גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רשת חדרי הכושר ספייס נגד ישראכרט: ביטלה מנויים בכחצי מיליון שקל בתקופת הקורונה

רשת חדרי הכושר טוענת כי בוטלו תשלומים למעל 514 לקוחות, מבלי שניתנה לה הזדמנות להציג את גרסתה ● ישראכרט טוענת כי מילאה את הוראות החוק כנדרש, וכי בניגוד לבתי עסק אחרים שהיו באותה סיטואציה, ספייס בחרה להתעלם מהמכתבים שנשלחו אליה

חדר כושר של ספייס. קוראת לישראכרט להחיות את העסקאות שבוטלו / צילום: כדיה לוי, גלובס
חדר כושר של ספייס. קוראת לישראכרט להחיות את העסקאות שבוטלו / צילום: כדיה לוי, גלובס

מחלוקת בין ישראכרט ורשת חדרי הכושר ספייס חושפת: חברת כרטיסי האשראי ביטלה מנויים לרשת הכושר ל-514 לקוחות, בהיקף של קרוב לחצי מיליון שקל, במהלך תקופת הקורונה, ובספייס טוענים כי הביטולים הללו נמשכים עד היום - כך עולה מחלופת מכתבים בין השתיים במסגרת "התראה בטרם נקיטת הליכים משפטיים" שהגיעה לידי "גלובס".

רשת ספייס, שבבעלות חיים פרנקל, המפעילה כ-20 חדרי כושר ברחבי המדינה, פנתה בימים האחרונים לחברת כרטיסי האשראי הגדולה בשוק המקומי, בניהולו של רון וקסלר. בספייס טענו כי ביום שבו הסתיימו הגבלות צו החירום על פעילות חדרי הכושר בשל נגיף הקורונה, החברה "גילתה לתדהמתה" כי חברת כרטיסי האשראי ביטלה תשלומים.

לטענתה, הדבר נעשה מבלי שניתנה לה הזדמנות להציג את גרסתה, ללא בירור הסכום שאמור להיות מחויב, וללא בדיקה בנוגע לתקופת החיוב, שלטענת רשת הכושר, נכללו בה תשלומים גם עבור חודש מרץ, שבמחציתו הראשונה חדרי הכושר כן פעלו.

בנוסף, בספייס טוענים כי בחברת האשראי התעלמו ממשמעות הביטול בהתאם לחוזה החל בין הצדדים, שכולל דמי ביטול של 150 שקל, וחודש הודעה מוקדמת. עוד מציינים בחברה כי נמנעה ממנה "אפשרות לשמר את הלקוחות תוך פירוט ההטבות הניתנות ללקוחות משומרים".

ברשת חדרי הכושר גם טוענים כי הרפרנט הצמוד שפועל מולה לא ביקש את עמדת החברה בנושא, על אף שהיה בקשר עם סמנכ"ל בחברה לאורך התקופה. על רקע הדברים הללו טוענים בספייס כי לא מדובר רק באובדן של חצי מיליון שקל, אלא כי גם נמנעה ממנה האפשרות לשמר את הלקוחות שלה, כך שמדובר בסכום שאמור להתחדש מדי שנה. ספייס אף מציינת כי הרפרנט מולו היא מתנהלת בישראכרט התחייב להשיב את העסקאות "באופן דחוף", אך כי החברה חזרה בה.

מנגד, בישראכרט טוענים במכתב תשובה כי היא בסך-הכול מילאה את הוראות החוק כנדרש ממנה על-ידי הרגולציה. כך, בהתאם להוראות חוק כרטיסי חיוב, לקוח רשאי לפנות אל חברת כרטיסי האשראי בטענה לכשל תמורה מצד בית העסק, ואם הוא עומד בדרישות החוק, חברת כרטיסי האשראי חייבת לעצור ללקוח באופן מיידי את יתרת התשלומים הנותרים. התנאים לעצירת יתרת התשלומים הם שמועד אספקת המוצר חלף, או שבית העסק הפסיק דרך קבע לספק את המוצר, ושהלקוח הודיע לבית העסק על ביטול העסקה.

הבעלים של רשת SPACE, חיים פרנקל  / צילום: דני בכר

ישראכרט: ספייס הגיבה רק בסיום תקופת החירום

בישראכרט טוענים כי הלקוחות שפנו אליה טענו לכשל תמורה, שכן חדר הכושר היה סגור, וכי הם "ניסו מספר פעמים לפנות אל בית העסק טרם פנייתם לביטול העסקה", ולא קיבלו מענה.

ישראכרט מבהירה כי היא "איננה נכנסת למערכת היחסים שבין הלקוח לבית העסק", והיא בוחנת את עסקת היסוד שביניהם אך ורק בשאלה האם הלקוח קיבל את התמורה במועד שבית העסק התחייב לספקה, או לא. במקרה זה, טוענת ישראכרט, "התמורה או השירות היא האפשרות להמשיך להתאמן בחדר הכושר, ואם לא ניתן לעשות כן, הרי כי מדובר בכשל תמורה, יהיו הנסיבות אשר יהיו".

כמו כן, ישראכרט אף טוענת כי עבור כל ביטול עסקה שכזו, נשלח לספייס מכתב המעדכן אותה בדבר עצירת העסקה וחיוב חשבונה דרך מערכת שהיא מפעילה ושספייס מצורפת אליה, ו"קיבלה דיווח בזמן אמת בגין כל עסקה ועסקה שבוטלה".

עוד גורסים בישראכרט כי ספייס - בניגוד לבתי עסק אחרים שהיו באותה סיטואציה וכן הגיבו למכתב זמן אמת - בחרה להתעלם מהמכתבים שנשלחו אליה, ורק לאחר סיום תקופת החירום בחרה להגיב לנושא.

חברת כרטיסי האשראי אף טוענת כי שוחחה ב-5 באפריל עם נציג בספייס בנוגע לאפשרות זיכוי ללקוחות שפנו, והציעה לנציג אפשרות לעצור לכלל הלקוחות באופן גורף רק את התשלום בגין החודשים בהם לא הייתה פעילות בבית העסק; וכי ספייס "בחרה שלא לעשות שימוש בכלי אותו הצענו לה על מנת למזער את נזקיה".

ישראכרט אף טוענת כי לו היו פונים אליה במהלך תקופת החירום ומיידעים אותה במהלכים שהרשת מתכוונת לנקוט כלפי לקוחותיה, כגון הארכת תקופת המנוי ללא עלות נוספת, כשם שלטענתה בתי עסק נוספים בתחום פנו אליה - המצב היה נמנע.

כך או כך, ישראכרט טוענת כי כעת אין באפשרותה להחזיר ללקוחות שביטלו את העסקה עסקה חדשה, שכן אין היא רשאית לחייבת את הלקוחות בעסקה חדשה - דבר שיכול להתבצע רק על-ידי בית העסק; וכי היא סיפקה לרשת דוח עם העסקאות שבוטלו ופרטי הלקוחות, על-מנת שתוכל ליצור עמם קשר בעצמה.

רון וקסלר, מנכ"ל ישראכרט / צילום: איל יצהר

ספייס: "לחדול באופן מיידי מביטול עסקאות"

אלא שבספייס טוענים במענה לחברת כרטיסי האשראי כי היא דווקא הייתה בקשר עם ישראכרט וביקשה שנציגי החברה ישיבו לפניותיה, וכי על ישראכרט, כמי ש"יושבים כנציג שאמון על טובת שני הצדדים", לעיין בפרסומי המדיה של בית העסק באתר הרשמי, כשגם רשת חדרי הכושר קיבלה חלק מהתלונות, כ"שברובן מצוין כי ספייס הודיעה מראש כי היא מאפשרת הקפאה מהיום הראשון".

עוד טוענת ספייס כי ישראכרט ציינה בשיחות מולה כי היא פועלת להחייאת העסקאות שבוטלו, וכי רק בשיחה שלישית העבירה הודעה כי המחלקה המשפטית שלה אינה מאשרת זאת.

בכל אופן, ספייס טוענת כי נכון ל-3 ביוני, כחודש לאחר חזרת חדרי הכושר לפעילות, ישראכרט ממשיכה לבטל קטגורית עסקאות, למרות שידועה לה כעת על מתווה ההקפאה ועל כך שבית העסק פתוח ונותן שירות.

ספייס טוענת כי "לא יעלה על הדעת" שישראכרט תמשיך לפעול במעמד צד אחד. ספייס קוראת לישראכרט "לחדול באופן מיידי מביטול עסקאות" בלי שקיבלה את עמדתה, ו"להחיות את העסקאות שבוטלו".

מישראכרט נמסר בתגובה: "חברתנו פעלה ופועלת בהתאם לכל הוראות הרגולציה החלות עלינו, וכך גם בעת משבר הקורונה. מבלי להיכנס לפרטי הפנייה של ספייס - נדגיש כי בכל פניית לקוח שטען לכשל תמורה ולאחר אי-השגת בית העסק על-ידי הלקוח פעלנו לעצירה ליתרת התשלומים העתידיים, וזאת בהתאם להוראות חוק כרטיסי חיוב. מעבר לכך נגיב כמקובל באופן מפורט למכתב הדרישה". 

עוד כתבות

אדם עוטה מסיכת מגן במהלך התפרצות מגפת הקורונה במנהטן, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

ה-CDC: הפרסום כי נגיף הקורונה מדבק ממרחק של 6 מטרים - בטעות

במרכז האמריקאי למניעת מחלות טוענים כי המסמך, שפורסם בשבוע שעבר, עלה לאתר בטעות ● במסמך נטען שהנגיף מדבק הרבה יותר ממה שחשבו החוקרים עד עכשיו

סיון קלינגבייל  / צילום: יח"צ

עורכת חדשה לדה מרקר: סיון קלינגבייל תמונה במקום אבי בר-אלי

בר-אלי פורש לאחר שלוש שנים בתפקיד ● רותם שטרקמן ישוב לתפקיד סגן העורכת

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

המשפטנים הבכירים תוקפים: "רה"מ מעדיף פקידים צייתנים ונאמנים ולכן ממנה ממלאי מקום. זו קטסטרופה"

על רקע החלטת אוחנה להאריך בחצי שנה את כהונתו של ניצב מוטי כהן כמ"מ המפכ"ל, תוקפים משפטנים בכירים את הימנעות נתניהו ושריו ממינויי קבע לשורת תפקידים בכירים, בהם פרקליט מדינה וראש אגף תקציבים • לדבריהם, מדובר ב"קטסטרופה ציבורית-ניהולית" המחלישה את שומרי הסף

ישראל כ"ץ / צילום: אוהד צויגנברג-ידיעות אחרונות

טוב שנזכרו: הצעה לקצץ (זמנית) את שכר הפוליטיקאים

שר האוצר ישראל כ"ץ מציע הפחתת שכר של 10% משכרם של חברי כנסת ושרים מכהנים עד סוף 2021

הדיון בועדת הכספים שבו אושרה הורדת המס, שהוצמדה לאישור המענקים לאזרחים  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

בלי תקציב ובלי פירוט על התוספת: 11 מיליארד שקל אושרו אך לא הועברו

מדובר בתקציב ההמשכי שאושר בהיעדר הסכמות פוליטיות על תקציב מדינה • עד כה באוצר סירבו לתת פירוט מלא של ההעברות המתוכננות ● הוועדה תתכנס ברביעי

חנויות סגורות לאורך הרחוב בעקבות הסגר השני / צילום: כדיה לוי, גלובס

למרות ההנחיות: מסעדות ובתי קפה ממשיכים למכור ב-Take Away

מסעדנים רבין ברחבי הארץ פותחים את העסקים שלהם תוך הקפדה על אי התקהלות, בעוד שעסקים אחרים מפעילים שליחים לטווח קצר

בניין בורסת המניות של ניו יורק, החודש  / צילום: Anthony Behar, רויטרס

האם בהלת הקורונה החזירה את מניות הטכנולוגיה לימי הבועה?

התנהגות השווקים בעקבות מגפת הקורונה הגדילה את הפערים בין מניות הערך למניות הצמיחה במידה מוגזמת ומטרידה ● המסקנה: השקעה במניות ערך עדיפה כיום

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

קבינט הקורונה יתכנס היום לדון בהמשך הסגר

עוד על הפרק בדיון שיתנהל בצל שיעורי התחלואה הגוברים: צמצום התפילות בתוך בתי הכנסת במהלך יום הכיפורים, סגירת השווקים הפתוחים וצמצום מקומות עבודה במגזר הפרטי ● כ"ץ יציג את תוכנית "הלב הפועם" לשימור המגזר העסקי הפרטי פתוח בתקופת הסגר

חממה לגידול קנאביס של אינטליקנה  / צילום: לירון לוי, יח"צ

אנחנו נשארים בארץ? כך מתמודדות חברות הקנאביס מישראל עם היעדר יצוא

הבאזז חלף, המניות תקועות, הסלבס כבר אינם נוהרים וההכנסות עדיין אינן משמעותיות ● חברות הקנאביס המקומיות מוצאות פתרונות יצירתיים להצמיח את עסקיהן בהעדר יצוא: מקימות פעילויות בחו"ל, מייבאות מותגים זרים ומצפות בתקווה ללגליזציה

מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלה / צילום: Associated Press

עסקת ענק בשוק הגיימינג: מיקרוסופט רוכשת ב-7.5 מיליארד דולר את בת'סדה

בת'סדה מפתחת כמה מסדרות משחקי הווידיאו המצליחות בתעשייה, כמו דום ו-Fallout ● פעילות המשחקים של מיקרוסופט מ-15 בתי סטודיו כיום ל-23 אחרי סיום העסקה

ממותגי טמפו / צילום: אתר החברה, יח"צ

על רקע סגירת המסעדות והברים: יצרנית המשקאות טמפו מוציאה עובדים לחל"ת

זוהי הפעם השנייה שיצרנית המשקאות שבשליטת ז'קי בר מוציאה את עובדיה לחל"ת בתוך חצי שנה על רקע המגבלות שהוטלו על המשק בשל משבר הקורונה

ועדת הקרונה בראשות ח"כ יפעת שאשא ביטון / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

יו"ר איגוד רופאי הציבור חגי לוין: "שיטת האקורדיון היא אסון"

ועדת הקורונה דנה הבוקר בהיערכות ליום שאחרי הסגר ● פרופ' גרוטו: "אסטרטגיית היציאה כוללת שלושה מרכיבים: חזרה הדרגתית למודל הרמזור, איתור וקטיעת שרשראות הדבקה והתעצמות בתי החולים" ● משרד הבריאות: "3,994 רופאים ואחיות בבידוד. 1,700 רופאים ואחיות מאומתים"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

התמתנו הירידות בנעילה: הדאו ירד ב-1.8%, הנאסד"ק השיל 0.1%

מדד S&P 500 צנח ב-1.2% ורשם לראשונה מאז חודש פברואר רצף ירידות של ארבעה ימים ברציפות ● מדד הפחד (VIX) זינק ב-6% ● באירופה הדאקס צלל ב-4.5%, הקאק צנח ב-3.8%, הפוטסי נפל ב-3.4%

שופטת העליון רות ביידר גינסבורג / צילום: Charles Dharapak, Associated Press

מותה של רות ביידר גינסבורג דוחף את העליון עמוק אל תוך שדה הקרב הפוליטי

מותה של שופטת העליון שהפכה לאייקון תרבותי עשוי לבסס את הרוב לשמרנים בבית המשפט ולהכריע את הנורמות החברתיות בארה"ב ● טראמפ כבר הצהיר כי ימנה מחליפה בהקדם והדמוקרטים מאיימים להשתמש בכל הכלים שברשותם כדי להעביר את המינוי להכרעתו של הנשיא שייבחר בנובמבר

גלית ואייל שטיגמן, בעלים של "קמיליה", מפעל לייצור רטבים / צילום: תמונה פרטית

"הבנקים הורגים את העסקים, הם לא נתנו סיוע למי שבאמת צריך"

אייל שטיגמן, בעל מפעל רטבים למזון לשוק המוסדי קמיליה ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

עליות שערים בבורסה בתל אביב: "לכלכלה העולמית יש עתיד גם לאחר הקורונה"

לדברי אבנר חדד, מנהל דסק קרנות ו-ETF של קסם מבית אקסלנס: "יש המון אלמנטים על שולחן המשקיעים והמון אי וודאות. זו לא תהיה תקופה קלה אלא של חוסר יציבות, לשני הכיוונים" ● בורסות אירופה נסחרות בעליות, החוזים בניו יורק יציבים

שלט "נחנקנו" על חלון עסק שסגר תחת הסגר השני / צילום: כדיה לוי, גלובס

גלי ההדף מגיעים גם לגדולים: בעלי העסקים כבר לא מאמינים במענקים, והוציאו לחל"ת אלפים

עם תחילת הסגר השני, החליטו רשתות האופנה, מסעדות וחדרי כושר לא לחכות למענקי מדינה ולהוציא עובדים לחל"ת ● בענפים מקבלי קהל לא מאמינים שיוכלו להחזיק עובדים - גם אם יקבלו את המענקים ● גלי ההדף של הסגר יגיעו גם לעסקים גדולים, שהצליחו בינתיים לצוף מעל המים

פרוייקט פרי הורייזן בבת ים / צילום: תמר מצפי, גלובס

בור במקום בית: כך נראות קבוצות הרכישה של אלדד פרי אחרי הקריסה

הבניין עם הבריכה במרכז פ"ת ששווק כאזור נוצץ, המגדל היוקרתי בבת ים שהובטחו בו דירות זולות וקבוצת הרכישה ברחובות שגילתה במפתיע ששווקו בפרויקט דירות "על הנייר" ● "גלובס" יצא בעקבות 3 קבוצות רכישה שארגנה פרי נדל"ן, וגילה עד כמה עמוקה התסבוכת של חבריהן

גדעון ורטהייזר / צילום: איל יצהר

בעקבות רכישת ARM על-ידי אנבידיה: סיוה זוכה לשדרוג המלצה

בבנק ההשקעות Northland Capital Markets העלו אתמול את המלצתם למניית סיוה מ"תשואת שוק" ל"תשואת יתר" ובמקביל מחיר היעד עלה מ-37 דולר ל-48 דולר – מחיר המשקף פרמיה של 29% על המחיר הנוכחי של סיוה בנאסד"ק

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

סגירה צורמת בת"א: אל על צנחה ב-7.5%, פתאל ב-5.5%

מדד ת"א 35 איבד 1.3%, מדד הבנקים ירד בשיעור דומה ● פוקס צנחה ב-6.15% בצל סגירת חנויות בסגר השני ● פריגו צנחה ב-6.5%, בזק ב-1.9% במחזור הגבוה בבורסה