפטר

הערכות: ההתפטרות כדי לפנות מקום למינוי דירקטור חדש, כנראה מוטי רוזן ● הדירקטור הפורש גבי פיקר הסביר כי התפטרותו הינה "נוכח חוסר אמון, שהחריף לאחרונה, בינו (ודירקטורים במגדל ביטוח) לבין יו"ר דירקטוריון מגדל ביטוח, ניר גלעד ועל רקע הוראת הממונה על שוק ההון"

קובי ריכטר / צילום: תמר מצפי

לא חיכתה לעסקה: מניית סומוטו זינקה ב-110% מתחילת השבוע שעבר

בעקבות הדיווח אתמול (ד') על עסקת מיזוג עם נוסטרומו הפועלת בתחום הלוהט של אגירת וניהול אנרגיה, זינקה מניית סומוטו ב-60% לשווי חברה של 230 מיליון שקל ● עוד לפני הדיווח אתמול קפצה סומוטו בכ-30% בתוך מספר ימים

כיתה בבית ספר יסודי בתל אביב, מסודרת לשמירת מרחק בין תלמידים / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

"חסר ציוד היקפי ומחשבים ניידים - ואנחנו זקוקים לעזרה"

רכזת תקשוב בבית ספר במרכז הארץ מתארת את מצב ההיערכות בבית הספר שלה לקראת שנה הבאה ● מה יבוא על חשבון מה, ואיך אפשר לעזור

אמיר ברמלי/ צילום: כדיה לוי

התכוון להימלט? אמיר ברמלי נעצר עד לתום ההליכים נגדו

הפרקליטות נימקה את בקשתה לעצור את ברמלי בקיומן של ראיות ישירות וקונקרטיות בעוצמה גבוהה במיוחד, המלמדות על כוונתו להימלט מן הארץ באופן מיידי, חרף צו איסור היציאה מן הארץ נגדו

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

השמיים נפתחו? ישראלים שחוזרים מקרואטיה, בולגריה ויוון לא יחויבו בבידוד

השמיים נפתחים? משרד הבריאות אישר כי ישראלים שיגיעו מקרואטיה, בולגריה ויוון המוגדרות כירוקות לא יחויבו בבידוד של 14 יום ● רשימת המדינות תתעדכן כל שבועיים ובמידה ומדינה ירוקה תהפוך לאדומה, החוזרים ממנה יאלצו להיכנס לבידוד ● אלו המדינות שמהן לא תחול חובת הבידוד לשבים ארצה

 

יו"ר הרשות אבו מאזן וראש הממשלה הפלסטינית ראמי חמדאללה/  צילום: רויטרס: Mohamad Torokman

נשארו מחוץ להסכם: הפלסטינים יאלצו לשנות פרדיגמה

המסר היוצא מוושינגטון הוא ברור: לא מספיק להטיל סנקציות כלכליות על איראן, אלא יש לבסס ולחזק את הציר בין ישראל למדינות ערביות מתונות וזאת כדי להחליש את ציר הקיצוניים ● בינתיים, הפלסטינים לומדים לקח כואב - העולם הערבי לא מחכה להם לעד