גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חודש מאי המשיך את המגמה החיובית בקרב הישראליות בוול סטריט, ומדד גלובס-פרומתאוס קפץ ב-13.5%

מדד גלובס-פרומתאוס השאיר מאחור את מדדי הייחוס - מדד נאסד"ק שעלה ב-6.8% ומדד ת"א 125 שבכלל ירד ב-0.9% בחודש החולף ● בלט לחיוב במגמה: תת-מדד הטכנולוגיה, שבעזרת רוח גבית של חברת Wix זינק ב-18.6%

אבישי אברהמי, מנכ"ל Wix / צילום: איל יצהר
אבישי אברהמי, מנכ"ל Wix / צילום: איל יצהר

אחרי הירידות בשווקים בחודש מרץ והעליות באפריל, חודש מאי המשיך את המגמה החיובית של אפריל וגם החברות הישראליות שנסחרות בוול סטריט נסחרו במאי בעליות. מדד גלובס-פרומתאוס, שעוקב אחר החברות האלה, קפץ ב-13.5%, כאשר באותה תקופה, מדד ת"א 125 דווקא ירד ב-0.9% ומדד נאסד"ק עלה ב-6.8%.

בדומה למגמה של המדד, תת-מדד גלובס-פרומתאוס מדעי החיים עלה בשיעור של 5%, בעוד שמדד ת"א ביומד ירד ב-2.9% ומדד נאסד"ק ביוטכנולוגיה הוסיף לערכו 8.4%. המצטרפת החדשה ביותר לתת-המדד היא חברת איילה פארמה, שהונפקה בנאסד"ק במאי, וגייסה 55 מיליון דולר לפי שווי של 132 מיליון דולר לפני הכסף.

החברה פועלת בתחום האונקולוגיה המדויקת ומפתחת תרופות למחלות סרטן בהתאמה אישית באמצעות מידע על המבנה הגנטי של המטופלים. לחתמי ההנפקה ישנה אופציה לרכוש 500 אלף מניות נוספות. במידה והאופציה תמומש, עד 7.5 מיליון דולר נוספים יוזרמו לקופת החברה.

Wix כבר הישראלית השלישית בשווי

מניות הטכנולוגיה הישראליות בוול סטריט עלו גם הן בחודש מאי והובילו את תת-מדד גלובס-פרומתאוס טכנולוגיה לזינוק של 18.6%. באותה תקופה, מדד ת"א טכנולוגיה עלה בשיעור של 13.8%, ומדד נאסד"ק טכנולוגיה הוסיף לערכו 7.4%. החברה הבולטת ביותר החודש בתת-המדד והמשפיעה העיקרית על הנסיקה של כלל המדד הינה חברת האינטרנט Wix.

החברה, העוסקת בפיתוח פלטפורמה לבניית אתרי אינטרנט, המשיכה ליהנות גם החודש מהשפעות הקורונה ונסקה ב-70%, והשלימה עלייה של 82% מתחילת השנה עד סוף מאי. העלייה המשמעותית במחיר מניית החברה משקפת ל-Wix שווי של 11.8 מיליארד דולר והופכת אותה לחברה השלישית בשוויה מהישראליות בארה"ב, כשלפניה נמצאות רק צ'ק פוינט וטבע. במהלך החודש פרסמה החברה את הדוחות לרבעון הראשון של 2020, בהם הציגה הכנסות של 216 מיליון דולר, גידול של 24% ביחס לתקופה המקבילה בשנה שעברה.

גלובס-פרומתאוס - מאי 2020

אלביט מחפשת את הרכישות הבאות

נציגה ישראלית ותיקה במדד גלובס-פרומתאוס, היא אלביט מערכות, שנסחרת בנאסד"ק כיום לפי שווי חברה של כ-6.5 מיליארד דולר. במחלקת המחקר של פרומתאוס ייעוץ כלכלי מציינים כי מדובר בחברת הייטק ביטחונית ישראלית בינלאומית ותיקה העוסקת במגוון של טכנולוגיות מתקדמות, משולבות עבור השוק הביטחוני בארץ ובעולם, ובכלל זה מערכות לחימה לכוחות הלוחמים ביבשה, באוויר ובים, בתחומי אלקטרוניקה, אלקטרואופטיקה, אבטחת סייבר, ארטילריה, תעופה ועוד.

במחלקת המחקר של פרומתאוס סבורים שאלביט שומרת במשך שנים רבות על צמיחה דינמית לצד ניהול ותיק ואיכותי, תוך ביצוע מהלכים אסטרטגיים מורכבים לעידוד הצמיחה. להערכתם, כחברה ביטחונית מניית אלביט היא דפנסיבית בתקופות כמו המשבר הנוכחי, שלא ממש טלטל את המניה בהשוואה לנפילות הכלליות בשווקים. בהתאם למסרים מהנהלתה, ייתכן שהמשבר אף יצמיח הזדמנויות חדשות.

לפי כלכלני פרומתאוס, הדינמיות של אלביט באה לביטוי בין היתר בעובדה שהחברה מצויה בעשייה מתמדת, מבצעת רכישות ומיזוגים, חותמת על חוזים חדשים, פורצת לעוד טריטוריות ומציעה פתרונות מותאמים למצב המשק הגלובלי.

לחברה עבר עשיר של רכישה והקמת חברות, ואפילו בימים אלו הנהלת החברה מעריכה שיצוצו הזדמנויות לרכישות חדשות. מסקירת ההיסטוריה הארוכה של החברה בתחום שביצעה פרומתאוס, עולה כי העסקאות האחרונות היו בין היתר הקמת חברת הבת סייברביט ב-2015 לריכוז פעילותה של בתחום תעשיית הסייבר. לאחר מכן, ב-2018 אלביט רכשה את תעש מערכות (לשעבר התעשייה הצבאית) מידי המדינה תמורת 1.8 מיליארד שקל. בשנה שעברה, רכשה אלביט את חטיבת ראיית הלילה של חברת האריס האמריקאית תמורת 350 מיליון דולר.

צבר הזמנות גדול, מכפילים גבוהים

לדברי אייל שבח, שותף מייסד וראש תחום טכנולוגיה בפרומתאוס, אלביט מצליחה לייצר לעצמה יתרונות תחרותיים. כך לדוגמה, בתחום הסייבר אלביט מספקת מוצר אימון מבוסס טכנולוגיות ענן שמאפשר, בין השאר, אימון מרחוק ואימון מהבית. יכולות אלו מאפשרות לחטיבות הסייבר בארגונים לתרגל ולהיערך לאיומים כראוי ובכך להתמודד עם הבעיה לפיה רוב הצוותים לא מאומנים מספיק ולכן לא מגיבים בזמן וביעילות להתקפות בשל חוסר יכולת לזהות את ההתקפה, חוסר ניסיון מבצעי בתפעול כלי ההגנה, עבודת צוות ותקשורת לקויה תחת לחץ ועוד.

לפי שבח, הוכחה ליתרונות של אלביט באה לביטוי גם בצבר הזמנות מוצק וצומח ובין היתר כנראה מביא לכך שהחברה נסחרת במכפילי רווח גבוהים יותר מחברות ביטחוניות אחרות. בדוחות הרבעון הראשון, צבר ההזמנות עמד על כ-10.8 מיליארד דולר, שכ-63% ממנו מיועד למכירה ללקוחות מחוץ לישראל. שבח מציין שהצבר המרשים עשוי לאפשר לאלביט להתמודד עם משבר הקורונה לאור העובדה שכ-59% מהצבר מיועד לביצוע ב-2020-2021 - זאת כמובן בהנחה שלקוחות לא יקפיאו הזמנות.

בפרומתאוס מוסיפים שרק לאחרונה אלביט חתמה על מספר חוזים ארוכי טווח עם פריסה גאוגרפית רחבה. בין היתר בפברואר חתמה החברה על חוזים בהיקף 136 מיליון דולר למכירת מערכת מגן רקיע, אחד ממנועי הצמיחה שלה, להגנה על מטוסים מפני טילי כתף, למדינות באסיה. העסקה הזו מעמידה את היקף המכירות של המערכת, שהחלה להימכר ב־2014, על 700 מיליון דולר ומממשת את תחילת הפעילות של החברה בתחום של קונסטלציות ננו-לוויינים.

בתחום הזה אלביט נהנית ממעמד של שחקן בודד בשוק, שכן אין בו כמעט מתחרים. חברה אמריקאית פיתחה מערכת דומה, שטרם קיבלה אישור מכירה מחוץ לארה"ב. גם הרוסים פיתחו מערכת דומה, אך עדיין לא מייצאים אותה. בנוסף, המערכת הישראלית נחשבת זולה לעומתן.

עוד מציינים בפרומתאוס כי באותו חודש נחתם חוזה נוסף, בהיקף של 43 מיליון דולר לתקופה של שש שנים, לאספקת מערכות עקיבת שטח עבור מטוסי הדור הבא של צבא קוריאה הדרומית. גם באפריל האחרון זכתה החברה בחוזה בהיקף של 103 מיליון דולר לאספקת חליפות לוחמה אלקטרונית מקיפות עבור חיל אוויר של מדינה באסיה לתקופה של שלוש שנים.

לפי ניתוח כלכלי שביצעה פרומתאוס של דוחות הרבעון הראשון, בו אלביט הציגה צמיחה של כ-5% בהכנסות לעומת הרבעון המקביל לכ-1.07 מיליארד דולר, מירב ההכנסות מגיעות מחוץ לישראל. יותר מ-37% מההכנסות מגיעות מארה"ב, אסיה ואירופה עם נתחי שוק זהים יחסית וביחד מניבות כ-40% מההכנסות, בעוד שישראל מניבה 23% מההכנסות. הרווח הגולמי בהתאם לכללי החשבונאות לרבעון הראשון הסתכם בכ-2.95 מיליארד דולר, כ-27.6% מהמחזור, לעומת כ-27.7% מהמחזור ברבעון המקביל אשתקד.

בשורה התחתונה החברה רשמה רווח נקי של כ-72 מיליון דולר, המהווים 6.7% מהמחזור, בהשוואה לכ-65.8 מיליון דולר ברבעון המקביל. החברה גם מציגה מאזן חזק ברבעון הראשון עם יתרות מזומנים גבוהות שמאפשרות נזילות זמינה בעת הצורך.

לפי שבח, אם מסתכלים קדימה ומביאים בחשבון את המשבר הגלובלי הנוכחי, סביר להניח שנראה שהתחום הביטחוני הוא בין האחרונים שייפגעו וזה שיישאר יחסית יציב ויהווה מוקד לייצור מעגלי עבודה לטווח הארוך, ויאפשר למדינות לתמוך בכלכלה ובתוצר שלהן. בנוסף לכך, גם היכולות של אלביט להיות דינמית, להציע פתרונות חזקים ולהגדיל נתחי שוק גלובליים בכל אחד ממגזרי הפעילות המגוונים שלה, יהוו עבורה הזדמנויות מעניינות. 

המדד, שהורכב על ידי כלכלני פרומתאוס ייעוץ כלכלי, מייצג את כלל החברות הישראליות הנסחרות בבורסות המרכזיות בארה"ב - נאסד"ק ובורסת ניו יורק - ובכלל זה חברות ישראליות אשר נרשמו ברישום כפול. חישוב המדד החל בתחילת 2015 ועמד על 1,000 נקודות ביום השקתו. משקל כל חברה נקבע בהתאם לשווי השוק שלה, אך לא יעלה על 10% מסך המדד. פרומתאוס ייעוץ כלכלי ומנהליה ביצעו בשנים האחרונות עבודות כלכליות לחברות הכלולות במדד. העבודה אינה מהווה ייעוץ ואין לראות בה תחליף לייעוץ השקעות

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

מי יקבל רישיון כמנהל השקעות? הפתרון לבחינת רשות ני"ע

לפני כשבוע התקיימה בחינה מקצועית ב' למבקשים להשיג רישיון כמנהלי השקעות ● לפניכם תשובות מנומקות לשאלות בבחינה

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מניית Wix בשיא: שווי הטבת האופציות לעובדים - 1.75 מיליארד דולר

בשבוע שעבר עקפה Wix את שווי השוק של חברת התרופות טבע, ונכון להיום היא משקיפה מלמעלה על טבע ששווייה כ-12.7 מיליארד דולר

שר האוצר ישראל כ"ץ ויו"ר  ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: יניב לוי ויותם בן יצחק, יח"צ

הערכות: ההסתדרות תסכים להקפאת שכר במגזר הציבורי

בהסתדרות מבקשים לחתום על הסכם שכר חדש לעובדי המגזר הצ יבורי לאחר שהסתיים הסכם המסגרת הקודם שנחתם ב-2016 על ידי שר האוצר כחלון ● במסגרת ההסכם הקודם, שחל בשנים 2015-2019 קיבלו עובדי המגזר הציבורי תוספות שכר בהיקף מצטבר של כ-8% לאורך תקופת ההסכם

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל אל על לעובדים: "נחוש להגיע למציאת פתרון בהתאם למתווה שייבחר"

"ככל שהימים חולפים ענן אי הוודאות אינו מתפזר, ישראל נמצאת בגל קורונה שני עם החמרה בהגבלות והעדר צפי של ממש לחידוש הטיסות", כותב גונן אוסישקין, מנכ"ל אל על, לעובדים ● אוסישקין מדגיש כי "אל על לא תוכל לחזור לפעילות סדירה ללא קבלת סיוע הנדרש על מנת להניע את הפעילות שלנו"

בועז טופורובסקי, יש עתיד / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

האם מפלגת יש עתיד היא דמוקרטית? תלוי למה אתם מתכוונים

הוויכוח אם יש עתיד היא מפלגה דמוקרטית שוב מתלהט. להלן העובדות ● "המשרוקית" של גלובס

לינקדאין / צילום: רויטרס

מערכת ההפעלה החדשה לאייפון חשפה: לינקדאין ריגלה אחרי מיליוני משתמשים

פיצ'ר הפרטיות החדש ב-iOS14 חשף כי אפליקציית לינקדאין של מיקרוסופט אוספת מידע מה-Clipboard של המשתמשים באופן תדיר ● בשבועות האחרונים התגלה כי גם טיק טוק ורדיט נקטו בפרקטיקות דומות ● מלינקדאין נמסר כי "אנו לא מאחסנים את התוכן הזה או שולחים אותו"

יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

דרמה בשוק התקשורת: משרדי הממשלה במהלך לביטול הפיצול בין ספק לתשתית אינטרנט

טיוטת חוק ההסדרים קובעת לראשונה שיש לפנות למהלך כזה, ולקבוע תקנות מעבר לשם כך

ח"כ גבי אשכנזי  / צילום: דוברות משרד החוץ

אחרי קיפאון ממושך: משרד החוץ הודיע על מינוי שגרירים חדשים

משרד החוץ הודיע על מינויו של השר גלעד ארדן לשגריר באו"ם והחל מינואר 2021 הוא יכהן גם כשגריר ישראל בוושינגטון ● איסמעיל חלדי יכהן כשגריר באריתריאה והוא הבדואי הראשון שיכהן כשגריר ישראלי ● המינויים כפופים לאישור הממשלה

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת מטרפד מינוי דירקטורים של כלל החזקות בכלל ביטוח

הממונה על שוק ההון: "אני סבור כי קיימת עילת התנגדות סבירה למינוי דירקטורים בכלל ביטוח, אשר מכהנים כדירקטורים במקביל בכלל החזקות, וזאת בשל חשש ממשי לקיומו של ניגוד עניינים..."

איכון סלולרי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

איכוני השב"כ מפספסים בכחמישה אחוז מאז חמישי האחרון

הגורם שאליו פנינו אומר כי בין האפשרויות הנבדקות אי-התאמה במספרי הטלפון הסלולרי של נדבקים, או של האנשים שנמצאו לצידם, והאפשרות כי הטלפון רשום בחברות הסלולר על שם אדם אחר ● הוא לא שלל את האפשרות כי הכלי יעיל פחות במרחב מגורים צפוף, או באירועים הומי אדם

השר צחי הנגבי / צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

חרטא? שתי דעות על אמירתו של השר צחי הנגבי

בראיון לתוכנית "אופירה וברקו" התייחס השר ללא תיק צחי הנגבי למצב הכלכלי הקשה של הציבור, וטען כי "השטויות האלה שאין לאנשים מה לאכול זה ממש חרטא" ● ענת רוזיליו-אדלר וקרן גולדברג תוהות אם באמת מדובר בשטויות

הראל ויזל, גבי רוטר, רביב ברוקמאייר / צילום: דימה טליאנסקי, ענבל מרמרי

הצבע השחור חוזר: מאחורי המספרים של הרבעון הקשה בשוק האופנה

ההפסדים של החברות הפועלות בענף האופנה הכפילו את עצמם ברבעון הראשון בגלל השפעות הקורונה, וגם העתיד הקרוב לעין לא נראה מזהיר במיוחד - בהתחשב בהנחות הענק שאיתן מנסות הרשתות לפתות את הקונים שחוזרים לשגרה חלקית

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מיום חמישי ועד היום בבוקר: 850 דורשי עבודה חדשים

מהעדכון האחרון ביום חמישי 2.7.2020 בשעה 16:00 ועד היום ב-7:00 בבוקר התקבלו בשירות התעסוקה 466 דיווחים על חזרה לעבודה ● נכון להערב, רשומים בשירות התעסוקה 847,207 דורשי עבודה, מהם 584,819 בחל"ת

אבי חימי, כנס לשכת עוה"ד / צילום: דרור סיתהכל

חימי: נקיים בחירות לנציג הוועדה לבחירת שופטים מטעם לשכת עוה"ד בעוד 3 שבועות

ראש לשכת עורכי הדין ציין כי אין בכוונתו לקדם מועמד מטעמו לתפקיד ● עם זאת, לדברי בכירים בלשכה, המועמד בעל הסיכויים הגבוהים ביותר בשלב זה הוא ראש מחוז צפון עו"ד מוחמד נעאמנה

בנג'י שביט, בעלים של סוכנות נסיעות  / צילום: מוטי מור

"מפעל חיים שנבנה במשך 40 שנה הגיע אל סופו"

בנג'י שביט הוא הבעלים של סוכנות הנסיעות רג'ינה טורס ● "לקפל את העסק זו החלטה שהייתי צריך לקבל לפני זמן אבל האגו לא נתן" • "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

מנהרה של הקו האדום בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

השלטים הקטנים שמסתירים תוכנית ענק: חודש נותר להתנגדויות לקו המטרו M3

בלי שקיפות, בלי יידוע מסודר של הציבור: 4 באוגוסט הוא התאריך האחרון להגיש התנגדות לשניים מהקווים בתוכנית הרכבת התת-קרקעית של גוש דן ● בנת"ע פרסמו את התוכניות לפי החוק, אולם ספק אם התושבים שחלפו ליד השלטים התקניים הבינו מה סדר הגודל של הפרויקט

למברגר, לימון, סומפולינסקי, יעקב, נעאמנה / צילום: דוברות משרד המשפטים, צילום מסך, שלומי יוסף

מפרקליט המדינה ועד יועמ"ש הכנסת: כל הפרטים על המרוץ לצמרת מערכת המשפט

צמרת המשפטנים במגזר הציבורי צפויה בחודשים הקרובים לרענן את שורותיה ● על הפרק מספר רב של מינויים שישפיעו על כיוונה של מערכת המשפט הישראלית בשנים הסוערות שצפויות לה ● "גלובס" עושה סדר בתפקידים שמתפנים ובמועמדים המובילים לכל תפקיד

באפט, באספה השנתית בשנה שעברה. אירוע שמשך אלפי בני אדם בימי שיגרה / צילום: Associated Press

באפט משחרר את הניצרה: השקעת ענק לברקשייר בכ-9.7 מיליארד דולר

ברקשייר הת'וואי של האורקל מאומהה משחררת מעט מהר המזומנים של 137 מיליארד דולר עליו היא יושבת, ותרכוש את חטיבת האחסון והובלת הגז הטבעי של דומיניון אנרג'י תמורת 9.7 מיליארד דולר

מחלקת מונשמי קורונה / צילום: ראובן קסטרו, וואלה !NEWS

הגרף היומי: איך "כבשה" ישראל את הצמרת המפוקפקת בטבלת מספרי החולים החדשים

אחרי שנראה שישראל מצליחה להיחלץ מהמשבר הבריאותי, בשבועיים האחרונים מספר החולים היומי הולך ומטפס במהירות, גם ביחס לעולם • לישראל אין מערך יעיל לקטיעת שרשראות הדבקה, אך ישנה עלייה ניכרת במספר הבדיקות והקלה בתנאים, באופן המאפשר לאתר חולים רבים יותר

יואב קיש / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הנוכחות באולמות, בתי כנסת, ברים ופאבים תוגבל לחמישים איש

ועדת הקורונה דנה הבוקר באישור הצו הממשלתי ובו הגבלות לגבי התקהלות ● ח"כ קיש אמר כי "אנחנו חייבים לפעול משמעותית להגביל אירועים חברתיים המוניים" ● נתניהו: "אנחנו נידרש לצעדים נוספים מעבר למה שהחליטו קבינט הקורונה והממשלה בסוף השבוע שעבר"