גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ועדת הכספים אישרה תוספת של 14 מיליארד שקל לתקציב החירום לטיפול בקורונה

ישיבת הועדה נעצרה כמה פעמים לאחר שיו"ר הועדה, משה גפני, לא קיבל הסברים מדויקים על סעיפי תקציב החירום ● גפני: "לא אכנס דיונים של הוועדה ולא אאשר את הצעת החוק עד שלא יתקבל דיווח מלא על הביצוע של 80 המיליארד שכבר אושרו"

משה גפני בדיון של וועדת הכספים / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
משה גפני בדיון של וועדת הכספים / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ועדת הכספים אישרה את בקשת הממשלה והאוצר לאשר את הצעת החוק לתוספת של 14 מיליארד שקל לתקציב החירום לטיפול בקורונה. חלק ניכר מהסכום מיועד למענקים למעסיקים להחזרת עובדים, וכן לסיוע לרשויות המקומיות, סיוע מיוחד לערי התיירות טבריה ואילת, תוספת תקציבית למשרדי הבריאות בטחון פנים ורווחה, הארכת זכאות דמי אבטלה למי שבגיל הפנסיה ועוד.

מתוך זה סכום של חצי מיליארד שקלים הותנה בכך שהאוצר יגיש אמות מידה מפורטות לחלוקה שיאושרו מחדש על ידי אישור הוועדה. הוועדה הוסיפה סעיף שמחייב דיווח של האוצר לוועדה על השימוש בכספים שאושרו. ההצעה תועבר לאישור המליאה עוד השבוע.

במסגרת סקירה שהציג משרד האוצר, הוצג כי ישראל הינה אחת המדינות שנקטה בצעדי הסגר החמורים ביותר בעולם, וכי בעיצומו של הסגר, כ-20 אחוז של המשק בלבד תיפקד וייצר. עוד הציגו באוצר כי בוצעו עד כה 35.5 מיליארד שקל מתוך 80 מיליארד השקלים שהוקצו למשבר בעבר. במשרד הציגו כי להערכתם הצמיחה השלילית תגיע לאזור ה-5 אחוזים.

יוגב גרדוס, סגן הממונה על התקציבים, הציג הערכה של אובדן כ-60 מיליארד שקל השנה לקופת המדינה, בכפוף לשינויים, והתייחס ליחס החוב תוצר: "המשבר הביא לעליה חדה - הממשלה עמלה במשך 20 שנה להוריד את היחס, הוא ירד ל-60 אחוז ב-2019, חזרנו 10 שנים אחורה, ל-76 אחוז, אבל שמרנו במהלך השנים כרית ביטחון וזה חיובי מבחינתנו. יכול להיות שיבוא עוד משבר, וצריך לזכור את זה, אנחנו בתוך המשבר, ואנחנו לא סיימנו אותו, לא בהיבט הבריאותי ולא בהיבט הכלכלי, אנחנו צריכים להיות ערוכים לתרחישים נוספים. די ניצלנו את הכרית, אבל צריך להבין שהיכולות של הממשלה יהיו מוגבלות בשלב כל שהוא, עוד לא הגענו לשם, אבל זה יגיע".

המשנה למנהל רשות המיסים מירי סביון אמרה כי עד כה שולמו כשמונה מאות מיליון שקל מכספי המענקים לעצמאים, ובסך הכל אושרו כבר מיליארד שקל מענקים שיועברו בימים הקרובים. 12 אלף בקשות מעוכבות לבדיקה יותר לעומק. חשוב לנו להעביר במהירות למי שנזקק לו, אבל באמת למי שנזקק לו. חשוב שנשמור על הקופה הציבורים ושהכסף יגיע למי שנפגעו באמת. בבדיקות שעשינו כבר חלק מהעצמאיים לא היו זכאים לפי התנאים שנקבעו, ואנחנו מאזנים בין היעילות והמהירות לבין הבדיקות הנדרשות. באחוזים גבוהים רוב הפניות נענות בתוך זמן קצר.

ח"כ מיכל שיר : יש עסקים שלא יחזרו לעבודה וגם כשיחזרו, זה יהיה מקרטע. בין אם מדובר על תיירות, על צלמי אירועים, בעלי חוגים ובעלי משחקיות. כרגע הם עומדים בבחירה, בין לפשוט יד או לפשוט רגל. למה לא לתת מענק שלושה חודשים קדימה, מבלי שיצטרכו להתחנן כל פעם מחדש. הם באמת עומדים בפני שתי אופציות נוראיות: או לפשוט יד ולהתחנן למדינה, או לפשוט רגל - כי לא תהיה להם ברירה.

רון תומר נשיא התאחדות התעשיינים אמר כי לממשלה אין תכנית כלכלית לטיפול בקורונה. הכסף הכי גדול בתולדות המדינה שהושקע בצורה הכי לא מסודרת. ישראל קמצנית מאוד בסיוע לעסקים והתעשיינים ולמשק. אין תכנית פיצויים טובה למי שנפגע, הנדבך העיקרי החסר. הנתונים מראים כי יש חזרה יפה של 220 אלף עובדים מחל"ת אבל יותר ממאה אלף שוחררו חזרה לחל"ת. אין מה לתת כסף סתם למי שבכל מקרה יחזרו מחל"ת על מה זורקים שישה מיליארד שקל מתקציב המדינה? חור שיפגע בעיקר בשכבות החלשות ובתקציבי צמיחה.

איריס שטרק נשיאת לשכת רואי החשבון אמרה כי יש להאריך את מועד הגשת הבקשות למענקים עד לסוף השנה כי רק אז ניתן יהיה לכמת את היקף הנזק.

עו"ד אוריאל לין נשיא איגוד לשכות המסחר אמר שיש צורך לבצע 3 תיקונים מרכזיים - מתן המענק של 7,500 שקל גם למעסיקים שהחזירו עובדים בחודשים אפריל ומאי. מעסיקים אלה החזירו עובדים בתנאים קשים יותר מאשר אלה המחזירים עובדים ביוני; עסק שלא הוציא עובדים לחל"ת על אף שמחזור העסקי שלו ירד מעל 25% זכאי באופן מוחלט לקבל פיצוי. שכן הוא שמר על מקומות עבודה על אף שנגרמו נזקים לעסקו; לדבריו אם מישהו משלה את עצמו שכל העובדים יחזרו לעבודה בחודש יוני הוא טועה טעות מרה. עסקים רבים יצטרכו להחזיר את העובדים על פני משך זמן ארוך בהתאם לפעילות העסקית. אם באמת רוצים לעודד את המעסיקים, מתן מענק בגובה 7,500 שקל חייב להתקיים לפחות לתקופה של חצי שנה.

סגן הממונה על התקציבים באוצר יוגב גרדוס אמר בדיון כי תקציב 2020-21 יובא לאישור סופי עד ראש השנה. מדובר בדחייה של כחודש מהמועד הקבוע בחוק. לשם כך יידרש תיקון של חוק יסוד הכנסת. עד לאישור התקציב ממשיכים משרדי הממשלה לפעול תחת תקציב 2018 עם התוספות שקיבלו בתקופת החירום של הקורונה.

השריף חזר

ועדת הכספים התכנסה הבוקר לדיון ראשון בראשות היו"ר החדש-ישן, משה גפני, אולם הופסקה על ידו זמן קצר לאחר פתיחתה. גפני הודיע כי יחדש אותה כאשר מנכ"ל רשות המסים, ערן יעקב, יגיע בעצמו במטרה להסביר מדוע יש עיכובים בהעברת המענקים לעצמאים ולחברות. "מדוע הוא לא הגיע?", תהה גפני. "אנחנו פחות חשובים מהפגישות שיש לו כעת? מספיק עם הזלזול הזה בוועדה".

יושב ראש ועדת הכספים משה גפני מיהדות התורה ניצל את ישיבת הוועדה היום, הראשונה מאז נבחר מחדש, להעמיד במקומם את נציגי הממשלה ולהבהיר: "ועדת הכספים לא תהיה חותמת גומי, ותדרוש בקרה, פיקוח ודיווחים שוטפים על הוצאות הכספים".

דיוני הוועדה התחדשו בשעה 13:00, כאשר לפי דרישת גפני הצטרפה באמצעות שיחת זום נציגות בכירה של רשות המסים, המשנה למנהל מירי סביון. גפני דרש מנציג האוצר יוגב גרדוס פירוט מדויק של מטרות העברת 14 מיליארד השקלים, כתנאי לאישור הצעת החוק. גרדוס הקריא את הרשימה אך התקשה לספק הסברים ופרטים מדויקים לכל העברה. הוא לא הצליח לענות לשאלה שעלתה שוב ושוב, מדוע לאשר עוד העברה כאשר הממשלה לא השתמשה עדיין ברוב הסכום שכבר אושר קודם לכן בהיקף של 80 מיליארד שקל.

גפני ושאר חברי הוועדה דרשו כי בתוך ההצעה יוכנס סעיף של דיווח שוטף לוועדת הכספים כתנאי להעברת החוק.

חבר הכנסת ניר ברקת, מי שהיה מועמד הליכוד לתפקיד שר האוצר לפני הבחירות, דרש כי הוועדה לא תאשר את הצעת החוק שכן לדבריו היא לא פותרת דבר, ומשליכה כסף ללא יעד אמיתי. הוא מתח ביקורת קשה על התנהלות האוצר עד כה ובעיקר על כך שהתקציב הענק שכבר אושר לא מומש ברובו המכריע, ומה שמומש לא הגיע כסיוע אמיתי.

עוד אמר כי ברוב המדינות במערב, חבילות הסיוע הישיר לעסקים הגיעו להיקף של בין 5% ל-10% תוצר, בעוד בישראל זה בקושי 1% עד 3%.

בתוך כך, הודיע חבר הכנסת אחמד טיבי כי האוצר הסכים לדרישת ראשי הרשויות הערביות בסיועו של חבר הכנסת גפני להגדיל את הסיוע לרשויות החלשות שנפגעו מהקטנת ההכנסות מארנונה ביתית. בסך הכל סכום הסיוע יהיה 200 מיליון שקל, ורובו יגיע לרשויות באשכולות 1-3 אשר 80% מהן ערביות, דרוזיות וצ'רקסיות. גפני וטיבי דרשו מנציג האוצר כי הסכום יועלה בעוד 10 מיליון שקל, שכן היקף הפסד הארנונה מגיע ל-70 מליון שקל בחודש, והסיוע הוא לשלושה חודשים.

" זו תהיה השנה הראשונה מאז קום המדינה שהמשק יצטמצם"

יושב ראש הוועדה משה גפני הודיע בפתח הישיבה כי אם לא תסודר סוגיית התקציבים שהובטחו כבר לחינוך המיוחד, לא יעביר את תקציב המדינה. עוד הוסיף ואמר כי לבקשתו, ולאחר הפנייה מח"כ אחמד טיבי, האוצר הוסיף סיוע מיוחד לחברה הערבית.

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו ציין כי מאוחר מדי לקרן החירום לעסקים שהובטחה לפני חודש ויותר, וכי העסקים שהיו במצב חירום כבר קרסו.

 יוגב גרדוס, נציג האוצר, הודה כי "יש עיכובים ובעיות בביצוע ההחלטות הקודמות, שכן מדובר באון תשלום מענקים והלוואות שאיננו מורגלים בו. הקמנו לשם כך מנגנונים חדשים ויש חבלי קליטה. המשק הישראלי פגיע פחות ממדינות כמו יוון ויפן שנפגעו הרבה יותר בגלל עניין התיירות.

"עם זאת, זו תהיה השנה הראשונה מאז קום המדינה שהמשק יצטמצם, ותהיה צמיחה שלילית. שלא תהיה צמיחה. מדובר בשנה קשה יותר ממלחמת יום הכיפורים, ותקופות קשות אחרות. תהיינה השלכות קשות על האבטלה, התקציב ועוד. המדינה סגרה את המשק אקטיבית, ובאופן אגרסיבי יותר מרוב המדינות. המשק תיפקד רק בחמישית מתפקודו הרגיל. והנתונים דרמטיים. באבטלה הגענו ליותר מ-25%, אבל יש מגמה מאוד חיובית שתרד לסביבות 12-13% כולל חל"ת. 7% לא כולל חל"ת".

"לא אאשר את הצעת החוק עד שלא יתקבל דיווח מלא על הביצוע של 80 מיליארד השקל שאושרו"

בתגובה לדבריו של נציג האוצר, דרש גפני לדעת מה נעשה ב-80 מיליארד השקלים שקיבלו, ומה בכוונתם לעשות ב-14 מיליארד השקלים שהם מבקשים היום, כולל לוחות זמנים. "לא רוצה לשמוע את הנתונים הגבוהים, אלא את התכל'ס". גפני המשיך ואיים כי לא יכנס דיונים של הוועדה ולא יאשר את הצעת החוק "עד שלא יתקבל דיווח מלא על הביצוע של 80 המיליארד שכבר אושרו".

"הביצוע הוא אכן נמוך ממה ששיערנו, ואנחנו פועלים לתקן במקומות שיש עיכובים", השיב גרדוס. הוא הודה ש"פורסמו תוכניות עוד בטרם היו יכולות אמיתיות לממש וליישם אותן, בין השאר כדי להרגיע את המשק, ייתכן והייתה זו טעות. עד כה הוצאו יותר מ-30 מיליארד, מהם כמעט 10 מיליארד הוצאות של משרד הבריאות עד כה".

נציגות אגף תקציבים ציינה כי בין החודשים מרץ-אפריל נרשמו 16 מיליארד ביצוע במזומן, מתוכם 1.3 מיליארד לטובת משרד הבריאות.

גרדוס הבטיח לוועדה כי הפירוט המלא יישלח בימים הקרובים. בתגובה הציע גפני כי הוועדה תמתין עד שיגיע הפירוט, לפני שתאושר עוד הוצאה לבקשת האוצר.

עוד כתבות

יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

דרמה בשוק התקשורת: משרדי הממשלה במהלך לביטול הפיצול בין ספק לתשתית אינטרנט

טיוטת חוק ההסדרים קובעת לראשונה שיש לפנות למהלך כזה, ולקבוע תקנות מעבר לשם כך

על עלייה בחולי הקורונה, מתי יהיה חיסון והאם לחטא מסכות במיקרוגל? שו"ת קורונה / צילום: טלי בוגדנובסקי, אייל אונגר

הסיכונים, ההרגלים והדרכים לשמור על עצמכם: כל מה שצריך לדעת על החיים בצל הגל השני של הקורונה

השפעת הורגת יותר מאשר הקורונה? האם יתוש יכול להדביק בני אדם בנגיף? והאם  יש סיכון בהזמנת עוזר בית? ● השאלות שמלוות אותנו עם ההתפרצות הראשונה של מגפת הקורונה, והשאלות החדשות שצצו בעקבות הגל השני ● "גלובס" עושה סדר

משה גפני בדיון של וועדת הכספים / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אושרה הצעת חוק למחיקת מאגר נתוני האשראי שנאסף בימי הקורונה

ההצעה של הח"כים גפני ומקלב לתיקון את חוק נתוני האשראי קובעת כי בנק ישראל לא יכלול במאגר נתוני האשראי, המשמשים את המוסדות הפיננסיים, נתונים שנאספו בתקופת משבר הקורונה

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל אל על לעובדים: "נחוש להגיע למציאת פתרון בהתאם למתווה שייבחר"

"ככל שהימים חולפים ענן אי הוודאות אינו מתפזר, ישראל נמצאת בגל קורונה שני עם החמרה בהגבלות והעדר צפי של ממש לחידוש הטיסות", כותב גונן אוסישקין, מנכ"ל אל על, לעובדים ● אוסישקין מדגיש כי "אל על לא תוכל לחזור לפעילות סדירה ללא קבלת סיוע הנדרש על מנת להניע את הפעילות שלנו"

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

שיכון ובינוי עשויה להחליף גם את מערך הפרסום

בתקציב הפרסום של שו"ב מטפל כעשרים שנה משרד הפרסום באומן בר ריבנאי ● באחרונה זכה משרד המדיה ארג'נטרו בתקציב הפרסום של פרויקט התחדשות עירונית של החברה, ונראה כי זוהי רק הסנונית הראשונה לשינוי

מגדלי עזריאלי והסביבה  / צילום: גיא ליברמן, גלובס

מסכים אדומים בבורסה: מדד ת"א 35 צנח ב-3.3% בסיום

מחזור המסחר הסתכם בכ-820 מיליון שקל ● מדד הבנקים צנח ב-4.3% ● בנק ישראל יפרסם מחר את הריבית ליולי ואת תחזית מחלקת המחקר; הראל: "בנק ישראל יעדכן מטה את תחזית הצמיחה"

איכון סלולרי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

איכוני השב"כ מפספסים בכחמישה אחוז מאז חמישי האחרון

הגורם שאליו פנינו אומר כי בין האפשרויות הנבדקות אי-התאמה במספרי הטלפון הסלולרי של נדבקים, או של האנשים שנמצאו לצידם, והאפשרות כי הטלפון רשום בחברות הסלולר על שם אדם אחר ● הוא לא שלל את האפשרות כי הכלי יעיל פחות במרחב מגורים צפוף, או באירועים הומי אדם

חיילי צה"ל / צילום: שאטרסטוק

פקדון חיילים משוחררים שאינו נפדה מוחזק על ידי הבנקים. למי שייכת הריבית?

לדברי ח"כ קטי שטרית, הפיקדון המוחזק בידי שני הבנקים הגדולים פועלים ולאומי - אינו צובר ריבית ותשואה ויוצא שהבנקים הם המרוויחים הגדולים ממנו ● שר הביטחון בני גנץ עדיין לא התייחס לשאילתא שהגישה ח"כ שטרית בנושא ●  דו"ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת מיוחד נכתב בנושא

בנייה בערד / צילום: גיא ליברמן, גלובס

סקר המגמות בעסקים של הלמ"ס: בתעשייה ובבינוי מתאוששים, במלונאות לא

בלמ"ס מציינים כי "נראה שבחודש יוני המנהלים כבר לא בטוחים לגבי המצב העתידי, עם ירידה בצפיות להיקף הייצור" ● ניתן להניח שחוסר הוודאות והגידול במספר הנדבקים משפיע באופן ניכר על הציפיות ● בלמ"ס גם מודיעים כי "בציפיות להיקף התעסוקה חל שיפור, אם כי המאזן עדיין שלילי"

מחלקת מונשמי קורונה / צילום: ראובן קסטרו, וואלה !NEWS

הגרף היומי: איך "כבשה" ישראל את הצמרת המפוקפקת בטבלת מספרי החולים החדשים

אחרי שנראה שישראל מצליחה להיחלץ מהמשבר הבריאותי, בשבועיים האחרונים מספר החולים היומי הולך ומטפס במהירות, גם ביחס לעולם • לישראל אין מערך יעיל לקטיעת שרשראות הדבקה, אך ישנה עלייה ניכרת במספר הבדיקות והקלה בתנאים, באופן המאפשר לאתר חולים רבים יותר

בנג'י שביט, בעלים של סוכנות נסיעות  / צילום: מוטי מור

"מפעל חיים שנבנה במשך 40 שנה הגיע אל סופו"

בנג'י שביט הוא הבעלים של סוכנות הנסיעות רג'ינה טורס ● "לקפל את העסק זו החלטה שהייתי צריך לקבל לפני זמן אבל האגו לא נתן" • "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

הפגנת העובדים הסוציאליים בנובמבר. / צילום: ראובן קסטרו, וואלה NEWS

החל ממחר: שביתה כללית בכל השירותים החברתיים

העובדות והעובדים הסוציאליים יחלו מחר בשביתה כללית, במחאה על תנאי העסקתם, העומס הרב והאלימות כלפיהם ● יו"ר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים: "פקידי האוצר רוצים לשבור את השירותים החברתיים ולסגור אותם"

ח"כ גבי אשכנזי  / צילום: דוברות משרד החוץ

אחרי קיפאון ממושך: משרד החוץ הודיע על מינוי שגרירים חדשים

משרד החוץ הודיע על מינויו של השר גלעד ארדן לשגריר באו"ם והחל מינואר 2021 הוא יכהן גם כשגריר ישראל בוושינגטון ● איסמעיל חלדי יכהן כשגריר באריתריאה והוא הבדואי הראשון שיכהן כשגריר ישראלי ● המינויים כפופים לאישור הממשלה

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

בידוד חרטא: אם ככה עושים איכון סלולרי, אנחנו בצרות צרורות

המצב המגוחך, שאזרחים נאסרים בביתם על לא עוול בכפם, בלי אפשרות לערער על המאסר בפני הרשויות, מעלה הרהורים נוגים על אובדן הדמוקרטיה ועל איכות העבודה של שירות הביטחון הכללי

קנייה ווסט / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

קניה ווסט הכריז שיתמודד לנשיאות ארה"ב, וכבר יש לו תומך מאוד בולט

הראפר שנחשב לתומך קולני בנשיא ארה"ב טראמפ הודיע בטוויטר על כוונתו ● זמן קצר לאחר מכן אלון מאסק צייץ בתגובה: "יש לך את התמיכה המלאה שלי"

למברגר, לימון, סומפולינסקי, יעקב, נעאמנה / צילום: דוברות משרד המשפטים, צילום מסך, שלומי יוסף

מפרקליט המדינה ועד יועמ"ש הכנסת: כל הפרטים על המרוץ לצמרת מערכת המשפט

צמרת המשפטנים במגזר הציבורי צפויה בחודשים הקרובים לרענן את שורותיה ● על הפרק מספר רב של מינויים שישפיעו על כיוונה של מערכת המשפט הישראלית בשנים הסוערות שצפויות לה ● "גלובס" עושה סדר בתפקידים שמתפנים ובמועמדים המובילים לכל תפקיד

יואב קיש / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הנוכחות באולמות, בתי כנסת, ברים ופאבים תוגבל לחמישים איש

ועדת הקורונה דנה הבוקר באישור הצו הממשלתי ובו הגבלות לגבי התקהלות ● ח"כ קיש אמר כי "אנחנו חייבים לפעול משמעותית להגביל אירועים חברתיים המוניים" ● נתניהו: "אנחנו נידרש לצעדים נוספים מעבר למה שהחליטו קבינט הקורונה והממשלה בסוף השבוע שעבר"

קובי מימון / צילום: תמונה פרטית

קובי מימון "יוצא לאור": לאחר ההשקעה בישראמקו, תורה של פוליגון

חודשים ספורים לאחר שאיש העסקים הצטרף רשמית לגרעין השליטה בשותפות "יחק להשקעות" הוא מבצר את שליטתו בחברת הנדל"ן הקטנה פוליגון בהשקעה של כ-2 מיליון שקל

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מניית Wix בשיא: שווי הטבת האופציות לעובדים - 1.75 מיליארד דולר

בשבוע שעבר עקפה Wix את שווי השוק של חברת התרופות טבע, ונכון להיום היא משקיפה מלמעלה על טבע ששווייה כ-12.7 מיליארד דולר

שוטר עם מסיכה מחלק דוח  / צילום: אריאל שליט, AP

כמה כסף סה"כ המדינה הכניסה מ"קנסות קורונה" מאז חודש מרץ?

על פי הנתונים שהגיעו לידי "גלובס", בחודש יוני חולקו קרוב ל-35 אלף קנסות ● אם כל האזרחים ישלמו את הקנסות במועד, צפוי אוצר המדינה לגדול ב-37 מיליון שקלים בגין קנסות הקורונה ● כמעט 99% מהקנסות בחודש יוני חולקו בגין אי חבישת מסכה על הפנים