גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השיטה הגרמנית להשתקמות מהקורונה: לשפוך כסף ומהר

גרמניה החליטה על חבילת תמריצים נוספת במסגרתה היא תוציא 130 מיליארד אירו שיתווספו ל־50 מיליארד אירו לעצמאים ובעלי עסקים – פי ארבעה משיעור ההוצאה כחלק מהתמ"ג בישראל ● זאת בנוסף להלוואות וערבויות בשווי 1.5 טריליון אירו לחברות גרמניות

מחאת המסעדנים שנפגעו ממגפת הקורונה מול הבונדסטג בברלין / צילום: DPA, Associated Press
מחאת המסעדנים שנפגעו ממגפת הקורונה מול הבונדסטג בברלין / צילום: DPA, Associated Press

גרמניה הוכיחה השבוע שוב את מחויבותה לפעול מהר ובעוצמה כדי לשקם את הכלכלה הגדולה ביבשת מנזקי משבר הקורונה. אחרי שני ימי דיונים מרתוניים החליטה הקואליציה על עשרות צעדים - רובם מיידים - שמטרתם לעודד את הצריכה בגרמניה, להקל על התושבים והעסקים שנפגעו מהסגר, ולגבש סביבה עסקית שתחדש את הצמיחה במדינה.

בפעם השלישית בתוך שלושה חודשי המשבר, מציגה הממשלה את מה שהולך ומסתמן כ"מודל הגרמני" הנוכחי להתמודד עם המשבר הכלכלי הנלווה למגפת הקורונה - לשפוך הרבה מאוד כסף על הבעיה, ובאופן מהיר.

זה התחיל בתוכנית הסיוע לעצמאים ובעלי עסקים בחודש מרץ, שהעבירה קרוב ל־50 מיליארד אירו במענקים ישירות לחשבונות בנק של אלה שהצהירו כי הם זקוקים לעזרה. "אני מבקש שתסתכלו מעבר לביורוקרטיה", התווה שר הבריאות את הטון אז לרשויות, שאכן חילקו את הכסף ביעילות ובזריזות. שר הכלכלה שיחרר אז הצהרה שהרגיעה רבים: "המטרה שלנו היא שאף עסק לא יפשוט רגל כתוצאה מהמשבר".

זה המשיך עם העמדת הלוואות וערבויות לחברות גרמניות בשווי דמיוני כמעט של 1.5 טריליון אירו, אך בעיקר בתחושה שהעניקה הממשלה הפדרלית לאורך כל חודשי המשבר האחרונים, לפיה יש לה את כל הכסף שבעולם, והיא מוכנה להוציא כמה שיידרש - כדי לשמור על חיי התושבים מפני התפשטות המגפה מחד, וגם לשמור על הכלכלה הגרמנית מפני משבר מנגד. למעלה משבעה מיליוני גרמנים נמצאים בבית בחל"ת. הם מקבלים את רוב שכרם מהמעסיק, שמקבל אותו מהממשלה. בניגוד למצב בישראל, הממשלה הגרמנית הבהירה כי אין גבול לחל"ת זה וכי תמשיך לממן אותו. בניגוד למצב בישראל, אם יפוטרו הם יהיו זכאים לדמי אבטלה.

תמריצים מסביב לעולם

תכנית תמריצים מפתיעה יחסית

כעת מתבטאת שוב המדיניות הגרמנית בתכנית מפתיעה יחסית, הכוללת סעיפים רבים שלא אומצו במדינות אחרות, לשיקום הכלכלה. חלק ממדינות אירופה, כמו בריטניה או ספרד, עדיין מתמודדות עם ההשלכות הבריאותיות של המגיפה, עם סגרים ושיתוק חלקי של הכלכלה. הן טרם התחילו לדון בצעדים שיהיו דרושים בעתיד. גרמניה, מנגד, הסכימה ברביעי על חבילת חילוץ שמשדרת ודאות לכלכלה, ושאינה מהססת לפרוץ את מסגרת התקציב.

שר האוצר הגרמני, אולף שולץ, שבשלוש שנות כהונתו עד כה שמר בקפדנות על מדיניות ה"אפס השחור" של קודמו וולפגנג שויבלה, מנצח כעת ביד רמה על הוצאות תקציביות שלא ניתן היה אפילו לדמיין לפני משבר הקורונה. שווי חבילת החילוץ החדשה שגובשה אתמול בלבד עומד על 130 מיליארד אירו לתקציבי שנת 2020 ו־2021. מדובר בשיעור עצום של 33% מהתקציב השנתי של הרפובליקה הפדרלית הגרמנית (כ־27% עד סוף 2020).

למעשה, נראה כי הגרמנים לא רק נלחמים על שימור המצב הקיים, אלא מנסים לנצל את המשבר כדי לצאת ממנו מחוזקים כלכלית. "אנחנו רוצים לצאת מהמשבר ב'וווום'", אמר שולץ במסיבת העיתונאים, כשהוא משתמש במלה המחקה צליל מנוע מתאמץ.

אז מה כוללת החבילה החדשה? בראש ובראשונה, בצעד שעלותו כ־20 מיליארד אירו, גרמניה מאמצת צעד שלא בוצע במדינות אחרות - ומורידה את המע"מ. אמנם מדובר בהפחתה זמנית, לששת החודשים הקרובים (יולי עד דצמבר), אך היא דרמטית: במקום 19% מע"מ סטנדרטי, ישלמו הגרמנים מעתה 16% בלבד. במקום 7% מע"מ על מוצרי בסיס, ישלמו הגרמנים 5% בלבד. הקאנצלרית מרקל אמרה כי היא מצפה מהחברות הגרמניות לשנות את המחירים בהתאם "כך שהורדת המחירים תשרת את העלאת הצריכה".

בנוסף, הממשלה הגרמנית תשעה את ההתייקרות המתכוננת במחירי האנרגיה, כדי לסייע גם למשקי בית (מחירי החימום והחשמל זינקו משמעותית בשנים האחרונות) וגם לתעשייה במדינה. תוספת מס של שני סנט שהייתה מתוכננת להיכנס לתוקף השנה, ולממן פרויקטים של אנרגיה ירוקה, תבוטל, אך הממשלה הבטיחה לממן את הפרויקטים מהתקציב הפדרלי.

משפחות יקבלו מאות אירו לכל ילד

יוזמה נוספת, שהגיעה מכיוונה של המפלגה הסוציאל־דמוקרטית השותפה לשלטון, היא ההחלטה לתת מענק של 300 אירו לכל ילד לכל משפחה. זה לא צעד חסר סיבה. במקומות רבים בגרמניה, חלק מהגנים ורבים מבתי הספר טרם חזרו לפעילות רגילה, וההורים מוצאים את עצמם אחראים לחינוכם מסביב לשעון.

כמו כן אימצה הממשלה יוזמה לקביעת שיעור מקסימלי ל"הפרשות הסוציאליות", שמבצעים המעסיקים: התחייבות של המדינה לא לגבות יותר מ־40% משכר העובדים על הוצאות כמו פנסיה, ביטוח לאומי או ביטוח בריאות. המדינה תממן את ההפרש במידת הצורך, והמטרה היא להקל את החברות מבחינת עלות ההעסקה.

בתחום הרכב, למרות דרישה עיקשת מצד תעשיית הרכב הגרמנית החזקה לחזור לימי המענקים על גריטת מכוניות, מה שהיה צפוי לעודד רכישת כלי רכב חדשים, הממשלה דחתה את היוזמה. במקום זאת, החליטה הממשלה לעודד רכישת כלי־רכב חשמליים, לא תחום שבו התעשייה הגרמנית מובילה במיוחד, ותממן עד 15% מעלותם בעזרת מענקים לרוכשים. המדינה גם שמה דגש נוסף על פיתוח תעשיית מימן במדינה, שאמורה להיות מקור האנרגיה העתידי של גרמניה.

ההתפרעות התקציבית באה בדיוק בזמן

בעבור רוב הכלכלנים בגרמניה, ממכוני המחקר בקיל, במינכן ובהמבורג, ה"התפרעות התקציבית" הזו באה בדיוק בזמן. ממשלת גרמניה עמדה בפני ביקורת רבה על התקציב המאוזן רב־השנים שלה, על חוסר ההשקעה שלה בתשתיות, ועל עודף הסחר שצברה בשנים האחרונות. כל אלה התבטאו בכך שבקושי חמקה ממיתון בשנה שעברה, ונכנסה אליו באופן רשמי כבר ברבעון הראשון השנה (בעוד יתר מדינות אירופה ייכנסו אליו רק ברבעון השני).

עוד לפני התכנית להורדת המע"מ, חישב מכון המחקר IFO - וגם סוכנויות הדירוג - כי כלכלת גרמניה אמנם תתכווץ ב־6% השנה, אולם תשוב ותזנק ב־10% ב־2021. אנליסטים מעריכים כי בצרפת, בריטניה וספרד, בין השאר, תהיה הצמיחה השלילית השנה גבוהה יותר: בין 8% ל-11%, לפחות. הן טרם גיבשו תכניות מקיפות שנועדו לדאוג לצמיחה בשנה הבאה.

זו הסיבה שהעיתון הגרמני FAZ כינה בחמישי את התוכנית הנוכחית "ההימור הכלכלי הגדול". גרמניה עוקפת את מדינות אירופה האחרות בהוצאות כספיות, בערובות ובהלוואות שנועדו להבטיח כי תשתקם ממשבר הקורונה ואולי אף תשגשג. השוק מקבל זאת בברכה עד כה, ומדד המניות הגרמני (DAX) עלה בשלושת החודשים האחרונים ב־45%, וניצב כעת אחוזים בודדים בלבד מהשיא אליו הגיע לפני המשבר.

קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, לקראת שנתה האחרונה בתפקיד, אמרה במסיבת עיתונאים בה הכריזה על שורת הצעדים, כי "גרמניה עברה בהצלחה עד כה את המשבר... וכעת אנחנו מנסים להיחלץ מהמצב הקשה יחדיו". תגובות ראשונות מצד כלכלנים במדינה הביעו תמיכה בחבילה. "אני לא חושב שניתן היה להוציא יותר", אמר הכלכלן הראשי של בנק ING.

על מה תוציא גרמניה 130 מיליארד אירו עד סוף 2021

> הפחתת מע"מ זמנית בחצי השנה הקרובה

> הפחתת וקיבוע מחירי החשמל והאנרגיה

> קביעת תקרה של 40% ל"הפרשות הסוציאליות" של המעסיקים

> מענק של 300 אירו לילד

> סובסידיה של עד 15% לקניית רכב חשמלי

> הזרמת כספים לרשויות המקומיות

> תוכנית בשווי 50 מיליארד להשקעה ב"טכנולוגיות עתידיות"

עוד כתבות

תיירת מגיעה לקפריסין אחרי פתיחת השמיים באיחוד האירופי / צילום: Harry Nakos , AP

דיווחים בקפריסין: לא תותר כניסה לישראלים שאינם תושבים

קפריסין קובעת חלוקה קטגורית לפי הנתונים האפידמיולוגיים בכל מדינה ויחס התחלואה אל מול גודל האוכלוסיה ● הרשימות מתעדכנות מדי שבועיים, ורשימה חדשה צפויה להתפרסם בקרוב

שי וינינגר (מימין) ודניאל שרייבר, מייסדי למונייד / צילום: שלומי יוסף, גלובס

למונייד הצטרפה למועדון "מניות החלום" של ההייטק הישראלי: צמד המייסדים שווים ביחד מעל חצי מיליארד דולר

שווי חברת הביטוח הדיגיטלי, שעדיין רושמת גידול בהפסדיה, יותר מהוכפל ביום המסחר שלאחר ההנפקה, ל-3.8 מיליארד דולר ● נסיקתן של מניות ההייטק הישראליות, ולמונייד ביניהן, אינה מתבססת על התוצאות הפיננסיות שלהן, אלא משקפת בעיקר ציפיות משקיעים למימוש הפוטנציאל העסקי שלהן בעתיד

שי וינינגר ודניאל שרייבר, מייסדי למונייד / צילום: בן קלמר

מניית למונייד זינקה ב-140% ביום המסחר הראשון? זה המודל שדפוק

יכול להיות שלמונייד באמת תעשה מהפכה ותכבוש את השוק ● אבל בינתיים חסרים מידע ונתונים

הראל ויזל, גבי רוטר, רביב ברוקמאייר / צילום: דימה טליאנסקי, ענבל מרמרי

הצבע השחור חוזר: מאחורי המספרים של הרבעון הקשה בשוק האופנה

ההפסדים של החברות הפועלות בענף האופנה הכפילו את עצמם ברבעון הראשון בגלל השפעות הקורונה, וגם העתיד הקרוב לעין לא נראה מזהיר במיוחד - בהתחשב בהנחות הענק שאיתן מנסות הרשתות לפתות את הקונים שחוזרים לשגרה חלקית

בנג'י שביט, בעלים של סוכנות נסיעות  / צילום: מוטי מור

"מפעל חיים שנבנה במשך 40 שנה הגיע אל סופו"

בנג'י שביט הוא הבעלים של סוכנות הנסיעות רג'ינה טורס ● "לקפל את העסק זו החלטה שהייתי צריך לקבל לפני זמן אבל האגו לא נתן" • "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

בועז טופורובסקי, יש עתיד / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

האם מפלגת יש עתיד היא דמוקרטית? תלוי למה אתם מתכוונים

הוויכוח אם יש עתיד היא מפלגה דמוקרטית שוב מתלהט. להלן העובדות ● "המשרוקית" של גלובס

על עלייה בחולי הקורונה, מתי יהיה חיסון והאם לחטא מסכות במיקרוגל? שו"ת קורונה / צילום: טלי בוגדנובסקי, אייל אונגר

הסיכונים, ההרגלים והדרכים לשמור על עצמכם: כל מה שצריך לדעת על החיים בצל הגל השני של הקורונה

השפעת הורגת יותר מאשר הקורונה? האם יתוש יכול להדביק בני אדם בנגיף? והאם  יש סיכון בהזמנת עוזר בית? ● השאלות שמלוות אותנו עם ההתפרצות הראשונה של מגפת הקורונה, והשאלות החדשות שצצו בעקבות הגל השני ● "גלובס" עושה סדר

ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

50% מהמשרדים יוסבו למגורים? הפרטים הקטנים מאחורי תוכנית האוצר

הנוסח המעודכן של חוק ההסדרים מבקש לאפשר המרת עד 50% משטחי המשרדים למגורים ● זאת לעומת 35% בהצעה המקורית. אלא שכעת מדובר בהליך שונה מהמקורי, שמימושו יהיה לטווח ארוך

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל אל על לעובדים: "נחוש להגיע למציאת פתרון בהתאם למתווה שייבחר"

"ככל שהימים חולפים ענן אי הוודאות אינו מתפזר, ישראל נמצאת בגל קורונה שני עם החמרה בהגבלות והעדר צפי של ממש לחידוש הטיסות", כותב גונן אוסישקין, מנכ"ל אל על, לעובדים ● אוסישקין מדגיש כי "אל על לא תוכל לחזור לפעילות סדירה ללא קבלת סיוע הנדרש על מנת להניע את הפעילות שלנו"

קובי מימון / צילום: תמונה פרטית

קובי מימון "יוצא לאור": לאחר ההשקעה בישראמקו, תורה של פוליגון

חודשים ספורים לאחר שאיש העסקים הצטרף רשמית לגרעין השליטה בשותפות "יחק להשקעות" הוא מבצר את שליטתו בחברת הנדל"ן הקטנה פוליגון בהשקעה של כ-2 מיליון שקל

דלפק טיסות נכנסות סגור בשדה התעופה בדיסלדורף / צילום: Martin Meissner, Associated Press

גרמניה חוזרת בה: מגדירה את ישראל כ"מסוכנת" ותדרוש בידוד לנוסעים מהארץ

המשמעות? ברוב מדינות המחוז של גרמניה יידרשו כעת מישראלים שמגיעים למדינה לשהות בבידוד של 14 ימים ● נזכיר כי ישראל אינה נמצאת ברשימת 14 המדינות שאושרה מהן כניסת תיירים לאיחוד האירופי

יצחק תשובה / צילום: יוסי כהן

תשובה מממש: נחתם מכתב כוונות למכירת אלעד קנדה

סכום הרכישה, כ-1.54 מיליארד שקל, דומה לגובה ההון העצמי של אלעד קנדה, אולם העסקה אינה כוללת חלק מפעילות החברה בתחום מתחמי הדירות להשכרה בארה"ב ● העסקה תסייע בפירעון חובותיה הפרטיים של קבוצת אלעד גרופ, המחזיקה בבעלות על אלעד קנדה

ח"כ גבי אשכנזי  / צילום: דוברות משרד החוץ

אחרי קיפאון ממושך: משרד החוץ הודיע על מינוי שגרירים חדשים

משרד החוץ הודיע על מינויו של השר גלעד ארדן לשגריר באו"ם והחל מינואר 2021 הוא יכהן גם כשגריר ישראל בוושינגטון ● איסמעיל חלדי יכהן כשגריר באריתריאה והוא הבדואי הראשון שיכהן כשגריר ישראלי ● המינויים כפופים לאישור הממשלה

נשיאת בית הדין לעבודה ורדה וירט לבנה/ צילום: שלומי יוסף

החברה שנמצאה אחראית להטרדה מינית ברילוקיישן: "א.ר. פרויקטים חקלאות מים"

ביה"ד הארצי קיבל את בקשת ל"גלובס" לפרסם אם שם החברה שחויבה לשלם לעובדת שלה פיצוי בגובה 215 אלף שקל. זאת, לאחר שהעובדת הוטרדה מינית ע"י אדם זר בעת ששהתה מטעם החברה ברילוקיישן

איכון סלולרי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

איכוני השב"כ מפספסים בכחמישה אחוז מאז חמישי האחרון

הגורם שאליו פנינו אומר כי בין האפשרויות הנבדקות אי-התאמה במספרי הטלפון הסלולרי של נדבקים, או של האנשים שנמצאו לצידם, והאפשרות כי הטלפון רשום בחברות הסלולר על שם אדם אחר ● הוא לא שלל את האפשרות כי הכלי יעיל פחות במרחב מגורים צפוף, או באירועים הומי אדם

ראש המוסד, יוסי כהן  / צילום: יח"צ

ראש הממשלה נתניהו החליט להאריך את כהונת יוסי כהן כראש המוסד

כהן יכהן עד ליוני 2021 ● בהודעה ששלחה לשכת ראש הממשלה נאמר כי הארכת הכהונה נעשית ״בשל האתגרים הביטחוניים העומדים בפני מדינת ישראל

טל גרנות גולדשטיין/ צילום: צילום: רפי דלויה

משרד התקשורת מקל על הוט: תוכל למכור חבילות אינטרנט

הוט התחייבה בתמורה להפחית מחירים בשוק הסיטונאי למפעילים הרוכבים עליה ● החברה תוכל למכור חבילות אינטרנט בחשבונית אחת הכוללת ספק ותשתית ● גם IBC קבלה היתר דומה

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

מי יקבל רישיון כמנהל השקעות? הפתרון לבחינת רשות ני"ע

לפני כשבוע התקיימה בחינה מקצועית ב' למבקשים להשיג רישיון כמנהלי השקעות ● לפניכם תשובות מנומקות לשאלות בבחינה

שוטר עם מסיכה מחלק דוח  / צילום: אריאל שליט, AP

כמה כסף סה"כ המדינה הכניסה מ"קנסות קורונה" מאז חודש מרץ?

על פי הנתונים שהגיעו לידי "גלובס", בחודש יוני חולקו קרוב ל-35 אלף קנסות ● אם כל האזרחים ישלמו את הקנסות במועד, צפוי אוצר המדינה לגדול ב-37 מיליון שקלים בגין קנסות הקורונה ● כמעט 99% מהקנסות בחודש יוני חולקו בגין אי חבישת מסכה על הפנים

אולפן החדשות של ערוץ 13 / צילום: יח"צ

37 הזמנות לשימוע, כולל עיתונאים בולטים: הקיצוצים בחדשות 13 עולים מדרגה

הרשימה של שמות המפוטרים הוכנה כבר לפני מספר שבועות, אולם רק בסוף השבוע הוחלט סופית מי נשאר בה, לאחר שהתברר מי מהעובדים מבקש לממש את תוכנית ההנהלה לפרישה מרצון ● בין המועמדים לפיטורים גם שמונה כתבים, ביניהם ברק רביד, דני רופ, סמדר פלד, אלי ראכלין, נעמה איזנברוך, אבי עמית ואיתי ורד