גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"המשבר הנוכחי הוא ייחודי, השווקים התאימו עצמם למצב החדש"

לדברי צביקה ברגמן, סופר ומו"ל בתחום הפיננסי, ההפנמה כי המשבר הבריאותי פחות חמור משחשבנו יחד עם מאמצי הפד ושנת הבחירות בארה"ב, מתדלקים את השווקים ● בפודקאסט "בורסה והשקעות" שהשיק לאחרונה, הוא מנתח את שוק ההון בגובה העיניים מנקודת מבטו של המשקיע הפרטי

הפודקאסט "בורסה והשקעות" מנתח את השוק מכל כיוון / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב
הפודקאסט "בורסה והשקעות" מנתח את השוק מכל כיוון / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף צביקה ברגמן

את התחושה הזו כולנו מרגישים היטב: "השערים נפתחו", הדברים חוזרים אט-אט למסלול הרגיל, והנה אנחנו שבים לשגרה מסוימת, "שגרת קורונה" כפי שרבים קוראים לה. ההתפרצות, המגבלות, החששות - נראה שהכול כבר נמצא מאחורינו, לא? בפועל דבר לא נותר כפי שהיה, לכל הפחות במישור הכלכלי: עסקים רבים, וענפים רבים, שרויים עדיין באי-ודאות רבה, או לכל הפחות בערפל כלכלי מסוים, גם אם הקורונה כבר אינה מפחידה כמו שהייתה.

אז כיצד דווקא במציאות המוזרה הזאת, שבה יציבות כלכלית היא מצב שכולנו מחכים לו אך לא ממש חשים אותו, שוק ההון מציג התאוששות מהירה? "חשוב להבין שאנחנו נמצאים בימים אלו במשבר מיוחד", אומר צביקה ברגמן, איש עסקים, סופר ומו"ל בתחום הפיננסי, המוביל כיום את הפודקאסט "בורסה והשקעות", העוסק בשוק ההון מנקודת מבטו של המשקיע הפרטי. "ומדוע הוא מיוחד? משום שזה אינו משבר כלכלי. הוא החל כמשבר בריאותי, וכולם צעקו 'יש כאן אריה!' - צעקה שגרמה לכולם לברוח. היום, שלושה חודשים אחרי, אנחנו רואים שזה לא היה בדיוק אריה, אבל בגלל צעדים שננקטו, דוגמת סגירת העולם העסקי, רבים הלכו לאחור.

"אבל מאמצע אפריל, פחות או יותר, הדברים התחילו להיראות אחרת, ולכן השווקים החלו לעלות. אנשים מבינים שאולי לא מדובר באירוע נורא כמו שחשבנו שהוא: מספר המחלימים גדול, אין תמונות כמו שהיו באיטליה, ופסיכולוגית זה עושה את שלו. מה גם שהתרגלנו לסיטואציה, והתאמנו את עצמנו למצב. האדם הוא יצור סתגלן. נראה שהשוק יחזור לפעילות מלאה, עם התאמות למצב החדש".

המצב החדש יצר שוק ייחודי - שגם הוא תורם בינתיים לעליות

החזרה לשגרה כזו או אחרת תורמת הרבה מאוד לסנטימנט החיובי שבו נמצאים השווקים כרגע, בכך אין בכלל ספק. ובכל זאת, יש כאן עוד משהו: הרי שוק ההון של היום לא דומה לשוק ההון של לפני המשבר. מתברר שגם לעניין הזה יש השפעה על 'מצב הרוח' בשווקים השונים.

צביקה ברגמן, איש עסקים, סופר ומו"ל בתחום הפיננסי / צילום: הילה ברגמן

"בגלל אותו פחד ואותה בהלה של מרץ-אפריל האחרונים, אנשים 'זרקו' את כל הסחורה בחזרה אל השוק, מכרו מכל הבא ליד, יצאו ממנו בהיסטריה", סבור ברגמן. "מנגד, מי שנשאר בפנים הפסיד, בגלל הירידות החזקות, והוא כבר לא מוכר - ורבים אחרים נכנסו בחזרה כשהחלו העליות. מצב עניינים שכזה - זירה שבה יש מעט מוכרים והרבה קונים, מאפיין שוק של עליות".

ברגמן, גם מתייחס לשיקולים הכלכליים הפנים אמריקאים, המשפיעים לדעתו על המצב. ראשית, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יודע שאם הבורסות באמריקה עולות, יש לו סיכוי להיבחר השנה שוב, וזה תמריץ חזק מאוד לשווקים: מדובר באמן תקשורת, הוא משתמש בה כדי להשפיע על הכלכלה האמריקאית. רק לשם המחשה, בעקבות מסיבת עיתונאים שערך טראמפ לא מכבר, ובה בישר על נתוני אבטלה טובים מהצפוי, השוק עלה ב-3.5%. טראמפ יודע להכניס אופטימיות לשווקים, והרי הוא חייב אותה כדי לשרוד.

הקליקו כאן כדי להאזין לפודקאסט בורסה והשקעות>>

"לתמונה הזאת צריך להכניס גם את הפד, הבנק המרכזי של ארה"ב, שהצהיר שלא ייתן לשווקים ליפול. להכרזה שכזו יש השפעה פסיכולוגית גדולה וחיובית כמובן, זו עוד סיבה שהשוק עולה. אזכיר גם את העובדה שהריבית שואפת לאפס, ושבארה"ב לא מפחדים כרגע להדפיס כסף - כך שיש הרבה מאוד כסף בשוק, עם תשואה אפסית על פיקדונות, והדבר הזה מושך את הציבור אל שוק המניות, וכך את השוק לעליות".

ומה קורה כאן, בבורסה הישראלית? אומנם העליות אינן משמעותיות כמו באמריקה, אך גם אצלנו, באחוזת בית, הכיוון הכללי חיובי. מצד שני, זה ממש לא אומר שהמשק עצמו במצב טוב. "אנחנו מעין בבואה קטנה של ארה"ב", מסביר ברגמן. "אם וול סטריט עולה - גם השווקים בישראל יעלו קצת, בעיקר כי המניות הישראליות החזקות הן דואליות ונסחרות כאן ושם במקביל. לכן אם בארה"ב המדדים עולים, זה משליך עלינו.

"אבל צריך לזכור שיש פה המון חברות במצב לא טוב. השוק הישראלי די שברירי, ויש כאן כרגע כמיליון מובטלים", ממשיך ואומר ברגמן. "לוורן באפט יש משפט שאומר: 'כשמוציאים את המים מהבריכה, רואים מי שחה עירום'. ושים לב מה קרה כאן? היו פה חודשיים שהעסקים לא פעלו, ובעקבות זאת פרצה מחאת העצמאים, מסעדות נסגרו לצמיתות, ויש המון מובטלים, אז נשאלת השאלה - עסק שעובד עשר שנים, 12 שנים, 15 שנים - אין לו רזרבות לחיות חודש? חודשיים? הוא לא שמר כסף בצד, שיאפשר לו לשרוד כמה חודשים בלי עבודה? המסקנה ברורה: יש פה הרבה עסקים שלא היו בריאים מלכתחילה, שחיו רק על תזרים. עכשיו, כשהגיעה הקורונה והכול עצר לחודשיים - פתאום רואים שכולם שוחים עירומים, כמו שאמר באפט".

לאן השוק הולך מכאן?

כעת, כשברור לנו מדוע השוק עלה בתקופה רגישה כל כך, נותרת שאלה אחת חשובה: מהו העתיד של שוק ההון? לאן הוא ממשיך מכאן והאם השיאים של היום הם רק המתאבן לקראת עליות גדולות עוד יותר?

"אנחנו לא יכולים לראות רחוק כרגע, אלא רק כמה צעדים קדימה", מבהיר ברגמן. "העיניים נשואות לבחירות בארה"ב בנובמבר, ונכון לעכשיו אף אחד לא יודע מה הולך לקרות. ניקח לדוגמה שוב את באפט הגדול, אדם בן יותר מ-90, שמכיר את השוק אולי יותר טוב מכולם: כשפרץ המשבר הוא מכר את כל מניות התעופה שלו, ואמר שאין לשוק הזה סיכוי. מאז שהוא מכר, השוק הזה עלה ב-100%. לכן, המסקנה ברורה: 'והמשכיל בעת ההיא יידום'. אנחנו ממש הולכים צעד אחר צעד, ויכולים להסתכל בקושי כמה ימים קדימה".

נראה כי הדרך הנכונה כעת היא להתבונן על השוק, לעקוב אחר ההתנהלות שלו ולהקשיב לניתוחים, גם ברמה יומיומית. כיצד? באמצעות פלטפורמות כמו הפודקאסט החדש של ברגמן, "בורסה והשקעות", שעלה לאוויר ממש לאחרונה, ומנסה לסייע למשקיעים להבין את השוק בגובה העיניים.

"חשוב לזכור כי בהשקעה בשוק ההון יש הרבה מאוד התמודדות מנטלית, הרבה פסיכולוגיה", מסביר ברגמן על הצורך בהבנת התהליכים בתחום. "אדם שהשקיע סכום מסוים בשוק נע לא פעם בין קיצון אחד לשני: יום אחד השוק עולה, אז הוא הולך לקניון וקונה כאילו הרוויח מאות אלפים, ויום למחרת השוק יורד - והוא מרגיש שכל עולמו חרב עליו. יש איזשהו תהליך מנטלי שכל משקיע צריך לעבור כדי להצליח באמת בשוק הזה, והרבה דברים שצריך להבין. אלו דברים שאני מדבר עליהם בפודקאסט שלי, בשאיפה להגיע לכמה שיותר משקיעים. אני מתכוון לתת סקירות עדכניות על המצב בשוק ההון, לדבר על טעויות קלאסיות של משקיעים, לעסוק בהשלכות השונות של ההשקעה על מי שמבצע אותה ועוד, ובגדול - להעניק למאזינים זוג עיניים נוסף שיסתכל על השוק.

עם ניסיון רב שנים בשוק ההון, כולל בזמן שניים מהמשברים הכלכליים הגדולים, זה של 2000 (התפוצצות בועת הדוט.קום) וזה של 2008 ואחרי שכתב כחמישים ספרים בנושאי כלכלה ופיננסים, מתעתד ברגמן להותיר חותם בפלטפורמה החדשה שייסד: "אביא את נקודת המבט שלי ואת הניסיון המצטבר שלי בשוק ההון. והכול בגובה העיניים, על מנת לאפשר למשקיע להרחיב את הפרספקטיבה על שוק ההון ולהחכים".

*פרסום זה נועד למטרות שיווקיות בלבד, ואין בו משום יעוץ ו/או הצעה ו/או הזמנה לבצע השקעה כלשהי ו/או משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

"בורסה והשקעות" - הכל על שוק ההון. להאזנה לפודקאסט הקליקו כאן>>

עוד כתבות

מלון דוד המלך. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: יורם אשהיים

למה חודש יוני היה מצוין לקבלנים, וה"מכה" של המשקיעים. כותרות הנדל"ן

נתונים שפרסם האוצר לרבעון הראשון מספקים תמונה עגומה עבור משקיעי הנדל"ן ● את מי מינה השבוע השר דרעי לעמוד באחת מוועדות התכנון החשובות בישראל, איך במלון המלך דוד הירושלמי מתמודדים עם הקורונה, וב"כסף בקיר" קיימנו דיון סביב השאלה האם זה הזמן הנכון להשקיע בחנות

יורש העצר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד / צילום: AP

ההסכם עם איחוד האמירויות: פוטנציאל כלכלי ענק מול העולם הערבי כולו

הקשרים והיחסים שהתקיימו עד כה בין ישראל לבין העולם הערבי היו ברובם מתחת לפני השטח, ופה ושם יצאו לאור ● כעת, לאחר ההסכם עם איחוד האמירויות, האפשרויות הנפתחות בשווקים הערביים עבור החברות הישראליות הן עצומות ועשויות להגדיל באופן דרמטי את הייצוא הבינלאומי, ולכאן נכנס היתרון הכלכלי האמיתי של ההסכם

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

השמיים נפתחו? ישראלים שחוזרים מקרואטיה, בולגריה ויוון לא יחויבו בבידוד

השמיים נפתחים? משרד הבריאות אישר כי ישראלים שיגיעו מקרואטיה, בולגריה ויוון המוגדרות כירוקות לא יחויבו בבידוד של 14 יום ● רשימת המדינות תתעדכן כל שבועיים ובמידה ומדינה ירוקה תהפוך לאדומה, החוזרים ממנה יאלצו להיכנס לבידוד ● אלו המדינות שמהן לא תחול חובת הבידוד לשבים ארצה

 

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 12 באוגוסט 2020

אמש באיכילוב: 8 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מירי רגב / צילום: מארק ניימן, לע"מ

מירי רגב: "הצלחנו בעבודה מאומצת לאפשר לישראלים להיכנס לשתיים וחצי מדינות"

רגב התייחסה למתווה הראשוני של פתיחת השמיים, ואמרה "ישראל מוגדרת כמדינה אדומה, ולכן רוב המדינות הירוקות לא ששות לקבל אותנו" ● ישראל מתכננת להפעיל טיסות לבולגריה, קרואטיה וחלקים מיוון כבר ב-18 באוגוסט

קובי ריכטר / צילום: תמר מצפי

לא חיכתה לעסקה: מניית סומוטו זינקה ב-110% מתחילת השבוע שעבר

בעקבות הדיווח אתמול (ד') על עסקת מיזוג עם נוסטרומו הפועלת בתחום הלוהט של אגירת וניהול אנרגיה, זינקה מניית סומוטו ב-60% לשווי חברה של 230 מיליון שקל ● עוד לפני הדיווח אתמול קפצה סומוטו בכ-30% בתוך מספר ימים

אמיר ברמלי/ צילום: כדיה לוי

התכוון להימלט? אמיר ברמלי נעצר עד לתום ההליכים נגדו

הפרקליטות נימקה את בקשתה לעצור את ברמלי בקיומן של ראיות ישירות וקונקרטיות בעוצמה גבוהה במיוחד, המלמדות על כוונתו להימלט מן הארץ באופן מיידי, חרף צו איסור היציאה מן הארץ נגדו

ראג'ה קודורי, מנכ"ל קבוצת הארכיטקטורה, הגרפיקה והתוכנה באינטל / צילום: דוברות אינטל

ראש בראש עם אנבידיה ו-AMD: אינטל נכנסת לשוק המעבדים הגרפיים

בסוגיית המשך הייצור הבהירה אינטל: "נמשיך להשקיע בטכנולוגיות ייצור עתידיות של אינטל. לא חוששים שנפגר אחרי המתחרים" ● אינטל חשפה את המעבד החדש "אלדר לייק", המפותח בישראל ושלטענתה יהיה "המוצר הטוב ביותר של אינטל אי פעם בכל הקשור לביצועים מול צריכת חשמל"

הפגנת עובדי ועובדות המעבדות / צילום: תמונה פרטית

בדרך לשביתה: התפוצץ המו"מ בין עובדי המעבדות למשרד האוצר

יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים הביוכימאים ועובדי המעבדות, אסתר אדמון: "בנימין נתניהו, בהתעלמותו ובהתעלמות שריו, מכין את מדינת ישראל למשבר ענק שהוא כנראה לא מבין את משמעותו"

קו הרקיע של דובאי / צילום: שאטרסטוק

מקפצת יחסי הסחר: אלו ההיבטים הכלכליים של נרמול היחסים עם איחוד האמירויות

הנורמליזציה עם אחוד האמירויות תפגיש את המגזר העסקי הישראלי עם מושגים ונורמות שעד כמה לא היו מוכרות במחוזותינו ● ההסכם עשוי לשמש כמקפצה לכינון יחסי סחר עם שכנותיה של איחוד האמירויות, וגם לתיירות שלנו צפוי שיפור משמעותי, בעיקר לאחר משבר הקורונה

התעלומה / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

הסחיטה, היחסים הסודיים והמכתב שהוסתר מתחת לכיסא

ד"ר שחאדה נפגש עם מנכ"ל הבנק ומציע לו פיילוט חדשני שכולל שיתוף פעולה עם הסטארט-אפ של עומר לרנר ● במקביל פונה לשחאדה אנדריי אומנסקי ומציע פיילוט משלו ● במשרדו של ניר לאון מתגלה מכתב מבוהל שמיועד לראם סבאג ● התעלומה: חידה בלשית בהמשכים

דרור פויר /  צילום: יונתן בלום

כשלוקחים ממך קוראים לזה ביטוח, כשנותנים - קוראים לזה סיוע

הדרמה הנוכחית על סוגיית התקציב מבהירה שזאת תמיד אותה שיטה: שנים שמכריחים אותנו להתנהג כפושטי יד מול הממשלה; גורמים לנו להיות חסרי ודאות, קצרי נשימה, להתחרות זה בזה על הפרוסה האחרונה ● דרור פויר קיבל כיסא חדש במתנה שגרם לו להרהר על השיטה

משה חוגג, מנהל קרן הון סיכון סינגולריטים / צילום: יונתן בלום

יצרנית הסמארטפונים פוקסקון תובעת את משה חוגג ומנהלי סירין ב-20.3 מיליון שקל בגין אי תשלום חובות

חברת FIH, מקבוצת ענקית האלקטרוניקה הטייוואנית פוקסקון, טוענת בתביעה כי סירין לאבס של חוגג, שפיתחה סמארטפון בלוקצ'יין, חייבת לה יותר מ-6 מיליון דולר על עבודות ייצור ופיתוח שביצעה בעבורה ב-2018

כיכר המדינה, ת"א / צילום: גיא ליברמן, גלובס

בדרך לעסקת מימון חוץ בנקאי ענקית בכיכר המדינה בתל אביב

בעלי הזכויות הפרטיים בקרקע חתמו על מזכר הבנות למימון בגובה של כ-1.8 מיליארד שקל מול חברת ברקת ● כלל ביטוח תיקח אף היא חלק במימון ● בפרויקט מתוכננים להיבנות שלושה מגדלים ובהם 450 דירות

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

שוב מהפך: פחות חוזרים לעבודה מנפלטים מהשוק

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

ד"ר סיניה נתניהו / צילום: יוסי כהן

ד"ר סיניה נתניהו מונתה למנהלת התוכנית לסביבה והערכת השפעות בריאותיות בארגון הבריאות העולמי באירופה

ד"ר סיניה נתניהו תופקד על חיזוק ויצירת התשתית המקצועית בתחום הערכת השפעות בריאותיות כתוצאה מחשיפה לסיכונים סביבתיים, הערכת הסיכונים וניהול הסיכונים בכל היבשת האירופאית, וצפויה להתחיל את תפקידה במטה הארגון בבון בתחילת חודש ספטמבר

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

בדיקת קורונה ללא מגע בשדה התעופה: ככה זה הולך לעבוד

חברת בינה. AI, המפתחת מערכת לחישה מרחוק של סמנים רפואיים, הודיעה על תחילתם של שני ניסויי פיילוט עם שדות תעופה בעולם, לבדיקות קורונה ללא מגע

הנשיא טראמפ בחדר הסגלגל עם צוות משרדו בהצהרה על נירמול היחסים  / צילום: Andrew Harnik, Associated Press

נתניהו: "רגע היסטורי של פריצת דרך לשלום במזרח התיכון"

ההסכם נחתם בשיחה בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויורש העצר מוחמד בין זאיד ● נתניהו: "אני מחויב לריבונות לארץ ישראל ולעולם לא אוותר על זכותנו"

מפעל אבגול / צילום: איל יצהר

ללא עלייה במכירות ובזכות בהלת הקורונה: הרווח הנקי של אבגול זינק במאות אחוזים

ברבעון השני נרשם רווח חריג של 17.9 מיליון דולר, בזכות הביקוש הגובר לבדים לא ארוגים המשמשים למוצרי מיגון אישי, שצריכתם עלתה משמעותית ● החברה מדגישה כי רמות המחירים שמהן נהנתה לא יימשכו ברבעון השלישי

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

הלמ"ס: היקף רכישת הדירות החדשות בחודש יוני זינק לנתוני הימים שלפני הקורונה

רבע מהדירות החדשות בחודש זה נמכרו במחוז הדרום ● בסך הכל כמות רכישת הדירות החדשות במחצית השנה נמוכה ב-2.5% מזו של המחצית הראשונה של 2019