גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מפרקליט המדינה ועד יועמ"ש הכנסת: כל הפרטים על המרוץ לצמרת מערכת המשפט

צמרת המשפטנים במגזר הציבורי צפויה בחודשים הקרובים לרענן את שורותיה ● על הפרק מספר רב של מינויים שישפיעו על כיוונה של מערכת המשפט הישראלית בשנים הסוערות שצפויות לה ● "גלובס" עושה סדר בתפקידים שמתפנים ובמועמדים המובילים לכל תפקיד

למברגר, לימון, סומפולינסקי, יעקב, נעאמנה / צילום: דוברות משרד המשפטים, צילום מסך, שלומי יוסף
למברגר, לימון, סומפולינסקי, יעקב, נעאמנה / צילום: דוברות משרד המשפטים, צילום מסך, שלומי יוסף

צמרת המשפטנים במגזר הציבורי צפויה בחודשים הקרובים לרענן את שורותיה. על הפרק מספר רב של מינויים שישפיעו על ספינת מערכת המשפט הישראלית בשנים הסוערות שצפויות לה. "גלובס" עושה סדר בתפקידים שמתפנים ובמועמדים המובילים לכל תפקיד.

1. המינוי הבכיר: פרקליט המדינה

המינוי הבכיר ביותר שנמצא על הפרק הוא מינוי קבע של פרקליט המדינה, זאת לאחר ששי ניצן פרש עוד בתחילת דצמבר 2019, ואביחי מנדלבליט מכהן במקביל כבר חודשיים כיועץ המשפטי לממשלה וכמ"מ פרקליט המדינה בפועל מבחינה ניהולית. המועמד בעל הסיכויים הגבוהים ביותר הוא המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים עו"ד שלמה (מומי) למברגר. נתמך ע"י היועמ"ש, אביחי מנדלבליט, והוא בעל ניסיון רב.

למרות הבעייתיות המובנית בכך שהיועמ"ש הוא גם ממלא מקום פרקליט המדינה ולמרות החובה החוקית למנות בהקדם האפשרי, שר המשפטים אבי ניסנקורן לא הזדרז להוציא את מינוי פרקליט המדינה. על פי חוק, פרקליט מדינה ממונה על ידי הממשלה לאחר שנבחר על ידי ועדת איתור. במשרד המשפטים אומרים כי ניסנקורן מעוניין למנות קודם כל מנכ"ל מטעמו למשרד המשפטים שיישב בוועדת האיתור, ורק לאחר מכן להוציא לפועל את המינוי.

בראש ועדת האיתור יעמוד היועמ"ש מנדלבליט ויהיו חברים בה נציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ, מנכ"ל משרד המשפטים, נציג אקדמיה וכן נציג ציבור. 

2. המשנה ליועמ"ש בתחום הציבורי-מינהלי

בעוד חודש וחצי צפויה דינה זילבר לסיים את כהונתה בתפקיד המשנה ליועמ"ש בתחום "הייעוץ והחקיקה-משפט ציבורי-מינהלי". זילבר בת ה-50 כיהנה בתפקיד זה במשך שמונה שנים, ובסיום כהונתה היא תעזוב את משרד המשפטים. גם מינוי משנה ליועמ"ש כרוך בוועדת איתור ובהחלטת ממשלה.

לפי ההערכה, המועמד המוביל לתפקידה המתפנה של זילבר הוא העוזר המשפטי הבכיר של מנדלבליט, ד"ר גיל לימון. לימון שמונה לתפקידו במשרת אמון על ידי מנדלבליט לפני ארבע וחצי שנים, היה בכיר בייעוץ המשפטי של איו"ש וכיהן כיועץ המשפטי של פרויקט גדר ההפרדה. לאחר מכן, כיהן לימון כיועץ משפטי של משלחת ישראל לאו"ם.

מועמד בכיר נוסף שחושק בתפקיד המשנה ליועמ"ש-משפט ציבורי ומינהלי הוא עו"ד דני חורין. חורין ממונה בכיר במחלקת ייעוץ וחקיקה מזה שבע שנים תחת זילבר ונחשב יד ימינה. שם נוסף שעלה בבורסת השמות הוא ראש אשכול עבודת הממשלה-ייעוץ וחקיקה, עו"ד אורן פונו.

3. המשנה ליועמ"ש בתחום הציבורי-חוקתי

ל"גלובס" נודע כי במקביל להוצאת תפקיד משנה ליועמ"ש בתחום המשפט ציבורי-מינהלי לוועדת איתור, יוציא משרד המשפטים תפקיד נוסף של משנה ליועמ"ש לוועדת איתור. המדובר בתפקיד משנה ליועמ"ש בתחום "הייעוץ והחקיקה-משפט ציבורי-חוקתי". מדובר בתפקיד אותו ממלא עו"ד רז נזרי לצד היותו משנה ליועמ"ש לניהול ותפקידים מיוחדים. נזרי מחזיק כבר כשנתיים בשני הכובעים לאחר שעו"ד אבי ליכט התפטר מתפקידו כמשנה ליועמ"ש לניהול ותפקידים מיוחדים.

המועמדת המובילה לתפקיד היא עו"ד אביטל סומפולינסקי, המכהנת כממונה על ייצוג הכנסת בערכאות, ומומחית למשפט חוקתי. יש להעריך כי המועמדים שלא יזכו בתפקיד משנה ליועמ"ש-משפט ציבורי-מינהלי ינסו לזכות בתפקיד משנה ליועמ"ש-משפט ציבורי-חוקתי.

4. יועץ משפטי של הכנסת

ואקום משפטי נוסף קיים בייעוץ המשפטי של הכנסת. עו"ד איל ינון סיים את כהונתו כיועץ המשפטי של הכנסת באחד באפריל 2020 לאחר שתי קדנציות של חמש שנים כל אחת.

סעיף 22 לחוק הכנסת קובע כי "מינוי יועץ משפטי לכנסת ייעשה, ככל האפשר, לא מוקדם מ-90 ימים ולא יאוחר מ-30 ימים לפני תום תקופת כהונתו של היועץ המכהן; נתפנה מקומו של היועץ המשפטי לכנסת לפני תום תקופת כהונתו, ייעשה המינוי בתוך 45 ימים מהיום שבו נתפנה מקומו".

בשלהי כהונתו כיו"ר הכנסת מינה יולי אדלשטיין את היועצת המשפטית של ועדת הכספים בכנסת, עו"ד שגית אפק, כממלאת מקום יועמ"ש הכנסת לצד המשך עבודתה בוועדת הכספים. על פי חוק הכנסת, תפקיד יועמ"ש הכנסת ממונה על ידי יו"ר הכנסת באישור ועדת הכנסת ולאחר שצלח את ועדת האיתור.

על פי חוק, חובה על יו"ר הכנסת הנוכחי, יריב לוין, לזרז את מינוי ועדת האיתור לצורך איתור יועמ"ש כנסת קבוע. אולם לוין מעוניין ביועמ"ש בעל דעות שמרניות ולאומיות שיילחם נגד בג"ץ, ולכן משתהה במינוי הקבע. זאת, כיוון שהוא סבור שמועמד כרצונו לא ייבחר בשיטת הבחירה הנוכחית. עו"ד אפק תנסה להתמודד על התפקיד, אולם יו"ר הכנסת לוין ינסה כנראה להביא מועמד שמרן מבחוץ, כמו ד"ר אביעד בקשי מפורום קהלת.

מהכנסת נמסר בתגובה לשאלה מדוע טרם נפתח הליך המינוי כי "טרם הסתיימה כהונתו של עו"ד איל ינון כיועמ"ש לכנסת, שהתה הכנסת בפגרת בחירות ועל כן לא ניתן היה לפתוח בהליך מינוי חברי ועדה לאיתור יועץ משפטי חדש לכנסת. עם מינויו של ח"כ יריב לוין לתפקיד יו"ר הכנסת, הוחלט על ידו לבחון את הליך המינוי ליועץ משפטי קבוע לפרטיו, בטרם יחל במינוי חברי הוועדה.

"במקביל ולצורך שמירה על רצף ויציבות בעבודת הייעוץ המשפטי של הכנסת, קבע יו"ר הכנסת כי עו"ד שגית אפק, המשמשת כיום בתפקיד מילוי המקום ליועץ המשפטי לכנסת - תמשיך ותכהן בתפקיד זה עד למינוי היועץ המשפטי הקבוע". 

5. מנכ"ל משרד המשפטים

כאמור, בראש ובראשונה נדרש מינוי קבוע לתפקיד מנכ"ל משרד המשפטים שיושב בעצמו בוועדת האיתור ונחשב איש אמונו של שר המשפטים בוועדה היוקרתית. מנכ"ל משרד המשפטים ממונה על ידי השר כ"משרת אמון" שמביא את מועמדו לאישור הממשלה.

ההערכה היא שששר המשפטים ניסנקורן יעדיף למנות מנכ"ל חדש למשרד ולא ימנה את מ"מ המנכ"ל סיגל יעקבי למינוי קבע. אולם ניסנקורן עצמו שומר על הקלפים קרוב לחזה ומסרב להתייחס לכך. בלשכתו של השר ניסנקורן אומרים כי הוא טרם החליט, והפור ייפול בקרוב.

6. נציג הלשכה בוועדה לבחירת שופטים

מינוי נוסף שמסעיר כיום את עולם המשפט נוגע לוועדה לבחירת שופטים שעלתה בשנתיים האחרונות לכותרות מסיבות לא מחמיאות, בין היתר בשל התנהלותו של ראש הלשכה הקודם, אפי נוה. בוועדה חברים: נשיאת ביהמ"ש העליון ושני שופטים נוספים מהעליון, הנבחרים לפי ותק; שר המשפטים העומד בראש הוועדה ושר נוסף לפי בחירת הממשלה; שני ח"כים שהכנסת בוחרת; ושני חברי לשכת עוה"ד.

מטעם הלשכה מכהנת בוועדה עו"ד אילנה סקר, ויש לבחור את נציג הלשכה השני בוועדה. הגוף האחראי לבחירה הוא המועצה הארצית של הלשכה, שבו חברים 44 עורכי דין. הבחירות יתקיימו ב-28 ביולי.

לדברי בכירים בלשכה, המועמד בעל הסיכויים הגבוהים ביותר בשלב זה הוא ראש מחוז צפון בלשכה, עו"ד מוחמד נעאמנה, שזוכה לבלוק של 12 חברי מועצה. במקביל קיימת אינפלציה של שמות מועמדים באגף הימני והדתי. 

בהודעה שפרסם היום כתב חימי כי "חברי הוועדה לבחירת שופטים נושאים בתפקיד רגיש ואחראי אליו נשואות עיני הציבור, ופעילות הוועדה מקרינה על האמון הציבורי במערכת בתי המשפט ובשלטון החוק. כראש לשכת עורכי הדין, שאמון על ייצוג עורכי הדין אל מול ראשי מערכת המשפט, גורמי הרשות המחוקקת והמבצעת, ומתוך כבוד ורגישות לתפקיד חבר בוועדה, בחרתי שלא להתמודד בעצמי על התפקיד".

לדבריו, "ראוי שאדם אחר, שאינו מצוי בקשרי עבודה עם גורמים רלוונטיים, ייטול על עצמו את התפקיד", וכי "ביזור והאצלת סמכויות גם בתוך תפקידי הלשכה, תוך הגבלת הכוח, יאפשר לכולנו להתנהל טוב יותר, להעמיק בתחומי הפעילות ולשמור על מינהל תקין ושקיפות, שהכרחיים לפעילות הלשכה, ולתפקידים הרגישים שאנו מבצעים". 

את הודעתו סיים חימי באמירה כי אין בכוונתו לקדם מועמד מטעמו לתפקיד. לפני שנבחר לתפקיד ראש הלשכה, הבטיח עו"ד חימי כי יפעל למינוי שופט ביהמ"ש העליון לשעבר, יורם דנציגר, כנציג הלשכה בוועדה. 

עוד כתבות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 באוגוסט 2020

אמש באיכילוב: 12 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

קמאלה האריס בקליפורניה, 2019  / צילום: Richard Vogel, Associated Press

המינוי ההיסטורי של ביידן: האם קמאלה האריס תהיה "הנשיאה החליפית"

היא אישה, היא שחורה, היא נראית ונשמעת כמו העתיד ● מינויה ההיסטורי של קמאלה האריס למועמדת הדמוקרטים לסגן נשיא מעניק כיוון ודגש, שטראמפ יתקשה להתמודד אתו ● אבל צריך לזכור שלסגן נשיא בארה"ב יש השפעה רק אם הנשיא מאפשר אותה

יועז הנדל / צילום: כדיה לוי, גלובס

הסתיים מכרז התדרים: קבוצת סלקום תשלם 115 מיליון שקל, כפול מפרטנר-הוט

הסכום המצרפי שהחברות תשלמנה יעמוד על 265 מיליון שקל ● פלאפון תשלם 88 מיליון שקל ופרטנר והוט-מובייל ישלמו 62 מיליון שקל ● שר התקשורת יועז הנדל: "פרישת דור 5 במדינת ישראל תאפשר בין היתר לייצר מנועי צמיחה ותוביל לקידום התעשייה"

בני רוזנברג ז"ל במסיבת הפרידה מ"גלובס" / צילום: תמונה פרטית

"אמרת בני רוזנברג אמרת 'בית הדפוס של גלובס'"

רוזנברג, שניהל את בית הדפוס למעלה מ-20 שנה, נפטר השבוע • ילדיו ועמיתים לשעבר מספרים עליו

קניון שבעת הכוכבים בחודש שעבר. חיכוכים בין קבוצות אופנה גדולות לקניונים / צילום: כדיה לוי, גלובס

מאזן האימה החדש של הקניונים: זארה מכתיבה מודל תשלומים חדש והיא לא היחידה

כך נראה המאבק בין רשתות האופנה לחברות הנדל"ן על השכירות ודמי הניהול בימי הקורונה • החנויות דורשות שהקניונים יתחשבו בפדיונות הקורסים שלהן • חלק מהקניונים נתנו "הקלות קורונה", אבל נשמעות גם טענות על ניצול המצב • האם ההפסדים של מליסרון ברבעון האחרון הם רק קצה הקרחון?

הקפאת היתרי בנייה / צילום: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

עוצרים כדי להתקדם: הקפאת היתרי בנייה לצורך קידום תוכניות הפכה לעניין שכיח, והיזמים כועסים

הקפאת היתרי בנייה לפי סעיפים 77 ו-78 לחוק התכנון והבנייה הפכה לטקטיקה נפוצה, ולא רק לטובת קידום המטרו של גוש דן ● האם זהו נשק של ועדות התכנון נגד היזמים, או אמצעי לקידום תכנון מיטבי

עפר שלח / צילום: שלומי יוסף

משרד ראש הממשלה: נמצא מקום חליפי למעון הרשמי החדש

בדיון בוועדה לביקורת המדינה הודיע סמנכ"ל ביטחון וחירום במשרד ראש הממשלה כי נמצא מקום חדש לבניית מעון ראש הממשלה ● זאת לאחר שבשבוע שעבר פרסם מבקר המדינה דוח חמור בנושא ● עד היום הושקעו בתכנון המעון במקומו המקורי שישה מיליון שקל

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

בגרמניה מזהירים: "גברה הסבירות כי פרויקט נורד סטרים 2 לא יושלם לעולם"

הצינור שאמור להכפיל את העברת הגז הטבעי מרוסיה לאירופה עלה עד כה כ־10 מיליארד דולר ● 93% מהתוואי התת ימי כבר הונח ● אז למה ארה"ב הטילה סנקציות על החברות המסחריות כדי שלא ישתפו פעולה עם הפרויקט

ליאת בן ארי  / צילום: שלומי יוסף

עיריית ראש העין: "אין מניעה לאשר בקשת ליאת בן-ארי לפיצול הדירה"

עו"ד ליאת בן-ארי-שווקי זומנה לחקירה בחשד כי היא ובעלה ביצעו עבירת בנייה של פיצול ללא היתר בבית שרכשו בעיר ● גם הבעל, אביב שווקי, זומן לחקירה ● מעיריית ראש העין נמסר: "היועמ"שים של העירייה והוועדה לתכנון ולבניה סבורים כי אין מניעה משפטית לאשר הבקשה"

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אי.די.בי דוחה את איומי בעל השליטה אלשטיין: אי ביצוע הזרמות ההון לא מקובל

אי.די.בי סבורה כי התחייבותה של חברת דולפין הולנד, שמחזיקה באי.די.בי ובדיסקונט השקעות, להזרים לה סכום של 70 מיליון שקל עד ל-2 בספטמבר השנה, היא מחייבת ובלתי חוזרת

החיים אחרי הסגר / צילום: בר לביא, גלובס

פרופ' רפי מלניק מול פרופ' יוג'ין קנדל: שתי דעות על תוכנית היציאה הרצויה מהקורונה הכלכלית

השקעה בהייטק הישראלי היא החיסון שהמשק צריך והשוואה בין מדינות שנקטו בסגר לאלו שלא מגלה שבשתי האפשרויות הפגיעה הכלכלית הייתה דומה ● שני כלכלנים בשתי דעות ל"גלובס" על הדרך הרצויה לצאת כמה שיותר מהר מהקורונה הכלכלית

קניות מקוונות / צילום: SHUTTERSTOCK

קונים פחות, מתלוננים יותר: ישראל נמצאת מאחור בשביעות הרצון מרכישות אונליין

לפי מחקר שערכה גוגל לקראת הקמת מכללה חדשה, ישראל היא המדינה שבה שיעור הקניות המקוונות למוצרי פנאי גדל בזמן הקורונה בשיעור הכי נמוך ביחס למדינות אחרות ● הצרכנים במצרים היו הקרובים ביותר לקשיים שהעלו הצרכנים הישראלים

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

מניות השבבים הובילו עליות בוול סטריט; טסלה קפצה ב-13%

מדד ה-S&P 500 רחוק כעת בכ-0.4% מעלייה לשיא חדש ● בורסות אירופה ננעלו בעליות בהובלת מדד הפוטסי בלונדון שקפץ בכ-2.2% ● למונייד ירדה ב-3.5% לאחר שפרסמה דוחות כספיים מאכזבים ● תופין זינקה בכ-11% לאחר שפרסמה תוצאות טובות יחסית

מכבי תל אביב

משוקולד עד גיימינג: הכירו את הספונסרית החדשה של מכבי ת"א

את פוקס, הספונסרית העיקרית של מכבי ת"א, תחליף חברת הגיימינג הבינלאומית פלייטיקה (Playtika) עם מתן חסות למועדון הכדורסל לחמש שנים ● וגם: לילך אשר טופילסקי, לשעבר מנכ"לית בנק דיסקונט והיום דירקטורית בחברת קמהדע מונתה ליו"ר החברה

חלון ראווה ובו שלט להשכרה. אחד מבין אלפי עסקים שנאלצו לסגור בגלל המשבר הכלכלי / צילום: כדיה לוי, גלובס

גם נתוני מע"מ מאשרים: ככל שהעסק קטן כך הוא נפגע יותר מהקורונה

ניתוח של רשות המסים מגלה כי עסקים בעלי מחזור של עד 300 אלף שקל הכי נפגעו • יותר ממחצית העוסקים הזעירים ספגו ירידה של יותר מ-34% בהכנסות • הנתון המפתיע: פחות עסקים נסגרו השנה

קמלה האריס / צילום: Tom Williams, Associated Press

"נשים שאפתניות עושות היסטוריה": החומה הסקסיסטית של סגני נשיאי ארה"ב

המפלגה הדמוקרטית חיכתה 36 שנה כדי למנות אישה למועמדת לסגן נשיא ● שמונה סגנים נכנסו לנעלי נשיאיהם ● אבל נשיאים התחילו להעניק סמכויות של ממש לסגניהם רק ברבע האחרון של המאה ה-20

בנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת

רה"מ נתניהו: "אתמול פורסם עוד פוסט שקרא לאונס רעייתי"

במהלך סיור במפעל גילרו בבית שמש אמר ראש הממשלה כי קיים פוסט נוסף בו התבטאות מינית חריפה נגד שרה נתניהו, וטען כי לא ננקטת שום פעולה על כך ● עוד התייחס לתקציב ולמשבר הכלכלי: "מקווה מאוד שנוכל להציג תקציב בימים הקרובים"

אלפים בעולם שיתפו ציטוט שבו נתניהו מודה באחריות לאסון בביירות - המשרוקית של גלובס בודקת / צילום: Hussein Malla, Associated Press

האם נתניהו קיבל אחריות רשמית על הפיצוץ בביירות?

אלפים בעולם שיתפו ציטוט שבו נתניהו מודה באחריות לאסון בביירות. מנין הוא צץ? ● "המשרוקית של גלובס"

בני גנץ ובנימין נתניהו בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הצעת החוק לדחיית הגשת תקציב המדינה אושרה בקריאה טרומית

הצעת החוק תעבור לוועדת כספים להכנה לקריאה ראשונה ● סיעת יהדות התורה החליטה לתת חופש הצבעה לחבריה

הקרייה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סוכלו מתקפות סייבר מסוג "הנדסה חברתית" נגד תעשיות ביטחוניות בישראל

התוקפים, השייכים למערך התקיפה הבינלאומי "לזרוס", פנו דרך הרשת החברתית העסקית לינקדין לעובדים בתעשיות הביטחוניות בהצעות עבודה מפתות, כביכול בשם מגייסי כוח אדם ("ציידי ראשים") ● ניסיונות התקיפה בוצעו במהלך החודשים האחרונים