גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עוגן הרם: מספנות ישראל שוב מקדמת הנפקה בבורסת תל אביב

על פי דיווח של גולד בונד, המחזיקה ב-25% ממספנות ישראל, נרשמה עלייה בהכנסות הרבעוניות של החברה ל-186 מיליון שקל, לצד עלייה ברווח הנקי לכ-19 מיליון שקל

שלומי פוגל/ צילום: רפי דלויה
שלומי פוגל/ צילום: רפי דלויה

למרות חוסר הוודאות בשווקים הפיננסיים, ועל רקע הצלחותיהן של כמה הנפקות ראשוניות בבורסת תל אביב, גם חברת מספנות ישראל מקדמת ניסיון (נוסף)  לגייס הון ראשוני (IPO) בשוק ההון המקומי. הנפקה מתוכננת (טרם נודעו השווי והיקף הגיוס) של מספנות ישראל עלתה לכותרות בעבר יותר מפעם אחת, אבל עד כה תוכניות ההנפקה לא יצאו לפועל. 

חברת גולד בונד, המחזיקה ב-25% ממספנות ישראל, עדכנה על כוונתה של החברה הכלולה לבצעה את ההנפקה, שעיתויה ותנאיה טרם נקבעו. בעלי המנית במספנות כוללים מלבד גולד בונד - שבעלי השליטה בה הם שלומי פוגל ומשפחת שמלצר - את פוגל ושמלצר ישירות, וכן את סמי קצב, יו"ר מספנות ישראל.

תוכניות ההנפקה מקודמות לאחר רבעון ראשון חיובי שסיכמה מספנות ישראל, למרות פגיעת משבר הקורונה בחלק מפעילויותיה. החברה הציגה שיפור של 10% בהכנסותיה, שהגיעו ל-186 מיליון שקל, לצד עלייה של 7% ברווח הנקי שלה, שהסתכם בכ-19 מיליון שקל. בדרך לשורה התחתונה נהנתה מספנות ישראל משיפור גם בשורה הגולמית והתפעולית, והציגה עלייה משמעותית בהוצאות המימון שלה.

מספנות ישראל מחלקת את פעילותה לארבעה מגזרים עיקריים. הגדול בהם עד השנים האחרונות כלל תכנון, בנייה, תחזוקה ומתן שירותים לכלי שייט, בעיקר צבאיים וגם אזרחיים (המגזר הימי). נוסף על כך, החברה עוסקת בטעינת ופריקת מטענים (מגזר הנמל), בהובלה ימית, ומאז 2016 גם בפעילות בתחום המלט באמצעות חברת סימנט, העוסקת ביבוא חומרי מלט מחו"ל ובייצור מוצרי מלט ומוצרים לענף הבנייה, ואשר הופך למרכזי בפעילותה.

יו"ר נמל מספנות ישראל הוא שלומי פוגל, ומנכ"ל נמל מספנות ישראל הוא צבי שכטרמן.

גידול משמעותי בפעילות המלט

מפילוח הכנסותיה של מספנות ישראל ניכר כי גם היא נפגעה מהשפעות התפשטות וירוס הקורונה, שבאה לידי ביטוי בפעילות כלי השייט שלה, אבל התגברה על כך עם הגדלה משמעותית בפעילות המלט שלה. כך, בעוד הכנסות מביצוע עבודות לכלי שייט הצטמקה ברבעון הראשון ב-45%, ל-29 מיליון שקל, הכנסותיה ממכירת מלט קפצו ב-42% והגיעו ל-91 מיליון שקל.

בהתייחסות להשפעות הקורונה על מגזר כלי השייט מציינת מספנות ישראל כי "ניכרת האטה בקצב כניסת פרויקטים חדשים, בעיקר ממדינות זרות, אבל הדבר נובע בעיקר בשל הקושי לקיים פגישות עם לקוחות בחו"ל ובשל צמצום פעילות משרדי ממשל ברחבי העולם בתקופות סגר". בחברה מעריכים כי "עם פתיחת התנועה האווירית ימשיכו המגעים עם הלקוחות ויגיעו לכדי סיכום", ובשלב הנוכחי החברה "ממשיכה בביצוע פרויקטים שהחלו טרם המשבר".

עוד מוסיפים במספנות ישראל כי הנמל שהיא מפעילה, מספק בעיקר שירותי פריקה לחומרי גלם לתעשיית התשתיות והמזון, תחומים ש"פחות נפגעו מהמשבר", ולמרות זאת, בחודשים אפריל ומאי מדווחת החברה על ירידה של כ-15% בפעילות לעומת התקופה המקבילה ב-2019.

במבט קדימה, במספנות ישראל מציינים כי היא "אינה יכולה לאמוד, בשלב זה, את השפעת האירועים על תוצאותיה בהמשך".

בחודש מרץ החליטה מספנות ישראל על חלוקת דיבידנד של 17 מיליון שקל לבעלי המניות.

שמה של מספנות ישראל עלה לכותרות במהלך 2017, בעקבות חקירה של פרשת שוחד שנתנה לכאורה החברה לפקידי ממשל באפריקה לצורך קידום עסקיה, אבל במרץ האחרון עדכנה החברה על קבלת הודעה מפרקליטות מחוז תל אביב על גניזת התיק.

מוקדם יותר השבוע עדכנה גולד בונד, בעקבות פרסומים בכלי תקשורת זרים, כי מספנות ישראל חתמה על הסכם לשיתוף פעולה עם מספנה יוונית לייצור ומכירת כלי שייט ללקוחות ממשלתיים ביוון, בכפוף לאישורים הנדרשים מממשלת ישראל. 

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: Matt Rourke, Associated Press

נתניהו בקבינט הקורונה: רמת התחלואה בישראל היא מהגבוהות בעולם

ישיבת קבינט הקורונה נפתחה ובה יעלו לדיון סוגיות אסטרטגיות של המאבק במגיפה, וגם סוגיות מיידיות כמו חידוש פעילות התרבות בישראל ● רה"מ: "אם מספר החולים יעלה, מהרמה הזאת מצבנו יהיה מאוד קשה" ● גנץ: "בתחילת שבוע הבא, תתחיל לפעול המפקדה לקטיעת שרשרת ההדבקה"

האסטרונאוטים בוב בנקן ודאג הרלי, Spacex / צילום: AP Photo, AP

"ברוכים הבאים לכדור הארץ ותודה שטסתם ב-SpaceX"

החללית של SpaceX נחתה אמש בשלום מול חופי פלורידה ● זו הפעם הראשונה שבה חללית מסחרית נשאה והחזירה אנשים מתחנת החלל הבינלאומית שמקיפה את כדור הארץ ● בואינג תבצע ניסוי גם היא מאוחר יותר השנה

לילך אשר טופילסקי / צילום: תמר מצפי

האקזיט של משפחת רימוני: קרן פימי רוכשת מחצית ממניות השליטה בחברה

העסקה - בפרמיה של 20% על מחיר השוק - תעביר לידי הקרן 37.5% ממניות רימוני ● לילך אשר-טופילסקי, שתמונה ליו"ר החברה מטעם פימי: "רימוני תעשיות היא בעלת ידע ייחודי בתחום מוצרי הפלסטיק ונחשבת מובילה בתחומה"

עמוס לוזון/ צילום: יוסי כהן

הנאמנים של דורי בניה: "בעלת השליטה, קבוצת לוזון, עוינת לחלוטין את הליך חדלות הפירעון"

הנאמנים שמינה ביהמ"ש לחברת הבניה שקרסה, מפנים אצבע מאשימה כלפי בעלת השליטה, קבוצת לוזון, שבבעלות עמוס לוזון: "בסגנונה המיוחד היא מקשה ללא הרף, מעלה לדיון ומחלוקת כל עניין – קטן כגדול"

אביגדור ליברמן, ישראל ביתנו / צילום: שלומי יוסף

האם החו"לניקים החרדים קיבלו פטור מלא ממגבלות הקורונה?

אפס הגבלות קורונה על חו"לניקים אמריקאים שיגיעו ללמוד בישיבות? ליברמן סתם מעליל ● המשרוקית של "גלובס"

 

מחלקת מונשמי קורונה / צילום: ראובן קסטרו, וואלה !NEWS

דוח חדש מגלה: מאז פרצה הקורונה בישראל נוספו רק 20 מיטות לבתי החולים

כך לפי דוח של מרכז המידע והמחקר של הכנסת ● משרד הבריאות: מדובר בנתונים שגויים שלא ברור מה מקורם וכיצד חושבו

בני גנץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

משרד הביטחון לא נערך לצמצום הרכש הביטחוני מכספי הסיוע האמריקאי בשנים הקרובות

מבקר המדינה מדגיש כי "אי-היערכות למצב זה עלולה לפגוע בצה"ל ומכאן גם עלול להיפגע ביטחון המדינה" ● מעבר לפגיעה הביטחונית מתריע המבקר גם מפני פגיעה כלכלית במשק כתוצאה מהפסקת הרכש

מתוך "מנאייכ", הסדרה החדשה של כאן 11   / צילום: צילום מסך, כאן11

סערה סביב הסדרה החדשה של כאן: "מנאייכ הוא שם הזוי ומזעזע"

ישראלים רבים זועמים על השם שנבחר לסדרת המשטרה החדשה של תאגיד השידור: "בערבית מדובר במילת גנאי ותיאור זוועתי – קללה מדוברת הקשורה לעולם הזנות והבוגדנות"

ראש המוסד, יוסי כהן  / צילום: יח"צ

מבקר המדינה: תקציב המוסד מתנהל ללא כל בקרה

מבקר המדינה מצא עוד כי במסגרת תוכנית האב לבינוי במוסד, המוסד לא השלים עבודה כוללת לבחינת עלויות הקיום שלו ● בדוח של מבקר המדינה חסרה המסקנה המתבקשת של פיקוח מיניסטריאלי או פרלמנטרי על תכנית בהיקף כזה של מיליארדי שקלים – גם אם מדובר בגוף ביון חשאי

מספנות ישראל בנמל חיפה   / צילום: פאול אורלייב

המעורבות הסינית בפרויקטי תשתיות מסבכת את ישראל מדינית ואסטרטגית

המעורבות הסינית במיזמי תשתית לאומית בישראל, ובמיוחד בנמל המפרץ, מהווה כיום מוקד לחיכוך משמעותי ביחסים בין ישראל וארה"ב, שילך ויגבר בחודשים הבאים ● אבל הפרק העוסק בנושא בדוח מבקר המדינה בוחר לדבר בטון שקט, אקדמי ומאוד מצונזר

הדר קרה, סטודנט שנה ב’ לספרות ובלשנות באוניברסיטה העברית. משבר הקורונה אילץ את הסטודנטים והצעירים שעזבו את הבית לעשות סיבוב פרסה ולחזור לבית ההורים / צילום: איל יצהר, גלובס

הדור ששב הביתה: הצעירים חוזרים להורים, מי ישכור את הדירות שנטשו ומה יקרה למחיריהן?

כמעט מחצית מהעובדים שהוצאו לחל"ת או פוטרו הם צעירים עד גיל 34 • חלקם לומדים באוניברסיטאות ובמכללות שעברו ללמד בזום • עבור רבים מהם הפתרון היה לחזור הביתה, לחדר בבית ההורים • האם הדירות הריקות שהותירו יגרמו לבעלי הבית להוריד מחירים?

מפגין מסמן עצור בהפגנה בבלפור / צילום: Oded Balilty, Associated Press

גן העדן הכלכלי שהפך לכינוי גנאי למפגינים: מי את כלכלה אנרכיסטית?

אנרכיזם, אנחנו שומעים את המושג הזה שוב ושוב בשבועות האחרונים ● אבל האם אנרכיזם הוא באמת מושגי גנאי? תלוי את מי שואלים ● בהגות הפוליטית כלכלית היא נחשבת להצעה מעניינת ומיוחדת, גם אם לא ישימה ● אבל מה זה בכלל? ● האזינו

חיים כץ / צילום: רפי קוץ, גלובס

הצעת חוק: דוח הבדלי שכר בין נשים לגברים בכל חברה עם מעל ל-100 עובדים

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות אישרה לקריאה ראשונה הצעת חוק שתחייב חברות המעסיקות מעל ל-100 עובדים לפרסם דוח שנתי על הבדלי השכר בארגון בין גברים לנשים ● התאגדות התעשיינים מתנגדת למהלך

סבן אילבן / צילום: שאטרסטוק

עסקת האנרגיה הגדולה של השנה: מרתון פטרוליום מוכרת את תחנות הדלק שלה ב-21 מיליארד דולר

הבעלים היפנים של סבן אילבן רוכשים את 3,900 חנויות הנוחות ותחנות הדלק הצמודות להן ברחבי ארה"C ● נשיא החברה: "זו היתה הזדמנות של פעם בחיים"

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

ניהול תיקים 2.0: כיצד יגיבו הבנקים למודל החדש שמקדמת רשות ני"ע

מודל השקעות חדש, המקודם על ידי רשות ניירות ערך כבר יותר משנה, מנסה לחבר יחד שני מכשירים: ניהול תיקים וקרן נאמנות ● מה אפשר ללמוד מניסיון הבנקים להכפיף קרנות ל"תיק השקעות בנקאי"?

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

עליות קלות בבורסה; רימוני מזנקת ב-31%, פתאל עולה בכ-10%

מחזור המסחר מסתכם בכ-814 מיליון שקל ● הדולר מתחזק ב-0.3% לרמה של 3.42 שקלים והאירו נחלש ב-0.8% ל-4 שקלים ● התעשייה בסין מתאוששת ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות עליות

תור משתרך מחוץ לשירות התעסוקה ביוטה / צילום: Rick Bowmer, AP

הגרף היומי: מענק לכל אזרח יצא לדרך, על מה בזבזו אותו בארה"ב?

העברת כסף ישירות לאזרחים היא לא המצאה ישראלית - כחלק מחבילת הסיוע בארה"ב לפני מספר חודשים, חולקו צ'קים ליותר ממאה מיליון אזרחים אמריקאים ● על מה הם הוציאו את הכסף?

ג'רום פאוול, יו"ר הפדרל ריזרב / צילום: Jacquelyn Martin, Associated Press

אחרי שלושה עשורים: הפד מתכונן להפסיק עם העלאות הריבית כדי למנוע אינפלציה

הבנק בוחן את הרעיון של נטישת האסטרטגיה ארוכת השנים כדרך לומר לשווקים שהריביות יישארו נמוכות זמן רב מאוד ● יו"ר הפד רמז על השינוי במסיבת עיתונאים

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"נכנע לסינים": משרד האוצר מוותר על לפחות 9 מיליארד שקל לעידוד תעשייה מקומית

חברות ענק מחו"ל שישתתפו במכרזי תשתיות גדולים לא יחוייבו להישען על ספקים מקומיים ולבצע רכש גומלין בישראל ● במשרד הכלכלה ובהתאחדות התעשיינים מתריעים "האוצר נכנע לסינים"

שר התרבות והספורט חילי טרופר / צילום: איציק הררי, דוברות הכנסת

לאחר חודשים בלי פרנסה: אמנים יופיעו בגנים הלאומיים

משרד התרבות והספורט ורשות הטבע והגנים יקיימו באוגוסט הופעות של אמני רחוב ומוזיקאים בגנים הלאומיים ברחבי הארץ ● היקף ההשקעה בפרויקט עומד על 1.2 מיליון שקל והוא ימומן על ידי מפעל הפיס ומשרד התרבות והספורט