גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עובדי פייסבוק נגד צוקרברג: דורשים לחסום את הפרופיל של טראמפ

עובדי פייסבוק, מהזוטרים ועד כמה בכירים, מנסים לשנות את מדיניות החברה: "כל הכבוד לטוויטר" ● עובד בפייסבוק: "רבים מאיתנו מרגישים שהחברה נמצאת בצד הלא נכון"

מארק צוקרברג / צילום: shutterstock, שאטרסטוק
מארק צוקרברג / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ההחלטה של מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג שלא ללכת בדרכה של טוויטר ולפרסם אזהרה בצמוד לפוסטים של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ קוממה עליו את עובדי החברה, מהזוטרים ועד כמה בכירים. בין הבכירים הללו, מנהל עיצוב המוצר של פיד החדשות (ניוז פיד) של פייסבוק - אחד ממוצרי הדגל של החברה, שכתב שהוא לא מסכים עם מארק צוקרברג ו"יעשה הכל כדי לגרום לו לשנות את עמדתו".

אותו הבכיר המשיך וצייץ כי הוא מארגן קבוצה של עשרות עובדים נוספים בפייסבוק שמתנגדים גם הם לעמדתו של צוקרברג, במטרה להניע שינוי פנימי בחברה. גם בכירים ועובדים אחרים הצטרפו אליו: דייגו מנדס, מנהל מוצר בתחום המציאות הוירטואלית בפייסבוק, צייץ: "אי-פעולה אינה הפתרון. הנהלת פייסבוק טועה. הבעתי את דאגתי בתוך החברה ואמשיך לעשות זאת. אני מאמין במשימה שלנו ובחבריי לצוות". מפייסבוק לא נמסרה תגובה.

הפוסטים של טראמפ שבמחלוקת, מגנים את ההתפרעויות בעקבות רצח אזרח ותושב מיניאפוליס, ג'ורג' פלויד, בידי שוטר. הרצח של פלויד, אזרח אפרו אמריקאי, עורר מחאות ברחבי ארה"ב וטראמפ התבטא נגדן ברשתות החברתיות. הוא כתב כי "הבריונים (THUGS) האלה מכפישים את זכרו של ג'ורג' פלויד... דיברתי עם המושל טים וואלס ואמרתי לו שהצבא איתו לאורך כל הדרך. בכל קושי שיהיה אנחנו נשיג שליטה, אך כאשר הביזה מתחילה הירי מתחיל. תודה!". מאוחר יותר פרסם טראמפ הבהרה לפיה הוא לא אמר את הדברים כ"הצהרת כוונות" אלא כ"עובדה".

בחברת טוויטר החליטו לסמן את הציוץ של הנשיא כ"מאדיר אלימות" והוא נחסם לשיתוף, אך פייסבוק בחרה שלא לעשות דבר עם פרסום זהה שהופיע אצלה, והשאירה את הפוסט באוויר ללא סימון.

מחאת עובדי החברה גברה בין השאר בשל עמדתו של צוקרברג שלא ליישר קו עם טוויטר. בפוסט שפרסם בלילה שבין שישי לשבת הבהיר כי "בניגוד לטוויטר, המדיניות שלנו היא לא להתריע על פוסטים שמעודדים אלימות, משום שאם אנו מאמינים שפוסט מעודד אלימות - אזי יש להסירו, וזאת בלי קשר בכלל לשאלה האם הוא ראוי לפרסום מבחינה חדשותית, אפילו אם הוא מגיע מפוליטיקאי" . אמירה זו מתכתבת עם המדיניות הנוכחית של פייסבוק שלא להחיל את תהליכי בדיקת העובדות וסימון התכנים שלה על תוכן של פוליטיקאים וזאת על מנת שלא להתערב בתהליך הדמוקרטי. צוקרברג ציין כי בחברה היו "בקשר עם הבית הלבן כדי להסביר את המדיניות שלה".

בהבהרת "מדיניות זו" נראה שהכוונה היא לכך שפייסבוק הבהירה לבית הלבן שקריאה לאלימות לא תחסה תחת ההחרגה של הפוליטיקאים מסינון התכנים של פייסבוק. בהמשך הפוסט, צוקרברג כתב כי הוא "יודע שאנשים רבים לא היו מרוצים מכך שהשארנו את הפוסטים של הנשיא באוויר, אך העמדה שלנו היא שעלינו לתת כמה שיותר חופש ביטוי, אלא אם הדבר מהווה סיכון מיידי לגרימת נזק או סכנה ספציפיים, כפי שמפורטים במדיניות שלנו".

"לא מתקבל על הדעת לא לעשות דבר"

העובדים, מצדם, לא הססו מלהפגין את חוסר ההסכמה שלהם עם המדיניות ה"רכה" של צוקרברג. "אני לא יודע מה לעשות, אבל אני יודע שזה לא מתקבל על הדעת לא לעשות דבר. אני עובד פייסבוק שלחלוטין לא מסכים עם ההחלטה של מארק לא לעשות דבר בנוגע לפוסטים האחרונים של טראמפ, שמציתים אלימות באופן ברור. אני לא לבד בתוך פייסבוק. אין עמדה נייטרלית בנוגע לגזענות", צייץ עובד מחקר ופיתוח בפייסבוק.

מנהל עיצוב בפייסבוק, אנדרו קרו, צייץ כי "לצנזר מידע שעשוי לסייע לאנשים לראות את התמונה המלאה זו שגיאה. אבל אין מתקבל על הדעת לספק פלטפורמה שתצית אלימות ותפיץ מידע שגוי, בלי קשר למי אתה והאם זה ראוי לכותרת בחדשות. אני לא מסכים עם העמדה של מארק ואעבוד כדי לגרום לשינוי".

מעצב מוצר בפייסבוק, נייט באטלר, צייץ כי "פייסבוק נמצאת בצד הלא נכון של זה ואני לא יכול לתמוך בעמדה שלהם. רבים מאיתנו מרגישים ככה". מעצב אחר בפייסבוק צייץ "כל הכבוד לצוות היושרה של טוויטר על קבלת ההחלטה לאכוף".

רבים מעובדי פייסבוק שמחו על יישום מדיניות חופש הביטוי עליה הצהיר המנכ"ל, שיתפו קטע וידאו מהשימוע של צוקרברג בבית הנבחרים בשנה שעברה, ובו מבטיח צוקרברג לסנאטורית אלכסנדרה אוקאסיו קורטז כי "אם כל אחד, כולל פוליטיקאי, אומר דברים שעשויים לגרום, שקוראים לאלימות, או שעשויים לגרום לסיכון לפגיעה פיזית …אנו נוריד את התוכן הזה מהפלטפורמה".

העובדים דרשו תשובות ממנהלת המדיניות

עוד לפני סדרת ההתבטאויות של טראמפ בנוגע לאלימות המשטרתית ולמחאות שהיא עוררה, ההחלטה של פייסבוק שלא להוריד את הפוסט של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בנוגע להצבעה בדואר, עוררה גם היא מחלוקות פנימיות בחברה. בשבוע שעבר טראמפ צייץ כי הצבעה דרך הדואר היא "הונאה", בעקבות הודעה של מדינת קליפורניה כי בכוונתה לאפשר הצבעה דרך הדואר כדי להרחיב את הנגישות של תושבי המדינה להצבעה בבחירות.

מנהלת המדיניות הגלובלית של פייסבוק, מוניקה ביקרט, פרסמה פוסט במערכת הפנימית לעובדי פייסבוק, בו הסבירה את הרציונל שמאחורי ההחלטה. "בחנו את הטענות והחלטנו שזה לא מפר את החוקים שלנו נגד הפרעה לבחורים, כיוון שזה לא מטעה אנשים לגבי האופן בו הם יכולים להירשם להצביע או לגבי אופני ההצבעה השונים", נכתב בפוסט שדלף ופורסם ב-The Verge. "אנו לא מאמינים שחברת טכנולוגיה פרטית כמו פייסבוק צריכה לבדוק מה פוליטיקאים אומרים בקונטקסט של דיון פוליטי… אנו מאמינים שצריך להרשות לאנשים לשמוע מה יש לפוליטיקאים להגיד, לגבש את דעתם ולדרוש מהם לקחת אחריות".

עוד דווח, כי למחרת, כאשר החברה נמנעה מהסרת הפוסט שטוויטר סימנה כמסית לאלימות, עובדי החברה החלו לדרוש הסברים להחלטה במערכת ההודעות הפנימית של החברה. אחד העובדים שצוטט ב-The Verge כתב: "האם יהיה אפשרי להסביר ביותר פרטים את הפרשנות של כללי הקהילה שלנו? האם הפוסט הזה מפר אותם אבל מוחרג או לא מפר אותם בכלל?".

מחאות עובדים - מגמה בעמק הסיליקון

המחאות של עובדי פייסבוק מצטרפות למחאות רבות של עובדים אחרים בעמק הסיליקון. בשנתיים האחרונות, עובדים בגוגל דרשו ממנה לא לשתף פעולה עם הפנטגון בתחום הבינה המלאכותית; עובדי אמזון פעלו לבלום שיתוף פעולה עם גופי שיטור, שלדבריהם נעזרים בטכנולוגיה כדי "לסמן" אקטיביסטים אפרו אמריקאים; ואילו עובדי מיקרוסופט קראו לחברהה לא לעבוד עם רשויות ההגירה, על רקע משבר הפרדת הילדים בגבול עם מקסיקו. "אנו דורשים שתהיה לנו השפעה על הדרך שבה ישתמשו בכלים שבנינו", נאמר באחד מהמכתבים שכתבו עובדי אמזון המוחים.

במקום הגישה שלפיה למפתח הטכנולוגיה אין אחריות על השימוש בה, בעמק הסיליקון יותר ויותר עובדים אומרים את ההיפך: לא מספיק להתכוון שפיתוח מסוים ישמש לעשיית טוב - הם דורשים לוודא שזה אכן יהיה המצב. לרוב מדובר בטכנולוגיות בינה מלאכותית שמשמשות גופי שיטור ואכיפה, אך כעת מדובר בטכנולוגיה שמשמשת לשיח ציבורי. כמו עובדי גוגל, אמזון ומיקרוסופט לפניהם, כעת גם עובדי פייסבוק מבקשים לקחת אחריות על הטכנולוגיה שהם מפתחים ועל ההשלכות שלה על החברה.

עוד כתבות

הפגנת העצמאים מול הכנסת / צילום: כדיה לוי, גלובס

הקטסטרופה בדרך? הסיוע לעסקים מדשדש ביחס לעולם, ובממשלה מתכננים רק עוד מאותו דבר

שר האוצר ישראל כ"ץ הכריז חגיגית על גיבוש תוכנית סיוע חדשה למשק • אך תוכניות כאלה כבר גובשו ונזנחו, ועיקר הבעיה מתגלה ביישום בפועל של הבטחות המדינה • בארגוני העצמאים מזהירים: ללא שינוי בגישה הקטסטרופה בדרך

אבי חימי, כנס לשכת עוה"ד / צילום: דרור סיתהכל

חימי: נקיים בחירות לנציג הוועדה לבחירת שופטים מטעם לשכת עוה"ד בעוד 3 שבועות

ראש לשכת עורכי הדין ציין כי אין בכוונתו לקדם מועמד מטעמו לתפקיד ● עם זאת, לדברי בכירים בלשכה, המועמד בעל הסיכויים הגבוהים ביותר בשלב זה הוא ראש מחוז צפון עו"ד מוחמד נעאמנה

אבי מוסלר מנכל אמות השקעות / צלם: איל יצהר

דרמה באמות: אבי מוסלר, מנכ"ל החברה, פורש אחרי 15 שנים

אבי מוסלר: "החלטתי לפרוש לאחר כ-15 שנים מאתגרות, חזקות ומוצלחות של צמיחה רצופה. החלטתי לפנות לעיסוקים פרטיים ולהקדיש גם לזמן איכות עם המשפחה" ● מוסלר פורש בתקופה מאוד מאתגרת עבור חברות הנדל"ן המניב, שהכנסותיהן עשויות להיפגע משמעותית ברבעונים הקרובים

ח"כ גבי אשכנזי  / צילום: דוברות משרד החוץ

אחרי קיפאון ממושך: משרד החוץ הודיע על מינוי שגרירים חדשים

משרד החוץ הודיע על מינויו של השר גלעד ארדן לשגריר באו"ם והחל מינואר 2021 הוא יכהן גם כשגריר ישראל בוושינגטון ● איסמעיל חלדי יכהן כשגריר באריתריאה והוא הבדואי הראשון שיכהן כשגריר ישראלי ● המינויים כפופים לאישור הממשלה

הפגנת העובדים הסוציאליים בנובמבר. / צילום: ראובן קסטרו, וואלה NEWS

החל ממחר: שביתה כללית בכל השירותים החברתיים

העובדות והעובדים הסוציאליים יחלו מחר בשביתה כללית, במחאה על תנאי העסקתם, העומס הרב והאלימות כלפיהם ● יו"ר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים: "פקידי האוצר רוצים לשבור את השירותים החברתיים ולסגור אותם"

חיילי צה"ל / צילום: שאטרסטוק

פקדון חיילים משוחררים שאינו נפדה מוחזק על ידי הבנקים. למי שייכת הריבית?

לדברי ח"כ קטי שטרית, הפיקדון המוחזק בידי שני הבנקים הגדולים פועלים ולאומי - אינו צובר ריבית ותשואה ויוצא שהבנקים הם המרוויחים הגדולים ממנו ● שר הביטחון בני גנץ עדיין לא התייחס לשאילתא שהגישה ח"כ שטרית בנושא ●  דו"ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת מיוחד נכתב בנושא

יואב קיש / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הנוכחות באולמות, בתי כנסת, ברים ופאבים תוגבל לחמישים איש

ועדת הקורונה דנה הבוקר באישור הצו הממשלתי ובו הגבלות לגבי התקהלות ● ח"כ קיש אמר כי "אנחנו חייבים לפעול משמעותית להגביל אירועים חברתיים המוניים" ● נתניהו: "אנחנו נידרש לצעדים נוספים מעבר למה שהחליטו קבינט הקורונה והממשלה בסוף השבוע שעבר"

מחלקת מונשמי קורונה / צילום: ראובן קסטרו, וואלה !NEWS

הגרף היומי: איך "כבשה" ישראל את הצמרת המפוקפקת בטבלת מספרי החולים החדשים

אחרי שנראה שישראל מצליחה להיחלץ מהמשבר הבריאותי, בשבועיים האחרונים מספר החולים היומי הולך ומטפס במהירות, גם ביחס לעולם • לישראל אין מערך יעיל לקטיעת שרשראות הדבקה, אך ישנה עלייה ניכרת במספר הבדיקות והקלה בתנאים, באופן המאפשר לאתר חולים רבים יותר

איכון סלולרי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

איכוני השב"כ מפספסים בכחמישה אחוז מאז חמישי האחרון

הגורם שאליו פנינו אומר כי בין האפשרויות הנבדקות אי-התאמה במספרי הטלפון הסלולרי של נדבקים, או של האנשים שנמצאו לצידם, והאפשרות כי הטלפון רשום בחברות הסלולר על שם אדם אחר ● הוא לא שלל את האפשרות כי הכלי יעיל פחות במרחב מגורים צפוף, או באירועים הומי אדם

תיירת מגיעה לקפריסין אחרי פתיחת השמיים באיחוד האירופי / צילום: Harry Nakos , AP

דיווחים בקפריסין: לא תותר כניסה לישראלים שאינם תושבים

קפריסין קובעת חלוקה קטגורית לפי הנתונים האפידמיולוגיים בכל מדינה ויחס התחלואה אל מול גודל האוכלוסיה ● הרשימות מתעדכנות מדי שבועיים, ורשימה חדשה צפויה להתפרסם בקרוב

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל אל על לעובדים: "נחוש להגיע למציאת פתרון בהתאם למתווה שייבחר"

"ככל שהימים חולפים ענן אי הוודאות אינו מתפזר, ישראל נמצאת בגל קורונה שני עם החמרה בהגבלות והעדר צפי של ממש לחידוש הטיסות", כותב גונן אוסישקין, מנכ"ל אל על, לעובדים ● אוסישקין מדגיש כי "אל על לא תוכל לחזור לפעילות סדירה ללא קבלת סיוע הנדרש על מנת להניע את הפעילות שלנו"

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת מטרפד מינוי דירקטורים של כלל החזקות בכלל ביטוח

הממונה על שוק ההון: "אני סבור כי קיימת עילת התנגדות סבירה למינוי דירקטורים בכלל ביטוח, אשר מכהנים כדירקטורים במקביל בכלל החזקות, וזאת בשל חשש ממשי לקיומו של ניגוד עניינים..."

למברגר, לימון, סומפולינסקי, יעקב, נעאמנה / צילום: דוברות משרד המשפטים, צילום מסך, שלומי יוסף

מפרקליט המדינה ועד יועמ"ש הכנסת: כל הפרטים על המרוץ לצמרת מערכת המשפט

צמרת המשפטנים במגזר הציבורי צפויה בחודשים הקרובים לרענן את שורותיה ● על הפרק מספר רב של מינויים שישפיעו על כיוונה של מערכת המשפט הישראלית בשנים הסוערות שצפויות לה ● "גלובס" עושה סדר בתפקידים שמתפנים ובמועמדים המובילים לכל תפקיד

משה גפני בדיון של וועדת הכספים / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אושרה הצעת חוק למחיקת מאגר נתוני האשראי שנאסף בימי הקורונה

ההצעה של הח"כים גפני ומקלב לתיקון את חוק נתוני האשראי קובעת כי בנק ישראל לא יכלול במאגר נתוני האשראי, המשמשים את המוסדות הפיננסיים, נתונים שנאספו בתקופת משבר הקורונה

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מניית Wix בשיא: שווי הטבת האופציות לעובדים - 1.75 מיליארד דולר

בשבוע שעבר עקפה Wix את שווי השוק של חברת התרופות טבע, ונכון להיום היא משקיפה מלמעלה על טבע ששווייה כ-12.7 מיליארד דולר

דלפק טיסות נכנסות סגור בשדה התעופה בדיסלדורף / צילום: Martin Meissner, Associated Press

גרמניה חוזרת בה: מגדירה את ישראל כ"מסוכנת" ותדרוש בידוד לנוסעים מהארץ

המשמעות? ברוב מדינות המחוז של גרמניה יידרשו כעת מישראלים שמגיעים למדינה לשהות בבידוד של 14 ימים ● נזכיר כי ישראל אינה נמצאת ברשימת 14 המדינות שאושרה מהן כניסת תיירים לאיחוד האירופי

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

מי יקבל רישיון כמנהל השקעות? הפתרון לבחינת רשות ני"ע

לפני כשבוע התקיימה בחינה מקצועית ב' למבקשים להשיג רישיון כמנהלי השקעות ● לפניכם תשובות מנומקות לשאלות בבחינה

מעצר מפגינים בהונג קונג ברביעי לפי החוק החדש  / צילום: Kin Cheung, Associated Press

הצנזורה מגיעה לרשתות החברתיות: המבחן של ענקיות הטק בהונג קונג

תחת החוק הביטחון הלאומי הסיני שנחקק בשבוע שעבר ומאפשר פגיעה בזכויות האזרח של התושבים בהונג קונג, נראה כי הצנזורה תגיע בקרוב גם לענקיות הטק ● עכשיו תוהים משני צדי הגלובוס האם הן ינקטו בעמדה כלשהי בעניין

יצחק תשובה / צילום: יוסי כהן

תשובה מממש: נחתם מכתב כוונות למכירת אלעד קנדה

סכום הרכישה, כ-1.54 מיליארד שקל, דומה לגובה ההון העצמי של אלעד קנדה, אולם העסקה אינה כוללת חלק מפעילות החברה בתחום מתחמי הדירות להשכרה בארה"ב ● העסקה תסייע בפירעון חובותיה הפרטיים של קבוצת אלעד גרופ, המחזיקה בבעלות על אלעד קנדה

באפט, באספה השנתית בשנה שעברה. אירוע שמשך אלפי בני אדם בימי שיגרה / צילום: Associated Press

באפט משחרר את הניצרה: השקעת ענק לברקשייר בכ-9.7 מיליארד דולר

ברקשייר הת'וואי של האורקל מאומהה משחררת מעט מהר המזומנים של 137 מיליארד דולר עליו היא יושבת, ותרכוש את חטיבת האחסון והובלת הגז הטבעי של דומיניון אנרג'י תמורת 9.7 מיליארד דולר