גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אחרי הכתף הקרה שקיבלו מאמסלם, קשת ורשת שוב מאחדות כוחות – מול השר הנדל

מנהלי הערוצים מבקשים לזרז את קבלת ההחלטות בנושא הביד ● מדובר בכ-35 מיליון שקל ששילמו קשת, רשת וערוץ 10 לפני למעלה מחמש שנים המיועדים לחלוקה בין הערוצים המסחריים וחברות הכבלים ● בחודש מאי נרשמה ירידה משמעותית בהוצאה לפרסום בטלוויזיה ביחס למקבילו אשתקד

אבי ניר, מנכ"ל קשת 12, ואבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל, תמר מצפי
אבי ניר, מנכ"ל קשת 12, ואבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל, תמר מצפי

למרות החזרה לשגרה, שוק הפרסום רחוק מלהתאושש. מנתוני חברות המדיה עולה כי לאחר שחודש אפריל נראה סביר אל מול הציפיות, בחודש מאי נרשמה ירידה משמעותית בהוצאה לפרסום בטלוויזיה ביחס לחודש מאי אשתקד. על-פי הנתונים קשת רושמת את הירידה המשמעותית יותר לעומת השנה הקודמת - במאי 2020 עמד ממוצע דקות הפרסום היומי בפריים בקשת על 24.3 לעומת 34.2 ב-2019 המגלמים ירידה של 29%.

הירידה ברשת מתונה יותר, מהסיבה הפשוטה שלפני שנה היו לה משמעותית פחות דקות פרסום מאשר לקשת: 27.2% במאי 2019 לעומת 24 דקות ב-2020 המגלמים ירידה של 13%. נבהיר כי הנתונים מגלמים את הירידה בזמן הפרסום ולא במחיר הפרסום שירד אף הוא בגלל המשבר. כלומר, לערוצים המסחריים יש פחות ביקוש לפרסום ועל הביקוש שיש הם מצליחים לגבות פחות כסף.

על רקע המשבר הקשה מנסים מנהלי הערוצים לגייס כסף מכל מקור אפשרי, בין היתר על-ידי פניה לשר התקשורת החדש יועז הנדל. מנהלי הערוצים מבקשים לזרז את קבלת ההחלטות בנושא הביד. מדובר בכ-35 מיליון שקל ששילמו קשת, רשת וערוץ 10 לפני למעלה מחמש שנים המיועדים לחלוקה בין הערוצים המסחריים וחברות הכבלים והלוויין בהתאם לאמות מידה ששר התקשורת אמור לגבש, והוראות הרשות השנייה שטרם נקבעו.

שר חדש, הזדמנות חדשה

בתחילת משבר הקורונה פנו הערוצים לשר התקשורת דאז דוד אמסלם אולם הפגישה התנהלה בטונים צורמים והשר השיב פניהם ריקם. נראה כי בערוצים רואים בכניסתו של שר חדש למשרד התקשורת בד בבד עם חזרת השוק לשגרת פוסט קורונה וההאטה בשוק הפרסום, הזדמנות לנסות לשנות את רוע הגזרה.

ל"גלובס" נודע כי מנהלי הערוצים המסחריים אבי ניר, מנכ"ל קשת ואבי בן טל, מנכ"ל רשת, פנו לשר הנדל במכתב בו הם ביקשו ממנו לטפל בחלוקת הכספים שהפקידו הערוצים בקופת המדינה וכן לטפל ברגולציה המיושנת שמתוקפה פועל היום השידור המסחרי.

במכתב הם מבקשים להפנות את תשומת ליבו של הנדל לסוגיות רגולטוריות הממתינות לטיפולו, אותן הם רואים כדחופות: "על רקע המשבר המתמשך בו מצוי שוק השידורים הזקוק לרפורמה משמעותית מזה זמן רב, נבקש כי תעמיד את הטיפול בנושא זה בראש סדר העדיפויות, ותקיים איתנו פגישה בה נפרט את הקשיים המהותיים העומדים בפני תחום השידורים ויצירת התוכן הטלוויזיוני בישראל בעת הזו", הם כותבים.

השניים מזכירים לשר כי הערוצים המסחריים משקיעים נתח נכבד מהכנסותיהם בשידורי חדשות ואקטואליה ובפיתוח יצירה ישראלית מקורית גם על-ידי זה שהם מפתחים בעצמם הפקות, וגם באמצעות רכישת מוצרים מקומיים עצמאיים. בכך, לדבריהם, הם משמשים גורם מרכזי בתחום העיתונות והתחקירים ומקור מימון לתעשיית ההפקות המקומיות ותורמים ליצירה, לתרבות, לגיוון וריבוי הדעות.

הם מזכירים כי בשנים האחרונות חלו תמורות משמעותיות בשוק שהשפיעו על המודל העסקי עליו מבוססת פעילותם - הפקת הכנסות מפרסום. בין היתר הם מתייחסים לביטול הבלעדיות של הערוצים המסחריים בתחום הפרסומות, גידול בצפייה שנעשית באמצעות האינטרנט, התעצמותם של ספקי תוכן בינלאומיים "תאגידי ענק עתירי משאבים דוגמת פייסבוק יוטיוב וגוגל שאינם משלמים מסים בישראל ואינם משקיעים ביצירה המקומית, אך לוקחים חלק גדל והולך משוק הפרסום". הם מזכירים כי בשונה מהערוצים המסחריים המחוייבים לרגולציה, ספקי התוכן הבינלאומי פועלים ללא פיקוח.

הציבור שם מבטחו במידע

ניר ובן טל מתייחסים למשבר הקורונה שהעמיק לטענתם את המשבר שהיה קיים ממילא. "עם תחילת התפשטות הנגיף בישראל הקדישו הערוצים המסחריים משאבים כלכליים רבים לצורך שינוי לוחות המשדרים בהתאם לאירועים ולהתפתחויות, לטובת הבאת מידע לציבור, דיווחים עדכניים וסיקור רציף וחי של המתרחש בישראל וברחבי העולם. נתוני הצפייה מלמדים שהציבור שם מבטחו במידע ובתכנים שמספקים הערוצים המסחריים, אלא שבשל המשבר אליו נקלעו ענפים גדולים ומשמעותיים במשק חלה בחודשים האחרונים ירידה חדה בהכנסות מפרסום. בשעת משבר כללי במשק שוק הפרסום הוא הראשון להיפגע והאחרון להתאושש. כתוצאה מכך נקטו הערוצים המסחריים, בלית ברירה, בצמצומים משמעותיים, שכללו ביטול הפקות חדשות שטרם יצאו לדרך, הפקה של הפקות קיימות, הפסקת עבודה עם עוסקים עצמאיים רבים, קיצוצים בשכר העובדים, הוצאת עובדים לחל"ת ואף פיטורים. צמצומים אלו פוגים באלפי משפחות התלויות בערוצים המסחריים לפרנסתן".

עוד הם ציינו כי "חלוקת הכספים בעת הזאת היא קריטית משום שהיא תאפשר לערוצים המסחריים להזרים מימון נוסף להפקות שנפגעו כתוצאה מהמשבר הנוכחי, ותאפשר העסקתם של עובדים נוספים, אשר פרנסתם תלויה בערוצים המסחריים".

לטענתם, "תחום התוכן והשידורים בישראל מתמודד מזה תקופה ארוכה עם קשיים משמעותיים ביותר ונמצא היום בשעה קשה, שלא הייתה כדוגמתה". לכן הם מבקשים קבלת החלטות מיידית לצורך קידום סיוע לערוצים המסחריים ועדכון הוראות הרגולציה והתאמתן לעידן הנוכחי. טרם התקבלה תגובת משרד התקשורת לדברים.

עוד כתבות

ישראל טוויטו, מנכ"ל חדשות 13 / צילום: סיון פרג'

אחרי הפיטורים: חובת ההוכחה עוברת ל"חדשות 13". אבל יש גם כוכבית

הציוץ של עורך "המגזין" ניר בכר המאשים את המנכ"ל ישראל טויטו ב"בלפוריזציה" מספר הרבה על "חדשות 13", אבל לא פחות על חולשת העיתונאים ●  קשה שלא לתהות: אם לא היה מפוטר, האם הציבור עדיין היה זוכה לשמוע את הדברים

עובדי אל על מפגינים מול משרד האוצר / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

היום הגורלי של אל על: האם תחתום על הסכם עם הטייסים או שתלך להגנה מפני נושים?

מתווה הסיוע הממשלתי שאל על בחרה דורש חתימה עם ועדי העובדים על תוכנית התייעלות שתשקף חיסכון שנתי של 350 מיליון דולר ● ההנהלה הגיעה להסכמה עם שלושה ועדים, אך הפערים מול הטייסים ממשיכים להיות גדולים מאוד ומחר ינסו לגשר עליהם בפגישת מו"מ רשמית

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

משרד האוצר: הזוגות הצעירים חשבו שהקורונה הסתיימה והתנפלו על שוק הדירות בחודש מאי

כך עולה מנתוני הכלכלנית הראשית באוצר על שוק המגורים ● בחודש מאי בוצעו 6,500 עסקאות, רובן מצד זוגות צעירים ● ואולם רק רבע מהרכישות שלהם בוצעו במסגרת מחיר למשתכן ● חמישית מכלל הקבלנים פנו לקרן להלוואות בערבויות מדינה, בבקשת סיוע

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

העימות בין ברקת לדירקטוריון כלל החזקות מסלים והרגולטור מאיים לקחת את היתר השליטה

לאחר שדירקטוריון כלל החזקות ביטוח הציבורית דחה ביקורת של הממונה על רשות שוק ההון משה ברקת ביחס לאי הזרמת כספי הנפקת המניות מאשתקד, כותב הרגולטור: "התנהלות זו יש בה כדי להשליך על מצבם של בעלי המניות של כלל החזקות באופן מהותי"

יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הרבה שאלות פתוחות, ותשובה אחת ברורה: עיכוב שדרוג מהירות הגלישה ברשת של בזק עלה לכולנו ביוקר

אילו השירות היה מושק בזמן ניתן היה לדרוש מבזק לספקו ליותר מעשירית מבתי האב ● כעת, הסוסים ברחו מהאורווה ולבזק כבר לא כדאי להשקיע בו מעבר להשקעה שכבר עשתה היות והיא נכנסת להשקעה בפרויקט הסיבים האופטיים

מפגין על גדר מול מעון רה"מ נתניהו / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

אלפים במחאה נגד נתניהו מחוץ לבלפור: עימותים בין שוטרים ומפגינים

כמה עשרות מפגינים ניסו לפרוץ את המחסומים שהקימה המשטרה סמוך למעון ראש הממשלה ● האלפים שהגיעו למקום אוחזים בלפידים וקוראים לראש הממשלה להתפטר מתפקידו בעקבות השחיתות השלטונית: "המדינה לא של נתניהו"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

ירוק בוול סטריט: הדאו קפץ 2.1%; עליות קלות בנפט

הזהב ננעל ביציבות ● ג'י.פי מורגן וסיטיגרופ עקפו את התחזיות המוקדמות של האנליסטים בשוק ● וולס פארגו הפסיד 2.4 מיליארד דולר ברבעון והמניה צונחת ● מדד המחירים לצרכן בארה"ב התאושש לאחר שלושה חודשי ירידות ● מדד דאקס איבד 0.9%, מדד פוטסי 100 עלה ב-0.1% ומדד קאק 40 נחלש ב-1%

מטוס של אל על ממריא משדה תעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

הסבלנות נגמרה, ותביעה ייצוגית הוגשה נגד אל על – מה הסיכוי שהלקוחות יקבלו החזר כספי?

הסכום שהתובעים דורשים מהחברה עומד על 400 מיליון דולר - זהה לסיוע שהחברה אמורה לקבל מהמדינה ● הטענה: אל על, בדומה לחברות אחרות, מפרה את חוק התעופה בכך שהיא אינה מחזירה כספים לנוסעים שטיסתם בוטלה

מטוסי אל על מושבתים בשדה התעופה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

חוק התעופה המותאם לימי קורונה אושר סופית. מה צריך לדעת עליו?

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הנוסח המעודכן בהוראת שעה לחוק שאמור להיטיב עם חברות התעופה על חשבון הצרכנים ● החוק עדיין מחייב את החברות להחזיר לצרכנים את כספם על טיסות שבוטלו, סעיף שהחברות שאפו שיבוטל (ויאפשר להן להעניק זיכוי בלבד)

הנוער העובד והלומד - מחאת תנועות הנוער / צילום: הנוער העובד והלומד

מחאת תנועות הנוער עולה שלב: הפגנות במאות מוקדים ברחבי הארץ

בעקבות ההגבלות שהוטלו על היקף פעילותן של תנועות הנוער כחלק מהמאבק בהתפשטות הקורונה, יתקיימו הערב מחאות במאות מוקדים ברחבי הארץ בקריאה לממשלה להתיר את המשך פעילותן ● "דווקא פעילות מסודרת, עם מדריכים שדואגים לעמוד בהנחיות, זה מה שיצמצם הדבקה"

מחכים בתור בדואר ישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המדינה מצפה לקבל 250 מיליון שקל מהפרטת דואר ישראל

רשות החברות הודיעה כי משבר הקורונה לא ישפיע על ההליך וכרגע ישנה התעניינות מצד משקיעים מקומיים ובינלאומיים בהפרטה ● ינקי קווינט: "המטרה היא שיפור השירות ללקוח השאיפה היא שגם התעשייה האווירית ונמל חיפה יופרטו"

חיסון לקורונה / אילוסטרציה: Dado Ruvic, רויטרס

תקווה ישראלית? האוניברסיטה העברית מדווחת על תרופה "שיכולה להפוך את הקורונה להצטננות"

התרופה, שנועדה במקור לטיפול בעודף שומנים בדם, פוגעת ביכולת של הוירוס להתרבות בתוך שומן בתאי הריאה ● ממצאיו של פרופ' יעקב נחמיאס עשויים להסביר את הקשר בין מחלות מטבוליות לבין פגיעה חמורה מן הוירוס

רשת NEW YORK & Company הותיקה פושטת את הרגל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אפקט הקורונה: רשת New York & Co מתכוננת לסגירת כל חנויותיה במסגרת פשיטת רגל

החברה האם של המותג הוותיק, RTW Retailwinds, הגישה בקשת להגנה מפשיטת רגל ● עקב המצב הרשת כבר השיקה מבצעי מכירות לחסיול המלאי ב־387 החנויות שלה ברחבי ארה"ב ● החברה גם שוקלת מכירה של עסקי המסחר האלקטרוני והקניין הרוחני שלה

מסיושי סאן, מנכ"ל סופטבנק / צילום: Takehito Kobayashi, רויטרס

סופטבנק זקוקה למזומנים: שוקלת מכירת יצרנית השבבים ARM

לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", החברה עשויה למכור את החברה או להנפיק אותה בבורסה ● סופטבנק רכשה את ARM לפני ארבע שנים ב-32 מיליארד דולר

אייל רביד, בעלי ויקטורי / צילום: יח"צ

מנכ"ל ויקטורי תוקף את מיזם ההלוואות של המתחרה ויוצא עם תכנית "הלוואה" ללא ריבית

הרשת מציעה כרטיס לטעינת מזון עד 10,000 שקל ברשת ומבטיחה – ללא עמלת רישום וללא ריבית ● הכרטיס יוטען ב-12 תשלומים ללא ריבית כשהרשת סופגת עלויות אך גם מבטיחה לעצמה מחזור שנה קדימה ● אייל רביד: "כשאני רואה את המתחרים מציעים הלוואות לכל דורש אני פשוט נחרד"

אייל בן סימון, מנכ"ל הפניקס - צלם פאביאן קולדורף / צילום: פאביאן קולדורף

הפניקס מעמידה רף שכר של 10 מיליון שקל למנכ"ל חברה הנסחרת בבורסת ת"א בלבד

עוד קובע הנוהל הפנימי החדש של הפניקס כי החברה תתנגד למנגנונים של "גלולת רעל" שיעכבו או ימנעו החלפת שליטה בחברות, וכי "יש לבחון את כדאיותו הכלכלית של ההסדר ביחס לחלופות אפשריות, לרבות פירוק החברה"

מסעדה סגורה בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

מאז אתמול ועד היום בבוקר: 3,986 דורשי עבודה חדשים

בשירות התעסוקה רשומים 851,945 דורשי עבודה, מהם 574,549 בחל"ת ● מהדיווח האחרון אתמול ועד היום ב-7:00, התקבלו דיווחים על 1,789 עובדים שחזרו לעבוד

מחפשי עבודה בלשכת תעסוקה במדינת ארקנסו, ארה”ב / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

הגירעון הפדרלי בארה"ב: קרוב ל-3 טריליון דולר, 14% מהתמ"ג, שיא של 75 שנה

הגירעון הפדרלי צפוי השנה להיות הגדול ביותר במונחי תמ"ג מאז מלחמת העולם השנייה ● הגירעון עלול להתרחב עוד יותר אם הקונגרס והבית הלבן יסכימו בהמשך חודש זה לעוד סבב של הוצאה לשעת חירום

חנות של טסלה בצרפת / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

טסלה התנתקה מהמציאות ושווה פי 6 ממרצדס, מה זה אומר על שוק הרכב החשמלי?

שלושה עשורים של אקטיביזם סביבתי התגמדו בהשוואה להצלחה של טסלה, שזינקה בשנה האחרונה ב-600% מעל לשווי של 320 מיליארד דולר שנרשם אמש בשיא • מה אפשר ללמוד מההתנהלות של אלון מאסק, ואילו השפעות סותרות יש למשבר הקורונה על הרכב החשמלי • כתבה שנייה בסדרה

בנימין נתניהו וישראל כ"ץ / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

מליאת הכנסת אישרה את התוכנית הכלכלית לסיוע למשק

ברגע האחרון הוסיף שר האוצר כ"ץ הבטחה לשר אריה דרעי לאשר תקציב משמעותי לשם הקמת רשת לביטחון תזונתי לשכבות מוחלשות